W&rtoHei) naar da mijnstreek Stadsnieuws. Provinciaal Nieuws. Berlijnsche brieven. Kunsten en Wetenschappen» De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat bet den Minister v?n Bin- neaiandsehe Zaken geb'ekcn is, dat nog steeds vele personen en gewinnen zieh naar de mijnstreek ia Zuid-Limburg begeven, zon der dat zij de zekerheid hebben, aldaar werk en huisvesting te zullen vinden. Onder hen zijn er velen, die geheel ongeschikt zijn voor den arbeid in de mijnen. Het gevolg daarvan is, dat die personen, onmiddellijk na hunne komst int de mijnstreek tot werkloosheid ge doemd zijn. In verband hiermede moet ik MET KLEM WAARSCHUWEN tegen het op goed geluk werk zoeken in Zuid-Limburg en noodig hen, die het voornemen hebben naar meergenoem de mijnstreek te gaan. dringend uit, zich eerst OM INLICHTINGEN TE VERVOE GEN BIJ DE GEMEENTELIJKE ARBEIDS- BEURS Alkmaar, 17 April 1919 De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. DRANKWET. t 'BURGEMEESTER en WETHOÜDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van JACOBUS VERWER, alhier, waarbij VERLOF wordt gevraagd tot den verkoop van alcoholhoudende dranken anderen dan sterken drank, in het perceel KONINGS WEG, B, No. 82. Binnen twee weken na heden kan een ieder tegen het verleencn van het gevraagde verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Alkmaar, 16 April 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DQNATH, Secretaris. oog zeer gering is. Geschiedt zulks en wordt levena rekening gehouden met vermindering doot Blachting en sterfte, dan kan worden aangenomen, dat het aantal schapen is ver minderd met ongeveer 60,000, welke vermin dering voor het grootste, gedeelte, n.l. onge veer 36,000 op rekening komt van de heide- schapen. Het totaal cijfer van varkens 449,829 is in vergelijking met dat .van 1910 (1,259,844) ge ring. De varkensstapel is dus zeer aanzienlijk verminderd. Daartegen was de Ree» J. UvfenRout, die de lijst had ingediend, in verzet gekomen. Nu is zij door Gedeputeerde Staten van Overijsel geldig verklaard. De minister va« Waterstaat heeft een com missie ingesteld, welke een plan voor de ekc- trlciteitsvoorziening voor net geheels land zal ontwerpen met globale begrooting van kosten. De militaire politie te Roermond heeft gisternacht in een weiland buiten de stad een in jden grond verborgen Duitsche mitrailleur gevonden. De minister van Financiën heeft een commissie van advies benoemd in zake de sa mensmelting van de dienstvakken der directe belastingen en van de geristratie. Onder de gemeente Clinge passeerden deze week twee jonge manne de gres in df richting van Nederland. Door een Betgischee poston werd op hen geschoten, waarbij een hunner werd getroffen en deze in het zieken huis is overleden. De twee mannen, die zich schuldig had den gemaakt aan diefstal van een kistje met 3700 broonbons van een wagen der firma Van Gend Loos te Amsterdam, werden gis teren door de rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke straf voor den tijd van zes maanden. De Geassocieerde regeering hebben on der zekere voorwaarden (Ten uitvoer goedge keurd van 50 wagons levensmiddelen, welke door de Oesterreichische Zentral Eiakauf- stelle voor de bevolking te Weenen zijn aan gekocht. VEREENIGING „HET VRIJE RUIL VERKEER". IHet bestuur van de Vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" zond bet volgende adres aan de leden van de Vredesconferentie ie Pa rijs: Reeds in de eerste maanden van den we reldoorlog, toen bij de meeste menschen de meening bestond, dat deze onmogelijk van langen duur kon