'Sllll t§P jdPh na Dam rubriek. Zater 5 V pril Landbouw. VK-U 1L I, K T 0 N. Zij n idee. Honoefd- Een so ïwinstigste Jaargang. DE LANiDARBEIDERSWET. Wij oordeelden het door den heer C. Nobel Rijksland-bou wieeraar, in de vergadering van Hollands Noorderkwartier medegedeelde over de L&adarbeiderswet voor tal onzer lezerè zoo belangrijk, dat wijl dit, dank zij de wel willendheid vaa dm heer Nobel, thans ia. zijn geheel plaatsen. Doel Deze wet, door minister Talxaa bij de Tweede Kamer iagediind! m door mioMter Posthiuna op 30 April ia het Staatsblad ge bracht, heeft tot doel den landarbeider, die aan de gestelde eischen voldoet, gelegmheid te geven om land met woning in eigendom of los land in pacht te verkrijgen Landarbeider. Onder landarbeider verstaat de wet iedere man en iedere vrouw, die van het in loondienst verrichten van landarbeid zijn hoofdberoep maakt. Ook landarbeid, die in aangekomen werk wordt verricht, wordt geacht te zijn verricht in loondienst Vaste woonplaats. De gegadigde moet minstens twee jaar. onmiddellijk aan. de aan vraag voorafgaande, hebben gewoond binnen den kring der vjereeniging of stichting, waar hij het goed wenscht te verkrijgen of als ter plaatse, waar hij het onroerend goed wenscht te verkrijgen geen vereeniging of stichting voor dat doel bestaat, in de betreffende ge meente of een daaraan .grenzende gemeente Ir bijzondere gevallen kan- van deze bepaling omtrent de woonplaats worden afgeweken. Andere vereischten. De gegadigde moet in gezetene des Rijks zijn, tevens Nederlander, bekwaam voor zijn of haar werk en van goed zedelijk gedrag. Leeftijd. De gegadigde moet minstens 25 jaar oud' zijn en om een woning met land te kunnen verkrijgen niet ouder dan 50 jaar. Maximum-kosten plaatsje. Een arbeiders woning met land wordt genoemd „een plaats je". Het moet door den gegadigde worden ge kocht, een samenhangend geheel vormen en de koopsom met de kosten van de eerste noo- dige verbeteringen aan de bestaande gebou- vyen en land' mogen 4000 niet te boven gaan. In bijzondere gevallen' kan bij Kon. Besluit veriof worden verleend' van dit maximum af te wijken. Gegoedheid. De gegadigde moet voldoende gegoed zijn om ten minste 1/10 van de ge noemde koopsom met eventueel® verbeterings- kosten te betalen. Los land. Het losse land moet in de nabij heid' der arbeiderswoning liggen. Het moet door den gegadigde Worden gehuurd, de huurprijs mag niet meer dan 50 per jaar bedragen en per Are niet belangrijk hooger zijn dan voor grootere uitgestrektheden wordt betaald. In, bijzondere gevallen kan bij Kon. Besluit verlof worden verleend van dezen maximum- huurprijs af te wijken. Bevordering van het doel. Belangstellende personen, d'ie voor landarbeiders de zekerheid willen scheppen, dat het doel der wet zal wor den bereikt^ dat dus aan hun wensch om een plaatsje in eigendom of los land in huur te verkrijgen ook werkelijk zal» worden voldaan, kunnen voor diit doel een vereeniging stichten- of een stichting in het leven roepen. Kring der vereeniging of stichting. De kring der vereeniging of stichting mag niet verder reiken dan het rechtsgebied van Én kantongerecht en in ééne gemeente kan slechts één vereeniging of stichting voor dit doel werkzaam zijn. Toelating der vereeniging of stichting. Een zoodanige vereeniging of stichting moet bij Kon. Besluit worden toegelaten. Uit den aard der zaak zullen de statuten waarborgen moe ten -geven, dat er met ernst naar zal worden gestreefd, aan de inkomende aanvragen te voldoen, anders tm zij de zaak kunnen tegen werken. inplaats van haar te steunen. Aankoop van grond. Zij zal dus bij voor komende gelegenheden moeten trachten door aankoop grond in eigendom te verkrijgen om aan- de tot haar gerichte of nog te richten aanvragen te kunnen voldoen. Geldverstrekking. Het daarvoor benoodigdfi geld zal. de gemeente aan de vereeniging of stichting moeten verstrekken en wel tegen een rente van 4 pet. Bij weigering kunnen Oede- Naar het Fransch van Victor Cherbuliez. 