Distractie rat leTenlddeleii Gemengd Nieuws. DISTRIBUTIE van levensmiddelen, Q?d*é7GF<s!f "wv v#3 *£*ji sa, ss# 9 Mtï Iftio 55j osfctó *st B«?a Nö V «c? és '38 Rtis; Bot No, 49 vac de Peuivwctócnkaait: 250' gram Groene Erwten. Bon Neg 50 van de Peulvruchtenkaart: 125 gram Capucijners. Boe No, 39 van de Suikerkaart 350 gram Suiker, met ingang van 5 Mei e.k. Ban No. 43 van de Kaaskaart: 100 gram Kaas. Bon No. 17 van de Havermoutkaart: 200 gram Jam. Bon No, 47 van de Vleeschkaart: 2 Ons Spek. Bon No, 48 van de Vleeschkaart: 114 Ons Ingevroren Rundvlecsch. Bon No. 82 van de Aardappelenkaart: 4 K.G. Klei Zandaardappelen, prijs 7 cent per K.G. Bon No. 50 van de Zeepkaart: 150 gram Zeep a S cent, zijnde 100 gram Kalizeep en 50 gram Kleizeep. BOTER- EN VETKAARTEN. Gedurende het tijdvak van 4 tot en met 11 Mei 1919 is geldig Bon 13 van het 3e tijdvak der Rijks Boter- ca Vetkaariea. De Waaro. Directeur "au bet Distributiebedrijf, C. H. SCHNEIDERS. fjeledea en aangenaamheden met elkander be- eefd. Spr. was overtuigd, dat beiden thans met dankbare harten terugzien op de groote af gesloten periode Namens eenige leden van de Luthersche ge meente bood spreker den heer Elrfing een huldeblijk aan, in de hoop dat hij daarvan, niet alleen vandaag, maar nog vele jaren veel genoegen mocht beleven. Om 3 uur verscheen een deputatie van den brandweer, die eveneens een enveloppe met inhoud aanbood. De heer Otter heeft 150 lleschjes verschil lende soorten drank geschonken. In den loop van den dag kwamen vele stad- geaooien feliciteren. Van 6 tot 8 uur zal het stedelijk muziek corps de jubileerende paren met eenige num mers verrassen. Een extra woord van lof verdienen de va der en moeder van het huis, die geen moeite ontzien hebben om dezen dag voor de oudjes tot een onvergetelijke te maken. Zij hebben zich in de vijf jaren, dat zij aan 't hoofd van deze instelling staan, bij al de oudjes bemind gemaakt. Dit is een gevolg van hun stelregel, dat wat men doet, niet alleen reglementair moet zijn, maar uit 't hart voortkomen moet. OPENBAAR DEBAT. Het door de afd. Alkmaar der S. D A. P. aangeboden en aanvaard openbaar debat aan de afdeeling van den Vrijz.-Dem. Bond. is voorloopig uitgesteld, omreden de S. D. A. P. haier leidende figuren daarvoor niet kan krijgen, wegens overbelasting met werk zaamheden. Waar de vrijz.-democraten er op ■tonden één der kopstukken in het strijdperk te doen treden met één hunner personen, wil de da S.D.A.P. geen anderen spreker verzoe ken. De debatvergadering zal dus vermoede- LHlc in de September- of Octobermaand plaats vinden, doch hieromtrent zal nog een gecom bineerde bestuursvergadering plaats vinden. EV. LUTH. GEMEENTE. Van Zondag a^. af zal de dienst om 10 uur aanvangen. DE 1 MEI-DAG. De door den A'kmaarschen Bestuurders- bond cn de afd. Alkmaar der S. D. A. P. aan gekondigde meeting werd wegens he»t druile rige weer niet op het Dodenveld, zooals was aaugekondigd, doch in dc socitcitozaal van de ..Harmonie" gehouden. De heer v. d. Berg wekte in zijn openings woord de aanwezigen op zich op „Het Volk" te abonneeren. Spr. oordeelde dit noodzake lijk, er op wijzende,, dat de burgerpers bezig is de November-eischen af te breken. Spr. spoorue de aanwezigen ncde aan om lid en verbruiker te worden van dc Arbeiders- coöperatie. Als spreker voerde het woord de heer de Jong uit Amsterdam, die begon te constatee- ren, dat de internationale solidariteit der ar beiders weer begint op te leven. Spreker besprak uitvoerig de betcekcnis van den 1 