m tint De Brandstoltincommlssle Alkmaar Honderd Eeo 00 Twln&tigste Jaargang. Zaterf'rp 10 Mei. Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool. Parijsche brieven. (JlMIlBUKll Niouwiv Amsterdams oho Brnrs Noordluxjlanteli LaiidbouwRrediüt. m OlMMmiirskoernoii van IumIpii. Aanvang van de 2»]arlge opleiding HULP IN DE HUISHOUDING 19 MEI e.k. inplaats van Sept. a.s. Schoolgeld f 60.per jaar. Opleiding tot Leerares LIngftrie- naaien, f 75.— per jaar, akte nutt. Handwerken verplicht. Dam^scursus Costuumnaaien, 40 lessen f 35. 2 schoolt, p. week. De Directrice, J. F. BEUMER. deelt mede, dat behoudens goedkeuring der Rijkskolenaistributie, 25 pet. van het Brands stoffenrantsoen, voor het tijdvak 1 Mei 1919 —1 April 1920, voor 1 October kan worden, afgeleverd, aan de groep B. w o. groote ma gazijnen, winkels, hotels, pensions, restau rants, café's particuliere kantoren, fabrieks- localitciten, ateliers en werkplaatsen en O. gebouwen voor publieke vermakelijkheden. De Commissie heeft momenteel beschikbaar en onderweg eene hoeveelheid Holl. Stukkolen en Eierkolen, waarvan nu reeds tot ten hoog ste bovengemeld percentage kan worden af geleverd. Bestellingen te doen aan haar kan toor WAAG PLEIN No. 1. Houders dezer inrichtingen1, die bovendien nog 25 pet. in tnrf (korte of lange) wenschen te ontvangen voor 1 October kunnen hiervan opgaaf doen. Deze bestellingen worden in volgorde van binnenkome» en naar gelang aanvoer, uitgevoerd. De groep C. w. o openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), ziekenhui zen,, rijks- en gemeeriite- en provinciale kanto ren, gestichten van weldadigheid of algemeen nut, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, apotheken, behandelingskamers en wachtka mers van geneesheeren en tandartsen, kan voor 1 October beschikken over 50 pet. van haar rantsoen. Bestellingen kunnen reeds nu worden ge daan aan het kantoor WAAOPLï^IN No. 1. Zooveel mogelijk zal worden rekening gehou den met de soort brandstof welke wordt ver langd, terwijl de bezorging zal geschieden, zoo spoedig de aanvoer zulks toelaat. De maximumprijzen zijn: Anthraclet 3.50 afgehaald, 3.65 thuis bezorgd. Eierkolen 2.95 afgehaald, 3.10 thuis bezorgd Stukkolen 3 20 afgehaald, f 3.35 thuis bezorgd. Mijncokes 4.80 afgehaald, 4.95 thuis bezorgd. Oascokes 2.00 afgehaald, 2.1Ó thuis bezorgd. Haverstrooturf per 100 stuks 1.75 afge haald, 1.90 thuis bezorgd'. J. IH JAOOBSE, Directeur. (Van onzen Pariischen correspondent). (Nadruk verboden). Parijs, 29 April 1919. We wachten af wat de vredesconfertneic brengen zal en we wachten af wat 1 Mei brengen zal, als dag van betoogingen. Parijs een dag zonder métro zonder taxi's, zonder trams, zonder kellners, zonder eenige indus trie in actie. H;et groote arbeidsuurwerk stop gezet voor 24 uur. Het is de eeuw van den arbuder. Men spreekt wel van den „werken den stand", die den 8-urcn werktijd eischt. Het is waar, dat mijn kennissen, die op bm reau's arbeiden, hier drie uur 's ochtends en 5 uur '8 middags werken, min of meer in spannend werk, lichamelijk minder ver moeiend dan 't werk van een kellner of wa genbestuurder, geestelijk veelal afmattender dan 't werk van dezen of van veel industrie- arbeiders. In Parijs wordt het zeker in veel opzichten een „sympathicstaking", want in vele bedrijven zijn de looneischcn dunkt me al bereikt. In de Campagne onder den rook van Parijs, waar ik mijn week-cnds-cottage heb (één vertrek en één schoorsteen, 't is een