Mush tint Vrl[stell!ng wegens broederdlGitst enz. i iiut)itl iien ei. IwiustigJte Jui&aui Zaterdau 26 April. JVEilitie. Berlynsche brieven, Stadsnieuws. Voor dienstplichtigen van de lichtingen 1918 en 1919, die recht op vrijstelling wegens b,wederdienst of wegens aanwezigheid van- in hetzelfde jaar geboren broeders of half broerrs hadden, aoch de vrijstelling niet of te laat hebben aangevraagd, staat de gelegen heid open de vrijstelling alsnog aan te vragen. Omtrent deze vrijstelling geldt het vol gende; 1. iDoor o! vanwege dengene, die van de bedoelde gelegenheid gebruik wenscht te ma ken, moet vóór 1 Mei a.s. ter secretarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van het vereischte getuigschrift. Daarbij moet door of vanwege den belang hebbende worden1 gezorgd1 voor de tegenwoor digheid van twee getuigen, die meerderjarige mannelijke persanfen moeten zijn, van wia kfm„ worden*aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende beidend'zijn. Medebrengen van zakboekjes of paspoorten is zeer gewenscht. Zijn twee of meer broeders of halfbroeder# in hetzelfde jaar geboren, dan kunnen zij, onder zekere voorwaarden, bij onderlinge overeenkomst aanwijzen wie hunner zal of zullen worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk eeni overeenkomst de foe- stemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij' over hen uit oefent. Het aangaan van de overeenkomst en het verleenen van de toestemming kan ge schieden schriftelijk ter secretarie dezer ge meente of mondeling in de zitting' van den Militieraad. 2. Het recht op vrijstelling wegens broe- debdienst wordt beoordeeld naar den toe stand omtrent het getal broeders en omtrent vervulden dienst, zooals deze toestand was: op 21 Maart 1917, voor zooveel de lichting 1918 betreft; .op 21 Maart 1918, voor zooveel de licth ting 1919 betreft; een en anlder met dien verstande, dat de vrijstelling niet zal worden verleend,, voor zoover zij ten) gevolge zou hebben, dat uit één gezin meer personen worden vrijgesteld dan naar de algemeenc daaromtrent geldende re elen vrijgesteld behooren te worden. 3. Nader zal worden bekend gemdakt wanrieer de militieraad zitting zat houden om op de gedane aanvragen uitspraak te doen. 4 Tegen de uitspraak van den militie raad kan binnen tien dagenj, te rekenen van dón dag der uitspraak, bij Gedeputeerde Sta ten bezwaar worden ingebracht door den miliitiecommissaris en door: lo. den ingeschrevene, wied de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. elk der overige voor de gemeente in geschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Wie bezwaren inbrengt, moet het daartóe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk nut redenen omkleed moet zijn, ter secretarie de zer gemeente inleveren tegen een bewijs van ontvangst. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hier aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. 5. Zij, die alsnog ter inlijving mochten worden opgeroepen voordat omtrent de vrij stelling is beslist, kunnen uitstel van eerste oefening vragen met opgaaf vaini redenen. De aanvraag moét worden gericht aan den Minister van Oorlog, zoo de dienstplichtige voor de militie te land bestemd1 is, en aan den Minister van Marine, zoo hij' bestemd is voor de zeemilitie. Alkmaar, 24 April 1919. De Burgemeester van Alkmaar, O. RIPPING. Weimar dratren. Wait een onkosten het sterfhuis i Maar, het is ook waar, aan ait pa piertje zal Duitschland en ook Europa mis schien nog zóó zwaar te dragen hebben, dat men1 zich niet verwonderen mag, dat er zoo veel mensahen met hooge titels uit een revo lutionair land gezocht moeten worden, om dat te kunnen dragen. Laat ik echter geen ver keerden