DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 102 Dit nummer beeteat uit 2 bladen. Hon (lord een en twintigste Jaargang. 1919 DONDEUDA (jl 1 MEI Üeze Courant wordt eiken avond, fbehalrelfopj Zon-$ en Feestdagen, uitgegeven. AbonnementRprflsbif vooruitbetaling maan don voor Alkmaar f 1.(55. frnrco^'loerjbet 2r?* heele Kfjk 1190. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. BQ Igroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Briefen franco aan jile N.V, |Boefc- en Handelsdrukkerij v/h. HEBMs. C0STEB1 fZOON, Yoordam C 9. Binnenland. Telefoonnummer 2. J Graaf Von Brockdorf Ractzau «n de leden der Duitsche vredesafvaardiging zijn aan het station van Vaucreeson aangekomen. Het vragen- en antwoordenspel kan, dus beginnen. Wel zijn aa Italiaansche afgerawdlgdan nog altijd afwezig maar men hesp! land© na zijn zegetocht door Italië >t, dat Dr- ridi spoe- zjjn, zegetocht dig weer te Parijs zal aanmelden met" do boodschap, dat Italië nog altijd op vervul ling van zijn nationale wensdien hoopt, maar daarom toch niet zoo dom ia om zijn Fransche, Engelsche en Amerikaansdia vrienden door een onbezonaan actie moedwil lig te verliezen, In de Italiaans&e Kamer m des Senaat kwam het tot geestdriftige tooneeltje» naar aanleiding van Orlando's redevoering ter ver dediging van het optreden der Iiahaausche algevaardigden te Parijn. Orlando verdedigde het Italiaansche volk tegen de beschuldiging van imperialisme, dat uitgelokt is omdat Italië opgeschrikt is door de smartelijke kreten van zijn broeders en verklaarde daarna, dat Italië wenschte, dat zijn verbond met Engeland;, Frankrijk en Amerika, dat bezegel#is door het vergoten bloed, niet verbroken zal worden, zoodat de Ital'aansche regeering met een geest van ver zoening bezield ia. Uit deze woorden spreekt reeds een zekere voorzichtigheid, een besef, dat de vriendschap der Geallieerden niet roekeloos mag ver speeld worden. Toch is het natuurlijk m het Italiaansche parlement en in den Senaat tot geestdriftige Setoogingen gekomen. In bet parlement werden al van telegram men uit Fiume, Zara, Sebonico, Spalato, Trau, Abbazia en het eiland Brazza voorge lezen, waarin annexatie by Italië wordt ver langd. Met 380 tegen 40 stemmen die der offi- deele socialisten werd de volgende motie aangenomen: „De Kamer, beschermster vaa de waardigheid en de tolk van den wil van het Italiaansche volk, verklaart zich solidair met de regeering en betuigt haar volkomen vertrouwen, dat de regeering de hoogste rechten des volks zal verdedigen en een duur» zamen vrede zal weten te bereiken." In dm Senaat werd de motie van vértrou wen met algemeene «temmen aangenomen Inmiddels komen er ook berichten van meer daadwerkelijk optreden der Italianen. Volgens de Daily Mail zou 'gilië zelfs een pantserkruiser naar Fiume hebben gezonden. De gezant der Ver. Staten te Rome is in middels naar Parijs vertrokken. De kwestie van Fitrme is niet de eenige moeilijke die de heeren in Parijs tot oplossing moeten brengen. Ook de Japangche gedelegeerden bleken niet vrij te zijn van imperialistische neigin- gen, waardoor tevens China in de verdruk king kwam en het was uiterst moeilijk hen te vreden te stelle nzonder Italië een wapen in de bande© te gevm voor amnestie van Fiu me. Wilson was ook, wat de Japangche aan spraken betreft, gekant tegen een regeling; die bij beschouwt alt can grove inbreuk op at rechten van China. Toch schijnt men aan de Japansche eischen tegemoet gekomen te zijn. Blijkbaar heeft Ja pan Kiautsjau en de andere rechten die Duitschland in China had, verworven gekre gen, maar het is met de drie groote mogend- leden overeengekomen, dat het dit gebied on der zekere voorwaarden later aan China te rug zal geven. Japan heeft blijkbaar na eenige concessies inzake Kiautsjau zijn amendement op het vol» kerenverbond inzake de rassengdijkheid in getrokken. Een Repter-telegram uit Parijs