fit E Honderd Een en Twlnstigste Jaargang. Zaterdag 22 Maart. uiterlijk 11 April e.k. Parijscke brieven. Stadsnieuw» FEUILLETON. Saijii idee. Ingezonden Stukken. no> eo. 1019, Aangifte voor den VOORBEREIDENDEN CURSUS, do opleiding LINNEN- en COSTUUM- NAAIEN, HULP in de HUISHOU DING, KINDERJUFFROUW, ff DIENSTBODE, en de cursussen in verstellen, linnen naaienfraaie handwerken, costuum- 'nahien en teekenenDinsdagsmorgens 10—12 uur, en Vrijdagsmiddags 2—4 uur tot Prospectus op aanvrage. Inlichtingen "worden gaarne verstrekt door de directrice J. F. BEUMER. (Van onzen Panjschen correspondent.) Nadruk verboden.) Parijs, Maart 1919. Met leven in Parijs is duur en de loonen zijn er onbetaalbaar hoog. Het is te bezien of dl mobilisatie daar verandering in zal brengen. Als men weet dat een keukenstoel 30 francs, een, wit aardewerk-bord 2 francs en een grof waterglas H/a francs kost, dan kan men al combinecr.end zich gaan voorstellen wat een installatie tegenwoordig beteekent. En gelukkig wie een woning vindt. Een klein ap partement in Autcuil o Passy, de voorname uurten, een zeer klein, kost een 1000 francs per maand. En tracht dan nog goede bedie ning Hijgen: de vrouv.en zijn overal elders in 5etrekking en alles zijn ze liever dan dicuslbodt Veel officieren klagen dat ze geen woning hebben voor hun gezin de regeering antwoordt, dat er niets aan te veranderen is. Men moet niet vergeten, dat bier in Parijs een kleine twee millioen m'cnschen, huizen, die hier in vredestijd niet thuis hooren, voor namelijk dakloozcn uit de verwoeste streken van Frankrijk. En dezulken, die gedeeltelijk zonder werk, buiten hun gewone Heer, leven van -hun restend kapitaaltje en dat opteren staan geheel buiten de gewone economische opvattingen. Zij zijn ontwricht in hun illusies, in hun burg rlijke eerzucht, in hun maat schappelijke beperktheid1. De Amerikanen verder verteren hier zeer veel geld, zoowel de verlofgangers als de menschen, mannen of vrouwen, die in Parijs Montmartra. Dsn züjn er velen die er erger aan toe zijnmaar wij spreken hier niet over. ZOC&I* #öK$d, de loans® zijn hoog. Een goed werkmai. aa het juwsliersbedrjjï roeakt een 30 francs per dag enz. Maar de vreaateb- ling bedenke, dat hij nier zeer moeilijk onder dak krijgt en dat het verkrijgen van een pas niet gemakkelijk ia Nog steeds sluiten de café's om 9J5 uur, al wordt verzocht dat dit op voorbeeld van Lon den spoedig later zal worden. Men ziet hier niet veel dronkenschap; óók dringt men ern stig aan op de "heropening van de publieke bals der burgerij, als zijnde do deugdelijke oude huwelijksmarkt, waar de verlofganger zijn vrouwtje moet vinden. In luxekringen is hier sinds 't sluiten van den wapenstilstand veel gedanst; als blijft de grande Parisienne nog in haar badplaats, het diplomaten-leven en dat der haute finance is toch vrijwel tot den ouden bloei terugge keerd. En het kleine vrouwtje, dat ik in haar salon hoorde beweren, dat haar termijn voor de bals was: de definitieve vredessluitmg, zal wel een unicum zijn. Maar, J« kleine pose stond haar goed en zij deed zeer decoratief in haar sobere grijze zijden tea-gown met naast „filleul", zich, haar innaai „iiiicm haar militaire bescherme ling, zóó van hef front aan den Rijn, terug, de arme onhandige kerel, met een portret-al bum in zijn groote rooda handen. Hij vertrok met mij en kreeg van zijn gastvrouw in de an- ti-chambre trouw zijn twee kussen, oorlogs- voorrecht, op iedere wang één. En dat ont roerde mij toeh