Uitreiking Broodkaarten. Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. Provinciaal Nienws. Telegrammen Tan Leden. Stadsnieuws. De WAARN. DIRECTEUR van het DIS TRIBUTIEBEDRIJF deelt aar belangheb benden: ds± ril dte vT-rsvóJid h-ebbeni him ferondfea.astea «f fc halts. dcsc «leaug kunnen ba har vp, VRIJDAG 'u dts namiddags van hrif drie toi hall rijf «sur, en' vel voor de le^timatieottjnraere 6001 en daarbóven aan den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. 16000 aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer A. Wijn. De Waarn. Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uitkeering der VERGOEDING, loopende over het tijdvak van 16.APRIL tot en met 25 APRIL, zal plaats hebben ten Stadhuize op ZATERDAG 26 APRIL a.svoor zooveel de LANDWEER en den LANDSTORM aangaat van des VOORMIDDAGS 9% tot 10 uur, en vopr zooveel de MILITIE aangaat van 10 tot 11 uur. Alkmaar, 24 April 1919. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING bedanken, daar zulks onverecnigbaar werd geacht met het lidmaatschap der Herv. Kerk. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, ontving onze partijgenoot het volgende schrijven „De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Zuilichem oordeelt het lidmaatschap der S. D. A. P. onvereenig baar met de leer der Ned. Herv Kerk, met de reglementen diei; kerk en met de H. Schrift, en maakt daarom' bezwaar tegen M. van der Maas, lid der S. D. "A P. volgens zijn eigen bekentenis en kan dc kerkeraad hem dus niet tot lid der gemeen te aannemen". FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Dinsdagavond is te Rotterdam een felle uitslaande brand uitgebroken in de Zand straat. Toen de brand te kwart over tien ont dekt werd, stond het vier verdiepingen hooge pand spoedig geheel in vuur. Om elf uur woedde de brana op alle verdiepingen en ge lijkvloers. Met een tiental slangen op de wa terleiding en door 3 stoomspuiten werd het vuur bestreden. Te middernacht woedde het vuur op zijn felst. Daarna was echter gevaar voor de omgeving geweken Tijdens den brand is de pijplcider P. Mol- kenbocr op de eerste verdieping door een vloer gezakt. Het'gerucht dat hij in de vlam men was terecht gekomen bleek gelukkig on waar. Met de hulp van een kameraad heeft hij zich weten te redden. Later is hij naar het zie kenhuis gebracht Hij verkeert echter niet in gevaar. Gistermorgen te 6 uur dacht men den brand onder de knie te hebben, doch kort daarop brak het vuur weder aan de voorzijde zoo hevig uit, dat de stoomspuit opnieuw met 3 stralen moest werken. GRANATEN EN PATRONEN GEVONDEN. Ter kennis van de Amsterdamsche politie was gebracht, dat op den avond van 14 April I.I., nadat in den namiddag van dien dag bij Hofman, Haarlemmerweg 103, een huiszoe king had plaats gehad, de vrouw van den anarchist R. Knaap, uit haar woning Vein Beunigenstraat 34, een1 pak bracht naar No. 51 in dezelfde straat. Als gevolg van deze mededeeling hebben justitie en politie gisterennamiddag huiszoe kingen gehouden in de woningen van Penner, Van Beuningenstraat 51 en die van Knaap, vqn Beuningenstraat 34. Op No. 51, werd ;u de keuken van Penner, een Duutscher, een vierkant kistje gevonden, het volgende inhoudende: twee handgranaten, 230 revolverpatronen, een1 kleine granaat, dertig Nederlandsche geweerpatronen, een pakje poeder en een flescbje, gevuld met een vloeistof, onmisbaar voer de bommenfa- bricage. Justitie en politie hebben de overtuiging dat Penner, een z.g. Sabbattist, buiten 'elk misdadig