S Stadsnieuws. Provinciaal Nieuws. De jaarverslagen over 1917 en 1918 wor den goedgekeurd, evenals de rekening en ver antwoording over 1918. i Iti v?36isg ym de Gasffikfiis <mx Maal- üitviiidisg". v wi?5Sirf!£^ wat kw. 'WfiEjSSJds frwés®., gwdjte* kcöï'4 tok&ts «®l%- geëtst?? tïs öjö tesósiifwsrd®, waarin zij zkh in kaar verslag richt tegen de onze delijke excessec, die hei bolsjewisme ver toont, De heer Fokker, hoofdbestuur, verklaarde, dal hel hoofdbestuur heeft gemeend, aan de reorganisatievoorstellen een motie te moeten Halm voorafgaan van den volgenden inhoud: „De N. B. v. V. Kenz., betreurende, dat het inzicht der Tweede Kamer hij de afwer king van de belangen der in openbare behan deling gebrachte aangelegenheden, geleid heeft tot herhaald uitstel van de beraadsla gingen over het voorstel van wet tot het ver- leenen van het actief stemrecht aan de vrou wen; spreekt de wenschelijkheid uit, dat niet langer gedraald wordt met het in behande ling nemen van het reeds in September 1918 ingediende wetsvoorstel-Marchant c.s., ten aanzien waarvan de regeering reeds 13 No vember 1918 heeft verklaard op spoedige be handeling prijs te stellen," De motie werd zonder h. sfc. aangenomen. In behandeling kwamen vervolgens de ver schillende voonrteitea. De voorzitster bracht het eerst in behande ling hei voorstel van bet bestuur', dat luidt alt. volgt: „De Nederlandsche Bondi van V. K. neme het besluit, zich in verbinding te stellen met alle andere vereemgingen en bonden, die zich ten doel stellen het verkrijgen van meerdere rechten voor de vrouw en hare opvoeding tot en voorlichting als staatsburgeres, opdat na invoering van het actief vrouwenkiesrecht in en door één enkel lichaam eendrachtig worde gewerkt tot het bereiken van het een en het ander. De Bond tracht zijn doel te bereiken door het geven van cursussen, het doen houden van lezingen en het uitgeven van geschriften." Het voorstel werd aangenomen met op 3 na algemeene stemmen. Na eenige gedachtenwisseling werd beslO' ten aan het hoofdbestuur over te laten de sa menstelling van een commisie, die de noodige stappen tot samenwerking zal doen. Hierna werd van gedachten gewisseld over de aan het voorstel van het hoofdbestuur toe gevoegde beginselverklaring, die punt voor punt behandeld werd en daarna z. h. s. werd aangenomen. later zal de beginselverklaring definitief moeten worden vastgesteld. Wordt de samenwerking niet gevonden, dan zal de Bond opnieuw moeten vergaderen, om zijn houding te bepalen. Bij de rondvraag werd het hoofdbestuur ge machtigd naar bevind van zaken te handelen ten aanzien van de stappen tot samenwerking. Op voorstel van de afdeeling Lisse werd Je volgende motie aangenomen: „De Ned. B. v. V. K., enz. voelt als een ver krachting van alle menschel ijk gevoel de uitingen van sexueele verwildering, zooals die blijkens de in de ochtendbladen versche nen berichten te München en in Rusland, ook door vrouwen in sommige bolsjewistische republieken gepropageerd worden De afdeeling Maastricht legde nog de ver klaring af, dat Limburg bij Nederland wenschi te blijven. ORTHODOX GEWORDEN. Men schrijft uit Lochem aan het Hbl.: In Laren (G.) is de evangelische predikant ds. W. A. Hoek, orthodox geworden en wei gert zeer beslist zijn kansel af te staan aan een niet-orthedoxen predikant, hoewel de ker keraad en de kerkvoogdij dit gaarne zagen geschieden. Wat is nu gebeurd? 