evea, ©ndatfiw! de jwxas. Maai Parijs ontroert immers telkens weer ondanks de pose soms. STéFAN. hun werkkring hebben1. De salarissen zijn hoog biji de instellingen, die annex -T,;n aan bei legereen typiste bij c M. C. A. maakt van 400 tot 900 francs per zijn aan egereen typiste bij de Amcrikaausche Y maand, maar zij leeft hier dan ook in een vrij goed hotel te midden van haar landgenooten. De Amerikaan (evenmin als de Eugelsch- man) acclimatiseert zich niet spoedig. Wij zien dat bier wel zeer duidelijk. Zij wonen in de internationale hoiels, die ón-Fransch vee) eer Angel-Saksisch, zij bezoeken de óu- Parijsche plaatsen van ontspanning. Men' ziet ze in Folies-Bergère, Concert-Mayol en Casino de Paris en elk Parijzenaar zal u ver tellen, als ge 't nog niet wist, dat hij" daar niets voor voelt. Zoek den- Parijzenaar in de Comédie Fran^aise, in 't Odéon, in Antoine, bij den amusanten Guitrv, zoek'hem op de Grand Boulevard, in de Ëoite k Fursy en op Moutmartre in de zeer kleine typische Pari- sche cabarets (wier eigenaars 's zomers lanc - lieden zijn in de Midi) en de zaaltjes die ge legen zijn in allerlei nauwe straatjes achter de Sacré-Coeur ik noem ze u niet. Zoek ze, Hollander, die na den vrede hierheen komt om het echte Parijs terug te vinden, want het is nog springlevend En het doet er niet toe of de chansonnier er een arm of een been of een oog bij is ingeschoten. Hij heeft zijn es prit gaulois, zijn Franschen geest, behouden en met zijn eene arm gesticuleert hij1 even suggestief als vroeger met beide en zijn eene oog tintelt van schelmschheid. En de kreupe len ik heb wel een man mét één been kunsten zien doen in een volkscircus op Naar het Fransch van Victor Cherbüliez. 21) Maar ongelukkig had de markies haar nu weer opgeëischt cn er was dus eenmaal niets aan te doen. Een halve week had baron de Saligneux zich dan ook erg verdrietig ge voeld maar toen had hij er dan ook niet ver der aan gedacht. Een natuurlijke onverschil ligheid is een beter middel tegen alle moei lijkheden van de wereld dan de beste, wijs- geerige troostgronden. 'Met of zonder zijn dochter vatte de heer de Saligneux het leven met geduld, ja zelfs met? zachtmoedigheid op. Als inj s ui gens met zijn bombazijnen jas je aan en zijn muts van konijnenvel op, naar het te veld staande ging kijken, en daarbij niet zelden tot over de enkels in de klei stap te, gebeurde het wel eens, dat hij zichzelven met verwondering afvroeg: „Ben je 't nu wel? Of zou de andere, de echte baron, op liet oogenblik misschien aan het flaneeren zijn over den boulevard?" Toch had zijn ver wondering niets pijnlijks. Dit diene ter aan moediging van verstolde zondaars, die zich eens mochten voorstellen, dat iedere bekee ring altijd even moeilijk, ja haast onbegon nen werk is. Baron de Saligneux tenminste waa nu al DF. 8-UUR WINKET,SI UITING. Meu vestigt, in verband met het voorstel van I!, en W., om tot- algemeene winkelslui ting des avonds te 8 uur te besluiten, onze aandacht op het verslag der handelingen van den gemeenteraad van Donderdag 28 Decem ber 1916. In die vergadering was een adres ingeko men van den heer C. van Stam en anderen, houdende het verzoek te willen terug komen op het besluit inzake de verplichte 8-uur- winkelsluiting. De voorzitter stelde voor, dit adres ia handen van de commissie voor de strafveror deningen te stellen. De heer Cloeck wenschfe eerst iets over het adres te zeggen en daarbij een voorstel te doen. Hij wilde doeni Uitkomen, waarom