voornemen in dit verband staat. De man verklaarde dat de vrouw van Knaap het kistje aan zijn vrouw ter bewaring had gegeven, en dez^ haar dien dienst niet wilde weigeren. Het kritje met den inhoud werd dooi de justitie in beslag genomen. De huiszoeking bij Knaap leverde niets op. In de woning werd een groot aantal anar chistische brochures gevonden, aan den wand prijkten oa. portretten van Domela Nieuwenhuis en ds. Schermerhorn en een „huiszegen" met een zinspreuk.. De bewoner is lid van de sociaal-anar chistische actie en van de anarchistische Jor- daangroep, en met Hofman van den Haar lemmerweg, zeer bevriend. Knaap is daarna door de politie gehaald van eer. gipsbeeldjesfabriek in de Tuinstraat, waar hij wemsam is. Hij verklaarde de wa pen voonaad en-de ingrediënten voor het ver vaardigen van een bum, van Hofman te heb ben gekregen; had, naar zijn opgave, de ge vaarlijke substantie reeds anderhalf jaar in huis, doch gevoelde niets voor do bommenfa- bricatie. Na verhoor is ook hij weer vrij gelaten. CONGRES TEGEN HET NIEUW- MALTHUSIANISME. In Musis Sacrum te Arnhem is Woensdag morgen het eerste congres in Nederland tegen het Nieüw-Mallliuaianisme en ter bespreking van het bevolkingsvraagstuk geopend In aansluiting met het gister door ens on der telegrammen vermelde, decled wij mede, dat vervolgens dr. J. Lainmoris van Bueren een rede hield, waarin hij cr cp wees, dat het woord „zwakheid is zonde" zoo ooit, dan in onze dagen zijn volle beteekenis doet gelden. Onze tijd heeft vóór alles behoefte aan mén- schen, die staande kunnen blijven. In de pro paganda die voor het Nieuw-Malthusianisme gemaakt wordt, ziet spr. eeh aanranding van wat ter beveiliging van de morcele gezond heid qioet worden ontzien. Daarom wil dit congres getuigen tegen gevaarlijke experimen ten op het gebied der sexucele moraal. Daar bij worden geen personen bestreden, wordt niet geoordeeld over de zuiverheid hunner bedoelingen, maar gaat het alleen om leering en practijk. t Spr. zette verder uiteen, hoe er tusschen de meening van Malthus en.de voorstanders van bet Nieuw-Malthusianisme een diepe kloof bestaat hij bestreed! daarna uitvoerig de be ginselen van het Nieuw-Malthusianisme; hij was van oordeel, dat die beginselen op een mislukking moeten uitloopcn, Daam? was bef woord «an dr. H. Pinkhof, die de nadeelige gevolgen w.p de kinderen van kleine gezinnen uiteen zette. Ten slotte kwam de bezorgdheid dat afneming der be volking voor de landen.uadeelig zou wezen Toen de oorlog uitbrak steeg die bezorgdheid tot vrees en werd zekerheid. In de middag-zitting heeft prof. Kouwer, uit Utrecht, gesproken over: „De waarde van het moederschap". De beteekenis van dat moederschap voor de vrouw, behoeft niet te worden betoogdhet moederschap is voor de vrouw een onderdeel van haar wezen, een be standdeel van haar sexueel instinct, het be hoort tot haar physiologie. Spreker behandelde in dit verband de nor male, regelmatige voortplantingsfunctie, maar zcide, dat er ook schaduwzijden aan het moederschap verbonden zijn, gevaren, die voor een groot deel een gevolg zijn van den dephysiologischen toestand, waarin de sa menleving, de z.g.n. beschaving, den menscll heeft geplaatst. Dien toestand hebben wij te aanvaarden, maar daarnevens hebben wij den plicht strijd te voeren voor alles wat dien toestand kan verbeteren. Spr. kwam 'daarna tot de waarde van het moederschap voor het kind; om vervolgens te behandelen de beteekenis var hst moeder schap voor de samenleving. Bi] de discussie wees