Mei-dag, stond bij het revoluti- onnair wereldgebeuren, schetste den noodtoe stand vau het Nederlandsche proletariaat en deed uitkomen waai om de geest van Troel stra's woorden in November bij de arbeiden de klasse insloeg. Zoolang het kapitalisme niet overwonnen was, zoolang zou de hegeer de rust en welstand voor allen in de wereld niet komen. Spr eindigde met een opwekking om zoo krachtig mogelijk de ideeën van het sodalis- me te propagecren, opdat dc socialistische be wening onweerstaanbaar wordt. Dc voorzitter sloot de bijeenkomst met een opwekkend woord, cm bij de gemeenteraads verkiezingen sterk te staan, om dc verkiezing vau dc candidaten der S. D. A. P. te verzeke ren en deelde mede, dat daardoor a.s. Maan dag in het lokaal van den bT.r Mooij aan de Koorstraat de eerste vergadering gehouden zal worden. Om half vier werd hierna de optocht op gesteld. In deze optocht werden de doeken van de volgende vereenigingen medegedragen N< m hpi m Post cn Telegraaf 'vau den CcDlraleu Neder- Icd. Bond van Arbeiders in het Ilandela- en Transportbedrijf te Land, Onderafdeeling iandschcn Ambtcnaarsbond, de Algemeene Ned. Mct&albcwcrkersbond, Soe.-Dcm. Arbei derspartij aid. Alkmaar, Ned. Ver. Mot Af schaffing van Alcoholische Dranken afd. Alk maar, Alkm. Bestuurdcrsbond, Timmerliedc-u- Vereeniging „Verbetering door Eendracht" afd Alkmaar, Alg. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- cn Suikerbcwerkersbe- drijf, Ned. Sigaren- en Tabaksbewerkersbond afd. Alkmaar. Dc voorzitter weeo het verzoek van de vóór korten tijd opgerichte Goc.-Dcm. Club, om met hun doek aan de optocht deel te ne men, af, omdat dit verzoek pas des avonds te voren was gedaan en er over do inwilliging met de organisaties geen ruggespraak gehou den kes worden. BTJ HET REV. SOC, MET-COMITÉ In een ten 3 ure belegde middagvergade ring in de tuinzaal van de „Harmonie" voer de voor het Rev. See. Msi-comité de heer P, v. d. Vees, uit êjssk, het roerd. Ock deze bebssdekie «itvcerijf hef mcMoncab aj», i daarin het streven om net kapitalistische sel plaats tc doen maken yoor het socialisti sche. Dat een groot-grondbezitter in ons land bij zijn jachtterrein van oOO H.A nog 30 H.A kon voegen, waardoor de bewerkers van den grond werden verdreven, terwijl de regeering overal plakkaten laat ophangen met het op schrift, dat ieder mud koren, aan de distribu tie onttrokken, 200 gezinnen van een pond brood b'eroofd, was voldoende typeerend voor het verderfelijke van het kapitalistische stelsel. Spr. betoogde uitvoerig, waarom de kapita listische maatschappij voor een communisti sche moest plaats maken en deed uitkomen, hoe 't mogelijk was in enkele uren arbeid per dag een zoodanige productie te verkrijgen, die aan allen het noodige verschafte. Bij een goede verhouding behoefde niemand te ontbe ren. In scherpe bewoordingen hekelde spr. bet militarisme, daarbij de houding van de soc- dem., die gedurende de oorlogsjaren de landsverdediging wilden, en uu'iu de Kamer bij monde van de heeren rer Laan én Hugen- holtz verklaren, dat ons land niet te veröedf- en was en is, djt onze vloot oud-roest is en !at het deelnemen aan den oorlog vcor or.