Os BraiÉtsüsncoiifelc Alkmaar fcletoiengd Nieuws. !J> Br»n^«f^<eoB?Ma8ie te Alkmaar «JeeU «a#At, qgr és H-?? Stoft 13 <dk- a&b *®fSBö *tg^SS^ ffi -'i per bm f$ K-CL De ptp <hj- 0rsj«it«» fctairaasi voor fcesttl- lingen op deze bong 4.— per 100 K.Q. Bestellingen te doen aau den- Vereenigden Brandstoffenhandel KONINGSTRAAT 6. Namens de Brandstoffen-commissie, J. H. JACOB SE,- Dir.-Administrateur, De heer FL Hart gaf au een schema, n.l. 400 van 0.50, 450 van 1, 300 van 2> 200 van 2.50, 200 van 3 en 100 van 5. Onder voorbehoud werd dit als maatstaf geaccepteerd en als vaststaand aangenomen, dat de heffing van 5 als maatsiafüet maxi mum, doch ais minimum geldt ook de betref fende klasse. Met deze heltmg denkt men de hetiing naar draagkracht zoo goed mogelijk I te henen. Heel wat beschouwingen welden over net besluit dit punt betreffende gehou den, b.v. dat er arbeiders zijn, die noode 1 per jaar kunnen missen en dat er ook men seden zijn, die veel meer kunnen betalen, doch du niet verkiezen, ja zelfs werd mede gedeeld, dat er iemand was, die werd aange slagen naar een inkomen van 140,000, wat de secretins deed opmerken, dat, wil turn uiterst progrcs^ef da; d&n bet gat spoedig gestopt zou zijn, doch dat is toch op deze wijze de bedoeling niet. Na de afhandeling van dit punt werd ook de zooveelste maal de wenschelijkheid be sproken van een cursus „Eerste hulp bij on gelukken", met als resultaat, dat indien het aen doktoren blijkt, dat een bepaald aantal personen met ernstige bedoelingen een cur sus willen volgen, zij niet ongenegen zijn. De heeren doktoren zouden dan nu eens raadple gen, zooais zij beloofden. Ten slotte deed de heer Fi. Hart nog eene poging om het standaardloon van den bode te herzien, wat een punt van bespreking op de volgende vergadering zal worden. Hierna sloot de voorzitter met een toepas selijk en dankbaar woord de vergadering. UIT BERGEN. In de Rustende Jager werd Zaterdag avond eea druk bezochte vergadering van „Bergens Belang" gehouden. Na een uitvoerige bespreking werden de volgende heeren op de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing geplaatst; 1. C. J. P. A. Hoksbergen, 2. C. Bogtman Az., 3. jb. Zwaan Hz., 4. P. Besse, 5. J. Prins, 6. B. de Jonge en 7. J. Swaag. Voorts werd besloten om pogingen te dpen een eventueele rest van de lijst te verbinden met die van een door een andere groep te stel len lijst. Door B. en W. zijn de heeren B. H. Gorter, J. C. Leijen, K. v, d. Berg en G. Taaspken tot leden van de huurcommissie benoemd, de eerste tot voorzitter en de laatste tot secretaris. De heeren genieten een vacatie-geld van 3 per zitting, de voorzitter 5. Plaatsver vangende voorzitters zijn de heeren F. de Heer Kloots en M. Groenendal, De heer P. Elders is aangewezen als plaats vervanger voor den heer Leijen, die voor de belangen van de huurders in de commissie zit, terwijl de heer C. J. P. A. Hoksbergen plaatsvervanger zal zijn voor den heer v. d. Berg, die voor de belangen van de huurders dad van de commissie uitmaakt. Voorts zijn plaatsvervangende leden de heeren H. Blank en C. Schotten. Alh plaats vervangend secretaris is de heer N. J. Punt aangewezen. UIT EGMOND AAN ZEE. Wijlen mej. Geesje Pik, in leven onder wijzeres in de nuttige handwerken te Veen- dam, heeft 1500 gelegateerd aan de Prins Hendrik-stichting alhier. