Ingezonden Stukken. Rechtszaken. Provinciaal Nieuws. vergeten setter Je dwalingen dec pejsoCo te zien, die ze uitspreekt. Daar past de geest van Augustinus Wat baat ons een goed inzicht in de Schrift, als de jongeren schronïen hun oordeel uit te spreken? Spr. wees er op, dat onder de vrièiden van Augustinus vier jongeren waren. Eén hunner, Navigius, de jongere broer van Augustinus, twijfelde dikwijls en Haalde vaak de schou ders op over allerlei onderwerpen. Dit was hem als een gewoonte. Tegen een dergelijke houding van een twij felaar waarschuwde de spr. Is godsdienstige twijfel niet iets verschrikkelijks? Wee den rnensch, die den twijfel als een vriend heeft binnengehaald. Ook Licentius had den karaktertrek van twijfel. Hij leed langen tijd daaronder en als -en verlossing was het hem, dat hij bevrijd werd van het vermoeden, dat de waarheid nooit te vinden is. „Hij. dankte toen Christus In stilte voor deze bekeering", schreef Au gustinus in één» zijner geschriften. Spr. concludeerde, dat de menschelijke na tuur door alle eeuwenr heen dezelfde is geble ven, Trigetius was heel anders dan Licentius, veel kalmer en geen dichter zooals deze, maar een liefhebber der geschiedenis. Hij volgde jn veej Augustinus, aapte hem in ve lerlei opzicht na als zijn groot model. .En dit is het, wat wij ook thans nog vaak zien hè' vele menschen. die meer copieën gelijken dan oorspronkelijke menschen. De .vierde jongere van het gezelschap was Adeodatus, de natuurlijke zoon van Augusti nus, met wien Monica het 't meest sens" was. Ook in ons christelijk leven, zei spr., kun nen de ouderen de jongeren vinden. Spr. besloot met den wensch, dat de ge- srhptsD vriendenkring voor zijne hoorders een prikkel mocht zijn om Ood te kennen Met dankzegging sloot dr. Haitjema de bij eenkomst. (Buiten vtmiiVWfdelijkHii'd v<m dit RedVttk De tpname in deze rubriek bewijst geenszins, dut tte Reductie er mede instemt.) Aan de Vereeniging van Melkveehouders, leveranciers jvan de Melkceatrale. Het verslag der vergadering van Melkvee houders lezende in de Alkmaarsche Courant van 19 Maart j.l., geloof ik mij een opmer king te mogen veroorloven, en wel deze: De voorzitter, de heer Borst, zegt o. a. ia zijn openingsrede, dat de Melkcentrale, naar men zegt, zooveel winst gemaakt heeft, dat zij betaald is. Nu is dit wel eenigs- zins anders en ik geef den geachten voorzit ten bij dezen gelegenheid zich nader omtrent deze zaak te verstaan. U, Mijnheer de Redacteur, dank voor de plaatsing, TAC. GREEUW, Bedrijfsleider der Centrale. [De hoer Borst heeft niet gesproken van de winst door de melkcentrale gemaakt en het verslag der vergadering in ons nummer van Woensdag spreekt daarvan dan ook niet. De door irlzender bedoelde zin luidt als 'volgt: Voor de organisatie der melkventers moeten wij respect hebben, zei spreker., zij hebben een'melkcentrale opgericht, die, naar men zegt, reeds geheel betaald is. Hunne vereeni ging zij een vooffceeld voor ons. Red. Alkm. Crt.] VERVROEGDE WINKELSLUITINO. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken wij u eenige ruimte voor onderstaande, naar aanleiding van hetinge zonden stuk in uw'blad d.d. 19 dezer, getee- kend W. De heer W. schrijft aldus: „dat men in een algcmecne ledenvergade ring van „De Hanze", in het begin des jaars gehouden, het verzoek van B. en W., om ad vies uit te brengen omtrent 8-uur-winkelslui- ting, behandelde met nog geen vierde deel van het ledental en dat, van dat kwart, dat ter vergadering was, nog wel de helft tegen 8 uur was. alzoo kon „De Hanze" adviseeren, dat de Vereeniging 1/8 deel voorstanders telt, enz. enz." -»M. de R., „de Hanze" heeft, in strengen zin genomen, feitelijk geen advies inzake 8-uur-sluiting aan B, en.W. gezonden. Ziji heeft zich noch vóór noch tegen de door den Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden gevraagde vervroegde sluiting ver klaard; alleen heeft zij aan B. en W. haar conclusie medegedeeld ten opzichte van het onderwerp „vervroegde sluiting", en deze conclusie doen steunen óp feiten. rugging, waar Hij zich slechts even vertoonde, om zich toen onmiddellijk naar Parijs te be geven, terwijl hij daar toch voor geen enkele persoonlijke kwestie geroepen was. Bij tijden wordt de deugd wel degelijk be loond, en, hoe de gewezen zaakwaarnemer daar nu ook over denken macht, baron de Sa- ligneux kon zich heel best schikken' in zijn nieuwe levenswijze. Hij legde zich met ijver op de bebouwing van zijn landerijen toe, stond met het eerste ochtendgrauwen op en wist zich den heelen dag bezig te houden 'of schoon hij den profeet niet geloofd zou heb- Jaen, die hem dat een paar jaar geleden soms verkondigd mocht hebben. Hij had zich in zijn kasteel opgesloten, zonder ander gezel schap dan zijn familieportretten en de wel wat stroeve deugden van zijn zuster, terwijl iiikk. het geheel af en 'toe v. I werd opge- vrooHjki door de geestige, frissche invallen van zijn dochter, die, sinas ze de klooster school verlaten had, haar tijd verdeelde tus- sclien haar vader en haar oud-oom, markies de Virevielle, die haar opeischte als zijn recht matig bezit en van wien Mademoiselle Claire zelve dan ook zeer veel hield. Als de oude heer haar eenmaal bemachtigd had, liet hij haar niet gauw weer gaan en de baron durf de hem Haar niet al te zeer betwisten, want hoe schraal de erfenis in het verschiet nu ook mocht wezen', het was immers niet geraden zich iets te laten ontgaan. Toch kostte liet den baron genoeg, om weer zoo'n tijd afstand te doen van zijn allerlicht dochtertje; wat hem vooral zoo in haar aantrok, was haar frissche, parelende lach, helder als het water van de Limourdc. Was hij alleen met haar, dan zei hij niet zelden „Toe, Clarie, lach nog eens en Iaat mij lachen Nu. zij Het zich niet bidden, en een uur lang konden ze dan geen van béiden tot be daren komen. (Wordt vervolgd). Een tet'i is, iert «en groot jzwdödte tob ten Middenstand geheel oavemmillig staat ten opzichte van de vraagstukken die schier da gelijks, hem belangend, worden besproken en behandeld. Geheel den dag besteden zij uitsluitend aan hunne particuliere belangen en hun vriien tijd aan ontspanning of vermaak. Me* de algemeene zaken bemoeien zij zich niet, cn laten het verenigingsleven met al zijn lasten aan enkelen over. Men mag hen aanmerken als de onverschilligen, die alles goedvinden; alleen.maar mopperen als, bui ten hen om natuurlijk, tot zaken zou worden besloten, die hen niet aanstaan. Een feit is, dat ,een ander groot deel bloot contribueerende leden hunner vereeniging zijn, en daardoor meenen den Middenstand krachtdadig te steunenop vergaderingen ziet men ze nooit, zelfs niet al wordt hen per convocatie bekend gemaakt, dat een 8-uur- sluiting in aantocht is, en men hun meening daaromtrent wil vernemen. - Een feit is, dat van de 230 Hanze-l^den er o. m. 60 winkeliers ter besproken vergade ring waren, hoewel de thuisblijvenden wisten, dat „de 8-uur-sluiting" op die vergadering zou behandeld worden. Een feit'is, dat 33 leden zich vóór, 27 leden zich tegen