%| land, het noodeloos offeren van duizende jongeren had beteekend, lakende. Met een opwekking om zoo noodig het wa pen van de algemeene werkstaking voor de vernietiging van de kapitalistische maat schappij te gebruiken, om deze te doen plaats maken voor een socialistische, waarin geluk is voor allen, eindigde spreker. In de groote zaal van de Harmonie" werd des avonds een openbare bijeenkomst ge houden, die druk bezocht was. Ook deze vergadering werd geleid door den heer R. Zomerdijk, die het betreurde, dat thans ook in Alkmaar de arbeiders op den 1 Mei-dag nog gescheiden optrokken. Dit had krachtverspilling tengevolge en juist in deze tijden was de eenheid van het socialistische deel der burgerij noodzakelijk. De Gem. Zangvereniging, onder lei ding van den heer Ooijkaas, zong hierop eenige liederen, waarvan vooral „Ontwaakt" bezielend klonk. De iieer A. de Klerk, uit Amsterdam, voer de als spreker het woord. Spr. wees er op, dat de strijd naar het doel onoverkomeHik lijkt, doch ziet men achter waarts, dan valt te constatceren, dat men steeds in grooter massa optreedt om het kapi talisme te bekampen. De oorlog had een groo- ten knak aan het kapitalisme gebracht. Het proletariaat is gaan inzien op welke ellendige plaats het staat. In verschillende landen zijn de oogen van de arbeiders open gegaan. Een maal zal de tijd komen, dat de arbeidende klasse zegeviert, dan zal het uit zijn, dat een klein deel de winst van de groote massa op strijkt. Spr. laakte het in de R. K; geestelijkheid, die de laagste middelen aanwendt om de R.-K. arbeiders uit de socialistische vakorganisaties te halen. Wanneer de revolutie komt, dan hoopt spreker dat de zegevierende arbeidende klasse geen gebruik maakt van de middelen bedrog en broodroof, waarvan de tegenstan ders zich bedienen. Spreker meent, dat de strijd open en eerlijk gevoerd moet worden. In plaats van broeder schap en liefde, zooals het christendom leert, heeft het kapitalisme haat en nijd gebracht Spr. wilde ook blijven werken tot verbete ring in het raam der bestaande maatschappij. Men mag daarbij echter niet blijven. De strijd moet dieper gaan en wel tegen de grondsla gen der maatschappij zelf. Spreker wekte een ieder op te strijden voor het socialisme. Daartoe is het noodig, dat men begint met de individueclc verbetering. Als individu moet men zoo worden, dat men zijn plaats in de socialistische maatschappij kan innemen Men moet beginnen met datge ne, wat een goed zielenleven in den weg staat van zich af te gooien. Ook onder de arbei ders zijn er ie veel, die slechts naar de fouten van anderen kijken. Ook dc kroeg dient men te mijden. Eerst moet men propagandist wor den in eigen gezin, oin zien daarna in den grootcn strijd van net leven te werpen. Slechts in een samenleving, waar de grond en de pro ductiemiddelen zich in handen van de ge meenschap bevinden, kunnen de producten aan allen ten goede komen dl zal er gerech tigheid zijn voor allen. (Applaus). Het duo Driehuis vermaakte hierna de aan- wezigcu met cabaretliedjes cn voordrachten Er werd hartelijk gelachen „Ontwaking" gaf ook nog eenige liederen. Voor dc gezinnen van de dienstweigeraars werd ruim 14,gecollecteerd. REILÖO, TH uot, Ds, EiTerts de Ltean. Evangelisatielokaal, 10 uur, De. Kloos terman. HEERHUOOWAARD, 9-30 Ps, Brettemt* KC'E'D? if?, léltffisi, OUDORp o y* "tu. éi# i SGrÏE RMC RHORN, &30 uur, Da. Spaar garen. SCHOORL, 10 uur, Ds, Boeke. ZUID-SCHARWOUDE. Herv, Kerk, 9.30 uur, Ds. Meurs, van Koedijk. DE GEHEIMZINNIGE KNIKKER- "-REGEN. Heviger dan tevoren kletterden en sprongen de geheimzinnige knikkers Dinsdagavond over jie binnenplaatsen en tegen de muren der huiden aan de Nieuwe Kerkstraat. Zóó erg, dat de oude moeder van de familie Vitali een zenuwtoeval kreeg en naar bed moest worden ;ebracht. Onnooaig te zeggen, dat deze ge- icurtenis en het feit, dat nog een ruit werd ebroken, de