hij, die ccn tegenstander is van verplichte winkel sluiting, toch zoo gemakkelijk voor dien tij'- delijken maatregel kon zijn. Hij herinnert er aan, dat in October 1900 een sterke agitatie te Berlijn is gevoerd. Men vreesde, dat Ber lijn met verplichte winkelsluiting een beelc van een plattelands plaats ji len ernstig benadeeld zouden worden, je zou geven cn ve- Maar in Februari 3901 verklaarde de Staatsecretaris in den. Rijksdag, dat niemand meer over de 9-uur-sluiting sprak en dat de geweldige agitatie op niets was uitgeloopen Hij hoopte, dat de belanghebbenden zich spoedig zouden vereenigen om tot een 8-uur- sluiting te komen, want indien ooit een maatregel groote zedelijke waarde had, was het de beperking van den arbeidsduur in den handel. De heer Cloeck wees er op, dat de midden- standsverecnigingen, die zich voor verplichte winkelsluiting uitspraken, geheel in de lijn bleven, daar zich op het congres van den handeldrijvenden en industricelen midden stand in Rotterdam, de geheele de middenstand voor een wettel J van het sluitingsuur verklaard had. Spreker memoreerde uitspraken van een Deensch statisticus en dr. Kuyper en deelde mede, dat in Duitschland twee jaar na de in voering van de verplichte winkelsluiting in 24 voorname plaatsen gevraagd is op ver zoek van meer dan s/« der winkeliers om het sluitingsuur van 9 op 8 uur te brengen. Spreker vroeg een commissie te benoemen eö wanneer van de winkeliers cr vóór is, ver plichte winkelsluiting in te voeren. Eén derde mag niet aan twee derden de vrijheid ontne men om den werktijd te beperken, zooals zij zouden wenschen. In navolging van Amster dam zou voor winkeliers in sigaren, visch en fruit en voor banketbakkers een uitzondering gemaakt kunnen worden. De heer Van den Bosch verklaarde zich voorstander van wettelijk geregelde winkel sluiting. Spreker geloofde echter wel. dat de wijze waarop nu een wettelijk sluitingsuur moest ingevoerd worden, eenigszins overijld is geweest. Er konden zich, volgens spreker, omstandigheden voordoen, waarin het aange nomen sluitingsuur een nekslag is voor som mige personen, die daardoor broodeloos worden. Wanneer men een kleinen vischhan- del heeft, waar overdag geen cent wordt ver kocht en alleen des avonds een broodje wordt verdiend, dan is zulk een sluitingsuur een absoluut broodeloos maken, wat in de twee jaar op zijn goed gebleven, zonder een voet te Parijs te zetten en toch verveelde hij zich niet. Ook had hij weldra het nut ingezien van zijn aanwezigheid op Saligneux. Hij was namelijk al heel gauw tot de ontdekking gekomen, dat de heer Crépin hem schandelijk gestolen had. Maai nu legde hij er zich met ijver op toe, om zijn landgoed er weer bovenop te helpen. Hij was intelligent; dus het duurde niet lanig, of hij wist al heel wat af van het houthakken, de behandeling van het vee, de besproeiing van de velden, de beste methode van werken op het land, enz. Vooral beijverde hij zioh, om eèn ieder weer tot zijn plicht te doen terugkeeren en om de geheimzinnige uit gangen te stoppen, waardoor het geld van zijn pachtsommen weer even snel wegvloeide. Hij deed dit zoo goed, dat hij in minder 'dan anderhalf jaar de inkomsten van zijn lande rijen bijna verdubbelde. We hebben eens een prediker hooren verkla ren, dat de heiligen, zelfs onder het verduren van de gruwelijkste kwelingen, toch altijd ge lukkig zijn, omdat ze de vriendschap bezitten van hun geweten. Of het gelukkig bezit daar van den baron ook voldoende tevreden