Militie. VRIJSTELLINGEN. vpi ALKMAAR, Qtófet o? No.. 52 dsr Militk'vei, ia vgrbaad met art. óO va» iet K, B, vftfl 13 April 1Ö12 (St.bl. No. 145), brengt ter algemene kennis; dat Gedeputeerde Staten dezer Provincie bij hun besluit van 23 April 1.1. No. 134 en 135 hebben VRIJGESTELD WEGENS HET BE- KLEEDEN VAN EEN GEESTELIJK OE EEN GODSDIENSTIG-MENSCHLIEVEND AMBT of de opleiding daartoe, de hieronder vermelde ingeschrevenen voor MILITIE dezer Gemeente voor de lichting 1920: Voorgoed: G. F. SCHNEIDERS. Voorden tijd van één jaar H. F. COPPENS, H. J DORRESTEIJN, M. A FRANSE, J. J. HENNEMAN, J. KOP- PES en B. J. C. VEER. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van heden, bij de Koningin in beroep worden gekomen: le. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; e. door elk der overige voor de Gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3e. door den Commissaris dér Koniügin in deze Provincie. Alkmaar, 3 Mei 1919. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. selijke verschrikkingen zijn aangericht als ge- 1 volg van het kapitalistisch stelsel. Waar het verzet zich eerst deed kennen in het buiten land, kwam het tegen het kapitalistische stel sel ook in Nederland, wat spr. gelukkig noem de De werkeloosheid hoeft mede het verzet doen verhoogen, dcordat gebrek en armoede de arbeiderswoning binnendrongen. Waar wij aan den anderen kant zien, dat de bourgeoi sie zich baadt in weelde, ontstaat bitterheid. Bij de regeering is er onzerzijds steeds op aangedrongen tot hervormingen, doch zonder succes. -De uuor de regeering in zicht gestelde beloltem moeten nog worden vervuld De strijd begint zich nu te on.keten en. De me taalbewerkers in Amsterdam gingen den strijd voor den 8-urendag en wonnen dien ge- ruggesteund door hun kerkelijke vakgenooten. De Haagsche 1/4-uurstakiug werd tot een goed einde gebracht, terwijl nu de Rotterdam- cche tramsxakiüg aller aandacht vraagt. De Christelijke vakvereeaigingsleiders trachten hiervoor onderkruipers te werven, maar lijden met hun pogen schipbreuk. De directie heeft thans zelf de lijn doen stil liggen, gezien het tekort aan arbeidskrachten. Waar in den Rotterdamschen Gemeenteraad tariefherzie- mng en '-verheoging aan de orde werd ge steld, werd een voorstel, in dien geest inge diend door de sociaal-democraten, verworpen1. Tegen waren de kerkdijken, de vrijzinnigen en vrijzinnig-democraten, hoewei laatstge noemde altoos te kennen geven- veei voor de arbeiders te gevoelen. Zij; staan1 immers ook aan den kant van het kapitalisme. Ook in Alkmaar heeft de reactie haar intrede ge daan. Oude raadsleden verdwijnen eerst daags en1 zullen piaats maken voor anderen. De belangen der arbeiders werden nimmer door de heeren gediend., doch alleen door de soc.-denocraten, die steeds op de bres staan om de belangen der arbeiders te behartigen'. Een verhoogd stmumental voor de sociaal-de mocratie is uoodig. De indertijd door de cojnité's van actie's ingediende verzoeken inzake het goedkooper verkrijgbaar stellen van boter, vet, kousen, kieeding konden niet worden ingewilligd, om dat dit de gemeente veel geld kosten zou, welke zienswijze hoofdzakelijk werd belicht door mr. Leesberg en deze gedachtengan-g werd door de kerkelijke en vrijzinnige Raads leden gedeeld. Alleen de sociaal-democraten waren er voor. Spr. achtte dit een- verkeerde zuinigheid, terwijl,' toen de salarissen voor den burgemeester, den secretaris en gemeen teontvanger aan herziening werden onder worpen, -de zuinigheid- niet werd betracht, doch verhooging der salarissen plaats vond. Hierna stond spr. een poosje stil bij de sterfgevallen, veroorzaakt door tuberculose, haar bondgenoot vindende in het alcoholisme. Het