zijn en men daarom reeds waagde te denken over de grondslagen, waar op de vrede zou kunnen worden gesloten, reeds in dien tijd werd de stelling verkon gaffertojj jyriföïfdea wsa Se TToTtatjfTscfie Maatschappij van Landbouw. Mede aanwe zig was de inspecteur van den landbouw, De secret ara bracht verslag uit van de zaaizaadregeHn*j den ontw'kkc- linjpgaag w® de sedert ^Bij stemming werd tet bestuurslid pkozen de heer G. Kruseman. Na heropening der vergadering kwamen de beantwoordingen der ingekomen vragen der afdeelingen aan de orde en wel eerstens de vraag van de afdeeling Hoorn over de Sta rinksalmanak. Volgens den voorzitter zal het oude jaar boekje weer ter beschikking der leden gesteld worden. Met betrekking tot de reorganisatie der kringen, voorgesteld door kring V, wil het hoofdbestuur met het dagelijksch bestuur der krin gentweemaal 's jaars een bijeenkomst houden. De vergadering gaat daarmee ac- coord. Op de vraag van kring I (Noord-Holland) om een subsidie ter beschikking te stellen voor hen, van wie schapen uit de weide zijn geroofd, wordt geantwoord, dat dit niet op den weg der Maatschappij ligt. Op een vraag van de afdeeling Westland, betreffende den zomertijd, wordt medege deeld, dat het hoofdbestuur de zaak zal on derzoeken. De afdeeling Heiloo vraagt propaganda te maken' voor den Bond van 'Melkveen outier», waarop de voorzitter zeide, dat dit een zaak van den bond zelf is. Betreffende de schadeloosstelling voor de scheuring, zeide de voorzitter, dat de schade vergoeding ten gevolge der scheurwet ge handhaafd blijft. De heer Kruseman achtte het moelijk de schade te bepalen. Aangaande het mond- en klauwzeer deelde de heer Kruseman mede, dat de minister van 20 dezer af alle beperkende bepalingen voor vervoer heeft opgeheven. Verder deelde de se cretaris méde, dat spoedig de beperkende be palingen voor uitvoer zullen opgeheven wor den. Over het opheffen van strijk- en plukgelden 'i wordt gezegd, dat het hoofdbestuur over deze Na enkele nfltttfw fwTangfps tsmgfSiïRïïgGi wreed de vergadering-gesloten. UIT SOHAGEN. Alhier is eene afd. van den Nederl. Bood van kantoorbedienden opgericht. 'Het bestuur bestaat uit de beer en T. de Jong. voorz,, G. Boowsma, secr. ea A. Kouscland, peaïimgm. UIT DIRIKSHORN, Op 15 April werd hier aanbesteed den bouw van eene Gereformeerde kerk. Ingeko men waren 15 biljetten. De laagste inschrijf- ster was de firma Boon en Starreveld te Wor- merveer voor 42200. Gunning aangehou den-. digd, dat het vredesverdrag geen bepalingen f; zaak zich reeds tot de regeering gewend had 1 J!1 De heer Kruseman vroeg wat er te doen is zou mogen bevatten, welke de aanleiding tot ai nieuwen oorlog De verwachtingen omtrent den korten o t_. van den oorlog zijn jammerlijk bescb^amd'en het stroo niet tijd'g aangeboden is, waartoe 1,!door Jjgj, hooibureau gelegenheid gegeven een nieuwen oorlog zouden kunnen zijn. i; met de groote hoeveelheid stroo, die nog aan- 1 ten duur wezig is. De heer De Boer vond 't vreemd dat de oorlog heeft eene vernieling van stoffelijke en ideëele goederen 'veroorzaakt, zóó verre- Het groot aantal drachtige zeugen, 73.776, gaancj; volkomen dat men zich angstig de i is-echter, voor herstel van den veestapel, van vraag &telt, hoevele jaren noodig zullen zijn, j wa3. groote beteekenis. Zullen uit de cijfers betreffende de varkens en de schapen conclusies worden getrokken met betrekking tot de volksvoeding, zoo moet er rekening mede worden gehouden, dat in normale tijdsomstandigheden aanzienlijke hoeveelheden van deze dieren worden uitge voerd naar het