meldt, dat de vredesconferentie bekend maakt, dat het geschil nopens Kiautsjau op bevredigende wijze is geregeld. Er wozden geen bijzonderheden gemeld. Blijkbaar vreest men, dat de tegemoetko mingen aan Japan in Italië, waar men zich als het stiefkind der conferentie beschouwt, alles behalve aangenaam opgenomen zullen worden. Ook !n België was men. zooais wfj reed9 mededeelden, bijzonder ontevreden over de door de Parijsche conferentie genomen beslui ten. De Raad van Drie schijnt thans aan de Belgische gedelegeerden bevredigende waar borgen gegeven te hebben in verband met België's verzoek om een crediet van 100 mil- lioen pond sterling om België voor een ramp te sparen. Zoo langzamerhand worden de meest las- tigen ter conferentie dus tevreden gesteld en kan men in het teeken van de zoo zeer ge roemde eensgezindheid met de afgevaardig den van den verslagen vijand over de bepalin gen van den vrede beraadslagen. Ter inleiding van een expeditie tegen de Gfflöauaiatia te Mfinchan is de opmaradi vaa 15000 man Pruisiadro troepen begonnen Zij hebben, reed* den Donau overschreden en men verwacht dat de Spartaciërs te Mfe chen een eraatigen afrijd niet zullen afwach ten. Uit Bamberg wordt gemeld, dat in korte gevechten de regeeringstroepen belangrijke voordeden tegen het roede leger behaalt hebben. Uit het O oaten, Noorden en Weaten rukken de regeeringstroepen op, zoodat het roode leger slechte een uitweg naar het Z-uidea ©pen blijft. De Spartfldftra fcefcbsn reed» 27 doodss» verloren. In Mündhem <s het nog rustig era schijnt het leven nog vrij normaal zijn gang te gaan. Uit Weenen komt het bericht, dat Zuid-Sla vische troepen de demarcatielijn overschreden hebben en de door Karinthische troepen be zette steunpunten hebben overrompeld. De Duusch-OosteurijkBche regeering hoopt dat de Vereenigde Staten, die den wapenstilstand tot stand brachten, zullen toornen dat hun de instandhouding daarvan tor harte gaat, en verwacht dat het verantwoordelijke gezag te Belgrado de verhouding tot Du"fech-Oosten rijk, tevoren volkomen m den haak, zal her stellen. Uit Graz wordt gemeld, dat de Zuid-Sla ven hef station Resenbaeh hebben genomen en de dekkingstroepen bewesten Voelkermark; terug drongen. Overal elders werden de aan. vallen ten koste van ernstige verliezen voor de tegenstanders afgeweerd. KORTE BERICHTEN. Uit St John wordt gemeld, dat Rayn ham en Hawker voor den vliegtocht over den Oceaan gisterlmddag zouden opstijgen. Wilson heeft op 14 April em nemo- random betreffende de kwestie van de Itali- aanêthe eischen inzake de Adriaiische Zee" aan de Italiaansche delegatie te Parijs over handigd, hetwelk te Rome bekend gemaakt Is. De Fransche regeering heeft doen we ten, dat ze voornemens is straaibetoogingen op 3 Mei te verbieden* -In Br omwijk is ern aieum regeering gevormd Naar in goedingelichte kringen ver luidt zal de Italiaansche delegatie Woensdag naar Parijs ierugkeeretk Bij pen tusscheniijdsche verkiezing voor midden-Aberdeen (Engeland) werd de coali tie-unionist door een liberaal verslagen. De opmarsch der Roemeniërê aan de Theiss duurt voort. De Belgische minister voor Economi sche Zaken acht het onmogelijk een vredesver drag te teekenen, waarin niet algeheel herstel voor België is omschreven. liet Engebche Lagerhuis nam de he- grooting aan. Op 15 Mei zal te Kiejef een communis tisch congres worden gehouden. In Washington zijn zeventien htbcke machines ontdekt in brievenmalen. Wilson verklaarde zich voor de toewij zing der haven van Valona (Albanië) aan Italië ACHTERBLIJVEN VAN VERLOF. Omtrent "de toekenning van bezoldigingen bij achterblijven van verlof is het navolgende bepaald: Wordt een officier of onderofficier in werkelijken dienst die zich met verlof be vindt, bij het einde van het aan hem toege staan verlof door ziekte of door eene andere wettige reden verhinderd terug te keeren, dan wordt hij, ten opzichte