mevr. de Feyffer (den Haag) op de noodzakelijkheid van een herzie ning der huwelijkswetgeving. Mevr. Tuyt (den Haag) wenschte een verbod van de z.g.n. deskundigen en kwam er tegen op, dat den N. Malth Bond rechtspersoonlijkheid verleend is. De heer mr. de Graaf (Utrecht) constateer- 'de, dat de afwezigheid van de tegenstanders op dit congres als een gemis is te beschou wen. Dr. Pinkhof meende, dat het N. Malthu sianisme de instincten onderdrukt. Prof. dr. J. R. Slotcmaker de Bruyne, hoog leeraar te Utrecht, hield daarna een referaat over ..loonregeling in betrekking tot het kin dertal". Een moeilijkheid ligt hierin, dat gekozen zal moeten worden tusschen drie grondsla gen van loonbepaling: :en eerste die 'van vraag en aanbod; ten tweede arbeidspresta tie; teu derde betaling van loon naar behoef te. Volgens sprekers meaning is dit de oplos sing, dat men het Icon bepaalt naar prosta tic en naar behoefte. In het verdere gedeelte van zijn betoog zei- de spreker, dat men moet komen tot een beta ling volgens kinderaantal Het liefst zag spr. een regeling, gebaseerd op het verzekerings stelsel, met premiebetaling, behalve door de laagste Iconen Ons volk, eindigde spr., zal moeten leeren zien de schoonheid van het hu welijk, van het gezin cn van het kinderbezit en van dc noodzakelijkheid, dat wij allen sa menwerken voor het groote geheel Van H. M de Koningin was ingekomen een telegram, waarin zij haar belangstelling betuigde in het werk van hef congres Daarna werd de zitting verdaagd. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Onder voorzitterschap van den heer P. J. Nahuijsen te Utrecht werd "gisteren aldaar de jaarvergadering gehouden van den Christe lijk Nationalen Werkmansbond. Na opening met gezang en gebed, sprak de voorzittei een welkomstwoord. Spreker bracht dank aan de koningin, voor wat zij in de afgeloopen jaren voor ons land is geweest. Spreker herinnerde aan de November-gebeurtenissen en aan de voortwoekering van het bolsjewismehiervoor wordt propaganda gemaakt tot zelfs in ons parlement toe. Dichtere aaneensluiting rond ons vaandel ia noodzakelijk, evenals trouw aan vorstenhuis en vaderland. Velen achten den polsslag voor de arbeidershervormingen nog veel te langzaam. Maar wij hopen; dat de minister van arbeid zijn plannen binnen kort zal zien verwezenlijkt. Een telegram van hulde en dank werd ge zonden aan de koningin, eu een telegram met den wensch tot welslagen aan het congres te gen liet Nieuw-Malthusianisme en in zake liet Woningvraagstuk. In zijn verslag constateerde de secretaris, dat het afgeloopen jaar voor den Bond in menig opzicht een goed jaar is geweest. Het hoofdbestuur heeft besloten ieder jaar een sociale conferentie te houden voor ecu- be perkt aantal leden. Het aantal erkende afdeelingen steèg tof 179. De pogingen tot het stichten van een federatie van Christelijke bonden zijn nog niet geslaagd. Na eenige besprekingen werd het jaarver slag goedgekeurd, evenals het financieel ver slag. De rekening en verantwoording sluit in totaal op een bedrag van 7932, terwijl er ia kas is 1509. De begrooting werd vastgesteld op een som asm ontvangsten en uitgaven van 6500. In de middagziitiing kwam in behandeling het voorstel van de afdceling Amsterdam, strekkende om liet initiatief te nemen tot het stichten1 van Jeugdorganisaties; inleider was de heer C. G. Paap uit Utrecht. Spreker was vóór jeugdorganisatie. De jeugdorganisatie van de moderne arbeidersbeweging bedoelt de jongens op te voeden tot bewuste arbeiders. Wit