hut, democratische lezer!), kom ik nog wel eens in gezinnen van arbeiders, mijn buren, wier zoons en dochters haast alle in Parijs wer ken. Ik kan u zeggen, dat het maal dat ik daar op tafel zie staan, overvloediger is dan bij de meeste kennissen uit mijn onmiddellijke omgeving en dat de wijnflesschen geflankt worden door kippen h 20 francs en eenden a 30. En de cognac die mij na tafel bij mijn bin nenkomst er wordt aangeboden, bij mijn glas café-philtré, is van een der eerste huizen, dat verzeker ik u. Als ik hier in de stad bij mijn vrienden dineer, zijn wij veelal heel tevreden met een consommé, wat groenten en een lams- zadeltje en als dessert wat fjaufrottes en goe de oude kaas en vruchten; wijn matig en aangelengd met veel water, en een vingerhoed ..fine champagne" bij onze dessert-koffie. Maarmijn kennissen betalen hun huis huur, wat mijn buren van de kippen en een den niet noodig vinden, liever misbruik ma kend van dit oorlogsprivilegie en mijn ken- rssen bezuinigen zich omdat zij zooveel mi sère kennen van oorlogsweduwen en vermink ten, wetend dat de staat niet alles kan doen, want de belastingen zijn al zoo hoog, „et l'Allemagne ne paie pas encore!" Zoo ver oorloof ik mij dan heden eens een onderscheid e maken tusschen de talrijke veel geld verdie nende werkmansgezinnen cn mijn even hard werkende kenissen, wat ik met precies even veel recht doeqfals de populaire beperkt-de- mocmtische journalist die hier "in Parijs (s^ms elders ook?) scheldt op de geldverspil ling der arista's" die den heelen aag luieren en „parasitecren" en de „slavenlevens der proletariërs". Wij mogen in dezen tijd wel een» meer het oog Vestigen op de tallooze families uit ont wikkelde kringen, die haast geen mogelijkheid zien hun zoons of dochters een goede opvoe ding te geven en die niet op 1 Mei zullen sta ken; omdat zij niet tot den „werkenden stand" behooren. Hét is heel aardig en héél populair in Pa rijs (elders ook?) alleen de aandacht te vesti gen op zich afbeulende werklui en niets-doen- de Auteuil-bewoners, maar men vergeet dat alle eenzijdige belichting in deze valsche effecten oplevert. Iet» waar zeer weinig nog over gezegd Is, is ook de zéér materieele bestemming die in veel werkmanskringen de verhoogde loonen krijgen: waar de vermeerderde welvaart ge meenlijk alleen aan de vleeschpotten. maar zelden aan do boekenplanken te merken Is. Dit zal ongetwijfeld verbeteren, echter valt hier nog zeer veel te wenschen. En wie dit nu lezen mag, deze woorden van den jongen Parljschen briefschrijver, moet niet denken, dat hij in het wereldsche Parijs een wereldsch rijkelijk leven leidt. Maar hij woont in een der eenvoudigste quartlers, waar veel en hard gewerkt wordt en door de eigenaardige posi tie die hij, buiten zijn journalistiek werk, in de maatschappij inneemt, heeft hij even veel en even goede vrienden onder de „werkmen- schen" als onder de waaraehtig-ook-hard1- werkende kringen der tallooze ontwikkelden. Maar, Stéfan neeft, als democraat, de eenzij digheden der hedendaagsche democratische propaganda ingezien cn dit is een dei' vele dingen die hij geleerd heeft in dit arbeidzame centrum der wereld, dat Parijs heet. STéFAN. N1 ndmiïfMiws VEREENIQING VAN NED. HERV. DIAOONlëNi IN DE CLASIS ALK MAAR VOOR GEZINSVERPLEGING Gistermiddag vergaderde in hotel „dé Nachtegaal" de Vereeniging voor Gezinsver pleging in de Classis Alkmaar. Ds. Eilerts de Haan sprak als voorzitter allereerst een woord van dank aan de zusiers voor de