buitenland. KORTE BERICHTEN. Aan het Centraalstation te Utrecht is gistermorgen een pl.m. 60-jarige Belg docr een trein middendoor gereden. De centrale keuken te Nijmegen is opge heven. N M De totale invoer en voortbrenging van brandstoffen bedroeg in de jaren 1916, 1917 en 1918 achtereenvolgens 8,246,271 tonnen, 6,609,370 tonnen en 5,334,682 tonnen. De onderhandelingen in Engeland over den invoer van katoenen garens in ons land zij op verzoek der Eugelsche regeering uitge steld r, - Prins Hendrik is voornemens den 25 dezer een bezoek te brengen aan de bloemen- keuring te Haarlem, georganiseerd door de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. In een te Amsterdam gehouden vergade ring vau den Nederlandschen Bond van Wo ninginrichters zijn de statuten en het huis houdelijk reglement vastgesteld. Een bestuur werd gekozen. Te Gorsel bü Zutfcn is een 9-jarig jon gentje uit Laren (Geld.), dat bij zijn oom lo geerde, .onder de wielen van een wagen ge raakt en onmiddellijk gedood. Den 7en Mei zal prins Hendrik een Roo- de Kruis-demonstratie bijwonen van de af deeling Bussum van de Vereeniging het Ne derlandsche Roode Kruis, ter gelegenheid van het 1234-jarig bestaan der afdeeling. Een coöperatie te Amsterdam deed aan- fifte, dat een broodbezorger te haren nadeele eetf verduisterd 477 K.G. aan broodbons. Tc Hilversum heeft zich bij de politie aangemeld een 23-jarige varensgezel uit Zwolle, die te Leeuwarden een rijwiel stal en het te Zwolle had verkocht. Berouw deed hem naar de politie gaan, toen het geld op was. Wel wat laat berouw Een der onlangs uit het huis van bewa ring te Leeuwarden ontvluchte gedetineerden, de dienstweigeraar S., is than3 aangehouden en naar Utrecht overgebracht. Hij moet meer dan 12 rijwieldiefstallen gepleegd heb ben. De gemeenteraad van Velsen heeft een motie aangenomen, waarin hij zich vereenigt met de conclusies van de commissie van on derzoek naar de ongeregeldheden aan het le- vensniiddelcnbedrijf aldaar. Na een brand aan den Schicdamschen weg te Rotterdam is gebleken, dat ecnigc zil veren voorwerpen en 30000 kronen aan bank papier is gestolen. Men dcnlft nu, dat inbre kers den brand hebben gesticht om hun mis drijf niet aan het licht ie doen komen De verpachting van het grasgewas, toc- öehoorende aan den dorpapolder Dreumel, waarvan de opbrengst in gewone jaren 15.000 is, beliep dit jaar 70 000. Wegens kolengebrek heeft de N.V. Lin- geriefabnek v.h. K. V. L. Munninghoff Zn., Fe Woerden, hare fabriek stop moeten zetten. Ruim 100 personen zijn hierdoor werkloos. Het 40-jarig bestaan van de Vrijwillige Brandweer te Zaandam wordt niet 21 Juni a.s. herdacht, maar den 14en Juni a.s. De bliksem is Dinsdagavond ingesla gen in de landbouwerswoning van A. van Zandwijk te Deil. Woning en schuur werden gefteel in de asch. gelegd. Vijf koeien en drie kalveren kwamen in de vlammen om Onder Retranchement is een op het land werkende vrouw door een kogel getroffen en aan de gevolgen overleden. De kogel was af komstig uit een geweer waarmede de Belgi sche soldaten aan de overzijde der grens hun schietkunst aan het vertoonen waren. De te Deventer ingediende anti-revolu- tionnaire lijst voor de gemeenteraadsverkie zing was oorspronkelijk ongeldig verklaard. om de wonden te helen, welke aan de wei- De heer 'Kruseman constateerde, dat vertrouwen in de regeering geschokt is zake het vaststellen' der garantieprijzen het in- en vaart en de beschaving der wereld zijn gesla- dat het in het belang van de landbouwers ge- gen. Meer dan ooit is de menschheid dan ook doordrongen van de