genoemde sluiting verklaarden. Uit deze feiten bouwde „de Hanze" de vol-» gende conclusie: „dat, na#r haar oordeel, de Middenstand, hoewel een acht-uur-sluiting mogelijk op eigen initiatief niet wcnscheode, toch mag geacht worden niet tegen een derge lijke sluiting te zijn, aangezien blijkbaar deze aangelegenheid de meerderheid volkomen onverschillig is." Tevens wer4ea in het schrijven aan B. en W. de bezwaren opgesomd, die ter vergade ring. door verschillende tegenstanders wer den uiteengezet. Met nadruk wijzen we er derhalve op, dat namens „De Hanze" aan B. en W. slechts is aangeboden een conclusie en dus geen advies. Bovenomschreven conclusie uit de feiten ge trokken, meenen we, als de juiste te mogen handhaven. Geen enkele middenstander trouwens heeft het recht aan de juistheid ervan te tomen, omdat de Middenstand zelf het feitenmate- naal ter objectieve be- en veroerdeding heeft heengebracht. Indien mogelijk B. en W. hun advies in zake 8-uur-sluiting aan den gemeenteraad gericht, hebben opgebouwd mede uit de geargumenteerde conclusie van „de Hanze", dan lijkt ons dit advies alleszins gegrond. De Middenstand in zijn laksheid en onver schilligheid, waar Eet geldt zelfs zijn groot ste belangen, noopte er de autoriteiten vaak toe, tot de slotsom te komen, dat er eigenlijk maar heel weinige belangen zijn, die den Middenstand werkelijk interesseeren. Wil de Middenstand met kracht en klein opkomen tegen l>esluiten enverordeningen, die hem schadelijk zullen zijn, dan moet hij een krachtig geluid dooi hooren; daartoe zijn noodig krachtige organisaties, vooral in dezen tijd, nu ieder lid in de maatschappij de overtuiging mag hebben, dat Rijks- pro-, vinciale- en stedelijke autoriteiten meer dan in 't verleden het geval was, voeling wen- schen te houden met de stands- en vakorga nisaties, opdat beter dan voorheen, rekening door hen kan worden gehouden met stands- en groepsbelangen. In dit verband stelt het Dagelijksch Bestuur van „de Hanze" er prijs op, te verklaren, dat het niet genegen is, eventueel mede te werken tot het doen beleggen van een vergadering, ten dienst van „op zich zelf staande" midden standers, om te ageereu tegen het advies van B. cn W. Een vereeniging die zich zelf respecteert, kan zich maar niet. als de nood aan den man komt, laten gebruiken voor een „tijdelijk toe vluchtsoord voor onbehuisden". Ieder Alkmaarsch Middenstander heeft in zijn Midderistandsverccnigiug het recht zijn belangen te verdedigen. Geen enkel bestuurs lid mag en zal zich onttrekken aan den plicht, om voot zijn leden te werken. Buiten staanders echter zorgen voor zich zelf, gelijk zij ons voor ons zelf (en voor hen) laten zor gen. M. de R., we zeggen u dank voor uw gees tigheid.or. teekenen, hoogachtend. Het Dag. Bestuur van „de Hanze", C. W. KEIJSPER, Voorzitter. J. F. M. ENDEL, Secretaris. DE POSITIE DER LAGERE RIJKS- AMTBENAREN. Spelen met vuur. Dit is het, wat de Regee ring doet door de lagere Rijksambtenaren te drijven tot wanhoop. Want gezien' de bekendmaking van de steunregeling voor wat betreft den duurtebij- slag voor het Rijkspersoneel, kan men den besten wil tot geen andere conclusie komen. Het lager bezoldigde Rijkspersoneel, dat zoo reikhalzend uitzag naar den beloofden duurtebijslag, zal grootendeels in één ge krompen zijn tij het vernemen van de ,door de Regeering gemaakte plannen. Al had de Regeering absoluut geen» kijk op deze zaak, dan had ze geen onbillijker rege ling kunnen vaststellen, want wat toch is het geval le. Dat zij, die in 1917 een hongerloon hadden en dus de drie eerste oorlogsjaren het meest hebben geleden, nu weer naar dien toe stand worden gedreven. 