27 April moest ds. Hoek een vacature beurt waarnemen te Geesteren en van die ge legenheid heeft de kerkeraad gebruik gemaakt om den modernen predikant, :;!s. B. Ier1 Haar van Deventer uit te noodigen te Laren op te treden, hetgeen door dezen is geaccepteerd. Het is zeker merkwaardig, dat, waar ge meente en kerkeraad zoo ondubbelzinnig te keunen geven het met ds. Hoek oneens te zijn, deze voor hei onlangs op hem uitgebrachte beroep raar Gouda bedankt heeft, waardoor de acbeeve toestand bestendigd is dat een niet- erthedoxe gemeente tegen haar zin van een orthodox nredikant leiding krijgt in haar geestelijk leven KNIKKERREGEN. 'Maandagavond heelt de onbekende knik- kerschuttcr ziin bombardement hervat. Nau welijks begon dc duisternis te valien, of de knikkers ketsten ^'eer tegen de muren en een projectiel sloeg de scherf van een vernielde ruit er hetlemaal uit. Een inspecteur van po litie en een viertal rechercheurs beklommen de daken van eenige hui»en aan ae Nieuwe Prinsengracht. Intusschea was het gerucht van dit bombardement als een loopend vuurtje door deze drukbezochte buurt gegaan cn spoedig stonden honderden nieuwsgieri gen voor ae huizen, waarin de politie verdwe nen wa« Een zoon van den schoorsteenveger Vitaii, zelf ook dat beroep uitoefende, liet zich van een der dakgoten omlaag glijden en verborg zich, hangende aan ten touw, tuaschen het klimop. Het onderzoek duurde langer dan een uur. Óp 't moment, dat de politie een onder zoek instelde, was t doodstil en geen knikker suisde door ae lucht. - Het is nu zeker, dat de schutter zijn scln'et- instt unica t goed verborgen heeft. Even zeker i3 het, dat de kerel een grooteu voorraad knikkers in huis moet hebben. Een onderzoek, bij giussiers in knikkers ingesteld, had geen gevolg. Een buks kan de man niet gebruikt hebben, daar er ook greote steenen aïgescho- ten zijn. Hoe langer hoe meer is men de mee- uing toegedaan, dat dc onbekende gebruik maakt van een soort kanonnetje, da', door middel van geperste lucht of een sterke veer zijn lading wegslingert. 'Natuurlijk ontbreekt het niet aan belang stelling. Reeds zijn enkele -nieuwsgierigen bij de bewoners kemer. oplocpen. Er is zelfs een zee-officier geweest, die artilleristische bere keningen maakte. Met dat al neemt de zenuwachtigheid der bewoners toe. Niet alleen, dat ze voortdurend opgeschrikt worden,-maar ook de schade is groot. Een hunner heeft nieuwe ruitjes laten in reden, die ook weer verbrijzeld zijn. Naar aanleiding1 va» het dagelijks weef- keerende kmkkervuur ontving de Lei. verschil lende brieven met raadgevingen en wenken ontvangen, feu ipzerder gerit den raad, 'alie-i bwenencbn uH het huis, ii*i ia de •„vuurli nie" ligt f; verwijderen, e*rd?i de osadjjfc» heid niet' is tsiigsslsia!. dai nader ners een onbewust ïned'tsm esbuilfc Een ander zou een onderzoek willen In stellen of iemand dier families vroeger in In- dië is geweest. laaien dit zoo is, behoeft naar de inzender meent niet verdei' naar den dader gezocht te worden. Een derde denkt, dat hier op kleine schaal met Bolsjewistische instrumenten geoefend wordt. Het blad zelf geloofi echter meer aan een „grappenmaker". Waneer de uitvinder van dat kwalijk soort grappen echter ooit gepakt wordt, kan hij, meent het blad, niettegenstaande politiebewa king, op een duchtig pak rammel rekenen. ONRUST TE ROTTERDAM. Er gaat reeds eenige dagen gerucht door Rotterdam dat Rotterdam zonder water, gas en electrictiet zou komen, wegens staking der gemeentewerklieden. Slechts weinig Rotter dammers voorzagen zich niet in tijds van wa ter. Heele badkuipen liet men volloopen. Op het Stadhuis werden de emmers gevuld. En in de ziekenhuizen kreeg men officieel bevel water te tappen daar er staking dreigde. H Werd 5< lichten, pel Tot dusver b'efen de voorzorgsmaatregelen lovendien een run op de winkels om Waxine-lichten, petroleuu-lampen. noodeloos. Bij de soc.