29) „Ik vind, dat het je ontbreekt aan geestdrift, man van de waterlelies!" riep de heer Têterol, die daar het geduld bij verloor. „Maar wat heeft u er mee voor, om mij met Mademoiselle de Saligneux te laten trou wen?" vroeg Lionel, toen hij eindelijk weer wat tot zichzelven was gekomen. „Hij vraagt mij mijn redenen „Geeft u er mij tenminste één.' „Welnu, zou jij het dan niet aardig vinden, als de mensdien hiér en de flaneurs uit Parijs op een goeden diag tegen elkaar zeiden „Heb je het al gehoord, dat dte zoon van Jean Tê terol getrouwd) is met de dochter van baron de Saligneux?" Op die wijze uitgesproken, leek het wel, of Q -tien in plaats van drie lettergrepen de naam had „Daar trek ik mij int 't geheel aan" niets van „Nu, ik wèl. En je vat toch zeker, dat we diien schoonvader van jou dan al heel gauw dwingen de plaats -te verlaten? Wij zullen hem een jaargeld geven, dan mag hij- weer wat op zijn geliefde boulevards gaan rond stappen; als hij Saligneüx maar aan zijn dochter laat! En wat zij heeft is van jou, wat jij hebt, is van mij. Alles zal gemeeftschappe- lij-k eigendom wezen-; geen omheining, geen grenzen, geen Limourde; we zullen de oude heerlijkheid de Saligneux herstellen, die dan domein zal wezen van de Têterols; we zullen ze weer onverdeeld- bezitten. Zeg eens, Lionel, is dat niet aardig?" En toen kwam hij vrijwel schuchter nog te voorschijn met het idee„En dan de baron heeft niet het eeuwige leven. Bij zijn dood zou hij je kunnen nalaten Dat tank .wel mier voor Ze beweren zetfa, puteerde Staten de gemeente hiertoe verplich ten. De gemeente zal het geld van den Staat kunnen lemen, eveneens tegen- een rente van 4 proc. Aanvraag. De landarbeider, die een. plaats je in eigendom wenscht te verkrijgen of los land in huur, moet zijne de vereeniging of stichting of whar deze niet aanvraag richten tot bestaat, tot het bestuur van de gemeen-te, waar hij het goed. wenscht te verkrijgen. Eigen aankoop. Is het plaatsje, dat de land arbeider zou wenschen te koopen, het eigen dom van een derde en heeft hij met dezen reeds een voorloopige koopovereenkomst aan gegaan, dan kan de arbeider verzoeken hem het voor dien koop ontbrekende bedrag te verschaffen. Koopprijs. Als de grond door die vereeni ging of stichting of door de gemeente wordt verstrekt, wordt de koop- of de huurprijs door dit college bepaald. Hooger beroep. Bij weigering vaa zijne aan vraag of als de gestolde voorwaarden, of de prijs hem niet aanstaan, kan de landarbeider de beslissing inroepen van Gedeputeerde Sta ten van de provincie, waar -de grond ligt. Rentebetaling en aflossing. Van het be drag dat de landarbeider van de vereeniging, stichting oi gemeente leent, betaalt hij tot aan het derde kalenderjaar 4 pet. rente per zijn dan koopsom en rente afbe taald, zoodat het plaatsje zijn volle eigendom is geworden. "Vï* aard met een eerste 'ypotheek. Zoolang hij nog geld schuldig is, blijft het plaatsje bezwa hypotheek van dat