indruk geven. Wanneer nl. de tekst al niet reeds opgesteld was, dan was werkelijk nu reeds een' groot heirleger van ministers, afgevaardigden, commissies, deskundigen ctc. naar Versailles gegaan. Ook nu nog wil men vragen of de Entente inderdaad geen onder- handt- lings-comm issie wensdht te ontvangen1? Men kan op het oogenbliik gerust zeggen, dat het moeilijk te beoordeelen is, wat er in het gevaarlijke vodje papier staat en dat voor u, Nederlandsehe lezer, indirect even noodlottig kan worden als voor het kwijnende, jammer lijk crepeerende Duitschland. Over Europa's lot wordt beslist I Beduidt het papiertje van Versailles een tamelijk wel uitleven van de madits- en hebzuchtinstincten van den overwinnaar, dan zullen we snel ge noeg dé booze gevolgen van dezen1 grooten misgreep bemerken. Ik héb zoo, wat ik uit de Fransche eni Duitsche berichten wijs kan worden den indruk, dat de Franschen in éen opperbeste stemming zijn. De groote, booze oom uit Amerika schijnt dus in zekeren zin voor rede vatbaar te zijn. Een reusachtige zak met milliarden, de Saarkolen, de bezetting van het Rijnland voor langen tijd, zijn waar schijnlijk voor dat Franttïte^ optimisme op zijn minst coodig. Het. lijstje, dat opgesteld is en dat zoo maar voetstoots aangenomen mag worden, zal zeker niet van bescheiden heid overvloeien. Het vredesondertiandelen zelfs, waaraan maar één van Beide parijen voorloopig deelneemt, ia al een beetje zonder linge geschiedenis, net herinnert zoo eeniga- zins aan een plechtigheid, waarbij een galg te pas komt, de eene partij, wèl de minst be nijdenswaardige, hoeft alleen zijn hals door den strop te steken en het feestje Speelt zich in volmaakte orde af. Of hebben we hier te doen met een. Duitsche vergissing en rekent de Entente wel degelijk met een ondemande- lingscommissie? Gaat nu het Duitsche volk met lieve lijd zaamheid' zijn hoofd door den strik steken? Daarop kan men nog geen1 antwoord geven. Wanneer het stukje papier van Versailles een vonnis is, dat bestaat uit laag hangen en wurgen en dan sterven, dan zegt het Duitsche volk waarschijnlijk „Neen!" En dat „Neen" zal een donderend „Neen" zijn, zoowel to de Nationale Vergadering te Weimar als -in de volksafstemming, die over geheel Duitschland zal plaats vinden. Men kan het 'Duitsche volk nu alle mogelijke eigen schappen toedichten, doch van lieve lijdzaam heid is er, ondanks den honger, nu niet veel (Van onzen Berlijnschen Correspondent). Nadruk verboden. Het lei van d& wereld, die hongert, etc, Berlijn, 19 April. We staan aan een keerpunt in de geschie denis van Europa, ten minste wanneer de tekst van de vredespreliminairen aan de slechte verwachtingen beantwoordt. Eerst daags wordt er over 'het lot van de Europee sche wereld beslist. Dé tekst van Clemenceau zal met den inhoud-waarschijnlijk ia volko men harmonische overeenstemming zijn. Cle menceau, de oude man, die met zijn eenen voet in het graf staat, wiens opinies en ideeën in een lang ondergegaan tijdperk thuis hoo- ren, zal misschien nog snel het applaus van zijn landgenooten weten1 te wekken, doch éénmaal, daaraan hoeft men niet te twijfelen, zal de wereld deze en andere machtfiguren eeuwig vervloeken. Ze zullen niet meer de groote leiders, ze zullen als de-groote verlei ders van hun volkeren gelden. Daafom is het tragisch, dat het tot van de wereld, van Duitschland, evenzeer als van Frankrijk, door dergelijke menschen hopeloos verknoeid wordt. Ofis dit alles slechts een schrik beeld:? Duitschland kan, zoo staat er in de nota, den door de geallieerde en geassocieerde machten vastgestelden tekst der vredespreli minairen in ontvangst nemen. Wanneer i'k de Duitsche regeertog was, dan zond ik naar Versailles