noodzakelijkheid, dat een nieuw wapengeweld moet worden on mogelijk gemaakt. De eisch, dat de vrede geen kiem voor een nieuwen oorlog mag bevatten, mag nagenoeg een gemeenplaats zijn gewor den; van zijne noodzakelijkheid is iedereen doordrongen. Aan U, leden van de vredesconferentie, is handeld wordt. Van Marken wordt geschreven: De gemeenteraad heeft in enkele vergade ringen gehandeld over wijziging der instruc tie van den gemeente-ontvanger. Na zijn be noeming zijn drie personen, die gelijk met leden van ae vreaescomerenne, is jiem sojjiciteerden, gemeenteraadslid gewor- de zware, doch verheven taak opgedragen lt.n 7-- hpm nu veralichten oo eisen aan dien eisch te voldoen en een vrede aan de wereld te geven, die het uitbreken van een nieuwen oorlog onmogelijk zal maken. Van Uw streven, om dit doel te bereiken, getaigt het plan voor het stichten van een f volkerenbond, een plan, waarvan de uitwer king reeds belangrijk is gevorderd. Wij veroorloven ons daarom bij Uwe Con ferentie - wellicht ten ^^e - rat I^^dsTedcn heeft hem "enkele maat tp&^amnhet se-den geleden reeds daarvoor gewaarschuwd den. Zij willen hem nu verplichten op eigen kosten zijn kantoor te veranderen. Zijn Markerhuisje laat dat niet toe. Pogingen om daarvan verschoond te blijven, bij het ge meentebestuur aangewend, baten niet, daar om heeft bij thans de tuspchenkomst van Ged. Staten van Noord-Holland ingeroepen. Hij meende, dat men hem wil noodzaken om te bedanken als gemeente-ontvanger. Een der maan- liet fundament behoort te zijn, waarop het ge bouw van den wereldvrede zal worden ge sticht. Het ligt niet in onze bedoeling hier in den breede alle voordeden van de vrijhandels-po litiek op te sommen; de grootste schrijvers van alle landen hebben dit reeds zoo dikwijls gedaan en de praktijk heeft zoo dikwijls de juistheid hunner betoogen bewezen, dat wij, door hunne argumenten te herhalen, slechts noodeloos beklag op Uw kostbaren tijd zou den leggen. Slechts twee punten willen wij met allen nadruk onder Uwe aandacht brengen: In de eerste plaats, dat indien de staten in de toekomst weder in de gelegenheid zullen zijn oe ontwikkeling van elkanders nijverheid en handel te belemmeren, door protectionis tische maatregelen met alle heillooze gevol gen daarvan, de volkerenbond een wankel gebouw zal zijn, daar, de leden van dien bond, die elkaar op economisch terrein aldus bestrijden, elkaar als oneerlijke mededingers en dus al3 vijanden zullen beschouwen. Zullen de volkeren inderdaad een bond vormen, dan is liet noodzakelijk, dat hun on derling verkeer niet door kunstmatige alslui- j tingen wordt belemmerd. Ware het stelsel van vrijhandel voorheen algemeen aanvaard, dan zou naar onze inni De ontvanger staat zeer gunstig bekend. .UIT SINT PANCRAS. De Vereeniging tot Bevordering van Ge trouw Schoolbezoek, vergaderde Woensdag ten huize van den heer H. Gerritsen. Na opening bracht de heer D. Klooster boer, als penningmeester, verslag uit van zijn beheer. Bij een ontvangst van 243.26 en s een uitgaaf van ƒ215.64, bleef een saldo over I van 27,62. De rekening werd, dankend voor i accuraat beheer, goedgekeurd, j in plaats van den heer P. Mooij, die we- I gens vertrek als lid van het bestuur bedankte, werd als zoodanig verkozen de heer G. Booij Jnz., die de benoeming aannam. De schoolreisjes werden bepaald als volgt: voor de le, 2e en 3e klas naar Bergen en Eg- mond aan Zee en voor de 4e, 5e en 6e klas naar Zandvoort of 's-Gravenhage, met hand having van de bepalingen: 8 willekeurige verzuimen als maximum, enz., waarna de vergadering gesloten werd