oprichten van sanatoriums ui samenwer king mei rijk, provincie en gemeente werd noodzakelijk geacht. Om de hygiëne en ge zondheid te bevorderen, werd het in- het leven roepen ,an een gemeentelijken keuringsdienst óp alle levensmiddelen door spr. bepleit, op dat dan aan knoeierijen en vervatechingen paai en perk worden gesteld. De woningtoestanden werden door spreker gesignaleerd als een- aanklacht tegen het ge meentebestuur. Het bouwen van nieuwe wo ningen gaat veel te traag. Wanneer de ge meente bijtijds en geregeld had geoouwd, was er nu geen tekort geweest aan woningen en nu zijn er 5C0 woningen te weinig. De heer Cloeck. zei toen, dat dit'met 185 wel terecht zou komen en nat de arbeiders een huur van 3.50 wel kunnen betalen. Een goede en ruime houw van arbeiderswo ningen, bijv. op elke H.A. ongeveer 50- of 60 woningen, waardoor een- zoogenaamd tuin- "dofp zou gevestig worden, achtte spr. een uit muntende maatregel. Op geld behoeft "men niet te kijken, dat is er genoeg. De huurcommissiewet, welke spr. toejuich te, heeft reeds moöie resultaten afgeworpen, doch wij moeten op onze Jioeae zijn; er dreigt te dien.' opzichte gevaar en hiertegen dient1 dan ernstig te worden geprotesteerd. Het ouderwijs, zoowel het L. O., het M. O. als het H, O., werd met een enkel woord door spr. nader aangestipt en' als zijn meening ,deed hij kennen, dat een ieder, dus ook het arbeiderskind, dat et aanleg vopr heeft, dit onderwijs moet volgen. Hét arbeiderskind dat de gewone openbare school doorloopt, kost aan- de gemeenschap 210, terwijl het bour- genisiekind 6000' -kost. Nadtit spreker nog een oogenblikje stil stond bij den onderwijzer en- de paedagogiek, spoorde hij de eventueeie aanwezige christe- liji arbeiders aan om rood te stemmen-, om- renen zij van hun vertegenwoordigers niets kunnen verwachten. Hierna werd door den heer J. Westerhof te kennen- gegeven, dat deze verkiezing staat in het teektu van voor of tegen het kapitalisme. De burgerlijke partijen waren in November i9iS voor hervormingen, om rede wii hen dien kant hebber uitgedreven. Ook in Alkmaar wil men wat doen. Tooi indertijd het vijfvoudig verzoek van I ons comité van actie kwam over de beschik baarstelling van boter, bona voor melk, hout voor goedkooperen. prijs, was het de heer Cloeck, die o.m. zeiste „dat wij de arbeiders cpruicn, dat tt das 'i-aar fe'ged «loei en, ais bet niet beter wordt -De arbriders worden- door ca» sist diiievreaea gemankt; de schuld berust bij: het kapitalirikdae stelsel. Nadat spr. met een- enkel woord) de ver schillende stakingen had gememoreerd, geeft hij te kennen1, -dat ue hoop is gevestigd op de S D. A. P., ook door de christelijke arbeiders. Wij kunnen onze verlangens dan echter al léén ten uitvoer brengen, wanneer wij; vol doende macht achter ons hebben. Een meer democratisehen stroom breekt baan-, ook in den conservatieven gemeenteraad van Alk maar. Toen door spreker een motie inzake den 8-urendag en 45-urigen werkweek was inge diend, gaf den burgemeester te kennen reeds met verschillende hoofden van takken van dienst hierover te hebben geconfereerd, gerui- men tijd vóór de Novembergebeurtenissen. De motie werd door spr. ingetrokken om de aanhangige kwestie niét te bemoeilijken. Doch, thans zien wij gebeuren, dat B. en W. voorstellen om met 1 juni 1919 den 8-uren dag in- te voeren. Of dfe Novembergebeurte nissen hiertoe hebben bijgedragen, wilde spr. aan de vergadering ter beoordeeling laten. Hierna werden1 door den heer westerhof diverse overzichten gegeven over het gepres teerde in het raadscoilege deer dc sociaal-de mocraten er hiïT'oor werd gereleveerd de strijd van het vrije woord in de raadsverga dering van 4 Sept. 191* hetwelk voor den