bewoners tot ue grootste woede bracht. Iemand van de Tel. was in de gelegenheid eenige kwartiertjes op de binnenplaatsen door te brengen. Het bombardement was juist her vat en de buurtbewoners waren in volle ac tie. Ze werden geassisteerd door een paar be langstellenden, die bereidwillig de taak van particulier detective op zich genomen hadden en nu al hun vernuftigheid uitspeelden, om dit raadsel tot klaarheid te brengen. Ze zaten op de daken, op de tuinhuisjes, in de boomen. Er was een kleine rechercheur, die een gevaarvollen toch door de tuinen vol bracht. Behendig manoeuvreerde hij over schuttingen en daken, tot eensklaps een gerin kel verkondigde, dat hij in een ruit terecht was gekomen. Er scheen een pauze in de be schieting te zijn aangebroken. Onder adem- looze stilte volgde men het kleine recher- cheurtje, dat, een Japanschen koorddanser ge lijk, met zijn lichaam over de meest gevaar volle plekken balanceerde. Totdat de note gaie in deze geschiedenis aanbrak door een gramofoon, die luide be gon te schetteren„O, laat mij sterrevè Een luid geschreeuw van de buren beduid de den eigenaar van het muziekinstrument, dat men uu allesbehalve gesteld was op de wijsjes van den Troubadour Nog even ge rochel van het instrument én het was weer doodstil. Eén oogenblik maar, want het volgend mo ment suisde er iets door de lucht en klikt een knikker op het plaveisel. Een tweede volgde. De beschieting is hervat. Stil als een muis loert de „particuliere" op het tuinhuis. Af en toe zag men de rosse plek van zijn brandende sigaar. Maar de knikkers hadden maling aan particuliere en echte rechercheurs, zelfs aan journalisten, want een kwam terecht op den hoed van den Tel -man. Nog meer projectielen volgden. Tikkend sloegen ze tegen den muur of in het bloemen perkje. De „detectives" ontwikkelden verschillende theorieëneen hunner hoopt door een werke lijk vernuftige uitvinding den dader te snap pen. Sensatie maakte werkelijk de mededeeling, dat een der bewoners der Nieuwe Prinsen gracht het beroep uitoefent vanknikker- handelaar. Woensdagavond vielen er zoowat vijftien projectielen, die Donderdag naar het bureau Jonas Daniël Meijerplcin gebracht werden Daar berust ook een getypte brief, die een der bewoners heeft ontvangen en' waarvan de in houd neerkomt opjc kunt me toch niet ont dekken.- DE MOORD TE ST. OEDENRODE. De politic te Amsterdam heeft gisteravond een huiszoeking gedaan bij een familielid van den reeds in arrest gestelden Samuel Lubig, alias Prikkel. Er waren aanwijzingen, dat een gedeelte van het gestolen geld in bedoeld huis zich moest bevinden. Inderdaad werd ongeveer 4000 gevonden. EEN DRAMA. In het perceel Sarphatipark 712 hoog ach ter te Amsterdam wonen een man en een vrouw, die den laatsten tijd nogal eens ernsti ge woordenwisseling met elkaar hadden. De 26-jarige man had herhaaldelijk te kennen gegeven de vrouw te willen verlaten, om naar PREDIKBEURTEN. 4 Mei. Alkmaar, Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal, bed. v. d. H. Doop. Avond 6 uur. Ds. Kloosterman. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Doopsgezinde kerk, 10 uur, Ds. Wcstra. Evang. Luth. kerk, 10 uur, Ds. H. Mak- kirk, bevestiging van nieuwe lidmaten. Collecte voor het Synodaal pred, trade- men tcnionds. Remonstranische kerk, 10.30 uur, Ds. Wc- gerif. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, benevens Donderdagavond' 8 uur, godsdienstoefening. LEGER DES HEILS (Llmmerboek.) Zondag belangrijke bijeenkomsten. 7 uur voorm. bidstond. 