Telegrammen van lieden. Hti rijp wkmp austiflff rijn. R«geUn$ van 4« bcdrljtalaricven. in verband met do bljioadere ■fbeiderpbehociten. 3. Tijdige uitbreiding van gemeentelijk fiïOSGóeïit, Wtójrbij Jyai h'ikitï geridit «Met zijn op een goede woeüagpoUhek. Tijdige vattelhtjg van weloveru'ogen «iöreidrags- plannen., waarbij naar behoud van natuur* Bthüwiï wordt gestreefd, Gebruik van het ffrondbezit voor gemeentelijke lcvensmidde- aovoorziening. llilgifte vau gemeentegrond in erfpacht waar uitgifte van gemeentelijken tuingtond in kleine pareden, in verband met plaatselijke toestanden noodzakelijk is, wordt deze beperkt tot wat noodig is voor voorzie ning in eigen gezinsgebruik. Punt vier luidt na wijziging aldus: Gemeijtelijke woningbouw en krachtige, Snelle bevordering van bouw door oouwver- eenigingenij. Vaststelling van een bouwveror dening, welke een goeden woningbouw ver zekert. Bevordering van gemeenschappelijke inrichtingen voor vereenvoudiging van de huishouding en de kindervoeding. Naast flin ke bouwbevordering; bevordering van tuin- etadbouw en van hutzen voor één of twee ge zinnen. Krachtige voortzetting der onbe woonbaarverklaring van krotten. Opruiming van slechte blokken en wijken door onteige ning. Vaststelling eener verordening op de dichtheid der bewoning van de woningen Verhuring van woningen voor gioote gezin nen en lagere inkomens beneden kostprijs. Wering van ailen werkgeversinvloed op de verhuring der woningen, ontstaan door werkgeversbijdragen in de wóningbouWkos- ten. Gemeentelijke hypotheekbanken ter be vordering van den bouw van woningen, voor welke geen rijksvoorschotten zijn te verkrij gen. Zorg voor uitbreiding van openbare parken en plantsoenen. Zorg voor volledige inlichtingen der nieuwe woonwijken: voor ziening met scholen. Punt 5 van het gemeentcprogram wordt door den inleider ongewijzigd behouden. Het luidt: Gemeentelijke voortbrenging, aanvoer, ver werking voor greote steden, doch ook voor plattelands- en kleinere gemeenten. Goed in gerichte markten voor levensbehoeften. Ge meentelijke melkcentrales. Keuring van levens middelen ook ten opzichte van voedingswaar de Gemeentekeukens en eethuizen. 6. Regeling der arbeidsvoorwaarden van 't gemeentepersoneel in georganiseerd overleg met zijn vakvercenigingen. Invoering van den achturcndag voor het gemeentepersoneel en van een drie- of vierploegenctelsel voor nacht werkers en politie. Vrijheid van dienst op Zondag of, wanneer dit onmogelijk is, een an dere vrije dag in de week. Vrije Zaterdagmid dag. Een jaarlijksche aaneengesloten verlof tijd. Scheidsgerechten ter beoordeding van straffen met vrije keuze zijner scheidsrechters door het gemeentepersoneel. Bij gelijken ar beid gelijk loon voor an en vrouw. Geen ontslag van vrouwelijk personeel we gens huwelenk; Voldoende verlof voor zwan gere en kraamvrouwen. Bestekbepalingen zooveel mogelijk in overeenstemming met de arbeidsvoorwaarden der gemeenten, met als minimum, hetgeen in de collectieve arbeids overeenkomsten der vakvereenigingen is vast gelegd. 7. Regeling van de winkelsluiting. 8. Bureau voor kosteloozen rechtsbijstand aan on-, en minvermogenden. 