stem de, weten we nietin ieder geval had hiji niets van f gedrukte, het zwaarmoedige, dat in den :gel de op het land levenden kenmerkt. Nu zorgde de heer Têterol, dat er voor den laron eenige geur en kleur kwam aan het le ven te Saligneux; anders was het dien mis schien niet mogelijk geweest, het er zoo goed- bed Deling van gem eiÖele wet KSh ïlggttE Spreker wilde een uitzondering maken voor fruithandelaren, vischhandelaren. sigaren handelaren. banketbakkers enz die daartoe een verzoek richten tot B, en w., die da®- «Ik geval konden beoord«el£n. De voorzitter ontried den Raad, op het denkbeeld van den heer Van den Bosch in te gaan. Spreker had adressant aangeraden zich tot den Raad te wenden, zoodat men de zaken nog eens terdege kon bekijken. Deed mm, wat de heer Van den Bosch voorstelde, dan zou dat besluit nog overijlder kunnen zijn dan hei na rijp beraad genomen besluit van de winkelsluiting zeil. Spreker achtte het, in tegenstelling met den lieer Cloeck, niet grwenscht een enquête in te stellen. Spreker geloofde dat het hier zou gaan als in Berlijn. Men moest het begrip winkelsluiting kalm laten doorzieken en zou een enquête, wanneer die wenschelijk wordt geacht, moeten instel len wanneer de normale omstandigheden weer zijn ingetreden. Waar thans de maatre gel ter besparing van brandstof wordt ge nomen, moet men niet de risico loopen, aat een enquête-uitspraak dien maatregel onmor gelijk maakt. Spreker deed vervolgens na mens de gascommissie en namens het col!1 van B. en W. het voorstel den maatregel eerst op 16 Deapmber te laten ingaan, waardoor vele grieven konden weggenomen worden. De heer Cléeck stelde vervolgens voor, de enquête in Maart of April te houden, waarna do voorzitter mededeelde, dat de enquête zal gehouden worden op het tijdstip dat d$ Raad nuttig en noodtg (In de Raadsvirfgadering VSfl i Februari 1917 wasjnededeeiing Ingekomen, dat de commissie voor de strafverordeningen tot op heffing der gedwongen tijdcliike winkelslui ting niet advlseeren kon. Met kwam haar voor, dat ionder bezwaar het uur van 9 uur al» sluitingsuur koe worden aangehouden, met dien verstande evenwel, dat hei van 8 tot 9 uur slechts geoorloofd il zijn, ver'; ting zoo te doen plaats hebben, dat op elke 60 Mb vloeroppervlakte, van den winkel niet meer dan één licht ter sterkte van 70 nor- rr aal kaarsen mocht ontstoken zijn en de be dienden niét later dan 9.30 's avonds en niet vroeger dan 5.30 's morgens aanwezig moch ten zijn. Deze verordening werd ongewijzigd goed gekeurd). JAARVERSLAG van de Commissie voor „Huisverzorging" van de Afdeeling Alkmaar vm ie N, II. V, Jiet witte Kruis" over het jaar 1918 Dat gedurende 1918 door „Huisverzor ging" weer heel wat verlichting is aange bracht, blijkt wel hieruit, dat 85 tr hulp verleend is, Waar „de vrouw door ziekte tijde lijk verhinderd was haar werk te doen." Deze ht.lp heeft bestaan in: 102 heele wasDidagen 678 heele werkdagen, 9; halve wasch dagen, 217 halve werkdagen, 168 toeslagen en 37 toeslagen voor de centrale keuken; en wel aan41 Prots, gezinnen, 34 R. K. gezinnen 4 gemengde gezinnen, 1 Israël gezin en k gezinnen niet tot een kerkgenootschap be hoorend. Wat de veranderingen in het bestuur aan- faat, kan worden vermeld, dat op 1 Januar 918 Mevr. P. E. Boeke-Gort .volgens rooster als bestuurslid aftrad. Zij was herkiesbaar en werd als zoodanig her koren. In October 1918 echter nam Mevr. Boeke haar ontslag. Een hartelijk woord van dank van onze vereeni- gmg is