-democratische raads leden wist men niets van een voorgenomen staking en de leider van de gemeentewerklie- den-organisatie sprak met groote beslistheid tegen, dat iets dergelijks dreigde. iDE MOORD TE ST. OEDENRODE. Isaac Brilleslijper, Maandagnamidag te Amsterdam gearresteerd en gisteren met den trein van 12.46 naar St. Oedenroue overge bracht, heeft op de plaats der misdaad be kend, aan den moord medeplichtig te zijn. De scheikundige Van Ledden Hulsebosch stelde vast, dat de bloedige schram op een der wangen van den verdachte een versche wonde was, niet ouder dan enkele rlagen. De politie- dokter Schoo. bevestigde dit. De amanuenses van het laboratorium Van Ledden Husebosch, was Zaterdag naar St. Oedenrode gegaan, had, in tegenwoordigheid van de justitie uit Den Bosch, verschillende voor het scheikundig onderzoek ijke et voorwerpen in beslag genomen cn naar laboratorium overgebracht. Daarbij was ook het bij de worsteling met den aangevallene gebroken scheermes. Me3 en heft waren tot op de helft met geweld af gebroken en de bloedsporen er op zeer talrijk. Dpnderdag had B. zijn scheermes, dat de barbier vati hem bewaarde, meegenomen, hij zei het thuis noodig te hebben. Het restant van net bij het lijk gevonden scheermes is annr Her, kapper als dat van Brilleslijper naast?»!? vm fiet trsssbadrijf üoo? de ge meente. Tevens zou dan al het personeel in gemeentedienst moeten overgaan op de voor waarden, neergelegd m het werV li >xi en regle ment voer het jjsaïesfttsyscssstd Dcz; naas ting gesehiedx'J, bifinü dtn vocx 'de concessit fcepfel«test tijd, ?!jade 3 achtereenvolgende dagen, hst feeëtasnds con flict niet tof aigmsene tevredenheid is opge lost KORTE BERICHTEN. 1 De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde iemand beschuldigd van het opzettelijk uitgeven van valsche bankbiljetten van 1000, in een café op het Damrak, tot twee jaren gevangenisstraf en beval onmiddellijke gevangenneming. Er was 3% jaar geëischt. Nabij Oldebroek is op ae spoorbaan het verminkte lijk gevonden van den 21-jari- gen milicien G. van Zunk, te Eepe, in gar nizoen te Harderwijk. Naar verluidt, zullen met ingang van 20 Mei nieuwe passen noodig zijn om uit Nederland de Pruisische grena te kunnen overschrijden Twee V4n de vier mannen, dieden dief stal met geweldpleging begingen te Nieuwe- bildtzijl, zijn veroordeeld tot 4 jaar, de beide anderen tot vijf jaar. Voor allen was de eisch zes jaar. De vrouw van één hunner, be klaagd van heling, werd vrijgesproken. In het ziekenhuis tc Utrecht is een ge huwde timmermansknecht uit Amerongen overleden, die bloedvergiftiging had gekre gen na het openkrabben van een puistje op de wang. De man had vijf nog jonge kinderen. Ten nadeele van een sigarenfabrikant op den Achterburgwal te Amsterdam zijn ongeveer 26,000 sigaren verduisterd. Te Leeuwarden is nabij de spoorbrug over de Greuns een. 8-jarig kind door de tram overreden en gedood. Te Duiven (Geld.) hebben: militaire wielrijders eenige smokkelaars verrast, die bij hunne vlucht 10.000' stukken chocolade achterlieten. Maandag is te Zaandam aangekomen het Duitsche s.s. „Windfried," dat 2400 standerd gezaagd hout aanbracht