M. H. VWnlwners- Steunverleening voor gedemobiliseerden. G<vmomrd Nieuws. Telegrammen van heden Stadsnieuws. Kechtszaken. H.H. winkeliers worden er met nadruk op gewezen, dat voor Maandag 7 April a.s. aan het Distributiebedrijf moet worden opgege ven, welke distributie-artikelen zij van den grossier NIET wenschcn te ontvangen. Wie geene opgave verstrekt, wordt geacht alle te distribueeren artikelen in ontvangst te willen nemen, welke dan ook niet meer door hen ge weigerd kunnen worden, en zulks ter voorko ming van geheele uitsluiting van regeerings- artikelen voor die week. Van opgaven, na 12 uur ingekomen, kan geen notitie meer worden genomen. Beschikbaar wordt gesteld: rijst, groene erwten, capucijners, huishoud-jam, ka- lizeep en kleizeep. De waarn. Directeur v. h. Distr. bedrijf, C. H. SCHNEIDERS. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt hierbij ter algemeene kennis de vol gende door het Koninklijk Nationaal Steun comité, de Koninklijke Nationale Vereeniging tot Steuiï aan Miliciens, den Minister van Marine en den Minister van Oorlog getroffen Paragraaf 1. Waar in de hieronder vermelde paragrafen wordt gesproken van „militair", wordt met die benaming bedoeld de dienstplichtige bij de militie te land; de dienstplichtige bij de zeemilitie; de dienstplichtige bij de landweer; de dienstplichtige bij den landstorm; de vrijwilliger, die in reserve was krach tens het bepaalde bij art. 8, laatste 1/d, van de bij Koninklijk besluit van 19 Januari 1907, No. 58, vastgestelde en sedert ingetrokken Instructie op de werving; de milicien-postduivenverzorger; i .de milicien-noefsmid der Infanterie; de vrijwilliger van de Spoorweg-Exploi tatie-Compagnie van het Regiment Genietroe pen; de militair, behoorende tot het reserve-per soneel van den Militairen Telegraafdienst, be doeld in de sedert gewijzigde Koninklijke be sluiten van 2 April 1908, Nrs.. 16 en 18; en de vrijwilliger bij de landweer, bedoeld bij art. 22 van het 'sedert gewijzigde Koninklijk besluit van 8 Mei 1906, Nr. 95. Paragraaf 2. I. Aan den militair, die met onbepaald (klein) verlof of in verband met ontslag huis waarts wordt gezonden na gedurenae een tijdvak van ten minste 8 A maand (voor zoo veel betreft den dienstplichtige bij de zeemili tie of bij den landstorm der zeemacht een tijd vak van ten minste 7A maand), onmiddellijk aan den datum van zijn huiswaartszending voorafgaande, onder de wapenen te zijn ge weest, wordt, indien er behoefte aan bestaat, op zijn verzoek een geldelijke uitkeering in eens verstrekt voor zijn levensonderhoud en voor dat van verwanten, voor wie hij als kostwinner optrad. 2. De uitkeering bedraagt: a. indien wegeno zijn verblijf onder de wapenen laatstelijk vóór zijn huiswaartszen ding kostwinnersvergoeding is genoten: ten hoogste 130,of b. in andere gevallen: ten hoogste 65, 3. Belanghebbende moet het in het vorige lid bedoelde verzoek richten aan en indienen bij het in de woonplaats van belanghebbende gevestigde comité, dat zich met het verkenen van steun voor gedemobiliseerden belast (plaatselijk steuncomité; demobilisatiecom missie). Bij ontstentenis van zoodanig co mité in de woonplaats van belanghebbende moet deze het verdoek richten aan den burge meester zijner woonplaats, die het dan voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité behan delt. 4. Indien belanghebbende verkeert in het geval, vermeld in het tweede lid onder a., moet bij het verzoek worden overgelégd een ambtelijk bewijsstuk dienaangaande, afgege ven door den burgemeester, die de kostwin nersvergoeding heeft toegekend. 