bedrag. Grondrente. Als de aanvrager, voordat het plaatsje htm wordt toegewezen, het verlangen hiertoe te kennen geeft, heeft hij het recht een gedeelte van het verschuldigde bedrag, doch hoogstens te voldoen in den vorm eener altijd durende grondrente. Deze jaarlijks te betalen- grondrente ontslaat hem van dè te rugbetaling van schuld tot het 25 voudige be drag en kan op elk oogenblik door hem wor den afgekocht door het betalen van dat 25- voudige bedrag, doch niet voordat het overige gedeelte der schuld is afgelost. Termijn voor de beslissing. Het bestuur van de vereeniging, stichting of gemeente is ver plicht binnen acht maanden- na de ontvangst der aanvraag een met redenen omkleede be slissing te* nemen en de voorwaarden daarbij mede te deelen. In geval tot onteigening wordt overgegaan deze termijn verlengd tot binnen acht maan den na de verkrijging van het onroerend goed. Termijn van hooger beroep. De aanvrager kan binnen een maand na de beslissing daar tegen in hooger beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Onteigening. Gedeputeerde Staten kunnen, onder koninklijke goedkeuring besluiten gron den ten behoeve van een vereeniging of stich ting te onteigenen of waar zoodanig lichaam ontbreekt ton- behoeve van de gemeente. Geen onteigeningswet. Deze onteigening geschiedt dan op grond, dat het is in- het be lang der verkrijging door landarbeiders van een plaatsje in. eigendom of los land in pacht, zonder dat door ern wet behoéft te worden verklaard, dat het algemeen nut de onteige ning vordert. Inbrengen van beswaren. Belanghebbend® kunnen hiertegen hunne bezwaren indienen, b.v. het bezwaar, dat door de onteigening de waarde van- het overblijvende te zeer zou wor den gedrukt. Schadeloosstelling. -Bij. onteigening wordt de verkoopwaarde vergoed, die het goed bezit. Daarbij mag evenwel de waardevermeerde ring, die het goed ondergaat, als 't in deelen verdeeld'aan kleine grondgebruikers te koop wordt aangeboden, niet i» aanmerking wor den genomen. Vrij van zegel. Alle stukken, zijn vrij van ze gel en worden gratis geregistreerd-. De kooper heeft dus getene andere koeten -te betalen dan de koopprijs. Hypolheekacte kosteloos. De notarissen zijn verplicht voor de hypothedcacten hun- dienst kosteloos te verleenên. Inwerkingtreding. Dc wet treedt op een na der bij- Kon. Besl. te bepalen tijdstip in wer king. De wet is in het leven geroepen,1 mot de be doeling de welvaart onder de landarbeiders te verhoogen- door tegemoet te komen aan den door velen hunner gekoesterden wensch een lapje grond' in gebruik te krijgen en hun diit te verschaffen tegen een matigen prijs. Men verwacht hiervan tevens dat de stabiliteit der landbouwende bevolking er door zal worden als je j.e tot de regeering wentWaarom zou jij ook niet eens baron wezen?" „Neen maar, hoor ik nu goedl? Zegt u dat daar nu? U, die mij nog zdoeveni aan de be- inseten van '891 herinnerde? Aan de gelijk- leid van de menschen- met alle minachting voor titels, die dlaar noodwendig mee samen gaat?" Met druk gebaar haalde die heer Têterol opeens een handvol goudstukken uit zijn zak en gooide die op tafel, dat ze overal heenrol- d-en. Dat was een echt Ooatersch wecldever- toonmaar uit liefde tot de waarheid' diene er bijgevoegd, dat hij zich haastte, de gouden schijven, één-voor één weer op te rapen en ze zorgvuldig na te tellen alvorens hij ze weer bij zich stak. Ook dit miste z'n indruk op Lionel, die weer even stil was als te voren. „Weet