hier zeker niet miscplaatsE daar Mevr. Boeke vanaf de oprichting, oiize ver eeniging een Warm hart toedroeg en altijd met opgewektheid aan de JJespreking harer belan gen op de vergaderingen deelnam. In. hare plaats werd Mevr. A. Aukes-Titnmers weer tot bestuurslid benoemd, nu echter functieloos Daar Mevr. Boeke „Huisverzorging" in den Armenraad vertegenwoordigde, moest in ha re plaats een ander worden benoemd. Daar toe werd mej. J. A. v. Hoomenburgh geko zen, die deze taak wei op zich wilde nemen Van de bezoeksters verloor „Huisverzor ging" Mej. J. v. d. Meulen wegens vertrek uit Alkmaar, terwijl Mei. R. de liaan als n euwe bezoekster toetrad. Met betrekking tot de verzorgster werden 2 voor haar belangrijke besluiten genomen. In verband met de duurdere levensomstandighe den werd: ten le het loon verhoogd, ten 2e op verzoek aan gezinnen voor wie het geven van den kost aan de verzorgster een bezwaar was, het bedrag van een portie eten van de centrale keuken vergoed. Dat het de Vereeni- ging niet aan de noodige werklust ontbreekt, moge het volgende aantoonen. Als gevolg van den door ,.'t Witte Kruis" gegeven zui- gelingencursus kwam n.l. bij een der bestuurs leden de gedachte op, om het arbeidsveld van „Huisverzorging" uit te breiden en ter hand te nemen, wat tot nu toe (wegens gebrek aan geldmiddelen) zorgvuldig door haar was vermeden, n.l. „verzorging van kraamvrouwen en zuigelingen". Hiertoe werd dan ook in principe besloten, op voorwaarde natuurlijk dat luisverzor hiervoor de noodige geldmiddelen *zaï vinden, want de tegenwoor- moedig uit te houden. De heer Têterol had hem immers den oorlog verklaard; het kas teel bevond zich dus in staat van beleg en1 iet was een heele afleiding voor den' baron, om zoo op verdediging bedacht te moeten we zen. Wat hem echter eenigszins bevreemdde, was, dat Têterol, sinds dien uitspraak van het Hof te Lyon, zoo heel geen teeken van leven meer had gigeven. Allerwegen waren de vij andelijkheden gestaakt. Het leek wel, of de eigenaar van het Witte Huis ook zijn omder- hoorigen een wenk had gegeven, om beleefd, a haast voorkomend te zijn; zelfs de dog was van optreden veranderd; hij liet niet'langer dt tanden zien en blafte ook nifct meer zoo nijdig. Viel daaruit af te leiden, dat de heer Teterol, na zijn nederlaag, nu ook van verde re vijandelijkheden wilde afzien en dat hij vredesvoorstellen zou doen? Voor wie hem kenden, was dit moeilijk aan te nemen. Als de belegeraar staakt met vuren, beteekent dat niet altijd dat hij het beleg wil opbreken; het can ook wel soms bdduiden, dat hij he tegen partij1 een verrassing bereidt. Van den anderen kant hing den heer de Saligneux nog een veel ernstiger bedreiging loven het hoofd. Men heeft wel met recht be weerd, dat het heden niets is; dat de toekomst niet van ons afhangt, en dat alleen het ver eden ons toebehoort; 't is anders de vraag of wij niet eerder aan het verleden behooren. De voornaamste schuldeischers van den baron waren een paar geldschieters van al dige inkomsten zijn daartoe belui? onteersf kend. Aan de Moedervereeniging en contri- bucerende leden nu de taak om te toonen dat zij het groote belang inzien van eene goede verzorging der kraamvrouw, door „Huisver- «wging" door vt«ho-.vv..g vwo steun in staat te stellen dit schoone work ter hand te kunnen nemen, CINEMA AMéRICAIR „De Zeesirenen" is een bijzonder interes sante film, die in de eerste plaats door zijn schitterende opnamen de vole aandacht der toeschouwers geboeid