twee sterke soldaten1 en twee sterke matrozen. Deze vier man zouden waarschijn lijk krachtig genoeg £ijn het papier naar Wei- mar te transporteeren. Of heeft men werkelijk een vredesdelegatie noodig om een papiertje in ontvangst te nemen? Van week tot week is de vredesdelegatie gegroeid. Nu schijnt ze voorloopig niet noodig te zijn. De tekst is op pen t De lijdensweg, van het Duitsche volk i# bitter zwaar. Wat is er vau dat volg nog over gebleven De volksgezondheid tot op een mi nimum gereduceerd. Politiek, economisch en moreel geknakt! Wertóujk, er is nier veel meer, dat herinnert aan het vroegere Durtscae volk. Niets van de pralerij over hun jongge- wonnen luxe, over hun militaire macht, over hun materieele cultuur. Niets meer van de ge weldige cijfers van in- m uitvoer, van staal- en ijzerproductie en God weet wat. O zeker, men kan er andere getallen tegenover zetten, die van teringlijders, die van zenuwzieken, sterftegetallen der kinderen, toenemende sterf te der oudere menschen, ontzaggelijke toena me der gebreklkigen en Invaliden. Wanneer men dan eens de blikken wendt naar Mtin- chen, den moord op den minister van Oorlog in Dresden, naar Bronswijk en Dusseldorff. dan schudt men meewarig het hoofd. In wat voor een gelukkige conditie ia dan tod» ons Nederlandsehe volk! Het is nu maar de kwes tie, dat de breede masa dat ook beseft. Het is b.v. heelemaal geen kunst tot in het wilde sta kingen te gaan organ iseeren, loon en te ver- hoogen en al dat fraaie na te bootsen, wat Duitschland op het oogenblik te gronde richt, doch wanneer men voor de telkens stijgende loonen bijl de telkens stijgende prijzen niet meer (krijgt, dan schiet men al bitter weinig op. Werken, produceer» en geen domheden doen, d. w. z. niet nabootsen wat ala verkeerd import naar Nederland komt! In Berlijn ia nu het eerste goede op het ge bied van levensmiddelen aangekomen. Aan de Berlijósche bevolking is hét eerste half pond wit Amerikaanach meel verdeeld. Het was direct roerend met hoewel ernst de menschen over dit rantsoentje spreken, Zoo'n miserabel beetje waar men toch zonder velt zoo weinig mee doen kan. Hot meest krijgt tnen den in druk van den tragischm hou^ertoestaad, wanneer men hier in bet centrum van Berlijn komt. Iedere menschenmasa voor een winkel bewijst reeds van verre dat daar wat eetbaars in de winkelkast ligt. Eer schoteltje met vieze worstjes, waarin waarschijnlijk tonde- doch ook hoogstens bokkevleesda verwerkt is, is al voldoende de menschen aan te trekken Het is of er den laatsten tijd niets, maar ook heele maal niets meer ie krijgen 'ia. De kwge «luik- handelprjjzen helpen ook al niet meer, want de waar komt niet mcar aan de markt. Een heel middelmatige, elapgeroldc cigarat kost nu dertig pfennig, esn reep Kv. atta drie sa een halve mark, een buitengewoon verwaterde flesdh Rijnwijn dertien mark, de goedkoopste hoed zestig mark. Et® pond boter, eea pond vbt, een paar pond suiker zijn griet meer te bemachtigen, ik bedoel langs verboden we gen. Qndertusschen weten de theoretici ssauw- keurig te berekenen, mat hoeveel calorieën de volksvoeding moet toenemen om het terug nmmd op 4000 3c. B. en W. uit te noodigen ter zijner tijd de voor de uitvoering uoodzikdijko ftoari i? eele voorstellen te doen. AUuiuAr, 26 April 1919. G. Th. M. VAN DEN BOSCH, Lid van den Raad. Memorie van Toelichting. Dat do toegangsweg' tot de ataa ter hier bovengenoemde plaats dringend om verbete ring vraagt, behoeft ruw her oordeel van. en- dergetcekénde feitelijk geen betoog, maar toch meent hij hier in herinnering te mogen te bespeuren. Men is niet tam geworden1, in tegendeel wild. Men heeft hier nu tijd genoeg gehad, alle mogelijkheden, alle kansen1 la