Provinciaal Nieuws. Telegrammen van heden Stadsnieuws. Rechtszaken. De politie heeft nu bijzondere maatregelen genomen, waardoor zij meent de' daders te kunnen arresteer en. OEWOMOF MARINE-VLIEGERS. L/r tewsad 33 der d«n fcpr» 3ora&!, di* vorij? wm. oij liet yikgonge- mfc in De ¥ooj ernstig gewond werden, is goed vooruitgaande, zoodat voor beiden het levensgevaar als geweken kan worden be schouwd. De sergeant heeft thans nog den meesten hinder van het verbrijzelen van een zijner kaken. De korporaal zal waarschijnlijk •een zijner oogen moeten missen. OEEN PROCES-VERBAAL. Nader schrijft men uit Eindhoven aan de Maasbode: Tot een proces-verbaal tegen den geestelij ken leider der bedevaart van Gestel naar Moerveldhoven, is het niet gekomen. De ma- recliaussee's die zich bij den uitgang der kerk hadden opgesteld, waarschuwden den heer Van Iersel, kapelaan, de bedevaartgangers langs den openbaren weg niet luid op te laten bidden. EEN AARDAPPELENBOMBARDE MENT. Te oordeelen naar hetgeen zich in de laat ste dagen te Watergraafsmeer afspeelt, moet het huidige aardappehaatsoen voor .sommige Watergraafsmeerders beslist te groot ziiu, schrijft oe '"ei. Hel welbekende feestgebouw „Oost Indië" toch wojdt dagelijks aan de achterzijde bekogeld met.... aardappelen. Of de bedrijvers van dit bombardement aange stoken worden door-de berichten over den Amsterdamschen knikker-schutter, of dat zij om de een of andere reden tegen de muren en vensters van huize „Oost Indië" een wrok hebben opgevat, is nog niet uitgemaakt, maar vaststaat, dat soms in ae vroegste morgen uren, maar meestentijds wanneer het bescher mend avond-donker belet de juiste plaats van herkomst dezer d'stributie-artikelea te bepa len, een aardappelregen over den concerttuin „Oost Indië" neerdaalt. Ettelijke ruiten en ruitjes van aan den tuin grenzende localitei- ten hebben ten gevolge dezer baldadigheid het reeds moeten ontgelden en zijn tot scher ven gegooid. Zoo b.v. j 1. Zaterdagavond, toen een tocneelkapper druk bqzig was eenige Watergraafsmeersche tooneeldilettamten te grimeeren, kwam tot niet geringen schrik van kapper en speler, een grootc aardappel zijn weg zoeken door de kleedkamcrruit en trof dezen zoo onmisbaren tooneelspeler. De man was uiterst verontwaardigd en vroeg aan de vrouw des huizes wat er nu wel had kunnen gebeuren als „iemand op dat oogen- blik geschoren had moeten worden." Maar de echtgenoote van den gérant durfde zich deze gevaarlijke positie niet indenken! Herhaaldelijk is het personeel van huize „Oost Indië" reeds door dit aardappelbom bardement getroffen, en de „keldermeester" raapt iederen ochtend en avond de aardappe len bijeen alsof een Septemberstorm de pere- boomen geteisterd had. Waar al die aardappelen wel blijven?, vraagt men misschien. Uit „betrouwbare" bron vernamen wij, dat de paarden van den stalhouder in de Wakker- straat er deze week merkbaar welvarender uitzien... DONKER ROTTERDAM. Een Belgische juïtrouw, die te Rotterdam haar pas moest laten viseeren, wat zooveel tijd in beslag nam, dat ze haar trein miste, liet zich door een vrouw op straat een logement wijzen. De/e gids bracht haar naar het loge ment „De Ster", op den Schiedamschen dijk. In dit hotel kwam de juffr. in aanraking met het beruchte individu Levic van Dam, die door zijn gesprekken over Antwerpen haar vertrouwen wist te winnen. Hij inviteerde haar met hem Rotterdam eens te bekijken en bracht haar in een berucht nachtcafé 'aan de Zevenhuissteeg. Een poging om de Belgische beschonken te maken mislukte door haar waakzaamheid Toen ze de straat opvluchtte, werd ze naar binnen gesleept en werd haar gouden ring van haar vinger getrokken. De vrouw wist nogmaals aan haar geleider te ontkomen en vluchtte de straat op de Baan in. Hier werd ze nogmaals door Van Dam opgevangen, die onder bedreiging nog wat geld van haar wist los te krijgen. Een derde ontvluchtingspoging, nadat de vrouw nog een pak slaag gehad had, gelukte eindelijk Ze bereikte het politiebureau Groote Pauwe- steeg, waar ze haar wedervaren vertelde en waar'haar vriendelijke gids voorloopig werd opgesloten. WORMFRVEER ROOD. Dinsdag zijn te Wormerveer raadsverkie zingen gehouden, waarbij de soc.