vrijzinnigen heer Luiting niet nood-ig was. Deze gaf alleen geluid met „voor" en „tegen" stemmen. De bouw van arbeiderswoningen werd door spr. nader uiteengezet aan de hand van het in de Alkm. Courant van recente datum ver meld overzicht van een tekort aan woningen. Hoewel voorheen en- ook thans de woningen worden geadministreerd door vereeniging voor Volkshuisvesting, achtte spreker dit de taak van de gemeente, aangezien de gemeente eigenaresse der woningen is. Steeds worden er nog gezinnen met dankloosheid bedreigd. De werkloosheid! wordt door spr. als ernstig beschouwd, doch dakloosheid is veel erger. Een- voorstel1 voor gelijk gas voor ieder, on dervond tegenkanting bij- den heer Udo, doch het werd aangenomen. Eeu soc.-dem. voorstel om goedkooper pe- -tioleum -te verstrekken, en wel voor 25 cent inplaats van 44 cent, werd aangenomen. 1 In Nov. 1917 werd een motie Westerhof aangenomen, B. en W .uitnoodigende spoedig te -komen met afdoende plannen inzake wo ningbouw van gemeentewege. De openbaarheid kohier H. O. werd meer malen bepleit. De ioonsverhooging der gemeente-werklie den- werd verworpen, doch duurtoeslag van l ai 2 werd- aangenomen, alleen de heer Cloeck was er tegen. De heer Cloeck be schouwde de gemeente-werklieden met een inkomen van 74.50 -niet als minimumlijders. Een soc.-dem. voorstel om goedkoop gas voor 8 y3 uuüt te leveren werd aangenomen-. De verhooging van de werkloosuitkeering werd aangenomen, hoewel het een nerveuse stemming te weeg bracht in het raadscoilege gezien dc dichtbezette publieke tribune, De prae-a- ten boewei zoo'n inrichting in de huidige tijdsomstandigheden noodzakelijk is, vooral bij het groote gebrek aan zeep, terwijl daar naast de schurft in Alkmaar haar intrede heeft gedaan. Den'kettinghandel komt hier hoofd zakelijk de schuld toe, omdat daardoor dc zeep aan de circulatie werd onttrokken. Wan neer de normale tijd aanbreekt, beeft de wet houder de Wit te kennen gegeven met een voorstel dienaangaande te komen. Ons verzoek om goedkoope vet-, boter, melkbons enz. vond geen gehoor. Niemand sprak er over, alleen de sociaal-democraten. Het verstrekken van goedkoopere melk aan zieken en zwakken liet de heeren koud. Het verzoek werd afgestemd. Wel praatte men een vol uur over kroonboompjes in de Spoor straat, vooral de aestethisch aangelegden heer v. d. Bosch. Maar voor de hulp aan zjvakken en zieken wist men niet te praten, ook de heer Cloeck niet. Waar de heer Cloeck mij uitscheldt voor broodsocialist en ik de arbeiders in opstand zou brengen en ik het onderstreep „dat er dan maar bloed moet vloeien als het niet be ter wordt", aldus spreker, noodig ik den heer Cloeck uit deze gebezigde woorden na der cp één onzer verkiezingsvergaderingen te herhalen. Eene nieuwe gasregeling, door de heeren Cloeck en Leesberg ontworpen, kost de arbei ders 40000, terwijl de heer Leesberg een bedrag 25.000, beschikbaar gesteld voor klompen, deed terugnemen. Tegen deze be zuinigingswoede moet komen een vloed, van roode stemmen. Nadat spr. nog diverse raadszittingen en de houding van kerkelijke en vrijzinnige raadsleden" aan kritiek had onderworpen, spoorae hij de aanwezigen aan of op 15 Mei vooral op de jijst der S. D. A. P. te stemmen, als de eenige partij, die iets voor de arbeiders kan doen. Een leemte was cr ir dat raadscoilege, aan gezien er niet meer sociaal-democratcn verte genwoordigd zijn. Het aantal roode stemmen •moet stijgen. De reactionnairc elementen moe ten verdreven worden en vervangen door de sociaal-democraten. Een voorstel van B. en W. om goedkoope cokes beschikbaar te stellen, werd aangeno- ifien hoewel-het eerst een sociaal-democra tisch voorstel was. Voor het debat gaf zich op de heer Ver- •kerk, die te kennen gaf tegen de redevoerin gen van de heeren van 't Veer en Westerhof niet te kunnen ageeren, doch ze volkomen te onderschrijven. De strijd is uiet geloof eri on geloof, doch het socialisme tegen 'het kapita lisme. Gedurende een zesjarige periode heeft spr. steeds zuiver gehandeld inzake het soc.