overwegen. Een blik op de vredesvoorwaarden gestéld en er is niet aan te wikken en te we en. Enfin, graaf Brockdorff Rantzau schijnt .et nog noodig te vinden dat een gezant, de heer von Haniel, een geheime legatieraad, een werkelijke legatieraad, een hofraad, een dic- taar eii twee bedienden, mot gestreken over hemden, het papiertje van VaraaiMa# naar en men weetMen weet welk antwoord men geven moet, men weet of de veertien: punten van Wilson humbug of waarheid zijn. Wan neer de Nationale Vergadering te Weimar op het idee zou komen zich eenvoudig achter een volksstemming te verbergen, dan zou daarin toch ook een politieke onverantwoordelijkheid steken. Wanneer echter èn parlement èn volk èn regeering het allen roet elkander een? zou den zijn, dan was de teerling geworpen. Wanneer het Duitsche Volk werkelijk de fout begaat een vrede te aanvaarden, die het in slavernij brengt, die den revanche-lust tot een godheid opblaast, dan zal deze onderwer ping voor Europa een even groote ramp zijn als wanneer Duitschland weigert en lang zaam en zeker den bolsjewikischen fakkel in de Entente-landen binnensmokkelt. Biedt de'Entente aan het arme Duitschland de ontzettende slavernij, dan zal het vaandel der revanche een toestroom van vrijwilligers uit alle kampementen hebben. Dan vallen Spartaciden en nationalisten elkander teeder in de armen, dan zullen alle macht- en ge- weldpolitici in nationale en bolsjewistische jasjes elkandejr als broeders behandelen en er zou een gevaarlijke reactie ontstaan, die al e /en weinig vrede en voorspoed zou brengen als de dictatuur van het proletariaat. Wanneer het waar is, dat de Entente een gedioteerden vrede aan Duitschland geeft, omdat ze denkt dat daar de oude machten nog te veel tronen, dan is het daarmede op den verkeerden weg. Het is het directe be'ang van de Entente deze regeering niet al te zeer in de knel te helpen, die hopeloos zit tosschen het oude régime en het bolsjewisme. Het kan de Entente natuurlijk geen1 steek schelen1 of scheidemann en anderen al of niet gecompro mitteerde figuren van het oude régime zijn. Het reinste lam als Duitsch president zal geen kleinere rekening voor de in den oorlog kapotgeslagen ruiten krijgen, terwijl ook de Shy lock wissel der wraakzucht niet kleiner zou zijn. De Entente beslist in het papiertje yaa Versailles over de wereld Över Europa to de eerste plaats! En Europa, wat is het eigen lijk nog? Het is toch niet meer dan een lekke schuit, die niet door een ongeluk, doch door zijn slechte innerlijke structuur uit elkander begint te vallen. We hebben altijd) gebazeld over beschaving, geloof, menschelijkheid. Doch hoe weinig beschaving, hoe weinig waar geloof, hoe weinig werkelijke mensche lijkheid kunnen er bloeien, Wanneer men een cultuur heeft als de Europeesche maéhinege- weercultuurwanneer men bemerkt, dat men aan het graf van tien millioen dooden nu ten slotte ketenen gaat smeden om toekomstige ge slachten in slavernij te 'brengen. Al het in tellect, alle menséhelijkfaeidsgevoel zijn niet to staat geweest de groote volkerenmoord ook maar halfweegs tot staan te brengen. Zal men nugdan nog niet begrijpen, dat het nu genoeg isrZeker, ik sta volkomen op het standpunt, dat Frankrijk en België tonnen eiséhen, dat met behulp van Duitsche kracht uit de oor- logswoesternij weer een bewoonbare wereld gemaakt kan worden. Geef aan de Duitsche Fabrieken grondstoffen en laat ze dan de ma chines levc en, die voor de verwoeste Entente- landen noodig zijn. Er is ook niets tegen, dat men met Duitsche werkkracht de woesternij opruimt, maar is het geen gruwel uit de Duit sche gevangenen, die to Augustus 1914 ge vangen genomen zijn, nu, in het jaar 1919 nog voor jarenlang