moeten onszelf geven, maar dan ook al léén om de jeugd, het individu, te dienen en dc ouders tc helpen in hun opvoeding. Op het gebied van ae jeugdorganisatie zijn wij dc modernen stukken vooruit. Maar ook Rome werkt machtig. Het neemt elk middel te baai om de jongens vast te hou den. stelt kapelaans aan, alléén voor dezen arbeid. Spreker stond ook in den breede stil bij de organisatie van de moderne arbeiders beweging, om dan de Prot. Christelijke jeugd,- organisatie te beschouwen. De Chr. •arbeiders vinden hier hun taak door mee de Jcngelings- vereenigingen wakker te schudden of wakker te houden. Vakorganisaties kunnen niet al tijd voldoende bereiken in geestelijk opzicht voor de jonge arbeiders. Daarom moeten zij dit geestelijke werk laten verrichten door de Jongel ings vereenigingen. De heer Paap sprak opzettelijk niet over meisjes, omdat hij was op een vergadering van mannen. Hij had cr echter wel aan ge dacht en zou er ook rekening mee houden met zijn plannen, zoodat ook het vrouwelijk be lang zal bthart'gd worden. De voorzifter sloot zich geheel bij den heer Paap aan. 't Bestuur zal zeker overwegen' de gedachte van den heer Paap te verwezenlij ken, tot zegen van het komend geslacht, (Hal SeoWSestffffir tWde Vflfflr ev® ®e gaan tot royeering der afdeelingen, die steeds wei- feraentig blijven: de contributie aan de bonda as te betalen- Een achttal afdeelingen' rijn met hun betalingen tsn ik vergadering besloot ifdtdtofféo van de lijst te flcwrappes, indien rij m orie maanden htia contributie aifet fecabea vol daan. Daarna werd de vergadering verdaagd tot den volgenden ochtend. STEENKOLEN UIT BELGIë De Tel. verneemt uit Brussel, dat het kwantum van 100.000 ton kolen voor uitvoer naar Nederland zonder tegenprestatie voor- loopig is verhoogd tot 250.000 ton. De mo gelijkheid is echter zeer groot, dat dit kwan tum ook nogmaals belangrijk zal worden ver hoogd. De kolen moeten door de Nederlanders zelf worden afgehaald. YERVALSCHING VAN KIEZERS LIJSTEN. De marechaussee te Hocnsbroek (L.) heeft, op last van den officier van justitie, bevol kingsregister cn kiezerslijsten dier gemeente in beslag genomen. Het moet n.l. gebleken zijn, dat het bevol kingsregister der gemeente Hocnsbroek op last van den wethouder Vincken (destijds lo co-burgemeester dier gemeente) zijn ver- valscht. Een beambte heeft tegenover den wachtmeester der marechaussees verklaard, dat hij op last van wethouder Vincken van ruim 51 personen het jaartal der vestiging in de gemeente had veranderd van 1919 in, 1917. KORTE BERICHTEN. Blijkens een'te Leiden ontvangen be richt, is prof. mr C. van Vollenhoven,die door de Nederlandsche regeering met een speciale zending was belast, voornemens, in de tweede helft van Mei met de „Nieuw-Am- sterdam'" uit Amerika naar ons land terug te keeren. De minister van Oorlog heeft, naar wij vernemen, bepaald, dat aan de militaire ver lofgangers voortaan geen bons voor koffie meer zullen worden vers.rekt. In aen nacht van Zaterdag op Zondag zijn op liet distributiebureau te Myel 6000 broodkaarten gestolen. In de Zuiderzee bij Enkbuizen is gis ter de ongeveer 50-jar'ge Enkhuizer visscher W. S., tengevolge van het kantelen van een vlet, verdronken. Er wordt in bescheiden mate weer aan voer van Duitsche kolen verwacht. De aan voer van steenkool uit België wordt waar schijnlijk uitgebreid. Een wetsontwerp is ingediend tot be ëindiging der Oorlogswinsibelasting. De Belgische socialisten Anseele en De Brouckere zijn naar Amsterdam vertrokken om