van het genot van jaawedde, beschouwd alsof hij zich met ver lof tot herstel van gezondheid bevond en be houdt dus de volle jaarwedde; (volgens de oude bepalingen werd in zoodanig geval slechts twee-derde der jaarwedde genoten). Wordt een zoodanig militair vóór zijn terug keer in eene ziekeninrichting of in een ge sticht voor krankzinnigen opgenomen, dan wordt hij. geacht op den dag der opname van verlof te zijn teruggekeerd. Wordt een sol daat om één der redenen, als hierboven ver meld, verhinderd van verlof terug te keeren, dan blijft hij in het genot van soldij(volgens de oude bepalingen werd in zoodanig geval geene soldij tegoed gedaan). De reden der verhindering om van verlof terug te keeren, moet gestaafd worden, bij ziekte door eene verklaring van een officier van gezondheid of, zoo die niet ter platase is, van een burger-geneeskundige; bij een andere wettige reden, door eene verklaring van hem, die uit den aard zijner betrekking daartoe het best in staat is, zooals b.v. een commisaris van politie, een stationschef, een directeur van Va gen van burgers moeten gelegaliseerd zijn de- een stoombootmaatschappij, enz. verklarin- door den burgemeester. Duurt de verhinc ring langer dan 14 dagen, dan moet gelijke staving geschieden bij het einde van elke maand en bij het einde der verhindering. Onder „wettige redenen" worden verstaan de redenen, gegrond op overmacht, voor schriften, bevelen daaronder begrepen ver bod of vergunning van meerderen, of an- desa omstandigheden, onafhankelijk van dan wil of van handelingen van dw teatmldkwn persoon. Onder „soldaten" worden venrtiuig alls mi' litairen beneden de» rang van sergeant, mar bezoldiging per dag i* geregeld. Een militair, die zonder wettige reden van verlof achterblijft, geniet geene jaarwedde of soldij van en met den dag na dien, waarop dien toestand intreedt tot en met den dag vóór dien, waarop dien toestand ophoudt, ophoudt. Dit laatste wordt geacht ook het val te zijn op het tijdstip, dat hij door de voegde macht wordt aangehouden of zich ter beschikking van die macht stelt. DE GEREQUIREERDE SCHEPEN. Eenigen tijd gelden is gemeld, dat het de bedoeling was, aat de onderhandelingen voor de teruggaaf onzer door Amerika gerequl- reerde schepen te Londen zouden worden voortgezet, zoodra de met het veeren daarvan belaste Amerikaansche gedelegeerde daar zou zijn aangekomm. Naar thans vernomen wordt, is bedoelde gedelegeerde, de heer Palen, naar Rotterdam door gereisd en hébben de onderhandelingen daar plaats gehad en in hoofdzaak tot een bevredigen resultaat geleid. VERHOOGING VAN HET TELEGRAMTARIEF. Met ingang van heden is het tarief voor het verzenden van telegrammen verhoogd en wel volgens oqderstaanden maatstaf: Gewone binnenlandsche telegrammen wor den met 10 cents en dringende binnenland sche telegrammen met 30 cents per telegram verhoogd. De kosten voor het verzenden van alle radio-telegrammen, afkomstig van of be stemd voor Nederlandsche kantoren, die ge wisseld worden door tusschenkomst der Rijks- kustkantoren, worden gebracht op 3 cents per woord met een minimum van 30 cents per telegram, Hri bedrag, toekomende aan de Rijkskast en Rijksscheepsstations, wordt verhoogd tot 20 cents per woord met een minimum van 2,— per telegram. GfiiM'tiirf! NifiiMs. waar men EERSTE NEDERLANDSCHE PAEDA GOGISOHE NA-PAASCH- CONEERENTIF Zaterdag 26 April Na de wijdingsstonde vangt om 10 uur de heer dr. J. H. Gunning, districtsschoolopzie ner te Hilversum, zijn referaat aan over „Godsdienst in huisgezin en school". Spre ker betoogt dat godsdienst niet isDienst van God), noch Cultus, noch zedelijkheid, noch dogma, noch theologie, noch wijsbegeerte, noch poëzie, en toch van dat alles wat. Het i.