dwangarbeiders te ma ken. In dé Europeesche volkeren1 is geen ware menschelijkheid, en aan dit gemis zullen ze terugronde gaan. Of vergis ik me dan toch geheel en al? Gaat een nieuwe lente door de Europeasehe menschheid? Lain» rif® lust ho- aan van het lichaamsgewicht tegen te gaan. hi zee! Aonerikaansch spek, verondersteld) daï ielaas een tnenach ia geen machientje. Zoo veel gram Chineesch vet en zooveel gram werkelijk komen, zullen ongetwijfeld zóóved calorieën bevatten, maar of men daarmede nu juist, met mondjesmaat uitgedeeld, een volk als het Duitsche valk op de been brengt, is een geheel andere kwestie. We hebben hier in Berlijn een neutrale commissie gehad, die de afschuwelijkste symptomen der ondervoeding waargenomen 'heeft. Ik wil er den lezer niet op tracteeren. Trefender dan de ontzetting van deze medische professoren, die ons, hier wonenden, niets nieuws konden vertelden, was me de verbazing van een Nederlandsehe fa milie, dite hier plotseling voor eenige weken heengekomen was. Ze konden er maar niet over uit. dat de toestand der bevolking zóó verschrikkelijk was. „Dat wist men in Neder land niet, dat begreep daar niemand", ver telde men mij. Ik kan me dat nauwelijks voor stellen, doch wanneer dat zoo is, laai het dan nog eens gezegd' zijn. ,;Hier kwijt de jeugd jammerlijk weg van den honger." Wanneer dus straks de Nederlandsehe regeering in staat zal zijn met haar visums voor buiten landers wat minder moeilijk te zijn, wanneer de grenzen voor bepaalde categorieën ge opend kunnen worden, 'opent gij', Nederland stoe families dan ook de deuren van uwe hui zen en ontvangt de kleine Duitsche stum- ptrds, die dan toch inderdaad geen schuit 'aan de groote diende hebben. Zwitserland schijnt reeds op groote schaal zich. op de komst der Duitsche kinderen voor te bereiden. Nederland, nog niet achterblijven J. A. v, A. VOORSTEL VAN EEN INDEELINGS- PLAN VAN HET TERREIN DER OUDE GASFABRIEK, TER VERKRIJGING VAN EEN BETEREN EN FRAAIEREN TOEGANGSWEG TOT DE STAD. Aan den Raad is het volgende adres gezom den: Nu een zeer groot gedeelte van het terrein der oude gasfabriek reeds eene bestemming heeft gekregen en het vooruitzicht bestaat da/ in afzienbaren tijd de Gemeente ook de vrije beschikking zal krijgen over het nog overblij yende gedeelte, meent de ondergeteekende, dat de tijd gekomen is, dat de Raad zal vast stellen, hoe dit terrein in de toekomst zal worden ingedeeld. Hij neemt daarom de vrijheid U een door h 'm ontworpen plan van indeeling aan te bieden, waarmede, behoudens de finantieele fevolgen waarover Uw Raad zal hebben te eslissen, de heer G. Looman, Directeur van G. W., zich gaarne vereenigt en dat, naar hij meent, eene goede oplossing geeft aan hei vraagstuk: „hoe krijgen wij aldaar een bete ren toegang tot de stad en dat ook, naar zijne meening, in niet geringe mate zal bijdragen tct verfraaiing van dit belangrijk stadsdeel, Onder verwijzing naar de hierbij gevoegde Memorie van Toelichting en. vertrouwend, dat het door hem voorgestelde uwe goedkeu ring zal tonnen verkrijgen, noodigt hij U uit het navolgende besluit te nemen: De Raad, gezien een hierbij gevoegd plan Van indeeling der terreinen der oude gasfa briek, besluit: le. dit plan in beginsel goed te keuren en het te doen uitvoeren zoodra de Gemeente de vrije beschikking over bedoelde terreinen heeft gekregen 2e. om, wanneer.het gedeelte waarop nu de brikettenfabriek is gevestigd, met zeer spoe dig vrij zal komen, reeds nu het cirkelvor mig gedeelte van het terrein waarop voor heen een gasketcl stond te laten bestraten en voor de openbare dienst te bestemmen, waar van de kosten door den heer Vos, als waar- "nemsqd Directeur van O. Wglobaal toja