9. Kosteloos voorbereidend-, lager-, her- halings- en ambachtsonderwijs voor jongens en meisjes met kostelooze leermiddelen. Voor zoover dit nog niet door te voeren isEen schoolgeld opklimmend naar draagkracht Bij voldoende gebleken geschiktheid -kosteloos middelbaar en hooger onderwijs voor on- en minvermogenden met kostelooze leermidde len. Bevordering van onderwijs voor volwas senen. Streng toezicht op het bijzonder voor bereidend onoerwip. Voor het personeel van het voorbereidend onderwijs een salarisrege ling, die de verbetering en nieuwe ontwik keling van dit onderwijs bevordert. Ver plichte opleiding van dit personeel. Vergoe ding aan de ouders wegens te derven inkom sten. Invoering van een zevende en achtste leerjaar. Kleinere klassen Afzonderlijk onder wijs voor schipperskinderen, achterlijken, spraakgebrekkigen, hardhoorenden en blin den, eventueel door samenwerking van ver schillende gemeenten. Gemeentelijk vakonder wijs ook voor meisjes. Huishoudonderwija. Lichamelijke onderwijszorg doen gemeentelij ke schoolvoeding en k'ecaing, vacantiekolo- nics, schoolbaden, schoolartsen, schooltand- artsen en schoolveipLegstcre. Invloed van 't onderwijzend personeel op schoolzaken. Af- wederzijdsche voorstelling plaats gehad, toen de beide jongelui elkaar toevallig ontmoet ten." „Hè, sufferd, dat hadt jc mij toch wel eens wat eerder kunnen zeggen!" viel de heer Tê- terol uit, zijn zoon met den vinger dreigend. „Mijnheer Lionel" hernam „de baron, „üc wilde nog eens even het een cn ander overleg gen met uw vader, dia immers zoo goed op de hoogte van het boomensnoeien is. Mijn dochter is hier ergens in den tuin, gaat u haar vast opzoeken. Zij is voorbereid op uw komst." Lionel liet zich dit niet tweemaal zeggen Hij giug, maar met een bezwaard gemoed Wat hij daar zooeven hoorde, had hem dan wel zeer gehinderd, hem gekwetst, in zijn ge voel van eigenwaarde en hem bovendien een- soort onrust bezorgd. Op dat oogenblik kwam zijn geluk hem voor een schoone vrucht te zijn, maar waar een wem aan knaagde 1 „Nu ja", troostte hij zich ten slotte, „ei genlijk is het toch maar iets tusschen haar en miu de rest kan mij niet 'veel schelen." Terwijl hij langs den gevel van het kasteel ging, trof een onaangenaam geluid hem het oor. Het was het schor en snerpend gekras van een klokkenspel, dat een deel van zijn tonen miste. Die oude, al sinds lang kindsch geworden1 zanger kende zijn liedje niet meer, hij had er wel de helft van vergeten. Eindelijk sloeg de klok vier uur, met tril lende stem, heesch en afgesleten door een ge bruik door vele eeuwen heen. De klank er van deed niet aangenaam aan, Lionel althans le ken de tonen een voorspelling van naderend onheil. Jtih'l stond nu voor het open hek van een grooten tuin, die indertijd de bewondering van de bezoekers gewekt had door zijn mooie, rechte wandelpaden, omzoomd door onberis- pclijk-geschoren heggen en Dol- en kegelvor mig gesnoeide boomen ,met ov^al prieeltje» •ekalfilg vu h«t a*bul*«ti|uK«, 10. Bovcrdcring der volksontwikkeling door openbare boekerijen' en leca/aleu, mu sea, voordrachten; toouoelvoorstellingen en concerten, spert' es sped terreinen Openbare vergaderzalen. 11. Uitgebreide zerg voor openbare ge zondheid "Openbare ziekenhuizen, badhui zen. Zweminrichtingen, waschinricbtingen en zoo noodig waschhuizen. Openbare slacht huizen, ook voor kiciui) gemeenten. Genees kundige verzorging «oor onvcrmogcndcu. Vrije artsenkeuze. Gemeentelijke wijkverple ging. Tandheelkundige klinieken. .Stichtingen ter huisvesting van weczen en half-weezeu, buiten-echtelijke kinderen, ouden van dagen en dakloo^en, doorgangshuizen voor ongehuwde moeders. Kosthuizen voor ongehuwde mannen en vrouwen. 12. Zorg voor moeders en kinderen door cursussen in kinderverzorging, kraamvrou wenklinieken, gemeentelijke kraamverzorging en huishoudverzorging. Voorlichtingsbu- reaux voor jonge moeders. Zoogpremies. Melkkeuken. Gemeentelijke kleine kinderbe- waarp taatsen (crèches) en gemeentelijk toe zicht op particuliere inrichtingen. Vrouwelij ke beambten bij de zedenpolitie. 