wijze waarop zij hun verdienstelijk werk hadden verricht. De bezwaren tegen het werk worden door de tijden grooter. De zus ters moeten hooger loon hebben, dat eischt de billijkheid, maar om dat te kunnen geven wordt er heel wat vereischt van de kas. Wordt er echter geen goed salaris gegeven, dan kan er niet meer voorzien worden in de eischen in de verschillende kringen. Ook ver toont de spliitzwarti zich in de vereeniging. Toen De Rijp zag zich alleen te kunnen be druipen:, scheidde het zich af en liet de zös terplaatsen, in den steek. Winkel besloot zelf een verpleegster aan te stellen. Spreker drukte daarover zijn leedwezen uit, daar men daardoor minder in staat wordt gesteld het mooie doel dat de sterkere den. zwakkere steunt, te verwezenlijken. Daardoor kan Barsingerhom zich niet meer redden eu ziet ook deze plaats zich genoodzaakt zich af te scheiden. Voor de vereeniging zit aan den anderen kant in dit alles voldoening. Wanneer de ver eeniging het werk niet had aangepakt, dan zou Gezinsverpleging niet die plaats hebben ingenomen als thans het geval is. Wij hebben de baan bereid, den grond bearbeid en met deze voldoening blijven wij voortgaan met 't werk. Spreker hoopte, dat de taak voortgezet zou worden met toewijding en liefde. In het door Ds. Oterdoorn uitgebrachte verslag wordt geconstateerd, dat het werk 'der vereeniging niet van een leien dakje was ge gaan. Hoewel de uitgaven grooter waren, stond daartegenover geen vermeerdering van inkomsten. Kring I ging financieel vooruit, doch dit zal verminderen, doordat de gemeente Bergen een eigen zuster aanstelde Kring II heeft geen zuster. Zijn inkomsten zullen vermeerderd moeten worden. Kring IX voerde een bescheiden visite- tarief voor de zuster in. Er zijn verschillende vacatures. Het aantal sollicitanten is gering. Oorzaak te gering sa laris en groote uitgebreidheid van de Krin gen. Ook voor 1919 worden donkere wolken gezien. Door de zusters werden in de classis 14209 bezoeken afgelegd. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten voor Kring I 2319,8054, voor kring II 814.45, Voor kring III 1351.9734, voor kring IV 1126.95, voor kring V 1250,5154, voor kring VI 1112,61, voor kring VII 1199,2954, voor kring Vfll 1024,28 en voor kring IX 1000,03 had den bedragen. De totaal-ontvangsten bedroe gen 10299,91, 'de totaal-uitgaVen 10097,6754, zoodat de rekening sloot met een voordeel ig saldo groot 202,1454. Het voordeelig saldo van den bloemenver koop bedroeg 686,88. Namens de commissie, belast met het na zien, rapporteerde Ds. Staal over deze reke ning, waarna besloten werd den penning meester te decharcheeren. Tot leden van de commissie, belast met het nazien van de rekening over het volgend jaar, werden gekozen de heeren Ds. Hornstra en de Mazuur, tot plaatsvervangers de heeren Ds. van Meurs en Couwenhoven. Hierop kwam het voorstel van het Hoofd bestuur, om het salaris van de zusters te brengen op 1100 -f 100 duurtetoeslag -|- 50 voor fietsonderhoud en 2 vijfjaarlijk- sche verhoogingen van 50, in behandeling De voorzitter zeide, dat het Hoofdbestuur genoodzaakt was het voorstel te doen, daar er voor de vacatures geen sollicitanten kwa men. Het Hoofdbestuur ziet in het voorstel bovendien iets billijks. De omstandigheden zijn zoodanig veranderd, dat verhooging noodig is, willen de zusters op fatsoenlijke wijze m hun onderhoud kunnen voorzien. De vereeniging kan echter alleen dan aan deze noodzakelijke eischen voldoen, wanneer de