10 uur voorm. heiligingsdlenst. 3.30 uur nam. bij goed weder, opsnlucht- mcetlng. 7.30 uur 's avonds. Groote openbare sa menkomst. Muziek en zang. Woensdagavond 8 uur: Openbare meetlhg Donderdagavond 8 uur: Verlossing-samen komst. UIT DE OMGEVING. Hervormde Gemeenten. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. BROEK OP LANOENDIJK. Herv. Kerk, 9.30 uur leesdienst; 2.30 uur, Ds. Verwaal, van Alkmaar. Ocref. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. de Jong. Chr. Geref. Kerk, 9.30 uur, Ds, de Bruin (H. Avondmaal); 2.30 uur, Ds. de Bruin (Dankzegging. zijn ouders terug te keeren. Dat gaf dan ge- regeld tot hoogloopende ruzie aanleiding. Ook gistermiddag liet de man zich in dien eest uit. De vrouw ging daartegen heftig te eer, legde een revolver op tafel en riep, naar de buren aan de politie hebben meege deeld: „Hier ligt dc revolver; 6chiet nu maar als je durft". Buiten zichzelf van drift heeft de man toen het wapen gegrepen en ten schot op de vrouw gelost. Deze zakte ineen. Dc dader, ziende dat Hij haar getroffen had, richtte onmiddellijk lift wapen tegen zichzelf, Op net geluld der scholen snelden de ku ren toe. De politie werd gewaarschuwd die daarna het tweetal per ziekenauto naar het WUhelmlnagasthui# heeft doen overbrengen. De vrouw had een schot in het oog, de man ter hoogte van den slaap. Beider toestand is hoogst ernstig. DE KINDERLIJKJES TE PRINSEN! IAGE. Het bericht dat te Prinsenhage de zoon van een doodgraver zou zijn gearresteerd in verband met het vinden van de kinderlijkjes, is onjuist. Wel wordt door de justitie ver moed, dat de lijkjes op een kerkhof zijn opge graven, terwijl aan moord of Iets dergelijks niet meer wordt geloofd. STRAATROOVERS. f Een twintigtal jongens, waarvan de oudste hoogstens 16 kon zijn, vielen glslereif op de Oostelijke Handelskade te Amsterdam, een vrachtrijder aan, die met zijn paard en kar een lading sinaasappelen in kratten vervoer- f de, en roofden een aantal sinaasappelen. De man liet paard en wagen onbeheerd en sloeg 'j met zijn zweep op de jongens in. In plaats daardoor te worden afgeschrikt, werd met steen en naar "den koetsier geworpen en met Stelen doorgegaan. Een burger greep een jongen om hem aan de politie over te leveren. Hij had echter niet gerekend op het buiten gemeen brutaal optreden van zijn collega's: jongens van 6 jaar en 8 jaar kwamen met steenen tot op twee of drie passen van hem en dreigende: „Ik gooi je de steenen in je smoel als je hem niet loslaat." De man was genoodzaakt hem los te laten en mocht blij zijn zonder ongevallen te zijn kanfoor te kunnen vlucht», onder bedreiging: „Kom eens door de Conradstraat als je durft, dan zullen we je wel krijgen, Nog ayr vsn die gevaüer hebbca zich daar afgespeeld, en Ml politk-agent, die eindelijk 'kwam opdagen, wae even machte loos. De appelen worden in het zand begra ven en zooara het terrein vrij ia opgegraven en verdeeld. EEN DREIGEND MELKCONFLICT. In een gisteren te Amsterdam gehouden, vergadering van'den Provincialen Bond van Melkveehouders werd het besluit genomen den melkprijs voor de maanden Mei en Juni minimum te bepalen op 15 cent te leveeren in de stad of 14 cent van de boerderij afge haald. Mochten de Amsterdamsche melkhandela- ren hier niet op in willen gaan, dan zal de bond zelf de melkbezorging ter hand gaan nemen. De particuliere prijs zal dan op 18 cent per liter worden gesteld. Deze beslissingfen werden in een motie neer gelegd. DE ROTTERDAMSCHE TRAM. Gisterenmorgen is een vergadering gehou den van