-dem. 7 ze iels veroverden (thans hebben zij vier),szoo- dat zij de meerderheid hebben. Verder zbn er 1 R K., 1 E. B1 middenstander, 1 A. R. en 2 U. L. gekozen. Men meent, dat de burge meester, de heer Cluysenaar, naar aanleiding van dezen verkiezingsuitslag ontslag wil ne men en dat ook de herkozen wethouders Dek ker het bijltje er 'bij wil neerleggen. JONGEN VERMIST. De 13-jarige Dirk van Leeuwen, Vrolik- straat te Amsterdam, verliet Zaterdagmiddag half twee zijn kantoor aan den N. Z. Voor burgwal en is sedert nog niet teruggekeerd. Vermoedelijk is de jongen betrokken bij een oplichting van een bank op de Heerengracht, waar een wissel van 700 met valschen stem pel voorzien, aangeboden werd. De mogelijk heid bestaat, dat de jongen met het geld er van door is, of anders, dat hij op verzoek van anderen de valsche kwitantie aangeboden heeft, en daarvoor iets heeft ontvangen. EEN VROOLIJKE VERGADERING. Dinsdagavond had wederom een drukbe zochte vergadering plaats van het stakende Rotterdamsche trampersoneel. Vergadering is eigenlijk niet her luiste woord want de bijeen komsten van de 'trammannen en Iiuuue vrou wen dragen in de meikwaardige slaking on veranderlijk het karakter van feestavonden, zegt de Tel. De voorzitter deelde mede, dat er eigenlijk niets mede te deelen was, besprak de artikelen over de slaking in de verschillen de bladen en gaf het woord aan de artisten, die den avond kwamen opluisteren. Voor drachten, zang- en muzieknummers wisselden elkander af Het dankbare publiek bracht den 'welwillenden artisten grootsche ovaties en men ging .vroohjk en "oldaan üu'swaarts. Tor de volgende voorstelling! EEN DUITSCHE DUIKBOOTKAPI TEIN GEARRESTEFRD. De correspondent van de „D?i'y Chronir c!e" fe Falmouth bericht da? de vorige wede Donderdag de kapitein van een Duitsche duikboot gearresteerd is aan boord van het Nederlandsebe stoomschip „Filsia". Hij was eet de temsr.nfTg vsm sadffiegfe alt Spanje gekcs?ea. Hij werd ia hschUdsa genomen deer de marine-autoriteiten en onder geleide van een marine-officier naar Londen gezonden, waar hij in de Tower onder strenge bewaking werd gesteld. De gearresteerde duikboot-kapitein is ver moedelijk W. Riesemoetter, die met comman dant Reisser bevei voerde over de U. 56. Deze onderzeeër heeft verscheidene hospitaalsche pen in den grond geboord. Den 24en Mei 1918 liep zij, na een ontmoeting met een geal lieerd oorlogsschip, zwaar beschadigd de ha ven van Santander binnen NEDERLANDERS TERUG. De „Libre Belgique" meldt, dat de Belgi sche regeering op verzoek van den Neder- landschen minister van buitenlandsche zaken eenige te Duinkerken, wegens verboden han del met den vijand, geïnterneerde Nederland- sche onderdanen weder over de Nederland- sche grens heeit doen voeren. VACANTIFKAMP ,VOLKSWEERHAARHEID" net kamp wwdt gehouden van en met 22 Juli tot eu met 6 Augustus cp dé hcids bij Harderwijk Er wordt gekampeerd in rijkstenten, een groote loods dient voor eet- en ontspannings zaal piano aanwezig. Omtrent kleeding is ieder geheel vrij, De tijd wordt doorgebracht met gymnas tiek, spel en sport zwemmen, wandél- en rij- wieltochten. Het kampgeld voor 16 dagen bedraagt 24, minder dan 16 doch minstens 8 dagen, per dag 1.75. Deelnemen kan elke jongen van 15 jaar en ouder, uit heel ons land. Inlichtingen en aanmeldbladen te verkrij gen bij den heer W. Speerstra Hzn., 2e