2e. Dat zij, die volgens de Staatscommissie het meeste behoefte hadden aan verhoogi»g, nu weer onder water worden» gedrukt, aange zien zij, volgens het Regeeringsvoorstel wei nig of in 't geheel niigs zoudeu ontvangen, zooals met meerdere»} van het lagere perso neel het geval is. 3e. Dat zij, die eengoed tractement hebben en ook reeds hadden in 1917, met het grootste gedeelte van den Rijksduurtetoeslag heen gaan, en» juist het personeel, dat in 1917 reeds een karig loon verdiende, (getuige de voorge stelde verbetering door de salaris-commissie) voor het grootste gedeelte wordt- buitengeslo ten. 4e. Dat het lagere personeel, in 't bijzonder de ongehuwden, aan aeze regeling niets heeft, en zij in armoede blijven' voortleven. 5e. Dat alhoewel er duidelijk in 't Bezoldi gingsbesluit staat, dat de tractamenten geba seerd zijn op normale tijden, de Regeering doet, alsof zij; die nu volgens bovengenoemd besluit een» verhooging hebben» gekregen, die dus in normalen' tijd hoog noodig was, nu. geen duürtebijslag meer noodig hebben. Ik zou, mijnheer de Redacteur, nog veel meer punten kunnen aanvoeren, om de onbil- iSXaSfcï nsn tessa psgeltog to «sa tMSdSfc licht te stellen doch dit zou te veel plaats ruimte vragen, en het is ook niet aan mij maar aan de afgevaardigden der Tweede Ka mer en aan de respect, bonden van Rijksper soneel om in dezen te doen, wat recht en bil lijk is, opdat hel lagere personeel nu eindelijk .uit de verdrukking worde verlost. Met beleefden dank voor de plaatsruimte tcclc £111 EEN LAGERE RIJKSBEAMBTE. P. S. Andere bladen worden beleefd» ver zocht deze regelen over ie nemen. Alkmaar, 20 Maart 1919. Aan den heer W. Met belangstelling namen wij kennis van uw ingezonden stuk in dit blad van gisteren omtrent de 8-uur winkelsluiting. Op alle§ zullen wij niet ingaan. Hoe b.v. de leden der „Hanze" over deze belangrijke kwestie den ken, kunnen wij niet voldoende beoordeelen. Maar wel wenschen wij met klem. er tegen te protesteeren, dat wij, bedienden, het vuurtje zouden hebben aangestookt, om de belangen van enkele winkeliers te dienen. Wij verzonden ons'request naar den Ge meenteraad enkel en alleen om onze belan gen te behartigen. Ofschoon wij gaarne toe geven, dat geen misplaatst egoïsme de drijfveer van onze actie is geweest. Immers de ondervinding, opgedaan in de vele plaatsen, waar, mede door de actie van onze organisa tie de wettelijke sluiting een feit is, heeft ons geleerd, dat na eenigen tijd verreweg de meeste patroons inzien, dat de verordening ook in hun belang is. Wij vertrouwen da# ook op de democrati sche gevoelens van onzet» Gémeenteraad, die in deze wel accoord zal gaan met het advies van B en W. en een verordening in het leven zal roepen, welke onze bedienden een meer mcnschwaardig bestaan en de patroons eiken dag een uur meer ware vrijheid zal schenken. Mijnheer de Redacteur we danken u voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Het Bestuur van de AM. Alkmaar van den Ned. R-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE .ALKMAAR. 