met dank, vooral aan het scheidende lid, den heer Mooij. UIT NOORDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde de afdeeling van de vereeniging voor Vacantiekolonies in Concordia". Evenals gewoonlijk was de vergadering slecht bezocht. Ingekomen was ven dankbetuiging van den heer Th van den BENOEMD. Benoemd tot agent van politie te Culem- borg de heer A*. Koster, vroeger alhier als zoodanig werkzaam. MILITIERADEN. Bij koü. besluit van 16 dezer zijn benoemd in het derde militiedistrict: tot voorzitter de heer N. Glinderman, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger de heer J. F. Lubbe, koopman te Alkmaar; tot leden: de heeren H. P. Ibink Melcnbjink te Alkmaar, en J Houtsmuller, gepensionneerd officier-ma chinist, te Alkmaartot hunne plaatsvervan gers de heeren C. A. de Braai, gepension neerd hoofd eener school, te Alkmaar, en H. G. Preijcr, kassier te Alkmaar. CONCERT VAN DEN WAAGTOREN. Het Alkmaarsch Dubbel-Mannenkwartet, onder leiding van den heer Al, zal Zondag morgen (le Paaschdag) bij gunstig weer, van 9 tot half 10 cencerteeren vanaf den eersten omloop van den Waagtoren Gezien het groote succes op Oudejaars avond, zullen zeker tal van muziekliefheb bers weaschen, dat het Zondagmorgen goed weer is.* EVANGELISCHE UNIE. Morgenavond (Goede Vrijdag) hoopt om zeven uur in de Kapelkerk voor de Evangeli sche Unie op te treden ds. van der Poel, van Enkhuizen. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Daar de heer ds. Makkink nog steeds ziek is, zal morgen (Goeden Vrijdag) en len Paaschdag in de Lufhersciie Kerk geen gods dienstoefening worden gehouden. PREDIKBEURTEN. 18 April (Goede Vrijdag.), Alkmaar. Groote kerk, 7 uur Ds. Verwaal. Kapel, Evang. Unie, 7 uur, Ds, V. d. Roel van Énkhuizen. Evang. Lulh. kerk, geen dienst. Doopsgezinde kerk, 7 uur, Ds. Westra. Remonstranische kerk7 uur, Ds, We- gerif. Avondmaal. Gereformeerde kerk, 7.30 uur, Ds. Meijer, Hersteld ApostolisM Gemeente, 7 uur, godsdienstoefening. UIT DE OMGEVING, Herv. Gemeenten. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kitbcom, bev. v. lidmaten. Avond! 7 uur, IDs, v. d. Kieboom, Avondmaal. EGIMQND a d. HOEF, 10 uuf, Ds. le Gras. GROOTSCHERMER, 10 uur, Ds. Caate- lein. Avondmaal. HE E RHUGOWA A'RD, geen dienst. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur en avond 7 uur, Ds. Kloosterman van Alkmaar, HENSBROEK, geen dienst. HOOGWOUD, 10 uur, Dr, V, Beek Avondmaal. LIMMEN, 10.30 uur, Ds. Bosch. Avond maal. NOORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, Ds, Staal. Avondmaal. OTERLEEK, 10 uur, Ds, Spaargaren Avondmaal. OUDE NIEDORP, 10 uur, Ds. Baraouw. Avondmaal. OUDKARSPEL, 10 uur, D*. de Leeuw. Avondmaal. SCHOORL, 10 uur, Ds. Boeke. Avond 7 uur, Ds. Boeke, Avondmaal» URSEM, 10 uur, Ds. Dardenne An- kringa. Avondmaal. oorlog zijn voorkomen en zouden wij niet de droevige verarming der wereld hebben aan schouwd, welke wij ihans beleven. Teneinde die verarming zoo spoedig moge lijk weer voor algemcene welvaart te doen plaats nuken en hiermede komen wij tot het tweede punt, waarop wij Uwe aandjfcht wilden vestigen -zal het noodig zijn, dal het productievermogen der wereld zoo veel en zoo snel al» mogelijk is, wordt vcrgrQot, en daartoe moeten de ongunstige omstandig heden, waaronder de productie thans tenge volge van de algemeene verarming gebukt gaat, worden uit de weg geruimd. D t doel zal onder een stelsel van vrijen handel kunnen worden bereikt; beschermende maatregelen zullen het bereiken van dat doel echter tegen- werken. Als burgers van een staat, die nu reeds ge durende meer dan vijftig jaren de zegenrijke gevolgen van zijn vrijhandelspolitiek heeft on dervonden; die in dat tijdperk binnen zijne grenzen een groot aantal industrieën heeft STOMPETOREN, Avondmaal. WINKEL, 9.30 uur, huijsen. Avondmaal. 