5. Door het in het derde lid, eersten vol zin, bedoelde comité of den in den tweeden volzin van dat lid bedoelden burgemeester wordt beslist, of en in hoever belanghebben de aan de uitkeering behoefte heeft. Paragraaf 3. 1. Aan den militair beneden den rang van officier, die met onbepaald (klein) verlof of in verband met ontslag huiswaarts wordt gezonden na gedurende een tijdvak van ten minste 8A maand (voor zooveel betreft den dienstplichtige bij de zeemilitie of bij den landstorm der zeemacht een tijdvak van ten minste 1% maand), onmiddellijk aan den da tum van zijn huiswaartszending voorafgaan de, onder de wapenen te zijn geweest, wordt op zijn verzoek een bedrag van ten hoogste 40,voor kleeding, gereedschap en ver huiskosten uitgekeerd, indien hij daaraan be hoefte heeft. 2. Het in het vorige lid bedoelde verzoek moet worden gericht aan en ingediend bij de in de woonplaats van den militair gevestigde afdeeling of correspondent van de Kon Nat Vereeniging tot Steun aan Miliciens. Bij het verzoek moet worden overgelegd de zooge naamde „groene kaart" welke aan belang hebbenden door de militaire autoriteit is uit gereikt. 3. Indien de militair wegens minder bevre digend bedrag de in het vorig lid bedoelde kaart niet in zijn bezit heeft, moet het in liet eerste lid bedoelde^ verzoek worden gericht aan en ingediend bij het in paragraaf 2, derde lid, eersten volzin vermelde comité of bij den in den tweeden volzin van dat lid vermelden burgemeester. 4. Door de in het tweede lid bedoelde af deeling of correspondent of door het in het vorige lid bedoelde comité of Burgemeester wordt beslist, of en in hoever belanghebben de aan de in het eerste lid bedoelde uitkee ring behoefte heeft. Paragraaf 4. Met het in 1. Indien het verblijf onder de wapenen van een militair eindigt wegens zijn overlij den, wordt aan zijn verwanten op hun ver zoek een uitkeering verstrekt, ingeval dezen ter zake van zijn verblijf onder de wapenen 'laatstelijk kostwinnersvergoeding genoten en zij aan bedoelde uitkeering behoefte hebben. 2. De uitkeering wordt óf in termijnen óf in eens verstrekt. 3. De uitkeering bedraagt ten hoogste 3,— per dag en loopt over een tijdvak van in den regel ten hoogste 120 dagen na het óvwlijdta van dm militair, 4. Ten aanzien van het in het eerste lid bedoelde verzoek geldt hetgeen omtrent het in paragraaf 2 bedoeld# verzoek is bepaald in het derde, vierde en vijfde lid dier paragraaf. Paragraaf 5. 1. Aan de dienstplichtige officieren en on derofficieren, dienende bij de landmacht, de officieren en onderofficieren, behoorende tot het reserve-personeel der landmacht, de offi cieren en onderofficieren, uit anderen hoofde deel uitmakende van het verlofspersonecl der landmacht, de officieren, onderofficieren en manschappen van de Koninklijke Marine-Re serve en de ten gevolge van de mobilisatie in activiteit gestelde verplichte reservisten der zemacht, die met onbepaald (klein) verlof of in verband met ontslag huiswaarts zijn ge zonden na gedurende een tijdvak van ten min ste 8 A maand (voor zooveel het peisoneel der Koninklijke Marine-Reserve en de ver plichte reservisten der zeemacht betreft een tijdvak van ten minste 7 A maand), onmiddel lijk aan den datum van de huiswaartszending voorafgaande, onder de wapenen te zijn ge weest, wordt, indien zij daaraan behoefte hebben, een uitkeering verstrekt, welke ver band houdt met hun militair traktement of jaarwedde ten tijde van hun huiswaartszen ding. Voor de berekening