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Voor de zeven vacant komende raadszetels hebben zich 18 personen candidaat laten stel len. UIT WARMENHUIZEN. De voordracht voor hoofd der openbare lagere school te Schoorldam luidt als volgt: 1. J. A. Kool, onderwijzer te Doorn; 2. D. Schering, hoofd der school te Akersloot; 3. W. Bamhoorn, onderwijzer te Delft. UIT STOMPETOREN. Aangezien de heer J. Westerhof, candidaat voor de Provinciale Staten, verhinderd was aan de tot hem gerichte uitnoodiginfj, door de afd. Stompetoren-Schermerhorn van de S. D. A. P. om hier een spreekbeurt te vervullen, te voldoen, trad Zondag in 't lokaal van C. Renses op de heer H. v. d. Brug van Enk- huizen. Als onderwerp was door spr. gekozen „Opbouw eencr betere Maatschappij." Als wijzigingen in de huidige maatschappelijke toestanden en om vooral voor de arbeiders betere levensvoorwaarden te bedingen werd door spr. achtereenvolgens genoemdi en be handeld: achturige werkdag, staatspensioen, vrouwenkiesrecht, het recht der vrouw op ver vulling van het moederschap, heffing ineens en socialiseering der groote bedrijven. Mocht de regeering in gebreke blijven met de inwil liging dezer eischen, dan blijft der S. D. A. P, nog over een algemeene werkstaking. !Na de pauze wees spr. op de belangen der partij bij de dezer dagen te houden verkiezin gen voor de Provinciale Statenhij wees op de Eetoekenis van dat college alsmede op den werkkring der Gedeputeerden, op den invloed door'laatetgenoemden uitgeoefend op gemeen teraden en' beval, vooral aan de arbeiders aan, om ter bekoming van betere levensvoor waarden hunne stemmen uit te brengen op de candidaten der S. D. A. P. De vergadering was niet druk bezocht, ter wijl niemand zich aanbood om met den spr. in debat te treden.. UIT KOEDIJK. Zaterdagavond vergaderde de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereeniging Koedijk in het lokaal van den heer C. Man, onder leiding van den heer Jb. Slotmaker. Medegedeeld werd, dat het bestuur was uiit- genoodigd om proefvelden te bezichtigen be mest met normaalmest. Het oordeel was, dat de proefvelden nieuw land waren, zoodat het fecn voldoend resultaat gaf. Wat den aan- oop van mosselen aangaat, kon. men bij de firma Crol evengoed koopen als bij de vis- 'schers. De rekening van den pennigmeester gaf aan ontvangst en uitgaaf 680.66, ge maakte winst 5.92, om zet in 1919 totaal 9193.90, Dc nu volgende verklein® gal tot uitslag dat als lid van 't bestuur werd geweken da heer D Dekker, als plaatsvervangend be stuur de heeren C- Vries, Jb. V, Die en Ju, Stam M,?., Her sslerJ® v».»» h.et hesimjr werd vastge steld als volgt" voorzitter 25, secret.-pêh- ningmeester 50, de overige bestuursleden te zamen 12. tBij de rondvraag werd gevraagd of de su- perphosfaat nog komt. Het bestuur verwachtte van niet. De heer Zwetsman vroeg of men de chili moet ontvangen, nu men op andere wijze getracht had aan stal- of zeemest te ko-- men. 't Bestuur zeide dat men den bestelden hulpmcst moest ontvangen. De heer Jn. Stam vroeg om paardenmest, als het weer vrij te koop is, door de vereeniging aan te koopen. Door den voorzitter werd er op gewezen, dat de leden bij de vereeniging alle meststoffen kunnen koopen. EEN MOTIE. De volgende motie is aangenomen: De afdeeling „Hoorn" van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap, kennis genomen hebbende van het Wetsontwerp ter regeling der onderwijzers-jaarweddeu waardeerende, dat de salarissen der onder wijzers voortaan geheel door 't Rijk zullen worden betaald; van oordeel evenwel, dat het stelsel der classificatie, opgebouwd op den onjuisten grondslag, dat het leven voor een ambtecatn op een dorp gdedkooper is dan in de Stad,, van groot nadeel zal blijken te zijn voor 't onderwijs te plattenlande, omdat voortdu rend de beste leerkrachten aan 't platteland zullen worden onttrokken, dringt er bij dé Regeering krachtig op aan het classificatie-systeem te vervangen door een uniforme regeling, waarin het beginsel van het N. O. G.: „Gelijk salaris voor stad en platteland," geheel tot zijn recht komt, en besluit deze motie ter kennis te brengen van Regeering en Volksvertegenwoordiging. Het Bestuur der Afd. „Hoorn" van het N. O. G. G. HOLLE, Voorz. 