- dem. gemeenteprogram. De conclusie: „Stem op de lijst der S. D. A. P." is verkeerd, om dat er nog een club van sociaal-democraten bestaat, die ook macht kan ontplooien, in dien hare mannen in den Raad1 komen. Spr. meende, dat het Partijbestuur der S. D. A. P. wel een weg zal vinden, waardoor de schei ding wordt weggenomen. Hét verzoek om als afdeel-ing Alkmaai II der S. D. A. P. te kun nen worden erkend öf als verspreide leden, is dit stationnair onmogelijk? Het Partijbestuur heeft te kennen gegeten na 15 Mei zoo noo- i dig te zullen ingrijpen. Ten slotte beval de j heer Verkerk de aanwezige kiezers aan om hun stem uit te brengen, op de lijst der club, dan dient mem ook het socialisme In zijne rejtM gaf iscr Westerhof te tent», dat üe van ti» beer Ver- I kerk niet juist is, De club heeft het gemeente- der S, D. A. P. overgenomen. De is geen principieele, doch een interne. De macht in- éénheid is de S. D. A. P. De heer Verkerk had geen candidatuur mogen- aanvaarden van een club, omreden- zij geen sociaal-democraten zijn en hij geen sociaal- ARBEIDSBEURS TE ALKMAAR. Aan heit verslag van het bestuur der Ge meentelijke Arbeidsbeurs dat is samengesteld volgens het schema, dat door de vereeniging van Ncderlandtsche Arbeidsbeurzen voorloo' pig is vastgesteld, met htt doel «om meer een- neid in de verslagen dér Arbeidsbeurzen te verkrijgen, ontleenen wij; het volgende: De Arbeidsbeurs was tot primo Juli on dergebracht in de oude Secretarie (de z.g, besogne-kamer) van het stadhuis. Daar gemeld lokaal echter dikwijls, soms zelfs gelijktijdig, voor andere doeleinden democraat te. Zij1 hebben de gelederen veria- werd gebezigd, wat groote bezwaren met zich gemeentelijke wasciiinrichting en het advies daarop lieten lang op zich wach ten. De heer Verkerk gooit hiermede rijn naam te grabbel. De zaak is door de dub op de spits gedreven. De bourgeoisie ziet den aanslag op onze beweging met genoegen, 't Is aangenaam voor hen. De heer Westerhof gaf voorts te kennen1, dat de heer Verkerk geen recht heeft om op zoo'n manier in den raad te willen. De positie onzer afdeeling was ver- I zwakt, doch wij zijn sinds uw uittreden het verlies weer ruimschoots te boven. De geworpen splijtzwam is onsocialistisch. Een politieke 'verwarring is gebracht. Nadat ten slotte de heer Westerhof aan cjen heer Verkerk te kennen- had gegeven, dat, in dien laatstgenoemde weer in de partiji wil, hij geen Td meer moet zijn. van de loge „De Noordstar", volgde nog een korte duplicee ring van beide heeren, waarna slutting der vergadering. VOORSTEL VAN EEN INDEELING VAN HET TERREIN DER OUDE GASFABRIEK, TER VERKRIJGING VAN EEN BETEREN EN FRAAIEREN TOE TOEGANGSWEG TOT DE STAD. In bijlage No. 60 is opgenomen het voor stel met de memorie van toelichting inzake bovenstaande materie, reeds eerder in ons blad opgenomen. VERSLAG OMTRENT HET VERSTREK KEN VAN SCHOOLKLEEDING EN SCHOOLVOEDING TOT BEVORDERING VAN HET SCHOOLBEZOEK. B. en W. zeggen in bijlage No. 61 Ingevolge art. 11 van het koninklijk besluit van 19 November 1900, Staatsblad No. 202, tot vaststelling van regelen, waarnaar de ge meenteraad bevoegd is aan schoolgaande kin deren, ter bevordering van het schoolbezoek, voeding en kleeding te verstrekken of met dat doel subsidie te verkenen, is uwe vergadering verplicht binnen twee maanden na het ver strijken van het dienstjaar aan de Gedeputeer de Staten verslag