kringen instaan voor een inkomen van 1500 pef jar voor elke zuster. Kring VIII was het met het Hoofdbestuur eens. Het zal voor hem echter moeilijk zijn reeds dit jaar 1500 bijeen te brengen. Kring VII weet ook niet hoe aan het geld te komen. Vóór 2 jaar zijn de ontvangsten reeds gebracht van 900 op 1100. De kring gevoelt bezwaren om de 1500 te vinden. Heerhugowaard ziet ook geen kans om het financieel voor elkander te brengen. Kring IX was het met het Hoofdbestuur eens, maar ook kring IX weet niet vanwaar het geld vandaan te halen. Ds. Spaargaren wist uit ervaring hoe moeilijk het voor de zusters was om rond te komen. Spr. vroeg of het geld niet door ver- Elichte invoering van het klassentarief ver regen kon worden. Da. Broekema zag niet in, dat de zusters niet rond konden komen. Spr. kent zusters, die maar 40 per maand kostgeld betalen en dus geld kunnen overhouden. Ds. oBeke oordeelde, dat het geld wel te vinden zal zijn. Het gaat niet aan te zeggen, dat de zusters wel rond kunnen komen. Spr. ia diep overtuigd, dat verhooging dringend noodig is. Het is christelijk te zeggen: „het moet gebeuren". Ds. de Graaf had de Hoofdbeatuuraverga- dering niet bijgewoond. Spr. had verder ^wil len gaan, maar zal nu, gehoord de stemming in deze vergadering, daartoe geen voorstellen doen. De kringen aie het geld niet kunnen opbrengen, moeten dan maar geen zuster heb ben. Spr. ziet niet in, dat de wieringerwaard en den Anna Paulownapolder geen 1500 voor een zuster bijeen kunnen brengen. Krink V zag gaarne, dat de duurtetoeslag in salaria werd omgezet. Het nuttige werk van de vereeniging mag niet afhankelijk blij ven van het al of niet betalen van 1 contri butie. De zieken worden de dupe en hieruit blijkt het goed recht van Winkel om van ge meentewege een zuster aan te stellen. Ds. Staal oordeelde het wel mogelijk een regeling te treffen om het inkomen te verhoo- gen. Er blijft geen andere keuze dan dat de kringen die er niet voor zorgen, geen zuster krijgen. De kringen moeten vrij blijven in de wijze hoe zij het geld willen verkrijgen. Spr. is tegen verplichte invoering van het klasse- tarief Spr. stelde het salaris van een zuster tegenover dat van een onderwijzeres en deed uitkomen, dat het noodzakelijk is de zusters ook een pensioen te verzekeren. Kring III geeft steeds een surplus aan de algemeene kas, maar dit mag niet te ver doorgevoerd wor den. Wanneer een kring geen zuster kan beta len, dan moet hij er geen hebben, De kleine man zal dan wel op iijii achterste beencn gaan staan en een tikje bolsjewisme zal wel tengevolge hebben, dat de gemeenten een zus ter aanstellen De gemeenten, die het zegen rijke werk van de vereeniging hebben leeren kennen, kunnen dit eenvoudig niet meer mis sen. Spr. is er voor om de contributie naar draagkracht te regelen. Ds. Peeters was het met Ds. Staal eens. Spr. laakte het in gemeenten als Heerhugo waard, Oterleek eu Oudorp, dat deze de ver eeniging slechts met 25 subsidieeren. Spr. deecl uitkomen, dat ook de provincie de nood zakelijkheid van gezinsvérplegingn is gaan inzien en zich reeds bereid verklaarde een groote subsidie te geven, onder voorwaarde, dat de gemeenten naar evenredigheid en draagkracht bijdragen. Het Witte Kruis is reeds voornemens in deze een centralisatie tot stand te brengen. De voorzitter was er tegen dat de gemeen ten de zusters aanstellen. De gemeenten moe ten alleen subsidieeren. Spr. wil het liefdeka rakter behouden. Het valt te bekeuren, dat men voor