ge- brengen hetgeen ter zake reeds vroeger in den Raad is gezegd waarvoor hij vei-wijst naar de Raacbveralagen vau hH jaar 1905, waar men o. n. op pag. 28 het volgende leest: „Voor het daargclegen stadsgedeelte is de gasfabriek ongunstig geplaatst, en voor de scholen, het. ziekenhui» enz ia de nabijheid al even ongowenscht, terwijl de toegang tot de stad langs dien weg lang n iet ftsal is (ik cursiveer). Verder werd nog, in ver band met de toen aanhangige voorstellen, het plaatsen van een gashouder en uitbreiding van de fabriek, opgemerkt, dat men „de entrée van de stad (aldwir, niet) nog slechter (zou) willen maken"onomwonden werd dus toen reeds uitgesproken, dat de toestand aldaar niet alleen niet fraai, maar eenvoudig slecht genoemd moest worden. Nu, gelukkig, de oude gasfabriek van die mgunstigc" plaats verwijderd is en door de n en wc is vervangen die terecht buiten de kom der gemeente geplaatst, daar op geluidei- fe wijze liliistweri, dar 'n zeer prozaïsche fa- riek daarom nog niet van schoonheid behoeft te zijn ontbloot is 't du» wel gewensdtit dat er n verbetering wordt aangebracht op do Cteats, welke sinds jaren van alle schoonheid oroofd, de voornaamste toegang vurmt tot do at&d, eit diit is te klemmender, omdat sinds 1905 dc toestanden zich belangrijk hebben gmvijzigd. Het reizigersverkeer per Spoor i» belangrijk toegenomen cn dit drukke verkeer beweegt zich in hoofdzaak in deze richting en de talrijke reizigers die aldus in Alkmaar komen, vinden, als de meest geschikte weg tot de stad de onooglijke Doelonlduft, omdat de „rechte weg" daar is afgesloten. Maar niét alleen vraagt het reizigersverkeer een beteren toegangsweg, ook handel en nijverheid vra- get dringend om eea betere» verkeersweg fusichen Noord cn Zufd, vooral nu de ■Han delskade hier teed» veel vy-rfior braent en ze ker :n dc toekomst nog meer zal brengen. 7,oo vraagt ook de stichting van het Veilings gebouw, het abattoir, de gasfabriek, het goe derenvervoer van het spoor steeds dringen der om den kortst mogelijken verbindings weg tusschen Helderscnen en Kennemer-- straatweg, en daarvoor is zeker de door mij voorgestelde, de meest logische. Js uit zuiver practisch oogpunt verbetering ter plaatse gewenscht niemand zéker zal ont kennen dat het in het algemeen belang is, dat de toegaugsweg tot de stad fraai is; ook liter geldt de waarheid, dat de eerste indruk, ae beste moet wezen. En nu moge het te be treuren zijn, dat aan dit gewichtig punt de noodige aandacht niet is geschonken bij den aanleg van de Spoorstraat, de belangrijke be- ui d'j.-r den^d g-vou rd voor ue ver betering van het Stationsplein en voor den aaukoop van perceelcn vóór de verbetering u.n den toegang langs het Scharloo wijzen er op, dat dit groote stadsbelang niet door hem wordt onderschat. En nu zai ongetwijfeld de uitvoering van het door mij voorgestelde p.an, ccue belangrijke verfraaiing van dit voorname stadsgedeelte ten gevolge hebben. Ten dien opziciite, meen ik te mogen verwij zen naar het oordeel ,cr over door den Bond „Heemschut" aan B. en W. uitgebracht en naar het hierbij gevoegde oordeel van den heer L. Groen, dat door mij werd gevraagd, omdat ik daaraan ook groote waarde hechtte; aan beiden zij hier mijn welgemeenden dank g< bracht voor hun medewerking. Wat de finantieele gevolgen van mijn voor stel zullen zijn, zal men op dtt oogenblik moeilijk kunnen zeggen; ik heb indertijd dit plan reeds ter sprake gebracht in de Commis si j van P. W. en naar aanleiding daarvan den hter Vós, destijds waarnemend directeur van G. W., om zijn oordeel gevraagd, dat mij welwillend werd gegeven. Ik voeg zijn rap port hierbij, waaruit men zal zien, dat hij we gens georek aan goede gegevens