8 J. GORTER, Secr, UIT WIERINGERWAARD. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad, on der leiding van burgemeester Haringhuizen. Afwezig was de beer Jb. Bakker met bericht van verhindering. Wethouder Sleutel deelde mede dat van de volkstuintjes niets zal komen, omdat de eigenaar van het land hem als huur der niet wil toestaan wederom te verhuren. De voorzitter deelde mede dat het Polderbe stuur toestemming heeft gegeven om het por tret van wijlen den oud-burgemeester D. Kaan Az., dat de gemeente cadeau heeft ge- .kregen van de Gez. Kaan, in de raadszaal op te hangen. De stemming voor den raad is bepaald op 20 Mei. Door B. en W. zijn wederom bezwaren inge bracht tegen 't ontwerp van het Hoogheem raadschap Holl. Noorderkwartier. Wethouder Sleutel meende dat we in ver houding tot andere gemeenten vooral tegen over Anna Paulowna zeer onbillijk zijn aan geslagen en zou wei willen dat de burgemees ter persoonlijk naar Ged. Staten zou gaan om de bezwaren duidelijk uiteen te zetten. Aldus werd besloten. De gehouden kasveriilcatie op 19 Maart j.l. gaf een eindcijfer van ontvangsten over 1918 en 1919 van 41987.16%, uiig. 32993.92, zoodat in kas behoorde te zijn 8993.2414. Er was in 'kas 1779.37Vé, terwijl aan kwi- tantiën levensmiddelenbedrijf, militie en land weer aanwezig was tot een bedrag van 7213.87. Alle boeken en bescheiden waren in orde. Een uittreksel van besluiten was van Ged. Staten ontvangen waarbij' de jaarwedde der wethouders werd bepaald op 100. Besloten werd- adliaesie te betuigen aan hetj bekende adres van Nieuwe Niedorp betreffen-1 de de wet op het onderwijs. In verband hier- mede vroeg de heer H. Koster of het nu niet de lijdi is pogingen aan te wenden tot verkrij ging van een school voor U. L. O. De voorzit ter zeide dat dit een paar jaar geleden ook reeds was besproken, doch toen om' de te groote Offers van de baan was geschoven. Ik geloof echter ook dat wanneer men het voorstel nu weer in behandeling zou nemen, men met minder groote offers tot de oprich ting zou geraken en dat het wel overweging verdiende de zaak nog eens te bezien. Een adres van den heer Peciebooin om het bestelloon der telegrammen te verhoogen tot 25 cent werd na eeaige discussie aangehou den. De onderwijzer van Ham vroeg tegemoet koming in de huishuur te doen ingaan 1 Ja nuari 1919 in plaats van 1 April 1919. De voorz. zeide dal wanneer we aan dit verzoek voldoen direct werd afgeweken van een pas goedgekeurde jaarwedderegeling, Afwijzend werd hierop beschikt. Een verzoek van de caéhouders om gedu rende de zomertijd 's avonds een uur later, dus om elf uur, te mogen sluiten werd toege staan. Volgde bespreking bouw van woningen. Na een duidelijke uiteenzetting van de voor zititer, waarbij ook nog een poos in comité j werd vergaderd, werd na breedvoerige discus sie goedgevonden in beginsel te besluiten het geld dat het Rijk hiervoor beschikbaar stelde I te leenen aan een eventueele bouwvereeniging voor een nader te bepalen aantal woningen, Hierna werden goedgekeurd, verhooging post onderhoud voor gemeenlegebouwen, en kele af- en overschrijvingen, dienst 1918, zoo mede de betaling onvoorziene uitgaven en de suppletoire begrooting dienst 1918. Voor de post levensmiddelenbedrijf was geraamd 2500, dit werd echter met 1700 over-' schreden. Men kwam tot een bedrag van 4200. Tot leden van de schattingscommissie wer den herkozen de heeren K. Koster Hz., A. Sleutel Dz. en C. Waiboer Az. Voor den heer A. Visser (vertrokken) werd gekozen de heer H Limpers. Kohier hondenbelasting werd vastgesteld op een bedrag van 268. LIJKVERBRANDING^ Gedurende het jaar 1918 hebben 135 cre maties plaats gehad.