overleg te plegqytaet het Int. Soc. Bureau. Begin Mei zal het suikerrantsoen wor den verhoogd met 1 ons per week en per hoofd, en dus gebracht worden op 3V2 ons per week en per hoofd. De minister van landbouw heeft inge trokken de maximumprijzen voor alle soorten worst zonder uitzondering. De minister vestigt er de aandacht op dat bij zijn beschikking van 23 Januari zijn ingetrokken' de in de beschikking van 1 Oct. 1917 vastgestelde maximumprijzen voor scha- peblooten en lamsblooten en geen nieuwe ma ximumprijzen zijn vastgesteld. 'Het tiende jaarcongres der Communis tische Partij wordt einde Juni te Groningen gehouden. De heer J. M. C.. Pot, dezer dagen te Nijmegen overleden, Tieeft diens geheele ver mogen vermaakt aan zijn vroegere woon plaats, de gemeente Tholen, ten behoeve van armen, zieken, enz. Te Buurse is Dinsdag de boerderij van de weduwe Rouwhof afgebrand. De zoon is in hechtenis genomen, verdacht van brand stichting. Te Hulst is een 8-jarig jongetje, dat op de buffers van een der wagens van de 'tram was geklommen, daar afgevallen en door de tram middendoor gereden, zoodat de dood on middellijk intrad. De heer B. Blijdenstein, fabrikant te Enschede, die op den straatweg Hengelo Enschedé met de motorfiets tegen een andere motorfi etser kwam, is Dinsdag overleden. De Staatscommissie voor de Binnen- schipperij is door den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel geïnstalleerd Het bedrijf in Roemenië der Petroleum- Mij. Orion gaat ongestoord voort Voor het Nedeiiandsch personeel bestaat niet de min ste aanleiding vöor ongerustheid. Tegen Vrijdag wordt een staking ver wacht bij de Rotterdamsche tram. De heer mr S Meihuizen, kantonrech ter te Schagen, staat No. 3 op de aanbeveling voor kantonrechter te Assen. - Bij koninklijk besluit is op verzoek eer vol ontslagen de heer P, Vader te Amsterdam als heemraad van het waterschap „De Scher- meer". In de Laanzichtstraat te Rotterdam zijn een oude vrouw en haar 38-jarige dojhter door gas bedwelmd. De dochter is overleden. De directe verbinding Amsterdam Parijs wordt binnen enkele weken tot stand gebracht. De Perzische zaakgelastigde te den laag cn de attaché der Perzische legatie zijn bij een ongeluk met hun motorrijwiel te Sche- vcmngen ernstig gewond. Na een lezing van het Tweede-Kamer lid Van Bereateijn is te Winterswijk een ver eeniging opgericht beoogende de orichtingp eener openbare leeszaal. Aanvankelijk zijn 50 leden als lid toegetreden. 'De ambtenaar ter secretarie J. H. te Valkenswaard is vermist. Hij wordt verdacht van verduistering van 7000 uit de kas van het steuncomité en de kas der militievergoe dingen. Te Scheveningen is een comité opgericht om de nagedachtenis der 300 tengevolge van den oorlog verongelukte visschers te eeren. Te St. Maartensdijk (Tholen) is inge broken in het gemeentehuis. Een deur is open gezagd, wardoor men ina het vertrek kwam. waar de brandkast staat. Deze werd geopend en er werd ongeveer 100 uit ontvreemd. 1 -Te Herwijnen is hedennacht ingebroken bij het distributiekantoor. Er is 2ÖO gesto len, alsmede een aantal brood- ea koffiekaar- ten. i DE KROONPRINS TE WIERINGEN. Men meldt van Wieringen: In den gemeenteraad hebben verschillende leden het denkbeeld geopperd, den kroon prins in den hoofdelijken omslag aan to slaan. De voorzitter was van meening, dat dit niet kon. Hij zou evenwel dienaangaande een onderzoek instellen. Dezer dagen kwamen twee pleziervaartui gen op Wieringen, de „Quo Vadis" en de „Albatros". Op verzoek bracht de