Const. Huygensstraat 67, Amsterdam. KORTE BERICHTEN. Een aan de gemeente Havelie (Dr.) be horend dennenboscli, beslaande ongeveer 10 H.A., is. voor een groot deel door brand ver nield. Men gelooft, dat de oorzaak aan moedwil te wijten is. Op voorstel van B. en W. besloot de ge meenteraad van 't Bïldt (Fr.) niet ia le gaan op de Circulaire van den Inspecteur der Volksgezondheid, om de kermis niet te hou den. Het toezicht op de kermisreizigers zal verscherp worden. Vermoedelijk tengevolge van kwaadwil ligheid is te Werkendam een wagenschuur afgebrand, waardoor mede drie woningen en hooischuur verwoest werden. Een gehuwde korporaal der marine, af- komstig uit Amsterdam, is te Hellevoetsluis bij het van boord gaan misgestapt en in de haven verdronken. Gedep. Staten van Groningen hebben besloten met ingang van 12 Mei vor het stu- wadoorsbedrijf in de haven van Delfzijl den achturigen Werkdag in te voeren met den vrij en Zaterdagmiddag. De kersenplukkers te Druten eischen den 8-urigen werkdag en 4 dagloon, in plaats van 11 uren per dag en 3 dagloon. 'Door een visscher te Broekerhaven is te Enkhuizen aangebracht het lijk van den al-I daar sinds 30 April jj. vermisten onderwij zer T. Mensch. Te Eist is een arbeider van een steen fabriek door het breken van een loopplank gevallen en aan de gevolgen overleden. Naar de ,,N'. Ct." verneemt, vertrekt minister Van Karnebeek Vrijdag as. naar Parijs, om over de herziening van de tracta- ten van 1839 te onderhandelen. Maandagnacht is in het station van de H. S. M. nabij Leimuiden 30 gestolen uit de kas en een heerenrijwiel, merk Burgers, van den tijdelijken stationschef. De Koningin-Moeder heeft 100 be schikbaar gesteld voor de stichting van een gedenkteekem voor Nederlands Leger en Vloot. Te Ede is een anderhalfjarig kind uit een raam van een bovenverdieping gevallen en enkele uren later overleden. De raad te Hengelo Heeft besloten de kennis dit jaar niet te laten doorgaan en aan den nieuwen gemeenteraad de beslissing te la ten over het voorstel van B. en W. tot af schaffing er van. Dinsdagavond hebben te Utrecht relle tjes plaats gehad tengevolge van den strijd tusschen de veehouders en de slijters inzake den melkprijs. Eenige veehouders, die hun melk in de stad wilden uitventen tegen 13 cent per Liter, werden door slijters gemolesteerd Een der veehouders werd daarbij met een mes in den rug gestoken. De dader werd ge arresteerd. Een onderzoek is ingesteld naar beweer de onregelmatigheden bij het uitreiken van ontheffingen van slachtverbod in Borne. De eerste vlektyphus-patiënte te Gro ningen is overleden. Ged. Staten van Overijsel onthielden hun goedkeuring aan de salarisregeling voor het onderwijzend personeel der gemeente Diepenheim, op grond van een onvoldoende bezoldiging van het hoofdschap. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een nieuwe (vierde) leening voor Nederlandsch-Indië tot een totaal-bedrag van nominaal ten hoogste 180 milioen, met een rente van ten hoogste 6 pet. Te Ravenswaaij (Geld.) zijn van 15 paarden de staarten afgesneden. De daders zijn aangehouden en 'hebben een volledige be kentenis afgelegd. 'Het s.s. „Insuünde", van den Rotterd. Lloyd, is gistermiddag 5 uur van Batavia in den N Waterweg aangekomen. Het artikel stapeigroenten is afgevoerd van de lijst van goederen, aangewezen krach tens art. 1 der 'Distributiewet 1916 en inge trokken de maximumprijzen voor stapelgroen ten. In de Jonker Fransstraat te Rotterdam is een handelsreiziger beroofd van een tasch met 500 gouden ringen en andere gouden voorwerpen. Het bekende besluit van den gemeente raad tot het aangaan van een gelaleening is door Ged. Staten doedgekeurd. De broodkaart van het 96ste tijdvak loopt van 16 tot ea met 24 Mei. COÖPERATIEVE BOND VAN COöP. LANDBOUWVEREEN. IN N.