- Van 1 Januari 1919 tot i heden werden er reeds 47 lijken gecremeerd. Het ledental is sinds Augustus verleden jaar bijna verdubbeld. DE RECHTSPOSITIE DER PROV AMB TENAREN EN WERKLIEDEN, Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten lot instelling «ener commissie, wier taak zal ziin de ssimnstelling van een ontwfrp.reglemenl tot regeling van de rechts positie van de provinciale ambtenaren' en werklieden. Den daarvoor in aanmerking komenden or ganisaties is verzocht een vertegenwoordiger in deze commissie te wiilen aanwijzen. Even wel meenen Gedeputeerde Staten ook aan het ongeorganiseerde personen n-ov. Griffie en Vt... VIbw *<Kdi van vertegenwooruigiu^ ui aeze commissie te moeten toekennen. Hiertegen hebben de moderne bonden ern stig bezwaar gemaakt. Nu desniettegenstaande Gedeputeerde Sta ten liun standpunt handhaven, heeft het hoofdbestuur van den, Genual en Nederland- schen Ambtenaarsbond met medeweten van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Werklieden, m Openbare Diensten en Bedrijven aan Gedep. Staten het navolgen de schrijven verzonden: „Van den inhoud van uw schrijven dd. 12 dezer, waarin door u wordt medegedeeld, dat uw college ondanks de door ons tegen de vertegenwoordiging van ongeorganiseerden enge voerde bezwaren geen aanleiding heeft gevonden, in de comm., welker taak zai zijn de samenstelling van een ontwerp-ugle- ei ent tot regeling van de rechtspositie van de provinciale ambtenaren en werklieden, geen plaats toe te kennen aan den door 113 leden van het personeel van de Prov. Griffie en den Prov. Waterstaat gekozen vertegenwoordiger, is door ons nota genomen. Dit schrijven heeft ons er niet toé kunnen brengen, thans een ander standpunt in te ne men, dan waarop onze vertegenwoordigers zich 6 Maart met ons medeweten' heb ben geplaatst. De vraag of na kennisneming van het vo renstaande op onze vextegenwoordigiag in de commissie mag worden gerekend, moet dan ook ontkennend door ons worden beantwoord. Wij zijn in siaat verder ter kennis van uw college te brengen, dat het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Werki. in Openb. Diensten en Bedrijven, met welk hoofdbestuur wij deze zaak hebben besproken, evenmin be reid is, een vertegenwoordiger zijner organi satie in de commissie te doen plaats nemen, indien, uw college een opvatting blijft huldi gen, welke zóó sterk indruischt tegen de ont wikkeling der vakbeweging." INTERNATIONAAL LUCHTVERKEEER Dezer dagen zal een onderzoek worden in gesteld naar de bruikbaarheid van het vlieg kamp bij Souburg (Walcheren) voor tus- schenstation van het internationaal luchtver keer, welk onderzoek waarschijnlijk doof En- pelsche vliegeniers zal worden verricht. JAARBEURS VOOR KUNSTNIJVER HEID. De Maatschappij voor Beeldende Kunsten te Amsterdam schrijft Voor de door onze Maatschappij voorgeno men „Jaarbeurs vqpr Kunstnijverheid'' die in de maand November a.s. in het Stedelijk Museum zal. plaats hebben, heeft zich de vol gende Regelings-Comnnssié gevormd: C. A. Lion Cachet, lid van Commissie van Advies der Maatschappij, voorzitter; C. W. H. Baard, conservator van het Stedelijk Mu seum, onder-voorzitter; Jaap Gidding, A. H. Jansen en S. H. de Roos. Kunstnijverenaan gewezen door de V, A. N. K. Tom Poggen- beek, P. H. Mutters Jr. en N. van