van de uitkeering voor de onderofficieren der landmacht uit gezonderd vaandrigs en kornetten wordt de jaarwedde geacht 180,— hooger te zijn d^n zij in werkelijkheid is. 2. De uitkeering bedraagt, behoudens het bepaalde in het zevende lid over de eerste maand na de huiswaartszen ding ten hoogste een som gelijk aan het maandbedrag van het traktement of de jaar wedde; over de tweede maand na de huiswaarts zending ten hoogste een som gelijk aan het tweederde gedeelte van het maandbedrag van liet traktement of de jaarwedde; over de derde maand na de huiswaartszen ding ten hoogste een som gelijk aan de helft van het maandbedrag van het traktement of de jaarwedde. 3. Tot het verkrijgen va de uitkeering moeten officieren, vaandrigs en kornetten een met redenen «omkleed verzoek rechtstreeks bij den betrokken Minister indienen. Hebben zij behoefte aan meer tegemoetkoming dan in het vorige lid is aangegeven, b.v. n den vorm van credieten, rentelooze voorschotten, wacht gelden, studiegelden enz., dan richten zij zich door tusschenkomst van dien Minister tot het Kon. Nationaal Steuncomité. 4. Onderofficieren vaandrigs en kor netten uitgezonderd en vrijwillige en ver plichte reservisten der zeemacht moeten een aan den betrokken Minister gerichte, met re denen omkleede, aanvraag indienen bij den burgemeester hunner woonplaats. Is de woonplaats echter buitenslands gelegen, dan moet de inzending der aanvraag geschieden: a. zoo het geldt een persoon, die militie- plichtige, landweerplichtige of landstorm plichtige is of laatstelijk was, aan den burge neester der gemeente, waarvoor hij als mili- ieplichtige werd ingelijfd, waar hij als land weerplichtige-laatstelijk in het landwcerver- lofgangersregister stond ingeschreven, of voor welke hij als landstormplichtige in wer- kelijken dienst werd gesteld; b. zoo het geldt een persoon, die in een andere positie aan militie-, landweer- of land stormplichtige diende, aan den burgemeester der gemeente, waar hij hier te lande laatste-' lijk zijn vaste of tijdelijke woonplaats had. 5. Bij het verzoek moet worden overge legd een verklaring, afgegeven door de admi nistratie, waarbij belanghebbende in betaling is, nopens het bedrag van het ten tijde dei huiswaartszending genoten traktement of jaarwedde. 6. De betrokken Minister beslist, of en in hoever belanghebbende aan de uitkeering be hoefte heeft. 7. De tijd, waarover de uitkeering kan ge schieden, eindigt uiterlijk 31 Juli 1919. Paragraaf 6. 1. De met onbepaald (klein) vrlof of in verband met ontslag huiswaarts gezonden militair, wien bij zijn huiswaartszending mi litaire uitrusting is medegegeven, heeft vrij heid om, indien onder die uitrusting schoe nen en onderkleeding aanwezig zijn, een paar dier schoenen en een stel dier onder kleeding te dragen of voor eigen gebruik tc benutten. 2. Het vorige lid geldt niet ten aanzien van den militair, die tot de zeemacht be hoort. Paragraaf 7. 1. De steunverleening, omschreven in de paragrafen 2, 3 en 5, geldt niet ten aanzien van den militair, voor wien reeds eenmaal zoodanige steun is genoten krachtens dc steunregeling van einde December 1918 no pens militairen, die huiswaarts zijn gezonden in het tijdvak 1 Augustus 191831 Maarl 1919. 2. De vrijheid tot particulier gebruik van militaire goederen, omschreven in paragraaf 6, geldt niet opnieuw ten aanzien van den militair, die reeds eenmaal van bedoelde vrij licid gebruik heeft gemaakt. Paragraaf 8. Deze steunregeling is niet van toepassing op militairen of groepen van militairen, dit dr Minister van Marine of v#n Oorlog vooi uitsluiting van de regeling mocht aanwijzen. Voor nadere inlichtingen, welke belang hebbenden omtrent deze steunregeling moch ten wenschen, kunnen zij zich vervoegen tei Gemeente-Secretarie, eiken - werkdag lusscher. 