en daar mede de grootste houtboot is, welke daar ooit in de haven kwam. De Haarlemsche bloemententoonstelling is Maandagavond met een feest besloten: optreden van het echtpaar Speenhoff, film van het bloemencorso van Zaterdag, vuur werk. De tentoonstelling is in totaal bezocht door 25.666 menschen. In den Bosch zijn uit schepen met steen kolen voor de spoorwagen 45 ton steenkolen zei hgt thuis noodig te hebben. door den herkend. Een andere omstandigheid in zijn nadeel is, dat de man, bij zijn arrestatie, wat zijn on- derkleeding betrof, geheel in 't nieuw was ge stoken, zijn schoenen waren ook nieuw, ouae bezat h ijniet meer en behalve het pak dat hij aan had, geen alledaagsche dracht voor een veedrijver en schacheraar in „ongeregeld", waren zoo goed als geen „daagsche" kleeren in de woning te vinden. Na de confrontatie met het slachtoffer en de daarep gevolgde bekentenis, is Brilleslij per naar het huis van bewaring in Den Bosch overgebracht. AFSCHAFFING VAN HET COLLECTE- ZAKJE. In de gereformeerde kerk te Hoofddorp (Haarlemmermeer) wordt met ingang van Zondag het collecteeren in de kerk afgeschaft. Voortaan zal de openbare eeredienst wor den instand gehouden door jaarlijksche, half- jaarlijksche of driemaaandelijksche vrijwilli ge bijdragen der gemeenteleden. Bij het verlaten van het kerkgebouw zal ge legenheid worden geboden tot het offeren voor de armen. DE KERMIS TE KROMMENIE. Thans is ambtelijk bericht ontvangen, dat Gedep. Staten het besluit tot wederinvoering van ae kermis, niet hebben goedgekeurd. Intusschen hebben dé wethouders Labberté en Jorgejans cn het raadslid van Vliet tot den burgemeester het verzoek gericht een raads vergadering uit te schrijven, ten einde daar in hun voorstel ie behandelen, om bij de ko ningin tegen voornoemde beslissing in nooger beroep te gaan. EEN POLITIEAGENT ALS HELER. Een voormalig agent van politie te Breda is door de rechtbank aldaar overeenkomstig veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf, wegens heling» De mar had een paar dieven een geschikte plaats tot inbraak aan gewezen in ae brurt waar hij surveilleerde en goederen van diefstal afkomstig ten ge schenke gevraagd. MELKPRIJZEN TE AMSTERDAM. In een in „Parkzicht" te Amsterdam ge houden vergadering van belanghebbenden bij den melkhandel, is besloten in net a s. zo-1 merseizoen geen hoogeren inkoopsprijs te betalen dan 12 ets. per L. Voor den verkoop werden de volgende prij- j zen vastgesteld: „losse" melk 18 ct. per L., gepasteuriseerde melk 22 ct. per 1/1 flesch, 13 ct. per 1/2 ilesch; 20 ct. per 8/13 ilesch en 11 ct. per 4/10 flesch; karnemelk en tapte melk 10 ct. per Liter. 'IOCH KERMIS. Naar aanleiding van de ontevredenheid bij belanghebbenden over het raadsbesluit om de kermis te Assen dit jaar niet te doen door gaan is in Maandag gehouden buitengewone raadsvergadering besloten, om de kermis toch te doen doorgaan. Mecledeeling werd gedaan, dat de inspec teur van de Volksgezondheid dr. Hulshof Pol, op een gevraagde schriftelijke bevesti ging van zijn mondelinge mededeeiing om trent het minder gewenschte om uit een ■ezondheidseogpunt de kermis te doen DE EMMABLOEM. De verkoop van de Emmabloem Zaterdag 1.1. hier ter stéde heeft opgebracht 439.25 Verleden jaar bedroeg de opbrengst 450.09%. PRINSES JULIANA JARIG. Ter gelegenheid van den tienden verjaar dag van Prinses Juliana woei heden van het postkantoor, de torens, het stadhuis, de wo ning van den burgemeester en andere gebou wen de vaderlandsche driekleur. Het carillon van den Waagtoren speelde als naar gewoon te drie keer een uur. VRIJZ. DEM. KIESVEREENIGING „VOORUITGANG." In de Dinsdagavond gehouden ledenver gadering werd medegedeeld dat de door de S. D. A. P., alhier aangevraagde openbare de batvergadering niet door kan gaan, omdat de S. D. A. P voor die vergadering geen spreker heeft kunnen vinden. Voor de vrijz.