het stakende trampersoneel, waarin besproken werd wat in de raadszitting is be handeld, over hetgeen daarin gezegd is over het rapport van de commissie-Vlug. Inzake de Iconen van het gemeenteprrsoneel zei de heer Moltmaker, dat onder ait personeel groote ontstemming heerscht over de door die com missie voorgestelde loonen. Zouden deze dan ook ongewijzigd worden vastgesteld, dan zou er onder dit personeel een agitatie ontstaan, zooals nog nooit was voorgekomen en zooals ook niet verwacht zal worden. Voorts deelde hij mede, dat zoo noodig voor deze staking ook internationale steun zal worden verkre gen. Geconstateerd werd dat gebleken is, dat er onwil is bij de raadsleden. Die onwil is ook bij de stakers; zoo noodig zal men het be drijf weken en weken laten stilliggen. Wan neer er voor de stakers te veel ongerief uit de staking zou voortvloeien, dan zal men over wegen of niet de tijd gekomen is om hén, die thans nog niet te voet behoeven te gaan, ook daartoe te noodzaken. ERGERLIJKE VE RW A ARLOOZ ING Dinsdag is voor de rechtbank te Arnhem de zaak behandeld tegen E. v. K. arbeider te Ede, beklaagd van verwaarloozing en mis handeling van zijn 3-jarig kind Dit kind werd, nadat het in een levensver zekering was gedaan, op allerergerlijkste wij ze verwaarloosd; het scheen dat liet op het leven1 van het kind was gemunt. Het werd in Januari in die barre koude 'half gekleed bui ten gezet, kreeg weinig te eten, werd aan de oortjes opgetrokken, moest op den vloer tus- schen 'bedjes der andere kinderen slapen, tot dat de politie zich over het knaapje ontfermde, het medenam en vervolgens op advies van den dokter overbracht naar hét ziekenhuis te Bennekom, vanwaar het na enkele maanden hersteld, bij betere menschen werd uitbesteed. Tegen den ontaarden vader werd een half jaar gevangenisstraf geëischt, tegen diens 15-jarigen zoon, wegens medeplichtigheid, 3 maanden tuchtschool. EEN HARING VOOR TWEE PERSONEN. Men meldt op 14 April uit Claasshal: Het stedelijk bestuur had eenige dagen ge leden bekend gemaakt, dat bij de verdeeling van levensmiddelen twee personen-over een, haring konden beschikken. Daags daarop stonden in de courant verscheidene adverten ties waarin alleenstaande personen iemand zochten om den begeerden visch met hen te deelen. Onder anderen las menAlleenstaand persoon zoekt iemand om gezamenlijk een haring te koopen. Aanbiedingen met opgave of men de kop- of de staarthelft wenscht on der het motto „eerlijke deeling" aan het bu reau dezer courant. En verderEen jong, blond meisje wenscht kennismaking met, een beschaafd heer om voor gemeenschappelijke rekening een haring te koopen. Later huwelijk niet uitgesloten. Aanbie dingen onder het motto: „De Haring, god der liefde" aan het bureau van deze courant. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 1000 MARK. In verband met het uitgeven van valsche Duitsclie bankbiljetten vau 1000 mark, heeft de Nijmcegsche politie te Gennep nog gear resteerd den 25-jarigen landbouwer J. C K Deze heeft de 52 biljetten ter verspreiding in ontvangst genomen, waarvan aanvankelijk was voorgegeven, aat ze aan een Belgisch soldaat aan de grens waren overhandigd ter plaatsing in Duitschland. In Gcnucp en om geving zijn een aantal dezer biljetten in be slag genomen, zoomede 4020 mark aan echt geld, dat K. voor verkochte valsche biljetten ui ontvangst genomen cn in de Israëlitische kerk te Gennep had verstopt. Dit geld zal aan de menschen, die de valsche biljetten hebben ingewisseld, meest kleine landbouwers, wor den teruggegeven. Er zijn thans nog 44 van :ze biljetten zoek. Van de 50 door den aangehoudene T. uit gegeven biljetten zijn er thans 15 in beslag genomen. Dc valsche bankbiljetten zijn prachtig na gemaakt en alleen bij een zeer nauwkeurig onderzoek van de echte te onderscheiden. 