je wat ik haast geloof, Lionel", sprak de oude heer, „dat je een „vriendin" in Parijs hebt achtergelaten?" „Daar vergist u zich toch in", luidde het koele antwoord. „Ik heb ze -in mijn koffer mee gebracht. Ik zal ze morgen uitpakken." „Ik heb al meer gezegdals ik ernstig ben versta ik geen scherts!" sprak de heer Tête rol verbolgen. „Nu, zonder scherts, vader, maar als ik ver klaar, dat ik er van afzie, om Mademoiselle de Saligneux te trouwen, dan is dit niet, om dat ik er een „vriendin" op nahoud!: „vrien dinnen" hebben nooit een plaats in mijn hart of in mijn leven ingenomen. En evenzeer is het mij ernst, als ik u beloof, dat ik nooit zon der uw toestemming zal trouwen. Maar daar tegenover vraag ik van u, dat u mijn vrijheid dan ook eerbiedigt. Gunt u mij dus den tijd, om eens rond! te kijken. Misschien^ als ik het meisje heb gezien, dat u graag zoudt hebben, dat ik „Graag zoudt hebben, dat je trouwde?" brulde de heer Têterol, bedoel je dat soms? Maar jongen, er is geen kwestie van graag wilhw: wille» is dis emkl Alk» iet al aoo goed bevorderd, het heen en weer trekken en het verhuizen, naar de stedten er door zal worden tegengegaan. Aan het oorspronkelijk voornemen om het weer verkoopen van de verstrekte plaatsjes tegen te gaan is geen gevolg gegeven, omdat hiertegen in de Tweede Kamer bij vele leden overwegend bezwaar bleek te bestaaa. Voor 't losse iand werd verpachting het meest aan bevelenswaardig geacht, omdat verkoop tot ongewenschte versnippering van den bodem zal kunnen leiden, ovendien is huring zoo zeer gewoonte en in sommige gevallen zoo veel meer bevorderlijk aan 't beoogde doel, dat men, indien de verkrijging in eigendom werd toegelaten naast eigendom de mogelijk heid voor huur open zou moeten laten en het de gron dverstrekkende lichamen in groote moeilijkheden zou brengen, indien van het zelfde complex van gronden een gedeelte zou moeten worden verkocht en evai geoeelte ver huurd. De grondt,-erstreüing is zoodanig- beperkt, dat de landarbeider daardoor in we uitoefe ning van zijn beroep niet wordt belemmerd. Het kwam den minister niet gewensoht voor hem zooveel grond te geven, dat hij daardoor een- kleine boer zou worden. Als hij- het. -door spaarzaamheid zoo ver heeft weten te bren gen, da-t het plaatsje zijn- eigendom is gewor den en door het gébruik van eigen- grond op eigen beenen heeftr leerei staan, is de weg voor hem geopend om zijn grondgebruik uit te breiden' ai- tot het bezit van eett eigen be drijf op te klimmen. Wenken voor Land- ©n Tuinbouwers. Met het in de vorige artikelen vermelde zijn een paar van de belangrijkste proeven be schreven; het spied# van zelf, dat ook op de andere gedeelten van den tuin min of meer belangrijke proeven werden genomen. Zoo werden op een der vakken een paar zeer be kende wortelsoorten met elkaar vergeleken, n 1. de Amsterdamsche bak en de vroege Ian- gedijker. Evenals het vorige jaar bleek ook thans de eerste belangrijk vroeger te zijn dan de laatste Niettegenstaande beide soorten op denzelfden datum werden uitgezaaid, kon de eerste ongeveer 10 dagen vroeger worden geoogst, terwijl de wortel zelf ook fijner van kwaliteit is. Daartegenover staat, dat de Langedijker grooter en zwaarder wordt, en dus later in den tijd per öos allicht duurder zal worden betaald. Het grootere gewicht 'van deze soort zal vooral van beteekenis zijn, als de verkoop per K.Q., die in den baaien tijd ook bij deze vroege wortelen werd rge- voerd, in de toekomst