- dem. zou gesproken hebben mr. P. J. Oud. De openbare vetgaderifig, waar mevr. Aukes—Timmers en ae heer Jb. Cloeck zullen spreken, zal worden gehouden 13 Mei a.s. in de Harmonie. VERHURING STANDPLAATSEN OP DE KERMIS. H. Dirks, schietsalon, 125; J. Dirks, mo tor-zweefmolen, op de Paardenmarkt en in de Doorbraak, 450; C. J. Visser, luchtschom- mel, 675; C. J. Visser, draaimolen, 250; J. Zuidcma, werptent, 5; L. Benner, acht baan, -500; J. Benner, stoomcaroussel, 2000; Vermolen, Lunapark, 500; J. Schuurman, schiettent, 47,80; D. Dob ber, zweefcaroussel, 527,27J. Lindemans, tentoonstelling Indische oudheden, 50; F. de Haan, poffertjeskraam, 51F, de Haan, wafeleiikraam, 11J. Vet, electriceer- machine, 8,50; Kinsbergen, schouwburg, 200; C. Vader en P. Wiers Jr., hoepla-ten ten, 400; Delmonte, schouwburg, 250; F. Schulte, danssalon, 580; J. Kunkels, au- tomobiel-caroussel, 625; C. Braak, draai molen, 287,50; A. Dudoot, ketlingdraaimo- lcn, 152,50; R. Brantcnaar, schiettent, 60; S. de Winter, fotografie-inrichting, 30; H, M. v. d. Steen, poffertjeskraam, 143; G. Regter, panopticum, 105; A. Hendriks, electrisch vischvermaak en werptent, 403; N. Roos, cabaret-théater 50; T. J. W. Vai- lentgoed, luchtschommel, 650,35; J. H. R. Wouters, poffertjeskraam, 160; A. Frisch- mut, sprcialiteiten-théater, 130; D. J. v. Dam, luchtschommel, 601C. de Haan, pof fertjeskraam, 150; J. Galjard, draaimolen, 187; J. H. Steerooker, doolhof, 110; J. v. d. Linden, wafelenkraam, 35; J. Klein, spe- cialitciten-théater, 201F J. Vermolen, zep pelin, 237; J. Bobber, zweefmolen, 444,50; P. Wiers, draaimolen, Laat 303, dezelfde, draaimolen, Nieuwesloot, 60. Tevens waren 68 inschrijvingen ingekomen voor palingstallen. De gunning voor de carousscl werd aange houden. DE DRAVERIJEN VAN a.s. ZONDAG. De inschijvingen zijn als volgt: oorgaan, seinde: „Op medische gronden is ke. mis af te ra- j den, wat niet wegneemt, dat er wellicht an dere dringender motieven zijn om toch te laten doorgaan." DE ROTTERDA MSCHE TRAM- STAKING. Het gemeenteraadslid, de Klerk, heeft aan den gemeenteraad het voorstel ingediend tot1 se 3. Gardenia. 4. Caar. 5. Barones. 6. Cora Wilkes. 7. Bertha Paul H, U. Meiprijs. Prijzendraverij 3de en 4de klase. Afstand 2000 meter. Prijzen: 350, 100 en 50. 1 Paulowna. 2 Gardenia. 3 Dorothea. 4 Directrice. 5 Cora Wilkes. III. Voorjaarsprijs. Heatdraverii. Handi cap. Afstand 1600 meter. Prijzen i 500 en 150. 1. Paulowna 1600 M. 2. Cora Wilkes 1620 M. 3. Amie. 1640 M. 4, Emilie Carmen 1640 M 5 Dorothea 1655 M. 6. Auto 1680 M. IV. Kortcbaanprijs. Draverij korte baan (Handicap. Maxlerasi afstand 800 meter.) Prijzen 300, 150, 75 en f 25. 1. Chique 700 M. 2. Paulowna 710 M. 3 Iridora 720 M. 4, Bertha Paul H 720 M. 5 Gardteia 720 M. Arc-alift II 730 M. 7. Cora Wilkes 730 M, 8. Flmr- V 750 M, 9, Barone? 