9.30 uur, Dt, Heep. Ds. Nijenihuia Ock- ge overtuiging de kans op oorlog belangrijk --0— kléiner zijn geweest, ja wellicht de wereld- Berg, voor de verpleging van zijn beide kin- ■L ...u a* i deren. Van mej. Zeeman-de Boer was bericht in gekomen, dat zij wagens vertrek bedankte als ocstuurslid. Uit het jaarverslag bleek, dat 1 algemcene én 1 bestuursvergadering zijn gehouden, dat 3 kinderen te Egmond aan Zee m 1 kind te Heelsum zijn verpleegd, het laatste voor den lijd van 8 weken. De afdeeling telt 173 leden, waaronder 5 verecnigingen. Dank zij de werkzaamheid van mej. Scale waren 17 nieuwe leden toegetreden. Uit de rekening bleek, dat is ontvangen aan contributie 166,50, voor verkocht thee- lood en' zilverpapier 15,85, collecte doops gezinde kerk 4,50, saldo vorig jaar 50,58, terugbetaalde verpleeggclden 30 en van een j onbekende ƒ2. De totale ontvangsten waren 269,26, de uitgaven 266,60. alzoo een saido van 2,66. Als bestuursleden zijn aftredend mej. Swa- ger-Hopman, mej. Kroon-Vroegop en mej. v. (Van onzen Berlijnschen Correspondent). Donkere wolken: Nadruk verboden, Berlijn, 5 April 1919. De apostelen der zaligmakende wereldrevo lutie juichen 1 Komt die vreugde te vroeg of is ze vol komen gerechtigd? Laten we het eerste hopen Een bolschewistisch Hongarije, een bijna bolschcwistisch Beieren! Hooger tn hooger stijgt de bolschewistische golf. De dictatuur van het proletariaat, het afschuwelijke schrik beeld komt nader en nader Niettemin, het groote gebeuren is enl blijft belangwekkend, Met den dag wordt het spannender, waar te nemen, hoe zich alles ontwikkelt. In het na tionale zoowel als in het sociale leven schieten de meest verschillende tendenzen op de meest verwarde wijze door elkander, totdat plotseling een' verrassend eindresultaat komt. Bekijk nu eens de radenrepubliek in Honga rije 1 Dat zou b.v. een heel normaal ding zijn, wanneer ze door volbloed-socialisten tot ..stand gebracht was. En nu? De Hongaar- sche sovjet-republiek is een product van socia- y le anarchie en tot wanhoop gebracht nationa- i! lisme, dat geen kans meer zag het annexio- zen een groot aantal industrieën neen s,iu-nu[jm<iu, mej. wwu ',uvs e outstaanfwelke zich weldra tot machtige Nienes-Kooij, die allen voor een herbcnoe- nnhiHHi-pirl- Hip on unng met in aanmerking wenschen te komen. zien export-bedrijven hebben ontwikkeld; die qp economisch gebied steeds in goede harmonie met de overige staten hseft kunnen verkeeren en waar pogingen, om den vrijhandel door een stelsel van bescherming ie vervangen, steeds op een krachtig „veto" van de meer derheid der bevolking zijn afgestuit, achten wij ons gerechtigd het bovenstaand betoog tot Uwe Vergadering te richten. HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Te Amsterdam weid gisteren de alg. ver- mi ng niet in aanmerking Door de slechte opkomst was er geen keus en besloot men, de vrijheid te nemen verschil lende dames uit te noodigen in het bestuur zitting te nemen. De beschrijvingsbrief werd behandeld en als afgevaardigde naar de algemeene vergade ring aangewezen de heer J. Zaal, als plaats vervanger de heer Paarlberg. Daar de gemeente Broek slechts 14 leden telt, werd besloten verschillende ingezetenen aldaar per circulaire uit te noodigen om lid te worden. nisme af te weren. De Karolyi-partij, die het radensysteem cm het