houdt. Vooral de drie acten, die in de rneest phdntastische rijkdom van Sirenenweelde, de droom v. Jack Mulhali weergeven, zijn een voortdurende bekoring voor het oog en de regisseur die dit werk iii scène heeft gezet, heeft een stuk arbeid gele verd, waarop de Amerikaansche fabriek utet recht trotsch kan zijn. Voor de voornaamste rollen heeft men een uitmuntend stel artisten bijeen gebracht De rollen van Lorelei en Julie, zoo geheel ver schillend in karakter, worden gespeeld door Louise Lovely en Carmel Mijers en met een zeldzame charme en lieftalligheid weten zij elk op Haar manier, zich voor te doen als si renen. Vooral de laatste levert in haar moei lijke rol van intrigeerende vrienden, bestu deerd spel. De eerste wint aller sympathie door haar vroclijke dartelheid en rein liefde leven. Jack Mulhali en Wilïiam Ou inn vervullen de rollen der twee vrienden, de eerste de sym pathieke, de tweeds de jaloercdsc ea minder eerlijke. De grotten «a bergen, de kusten cr, het hel- d :re water op ca om het eiland Santa Cateli- na leverden de meest ideale piekji 1 om de srènas uit hst rijk der sirenen te doen slagen. Welk een fraaie opnamen zijn daar gemaakt! „De Zeesireaen" zullen wok op de bris kera hun beiooverflfl.de uitwerking niet mis sen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Laat 143. Tel, 645. Geopend op alle werkdagen van des voorin. 9— li ut»' en bovendien des Maandagsavonds van 7—8 uur. Aangeboden: 5 bakkers 2 barbiers, 4 ban ketbakkers, 1 bankwerker, 2 behangers, 2 b erbrouwers, 2 boekdrukkers, 1 colporteur, 5 cicatricials, 1- gas- en waterfitter, S grond werkers, 1 heihaas, 1 iapakker, 2 kanfoorbc- d enden, 2 kellners, 1 kistenmaker, 2 kleerma- makers, 1 landbouwer, 2 loodgieters, 1 loop knecht, 66 losse werklieden, waaronder voor licht werk, 2 machy* bankwerkers, machinisten-stoker, 1 magazijnmeester of por tier, 1 metaaidraaier, 2 opperlieden, 7 pak huisknechts, 1 plaatswerker, 3 reizigers, schipper, 8 schilders, 2 schoenmakers, schrijvers, 5 slagers, 3 steenbikkers, 1 situker, 4 meden, 55 sigarenmakers, 6 tabaksbewer kers, 2 timmerlieden, 5 tuinlieden, 2 veedrij vers, 1 werkster, 2 winkelbedienden, 1 ij re vlechter cn*I zakkenstopper. Gevraagd, i boekdrukker, 1 koetsier, 1 op perman, 3 schilders, 1 sim (halfwas), 1 tim merman, 1 typograaf, 58 losse werklieden en 1 winkelbediende. Alkmaar, 22 Maart 1919. De Directeur, i, C. DEKKER. In Alkmaar Ia h"e{ sen zoodje. DSAr plaatst men kettinghandelaars op de groslijs ten! Dóór brengen de kiezers kettiogb&ndeiaars ic den raad! Dkhx vinden cte svarigt radsteden cr nhfa dhteerends ia met kettinghaaddaars in den gemeenteraad te zitten Dit zult gij voorkomen met uw stembiljet. Niet, omdat gij u tegenover de verleiding tot woekerwinst maken sterker waant dan de ze kettinghandelaar», maar omdat gij u schaamt de slechtheid tot uw ideaal te ver heffen. Omdat gij u schaamt, de sléchtheid te beloonen met een eereplaats en met den titel van edelachtbare. En omdat gij niet dom genoeg zijt u door hun goedgespeclde liefde en deernis te laten verschalken. Daarom, indien gij overtuigd zijt, dat ln onzen gemeeuteraad kettinghandelaars zete len: HERKIEST HEN NIET! J. KNOPPERS WKzn. «log nimmer ging staat of gemeente den in 't vrije bedrijf voor, Het groote Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst gemszins Redactie er mede instemt.) dat Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik plaatsing van het vol gende GEEN KETTINGHANDELAARS IN