-tt. Woensdag' hield bovefigtoowude bond een1 algemeeue vergadering uk ,de Roskam" te Hoorn. De vergadering, die stond onder leiding van den heer R. Visser Lz. van Berkhout, was zeer druk bezocht, f In de voorvergadering, die hieraan voor afging, werden uitvoerige besprekingen ge houden over de vraag van de kunstmestcom- missie omtrent een opgaaf van superfosfaat. Er werd daafbij gewezen op de minder aan gename ondervindingen opgedaan met de kunstmestcommissie. Nu schijnt men reeds te moeten bestellen' voor het a.s. voorjaar. Men ziet daarin een nieuw middel, om de kunst mestcommissie in leven te houden. E enerzijds werd opgewekt de kaarten niet in te leveren, anderzijds wil men de organisatie behouden, al is ze slecht. Deze minister van Landbouw wil de bedrijfsvrijheid zoo spoedig mogelijk 'herstellen. Door de geallieerden is toegezegd1 100.000 ton ruwe fosfaat, 75000 ton super fosfaat, 55000 ton spiriet en 165000 ton nitraat. Schakelen we nu da kunstmestcom missie uit, dan loopen we gevaar geheel over geleverd te zijn aan den handel. Omtrent de prijzen kon niets worden meegedeeld en wan neer de super, zooals gewoonlijk, niet op tijd komt, dan kan de teleurstelling met het oog op de prijzen wel eens zeer groot zijn. Ieder wil daarom zich de vrijheid voorbehouden het gezondene eventueel te weigeren. Na afloop van deze vergadering, waarbij tegenwoordig waren de afgevaardigden van het district Ni. H. van de Z. C. K. werd de al- gemeene bondsvergadering geopend. Medegedeeld werd, dat de'bond voor 100 per jaar heeft deelgenomen aan de Handels kamer, instituut van het N. Landb. C. en die beoogt 'het inwinnen van inlichtingen in het buitenland voor den landbouw van belang. De vergaderig vereenigde zich hiermede. Ten opzichte van de doorvoering van den 8-urigen arbeidsdag werd uitvoerig uiteenge zet, dat die voor den landbouw en vooral voor den tuinbouw om verschillende redenen niet is door te voeren. Omtrent de gebleken vervalsching van de pulp heeft men een onderhoud gehad met het cantraal-bureau. 'Hier was van een veront reiniging echter niets bekend. Verschillende vereenigingen hadden echter de pulp in Wa- geningen doen onderzoeken. Onder overleg- ging van deze analyses zal men zich opnieuw tot het centraal bureau wenden om schade- 1 vergoeding. Ook omdat te kort gewicht is ontvangen. Hulde en dank werd gebracht aan den bondsvoorzitter voor de krachtige actie, die hij heeft gevoerd tegen de scheurwet. Uit het jaarverslag bleek, dat de coöperatie een harden tijd meemaakt door de omstandig heden. Toch was de bond menigmaal in staat de belangen der leden te dienen. Bijl den bond zijn 21 coöperatieve land- bouwvereenigingen aangesloten. De heer C. Nobel te Haarlem trad op als adviseur van den bond. Met het oog op verschillende klach ten van het regeerings-voermeel is een uitge breide correspondentie gevoerd met den direc teur van het rijkslandbouwproefstation te Wageningen. Bij het K. N. L. C. werd er op aangedrongen, dat de belanghebbenden ge kend worden in de prijsregeling en in de sa menstelling. In het verslag werd uitvoerig stilgestaan bij de door den Bond gevoerde actie, inzake die scheurwet. Zoo ook t. o. v. het hooibureau. De cursussen voor zaakvoerders in Hoorn en in Alkmaar gehouden, bleken een groot succes. Hoewel de vorige vergadering besloot tot niet aansluiting bij' 'het centraal bureau, gaf het bestuur thans in overweging, om door de veranderde omstandigheden, zich weer voor loopig als lid aan te melden. De volgende al- getneene vergadering kan dan definitief he slissen. De vergadermg vereenigde zich hier- mde. De balans werd goedgekeurd tot een be drag van 2921.32^, met inbegrip van een verlies van 700.36 De provisie-aankoop kunstmest gaf een winst van 202.29 en de provisie-aankoop voederartikelen 1002.45. Tegenover het verlies staat een' bezit aan aandeelen in de Z. C. K. van 1500. Het salaris van den secretaris-penning meester-propagandist werd bepaald op 375. De toelage aan den graankooper werd be paald op voorloopig 100, om dit later defi nitief vast te stellen. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over den graanaankoop in verband met het Centraal Bureau. De voorzitter drong er op aan, dat de graankoopers geregeld eenmaal om de 14 dagen bijeenkomen, om daardoor te kunnen bereiken, dat slechts één van hen, voor de gezamenlijke behoefte, de beurs be zoekt. Deze kwestie zal nader onder de oogen worden gezien in een vergadering met de graanmalerij, zoo ook een voorstel van het bestuur, om in vereeniging met het centraal- bureau over te gaan tot den import van voe derartikelen. In beginsel gevoelde men er wel voor. De vereeniging Opmeer werd uitgenoodigd een bestuurslid aan te wijzen in de vacature- P. Best. Door den heer P. Galis van Hoogkarspel werd 'het volgende voorstel ingeleid. Gezien de opheffing van verschillende crisisinstellin gen kwam het de coöp. vereen', te Hoogkar spel gewenscht voor, met alle mogelijke mid delen, welke den Bond ten dienste staan, er bij de bevoegde lichamen op aan te dringen, dat ook het Kunstmestbureau ten spoedigste werd opgeheven. Als voornaamste bezwaren werden, aangevoerd, dat men genoegen moet nemen met kwaliteit en kwantiteit, dat men bruto voor netto berekend kreeg, dat met geen tijd rekening werd gehouden en dat men van de prijzen niets afweet. Overal voor het klein bedrijf zijh dit zeer groote bezwaren. Onzerzijds wees men er op, dat het werken van de kunstmestcommissie te veel afhangt van de omstandigheden, 't Best is de aan- vraagkaarten te onthouden aan den handel en die zooveel mogelijk in te leveren adn eigen organisatie, n.l. aan het district N. H. van de Z. C. K. De heer Boot (Wijdenes) meende, dat deze vergadering geen beslissing kan nemen. De kunstmestcommissie zal zich niet vrij kunnen bewegen onder den druk van de Z. C. K. en het centraal bureau. We moeten organisato risch optreden en ons vertrouwen schenken i aan de hoofdorganisafie. Het voorstel Hoogkarspel werd met 4 st. in blanco en 0 st. tegen aangenomen. Na eenige besprekingen werd het bestuur opdracht gegeven middelen te beramen die zouden kunnen leiden tot de oprichting van een algemeen landbouwblad voor N. R. De Coöp. Bond, de Bond van Zuivelfabrieken en de rundveefokvereen. kunnen in deze gemak kelijk tot samenwerking komen. Het blad zal in democratisch-coöperatieven geest moeten worden geredigeerd. Hierna werd de vergadering met de gewone plichtplegingen gesloten. UIT NOORDSOHARWOUDE Bij de Geret. kerk alhier is beroepen de heer Jl. Hoek, candidaat te Schiedam. UIT BERGEN. Den 22 Juni zal alhier worden gehouden het zangersfeest van den Bond van Ge mengde Zangvereenigingen. De burgemeester heeft welwillend het terrein van zijn land goed daartoe beschikbaar gesteld. Er zullen. 18 vereenigingen medewerken en als jury zul len fungeeren de heeren Paardekoper en Jan Sluys. Te Haarlem is voor de acte onderwijze res z. o. geslaagd mej. P. W. G. Fust alhier. UIT SPANBROEK. De-meelmolen van den heer H. J. K. van den Steen, alhier, is onderhands verkocht aan den R. K. Dioceshnen Land- en Tuinbouw- bond te Leiden ea zal een coöperatieve in richting worden. UIT WIERINGERWAARD. Bij eene op Woensdag gehouden stemming voor 3 hoofdingelanden, werden de periodiek aftredende heeren R. Bakker en P. Grin weer herkozen, terwijl voor den heer C. Blaau- boer Jbz., die bedankt had, gekozen werd de heer Jb. Waiboer Hz. met 28 van de 39 uitge brachte stemmen De heeren C. Blaauboer- Vries, Jb. Breed Hz. en K. Schenk Kz. verkre gen resp. 6, 2 en 1 stem. De vergaderingen van het