750 M. 10. Am/» 760 M. 11 Esaüie Carmen 760 M. 12, Catharica L 760 M, 13, Vitesse 790 M. BEVESTIGING NIEUWE LEDEN. Zondag a.s. te 10 uur voormiddags zal in de Ev. Luth. Kerk de bevestiging van nieuwe leden plaats hebben. THEOSOFISCHE VEREENIGING. In de huishoudelijke vergadering van het centrum Alkmaar van de Theosofische ver- eeniging Ned. Afdeeling op Vrijdag 25 April, werd het bestuur als volgt samenge steld: voorzitter, secretaris en penningmees ter de heeren Carel Petrus Czn., A. C. A. Hartman en G. D. van Maanen. PROVINCIALEN BOND VAN ZIEKENFONDSEN IN NOORDHOLLAND. (Vervolg). Na de pauze deelde de secretaris mede, dat de vergadering door 42 afdeelingen vertegen woordigd, door 55 afgevaardigden, werd bij gewoond. Het voorstel van „Onderlinge Hulp bij Ziekte" te Nieuwe Ntedorp om voor de sala- rieering van den secretaris-penningmeester 5.— per afdeeling te beffen, kwam hierop ter tafel. Door Nieuwe-Niedorp werd het voorstel nader toegelicht. Medegedeeld vVerd, dat het secretariaat zeer veel werk eischt; 300 is nog onvoldoende om het te honoreeren, doch het tegenwoordige bedrag van 150 i3 zeker te laag. Koedijk oordeelde een ponds-pondsgewijze betaling beter. De eene afd. heeft minder le den dan de andere. Weesp drong op een prae-advies van het hoofdbestuur aan. De heer Zeeman deelde namens 't hoofdbe stuur mede, dat reeds jaren op grond van de werkzaamheden, betere salarieering noodza kelijk was geacht. Het juichte daarom het voorstel toe, al liet het in het midden of het juist is om van iedere afdeeling evenveel te heffen. Een heffing per ledental oordeelde het hoofdbestuur beter. Het voorstel-Nieuwe-Niedorp is nog slechts een tegemoetkoming voor de werkzaamheden, salarieering beteekent het nog niet. Wanneer nog werd voorgesteld, dat er per afd. beneden 100 leden 2.50 geheven zou worden en boven 200 7.50, dan oordeelde het hoofdbe stuur een dergelijke amendement gewenscht. Nieuwe Niedorp verklaarde zich bereid dit amendement op haar voorstel in te dienen. Broek op Langendijk drong op scheiding van de functie van secretaris en penningmees ter aan. Nieuwe-Niedorp bestreed dit denkbeeld. Het hebben van één bondsadresi s zeer ge wenscht. De voorzitter zeide nog dat het hoofdbe stuur besloten had den heer Zeeman als 3e persoon in het dagelijksch bestuur te beschou wen en vroeg aan de vergadering dit te to lereer en. Spr. hoopte dat het hoofdbestuur nog heden een definitieven voorzitter zou aanwijzen. Nieuwen Amstel steunde het voorstel- Nieuwe-Niedorp en drong op aanneming zonder stemming aan. Weesp deelde mede dat zijn afd. zich met het voorstel, zooals het op den beschrijvings brief stond, vereenigde. Spr. oordeelde echter, dat zijn afdeeling zich tegen het gewijzigde voorstel zou verklaren en drong on onge wijzigde aanneming aan. Oostzaan was het hiermede eens. Koegras bestreed deze meening en oordeel de dat heffing volgens het aantal leden het meest gewenscht was. Nieuwe Niedorp deed uitkomen, dat afdee lingen als Oostzaan, waar 600 leden zijn, al is er een noodtoestand, niet kunnen vallen door 2.50 meer onkosten per jaar. Koog Zaandijk was voor het ongewijzigde voorstel. De voorzitter deed uitkomen dat 10 ct. per week per afd. voor het secretariaat niet on aannemelijk genoemd kon worden. Spr. bracht het ongewijzigde voorstel- Nieuwe Niedorp in steming. Voor de stemming volgde nog een uitvoeri ge bespreking. Het ongewijzigde voorstel-Nieuwe Niedorp werd met 71 voor, 27 tegen en één blanco aangenomen. De secretaris dankte de vergadering voor het genomen besluit, daar hij anders in de noodzakelijkheid was geweest zijn functie neer te leggen. Voor kleine afdeelingen met minder dan 500 kasgeld was spr. bereid op verzoek in- plaats van 5, 2.50 te innen. Het dagelijksch