9 en 2 uur. Alkmaar, 2 April 1919. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. van de lijjt van groenten, aangewezen krach- f tens art. 1 der Distributiewet 1910. Gehandhaafd blijven de maximum prijzen 1 nj. van 8 c t.per K.G. voor den tusschenhan- j del en 10 ct. per K.G. voor den kleinhandel. DE NEDERLANDSCHE KOLONIE TE BOEDAPEST. Blijkens een bij het departement van buiten landsche zaken ontvangen* telegram van dei gezant te Weenen, zou de Nederlandsche ko lonie te Boedapest, bestaande uit ongeveer 4( personen, Donderdagavond per extra-erein t' uit Boedapest vertrekken. HET METAALBEWERKERS-CONFLICT, j Naar de Tel. van de zijde van het hoofdbe stuur van den Algemeenen Metaalbewerkers- bead vernaai, zullen ie samenwerkende orga nisaties niet treden in het voorstel van den Metaal-bond om Maandag a.s. het werk te hervatten. BEWEGINGSVRIJHEID. Behalve aan dienstpLcMi^a, die mg geen maand onder de wapenen gijn, kan a«n hen, die niet door dienst verhinderd zijn, en zich deze gunst door gedrag waardig toonen, op op Zondag of algemeen erkende christelijke feestdagen (voor Israïiietische militairen op Zaterdag) bewegingsvrijheid, ook buiten de standplaats, worden toegestaan, Aan deze be wegingsvrijheid is echter geen vrij vervoer verbonden. VADER EN ZOON. Iemand aan de le Oosterparkstraat te Am sterdam, kreeg gistermiddag hoogloopende ruzie met zijn vrouw, waarbij hij haar met een revolver dreigde. Een 20-jarige zoon ont rukte zijn vader het wapen en loste een schot op hem, dat dezen in den chouder trol, waar na de vader op straat vluchtte. De zoon ach tervolgde hem en loste 'n tweede schot, dat hem in 't rechterbeen trof. De gewonde werd naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd; de zoon werd gearresteerd. MAATSCHAPPIJ VOOR BEELDENDE KUNSTEN, AMSTERDAM. TENTOONSTELLING JAN SLUIJTERS. De Maatschappij voor Beeldende Kunsten bericht ons: In de maand Februari 191-6 waar blijft de tijdnam het werk van den meest be kenden schilder onder de modernen, zeker de meest begaafde bovendien, al werd hij door de Arti-broederen voor de vijfde maal ook een soort sport! als stemhebbend lid van dit eerwaardig Genootschap geweigerd, al onze zalen in beslag. Zelden werd een tentoonstelling van het werk van een der jongeren zoo druk bezocht als deze. De N. R. Ct. van 14 Februari schreef: „Jan Sluijters' kunst te zien in de ouder- wetsche zalen: aan de bocht van de Hoeren dracht; dit werk, dat men gewend is te vin den in tentoonstellingsruimten, waar niets sprak dan de schilderijen zelf; dat men zich denkt tegen blanke muren met veel licht en zon; het was een waag, dezen modernen te i *ast te vragen in het deftige, donkere huis. Vlaar zoo het aanrichten van de tentoonstel ling een waag was voor den heer Van Har pen, zoowel voor dezen als voor den schilder zelf is zij een overwinning geworden; want dj- bewijst hier, dat deze schilderijen wel de gelijk passen in een kamer, daar zij een su- jtieme wandversiering blijken; en, wat meer ïog zegt, Sluijters belooft met deze expositie en der eerste moderne portretschilders te morden. Zijn kunst is in de laatste jaren deftiger geworden, het brute, vulgair-luxu- :use is er uit verdwenen; en al verraadt hij liet den geestesadel, die Gestei's werk ken