kroonprins een bezoek aan boord van beide schepen, ter wijl hij in de „Albatros" lunchte. Hij wensch te echter geen interviews toe te staan UIT CASTRICUM. De raad dezer gemeente heeft tegen 1 Mei e k. aan den heer Oostvcen eervol ontslag verleend als gemeente-secretaris UIT EGMOND A*AN DE HOEF. Op de voordracht ter benoeming van on derwijzeres aan school no 139 te Amsterdam staat no. 1, mej, A. Th, Vriezenga te Egmond a/d Hoef, UIT HOORN. De raad besloot Dinsdag aan B. en W. een crcdiet te verleenen van 2400 ten behoe ve van de aanschaffing van 200 ijzeren wis- seltouwen. Deze uitgave ötaat in verband met de invoering van de 45-urige werkweek. Besloten werd tot voorloopige opheffing van de gasrantsoeneering on tot handhaving van den tegenwoordigen gasprijs, n.l. 16 ct. Bij liet voorstel tot reorganisatie van het onderwijs werd van uit den raad ernstig ge- Erotestcerd tegen de haastige wijze van be- andeling van belangrijke voorstellen, door B. en W. ingediend. Het punt werd aange houden, evenals een voorstel tot reorganisa tie van dc arbeidsbeurs, i Aan B. en W. werd machtiging verleend om dc regeering te verzoeken een subsidie van 1000 te verleenen ten behoeve van het onderhoud en de uitbreiding van het West- friesch museum te Hoom. (Hbld) UIT SCHAGEN. In de plaats van den heer P. Berkhout, be noemd tot lid van het dagelijksch bestuur, is tot hoofdingeland van den polder Valkoog, gemeente St. Maarten, gekozen de heer C. Molenaar te Schagcrwaard, gein. Haren- carspel. UIT BERGEN. Voor onderwijzeres zijn te Haarlem ge slaagd dc dames M. A. r. Machielse, A. W. van der Meij, J. Smit, C J 'Steenvoorden en W. van Westen, allen alhier. De Oosterweg is door de verbreeding, mogelijk geworden door den aankoop van grond door de gemeente, van den heer Maschmeijer, zeer verbeterd. Waarom de stompen en kuilen daar echter nog steeds niet weggemaakt zijn, is ons een raadsel. Met het verplaatsen van het hek is men er niet. Egaliseering van den grond is ook noo- dig. Met den schoonmaaktijd is het ook wen- schelijk, dat de verontreiniging van de bos- schen wordt tegengegaan. Velen volgen nog de verouderde gewoonte om hun vuil maar bij hoopen in de bosschen te werpen, vooral aan den Loudelsweg ziet men daarvan hinderlijke staaltjes. De gemeente heeft een vuilnisdienst inge steld. Bij een ieder wordt eenmaal, desnoods tweemaal per week gratis het vuil wegge haald. Het is toch waarlijk niet teveel ge vergd om' het vuil in een emmer of kist aan de poort te plaatsen om deze te laten ledigen. Ook voor de inwoners gelden met eenige variatie de volgende dichtregelen van het vreemdelingenverkeer i kapt niet als dank voor het aangenaam verpoozen Den eigenaar van het bosch de schillen en de doozen. PARIJS, 24 April. De „Liberié" bericht, dat tengevolge van schermutselingen in China en Korea tusschen Amerika en Japan de Ver. Staten thans 10 000 man mobili- seeren om de Groote Oceaan over te steken. Eenigen tijd geleden is reeds sprake ge weest van vechtpartijen tusschen Japansche en Amerikaansclie matrozen in 't Oosten Veimoed wordt, dat deze moeilijkheden greotere afmetingen hebben aangenomen. EEN MOOI LEGAAT Wijlen de heer D. Bakker, vroeger vee houder te Burgerbrug, laatst alhier, heeft zijn beide boerenplaatsen in dc Zuid-Zijpe vermaakt aan de Doopsgezinde Kerk aldaar Zijn woonhuis te Alkmaar heeft hij nagelaten aan dc Dopsgezindc Kerk alhier, om inge richt tc worden tot pastorie, daar de Doops gezinde Kerk alhier geen eigen pastorie be zit. Indien het huis voor