bestuur van het steunfonds, esteund door het hoofdbestur, stelde voor om e wenschelijkheid uit te spreken, dat ieder fonds aan het steunfonds een1 renteloos voorschot zou geven van 10 tot 25, opdat het steunfonds zijn arbeid direct kon aanvan- gen. De heer Bakker, Becretaris van het steun fonds, zette uiteen waarom aanneming nood zakelijk was, daar het steunfonds niet in werking mag treden voor 30 afd. per jaar 100 contribueeren en dan zou het wel 100 jaar kunnen duren voer het fonds in werking kon treden. Het uitvoerige betoog van den heer Bakker, had, om zijn correcte motiveering, de instem ming van de vergadering. De voorzitter drong er op aan de wensche- lijk uit te spreken en de zaak in de afd. te be spreken. De heer Visser vroeg welk fonds reeds in deze richting een besluit nam. Mededeclingen in deze werden niet gedaan. De heer Zeeman deelde nog mede hoe het steunfonds tot 6tand kwam. De heer Visser verklaarde dat de oprich ters van het steunfonds, om gegronde rede nen, de bepaling had gemaakt, dat voor in werkingtreding een 30 afdeelingen moesten zijn toegetreden en 100 moesten contribu eeren. Nu men nog zoover niet was, bestond er reden om aan de levensvatbaarheid te twij felen, maar de woorden van den heer Bakker dat ae oprichters met een zoodanige regeling onwijs hadden gehandeld, waren met op hun ne plaata. Spr. protesteerde daartegen en deed nog uitkomen dat maar niet zoo steun verleend zou worden. gfestolsL De heer Bakker trok de gewraakte woorden in. Spr. bleef op aansluiting bij het steun fonds aandringen. Rijke fondsen kunnen, door het doorwerken van, de ondervoeding van ons volk, ook wel in een toestand komen dat zij steun noodig hebben. Nieuwe Niedorp verklaarde zich bereid tot het storten van een renteloos voorschot root 25. Nieuwer Amstel eveneens. Hens roek 20. Wormer 2 dito, Jisp 10. Am sterdam dito. In de afdeelingen zal propaganda voor het steunfonds gemaakt worden. Op voorstel van den heer Visser werd be sloten het hoofdbestuur te machtigen een commissie te benoemen en Zuid-Holand te verzoeken hetzelfde te doen, welke commissie kan nagaan welke veranderingen in de a.s. z;ektewet gewenscht zijn, om daarover be sprekingen met Mr. Groenewoud, als verte genwoordiger van den minister, te voeren. Zoo noodig zal ter bespreking van de re sultaten een buitengewone vergadering uit geschreven worden. Bij de rondvraag werden verschillende wenschen geuit, waarop de secretaris nog de noodzakelijkheid van een 5-jaarlijksche we- tenschajJJjelijke balans deed uitkomen. De meeste fondsen hebben geen inzicht in de gronden waarop zij bouwen. De laksheid moet plaats maken voor activiteit. De heer Zeeman drong er op aan om het verslag niet te drukken en het geld voor pro paganda te gebrtrken. De voorzitter bleef voor het drukken van het jaarverslag Besloten werd dit voor dit jaar nog te doen. De voorzitter sloot hierop de vergadering, •met de wensch dat de fondsen steeds nader tot het doel, de contributie en de onkosten zoo laag mogelijk en de uitkeering aan de ledeu zoo hoog mogelijk, mochten komen. In de navergadering wees het bondsbestuur als leden van bovengenoemde commisie aan, den voorzitter en. den secretaris. Verwacht wórdt, dat de Zuid-Holandsche Bond hetzelf de zal doen, om dan als vijfde lid den heer Elinck Schuurman aan te wijzen. Tot bondsvoorzitter is gekozen de heer H. Zeeman uit Stompetorerr. DE LOONEN EN DE ARBEIDSVOOR WAARDEN IN DE BOUWBEDRIJVEN. Morgenavond zal de door dc arbeiders