hei bezoek van de zuster nog maar 1 k 1.50 per jaar over heeft. Haar werk is even nuttig en noodig als dat van den dokter. Als men het maar goed waardeerd. dan kan iedere gemeente gemakkelijk 1500 op brengen Ten invoering van een klassetarief tot 25 cent per bezoek heeft spreker niets. De gemeentebesturen kunnen ook gemakke lijk hun subsidiën verlioogen, Ook is er niets tegen om de contributie van 1 te verhoog- en. Het Hoofdbestuur heeft nog 3300 in kas. De kringen hebben dus eenigen tijd om hun inkomsten te verlioogen. Na verdere bespreking werd hierop het voorstel van het Hoofdbestuur aangenomen. Heerhugowaard en Anua-Paulowna stem den blanco. Besloten werd de verhooging met 1 Juni te lateu ingaan. Van Barsingerhom was ecu schrijven inge komen, dat deze kring door de afscheiding van Winkci niet kon blijven voortbestaan Het Witte Kruis was genegen alle passiva en activa van de kring over te nempi en de wijk zuster over te nemen. Voor 1919 zou bet te kort vermoedelijk 300 bedragen. Een uitvoerige bespreking werd hierover gevoerd. Ten slotte< werd besMen in het belang van de vereeniging het voorstel van Barsinger hom te aanvaarden. Bij de rondvraag vroeg de heer de Ridder, uit Winkel, het woord om mededeeling te doen van de houding van het .Hoofdbestuur, die een klacht van hem over de zuster in een hoek duwde. De voorzitter maakte bezwaar hierover het woord te verleenen, daar de vergadering niet bevoegd is over de geschillen met de zus ters te oordeelen Deze bevoegdheid berust bij het Hoofdbestuur. Nadat de heeren Zuurbier en Ds. Boeke be toogd hadden, dat het niet aangaat om ie mand het zwijgen op te leggen, verklaarde de voorzitter den heer de Ridder te willen toe staan zich te uiten. Spr was echter niet bereid de bevoegdheid van hot Hoofdbestuur los te laten. Spreker zou de vergadering niet het recht verleenen de houding van het Hoofdbestuur te beoordeelen. De heer de Ridder deelde hierop mede, dat de %uster, nadat hij in een bestuursvergade ring van de kring mededeeling van een idachl over de zuster had gedaan, tegenover hem als secretaris een negeerende houding had aan genomen. De dominéé van Winkel wilde te- fenover spr. zelfs een aanklacht indienen, pr. telegrafeerde de zuster, doch kreeg be richt, dat ze niet voornemens was meer bij hem te komen. Spr. verzocht den voorzitter van den kring een bestuursvergadering met de zuster te beleggen, maar ook ait had geen re sultaat. Na drie maanden bleef de zuster ook in gebreke haar visiteboekje bij spr. te laten afteekenen, waartoe zij bij art. 11 van haar in structie verplicht is. Spr. schreef dat aan het Hoofdbestuur, doch kreeg bericht, dat dit met verbazing het schrijven had ontvangen en gen termen vond, na inlichtingen en be sprekingen, om op de klacht in te gaan. Bij spreker had men geen inlichtingen ingewon nen en dat was spr 's grootste grief tegenover het Hoofdbestuur. De voorzitter las hierop het schrijven van den heer de Ridder aan het Hoofdbestuur voor. Dit schrijven was gedateerd 5 April. De instructie verplicht de zuster in de eerste week van iedere maand haar boekje te laten afteekenen Zij had dus nog 2 dagen tijd na dat de heer de Ridder zijn brief schreef, om aan haar verplichting te voldoen. Het Hoofd bestuur had inlichtingen ingewonnen bij den voorzitter van kring V en bij de zuster. Spr. dankte hierop de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en sprak een speciaal woord van hartefiiken dank aan den pen ningmeester, die