Harpen, directeur van de Mij. voor Beeldende Kun sten, secretaris. Uit deze commissie is een jury gekozen be staande uit de heeren Lion Cachet, Gidding en De Roos, terwijl door de overige leden van de commissie het werk dezer drie heeren bij inzending zal gejureerd worden. De uitnaodigingen tot inzendingen zullen weldra verspreid worden. Niet hij de V. A. N. K- aangesloten kunstnijveren kunnen zich bij den secretaris aanmelden voor toezending van een uitnoodiging. - DE BONTDIEFSTAL TE AMSTERDAM. Over den belangrijken bonidiefstal te Am- j sterdam, waarvan wij in ons vorig nummer nog iets mededeelden, thans aog het volgen de: Gisterochtend zagen buren van de besto len firma in den tuin óp de kiezelsteetien een aantal' tijgervellen uitgespreid, zeer zeker een ongewone plaats in dezen regenachtigen tijd. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de mooie zwart-gCel gestreepte vellen uit dc bontzaak afkomstig, in den nacht aan inbre kers gediend hadden, tra het geluid van hun voetstappen op het kiezel te dempen, want zij hadden in die nachtelijke uren eenige malen heen ch weer moeien loopen, omdat zij uit den winkel niet minder dan zeslig rollen hee ren- en damesstof, bont en pelsjassen gesto len hadden en naar dc schuit gebracht, welke aau de tuinzijde in de Lijnbaansgracht ge meerd was. Daarop werd dc buit geladen. Voor een waarde van 25.000 hebben de Inbrekers gestolen. De buren, noch de eige naar der zaak hebben er iels van bemerkt; trouwens de tijgervellen dempten eik lawaai. Verder bleek nog, dat de schuit, door dc in- brekers gebruikt, gelegen had vóór het paleis j van justitie. ZILVEREN JUBÏLé ALS WET HOUDER. De heer Joh de Breuk, waarnemend burge- mceslcr te Haarlem, was gisteren geduende 25 jaar wethouder. Hij ontving zeer vele blij ken van hoogachting en waardeering. In een buitengewone raadszitting spraken mr. J. N. J E. Heerkens Thijssen, wethouder, en dr. H. v. d. Berg, oudste raadslid, den jubilaris hartelijk toe. In een daarna gevolgd gezellig samenzijn in de oude versierde raadszaal ten stadhuize, waarbij evenals in de raadsverga dering de familie van den jubilaris tegen woordig was, hield namens een commissie van raadsleden, oud-raadsleden, hoofd- en andere gemeente-ambtenaren, de oud-burge. t meester, jhr. mr. J. W. G. Borcel van Hoge- landen," een toespraak, onder aanbieding van een geschenk, een oud blauw Delftsch stel van 5, 3 potten cn 2 bekers, inerk „De Klauw", vergezeld van een oorkonde. Des middags volgde een drukbezochte re ceptie ten stadhuize, des avonds een diner in het hotel Funckler. TE VEELCHILIS ALPETER? Het klinkt een beetje vreemd vooral in dezen tijd, nu de landbouw het de laatste ja ren zoo wat buiten allen kunstmest beeft moe ten stellas. Eb tnch ligt er waarheid to, Wat is nJ. be( geval? Nu de levering van Ghi- lisalpeter in vollen geng is, blijkt bet, dat heel wat landbouwvereenigingen en particu lieren veel meer Chili ontvangen, dan ze kunnen gebruiken. En wel om Twee redenen. Zooals* bekend, werd de laatste jaren van de meest bestelde meststoffen door de Kunst- mesi-Commissie een zeer klein percentage ge leverd. Dit is oorzaak geweest, dat velschil lende landbouwers hun bestellingen maar ruim hebben opgegeven. Doch nu krijgt men het totaal bestelde kwantum toegewezen, zonder eenige korting. Ln de Kuustmest- Commissie heeft bovendien medegedeeld, dat het ontvangen van de bestelde hoeveelheid verplichtend is en het geleverde niet kan ge weigerd worden. Zou in normale omstandigheden dit groote kwantum Chili nog zoo'n bezwaar niet zijn, dit is nu wèi het geval, doordat de bestelde iosforzuurmest niet geleverd wordt en er bo vendien geen kali-mest beschikbaar is. De Coop. Lanüöouwvereenigmg te Aalten schrijft in verband hiermede in hét Algem. Lanuoouwblaü„We ontvingen nog weer een toewijzingslijst van 5 wagons Cinlisalpeter. 