merkt, hij is in deze portretten, gelijk vroegei n zijn stillevens, koninklijk voornaam". Hoezeer deze tentoonstelling de eerste vol ledige van Sluijters werk was, bleek uit liet feit, dat de meest beknopte criticus in zijn ritingen, Cornelis Veth, in het Nieuws van 10 ::n 11 februari, een tweetal uitvoerige feuille- ons aan Sluijters en zijn beteekenis in de schilderskunst wijdde, met dit slot: „Dit is zeker: wij behoeven bij Sluijters riet te vragen, of hij wel genoegzaam geboeid wordt door zijn modellen,Avant hij teekent en schildert ze telkens opnieuw, altijd weer mei indere bedoelingen, hij parafrazeert ze en blijft zoeken naar steeds scherper karakteris- ieic. Noch twijfelen we één oogenblik aan zijn rartstochtelijke liefde voor de kleur, voor de lijn, aan genot in het bezigen der uitdruk kingsmiddelen die hij zoozeer beheerscht, of cerkeeren een oogenblik in zorg over zijn vermogen om zijn weg verder te vinden. Hij heeft, voor zoover ik het beoordeelen kan, gewonnen in smaak, ook waar hij expe- imenteert of zich door allerlei invloeden 'aat sturen. Maar al was dat niet zoo, zijn ïeldzaam groote aanleg brengt meer en meer. vat hij beloofde Zijn gelukkige aangeboren iwaliteiten blevea zich ontwikkelen. De es- :apades, die ons vaak zoo verrasten en ver- varden, hebben den gezonden voortgang van dit talent nooit verstoord." Maria V-iola prees hem in het Handelsblad van 11 Februari en zijn collega Piet van Wijngaardt schreef zeer gunstig over hem under diens pseudoniem Leonardo in de Controleur. Ten slotte een minder vleiend oordcel van le Maasbode: „Hij heeft om zich heen bandeloosheid geestelijke verwarring, afbreken van het oude, i.artstochtelijk najagen van nieuwigheden en smachtend verlangen naar dealiteit eener- -ijds, een drang naar vergeestelijking ander- rijds, een geloof in de almacht van den ïensch en een bevinding van de beperktheid 'an hét menschelljk vermogen; een verafgo- ling van de stof en den wrangen nasmaak /an zuiver materialisme gevonden; heel dc 'eestverwarring, die in onze zoogenaamde leschaafde wereld tot de zoo bekende cxccs- ien in muziek, literatuur en beeldende kunst net de uitspattingen van liet futurisme dreef... lat alles heeft- hij ondergaan en in zijn kunst litgeleefd. Vandaar dat zijn werk nu een gril- ig, dan weer verrukkend door uiterlijke iracht aangrijpend in natuurlijke juistheid ■.'rillig in gecstélijke verwardheid, demonisch n ongebonden uitviering van duivclsche \artstochtelijkheid aandoet. In dit licht beschouwd, is de figuur van Sluijters een zeer merkwaardige en kan men en tentoonstelling van een zeer groot aantal djner werken zelfs leerzaam noemen. Gedurende de maand April, na meer dan 3 aar dus, raeenen wij belangstellenden van lienst te zijn door weder alfe zalen (Heeren racht 495) voor het werk van dezen geniale ader de jongeren In te ruimen. Sluijters heeft met het oog op deze ten- oonslclling van zijn werk den laalsten tijd veinig of niet elders laten ziensporadisch, •ooals op de laatste tentoonstelling der mo- lemen in het Stedelijk Museum slechts een nkel schilderij, doch hier zal men hem we- Ier in z'n geheel te zien krijgen. Een geil ustreerd werk over Sluijters door Just Have- iar ligt op de leestafel. DE HÖNGAARSCHE RADENREGEE- RING OMVERGEWORPEN. WEENEN, 5 April. (V. D.). Volgens een telegram, dat gisteravond laat te Wee nt» WHHsnkwam, ft de Hongaarse!» Ra- denregeering omver geworpen. De telefonische verbinding met Boeda pest is verbroken. DE BRÏTSCHE TROEPEN IN RUSLAND. LONDEN, 5 April. Aan