de vereeniging ging verla ten. Hierop werd de vergadering gesloten. ALKMAARSCH BIOSCOOP-THéATER. Deze ewek weer Henny Porten, nu tn bo vengenoemd théater en wel in 't dramatische genre: „Toen zij het masker liet vallen". Dit nummer bestaat feitelijk uit twee geachiede- nssen, die niet veel verband met elkaar hou den. Als altijd toont Henny Porten zich ook nu weer een talentvol actrice. Maar wij zijn toch opnieuw gesterkt in onze meening, dat haar komische numme^ het winnen van de dramatische, vooral doordat in de laatste het tegenspel van de heeren meestal niet sterk is. In 't blijspel gaat dat beter. De onbekende van het Oostersche dansfeest, die zich in het hoofdnummer later doet kennen als beroemd chirurg, was wel voldoende. Eenige aardige komische één-aders, de ontvangst van presi dent Wilson in Engeland en een korte maar fraaie opname van de Zee-Alpen voltooien bet programma. VEREENIGING „KINDERBEWAAR PLAATS" TE ALKMAAR. Naar wij vernemen zullen in de eerstvol- aende week alhier, door verschillende jonge- ames, die zich daartoe bereid hebben ver klaard, loten wórden aangeboden in een lote rij, waarvan een schilderij van den kunstschil der Arthur Verbeeck de eenige prijs is, en waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van bovengenoemde vereeniging. Het schilde rij zal ter bezichtiging zijn uitgestald in de winkel-étalage van den heer van der Meulen, Langestraat alhier. filer wordt dus weer een sympathieke po ging gedaan om tot de oprichting van eene voor onze gemeente zeer nuttige instelling te komen Dat daaraan behoefte bestaat, bewij zen de vele vragen, die het comité krijgt te be antwoorden, wanneer de verschillende huis moeders haar kinderen kunnen brengen Het eerste werk van liet comité is de zorg voor de geldmiddelen en vandaar deze loterij. Verder is men nog steqds zoekende naar een beueden- suite of iets dergelijks om de bewaarplaats in te kunnen vestigen. Dat zoeken heeft tot dus ver nog weinig succes gehad, CONGRES INZAKE WONINGNOOD. In de jongste algemeene vergadering van de „Federatie van Amsterdamsdie Koning- bouwverekiigingen" is besloten binnenkort een congres te houden, waarin besproken zal worden: le. hoe ernstig de wofiingnood ia; 2e. hoe weinig er van overheidswege wordt gedaan, om in dien nood te voorzien; 3e. welke maatregelen genomen moeten worden om binnen afzieubaren tijd uit dezen woningnood te komen. Er heerschtc op de vergadering een sterke verbittering tegenover de betrokken autoritei ten. Algemeen was men van gevoelen, dat een zeer krachtig protest niet achterwege mocht blijven, zoodat, indien de houding van ge meen Ie en rijksbestuur niet spoedig wordt gewijzigd, er andere dingen sunn te gebeu ren. Hedenmorgen hout het federatiebestuur een conferentie ïuet den burgemeester, als hoofd van de yolkshuisyesting. UIT DEN RAAD VAN ZAANDAM. In de Donderdag gehouden vergadering de derde die voor dit doel werd Besteed, heeft de gemeenteraad de herziening der sala rissen van de gemeente-ambtenaren beëia- Deze zijn thans ingedeeld in elf groepen, waarbij rekening is gehouden mm de eischen v§n bekwaamheid, de verantwoordelijkheid en de waarde der verschillende functies Het maximum wordt verkrég n na 3 twee- jaarlij vschc verlioogingcu. Met het aantal dienst aren wordt geen rekening gehouden. Ieder 'trijgt terstond het minimum. De politie en liet personeel bij den genees kundigen dienst, benevens de personen, die niet huu hoofdbetrekking in gemeentedienst