organisaties aangevraagde conferentie met het bestuur van de Patroonsorganisatie, om alsnog tot overeenstemming te komen inzake de loonen en de arbeidsvoorwaarden in dc bouwbedrijven, plaats hebben. „BUFFALO". E>eze film wordt thans vertoond in het Alkmaarsch Bioscoop-Théater en geeft even als „Maciste" een spannende geschiedenis te aanschouwen^ waarbij Buffalo vele malen ge legenheid krijgt zijn geweldige kracht te de- monstreeren. Hij is een reizend circus-artist en Kitty en Jack zijn de beschermelingen. Hij weet de lieftallige Kitty uit de handen der kwaadwilligen te verlossen, daarbij trouw ge holpen door Jack en den uitstekend gedres- seerden poedelhond. Soms doet hij zijn tegen standers bij een half dozijn tegelijk in 't water terecht komen. Steeds tot groot plezier der toeschouwers. De vertolker der hoofdrol is een groote sterkgebouwde kerel, wien de vele lastige kar weitjes wel toevertrouwd zijn. En Kitty ia een circusfee, zooals er maar weinigen zijn. Zoowel door den poedel aTs door het aardige ezeltje wordt heel leuk gespeeld. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: 30 April. Martinus Hendriciis Erkamp en Anna Adriana Hendrika Vreden- burg. Rienk van Noord en Cor nelia Maria Goddeke. Johannes Franciscus Hendricus Schoenmaker en Dina Tromp. Gerardus Hen- drikus Opstermeijer en Maria van der Velden. Comelis Spaansen en Agatha Margaretha Roskam. GEBOREN: 29 April. Catharina Anna Cornelia, d. van Jacobus Petrus Besteman en Cor nelia Delver. Elisabeth Petronel- la Maria, d van Leopoldus Joan nes Josephus Maria Speet en Adri ana Elisabeth van der Zijde. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De Schippersvereniging „Beurtbevrach ting" hield hare jaarvergadering in café „de Roode Leeuw" alhigr. De.heer H. Kamp opende de vergadering met een welkom aan de talrijke aanwezigen. De notulen alsmede het jaarverslag werden door den secretaris, den heer Jb. Droog, voorgelezen en goedkeurend bevestigd. Da rekening van den penningmeester, den heer G. Arends, sloot met een batig saldo vant 49.51. Herkozen werd als bestuurslid de heer II. Kamp, en in de plaats van den heer J Liefhebber (niet herkiesbaar) werd geko zen de heer C. Bood. De heeren A. Kamp cn G. Kooij werden bij acclamatie als agenten herbenoemd voor een jaar. Aan de orde kwam hu vrachtbespreking voor het a.s. seizoen. Na breedvoerige discussie kwam men over- met de groentenhandelarenvcreenigingen „De Koophandel" en „Ons Belang", ten einde de verscheping en vrachtprijzen zoo biluj(c mogelijk te regelen, opaat de I.angedijker producten goed en concurrcerend op de markten kunnen worden aangeboden. Het bu reau kreeg machtiging om In samenwerking met de koopliedenvereeuigingcn de tarieven vast te stellen. Van den heer H. Schot was een verzoek ïn- rekomen om schadevergoeding, welke schade .iij bij het ijsbreken had opgedaan. Het ver zoek werd in zeer gunstige overweging geno- men. Veel v/oorden werden gewisseld over net eigen negotie varen. Men besloot dit toe te staan indien geen „vracht" wordt medegeno men. i Bij de rondvraag werd het nut van organi satie in het licht gesteld door de mededeeiing, dat de vereeniging de positie van den Lange- dijker groentenscnipper had bevorderd cn samenwerking dus noodzakelijk is. Hierna werd dc vergadering gesloten. UIT HENSBROEK. Door B. en W. is aanbesteed het bouwen een, dat de vereeniging in overleg zal treden Xlia^lXlXXV.. J VJyy-/\S j

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2