« opvallend dat de Duitschers ons „Gods dienst", vertalen met Religion, terwijl hun „Gottesdienst", ons cultus, eeredienst is. Re ligie komt in het nieuwe testament niet voor terwijl' Paulus „Godsdienst" gebruikt in de beteekeniis van bijgeloof (Felix en' Agrippa). Wat de Romeinen en Grieken van de joden zeiden, zeiden dezen van de eersten. Ze von den elkaar erg bijgeloovig. het woord dat Paulus voor godsdienst gébruikt is eusebeia te vertalen door godzaligheid. Godsdienst is geen zedelijkheid, ofschoon ze wel een zekere verhouding onderling hebben. Spinoza. Kant, A. H. Gerhard, zijn hoog-zedeüjk ofschoon niet godsdienstig. We hebben wel te beden ken, dat er behalve die zedelijkheid nog iets anders noodig is. Men mag de godsdienst niet onder de zedelijkheid wegmoffelen, het geen de bedoeling is van het internationaal congres voor zedelijke opvoeding, waai de godsdienst uit de schóól wil bannen. Godsdienst is geen theologie, dit is weten van God, ofschoon wel een bestanddeel er van De Bijbel spreekt van „kennen van God". De Heidenen spraken wel van Chris telijke mythologie, Dit is onjuist. In ieder ge val hebben de Bijbelsche verhalen groote op voedkundige waarde. Ze is ook geen dogma tiek. Op het dogma wordt veel gesmaad, maar toch is dat onmisbaar voor de geloofs waarheden. Een dogma is niet meer dan re sultante eener gedachtenwisseling. Spreker gaf verschillende voorbeelden daarvan, be- toogende, dat juist de eigenaardigheid .van een dogma is, dat het nooit oud kan worde» daar na de vastlegging zich steeds weer nieu we gedachtenwisselingen ontwikkelen, die wederom het aanzijn aan nieuwe dogmata geven. Godsdienst is geen wijsbegeerte. Die wil een ersatz geven voor godsdienst en verkeert daarmede steeds op gespannen voét. De ge- loovige philosopheert en komt daarbij, tot de ïoogste aanbidding. De godsdienst openbaart zich ook in de kunst, maar een gevaar daarbij is, dat men zich aan de kunst inplaats van aan godsdienst geeft. De Bijbel vermaant ons tot nuchterheid. 'De aesthetica kan ons aftrekken van den godsdienst, welke is een evende verhouding tot God. 'De godsdienst i 9 geen mystiek, maar iets zeer concreets, dat zich uiterlijk en naar buiten, openbaart. De "rveinsdheid werd door Jiezus veroordeeld. 'it leven is een leven van gehoorzaamheid, maar tevens van vrijheid, een leven van hei ligheid, een Tewffl in schuldbesef en berouw, huwelijkje om elkaar wederieerig op te voe- peil en daarvoor zijn it wordt pas bereikt bij ter verwezenlijking van het koninkrijk Gods. De verhóufl'ing van het menschenkind tot den Vader, welke wij eerst dcor Christus leeren verstaan. De behoefte aan gemeenschap bij godsdienstzin 'e steeds groot geweest, waar van blijk geven de Hagepreeken en ook deze conferentie. Het familieleven ia de hoogste vorm van persoonlijk leven. Het doel van het huwelijk is om elkaa ren tol hooger geest ook de kinderen, doch godsdienstige opvoeding. Mooi "wordt dit ge schetst in „Onder het Stroodak" van mevrouw Van Hi lie. Het is het koesteren en verplegen van den gemeenschapszin. Ook de godsdien stige vormen hebben groote paedagogische waarde. Die spreken vooral tot de kinderen. En daarom, omdat dit spreekt tot het gods dienstig gemoed van de kinderen, is dit beetje uiterlijkheid goed1. De top van een berg ligt nu eenmaal niet aan zijn voet. De eeredienst in het gezin waarin de vader moet voorgaan heeft groote waarde bij wijding en waarach tigheid. De moeder haar taak is het vertellen uit den Bijbel. Voor den eeredienst leenen zich de maaltij'den omdat het gezin daarbij meestal voltallig is en die dan tevens het middagmaal tot een ,niet i» de eerste plaats eetpartij" aal stempelen, De praktijk heeft uit gewezen, dat kinderen onder 7 jaren bijzon der ontvankelijk rijn voor de Bijbelsche ver halen, dan komt een tijd van geringe 'belang stelling, terwijl met het intreden van het pu» berteits-tijdperk de godsdienstzin weer wak ker wordt. In den godsdienst zit een element van leering. Pestalozri die ofschoon een edel mensch, n-et religieus was? heeft op het ein de van rijn leven