13. Overbrenging der armenzorg in recht- streeksch gemeentebeheer met opheffing der zelfstandige burgerlijke armbesturen. Zoo lang dit nog niet geschied is, arbeidersvertc- genwoordigers in de armbesturen 14. Afschaffing der bepalingen uit de po litieverordeningen, die de vrijheid van betoo ging, vergadering en drukpers belemmeren. 15. Gemeentelijke deelneming aan dc rijks- werkloozenverzekering. Openbare arbeidsbe middeling Productieve werkverschaffing. 16. Samenwerking van gemeenten ter tot standbrenging van wat 'buiten het bereik ligt van afzonderlijke gemeenten (b.v. waterlei ding, gasfabriek, gezondheidsdienst, vakon derwijs, kostelooze rechtsbijstand). Gezamen lijke inkoop van materialen, die voor gemeen tediensten noodig zijn. Dit program werd aangenomen. Bij de verkiezing van het partijbestuur werden herkozen alle afücdenden: F. van der Goes, mevr. Suzc Grueneweg, Hermans, J. Loopuijt, Sannes, Schaper en Troelstia. De motie betreffende de wethouderszetels, waarin de wenschelijkheid wordt uitgespro ken om geen wethouderszetels te aanvaarden zondei dat vooraf de partijafdeeling de wen schelijkheid daarover heelt uitgesproken, werd eveneens aangenomen. Aan dc orde w; s hierop de benoeming van vijf afgevaardigden voor het internatio naal cqpgres, dat in Augustus te Luzern ge houden zal "/orden. Verschillende candidaten worden gesteld. Den Haag meende, dat de houding van Van Kol gedurende den oorlog zóó in strijd is geweest met wat de Neder landsche sociaal democraten wilden, dat zij zich verzetten te gen afvaardiging van Van Kol, die de pogin gen om de sociaal-democraten van alle lan den bijeen te brengen niet gesteund heeft. Van Kol wees de beschuldigingen als on billijk af. De houding van hem tegenover België was deze: hij eerde niet den koning, maar het geheele moedige Belgische volk. liet doel was voor de oorlogsblinden gelden bij een te zamelen. Dc Belgische socialisten heb ben dezelfde houding aangenomen. Wanneer men tc Stockholm wat krachtiger tegen de Duitschc sociaal-democraten was opgetreden, zouden de pogingen tot verzoening eerder resultaat hebben gehad Spreker geloofde dat het weer toetreden der Belgische partij tot de Internationale voor een groot deel aan hem tc danken is. Spr. kcr vroeg of het niet wensclxelijk is als tegen hanger van Troelstra, die terecht of ten on rechte in de Ententclanden weinig vertrou wd wel bezit. Het zou spreker hard vallen wen bezit. iHet zou spreker hard vallen ternationale een dergelijken kaakslag te ont vangen. Tot gedelegeerden naar Luzern werden be noemd de heeren Troeletra, Vliegen, Van der Goes en Wibaut. De heer Troelstra had met instemming dc critiek op Van Kol gehoord, hoewel deze ve teraan terecht had betoogd, dat het Intern. Socialistisch Bureau aan hem zijn oprichting had te danken. Spr. wilde als oud-strijdmak ker van Van Kol verklaren, dat het pijnlijk voor Van Kol zou zijn, wanneer de uitslag der stemming negatief voor hem zou wezen. Spr. verklaarde dit mede namens den heer Schaper. Daar er herstemming tusschen Scha per en Van Kol moest plaats hebben, beslist tusschen het groen en met beelden tusschen het gras van de keurig onderhouden perken, terwijl in het midden een groote vijver prijk te, waarvan het water, door dolfijnen opge stuwd, in allerlei sierlijke figuren tiaar bene den viel. Het was een van die k'assieke tui nen, waarin de aanlcggcra de natuur zeker eens een ieaje in de meetkunde en het rechtlij nig teekenen wilden geven, maar de natuur heeft niet* op met al die rechte lijnen; ze is dus een weerspannige leerlinge en een* springt ze toch uit den band. De tuin, dien Lionel nu binnentrad, was heel slecht