ALKMAAR's RAAD! Kiezers, indien ge overtuigd zijt, dat in oazen gemeenteraad kettinghandelaars zete len, herkiest hen dan niet In een tijd, waarin honger en nooddruft ons bedreigden, hebben zij de snoodheid ge h id de levensbenoodigdheden nog meer m prijs te doen stijgen. Zij, die gij had afgevaardigd om u door de moeielijkheden heen te helpen, hebben hunne beurzen gespekt door uwe ontberingen ei. behoeften ten eigen bate te exploiteeren. Zij hebben behoord tot de bent ikrgeuea, die manufacturen, siaren en wat niet al, heb ben gehamsterd, om steeds grooter winsten aedefaurgers uitge- te maken, en zoo hun mi pluuderd. *Dc regeering heeft den kettinghandelaar met straffen bedreigd, en gij zouat hem op het eereschild plaatsen? Gij zoudt uitroepen: Dit is de man, in wien wij een welbehagen hebben! Hem dra gen wij naar een eereplaats in het stadhuis! Aan dezen man vertrouwen wij onze gen toe!? Kiezers, dit zult gij immers niet doen? Ge zult immers uw eer en goeden naam, en uwe belangen niet in het slijk werpen? Neen, gij zult voorkomen, dat-zal worden gezegd: heel laag zedelijk gehalte. Hij stond bij hen in t 'krijt voor een vrij aanzienlijk bedrag en vcoral zijn reis door Europa had de som doen aangroeieni tot een ronde tweehonderd duizend francs. Hij bracht hun geregeld de interest van zijn schuld op, die hij beloofd had zco langzamerhand in termijnen af t< lossen maar die hij niet op eenmaal kon teruggeven. Bovendien meende hü niets te duchten te heb ben van de heeren Cabec en Margriffe, hij liad ze altjjd grif genoeg bereid gevonden, on hem nog eens hij te springen. Maar op een oogerabli'k, dat hij daar nu het minst op verdacht was, ontving hij, met tus- schenruimte van een maand, twee brieven, die anders vrijwel op elkaar geleken en waarin genoemde heeren hem meedeelden, dat ze te genslag hadden gehad, waardoor ze zich in de droeve noodzakelij k hei zagen, het fotale Hi drag vai^ hun crediet terug te eischen. De beide brieven bezorgden den baron een onaangename verrassing; het was als een alarmsein en dat hem nog des te verontrus tender in de corem zou hebben geklonken, als hij had geweten, dat de heer Crepin, na een angdurig, vertrouwelijk onderhoud met den ïeer Têterol, opeens naar Parijs vertrokken was. Maar het duurde niet lang, of hij was weer wat bekomen van zijn eerste ontsteltenis en toen schreef hij zijn schuldeischers, dat hij' geen geloof sloeg aan hün plotselinge verle genheid en dat hij: hen tevens verzocht, nog Alkmaar, 21 Maart 1919. M. de Red. Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw blad voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank. Aan de Alkmaarsche. arbeiders. Zooals gij weet is te Amsterdam in de Me- taalindustue een staking uitgebroken, Dczo staking, deze strijd om betere arbeids voorwaarden moet worden gewonnen door de Metaalbewerker». Want deze strijd tegen bet onwillige kapitalisme, aanvaard door de me taalbewerkers, zal, wanneer hij door hen wordt gewonnen, ten goede kbnier aan de geheeie Ned. arbeidersklasse, waaronder ook liet personeel in overheidsdienst behoort. Steeds stonden sa nog staan de overheids dienaren ver ten achter bij de arbeiders ia t vrije bedrijf. Nog n pat'rpon verloop en de armoede onder de atabtéuaren zijn er het beste bewijs voor. Door de, nog slechts matige verbeteringen wat betreft loon en arbeidsvoorwaarden, in 't vrij bedrijf, worden staat en gemeente ge dwongen, om, willen beiden niet zonder of met ongeschikt personeel komen