pastorie minder ge schikt is, is het aangewezen voor Doopsge zind wccshui3. ZANGWEDSTRIJD Het Dubbel Mannenkwartet /Harmonie" zingt hedenavond bij het Volksconcert in de" Groote Kerk. SCHURFT. Door den rijksveearts is gisteren schurft bij een paard ontdekt. Onder politie-toezicht is liet dier naar het abattoir gebracht en aldaar afgemaakt. OP HEETER DAAD Gistermiddag werd een 'zekere C. H. te Be verwijk op heeter daad betrapt bij de diefstal van rijwielbanden. Er volgde een wilde jacht, waarbij het de politie tenslotte gelukte den dief te grijpen. Hij werd naar 't bureau van politie gebracht en wordt aldaar in vcrzèker- dc bewaring gehouden. BELEEDIGING DER POLITIE. Gistermiddag werd een zekere G. K., woonwagenbewoner, gearresteerd wegens be- leediging der politie. Hij verzette zich tegen de, arrestatie, waarom de politie zich genood zaakt zag hem op een handwagen te binden en hem aldus naar 't bureau te transportee ren. IN' DE OPEN LUCHT. Alhier is een minderjarig meisje C H. aan gehouden, die den nacht had doorgebracht op een vischbank. Ze werd naar haar woon plaats teruggestuurd RIJWIELDIEFSTAL. In den afgeloopen nacht is diefstal ge. pleegd bij een rijwielhandelaar in de Snaar- manslaan. Twee rijwielen, die ter reparatie aanwezig waren, werden meegenomen. Van dc dader of daders geen spoor. SLOT-VOORSTELLING „BILDERDIJK". Als slot van haar in elk opzicht gped ge slaagden nationalen- tooneelwedstrijd gaf „BJderdijk" gisteravond in de groote zaal van de „Harmonie" het tooneelspel van, Dr. J. van Epen: „Als de kersen bloeien." Het tooneel was in een keurige suite her schapen en in dit vroolijke interieur paste volkomen het losse van blijde levenslust ge tuigend spel van de beide hoofdpersonen van dit tooneel werk, mej. Lenie van Os, als de studente Rosette Bonpré en den heer G. jCloeck als de lanabouwconsulent Johan Kramer. Vooral mej. Van Os toonde zich gister avond weer een der beste krachten waarover de rederijkerskamer kan beschikken. Zij gaf zich volkomen in haar rol van uitgelaten jong, levenslustig meisje dat de mooie ont luikende natuur met beide armen zou willen omvatten en- vasthouden. Zij was in ieder opzicht een natuurlijke Rosette, het meisje dat leeft voor muziek, vo- elenzang en door het zonlicht overgoten locmcn en dan plots de liefde leert kennen, die haar ernstig eu vol opofferende toewij ding maakt. De heer Cloeck speelde zijn rol als een zich jeugdig voelend landheer en koning van de onontgonnen heide uitstekend Slechts had den Ovij liever gezien, dat de rederijkerska mer voor deze rol een ander uitgezocht had. De heer Cloeck heeft een te tengere gestalte en maakt daardoor als vader van den volwas sen Tom en aanstaand schoonvader van Ro sette een te jeugdigen indruk Zijn spel ver dient overigens allen lef en is zeer zeker ge waardeerd geworden. De heer Van Gulik had als Tom, de terug getrokken en linksche student in de astrono mie, geen gemakkelijke rol, maar heeft er van gemaakt wat er van te maken was Hij leveri steeds natuurlijk spel en het speet ons slechts, dat hij zich gisteravond niet wat beter had laten grimeeren. Nu leek het soms of de heer Van Gulik en niet de student Tom een rol in dit tooneelspel vervulde Mej. Lize Stuij was als Anna Bos een ide aal huishoudster, die in vele opzichten zeer goed spel leverde. De vertolkers der andere rollen traden- min der op den voorgrond. Dc heer Koster voi ded heel goed als dokter en de heer Bijvoet was een keurig gesoigneerd journalist De heer Boom had al een bijzonder