communisme accepteert, bewijst dat niets meer onmogelijk is. Morgen wordt misschien de sovjet-republiek te Mün- chen uitgeroepen (is reeds geschied en' ook weer tem val gebracht. Red.) cm dan, wie kan zeggen, hoe de toestand in het verdere Duit sche rijk in een maand kan zijn. Om nog eens evem op Hongarije terug te komen. Hongarije is natuurlijk geenszins een land, dat van na ture voor het socialisme geschikt is, daar het slechts cem betrekkelijk gering ontwikkelde in dustriestaat is. Mem'krijgt, wat ik hier zoo uit Hongaarsche bron hoor, volkomen den in druk, dat de adel en de bourgeoisie hun rol letje in het communistische drama spelen, i doch hopen) achter de coulissen <m nationalia- fïscfle gapifalöfisdtc waSeflpSeïfl te Kam»» voorbereiden. Het was nu zeer interessant gade te slaan, hoe men in' Duitschland het verbolschewiekea van den vroegeren) bondgenoot gadesloeg. Geen uitingen' van medelijden, geen ver schrikkelijke noodkreten uit de Duitsche bour geoisie. Integendeel, met voldoening zag men' hoe de Entente bedrogen uitkomt. De Duit* sche bourgeoisie wreef zich in zijn handen, „Goed zoo! Die Entente zou nu dan toch eens begrijpen^ dat er niet mee te gekscheren viel." Doch te gelijk verscheen' het naar de diepte van de hel verwenschte bolschewisme en communisme in een nieuw licht. Het kou dus ten slotte toch een) redmiddel zijn. Dezelf de roode pest, die men tot nu toe met. het standrecht, met den staat van beleg, met hon- derdponds-mijmem en Reinhard-gardisten be streden had, bad als boeman tegenover de Entente toch zijn recht van bestaan. Men vond, dat de Entente door Hongarije op leuke wijze bedrogen was. En terwijl men zoo de misère van zijn nabuur niet te ernstig neemt, merkt men ook een' toenemende strooming van niet bolschewieken, die de mogelijkheid van een communistisch sovjet-systeem en alle avontuurlijkheden' als de laatste troef be schouwen, die uitgespeeld moet worden, wan neer de Entente onvermurwbaar blijft. Het is natuurlijk niet te zeggen, hoe gevaarlijk dit spel met vuur is in een: tijd, waarin alles meer te vinden is, dan gezond menschenverstand. Natuurlijk een categorie van reactionaire al- Duitschers, die in het diepst van hun ziei ten bolschewistisch avontuurtje als een kansje be schouwen hun kliek te doen zegevieren. Maar toch, het zijn er slechts weinige. Theoretisch bestaat er tusschen den val der meerderheids- mannen en het oprichten van een comunisti- schen staat een kans voor de reactie. In de practijk zou echter gauw blijken, dat deze kans zeer gering is. Het is ook werkelijk niet dat idee, wat een zekere bolschewistische ani mo kweekt. Het bolschewisme, voor zoover het niet eeni epidemie is, waaraan „angekrankel- ien" lijden, is ten deele een modetje. Brave literaten, begaafde musici, intellectueele jon gelingen hebben zich met de nieuwe ideeën vertrouwd gemaakt. Wanneer men gewoon over het bolschewisme gaat zitten, denken, dan zijn de begrippen van die leer werkelijk niet slecht. Doch deze geestelijke begrippen op eenmaal te verwezenlijken' zonder rekening met de werkelijkheid en' het politiek-mogelijke te houden, wordt een waardevernietiging zon der weerga. Men kan echter een man als professor Eltzbacher*wel gedeeltelijk begrij pen. Hij staat bijv. op het standpunt, dat Duitschland de volgenle vier eischen aan de Entente voor den vrede moet stellen: Geen afscheuring van Duitsche landen, geen scha deloosstelling, opheffing der blokkade en vrijlating der Duitsche krijgsgevangenen. Doet de Entente dit niet, dan de proclamatie van de radenrepubliek en eenvoudig