uormaaipnj- zen aannam, welke dus nu zeker hooger zul leu zijn dan geraamd, maar ik heb toch de overtuiging, dat de eventoeele kosten zoo de- zelven met geheel zullen worden gedekt door de waarde der overblijvende terreinen, hetzi die later zullen worden verkocht of bestemt worden voor de openbare dienst, toch die waarde slechts zeer weinig zullen overtref fen, terwijl dan als zeer groote winst de ver betering van den toegangsweg en de belang rijke verfraaiing van dit stadsdeel te boeken valt Ik meen echter hier te mogen opmerken, dat als de heer Vos in zijn rapport spreekt van een mindere opbrengst aan bouwterrein, dat bij behoud van den bestaanden toestanc, zou kunnen worden verkocht, dit slechts in zooverre juist xs als men het bestaande ter rein als bouwterrein ixschouwt, maar ik mien te mogen opmerken, dat dit terrein slechts is ontstaan door het verschaffen van bouwruimte voor eene tijdelijke uitbreiding van de gasfabriek, welke mén vooralsnog niet wenschte te verplaatsen, maar dat men daar bij niet dacht aan het verkrijgen van eventuee. bouwterrein voor verkoop. In dit verbanc wijs ik er op, dat hetgeen ik voorstel sub eveneens een noodzakelijk gevolg is van vroe ger genomen besluiten ten opzichte van de gasfabriekom vooralsnog groote uitgaven te voorkomen heeft men den plaaitselijken toe stand zoo verslecht, dat wanneer deze gron den bijvoorbeeld geen eigendom van de ge meente waren, er nu alle rede zou zijn om die 'gronden ter verbetering van den toegangs weg tot de stad tot hoogen prijs te koopen. Zoo beschouwd zijn de gevraagde gelden sub 2 zeer laag te noemen, vooral wanneer men daarbij rekening houdt met het feit, dat het plein aan het einde van de Handelskade belangrijk wordt vergroot en wel zoo, dat de meerwaarde van dit plein de daarvoor te ma ken kosten ruimschoots dekt. .Deze vergroo ting van terrein is zeker in het belang van handel en nijverheid in het algemeen, meer bizonder echter van de ter plaatse te stichten handcisinrichtingen. Bovendien wordt alwe der door die uitgaven bet stadsbeeld belang rijk verfraaid door de zooveel moedere afslui ting van de Handelskade- door het statige Munnikenbolwerk terwijl de wandelaar van dB hoiwmk imatxari, dia v&oduua éasx •lecht» de dikke domme ^ndhdd ran een gasketei aanschouwde, nu het blijde uitzicht zal knjgen op liet schilderachtig en welvaart aanbrengend vertier van de Handelskade, dat naar wij hopen zich to vredevolle tijden nog meer zal ontwikkelen ten bate onzer goed» stad. Hiermede heb ik, naar ik meen, tonnen aantoonen, dat hetgeen ik de eer heb voor t» stellen, in het welbegrepen belang van de jjv? inccnte is en ik vlei mij dat de Raad deze peri lling geheel zal doelen. Alkmaar, 2b April 1919. O. Th. M. VAN DEN BOSCH, Lid van den Raad. WTJZIOÏNO DER VERORDEN1NOEN OP I IET HEFFEN EN INVORDEREN VAN BEGRAFENISRECHTEN. B en W. bieden den Raad een ontwerp-be- oluit tot wijziging der verordwiing o» het heffen van oegrafenisrcchtcn aan en deelcn mede, dat over het jaar 1917 de opbrengst dezer rechten geweest is 4339,75 cn wel Voor het begraven f 1321,50 id. buitengewone tijd 269,50 aankoop graven 1042, plaateen van gedenkteeken 456,75 onderhoud van graven 1087, Om een meerden; opbrengst te verzekeren, hebben wij ons, aldus B. en w., moeten bepa len tot deze onderdeden, daar de verhooging van andere rechten geen gewicht in de scnaal zou leggen. In'artikel 1 hebben we de rechten voor de eerste klasse verhoogd en die voor de tweede cu derde meer in evenredigheid daarmede voorgesteld. Met de te schatten opbrengst dezer verhooging moet rekening worden ge houden. met de mogelijkheid, dat een graf in een lagere klasse wordt aangekocht, dan vroeger gedaan zou zijn. Het recht voor het begraven wordt vef- hoogd met fcen derde voor de eerste klasse en voor de andere evenredig, terwijl artikel 6 ala laatste lid aan artikel 4 wordt toegevoegd De bestaande onbillijkheid, dat het recht voor kostelooze graven even hoog was als voor de derde klasse, is thans weggenomen. Behalve een redactiewijziging van artikel 10 oud hebben wc gemeend het tarief voor kruisen en zerken eenigszimi te moeten ver- h.vogcn. Voor het onderhoud werd tot dusver be taald 1.