7 i+tinp van Dindag 18 Maart. MISHANDELING. Laurens Jozef S., Nicolaas S. en Jozef S., allen uit Graft, hebben te De Rijp tijdens de kermis aldaar, in den nacht van 8 op 9 Sep tember Johannes Duin mishandeld en hem door de ruiten geworpen bij zekeren de Vries. Zij wilded er nu niet veel van weten, maar eenige getuigen leverden verdoende bewijs, en de Officier van Justitie eischte tegen elk der beklaagden 14 dagen gevangenisstraf. DIEFSTAL. Niet verschenen was Dirk S., uit Zfjpe, die wegens diefstal van palen moest terechtstaan. Zijn vrouw, Aagtje Keizer, was nu als ge tuige aanwezig en zei dat ze de palen met door haar ritan tead zien stelen. Wel heeft ze gezien, dat hij ze thuis bracht. De Officier van Justitie eischte 1 maand gevangenisstraf tegen S. VERZET. Jan de V., uit Enkhuizen, was aldaar in het café „Het Park" in den nacht van 12 op 13 Januari in beschonken toestand zoo lastig, dat hij verwijderd moest worden. De polihe had daar een heel karweitje aan, want Jan rukte en trapte, sloeg de politic en legde een lievig verzet aan den dag. De Officier eischte daarvoor 1 maand- ge vangenisstraf. DIEFSTAL. Frederik B. en Jan L., van Hoorn, zouden tarwe koopën van A. Kooiman te Hauwert en toen deze de tarwe, die te Aartswoud lag, nog niek kon leveren, was dat bij hen niet naar genoegen. Het tweetal nam toen een paar zakken suiker, elk van 100 pond inhoud, wederrechtelijk mede. Dat ging toen op den wagen en er werd mee weggereden. Dé Officier van Justitie achtte het een smokkelaffaire en eischte tegen elk der be klaagden 1 maand gevangenisstraf. DIEFSTAL. Geertruida W. Zaalberg te Helder heeft aldaar in het vorige jaar het ziekenhuis be nadeeld en nam verschillende goederen, als lakens, rokken, servettén, enz., stikum mee naar huis.- De Officier van Justitie eischte 3 maanden gevangenisstraf. MISHANDELINO. Mattheus Theodorus B. te Zijpe kwam in den nacht van 26 op 27 December van een bal uit het café van de Graaf te 't Zand en ont moette toen L. Zeeman met diens meisje. B. werd lastig en vervelend en toen Zeeman daar wat van zei, sloeg B. hem in het gelaat. Wegens mishandeling werd nu tegen B. 15 boete of 10 dagen, hechtenis geëischt. OVERTREDING. Jacob Z. te Helder stond terecht wegens verboden vervoer van rundvleesch. Eisch 50 boete of 25 dagen hechtenis. Maarten JK-, van St. Maarten, stond even eens terecht wegens verboden vervoer van boter. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Maarten en Klaas B., uit Hoorn, hadden eveneens verboden vervoer op hun kerfstok, ditmaal van 47 zak aardappelen. Eisch voor ieder 75 boete of 25 dagen hechtenis. VERBODEN VERVOER. Jacob de B„ te Helder, heeft verboden ver voer gepleegd met schapenvlees®. Eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis. VERKEERD GASVERBRUIK. Klaas K. te Alkmaar had als gasverbrui- kerszelf een leiding gemaakt, waardoor hij buiten den gasmeter om gas kon verbruiken. Dat werd ontdekt en nu luidde de strafeisch 25 boete of 10 dagen hechtenis. VERBODEN VERVOER. Adrianus L., van Anna Paulowna, heeft verboden vervoer gepleegd met varkens- vleesch. Eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis. NIET AANGEVEN VAN EEN GEVONDEN VOORWERP. Pieter B., van Egmönd aan Zee, vond daar; op 28 December een koperen buis aan het strand en heeft die buis niet bij den strand vonder aangegeven. De Officier van Justitie eischte 15 boete of 10 dagen hechtenis. VEKBODEK YEISYOE& Hermanns T. te Heider Btond terecht we gens verboden vervoer van aardappelen. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. ONEERLIJK. Maria S., van den Helder, was aldaar on langs als winkeljuffrouw in betrekking bij A. Govers. Zij heelt daar een beele reeks artike- ken uit den goederenvoorraad van Govers weggenomen en naar huis gesleept Den laat- sten dag dat zij» in betrekking was bij Govers, heeft zij hem nog voor 25 bestolen. De Officier van Justitie eischte tegen Ma ria S. 3 maanden gevangenisstraf. MISHANDELING. Jan H., van Sijbekarspel, heeft op 30 De cember Jaap Meilink, va» Hoogwoud, mis handeld'door dezen met een mes aan het hoofd te verwonden. H. werd nu opgeknapt met een eisch tot 50 boete of 25 dagen hechtenis. MISHANDELING. Bauwe v. d. S., van Enkhuizen, was op 9 Januari bezig planken op te ruimen in de danszaal van de „Westfriesche Munt" en werd daarbij door J. Bierhaalder gehinderd, die toen door v. d. S. werd mishandeld. Tegen v. d. S. werd nu geëischt 10 boete of 5 dagen hechtenis. VERBODEN VERKOOP. Jacob T., van Rotterdam, had verboden verkoop van thee gepleegd. Eisch 50 boete of 25 dqgen hechtegis. WEDERRECHTELIJKE TOEEIGEN1NG. Te zamen en in vereeniging hebben Koen- dert S., Nanning K. en Reier Z., allen van Texel, aldaar wat koper en ijzer, afkomstig van eefl aangespoelden mijn, zich toegeëi gend en in een paar zakken gedaan. Daarmee gingen zij van het strand af en het duin in; maar de Rijksveldwachter Groencwoud zag hen bezig en nam het zaakje in beslag. De Officier van Justitie eischte tegen elk der beklaagden 15 boete of 5 dagen hechte nis. In alle zajeen da volgende week uitspraak. POGING TOT OPLICHTING. Te Maastricht hebben voor de rechtbank terecht gestaan' M- Pb. W., koopman te 's-Gravenhage, A. M., een Roemeniër, koop van te 's-Gravenhage, en N. J. R., te Kerkra- de, inzake de geruchtmakende poging tot op lichting van den heer J. K. Cökemeyer, voor een bedrag van 199,000 mark. Het O. M. eischte tegeh ieder der drie be klaagden een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden. Uitspraak 2 April. UIT OUDE NIEDORR Door de protestantsche kiesvereeniging al hier waren alle niet R. K. kiezers in deze ge meente opgeroepen tegen Woensdag 19 Maart j.l. in het lokaal van oen heer A. Mijts, ie ver gaderen. Aan deze oproep hadden niet minder dan plm 50 personen gehoor gegeven. Voor onze vereeniging een groot getal. De voorzitter, de heer M. H. Woutman, heette de aanwezigen dan ook hartelijk wel kom. Hij deelde de vergadering mede dat evenals overal ook onze raad geheel aftreedt. Ex moeten alzoo opnieuw candidaten word® gesteld. Op 8 April moet dit gebeuren. Onze niet R. K. raadsleden zijn thans: C. Over, J. Nagelhout, A. Strijker en C. Rempt. De heeren J. Nagelhout en» A. Strijbis heb ben te kennen' gegeven niet meer in aanmer king wenschen) te komen». Vertier deelde de voorzitter mede dat reeds 4 candidaten waren opgegeven» de heeren C. Rempt, Jb. Pluister, D. van Zoonen en D. Kr;lier, de laatste had te kennen gegeven liefst onder op de lijst te staan. Dengenen die nu nog meer candidaten wenschté^op te geven werden verzocht dit te doen; voor de rang lijst werd opgemaakt. De voorzitter maakte het de vergadering duidelijk hoe die ranglijst het gemakkelijkst te krijgen was. Verder lag hij uit de werking van de nieuwe kieswet ae evenredige vertegen woordiging, waardoor wij» niet 4 maar nu 3 niet R K. raadsleden zullen,krijgen. Voordat nu met het maken 'van de ranglijst begonnen werd, werden nog 3 candidaten op- g;geven n.m.l. de heeren A. Ros, J. A. van erden en' HL B*. H. Helleman, zoodat er nu 7 candidaten waren. Na stemming werd de ranglijst vastgesteld als volgt; 1. Jb. Pluister, 2. D. v. Zoonen, 3. C. Rempt, 4. D. Kriller, 5. A. Ros, 6. J. A. v. Eerden, 7. H. B. Helleman. Nadat door den voorzitter nog werd aan bevolen om met de stemdag allen no. 1 tem deze lijst te stemmen en had uitgelegd waar om, werd de bijeenkomst