regel wordt. De erva ringen, bij deze teelt opgedaan, bevestigden die van het vorige jaar Zij bewijzen duidelijk de geschiktheid van elk der soorten voor een bijzondere bestemming. Voor den verkoop per bos in het binnenland is de Amsterdam sche bak het meest geschikt voor de export en voor den verkoop^bij gewicht leent zich de vroege Langedijker het best. De vroegste geeft de beste gelegenheid voor een nateeli Op beidé percéelen werd als zoodanig spruit- kool gebruikt, welke teelt door het natte we der -in het najaar en- de ongunstige tagging van 'den tuin zoo goed als geheel mislukte. Toch kon van' dit vak nog em gemiddelde opbrengst van 55,46 per Are worden ge maakt. Vak 6 is beplant met vnr.dhtboom.eis en snoeren, pyramiden ea stmikvomen. Daar dc boomen nog jong zijn, kunnen de tua- schenruimte nog benut worden" vw die teelt van groenten. Op dit vak werd een proef ge nomen met de teelt van 2 soorten knolselderij,, n.l. de Trager reuzen en de groote Knol, wel ke beide ook in de cultuur worden aangetrof fen. Van de Prager reuzen werden 10 regels uitgeplant met een opbrengst van 35 K G. per regel, van den Groot Knol werden 44 regels uitgeplant met een opbrengst van 36,4 KG. per regel. Het verschil in opbrengst bleek dus niet grooter te zijn Om zijn betere hoeda nigheden meent men aan dm grooteni knol de voorkeur te moeten geven. Daar de knolselderij eerst laat in het jaar, ongeveer einde Juni, wordt uitgeplant, kon op dit vak nog een voorteelt worden uitge oefend Daartoe werden poot-uien uitgezet op regels die ongeveer 50 c.M. van elkaar lagen. Hiertusschen kwamen nog vroege slaplanten te staan op den gewonen afstand. De opbrengst van dit vak bedroeg aan sla 15,68; aan poot-uien 247,34 en aan knol selderij 196,09, totaal f 459,11 of onge veer J 45,91 per Are. Op een paar aametere vakken werden vesr- chillende aarbeim- en nabarbérvariêtetten met als afgesproken. En, al is Mademoiselle de Saligneux nu ook kreupel, gebocheld, of lee- lijk om bang van- te worden dat komt er allemaal niets op aanjij moet haar toch trou wen, omdat ik 'f will" Lionel stond' op en verontschuldigde zich „Ik bèn een beetje moe, vader. Neem mij dus niet kwalijk, dat ik wat vroeg naar bed ga. Als u wilt, zullen we morgen hierover verder spreken". En hij sloeg de armen om zijn vader heen, die zich kalm omhelzen liet, zonder eenige Liefkoozing terug te geven. Maar, terwijl hij hem nog even bij den knoop van zijn jas hield, sprak hij „Morgen, mijnheer, moet ik naar Bourg, waar ik nog iet® te regelen heb; en ik zal niet eerder dan vóór dien avond terug zijn. Tot zoo lang heb je dus tijd van beraad en tracht j ezel ven te overtuigen. Ik zou niet graag nog véél woorden verspillen over deze zaak." Toen hij alleen gebleven was, begon de heer Têterol onrustig het vertrek heen- en weer te stappen. Hij was maar matig voldaan over dezen dag. waar hij zoo smachtend naar uit gezien had. Hij was zoo pas tot de ontdekking gekomen-, dat zijn „prins van Wales" muize nissen in 't hoofd had, zooals -hij dat noemde, en die zou hij verdrijven. Hij had hem veel verwijten te doen: le. Lionel had)niet genoeg het Witte Huis, 2e. hij had te zeer de waterle lies bewondterd, 3e. hij had toegegeven dat de landjonkers toch wel ergens toe dienden, 4e. hij had durven beweren-, dat er op deze we reld nog iets meer te eerbiedigen valt, dan- en kel mtllioenen, 5e. hij had gratie gevraagd voor een strooper. Maar wat nog veel ernsti ger was dan dit alles: hij