uit te brengen aangaande de wijze, waarop de op de gemeente-begroo ting toegestane bedragen voor het in artikel 35 der Leerplichtwet omschreven doel, zijn besteed. Wij hebben de eer u voor te stellen om het door ons opgemaakte ontwerp-verslag als bovenbedoeld, 't welk voor uwe vergadering zal worden ter lezing gelegd, vast te stellen en te besluiten afschrift daarvan te zenden aan de Gedeputeerde Staten en den Districts schoolopziener. „GOED WONEN".. Bij koninklijk besluit is een voorschot toe gekend van 680.750 voor den aankoop van grond en den bouw van 117 woningen door de Bouwvereeniging „Goed Wonen", alhier. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 28 April tot 3 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen: 87 kuipbaden, 149 regenbaden le klas, 159 regenbaden 2e -klas. Te zamen 395 baden. GYMNASTIEK. Bij de Zondag te Amsterdam gehouden1 wedstrijd voor turnsters behaalde mevr. J. van Sluis-Leguijt een 2en prijs in de 1ste graad, mej. N. Visser een 2en prijs in de 2e graad, beiden leden van de Dames-Gymnas- tiek-Vcreeniging „Hygiëa". De heer J. G. Nol, lid van „Turnlust", be haalde een 2en prijs in de 2e graad. DE ALKMAARSCHE GYMNASIASTEN- BOND. Zaterdagavond j.l. vierde de Alkmaarsche Gymnasiasten Bond Autoi Esmen haar vier de jaarfeest. Na een kort -openingswoord van den prae- ses, waarin hij alle aanwezigen1 hartelijk wel kom heette, zong men- staande het „Vocibus" en den „ITymnus in A. G. B" Een pan-to- troons aanwezig. H. Anderson: „Het schoorsteenve- In de vergadering van bracht, werd door de gemeente tijdelijk ge huurd het perceel Laat 143, vroeger be woond door den heer Lissone. Van dit perceel heeft de Arbeidsbeurs, se dert bovengemelden datum 2 lokalen in ge bruik, waarvan de vroegere win-kel is inge richt tot en gebezigd wordt als wachtlokaal, terwijl de daarachter gelegen kamer dienst doet als bureau. De Arbeidsbeurs is op alle werkdagen geopend van- des voorin. 9 -tot 11 uur en bo vendien des Maandagsavonds van 7 tot 8 uur. Die openingsuren dienen voornamelijk voor iusschrijving, afstempeling van kaarten enz., terwijl de eigenlijke bemiddeling voor een groot deel huiten die uren plaats heeft. Het personeel bestaat uit een ambtenaar, die den titel van directeur draagt en balast is met alle werkzaamheden-, de inrichting be treffende. De bemiddeling betreft zoowel mannen als vrouwen, doch de aanbiedingen als werk zoekenden van laatstgemelden is, evenals de vraag naar die krachten, zeer gering, hoofd zakelijk omdat hier ter stede weinig fabrieken zijn, waar vrouwelijke arbeidskrachten wor den gebezigd, terwijl voor huiselijke diensten, voor vraag en aanbod, veelal gebruik wordt gemaakt van de plaatselijke bladen. Het bestuur bestaat uit een voorzitter, diie noch werkgever, n-pch werknemer mag zijn, 4 leden-werkgevers, 4 leden-werknemers, ter wijl voor ieder dezer Heeren nog een plaats vervanger is aangewezen en den secretaris, welke functie aan den Directeur is opgedra gen-. Het bestuur bestaat thans uit: Voorzitter: mr. A. J. M. Leesberg; pl.v.v. mr P. A. Offers. Leden-werkgevers de hee ren-: J. Ringers, namens „de Aannemers- bond." C. E. Slinger, namens de vereen-iging „Bond van Alkm. werkgevers." W. van Vuu- re, namens de Alkm. ver. voor den handeldrij- venden en industriëelen nrddenstand, en G. W. de Munk, namens de R. C. Midden- standsvereeniging„de Hanze". Met als resp. plaatsvervangers de heeren A. Tip, C. Best, J. de Jager en P. van Kessel. Leden-werkne mers de heeren: P. Dekker, namens „de Alkm. Bcstuurdersbond", L. Hoogstadt, na mens Het PI. Arb. Secretariaat, J. Baart, na mens den R. C. Volksbond, J. Bruijn, namens den Chr. Best. Bond. Met resp. plaatsvervan gers de heeren: J. J. Schermer, C. Betlem, W. Groot en M. M. Naberman. Secretaris is de Directeur der Arbeidsbeurs de heer C. Dekker. In den loop van het jaar 1918 werden 9 be stuursvergaderingen gehouden, in de eerste op den 8en Jan. had de officieele overgave had plaats van de tijdelijke aan de gemeente lijke Arbeidsbeurs, waarbij de burgemeester, namens het college van B. en W. den- heer Cloeck, doch inzonderheid mevr. Aukes, dankte voor hetgeen deze, gedurende bijna 4 jaar, in 't belang der gemeente had verricht. Op de volgende vergadering, die den 6en Februari werd gehouden, was ook de heer W. F. Detiger, directeur der Districts-Arbeids- beurs te Amsterdam, aanwezig, die dë.wen- schelijkheid uitsprak om ook hier het kaar- tenstelsel in te voeren, verder besprak hij nog J de intercommunale bemiddeling, terwijl hij eindelijk aanried om door propaganda de aandacht vooral van patroons op de beurs te j vestigen In verband hiermede beloofde de heer Deti ger om op eene vergadering, op den 12en i Maart d.a.v. te willen spreken over „Arbeids- I bemiddeling en de praktijk". Op deze lezing, die op de bepaalde datum, 1 des avonds in café „Central" werd gehouden, waren behalve het bestuur, een 40-tal pa den 7en October werd de begrooting voor 1919 behandeld, waarbij werd voorgesteld, om met ingang van 1 Januari 1919 het salaris van den direc teur van 300 te verhoogen tot 500, met vervalling van den duurte-toeslag. Alle gehouden vergaderingen werden goed bezocht, terwijl ook uit de verschillende dis cussies bleek, dat doel en streven van het be stuur gericht zijn op den vooruitgang van dit belangrijk sociaal instituut. Tengevolge der crisistijden, die wij door maken en van*de werkeloosheid, die daarvan het gevolg is, was het aantal inschrijvingen, vooral van z.g. „losse werklieden", bijzonder groot. Zeer zeker bevonden er zich vele serf- eusê werkzoekenden onder, maar even zeker is het, dat een gropt gedeelte niet aan de beurs zou komen, indien het niet een eisch was van het Steuncomité om als een bewijs van werkwilligheid1 aan dé Arbeidsbeurs te zijn ingeschreven, en hieronder zijn heel wat werkschuwen. Ondanks het bovenstaande, mag het eerste bestaansjaar der Gemeentelijke Arbeidsbeurs ons hoopvol stemmen en geeft eene inzage van de bijgevoegde staten reden tot tevreden heid. Wat de „losse werklieden" aangaat, van deze categorie is een groot deel te werk ge steld in tijdelijken dienst van de gemeente, om werkzaam te zijn bij het „productieve werk" door haar onder handen genomen. mime van gertje en het Herderinnetje", die hierna werd opgevoerd viel bijzonder in den smaak Onder leiding van mej. Schaffer was deze door eenige jongere leden ingestudeerd en- al was het te betreuren, dat door de hoedanig heden van- de piano, door den verhuurder aan de huurders verstrekt, de muziek niet -ten volle tot zijn recht kwam, toch oogstte dit stuk te recht groote bijval. Als in-termezzo voerde mej. Schaffer een dans uit, die ook zeer ge waardeerd werd1. Een bloemenhulde haar door de jongeren gebracht, was welverdiend. Hierna werd opgevoerd: „Eén dag Lady- Killer" door een der oudere gymnasiasten, den heer P. H. Schroder geschreven. Dit stuk, van een vrij onschuldig-pikamten inhoud, werd, al liep de handeling niet overal even vlot, èn wegens de aardige intrique, èn om het feit, dat men hier te doen had met het eigen1 werk van een der leden, terecht met een levendig applaus beloond Een- bouquet, den schrijver aangeboden, vertolkte de op'-nie van het méer-endeel der aanwezigen. Een trio op verdienstelijke wijze door de heeren Grünwald, van Houweningen en Beekhuis gespeeld, was het laatste nummer vor de pauze. Na de pauze werd opgevoerd „Het En- gelsch zonder