1 MEIDAG TE ZAANDAM. Te Zaandam is de 1-Meidag gevierd door het houden van fiets- en wandeltochten door dc stad, zoowel door de S. D - A. P. als de Vrije Sociabsten. 's Morgens ^prd door een aantal partijgenootrn uit Amsterdam een ovatie gebracht aan het gemeentebestuur. Voor het gevoerde beleid in het afgeloopen jaar en voor al hetgeen het in dien tijd voor de arbeidersklasse heeft gedaan. In het bij zonder werd hulde gebracht voor de regeling der distributie. Als bewijs van waardcering werd door een der dames namens de maniïcsteerende Am sterdamsche partijgenooten aan burgemeester Ter Laan een keurig bloemstuk aangeboden. De heer Ter Laan dankte hierop namens het gemeentebestuur voor deze hulde, die de leden van het stadsbestuur met groote vreug de vervult. Met ingenomenheid wees hij erop hoe een der idealéh, waarvoor op den 1-Mci- dag jaren achtereen is progageerd, op het punt staat verwezenlijkt te-worden, n.l. de 8- urendag, waartoe Zaandam in 1913 reeds het voorbeeld heeft gegeven. Hij spoorde de arbeiden aan alle krachten aan te wenden om zooveel mogeïïj® verheferlngen te Set wetsontwerp te zien aangebracht. Tot slot werd namens duizenden gedemobi- liseerden dank gebracht aan den neer Ter Laan voor hetgeen hij voor ben ala Kamer lid heeft gedaan. PRINS HENDRIKSTICHTING. Te Amsterdam is een vergadering gehou den van de Prins Hendrikstichtiug. Aan het uitgebrachte jaarverslag is het volgende ont leend: De exploitatiekosten stegen, terwijl daaren tegen de vaste inkomsten gestadig afnamen, door overlijden of opzegging van leden en contribuanten. De exploitatierekening wijst een tekort aan van 4414.6334. Was de stichting niet geholpen door de vorstelijke giften van enkele weldoeners, wier namen niet genoemd mogen worden, dan zou dit tekort geheel andere cij fers hebben aangewezen. Onder de ingekosnen giften was er een van N. N. te Amsterdam van 10.000. Ook kwam een mooi geschenk in aan tabak en sigaren, waardoor de oude lieden het ge- heele jaar door een pijp tabak kouden krijgen. In de stichting werden 10 nieuwelingen op genomen. De aftredende regenten, de heeren mr. W. A. Baron van Ittersum, jhr. A. R. Schuur- becque Boeye en jhr. mr. Th. G. M. Smits van Oyeu werden herbenoemd en namen die benoeming aan, ACTIE VAN GEPENSIONNEERDEN, Het voorloopig hoofdbestuur van den Nc- derl. Bond van Gepensionneerden houdt op 12 Mei ten 2 uur 's nam. eene voor gepensi onneerden toegankelijke algemeene vergade ring van in het land bestaande pensioencomi- té's in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht. Op deze eerste algemeene bijeenkomst zal gelegenheid zijn te bespreken, wat den ge pensionneerden te doen staat, om tot eene spoedige verbetering van hunne positie te ge raken. VIER POND SPEK CADEAU. Sedert October 1917 werd te Enschede van gemeentewege op het in Lonneker gelegen' terrein der stadsreiniging een varkensmestorij geexploiteerd met het oog op den nood der tijden. Een paar honderd krulstaarten wer den gemest, hoofdzakelijk met keukenafval, dat door ingezetenen belangeloos werd afge staan en tweemaal per weck afgehaald. Dezer dagen hield de mesterij op en werd hun, die medewerking hadden verleend, daarvoor dank betuigd. Dinsdag en Woens dag