onderhouden, eigenlijk h?ast ver waarloosd, sinds den tijd1 van baron Adhé- mar, die meer voor het nuttig dan voor het •ïerlijk bezit van zijn heerlijkheid gezorgd lwd. Maar na hem was het verval hand oler hand toeglnomen: de boomen waren overmatig gesnoeid, het gras groeide over de paden heen, vele iepen waren half vergaan van ouderdom; de groote vijver gaf geen wa ter meer en de dolfijnen keken met den troos- teloozcn.blik van iemand, die zich afvraagt, waartoe hij nu eigenlijk wel van dienst is op de wereld. Toch hadden de beelden nog het meest geleden en waren groen van het vocht en voor een deel met mo* overdekt, zoodat van hun oorspronkelijk verblindende wttheid niet veel njeer over was; ze schenen door een soort melaatschheid aangetast; althans de onverbiddelijke tijd had hun zijn beleedigin- gen niet gespaard. Het een had zijn arm, het tweede een been en bijna alle hadden ze den neus verloren. In dien vijver prijkte e«n Nep- tunus, die ook al geweldig geschonden was: hij had niet veel meer dan den baard en de helft van zijn drietand over. Wat verderop zag men een Jupiter zonder hoofd', in zijn hals verzamelde zich het regenwater en die gelegenheid deed nu dienst als drinkensbak voor de brntale musschenkiuderen, dieim mers niets te heilig achten voor hun vrijpostig- gebruik. (Wordt vervolgd). than* kat Goaffre* «fa «Megafie met «a maa uit te breiden, zoodat ook de heer Van Kol in die delegatie zitting zal hebben. De hm Vliegen «loot met een opwekking tot kraditlge oraaniselis jjei Qmgrea, dal reeds temeïp verloopen was I BOND VAN CHRISTEN-SOG AïJSTEN, Gedurende de Paaschdagen hield de Bond van Christen-Socialisten zijn congres te Utrecht onder voorzitterschap van het Twee- at Kamer-lid ds. J. W. Kruyt. .Vertegenwoordigd waren 16 afdeelingcn, benevens tal van leden. Medegedeeld werd, dat een schrijven van ds. de Ligt was ingekomen, dat hij bedankte als lid van den Bond wegens hetwijzigen van zijn godsdienstige inzichten. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal afdeelingcn steeg van 10 tot 17. Het ledental bedraagt 400, w. O. 84 verspreide leden. Bij de besprekingen omtrent het jaarver slag en het beleid van het bondsbestuur keurde men af, dat óp Zondag vergaderd werd. Voorts meende men, dat het bondsbe stuur zich te weinig had beziggehouden met de raadsverkiezingen; terwijl Amsterdam vroeg of het bondsbestuur in de toekomst wel leiding zal kunnen geven nu er zooveel schakeeringen in den Boud zijn. De voorzitter beantwoordde de sprekers uitvoerig, waarna het verslag en het. beleid van het Bondsbestuur werden goedgekeurd. In de avondzitting brachten verschillende afgevaardigden hulde aan ds. Kruyt voor zijn arbeid in en buiten de Kamer. Andere afgevaardigden meenden, dat ds. Kruyt in de Kamer niet altijd voldoende doet uitkomen het verschil tusschen hem en de communisten. Voorts meende men, dat hij te gen dc bekende circulaire van het revolution- nair comité, waarin de volksbewapening wordt voorgestaan, had moeten protcsteeren of desnoods uit het comité had moeten tre den. Ds. Kruyt verdedigde zich tegen een en an der. Ten slotte werd zijn werk goedgekeurd Uit het finantieel verslag bleek, dat de ont vangsten 582.46 bedroegen, de uitgaven 495.82, zoodat er een saldo was van 86.64. De balans gal een bedrag aan van miny2. Den tvneeden dag bracht ds. de Jong ver slag uit over het verkiezingsfonds, waaruit bleek, dat de verkiezingen in het geheel plm 7600 gekost hadden. Vervolgens bracht de heer Storm verslag uit over het bondsorgaan. Mevrouw Kruyt en mevrouw Tjaden verde digden het beleid van de redactie van „Op waarts". De voorzitter deelde mede, dat de heer Bommeljé gemeend heeft zijn benoeming tot lid van de redactie niet te kunnen aanvaar den. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter gaf ds. Eldering (Rotterdam) te kennen, dat, zoo het referendum hem tot hd van de redactie mocht kiezen, hij wel bereid zal zijn die benoeming aan te nemen. Besloten werd het volgend jaar de jaarver gadering op Hemelvaartsdag te Utrecht te houden. Hierna was .aan de orde een voorstel van de afd. Amhem-Vclp: „De jaarvergadering besluite den naam van den Bond te verande ren in Bond van religieuss communisten", en van de afd Amsterdam, luidende: „De Bond van Christen-Socialisten besluite zijn naam te veranderen in dien van Religieus-Socialis tische Bond cn de beginselverklaring in ver band hiermede te wijzigen". De voorzitter ontraadde ten sterkste de aan neming van beide voorstellen, waartegen ook verschillende sprekers bedenkingen op perden. Aangenomen werd een' voorstel van ds. de Jong om de zaak aan een commissie op te dragen. Daarna werd een program van actie vastgesteld. INBRAKEN?"IN GEMEENTEHUIZEN. Inbrekers hebben' zich door verbreking van een ruit toegang verschaft tot het raadhuis ie Someren, waar zij op de secretarie de lesse naars hebben geforceerd en alles overhoop ge worpen zonder iets van hun gading te vinden. Te Werkendam is uit het gemeentehuis voor ongeveer 600 meegenomen. Te St. Michiels Gestel werd ingebroken' in 't gemeentelijk d'stributie-bureau. Eenige dis tributie-artikelen' werden ontvreemd'. De poli tie hield een paar personen aan, die niets met deze inbraak te maken- bleken ie hebben, doch die de daders bleken te zijn van verschillende inbraken: te St. Oedenrode, Grave, Schijndel, Rotterdam, enz. EEN OUD P A A SCH-G E B RUI K. Evenals vorige jaren kwtm ook dit jaar op eersten Paaschdag honderden per rijwiel, stoomfiets, enz. naar Ootmarsum om getuige te zijn van een eigenaardig gebruik, dat men vlöggelen noemt. Op de Paaschwei is een groote hoeveelheid hout opgetast, dat 'savonds in brand zal worden gestoken. Daarheen be geven zich de meeste inwoner* en bezoekers in den namiddag. Alle aanwezigen geven elkaar de hand' en in een' langen slinger trekt men door het stadje door straten en stegen en door enkele oude woningen om den stipel (deurpaal) van de niendeur (schuurdeur) on der hot voortdurend' zinden van een heel lang Paaschlied. De stoet wordt op de Paaschwei weer ontbonden. NATIONALE BETOOGINO TE TE MAASTRICHT. Den eersten Paaschdag wpd in de oud- Dominicaner kerk te Maastricht een groot na tionaal concert gegeven, waarvan het pro gramma uitsluitend toonzettingen van Ne- aerlandsche musici bevatte en waarbij ruim 1200 personen aanwezig waren, o. a. de com missaris der Koningin, mgr. Mcntcn, (deken van Maastricht), het provinciaal comité Lim burg bij Nederland, leden van den gemeente raad en andere autoriteiten. Eene insigne „Limburg bij Nederland" werd druk ver kocht. Na de pauze las de heer A. Stille, voorzitter van het uitvoerend comité, een telegram voor van hulde en trouw aan de Koningin en het vorstenhuis, van het nationaal comité en het antwoord van dank van de Koningin daarop ontvangen; verder van een schr ven van den minister-president, jhr. Ruys dc Beeren- brouck, die verhinderd was deze betooging bij te wonen. De heer mr. Janssen, voorzitter van „Lim burg b Nederland", hield een rede. J4ÜJTRAEÏ VAKVEREENIGINGEN. In hete! de l'Europe t« Utrecht werd Zon dag een gemeenschappelijke vergadering ge houden van hot centrale comité van Neutrale Vakorganisaties en het NederL Verbond vaa Neutrale Vakvereenigingen ten, einde te ko men tot