met woorden van dank voor «de gezellige samenwerking, ge sloten. UIT OUDORP. .In de Donderdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Oudorp was de heer Bijman,, wegens ziekte, afwezig. Van den heer Wanna, scheikundige te Alk maar, was een mededeeling ontvangen, dat hem uit een onderzoek van een monster meel uit deze gemeente was gebleken, dat dit af komstig was van tarwe, rogge, aardappelen en» waarschijnlijk een weinig van lupinen. Schadelijke bestanddeelen kwamen er niet in voor. Vau den voorzitter de« burgerwacht, den heer G. Bos, was ingekomen een verzoek om 50 subsidie, tot het bestrijden der onkosten. Met algemeene stemmen werd dit verzoek in gewilligd. Een schrijven van het gemeentebestuur van Nieuwe-Niedorp om adhaesiebetuiging met hun motie om de Massificatie bij de aanstaan de onderwijzerssalasissen te doen vervallen, werd voor kennisgeving aangenomen. De P. E. N». verzoekt, wegens de zeer ver hoogde exploitatiekosten, om over te gaan tot verhooging van de tarieven voor den electri- schen stroom. De voorzitter deelde mede, dat "B. en W. nog met de P. E. N. in correspon dentie zijn en daarom adviseeren. B. en W. da delijk niet tot verhooging over te gaan. Tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van de provinciale staten werden aan gewezen de heeren B. en W. en de heeren Bleeker en Rood. Tot leden van de schattingscommissie wer den'.benoemd1 de heeren G. Bos Wz^ J. Bij man, J. Bleeker en D. Rood. Van Anton Smit was ingekomen een klacht over de slechte kwaliteit van de regeering*- «riteraAtt. H&sms «InTttog. Door sen aantal hervormdf kiezers zijn - de volgende heeren candidaat gesteld voor den gemeenteraad: S. Kalverboer, C. Moejes. P. Sevenhuizen en J. Maijer. UIT W ARMENHUIZEN. Als een bewijs hoe hoog de huurprijzen van land tegenwoordig zijn, kan dienen, dat een stukje groenland alhier, genaamd „de Toren ven", eigendom van de kerkelijke ad ministratie der herv. gemeente, alhier, groot 2 y2 geersen, bij de verhuring 500 per jaar opbracht v De vorige huurder gaf voor hetzelfde stuk groenland 137,50 per jaar. Uitslag der veetelling tusschen 5 en 12 Maart 1919 in deze gemeente gehouden: Warmenhuizen87 paarden, 564 runderen, 327 schapen, 10O varkens. Krabbendam: 18 paarden, 99 runderen, 13 r schepen, 14 varkens. Schoorldam: 21 paarden, 141 runderen, 14 schapen, 44 varkens. Totaal 126 paarden, 804 rundéren, 354 schapen, 158 varkens. Volgens opgave in verband met nieuwe maatregelen inzake invaliditeitswet (Ouder domsrente) bedraagt het aantal personen die den 65-jarigen leeftijd bereikten, in deze ge meente 92. De heer A. Kraakman, wethouder, en 'C. Blankendaal, beiden R. C., stellen zich voor de a s. gemeenteraadsverkiezing niet meer beschikbaar. UIT PURMEREND. Bij de gisteren gehouden stemmingen voor hoofdingelanden van het Waterschap Wijde- Wormer werden herkozen de heeren D. de Jong en Jb. Wijhenke en gekozen (vacature K. van Twisk) de heer P. Jongens, allen wo nende te Wijde-Wormer. UIT SINT PANCRAS. Donderdag 20 Maart hield de afd St. Pan»- eras van den Bond voor Staatspensionneering ten huize van den heer H. Gerritsen een pro- aganda-avond met als spreker den heer paargaren, van Oterleek, en den heer J. Die pen, van Groningen, als voordrager. De zaal was flink bezet, terwijl gezorgd was voor goede muziek. Na een Welkom cjpor den voorzitter, den heer J. van Kampen, ving Da. Spaargaren on der groote stilte aan de aanwezigen een over zicht te geven van de wordiüg van den Bond, bepleitende 't goed recht