— per jaar, dit kan zeker wel op 3, gebracht worden. Wc meenen te mogen veronderstel les, met deze verhoogingen dc geraamde opbrengst te bereiken. Voorgesteld wordt de genoemde heffingri- verordening te wijzigen a!a volgt: Artikel 1 te lezen: Voor bet uitsluitend recht om lijken in een bepaald graf te begraven (zoogenaamd eigen de eerste klasse (vakken A, B en C): 180,— i» 90,— graf) wordt geheven op "e eerste klasse (vakk- 1 voor onbepaalilcn tijd 2 voor 10 jaren de tWcede klasse (vak O): 3 voor onbepaalden tijd 60,— 4. voor 10 jaren 20,— dc derde klasse (vak H): 5 voor onbepaalden tijd 20,— 6. voor 10 jaren 7,— Voor het recht van sluiting van een eigen frafruimtc wordt geheven voor ieder jaar dat et graf gesloten moet blijven 10, Artikel 4 te lezen: Er wordt geheven voor het begraven tij dens de gewone uren: op ae eerste klasse (vakken A, B en C): 1 voor het lijk van iemand boven dc 12 jaren f 40, 2. voor het lijk van een kind van 1 tot 12 jaren 20, 3. voor een lijk van een kind bene den het jaar n 10>— op dc tweede klasse (vak G) 4 voor het lijk van iemand boven de 12 jaren 18,— 5. voor liet lijk van een kind van 1 tot 12 jaren 9,— 6 voor het lijk van een kind bene den het jaar 4,50 op de derde klasse (vak H): 7 voor het lijk van iemand boven de 12 jaren ,i 8,— 8. voor het lijk van een kind van 1 tot 12 jaren 4,— 9. voor het lijk van een kind bene den het jaar 2,— op de vierde klasse of wel koste looze graven (vakken I, J, K, L en M) 10. voor het lijk van iemand boven de 12 jaren 6,— 11. voor het lijk van een kind van 1 tot 12 jaren 3,— 12. voor het lijk van een kind bene den het jaar 1,50 Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd om ten behoeve van on- en minvermogenden in bijzondere gevallen vrijstelling te geven van het betalen der rechten verschuldigd voor het begraven op de vierde klasse. Artikel 5 sub 3 te lezen Voor de lijken van kinderen beneden het jaar wordt 1ji, voor die van kinderen van 1 tot 12 jaren V» van het in dit artikel bedoelde recht geheven. Artikel 7 oud te lezen: Voor het. begraven op buitengewone uren is, onverminderd de bcgrafenisrechten, ge noemd in de artt. 4 en 5, verschuldigd: voor de begraving in een grafruimte als bedoeld in art. 1, sub 1 en 2 f 12,— sub 3 en 4 6, sub 5 cn 6 3>~~ art. 2, sub 1 en 2 12, Voor elke andere'begraving op buitenge wone uren, behalve wanneer deze plaats heeft op last van den Burgemeester of van de ju stitie, is verschuldigd een bedrag van 1, Artikel 8 oud te lezen: Voor de vergunning tot het opgraven vaa een reeds begraven lijk en de overbrenging daarvan, hetzij op een andere begraafplaats, hetzij naar een ander graf op dezelfde be graafplaats, is een recht verschuldigd van 3,onveranderd de verplichting tot het betalen der verschuldigde rechten en kosten. Artikel 10 oud letter b en.c. te lezen: 5 voor een liggende zerk, een kruis of staande zerk niet hooger zijnde dan 1 Meter 5y— letter d. te lezen: c. voor een kruis o! staande zerk hooger zijnde dan 1 M. L0,-*" e. voor een graftuin, een beplan ting met één boom of struik, of «gu belegging tsssè «chelpea d OS 1919 lichtingen IMS en IOl9. VVVA ft v^uui «-vi» v»»» T

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 9