een ver bond met Rusland en Hongarije; O, die hee ren willen zij dan ook nooit leeren! Nu nog schermen met den brand van' Moskou, die het Napoleontische legertje verdreef. Net of een bolschewistisch brandje in Duitschland ook per se de Entente vernietigt. Het interessante van professor Eltzbacher's raad was, dat ze uit den mond van iemand stamde, die geens zins communist, doch overtuigd conservatief «n nationaal is. Hij' wil dus het nationale be zit redden door het der Entente te onttrekken «n het het bolschewisme in den muil te wer pen, dat in de verschillende landen, waar het heerscht, met het nationale bezit toch ook wonderlijk omspringt. (Wordt vervolgd). TOONKUNST. Einde dezer maand zal1 de zangvereniging „Toonkunst" haar 100ste uitvoering geven, bij welke gelegenheid het prachtige Oratori um „Elias" van Mendelssohn-Bartholdy ver tolkt zal worden. Voor de leden der afdee ling „Toonkunst" alirer geen onbekend werk; ook is het geen moderne compositie; evenwel staat dit toondicht, door zijn vele schoonheden en zijn hooge kunstuitingen, bekend als het meest beroemde Oratorium uit de 19e eeuw, waarmede de talentvolle compo nist zijn schoonste lauweren behaalde. Van de bedoelde 100 Toonkunstuitvoerin gen! werden de 40 laatste, gegeven onder lei ding van den tegenwoordigen directeur, den heer J .Henri Oushoora, die in Mei 1900 ala zoodanig eni tevens als directeur der muziek school benoemd werd en in November von 't zelfde jaar de 60e uitvoering (zijn eerste) dirigeerde. In de j aren, hier in Alkmaar door gebracht, heeft de heer Oushoora getoond, niet alleen als dirigent, maar ook als compo nist en! solist, zoo vele talenten te bezitten, dat men hem met alle recht een eereplaats in de rij der Hollandsche musici mag toekennen. De leden der zangvereeniging hebben voor al zijn capaciteiten van energiek en' geest driftvol dirigent, steeds weten te waardeeren en hebben dam ook immer met groote opge wektheid em-met evenveel inspanning en toe wijding, onder zijn krachtige leiding gezon gen, door welke omstandigheden de vereeni ging, dank zij vooral het groote vertrouwen, dat haar leden steeds in hun' dirigent konde» stellen, dikwijls groote werken- heeft kunnert uitvoeren, die voor verecnigingen met beschei den kraenten, als „Toonkunst" alhier, bijna niet te overwinnen moeielijkhedem bevatten. Evenals bij' zoovele vorige uitvoeringen heeft de directeur zich ook thans weer de medewerking verzekerd van ten viertal uit stekende solisten, allen behoorende tot de eerste krachten- in ons land en die reeds op velerlei behaalde lauweren kunnen bogen. Het zijn de dames mevr. A. Oldenboom, sopraan, uit den Haag en mevr. Lize Ohm?, alt, uit Zeist, met de heeren; Jac. van Kem pen, tenor, uit Bloemtndaal en. Anton Brands bas, uit Rotterdam. Voor wie der Alkmaar- sche muziekliefhebbers zouden de namen van. mevr. Oldenboom «n van de beide heeren so listen nog onbekende klanken zijn?! Geen dezer drie solisten hebben' hier eemige aanbe veling of introductie noodig; deze namen spreken voor zich zelf Alleen devierde dec genoemde solisten, mevr. Lize Ohms, is in onze stand als zoodanig nog een onbekende; echter durven wij, met beroep op de zeer gunstige critiek, de voorspelling te wagen, dat ook deze soliste in Alkmaar groot succes zal hebben' en den toehoorders, met haar kunst talenten tn haar fraai altgeluid, ongetwijfeld hoog kunstgenot zal verschaffen. Met genoegen kan nog vermeld' worden', dat hat strijkorkest, hetwelk reed» bij aoovaie aijjjtuawi uHUYuuiw.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2