't Blijkt wei, dat de heeren van de Kunstmest- Commissie vaa bemesting al heel weinig ver stand üeüóta,, anders zouden zij, nu üe fos- iorzuurmest nietwordt geleverd en bijna geen kanmest beschikbaar is, niet zooveel stikstof- mest hebben aangekocht. Zelfs de minst ont wikkelde boer weet, dat een bemesting met uitsluitend Chili weggegooid geld is. Óe le vering van uitsluitend sukstofmest zal onzen ïandüouw enorm veel geld kosten, waarmee weinig of mets wordt uitgericht. Wordt het met tijd, dat ook tie Kunstmest-Comimssie spoedig opdoekt?" x HET CONFLICT IN DT METAAL NIJVERHEID. De centrale commissie uit de vakbonden hetft besprekingen gevoerd over de „ofiicieu- se voorsteilen" van den heer Trtebels, den voorzitter van den Metaalbond, welke de voorzitter van de R.-K. werkgevers-organisa ties in de metaal-industrie, mr. L G. Korten- horst, aan de C. C. V. had overgebracht. De -besturen der samenwerkende- organisa ties hebben te kennen gegeven, zich in prin cipe er mede te kunnen vereenigen, dat boven het „standaard"- of- „normaalloon" een ge middeld uufloon wordt, ingesteld. Verder hebben zij als eisch gesteld, dat minstens 90 pet. van de vaklieden-boven de 25 jaar in aanmerking moet komen voor deze loonrege ling en dat de overige arbeiders, indien zij zien verongelijkt gevoelen, recht van beroep hebben. Ten slotte vragen de organisaties in voering van de 48-urige werkweek, direct na het einde van het conflict en invoering van de 45-urige arbeidsweek op 1 Juli a s. Mr. Kortcniiorst heeft het antwoord van de organisaties op zijn officieuze voorstellen aan den heer Triebeis overhandigd. De heer Triebeis heeft nu tegenvoorstellen gedaan, welke mr Kortenhorst weer overbrengen zal naar de besturen der stakersorganisaties. Het is thans zeer waarschijnlijk, dat de on derhandelingen tusschen de werkgevers en werknemers spoedig heropend zulcn worden. Ook het sociaal-democratische gemeente raadslid van Amsterdam, de heer F. S. Ro- drigues de Miranda stelt pogingen in het werk de beide partijen weer tot elkaar te brengen. Hij heeft daartoe een conferentie ge had met dc' centrale commissie uit de vakver- 'eenigingen. Op een te Rotterdam gehouden vergade ring van de samenwerkende Metaalbewer- kersbonden is een motie aangenbmen, waarin de vergadering de combinatie van hoofdbe sturen machtigde te gelegener tijd, ook te Rotterdam den werkgevers een ultimatum te stéllen en waarin zij verder verklaarde bereid te zijn, om daarvoor eventueel in staking te gaan. De afdeeling Groningen van den Algemee- nen Bond van Metaalbewerkers heeft Zater dag een motie aangenomen, waarin de verga dering het hoofdbestuur opdracht geeft, om op het juist geschikte oogenblik ook te Gro ningen den strijd tc beginnen voor doorvoe ring van de eischen, door de organisaties der arbeiders in de metaal-industrie aan den Me taalbond gesteld. HET CONFLICT IN DE VENEN. De conferentie van de verveners en den modernen Landarbeidersbond leidde tot geen resultaat. Geboden, werd 5 pet. loonsverhoo- ging. De Vervenersbond weigerde arbitrage. De moderne Landarbeidersbond heeft Za terdag wederom te Coevorden een vergade ring gehouden. Besloten werd het aanbod van den Vervenersbond slechts te aanvaarden voor het rayon Nieuw-Amsterdam. Voor de Drentsche „monden" de veenkolonies, die op het Stadskanaal uitkomen, wordt ook voor het baggeren 5 pet. loonsverhooging ver langd en voor de Groningsche