een christelijke school be zoekende, moeten erkennen, dat hij daar dat vond. wat hij op rijn scholen nog miste (SchlosenBeugan) n.l. de kracht des ge- loofs. De ervaring van het aardsche kind schap moet de kinderen brengen tot het besef van het christelijk kindschap. Eminente christenouders zijn voor 't kind representan ten van God. Die leert het door Christus. Pestalozzi had getracht dit te schakelen, maar heeft moeten erkennen^ dat hij gefaald had Naar aanleiding van verschillende vragen, waarvan de beantwoording een deel van den namiddag en den avond in beslag nam, volg de een geanimeerde discussie, waarbij spreker nóg betoogde, hoe gewoonte (geen dwang) paedagogisch voor het kind van zooveel be lang is. Dit is in vleesch en bloed opnemen. Daarnaar doet mm „van zelf" oqbewust (voorbeeld fietsen). De vergadering werd ge sloten. 27 April, 's Morgens om 10 uur werd te Groet godsdienstoefening gehouden, waarbij Ds A J P. Boeke voorging In den namid dag hebben nog enkele besprekingen plaats gehad, naar aanleiding van de ondervindin gen der vorige dagen, 's Avonds bracht het koor van Schoorlsdie jongedames nog 'n can tate van Bach (Opus 7) ten gehoore, waarna men uiteen ging. 28 April In den morgen werden nog eeni ge nabetrachtingen gehouden, waarbij men dankbaar uitsprak, dat de conferentie bij alle deelnemers voldoening heeft gewekt, waarna dc heer Baudel, van Leiden, zich tot tolk maakte van de deelnemers aan de conferentie, om dank te brengen aan de kerkvoogdij voor het gebruik van het kerkgebouw. DE KONINGIN EN 't NEDERLAND SCHE FABRIKAAT. Naar het 'Hbld. verneemt heeft H. M. de Koningin eene aanschrijving doen richten tot de hoofden der [Departementen van de Ko ninklijke Hofhouding, waarin mededeeling wordt gedaan van Hr. Ms, uitdrukkelijk ver langen om bij het aanschaffen van alle artike len, werktuigen en benoodigdheden op elk gebied, waar zulks nog niet is geschied, bui- tenlandsch fabrikaat te vervangen dooT Ne- derlandsch fabrikaat overal waar zulks naar een'igszins mogelijk is. H. M. verzoekt daarbij om op den eersten Maart 1920 van de hoofden der Hofdeparte- menten eene opgave te ontvangen van alle sedert einde April 1919 aangeschafte artike len, die niet te verkrijgen waren als Neder- landsch fabrikaat. ONHEBBELIJK OPTREDEN DOOR BELGISÖHE SOLDATEN. Men meldt aan „De Maasbode". Over het brutal iseerend optreden van Bel gische soldaten in ons land nebben wij reeds meermalen, gemeld. Men herinnert zich b.v. de gevallen te Oud-Vroenhoven en Tegelen. Een paar nieuwe staaltjes van recenten da tum ter illustratie van ons opschrift. Door het grensdorpje Slenaken in Zuid- Limburg, bij de toeristen welbekend, laveer den een paar dronken Belgische in uniform gestoken soldaten. In een herberg stonden zij vis a vis een Belgisch vluchteling, met dezen ontstond twist, omdat volgens de tnpening der soldaten, de refugé spionnendienst had verricht voor den Duts. De ruzie ontaarde in een vechtpartij, en een der Belgen wilde zijn landgenoot met een mes te lijf, ook vreedzame inwoners van Slenaken werden door de Belgische soldaten lastig ge vallen. Toevallig naderde de commandant van de marechaussee, die korte metten wilde ma ken en de Belgen even over de grens wilde wippen. Dit was eerder gezegd dan gedaan Tijdens het transport gingen ze den opper te lijf, die hun echter het stof uit den soldaten rok klopte. j Met behulp van een paar bewoners werden de Belgen in arrest gesteld. In Venlo werden Belgische soldaten aange bracht uit Belfeld. Ze hadden het volgende op hun kerfstok. In Belfeld passagierende Belgen wilden niet uitwijken voor een passeerende auto, die, benevens de inzittende dames en een heer, ia de sloot terecht kwam. De dames werden uit de auto geslingerd. Niemand kreeg letsel, doch de auto werd ernstig beschadigd. Tij dens het incident gedroegen de Belgische sol daten zich zeef onverschillig; ze waren