hebben, zijn in afzonderlijke groepen inge deeld. Bij de bepaling der loonen voor het poli tiepersoneel, deelde de burgemeester mede, geen uitvoering te kunnen geven aan het be sluit van den raad om den rang van hoofd agent te laten vervallen. Hoewel spr. ook in beginsel voor het systeem is. om zoo weinig mogelijk rangen te hebben, kan hij deze scha kel niet missen. Hierover werd burgemeester Ter laan krach tig aangevallen door den heer Duys, die als zijn mcening tè kennen gaf, dat de burgemees ter in deze kwestie precies dezelfde houding aanneemt als elke burgerlijke burgemeester. De wethouder meende, dat als de opvatting, welke de heer Ter laan van het burgemeesters ambt heeft, juist ware, geen enkele sociaal democraat dan burgemeester zou kunnen zijn. Hij geloofde, dat de burgemeester zich te veel liet leiden door de wenschen van den commissaris van politie en die houding deed niet alleen schade aan de partij, maar sticht ook verwarring onder de arbeiders. Burgemeester Terlaan verzekerde nooit te vergeten een sociaal-dentorratisch burgemees ter te zijn. Spr. gelooft een goed sociaal-de-' mocratisch burgemeester te zijn en tracht ook een goed burgemeester te zijn. Wat de hoofdagenten betreft, laat de dienst niet toe, dezen rang af te schaffen. Dit is de meening van den commissaris, maar ook zijn meening. EEN CONSUMENTENBOND. Dezer dagen is te den Haag een bijeen komst van consumenten gehouden teneinde middelen te beramen om, door optreden bij autoriteiten en door zelf op coöperatieven grondslag voedingsmiddelen te produceeren of in te koopen. te geraken tot voldoende verlaging der tnans geldende prijzen van eerste levensbehoeften, speciaal van land- en tuinbouwproducten. Ieder, mits geen handelaar, fabrikant, enz. in consumptieartikelen, kan toetreden tot den eventueel op te richten Consumentenbond, die zijn werkzamhudwn over zal uitstrekken. geheel Ntóertsnd ZAANDAMSCHE OORLOOSWINST, De gemeente-gasfabriek tc Zaandam heeft over het jaar 1918 eenwinst gemaakt van 119.000. Dit is niet het gevolg van abnor maal hooge gaaprijzen, want bi] een vergelij king met 30 andere, in grootte overeenkomen de plaatsen in ons land, bleken, deze In Zaandam het laagst te zijn, maar van de hoo- Se prijzen, die voor bijproducten (teer, carbo- neum enz.) konden worden bedong». ONBETROUWBARE HUISHOUDSTER. Thans zijn de daders gearresteerd van den diefstal met braak, in den avond van 13 April ten huize van den manufachmer Bolland te Zeist tijdens diens afwezigheid gepleegd. Het zijn de 25-jarige huishoudster, haar zwa ger A. W B en dien» vriend G. Wegen» he ling werden gearresteerd de verloofde van de huishoudster, H. v. D. cn de verloofde van G. Op aanwijzing van de huishoudster werd de inbraak gepleegd door B. en G., die daar toe opzettelijk uit Putten, waar de huishoud- sier den Zondag doorbracht, waren overgeko men. Allen bekenden volledig, terwijl B. aan wijzingen gaf omtrent de plaats, waar de ef fecten door hen werden verstopt. Van het geld, dat nog denzelfden avond was verdeeld, is nog een goed deel terecht gekomen. BUITENGEWONE VRIJWILLIGERS". "De landstorm-commissie, die onder eere voorzitterschap van den heer Colijti «n on der voorzitterschap van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, de toetreding tot den vrijwilligen landstorm van zoogenaamde bui tengewone vrijwilligers helpt bevorderen, werkt, naar het Correspondentie-Bureau me dedeelt, met volle iustemmiug van de regre- rlng. KORTE