had gevraagd Ma demoiselle de Saligneux te zien eer hij haar trouwde, en had voor dat verheven denkbeeld van zijn vader meer afkeer dan ingenomen heid getoond. De heer Têterol liep dus steeds onrustig heen en weeren, om toch op iets zijn humeur te koels», schopte hg uit den weg lederen stoel elkaar vergeleken Langs de schuttingakkers werden tomaten gekweekt in verschillende soorten. Door het ongunstige weer konden uit deze laatste proef geea juiste eeaelusiêa worden getrokken. Alles te zanieri genomen blijkt uit het ver slag ten duidelijkste, van hoe groot bdgng een tuin als deze voor de omgeving, waarin zij is gelegen, kan zijn. Een bezoek aan dea tuin in den a.s. zomer zij dan ook lederen be langstellende ten zeerste aanbevolen. Ten slotte nog een enkel woord over de be mesting. Waar veel uit den grond wordt ge haald, moet ook veel worden gegeven. Reeds in December 1917 werd de inhoud van, 573 reinigingstonnen over de verschillende vak ken verdeeld. Bovendien werden nog gegeven 375 KG. chilisalpeter125 KG. zwavelzu re ammoniak; 250 KG kalkmergel; 1075 KG. superphosphaat; 1530 KG. kalizout van 20 pet.34 wagens paardenmest voor de ver warming van d e komkommerbaiken Voor deze meststoffen werd een bedrag yan 576,23 besteed. Ik wil hier tevens melding maken van een proef, genomen op den proeftuin te Juliana- dorp. In den zomer van 1918 werd daar op wortelen een proef genomen met krabben- en zeesterrenmeei tegenover stalmest. Jammer is het, dat in het verslag niet genoemd worden de hoeveelheden die van deze meststoffen zijn gebruikt, zoodat een vergelijking van de hoe veelheden plantenvoedenae stoffen en van de onkosten niet mogelijk is. Wel is bekend, dat het krabben- en zeesterrenmeei geleverd is te gen den prijs van 32,50 per KG. Nu is de werkzame stof in dezen in hoofdzaak de stik stof, en zou in vergelijking met chilisalpêter of zwavelzuren ammoniak beter op haar plaats zijn. Dat dit in Julianadorp niet ge beurd is, zal vermoedelijk zijn oorzaak vin den in het feit, dat men geen andere meststof ter vergelijking had. Voor 1919 verkeeren we in gunstiger omstandigheden. Chili is er ge lukkig meer dan genoeg en zoodoende zal een vergelijkende proef van deze meststof met bovengenoemd meel in 1919 mogelijk zijn. Nu is op het oogenblik de analyse van, zee sterrenmeei nog niet bekend, doch een vol gende ker hoop ik daarop nog eens terug te komen. En nu de proef op den proeftuin. Het vak werd in drieën verdeeld en de derdedeelen voor de kunstmest weer in twee ën gesplitst. Op de eene helft daarvan werd de meststof tngeëgd, op de andere onderge spit. Zoowel bij het krabben- als bij het zee sterrenmeei was dp stand van het gewas bij het ondergespitte veel beter dan bij het inge- ëgde. Ditzelfde verschil was zelfs- ook - nog .te zien bij het nagewas: spni'itkcoi. Hoewel het in het voornemen lag, de op brengsten der perceelen door weging met el kaar te vergelijken, kon daaraan echter tenge volge van gebrek aan personeel geen gevolg worden gegeven. In ieder geval bleek hier ook reeds, dat de met kunstmest bemeste per ceelen niet achterstonden bij die met stalmest. f De beide kunstmestsoorien werden ook aangewend bij spinazie en ook weer tegen over stalmest. Het resultaat hier was verras send, vooreerst was het product op het kunstmestpercecl een week eerder stnjbaar, maar in ae tweede plaats was de spinazie op het kunstmestpercecl van zoo schitterende kwaliteit, dat die van het andere er geheel bij in het niet viel. Ook met bloemkool is een kleine proef met krabben- en zeesterrenmeei genomen, die tot resultaat had, dat in het eerst er duidelijk verschil was ten gunste van de kunstmest, maar na verloop van' eenige weken was daar van niets meer te bemerken. Tn 1919 zullen deze proeven zoo mogelijk worden herhaald. Aaan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van probleem No". 