de vorming van een' krachtige Neu trale Centrale. Voorzitter was de heer J. Dek ker, die er in zijn openingswoord o.a. op wees, dat wanneer een centrale tot stand komt, de neutrale arbeiders niet kunnen worden uitge sloten bij de vaststelling van belangrijke ar- bcidsaangclcgcnhcden. De heer Jac. Bakker, voorzitter vart het Neutrale Vakverbond, zette uitvoerig uiteen, dat er in ons land een groot aantal personen zijn, die in werkelijkheid- op het neutrale standpunt staan, doch door allerlei omstan digheden zijn ondergebracht in andere cen trales. De voorzitter deelde mede, dat 72 organi saties aanwezig waren, vertegenwoordigende 53 508 leden, terwijl adhaesiebetuigingen in gekomen waren van organisaties tellende sa men- 11.500 leden. Daarna was het woord aan den heer B. Holtrop, die er op wees, dat, terwijl hij 25 jaren in de vakbeweging gewerkt heeft, steeds gewanhoopt heeft, dat er iets zou terecht ko men van de vakbeweging. Er kwamen nieuwe vormen, nieuwe centralen, doch nergens vond spr. het open en ronde standpunt van de neu trale vakbeweging. Spr. deelde nog mede, dat iemand, die niet genoemd wil worden, uit sympathie voor de neutrale vakbeweging een renteloos voorschot heeft gegeven om de kosten te bestrijden van de oprichting en het eerste werken der cen trale. Inzake de metaalbewerkersstaking wees spr. er op, dat die strijd niet noodig was geweest en dat het een misdaad was van de leiderseer organisaties. Nadat verschillende heeren, leden van on derscheidene organisaties, het woord hadden, gevoerd, constateerde de voorzitter, dat de aanwezigen, al hebben ze geen mandaat van hun organisatie, toch wel in principe kunnen besluiten, dat aan den ombouw van het Neu traal Verhond zal worden voortgewerkt. Een motie werd aangenomen, waarin uitge sproken wordt, dat het centraal comité en het dagelijksch bestuur van het Vakverbond voor- loopig tot 15 Juli de propaganda voor de neutrale vakorganisatie zal voeren' en daarna op-nieuw een congres zal beleggen- tot stich ting van de centrale, het vaststellen van een beginselprogram, statuten, enz. HET DRAMA TE EINDHOVEN. Omtrent de bijzonderheden, voorafgaande aan den dood van den slager v Aalst te Eindhoven deelt de corr. van de Tel. nog me de, dat de verhouding tusschen v. A. en diens vrouw alles te wenschen overliet tengevolge der lichtzinnige levenswijze van mej. v. A. Donderdag j.l had tengevolge hiervan een hevig incident plaats in het huis van v. A. Deze had nl. in het handtaschje zijner vrouw een valschen sleutel zijner geldlade en een brief gevonden van den commensaal Albers aan v. A.'s echtgenoote, benevens een beursje met ruim 25. Ln den brief werden- plannen besproken, om er „samen van door te gaan". Dit verklaart 't optreden van v. A. tegen den commensaal, die met zijn bagage de woning verliet en voorgaf naar Roermond zijn woonplaats - te ver trekken. Men1 weel, dat Alberts in de buurt ging overnachten en dat in dien nacht v. A. dood geschoten: werd aangetroffen in zijn beneden kamer Aan eenige kennissen had v. Aalst meerge- -noemden brief laten lezen. Hij hoopte, dat zijn vrouw haar plan ten uitvoer zou brengen, gezien den onhoudbaren toestand in zijn huis. 's Avords te circa elf uur ging hij met zijn vriend Van T. naar café „Moderne" en' gaf alzoo gelegenheid aan zijn vrouw om „er van door te gaan." Toen' v. A. en v. T. café „Moderne" verlie ten zei v. A.