dc Britsche troepen in Rusland heeft Churchill geseind, dat zoo spoedig mogelijk versterkingen naar Rusland worden gezonden en dat zij na aankomst der versterkingen naar het va derland kunnen vertrekken. NEDERLAND EN BELGIë. PARIJS, 5 April. De Petit Pansien en de Petit Journal publiceerden hedenmorgen artikelen die gunstig beoordeelend staan tegenover de stellingen in den Raad van Vier, verdedigd door koning Albert en Heijmans. Deze bevestigen de noodzakelijk heid om het tractaat van 1839 te herzien. Zij voegden hieraan toe, dat de Holland ses belangen ongetwijfeld aangevochten kunnen worden. Er is gemakkelijk voor Holland een compensatie Te vinden in Oost- Friesland en Oost-Gelderland, welke in de plaats van de door België te bezetten ge bieden zullen kunnen worden gegeven. Het Belgische Oosten eischt verbetering van de strategische grens. Een grenswijzi ging als voorgesteld zou de economische macht van Nederland verhoogen en boven dien een waarborg opleveren voor den vrede in Europa. ERNSTIG ONGEVAL ANTWERPEN, 5 April.. In een perceel aan den. Plantaandam is bij een poging tof demonstreering van een torpedo het oor logstuig* ontploft. 6 Personen werden ge dood en 4 ernstig gewond. NOODLOTTIG GEVECHT. ROTTERDAM, 5 April. Gisteravond 11 uur ontstond er twist in een damhuis aan de Sumaitraweg tusscben een 17-jarig meis je en een matroos, waarbij de matroos met een revolver op het meisje schoot, dat ge wond' werd in het rechterzitvlak, waarnaar de kogel in dé buik drong. Aan bloedver lies overleed' het meisje spoedig daarna. De dader nam de vlucht, doch werd aangehou den' in het vedrbootje. BRAND. ARNHEM, 5 April. Om 12 uur brak er brand uit in de gebouwen van het open lucht-museum op den Waterberg alhier. De brandweer is met veel materiaal uitgerukt. ZOMERTIJD. Wij herinneren er 'nog even aan, dat met het oog op den in te voeren zomertijd de uurwerken morgenavond een uur vooruit d;e- .ïen te worden gezet. De stadsuurwerken zul len om 2 uur 's nachts op drie uur worden gezet. VOETBAL. Op het Alcmaria-terrein morgen twee wed strijden. 's Morgens speelt Alomaria II tegen Go-Ahead I voor de O. A. C. terwijl 's mid dags het eerste elftal zijn laatsten competitie wedstrijd speelt n.l. tegen D. E. C. uit Am sterdam, d'at Zondag j,l.« verraste door een 50 overwinning op Schoten. Alcmaria zal er natuurlijk alles opzetten om deze iaa.ste ontmoeting een overwinning te doen zijn. En t kan. Alcmaria II begint zich aardig te ontwik kelen. Woensdag speelde een elftal van de Handelsschool (hoofdzakelijk spel)ers van Alcmaria II met keeper en spil van I) tegen het Cadetten-elftal, dat drie invallers telde. De uitslag was een gelijk spel 22. Stand met de rust 20 voor de Cadetten. Wij gelooven wel dat het tweede elftal van Alcmaria in de toekomst goede krachten zal leveren voor 't eerste. Als nu de spelers maar geregeld blijven' oefenen. H. B. S.-VEREENIGING. Naast de vereeniging V.O.K.Z.O.S. ia 31 Maart alhier opgericht de H. B. S vtreeni- ging A. n. B. S. V., met ruim 4£ leden, Se cretaris is de hoeren Kooien, Oudcgraciit 2Q8. De bedoeling io zich bij den Ned. H, B. S.