leermeester" (uit het Fransch. van Tristas Bernard). Dit stuk, waarin alle medespelers van hun rol maakten, wat er maar van te maken was, terwijl met de gebrekkige hulpmiddelen, die ons in de Alkmaarsche schouwburgzaal ten dienste staan, dan-k zij1 de regie van den1 heer van Amerongen, leeraar aan net Gymnasium alhier, wonderen waren bereikt, wat betreft de ensceneering, werd geheel gedragen door het uitmuntende en bij uitstek komische spel van den praeses, den heer K van der Heyde, die daarvoor door zijn medespelers met bloe men werd gehuldigd-. Door een korte rede van den praeses, die in het bijzonder anej. Schaffer en den heer van Amerongen dankte voor de moeite, die rij zich voor de vereeniging hadden gegeven,1 den, schilders en stucadoors, voorzien werd werd het officieele deel van den avond be-door de Districts-Arbeidsbeurs te Amster- eindigd. dam. 'J Tot 2 uur werd hierna gezellig gedanst. In het afgeloopen jaar was er een staking i Onder hen, die langen tijd lijdende zijn on der de crisisomstandigheden, behooren ook de sigarenmakers, waaronder vele werkwilli ge menschen worden gevonden. Van hen zijn er ook werkzaam in gemeente dienst, terwijl verscheidenen, tot tevredenheid hunner tijdelijke patroons, allerlei werk heb ben verricht bij particulieren, in en buiten de stad. Een timmerman, die hier lijdende was aan malaria en daarom gaarne naar een drogere streek ging, werd door tusschenkomst van de Utrechtsche Beurs geplaatst te Zeist; terwijl in tekorten aan werkkrachten bij timmerlie- van behangers en stoffeerders waarbij echter geen bemiddeling is gevraagd, wèl kwam een schriftelijke aanvraag uit Wormerveer, waar bij den bouw van woningen voor de vereeni ging „Goed wonen" metselaars werden ge vraagd tegen een uurloon van 50 cent, terwijl het plaatselijk loon 39 cent bedroeg. Bij on derzoek in loco bleek echter, dat aldaar eene staking was uitgebroken, zoodat ingevolge art. 5 der verordening geen bemiddeling werd verleend Bij het verslag zijn als bijlagen toegevoegd 3 staatjes, vermeldende aanbod, vraag en plaatsing naar secte, leeftijd en ambacht. Wat -de aanbiedingen van werkzoekenden betrpft waren in het afgeloopen jaar overge bleven van de vorige maanden 2499 mannen van 18 jaar en ouder. Hiervan werden nieuw ingeschreven 1487. Totaal 3986. Hiervan zijn geplaatst in de gemeente 928, in andere districten en in het buitenland 1. Uit anderen- hoofde afgevoerd 456. Overgebleven aan het einde der maanden 260-1. Voor de mannen onder de 18 jaar waren deze cijfers resp. 86, 99, 185, 15, 0.80 en 90. Wat de aanvragen van werkgevers betreft waren overgebleven van- de vorige maanden 27. Nieuw ingeschreven 246. Totaal 273. Hiervan zijn voldaan met ingeschrevenen bij de beurs 215. Uit anderen hoofde afgevoerd 26. Overgebleven aan het einde der maanden 32. Voor de aanvragen van mannen; onder de 18 jaar waren de 4 eerste cijfers resp. 0, 11, 11 en 11. Voor vrouwen werkzoekenden boven de 18 jaar waren dfe cijfers resp. 5, 15, 20, 12, 0, 3 en 5 en onder de 18 jaar 2,1, 3, 0, 1 en 2 en voor de aanvragen van werkgevers voor vrou wen boven de 18 jaar resp. 13, 20, 33, 12, 8 en 13. Het verslag geeft tevens een overzicht der inschrijvingen en plaatsingen, naar de beroe pen. WOEST RIJDEN. Gistermiddag werd de dienstbode van den heer Keesom, alhier, op den hoek van het Kerkplein en Gasthuisstraat zoodanig door een fietsende slagersknecht aangereden, dat zij haar been brak. Het woest rijden op dezen hooggevaarlij- ken hoek is wel zeer ongewenscht. Vóór eü- kele weken werd er aldaar ook een oude man aangereden en wel zoodanig, dat hij in het ziekenhuis verbonden moest worden. Het publiek zal goed doen met het voor-' zichtig rijden aldaar te