„Ze is nog niet weg, doch lan ger als Zondag mogen ze niet meer blijven'." Van A., die beneden sliep sedert eenige maanden, terwijl zijne vrouw haar slaapap- partement boven heeft, schijnt in zijn leuning stoel in slaap te zijn gevallen en zoo doodge schoten1 te zijn De kogel is bij de sectie in net hoofd gevonden. De vrouw van v. A. moet verklaard hebben, bij haar 7-jarig kindje in de keuken des nachts om half een een, kop koffie te hebben gedronken op het mement, dat het schot viel. Dit beweert ook 't kind. Indien dit inderdaad zoo is, wordt het ge val nog geheimzinniger, daar men dan aan een derden medeplichtige zou moeten denken. In verband hiermede wordt aandacht ge schonken aan de bewering van den naastwo- nenden caféhouder v. D., die zegt ha het val len van het schot iemand te hebben hooren wegloopen. Dc heer en mej. v. Aalst zijn bij de 50 jaar oud ep hebben 4 kinderen, waarvan een in militairen dien*t. Zondagmorgen is de com mensaal op vrije voeten gesteld. NIET 'GOE1 KEUREN DER GEMEEN TE-BEO ROOTING. Ged. Staten van Leiden hebben bezwaar gemaakt de gemcentebcgrooting van Zuidhol- land, dienst 1919, goed te keuren op grond van den ontvangstpost groot 821.000 voor bijzondere voorzieningen1 in de kosten, voort vloeiende uit buitengewone tijdsomstandig heden. B, en W. gingen van de veronderstelling uit en de gemeenteraad vereenigde zich hier mede, dat voor zoover dit bedrag niet wordt gedekt door een bijdrage uit de oorlogswinst- belasting, deze kosten uit een leening op kor ten termijn moeten worden verkregen. Daarmede kunnen1 Ged. Staten zich slechts gedeeltelijk vereenigen. Zoo moeten h.i. de verleende duurtetoeslagen aan werklieden en ambtenaren en andere z.g. crisisuitgaven uit de gewone middelen worden bestreden. Na overleg tusschen B. en W. met de finan- cieele commissie van Ged. Staten is ten slotte bepaald, dat de pont met 273.616 zal wor den verminderd waarvan een bedrag van 46.500 zal moeten worden gevonden uit een verhooging van den faoofdelij'ken omslag. DIEFSTAL VAN 12.000. Te Princenhage (N.-B.) is ingebroken in de stoomzuivelfabriek „St. Martinus". De inbrekers hebben de brandkast opengebroken. Er was juist in geborgeu het gela, dat aan de boeren moest worden uitbetaald voor gelever de melk. Ai dit geld te verdwenen, b«reven* Het geld dit at eb bevond in eea bureau en fa een kast la een naastgelegen kantoor, Het ontvreemde bedrag bedraagt circa 12.000. Alles is op de beide kantoren omvergehaald, Men gelooft, dat er vier inbrekers aan het werk zijn geweest, om dat men vier sigaren- eindjes heeft gevonden. MALAISE. De directie van de „Atlanta", corsetten- en lingericfabriek te Hengelo, heeft aan circa 200 meisjes het werk opgezegd met ingang van 3 Mei. De fabriek, die ruim een jaar be staat, ontving sedert October geen order» cn betaalde elke week sinds October 1000 aan steun. In de laatste maanden werd alles op voorraad gewerkt. Alle moeite zal worden gedaan om die van de hand te doen. Gelukt dit, dan blijft cje fabriek doorwerken HET OPROER IN DE HARSKAMP. Op de vraag van het Kamerlid K. iter Laan omtrent de uitbetaling van schadevergoeding wegens het verbranden van eigendommen van militairen bij de ongeregeldheden in de Harskamp en elders, deelde de minister van Oorlog mede, dat de gevraagde beslissing weldra te verwachten is. Het onderzoek dezer aangelegenheid is zeer itijdroOvend geweest door het groote aantal aanvragen om schade vergoeding en doordat velen der betrokken militairen zich met onbepaald (klein) verlof tehuis bevinden. KORTE BERICHTEN. Te Didam (Geld.) heerschen de mazelen zoo ernstig, dat binnen1 enkele weken1 42 kinderen aan die ziekte zijn bez\yeken. De vrouw van den waarschijnlijk ver moorden slager Van Aalst te Eindhoven is met den commensaal R. naar Den Bosch ge transporteerd onder sterx politieescorte. IJmuiden is weder een aantal