540. Stand Zwart: 12, 13, 14, 15, 18, 22, 35 en twee dammen op 5 en 17. Wit: 21, 28, 29, 33, 36, 40, 44, 45, 49 en dam op 48. Oplossing: I 29—24 1 17 26 2. 28 IC (4 sch.) 2. 5 :50 (3 sch.) 3. 36—31 3. 26 20 (2 sch 4 48-31 4. 35:44 5. 31 25 en zwart is verloren, want hij kan na schijf 15 te hebben geof ferd1 niet meer schuiven. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: W. Blokdijk, R W. T Bosman, P. Dekker, D Geding, P. Ulricb te Alkmaar, A. Keppel, Noordscharwoude, P de Groot dien hij ontmoette, alsof hij- daarin zag een landjonker, een pa-ddenstoelendiief, een reac- tionnair of een socialist. X. Lionel Têterol had geen oog toegedaan* in den nachttrein en die rondgang door het heele landgoed had) hem bijna zeven uur aan één stuk op de been gehouden. Hij was dus erg moe bij- het naar bed gaan en ondanks dc kwellingen van d!at laatste onderhoud, had hij ztijn hoofd nog niet op het kussen, of hij sliep al in. Bij zijn ontwaken wachtten dezelf de gedachten hem echter weer. Hij stond op en kleedde zich aan, zender evenwel de beide nagelborstels in te wijden, of.de flesdh echte Eau-de-Cologne. Nadat hij zijn toilet voltooid had, stond hij een heelen tijd aan het venster te genieten van het schoone ochtend-landschapUit de be dauwde velden steeg 'n heerlijk-frissche geur op. Het water van de limourde dartelde vroo- lijk langs de oevers en ginds stond een boek weitveld in vollen bloei, omlijst door een rij, hooge populieren. Aan den horizon dreven een paar mat-zilver-omrande wolkjes, die ate met volle zeilen op eeni vroolijke onderne ming schenen af te trekken. Over het geheele dall lag anders een- plechtige stilte, nog, niet ontwijd door eenig mienschelijk geluid, totdat Lionel in de verte een zeis hoorde aanzetten, even later -het regelmatig kloppen van een dorschvlegel veraam, en toen weer het slaan van een hamer op het aambeeld. Mogelijk bad ons jongmensch nog wel lan ger daar aan het venster gestaan-, als hij niet wat rechts kijkende opeen® het kasteel voor zijn blikken- had gezien. Op dat moment had hij niet meer gedacht aan Mademoiselle de Saligneux, zijn kwade geest, dien hij met recht verwenschen kan. Toen viel hem opeens iets in hij nam de pen en schreef den volgen ten brief: „Waarde heer Poital. U is een van die vrienden, wit» men alle» kan zeggen. Ik heb Jbz., Wannenhuizen, H. E. Lanttcgat, Haar lem. HERLEVING VAN HET DAMSPEL IN FRANKRIJK J.l. Woensdag mvdm wij aangenaam ver rast dooi de ontvaart ran het Maartnum mer 1919 vaa het Kt attache damtijdschrift „Le Damtec", 'lat n» Juli 1914 niet meer vereeltp- uen was. Maat zie, nauwelijks zijn de toe standen in Frankrijk weer iets normaler ge worden of men bracht ook op damgebied weer de oude plaats in te nemen. De heer Louis Dambrun heeft na zijn terugkeer van het front zijn taak als redacteur direct weer opgenomen en op een manier waarvoor wij hem gaarne hulde brengen, 't Is weer als van ouds. De geanalyseerde partij, die het dit maal bevat, is er een tusschen twee vaa onze beste spelers, n,l. Battefeld en Hoogland. Verder bevat het na een hartelijk