-bond aan te sluiten. EEN KEURINGSDIENST. Het Christelijk Comité van Actie bracht hedenmorgen een bezoek aan den burgemees- er, om aan te dringen op het instellen van gemeentelijken keuringsdienst. De burgemeester zegde toe, met het oog op de vele vervalschingen, er nogmaals in de vergadering van B. en W. over te zullen spreken, hoewel de kwestie eenigszins van de baan was, daar op een rijksregeling ge wacht woddt. Het Comité wees in het bijzonder op de vele klachten, die inkwamen over de melkver- valschingen. De burgemeester verwees het Comité daar voor naar Dr. Keijzer. Het Comité had heden reeds een onder houd met den boekhouder van het slachthuis, Jaar dr-. Keijzer afwezig was. De boekhouder zegde toe, de aangelegenheid met dr. Keijezer te zullen bespreken en verklaarde, dat deze, zoo noodig, zeker voor verscherpte contröle zal zijn. EEN PRACTISCHE RECLAME. Het electro-tcchnisch bureau van den heer L. G. Paleari, Laat 144 te Alkmaar/verspreidt vloeibladen, die met reproducties van schilde rijen van de meest bekende oude meesters be drukt zijn. CINEMA AMERICAIN. In het tooneelseizoen 1912—1913 brachten ;wee gezelschappen een werk voor het voet- iclit, dat in het buitenland zeer de aandacht rad getrokken, n.l. Tolstoi's „Het levende ijk". Louis Bouwmeester en Willem Royaards hebb entoen beiden de hoofdrol van Fed'or Protassow gespeeld. Het gegeven in „het Levende lijk" is historisch. Tolstoi vernam n.l. in 1879 van een vriend, welk merkwaardig proces voor een der Russische echtbanken werd gevoerd. Een mpn verliét, uit zucht tot drankmisbruik, meermalen zijn vrouw en liet het op zekeren dag voorko men, alsof hij zich door verdrinking van het leven had beroofd. Zoo kon toen zijn vrouw huwen met een ander, die haar meer geluk zou schenken. Haar eerste man bleef echter even en vertelde op een avond in zijn dron kenschap aan een zijner vrienden het geheim ad. dat zij nvrouw feitelijk ia bigamie leefde. De zaak ward ruchtbaar sa de justitie be moeide zich er mee. Dit vooral maakte grooten indruk op Tol stoi. Hij verwerkte de stof tot een drama, dat ia 1900 gereed kwam. Eerst in 1911 na Tol stoi's dood, is het werk opgevoerd. Onder leiding van Richard Oswald is het drama oek verfilmd. In ons land heeft de film veel be langstelling gewekt. En nu deze week wordt zij in bovengenoemd théater vertoond. De rol van Fedor Protassow wordt hier vervuld door Bernd Aldor, bekend uit: „Mogen wij Zwijgen?" Mascha, de jonge zigeunerin, die goed danst, wordt uitgebeeld door Mauja Tratschewa: Ook werd een aardige demonstratie gege ven van een nieuw soort Cinemaiographische reclame. Wel iets origineels. Verder prachtige opnamen van de Oost- Alpen. Door storing der electrische stroomlcve- ring was het théater gisteravond bijna drie kwartier tot werkeloosheid gedoemd. Voor de exploitanten en bezoekers altijd een onaange naam geval. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Laat 143. Tel. 645. Geopend op alle werkdagen van des voor middags 79 uur én bovendien des Maan dagsavonds van 78 uur. Aangeboden: 5 bakkers, 1 barbier, 5 ban ketbakkers, 2 bankwerkers, 2 behangers, 2 bierbrouwers, 1 bloemist, 1 boerenarbeider, i boekdrukker-zetter, 1 colporteur, 3 electri- ciens, 2 electromonteurs, 1 gas- en waterfit- ter, 11 grondwerkers, 1 inpakker, 4 kantoor bedienden, 2 kellriers, 1 kleermaker, 1 klin ker, 1 koetsier, 1 kok, 1 kr uidetuer sbedieno e, 1 landbouwer, 1 loodgieter, 74 losse werkte den, 3 machine-bankwerkers, 2 machinisten- stoker, 1 magazijnbediende, 1 metaaldraaier, 3 opperlieden, 5 pakhuisknechts, 1 ornauieit- werker, 4 reizigers, 2 schippers, 4 sdiiiders, 1 schoenmaker, 6 slagers, 2 steenbikkers, 1" steenhouwer,'2 stokers, 4 smeden, 40 sigaren makers, 5 tabaksbewerkers, 6 timmerlieacn, i tuinman, 1 veedrijver, 1 voerman, 1 vormer, 1 werkster en 1 winkelbediende. Gevraagd: agenten voor eene levensverze kering, 1 dagmeisje, 4 losse werklieden, 1 op perman, 