en Overijsel- sche venen en het rayon Hoogeveen 10 pet. NOORDHOLLANDSCHE VARKENSFOKVEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag onder leiding van den heer P. Konijn van Venhuizen in „de Doelen" te Hoorn een bui tengewone algemeene vergadering, die slecht was bezocht. De voorzitter heette in het bijzonder het nieuwe bestuurslid, den heer Avis, welkom. In behandeling kwam vervolgens de agenda voor de vergadering van de vereen, het Land- bouwhuis. Het eerste punt was de vraag of de tuinbouw tot medewerking zal worden uitge- noodigd. De voorzitter wilde deze vraag bevestigend beantwoorden, omdat dan eer> betere samen werking tusschen land- en tuinbouw zal ont slaan. De heer Avis zeide, dat de tuinbouw in dit stadium niet meer wil meewerken, daar deze medewerking niet van den beginne af is ge vraagd. Spr. achtite het daarom nutteloos den tuinbouw uit te noodigen. Het voorstel om den tuinbouw wèl uit te noodigen, werd met op 1 na algemeene stem men aangenomen. Omtrent vaststelling statuten en reglement en verkiezing van een bestuur kreeg de afge vaardigde vrij mandaat. Bij punt 4,'plaats van vestiging, beval de heer Avis op verschillende gronden Hoorn daarvoor aan. Met op 1 na algemeene stem men werd den afgevaardigde opgedragen voor Hoorn te stemmen. Omtrent de financieele regeling werd vrij mandaat gegeven. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer Avia m tol plaateverwangar de Ster J, Sijp Jr. REVOLUTIONNAIRE VERGADE RINGEN. Het Revolutionnair Internationaal Comité houdt in verscheidene plaatsen van ons land vergaderingen. In verband daarmede heeft de regeer ing, naar de Tel. mededeelt, aan dc burgemeesters der gemeenten een schrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat, wanneer er in vergaderingen ais bovenbe doeld aangespoord wordt tot daden van ge weld of tot verzet tegen het wettig gezag, zulks vormt een stoornis der openbare orde, die den burgemeesters, krachtens de gemeen tewet, bevoegd verklaart alle bevelende ge ven, welke zij tot handhaving dier orde noo- dig achten. In verband daarmede wordt hun verzocht, toezicht te willen laten uitoefenen over hetgeen in die vergaderingen wordt ge sproken, ten einde eventueele sluiting te kun nen gelasten. DE EX-KEIZER IN NEDERLAND. Naar de Tel. verneemt, worden door ex- keizer Wilhelm pogingen aangewend tot aan koop van het landgoed „Speltenholt",' gele gen in de buurtschap Engeland, te Beekber gen, en toebehoorend aan jhr. L. F. Teixeira de Mattos, wethouder van de gemeente Apel doorn. EEN COMPLOT TEGEN DEN EX-KEIZER? Naar de „Kölnische Zeitung" bericht, is aan Engelsche bladen uit Amerongen gemeld, dat in het begin der vorige week in Ameron gen twee brieven arriveerden, de een uit Am sterdam, de andere uit België, waarin bedrei gingen tegen het leven van den ex-keizer wer den geuit. De brieven werden gevolgd door een telegram van een persoonlijken vriend van den ex-keizer, waarin gewaarschuwd werd, dat zijn leven gevaar liep. De gemeentepolitie bleef daarom geduren de den geheelen nacht dienst doen en kreeg versterking uit naburige plaatsen. Over het geheele geval wordt door den gastheer van den ex-keizer het diepste stil zwijgen bewaard. ONTSLAG AAN EEN GEHUWD ONDERWIJZERES. De gemeenteraad van Katwijk verleende on gevraagd ontslag aan de onderwijzeres R. D. de Bru n, wegens huwelijk. B. en W. hadden haar verzocht, dit onslag zelf aan te vragen. Zij meende daartoe niet- volgens de wet ver plicht te zijn. Het voorstel van B. en W. vond geen be strijding in den raad. RELLETJES DER GEDEMOBILISEERDEN IN AMSTERDAM. 