woord vtui welkom een partijstudie, een vtwta! aardige standen en een wedstrijd-probleem Wij komen in één onzer volgende rubrie ken stellig op het Fransche tijdschrift terug. Aan de dammers, die zich misschien op dit tijdschrift; willen abonnesren zullen wij gaar ne de gewenschte inlichtingen verschaffen. WEDSTRIJD ZUID-SCHARWOUDE ALKMAAR. Deze wedstrijd te werkeiijk interessant ge weest. De laatste partij moest de beslissing brengen. Won Alkmaar, die dan was de match onbeslist, maar doordat Zuid-Schar- woude won, werd de eindstand 20—24. En fin Zondag 13 April kunnen de Allernaarder» revanche nemen, dan wordt hier 's middags half twee gespeeld in 't Lokaal van den heer Bos, Waagplein. In een der partijen kwam de volgende stand voor: z%f. 2, 3, 51% 12, 14/17, 19/22. W 23, 26, 28, 32, 33, 35/43, 45, 48. Wit aan zet speelt nu 37—-31 een minder goede zet, want zwart antwoordde 19—24 en nu dreigde een schijf verlies voor wit. Mo menteel te dat niet te verhinderen, maar na lang nadenken zag wit de volgende mogelijk- »heid zijn schijf terug te krijgen. 1. 37-31 1. 19-24 2. 31—27 2. 22:31 3. 36 27 3. 24—30 4. 35 24 4. 20 18 5. 4137dreigt naar dam te slaan. fi. 0-13 Zwart wil dit natuurlijk verhinderen, maar nu kon wit als volgt zijn schijf terugwinnen; 6. 7. 8. 9. 10. 11, 28—22 26 17 32: 1 42—37 38 :27 1 :1G 6 7. 8. 9. 10. 11 en de stand ia 7 óm 7. 17 .28 12:25 21 41 41 32 13-18 5 14 De partij werd remise. UIT Dl PARTIJ. Van den heer de Groot te Wannenhuizen ontvingen wij het volgende: Zw. 1, 3/6, 8/13, 16, 16, 17, 23, 24, 29. W. 25, 26, 27, 31, 32, 33, 35, 36, 38, 30, 40, 42, 43, 45, 47, 48, 50. nog geen 24-uur op het Witte Huis vertoefd of ik heb u al iet» -te vertellen. U had-t wel heel goed voorzien, dat er botsingen zouden kunnen komen, of althans meer of min ruwe wrijvingen,, en bereidde er mij op voor, die maar heel philosophisch op te vat ten En wilt u wel geloovcm: nu is naast de staat van beleg afgekondigd tusschen mijn- vader en mij. En mijn schuld is dat niet! Ik was bereid, om van allerlei toe te geven en op te offeren maar hij eisdit te veel en ik vrees, dat mijn philosophic daar niet tegen be stand is Het lijkt mij, of ik hem eerst sinds gisteren ken Vroeger beschouwde ik hem met den blik van een kind; en kinderoogen hebben dit heerlijk voorrecht, dat zij niet beoordeelen, hetgeen zij lief hebben; dus zocht ik ook nooit naar een verklaring van de vrees, die hij mijn arme moeder inboezemde, 's Avonds als wij bij elkaar waren, en zij mij in haar vertrouwen namZe had een edele ziel, dat eenvoudige burgervrouwtje, en telkens, als ze die voor mij ontplooide, meende ik een kistje vol edelgesteenten te zien; maar wat praat ik nu eigenlijk, mijnheer Pointal? Als ik over mijn moeder begin, kan ik nooit mijn zinnen afmakefl. Het overkwam hóór zoo dit wijls, dat ze in een zin bleef steken. Soms hield ze midden in een woord op, als ze een zwaren tred in de vestibule hoorde, en, ter wijl alle kleur van haar lief gezichtje week, zei ze dan: „Stil, daar is hij." Dan vroeg ik wel: „Is u bang, moeder?" En ik liep den man tegemoet, die haar zoozeer vrees aan joeg Door mijn liefkoozingesi kwam hij bij na altijd tn een goed humeur en triomfantelijk keerde ik dan tot haar terug, of ik zeggen wou„Ziet u wel, hij blaft, maar bijt niet. En nu tegenwoordig ben ik nog bang voor hem. Wie geeft mij echter mijn kinderoog» terug? (Wowdt vwssolgjd.) v0 81 191®

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5