4 schilders, 2 steicadoors, 4 timmer lieden en 1 werkéter. De directeur, C DEKKER. Alkmaar, 5 April. VOORJAARSKOEMARKTgR De groote voorjaarskoemarkten worden gehouden Te Alkmaar op Maandag 21 April. Te Schagen op Donderdag 24 April t Te Hoorn op Woensdag 30 April. Te Purmerend op Maandag 5 Mei. DE RELLETJES IN DE HUISHOUD- SCHOOL. Het Hoog Militair Gerechtshof deed uit spraak in de zaak 'tegen een lands'ormplnh- tig soldaat bij het Dépót-Bataljon V, cue door den Krijgsraad te 's-Gravenhage was vrijgesproken van de beschuldiging dat hij, als principieel diensweigeraar te Alkmaar ja' voorloopig arrest in de Huishoudschool al daar, op 28 Januari 1918, den eersie-luite- nant R. met gebaren heeft gedreigdb. opzet telijk met een zware plank of stuk hout de ser geanten v. d. P., van R. en B. een of meer min of meer krachtige slagen togen hun lichaam heeft toegebracht, tengevolge w-."'- Van sergeant van R. zich voor een' slag op het achterhoofd onder geneeskundige behande ling moest stellen. De advocaat-fiskaal had veroordeeling van deH beklaagde deswege gevraagd tot dr maanden militaire gevangenisstraf, terwijl mr. Buys uil Amsterdam had geconcludeerd tot vrijspraak, subsidair voorwaardelijke ver oordeel ing.. Het Hof bevestigde het vrijsprekend vonnis van den krijgsraad ten aanzien van het aan beklaagde onder b. ten laste g: gde, doch met tenietdoening van dit yonnis wat betreft de vrijspraak van bet sub. a, ten iaste gelég de, werd beklaagde ter zake van dit feri ver oordeeld, tot eene voorwaardelijke militairs detentiesiraf van twee maanden, met tea, proeftijd van twee jaren. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. (Vervólg) MISHANDELING DOOR EEN RIJKSVELDWACHTER. Zitting van Dinsdag 1 April. De 30-jarige rijksveldwachter Cornelis K-, gestationneerd te Zijpe, stond terecht tezrake aat hij op 19 Januari te Zijpe den landbou wer Corn. Joh. S. zou hebben mishandeld, door nun met een sabel bloedend te rwoa- den. De mishandelde overlegde een civiele vor dering ten bedrage van 109, als22,50 voor den dokter, 65 wegens vernield cos- tuum, 3 weigens et» vernielde pet en 18 wegens 6 dagen verzuim van werkzaamheden. In deze zaak wagen 6 getuigen a charge en 4 h décharge gedagvaard. Onder deze laatste behoorde de heer E. Dozy, inspecteur der i ijksveldwacht, die een zeer gunstige getuige nis omtrent beklaagde aflegde. Getuige Oudendaal, arts, heeft -getuige C. J. Strooper in den avond van 19 Januari medisch behandeld. Hij had. verscheidene wonden op het hoofd en op het schouder blad, hieronder was-een gapende woud aan het achterhoofd. De hoofdwonden waren kennelijk toegebracht van boven naar bene den. De rugwond kan een stèekwoud gev, est zijn. Een sabel van veldwachter Emmer diende als overtuigingsstuk. Bekl. K. was bij den dokter gekomen, toen S; nog onder behande ling was. Hij was meer nerveus dar. Stroper. De dokter had gemeend een psychische af wijking te hebbep geconstateerd bij beklaag de, n.l. Ladisme, een sexueele afwijking. Thans schijnt de dokter van deze mecuiug te zijn teruggekomen. De verdediger mr. J. de Vreeze, advocaat te Amsterdam, richt tot den arts eenige vragen omtrent den aard en den stand der wonden aan Stroper toegebracht. Wegens nadere uitleg van het sadesma werd de zitting voor eenige oogcnblikkcn met gesloten deuren voortgezet. Na heropening wordt de openbare zitting begonnen met het hooren van den mishandel de getuige Strooper. De getuige verklaarde, dat de beklaagde

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2