te zitten, zoo a en toe ook de ambtenaren tu werklieden eenigszins tegemoet te komen. Eu daarom wil ik er, nu de metaalbewer- k«rs den strijd hebben aanvaard om betere arbeidsvoorwaarden machtig te woiden. even op wijzen, dat het nu de plicht is van de ar beidersklasse, waaronder ook de ambtenaren gerust kunnen worden gerangschikt, om de zen strijd financieel tc steunen. Niemand onttrekke zich hieraan. Reeds zeg den-een aantal Alkmaarsche postmannen 1 pCt. per week toe van hun loon, omdat ook zij weten dat deze strijd niet alleen de metaal bewerkers, maar de gansche Ned. arbeiders klasse ten goede komt nis hij wordt gewon nen. Alkmaarsche arbeiders en ambtenaren, laat het niet onze schuld zijn geweest, als deze strijd verloren wordt. Steunt allen en spoedig. H. v. DRUNEN. (Wij hebben dit stuk bij uitzondering op genomen. Voortaan plaatsen wij een dergelijk artikel siechts ais het ons rechtstreeks van de zijde van een der in conflict zijnde partijen bereikt. Red. Alkni. Crt). ONS VOORJAAR. Mevrouw S. C.L. verzoekt ons opname van het volgende: Nu de 'lente over de landen- luwt, Zij de harten der menschen doet gloeien en1 [stuwt. Dï kieviet strijkt in groote bogen de weiden [langs, Of zij voor haar nestje wel ziet een kans. Want ons voorjaar komtl Overal spriet het jonge groen voor den dag. D-* kinderen stoelen buiten- met jolig gelach. L i wie niet een Philister reeds is, Z.d hei nu niet worden, dat is gewis. Want ons voorjaar komtf De beekjes vloeien zoo helder en kiaar, Eu 't krioelt van levenslust allegaAr. D; zon doet ontwaken de voorjaarsbloemen, W ie zal onze tulpen en hyacinthen niet ,„r roemen? Want ons voorjaar komtl Wacht maar mijn kind, ge zult wat beleven, Wat je hairtje zal doen trillen en beven. Gij zult zijn verrast van dit schoone wonder, Blijf helder, als de zónne, ga niet ien onder. Want ijfns voorjaar komt! Als de zomer gaat over-ons mooie land, Hij wel eens het koren en de velden verbrand. Te veel hitte, zonder regen, is niet goed, Zij verzengt de landen, en: "ons gemoed. Maar ons voorjaar komt! wat geduld te hebben aangezien het hem on mogelijk was, zijn schuld ineens af (e doen. Hij ontving een dubbelzinnig antwoord, dat ïeni geruststellend leek, daar hij immers wel gauw gerust gesteld wilde zijn. Maar he- aas, nu kon de baron wel zichzelven hekee- ren Cobec en Margriffe tot een paar fat soenlijke lui maken, dat ging moeilijker! Op een mooien achtermiddag in de maand Juni lag baron de Sangneux languit op een van de banken van zijn terras van een kleine siësta te genieten, na zijn tweede ontbijt. Voor iet eerst van zij-n leven misschien was zijn verbeelding geheel in overeenstemming met de kalme, landelijke natuur. Maar opeens werd hij in zijn beschouwingen gestoord door een scherpen, doordringenden kreet. Hij keek op en- zag daar dienzelfden sperwer, die hem den vorigen dag nog een kip had ge stolen. Hij gaf orders, dat men hem zijn ge weer zou brengen, laadde dit en hield het zoo in gereedheid, tot de vogel onder schot zou komen, ferwijl de baron dus dit oogenblik afwachtte, overhandigde een lijfknecht hem een brief, waarvan hij het handschrift onmid dellijk herkende als een, dat hij nu wel het minst graag onder de oogen kreeg. Hij legde zijn geweer ter zijde en haastte zich het epistel te lezen, dat kort, maar veelzeggend van in houd en' luidde als volgtr (Wordt vwvolgd,) I urn wDnl'Irritinr lir>f*h»r»i Flo enlorlsona tlL i

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 9