Britsche mijnenvegers aangekomen om voorloopig daar gestationneerd te blijven voor het oprui men van de mijnenvelden naijb de Nederland- sche kust. UITVOER NAAR ONBEZET DUITSCHLAND AMSTERDAM, 23 April. Het Handels blad meldt: Wij vernemen, dat het vraag stuk van de betaling der Ncderlandsche le vensmiddelen, waarvan de geassocieerden den uitvoer naar onbezet Duitschland heb ben toegestaan, zeer nabij zijn oplossing is. Mede als geyolg van 't feit, dat de geassoci eerden ten aanzien van de beschikking over Duttsche fondsen voor deze gelegenheid zekere faciliteiten hebben verleend Waarschijnlijk zal dezer dagen reeds een begin worden gemaakt met een export van 3000 wagons aardappelen en 2000 ton spek. HET ANTI-NEO MALTHUSIAANSCHE CONGRES. ARNHEM, 23 April. Het congres tégen het Neo Malthusianisme werd hedenmor gen 10 uur geopend mei een rede van den burgemeester van Arnhem. Daarna hield de Minister van Binnenlandsche Zaken zijn rede. Er zijn berichten ingekomen van de Ko ningin-moeder en Prins Hendrik, waai in belangstelling met het congres wordt uit gesproken. .Van de ministers de Vries, Aalberse en Heemskerk was bericht van verhindering ingekomen. Besloten werd een telegram van hulde aan de Koningin te zenden. DE ONEENIGHEID TE PARIJS. PARIJS, 23 April. Volgens het Journal weigeren de Italiaanccho afgevaardigden alle besprekingen inzake de vredesconferen tie zoolang de kwestie der Adriatische Zee nog niet geregeld is. DE ONDERHANDELINGEN NIET VOOR 15 MEI GENEVE, 23 ApriL Ofschoon de Duit» sche onderhandelaars, volgens de jongste medsdeelingen, op 28 April te Versailles zul» len aankomen, houdt men er zich te Parijs van overtuigd, dat de onderhandelingen niet eerder dan 15 Mei zullen aanvangen. KRITIEKE TOESTAND IN BOEDAPEST, WEENEN, 23 April. Alhier ontvangen berichten deelen mede, dat de toestand in Boedapest zeer kritiek is. Blijkbaar wil de Entente, volgens een vast opgemaakt plan, troepen in Boedapest doen binnenrukken. Verzekerd wordt, dat eenige rademministers reeds naar Debridrjin zijn gevlucht. De regeering eischt alle wapens op en ver* langt, dat alle mannen die wapens dragen, in bet roode leger dienst zullen nemen. De aanmeldingen zijn echter vrij gering. De weerstandskracht van bet roode leger iï bui« tengewoon klein. Volgens geruchten zouden de laatste da» gen, na een eenvoudige veroordeeling door de revolutionnaire tribunalen, verschillende personen op bloot aanwijzen in de vesting zijn doodgeschoten, BRAND. MARSEILLE, 23 April. Het Japansche stoomschip Simpomne is in de haven van Marseille in brand geraakt en geheel ver» brand. De lading, die geheel uit stukgoederen bestond, is eveneens geheel vernietigd. VRIJGESPROKEN. AMSTERDAM, 23 April. Het gerechtshof wees heden arrest in de zaak tegen den koopman J. H. P. uit Leiden, die door de rechtbank te Alkmaar wegens Hazardspel op de harddraverijen van de Kennemer Sport» club waa veroordeeld tot een geldboete van 300 of 3 dagen hichtenia. Het Hof sprak beklaagde vrij. -- BRAND HAARLEM, 23 ApriL Te Lisse is gister, avond de groote bloembollenschuur drr fir» ma J. Grulleman en Zoon, door onbekende oorzaak geheel verbrand. Het vuur was ver in den omtrek te zirn. BIJZONDERE UITKEERIN GEN AAN HET SPOORWEGPERSONEEL. AMSTERDAM, 23 April. Aan het spoor, wegpersoneel zal in het tijdvak van I tot 10 Mei nog een bijzondere uitkcering worden gedaan en wel aan hen die per uur betaald worden een bedrag van 100 maal het uur» loon en aan dat personeel, dat op ar» beidscontract op 1 December 1918 of vroe» get onafgebroken ia dienat ia geweeat an op

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2