korte rol in dit tooneelspel. Eigenlijk kunnen de rollen vab den jour nalist cn van den opzichter Van Dalen zon der verminking van liet stuk gemist worden. Een bijzonder woord van hulde komt den heer Valk als Jaap, de ouch^ tuinman, toe. Hij was inderdaad het type van den ouden arbeider en'speelde zijn rol zoo natuurlijk, dat hij een applaus bij epen doek mocht ver- werven. Jammer slechts, dat hij bij het slotapplaus der voorstelling niet even langer in zijn rol bleef. Nu toonde het kromme tuinmannetje zich plotseling recht van lijf en leden, wat onwillekeurig een eigenaardigen indruk maakte. Het deed ons genoegen „Bilderdijk" thans eens met een ernstig stuk op de planken ge zien te hebben en het welgemeende applaus na ieder bedrijf zal de rederijkerskamer wel de overtuiging hebben geschonken, dat zij door stuk en spel velen aan zich verplicht heeft. Den medespelenden dames werden na het laatste bedrijf eenige keurige bloemstukken aangeboden, o. a, door „Tavenu" uit Den Helder. Na' afloop der voorstelling maakte de voor zitter van de jury, de heer L. B. J. Moor den volgenden uitslag van den wedstrijd bekend: De zilveren plaquette van H. M. de Ko ningin en 350,was verworven door de vereeniging „Tavenu", uit Den Hel der met „Pomarius" j den tweeden prijs, een verg. zilv. medalje van het gemeentebestuur van Alkmaar, èn 150 verwierf „Jan van Beers" uit Utrecht, met „Freuleken;" den derden prijs, een verguld zilv. medalje van den heer M. Preyer, eerelid der kamer, èn 50 kreeg „Jl. J. van Lennep" uit Haarlem met „Z. E. O.". Een prijs een verguld- zilv. medalje van „Alcmaria," vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, bestemd voor het beste samenspel kreeg „Mutua Amicitia" te Rotterdam met „Een Kriczis"; de prijs, een verguld-zilveren me dalje van burgemeester Ripping, bestemd voor de besté tooneelspeelster verwierf me vrouw Affourtit—Buis, lid van „Mutua Amicitia"; de prijs, een verguld-zilveren medalje van den heer Cloeck, voorzit ter van „Bilderdijk", voor den besten too- neelspeler, kreeg de beer G. J. v. d. Lee van „Tavenu"" uit Den Helder. Door den burge meester van Alkmaar werd nog een extra verg. zilv. medalje beschikbaar gesteld voor mevrouw Hatnann uit Haarlem, aan wie door de jury, bestaande uit de heeren L. B. J. Moor, Frans Nètscher, mr. Van Rossum, A. Verkuyl, M. Kqter en C. G. van Gulik, die in 5 van de 6 uitvoeringen als plaatsver vangend jurylid in de jury zitting had gehad, evenveel punten als „beste" tooneelspeelster waren toegekend als aan mevrouw Affour- tit--Buis. Op geestige wijze hekelde de heer Moor dc taal der oude tooneelgezelschappen en deed hij uitkomen welken invloed ten goede daarop de rederijkerskamers uitgeoefend hebben. Hij dankte den voorzitter voor de vriende lijke ontvangst dc jury steeds geboden en bracht onder applaus hulde aan den regis seur van het tooneelspel van dien avond, den heer Kater en tevens aan den heer Verkuyl voör diens trouwe medewerking in de jury. De heer Cloeck dankte vervolgens den be schermheer voor de medewerking welke de rederijkerskamer, niet het minst bij het haar ten doel gevallen praedicaat „Koninklijke" van hem mocht ondervinden en bracht tevens een woord van dank aan allen die tot het welslagen van dezen wedstrijd hebben mede gewerkt, waarna de heer Moor het sj^t- woord uitsprak Een- gezellig bal heeft nog tot laat in den nacht de danslustigen bijeen gehouden. Wellicht wil de Rederijkerskamer ook niet-

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2