't Is weer onrustig in Amsterdam. De laatste dagen wordt de hoofdstad in beroe ring gebracht door de gedemobiliseerden, die iederen dag zelfs Zondags een op tocht door de stad houden met borden en doeken met opschriften. Bleef het alleen maar bij die rondgangen, dan was de toestand niet erg, maar bijna iederen dag hebben ze plun deringen van winkelétalages en onvermijde lijke botsingen met de politie tengevolge, waarbij deze laatste maar al te dikwijls ge noodzaakt is van revolvers en gummistokken gebruik te maken. Gisteren trok als gewoonlijk de bende door de stad en nadat den dagelijkschen rondgang geëindigd was, ging men bij de 'kruising Bil- derdijkstraat-Kinkerstraat uiteeq. Een groote troep, bestaande uit personen, die meegeloo- pen hadden in de stoet, benevens ongunstige individuen bewoog zidi over de Elandsgracht' naar de oude stad. Op de Keizersgracht ont stond er eensklaps een opstootje. Een aantal individuen wilden de banden doorsnijden van een luxe auto, die daar stond te wachten. De angstig geworden chaffeur wist niets beter te doen, dan dwars door de bende heen, er met zijn wagen vandoor te gaan. Rechercheurs, die op de gracht aanwezig waren, traden niet tusscheqbeide. Ongehinderd trok de troep verder. Overal deden winkeliers de blinden' voor de ruiten onder hoongelach der demon stranten. De toegang tot de Kalverstraat werd de bende geweigerd door een tweetal agenten, die er met de gummistok op los sloe gen, toen de troep toch door wilde gaan. Het Rokin en de Dam waren natuurlijk middelpunten van drukte. Tevergeefs beval de politie tot doorloopen. Op den Dam liepen honderden tegelijk naar de kleine steentjes van het Paleis. Toen wisten twee bereaen agenten, door het draven van hun paarden, de menigte te verstrooien. Het rumoer plantte zich echter voort naar de Nieuv/endijk en tel kens kwam een hollende menigte door de Beurspassage rennen. Eensklaps een gerinkel: een ruit van een coiffeur in de Beurspassage was verbrijzeld. Door het flinke optreden van een enkele mare chaussee "was er geen gelegenheid tot plunde ren. Deze flinke kerel die toevallig daar liep, trok z'n sabel en bleef geruimen tijd in z n eentje den toesLnd meester, want politie was niét te zien. Eindelijk kwamen de twee bere den agenten van den Dam hem te hulp. Langzamerhand kon de orde eenigszins hersteld worden, vooral toen een detachement agenten te voet aankwam en eindigde het relletje tenslotte met het gewone, sarren der politie. EEN APRILMOP? In het Maandagochtendblad wordt mel ding gemaakt van een zeer fantastische ge schiedenis. Zekere A. M. werklooze diamantbewerker, die met een Russchische uitgewekene samen leeft op een derde bovenhuis aan de Lelie gracht, had eenige maanden geleden een kalf naar boven gebracht, zonder dat de andere bewoners van het huis er iets van gemerkt haden. Met veel moeite en groot geduld was het den man gelukt, het kalf groot te brengen en tot een flink melkgevende koe op te voeden. Door het verkoopen van de melk wist A. M. een zoet winstje te behalen-echter met ontdui king der melkvoorschriften.- Maar het argusoog der politie was ook de zen bedrieger op 't spoor gekomen. Toevallig was een vriend van den „vee fokker" dit ter oore gekomen en hij waar schuwde A. M. Deze trad in onderhandeling met een slager in de buurt ep deze wilde de koe wel koopen.. Maar, helaas! het dier was zoo dik geworden, dat de deur van de geïm proviseerde stal verbreed moest worden. En toen dit karweitje geëindigd was, vertikte het beest het de steile trap af te gaan. Een vervelend geval! En nog vervelender was, dat toen juist de politie eea inval kwam

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2