van ouden van da gen op Staatspensioen. Met dank voor dë leerzame rede en ap plaus van 't publiek werd den spreker een welverdiende hulde gebracht. Hierna trad de voordrager op, die met di verse voordrachten 't publiek wist té boeien tot eenige jongelui de orde zoodanig ver stoorden, dat de voorzitter de bijeenkomst sloot met dank aan de ordelievende bezoe kers, terwijl hij met blijdschap er op wees, dat de afdeeling niet minder dan 30 leden rijker was geworden. UIT HENSBROEK. Op de tentoonstelling van het teekenwerk der leerlingen zijn door de jury prijzen toe gekend aan G. Kenter te Ursem en C. Kooij te Heerhugowaard, leerlingen aan de Vaktee- kenschool alhier. Tot tijdelijke onderwijzeres alhier is be noemd mej. E. P. Visser te Alkmaar. KORTE BERICHTEN. Op den Parallelweg te 's-Gravenhage is een- 31-jarige juffrouw bij het afspringen van een tram gevallen en onder den aanhangwa gen geraakt, waardoor zij werd overreden en gedood. Jfet verbod in zake het vervoer van rij wielen en onderdeden per spoor is voor dé maanden April tot en met Augustus buiten werking gesteld. Vervoer mag dan zonder vergunning van „Crisiszaken" plaats hebben». De onderhandelingen tusschen Neder land ai België over den aankoop van melk koeien zullen worden hervat. Tot dusver is nbg geen sprake van bijzondere voorwaarden vcor deze transactie. Het Nationaal Vredesfonds doet een oproep aan het Nederlandsche volk tot het stichten van een! Fonds om de zwakkeren te helpen en de sterkeren bij te staan. De directeur eener stoombootondeme- ming te Arnhem, verdacht van verduistering van 80.000 h 100.000 ten nadeele dier maatschappij; is te Amsterdam aangehouden. Bij den senaat der Amsterdamsche uni versiteit is het plan in onderzoek van het op richten eener economische faculteit. Keïkeraad, kerkvoogden en kiescollege der herv. gemeente te Ruurlo hebben» het voor stel van den vrijzinnigen predikant aldaar verworpen» om jaarlijks aan de orthodoxie drie doopbeurten af te staan. Te Groningen zat de 10-jarige Maria Koster, die alleen thuis was, met de courant bij de xachel. De krant vatte vlam, de kleeren ontbrandden en '4 meisje vluchtte op straat. Zij stierf aan de bekomen brandwonden. Wegens de bekende verduistering van 95 ton haring heeft de Groningsche recht bank geëischt tegen den directeur van de Groninger-Rotterdammer Stoombootmaat schappij 4 maanden gevangenisstraf. UITSLAG VEILING (opbod) gehouden te Alkmaar 20 Maart 1919, door not. H. B. Gottmer te Obdam, voor de vol- gende perceelen te Alkmaar a. aan de le Kanaalstr. nabij» het Zeglis. 1Woonhuis met erf, F. no. 8, gr. 83 c.a. Str de heer D. J. Veldhuis 1115. 2. Woonhuis en erf, wijk F. no. 10, g. 8ü c.a. Str. de heer A. A. Smorenberg 1105. 3. Woonhuis en erf, wijk F. no. 12, groot 76 c.a. Str. de heer H. Zwaan 1155. 4. Woonhuis en erf, wijk F. no. 14, groot1 73 c.a. Str. de heer Jb. Kerssens 1170. 5. Woonhuis en erf, wijk F. no. 16, groot 70 c.a. Str. de heer G. r. ae Munk 1195. b. 6. Pakhuis aan de Krebbesteeg, sectie A no. 402a, gr. 17 c.a. Str. de heer C. Meijer 1495. c. 7. Woonhuis en erf aan de Dubbelebuurt, sectie A no. 2559, gr. 73 c.a, Str. Üe heer C. Kieft 4400. 8. Woonhuis en erf aan de Nieuwpoorts- laan, sectie E no. 1471, gr. 1 a., 35 c.a. Str. de heer Jb. Kerssenls 1510. Samen 13145. 1 De veiling bij» afslag, comb., en» eindtoewij- zing blijft bepaald op Donderdag 27 Maart 1919, 's avonds 7 uur, in het café „Het Gul den Vlies" aan de Choorstraat te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6