BERICHTEN. In no. 44 van Panorama komt een por tret voor van den 19-jarigen Amsterdammer V. Albert, die met zijn lengte van 2,67 M. de grootste man der wereld heei Hij vertoeft thans te Berlijn. Een elecrricipn der Gemeente Electrict- teitswerken te Amsterdam Is in aanraking ge komen met een hoogspamimgsdraaa «u oogenblikkelijk gedood. van 9 Msi 1919. Opgave vsn NEDERLAND. mk M'/w 87 <k ïd 'ès 31/. iVt Mededeelingon van Zaterdag 10 Mei Koninklijke Ólie en Geconsolideerde bij opening van de markt in vaste stemming, doch liepen naderhand idt* Culturen en Rubbers vast. Scheepvaart vast en kalm Amerika vast voor Mariflfiwasxtkm *11 UO. Aangifte uitsluitend Dinsdag 13 Hei 3—4 unr, Kerkplein. ST A ATSLEKNIN OEN. NEDERLAND. NW.S. v. f 1000 1918 N.W.8 vaa 500/1000 1917 van f 1000 dito dito -dito 1915 f 1000 1916 1Ü0Ü Ohllg. Ohllg dito nidig dito dito Ned. Ind, dito BUITENLAND. OOSTENRIJK. Bel.vrfje Kronen?. Jan.«Juli RUSLAND, Qbl, 1906 fr*. 2500—5000 (wangorod Dombr. GR 625 Nicolai Spw, 100 Ueoumol. 1880 GR 625 Rotbachild (consnlt) GR 631 Hope en Co. 1889.90 GR 625 6e Emissie, 1894. GR 625 TURKIJE. riaydnd Spw le aerie 1904 BRAZILIË, Funding Ln. 1898 20/100 Provinciale en Gemeente! I cenlngen. \msterdam 1915 Rntteidam 1915 pCt. 4H 4 354 3 8 B 454 4 4 4 4 4 Bank. en C< sdlet.IiietcSIIngen, Amsterdamsohe Bank A Nkdcrlandsohe Bank C v, A. Rütterd. Bankver. Aand. Spoorwegen. Holl. IJeer. SpoofW. Obl. 9 Mij. t. Exp), v. Staatisp. Obl. 5 Mij. t Expl, v. Staatsap. Obl 4'4 Premielesnlngen. A'd*m Stad 1874 100) 3 BELGIË. Antwerpen 1887 J5s Prolongatie pCt Vorige koert 93i»As 861/a 82s/„ 69 Vi 61i/i 51 Va 40i/< 31 i/s 37»/* 30»/* 31 Vi 3"2i/. 30»/ia 86»/* 961/* 95 Va 195 210 337»/* 961/* 951/, 86»/* 93"Aa B6»/„ 82»/* 691/. 63 SU/. 92V, 921/, 2ö«/„ 40 397!. 30*/* 31 301/* 57 ik 207 '5 -i li 96 051k 871/* 106"A» Atchi*. Top. ft S F4 C. v. g A Denv R. Grande Spw. CT v. A Erie Spw. Mij. Gewone Aand. Kans. City South. Railw. Cy. g. dito Pref. A Missouri Kant. Tex. C. v A. Mexican 2e l'ref. A. .Southern Pac. Comp. Couth. Rlw. Vot. Tr. Gew. A. Union Pac. Railr. Cv. C. g. A. Anaconda Copper C. v. A. Am. Car. Foundry Co. C. v. A. Arner. Hide Leather Comp. Unit. Stat. Steel Corp. C. g. A. Int. Merc. Marine Cy. afg. A. Int. Merc. Marine afg. pr. A. iec. Holl. I'etr Cert. v. A. Kun. Ned. Mij. t. e. v. Petr. br. Orion Petrol. Mij. Steaua Romana Petr. Mfj. A. Oompania Mercantil Argentina Cult. Mij. der Vorstenlanden id. id. id Winataand. Handelsv. Amsterdam Aand. Ned. Handel MIJ. C. v. A. Nederl. Ind. Handelabk. Aand. Amsterd. Rubber Cult. Mij. Aand Nederl. Rubber I loll. Amerika Lijn A. Id. Gem. Eigendom A Holl. Stoomb. My. Aand. Java China Japan Lijn A. Kon. Holl. Lloyd. Aand. Kon. Ned. Stoomb. My. Aand. Idem Nieuwe Aand. Kon. l'aketvaart Mij. A. Ned. Scheepv. Unie Aand. Rotterd. Lloyd A. Stoomv Mij. Nederland A Vditm IVIi C«mp. Aand. DeluMaatschappy Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Deli Aand, rnrmhah Tahlk'Mij. Aand. Vorige koer. 22"/,, 241/* 55»/i. 12'/,. 127/, 1061/* 311/. 139 138 95)/, 115*/* 961/. 477/,, 1521/, 3301/4 786»/* 971/, 1561/, 2961/, 1867/, 1911/* 485 l?li/, 240 197 J081/, 3761/1 354»/* 189 327 170U, 220 21!»/* 2527/, 267»/* 2957/, 3?5i/, 254 V, 515 2271/, 3101/* 4921', 107/, 22*/* 241/j 121/. !3i/* 138*/* 139 96V. 115 971/* 48 153 334 813 100 302 1891/, 1921/, 490 242 1971/, 109 379 355 190 329 ik 170 220 2(1 253 279 293 328 254 515 494 1

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 9