bo vendien zeer brutaal Een der heeren droeg een revolver en een doosje met scherpe pa tronen. De politie van Belfeld arresteerde de „helden" en zette hen in de doos In de grensdorpen krijgen de bswnnara vooral de ta&irgicra, bezoek van de bezet tingstroepen. De herbergen van aommagia Ne derlanders werden reeds gastoten. Is ésm straf niet te zwaar' Waarom niet ^gezorgd, dat de Belgen of Fransdhen oist ever dte grenzen kunnen komen? VALSCHE 1000 MARK-BILJETTEN, De politie te Nijmegen was ter oore gekomen dach zich aldaar eenige personen bevonden, met 't oogmerk valsche bankbiljetten vanlOCQ mark in omloop te brengen. Al spoedig slaag de zij er in vijf zulke biljetten in beslag te ne men en de recherche stelde een uitgebreid on derzoek in. Dit leidde gisteren tot de aanhou ding van den 19-jarigen arbeider N. uit (D.L die verklaarde te Nijme valsche bankbiljetten van 1000 mark Hassum :en 50 bob ben uitgegeven, In verband met deze zaak zijn gisteren door de marechaussee te Gennep aangehou den en naar Nijmegen overgebracht de 18-ja- rige slagersknecht A. A., wonende aldaar, en de 25-jarige koopman A. O d. V., wonende te Rotterdam. Dezen hebben 102 ralcdsa 1QCÖ mark-biljetten in handen gehad, waarvan 50 aan genoemde A. M. wenden overhandigd, terwijl dc overige 52 vermoedelijk aan een Belgisch soldaat bij' de grens te .Oiemna zijn overgegeven om ze in DuitsoSaïaad te „plaatsen". De V. verklaarde, dat hij de 102 biljetten te Rotterdam van een Belg had gekocht voor ruim 28.000. Deze Belg, vermoedelijk S. genaamd, is inmiddels te Bergen op Zoom aangehouden. Nadere aanwijzingen hebben voorts gisteren geleid tot de aanhouding in een café te Nijmegen van den 28-jarigea ar beider A T„ wonende te Groesbeek, die eveneens in het bezit moet rijn van een aantal dier biljetten. Op een door hem gehuurde ka mer vond de politie 17 Kg.tandrubber, eenige revolvers en munitie. Het onderzoek wordt voortgezet; o a. zou den te Rotterdam en Sittard bij andere ver dachten huiszoekingen worden verricht DE ROTTERDAMSCHE TRAM- STAKINO. o De raad heeft na een heelen dag vergaderen op Woensdag geen uitgespraak gevonden, die aan het conflict een einde kon maken. De mtv tie-Hcijkoop werd, na veel bestrijding door de andere raadsleden, door den voorsteller inge trokken, omdat zij toch geen kans had aange nomen té worden Zij werd gevolgd door een tweede, waarin alleen uitgesproken werd de wenschelijkheid van de hervatting van de on derhandelingen tusschen de tramdirecties en de'vakvereenigingen en waarin in uitzicht ge steld werd, dat ook tariefsverhooging zou worden toegestaan, wanneer bleek, dat deze noodzakelijk was voor de lotsverbetering van het personeel. Deze motie werd echter ook verworpen. Aangenomen werd de motie- Schouten, waarin het verband tusschen de tramloonen en de gemeenteloonen wordt ge handhaafd, terwijl eventueele tariefsverhoo ging, indien noodzakelijk, in uitzicht wordt gesteld, waarin voorts de houding van B. en W. wordt goedgekeurd en cje staking afge keurd. De raad nam deze motie aan, ook na dat Heijkoop verklaard had, dat deze motie de staking aanzienlijk zou verlengen ai de zijne daarentegen tot een spoedige optoesuig zou leiden. NED. HERV. PREDl KANITEN- VEREENIGINiG. De vergadering van de Nted. Pred. Vereen, werd Maandag te Utrecht aangevangen on der leiding van dr. Bronsveld. In rijn openingswoord herdacht de voorzit ter de overleden predikanten onder wie: Sdiuller tot Peursum. De openingsrede werd gehouden door prol. Obbink van Utrecht, naar aanl, van Joh. 20 21, 22: gelijk de Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik ook ulieden." Hierna hield dr. Th. L. Haitjema, pred. te Apeldoorn, een referaat over: „waarheid en Bewustzijn." Aan de besprekingen hierover namen var- schillende predikanten deel. Voor het eerst in de pradikanteauergad»- ALIMAARSC

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1