bevorderen. Wij heb ben daar nu eenmaal, doordat onze voorou- ders in den tijd van de trekschuit het wees huis zoo ongelukkig bouwden, een gevaarlijk gevaarlijk verkeershoekje. GEARRESTEERD. De zaakwaarnemer W. B. is op last van den officier van justitie te Grootebroek gearres teerd en naar Alkmaar overgebracht. MONUMENTENZORG. Aan den Raad der Gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden: Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting van dit jaar den 16en Januari j.l., heb ik voorgesteld de beslissing inzake de restauratie van Eet Schermerhek, meer oepaald wat be trof de al of niet herplaatsing der kostbare beeldengroepen ervan of de eventueeie ver vanging daarvan door gipcafgietsels aan B. en W over te laten nadat deze nogmaals ad vies zouden hebben Ingewonnen, in wier besluit de Raad dan natuurlijk zou hebben te berusten. Bij monde van den Voorzitter is ons toen medegedeeld, dat B. en W. d-ie opdracht niet konden aanvaarden, maar ter zijner tijd de be slissing aan den Raad wilden overlaten. Als gevolg van die uitspraak hebtfen wij nu van B. en W. in bijlage No. 58 een voor stel ontvangen om te willen besluiten: „de afgietsels van de beeldengroepen, be- hoorende tot het Schermerhek, hTdoen plaat sen op de stijlen van genoemd hek en de ori- gineele beeldengroepen eene plaats te geven in het stedelijk Museum, waar ze tegen vernie ling en weersinvloeden zijn beveiligd Daar, mede als gevolg van het besluit van B. en W., om den Raad in deze kwestie te laten beslissen, ik derhalve de volle vrijheid over mijn stem heb herkregen, heb ik inzage genomen van de verschiltenae adviezen op deze kwestie betrekking hebbend en deze hebben mij niet alleen niet overtuigd van die gewenschtheid om in den geest van het voor stel te besluiten, maar mik gesterkt in mijne meening, dat wij niet goeÜrzoüden doen het voorstel te aanvaarden. Ik heb dientengevolge de eer, onder verwij zing naai' de hierbij gevoegde Memorie van Toelichting en onder overlegging van een door mij ter zake ontvangen schrijven, geda teerd 26 Augustus 1918, van den WclEd Zeergel. Heer Dr. P. J. H. Cuijpers, Archi tect d-er Rijks muscumgebouwen, een tegen voorstel te doen en U uit ve noodigen tot het nemen van het navolgende besluit: „De Raad, zich verheugend dat door de goede zorgen van het College van B eü W. zeer goede afgietsels zijn gemaakt van de fraaie en waardevolle beeldengroepen, be- hoorende bij het Schermerhek, gezien de verschillende adviezen ter zake, besluit: „de origineele beeldengroepen na restau ratie van bedoeld hek weder op hun oude plaats te doen brengen en de afgietsels een hun passende plaats te geven in den bin nentuin van. het Raadhuis, waarvan zij alsdan eene voorname en waardige versie ring zullen zijn en als „afgietsels" van zeer waardevolle kunstvoorwerpen kunnen wor den getoond aan de bezoekers." Alkmaar, 7 Mei 1919. G. Th. M. VAN DEN BOSCH, Lid van den Raad. ALKMAARSCH BIOSCOOP-THéATER. Een aardig programma weer deze week Verschillende mterassante één-acfes en tot slot een comédie in drie bedrijven: „Het Land". Deze film staat in geen enkel ver band met het beroemde werk van Zola. Dit even ter voorkoming van misverstand, 't Is een heel eenvoudige geschiedenis met zeer fijne natuuropnamen. De bekoring van het leven op het land, had de titel ook kunnen luiden. Uitstekende Fransche filmkrachten vervullen de hoofdrollen. Pierre Magnieur speelt de rol van Robert, Baron Jr die van zijn vriend Paul. (Men zal zich dezen acteur nog wel herinneren uit „dè Koning der Zee"). Rachel Deviris is een charmante Manette, ae echte Parijsche dame, Mademoiselle Nesmo is het meisje van 't land.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2