werden deze gezinnen bovendien aange naam verrast, wijl ze elk namens B. en W. twee K.G. gezouten spek ontvingen. DE GRAFSCHENNIS TE STEENWIJK. Het blijkt meer en meer, dat de grafschen nis te Steenwijk gepleegd zijn uit roofzucht. Men meent te mogen aannemen, dat het bij het graf van den heer J;. R. te doen was om de looden kist, waarin het lijk rustte. Uit de kist van wijlen pastoor v. d. M. heeft men waarschijnlijk een gouden beker willen ste len; waarmede, naar gezegd was, de pastoor indertijd was begraven. Dit was echter on juist, want bij de begrafenis was de gouden beker, die de priester bij de tentoonstelling van het lijk omvat hield, vervangen door een vergulden. De daders van het vandalisme zijn nog niet ontdekt. DE BRAND IN DE ORANJEKAZERNE. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage looft een premie uit van 500 voor het verstrekken van inlichtingen, welke leiden tot de ontdekking van den dader of de daders van den brand die vermoed wordt te zjjn gesticht in de Oranje-Kazerne te 's-Gra venhage. DUUR'BEKOCHT. Gisterochtend is te Glanerbrug een Duit- scher, die de grens passeerde en op het aan roepen zoowel van den Duitschen als van den Nederlandschen schildwacht niet bleef staan, door een kogel van een Nederlandschen sol- daar op Nederlandsch gebied levensgevaar lijk in den buik getroffen. Hij is naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht. VERMIST. Te Enkhuizen word vermist de heet T. Mensch, onderwijzer aan de 1 imoteus-school, aldaar. Hij ging, na bij zijn ouders het mid dagmaal gebruikt te hebben, Woensdagmid dag een wandeling doen. Hij verliet het huis om één uur, is hier en daar in en bij de stad gezien zelfs om 5 uur nog op den Noorder- weg. Sedert heeft niemand hem meer gezien. De familie maakt zich over zijn afwezigheid ongerust. BO'ND VAN 'DIRECTEUREN VAN AMBACHTSSCHOLEN IN NEDER- - LANtp. De Bond van Directeuren van Ambachts scholen in Nederland heeft'te Utrecht een ledenvergadering gehouden. In zijn openings woord herrinnerdc de voorzitter, de heer, C. Zonder, aan enkele, met betrekking tot het vakonderwijs, belangrijke gebeurtenissen, nl. lc de iustelling vau een afzonderlijk Minis terie van Onderwijs, waardoor één der wen- achen van onzen Bond is vervuld geworden; 2e. de benoeming van den inspecteur H. J. dc Groot tot raad-adviseur, chef der afdeeling vakonderwijs aan genoemd departement; 3e. de be-ioemiug van twee inspecteurs bij het M. O., de heeren Cool en Orootc Haar. Voorts deed de voorzitter mededeelingen van de miüisterieele beschikking in zake de pensioenneering van vakschoolpersoneel. Aan de nagedachtenis van het bondslid van Dijke werden enkele gevoelvolle woor den gewijd. Ouder de Ingekomen stukken was een schrijven van den Nederlandschen' Bond vau Rijwielhandelaren en Herstellers, waar in deze verzoekt de commissie uit den Bond voor het vakonoerwijs in deze hranche perma nent te verklaren, waartoe wordt besloten. Naar aanleiding van een correspondentie met de vereenigmg Vakopleiding, in zake de oprichting van een centraal vakschooimuse- um werd ocsloten, dat de Bond van Directeu ren ter wille zijner zelfstandigheid zich zal losmaken van het centraal bureau voor vak onderwijs. Aan de commissie belast met de voorbereiding dezer aangelegedheid worden 4 dames toegevoegd, terwijl ook in de zg. ver- zamelcommissie dames zullen worden geassu- m'eerd. Na de pauze werd in behandeling geno men het ontwerp voor de gewijzigde statuten

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2