polderbestuur met hoofdingelanden zullen voortaan in het openbaar worden gehouden. Men is hiertoe besloten naar aanleiding van een verzoek van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw afd. Wieringerwaard. UIT KOEDIJK. Heden werd de heer Joh. Hart benoemd tot leeraar in het timmeren en teekenen aan de ambachtsschool te Middelhamis. UIT HOOGWOUD. De raad dezer gemeente heeft aan den heer J. Koeten Jr. met ingang van 1 Juli a.s. eer vol ontslag verleend als directeur van het le- vensmiddeïenbedrijf, wegens opheffing der distributie. Woensdagmorgen is een schuur van den heer O. Schermer, welke voor reparatie-in richting voor rijwielen en motoren werd ge bruikt, tot den grond afgebrand Daar de wind van de belendende perceelen was, kon men met behulp van de brandspuit uitbrei ding der vlammen voorkomen. De brand ont stond door het springen van een soldeerlamp. Schuur en inventaris waren niet verzekerd. UIT OUDORP. TELEFOON GEPLAATST. Aan de Sluis in de Zes Wielen is heden een telefoontoestel voor intercommunale gesprek ken geplaatst, wat voor de schippers in het bijzonder geriefelijk zal blijken. UIT O'UDE NIEDORP. Woensdag werd tot lid van het dage- lijksch bestuur dei* banne gekozen, in de plaats van den heer P. Schaap, de heer D. Kriller. Tot hoofdingeland in ,de plaats van P. Mul vertrokken, werd' gekozen de heer J. Bakker en in de plaats van Ah. Over, overleden, werd gekozen de heer A. Strijbis. UIT HEERHUGOWAARD. Uitslag van de stemming op 14 Mei 1919, ter verkiezing van de leden van den gemeen teraad alhier. Uitgebracht werden 827 geldige stemmen. Kiesdeeler 752/tl stem. De Unie-Liberalen kregen totaal 49 stem men geen zetel. De Anti-Rev. kregen totaal 50 stemmen, Ge kozen. de heer Jb van der Oord. De Vrijz.-Dem. kregen totaal 275 stem men. Gekozen de heeren Jc. Met, Jb. Blom, Corn Kuiper en P. Kostelijk Pzn. De R.-Kath. noord kregen totaal 146 stem men. Gekozen de heeren P. Borst en P Bloothoofd. De R.-Kath. zuid kregen totaal 307 stem men. Gekozen de heeren G Krom, D. Wijn- ker, C. Poland en J. Does. Samenstelling van den nieuwen Raad: 6 R.-Kath., 4 Vrijz.-Dem- en 1 Anti-Rev. De 10e zetel moest met 50 stemmen worden toegewezen aan de Anti-Rev.; de 11e zetel met een stemmenrest van 49s/„ aan de Vrijz.-De- mocratenresp dus met 1 en met *jlt stem boven de lijst der Unie-Liberalen. DE TURKSCHE VREDESVOOR- WAARDEN. VERSAILLES, 15 Mei. Het ontweip voor de Turksche vredesvoorwaarden is gereed. Constantinopel zal een vrije stad worden onder rechtspraak van den volke renbond. DE STAKING. De staking in de bouwvakken alhier is thans volkomen. Het gelukte den stakers, ook de aan het werk gebleven arbeiders te bewegen zich bij hen aan te sluiten, zoodat het aantal stakers thans 275 bediaagt. KAASCONTRöLE In verband met de Regeeringsmaatregelen, waarbij alleen gecontroleerde kaas zal mogen worden uitgevoerd, is spoedige oprichting van een Kaascontróle-station voor Noord- Holland noodzakelijk en algemeene mede werking van producenten in hun eigen be lang ten zeerste gewenscht. De commissie van voorbereiding uit den Bond vap Zuivelfabrieken is zoodanig met haar werk gevorderd, dat Vrijdag 23 Mei te half elf, in de Harmonie te Alkmaar, de op richtingsvergadering voor een Kaascontróle- station zal worden gehouden. EEN NIEUWE BOUWVEREENIGING. Gisteravond had alhier een bijeenkomst plaats van ambtenaren, kantoor-, handels- en winkelbedienden, ter bespreking van een mo gelijke oplossing van het woningvraagstuk. Het resultaat dezer besprekingen was, dat werd overgegaan tot oprichting der „Veree niging voor Volkshuisvesting de Midden* stand". ot bestuursleden werden gekozen de hee ren: C. T. van '!t Huilenaar voorzitter; Joh. Overtoom, Verdronkenoord 53, secretaris, R. J. Schierbeek, penningmeester, J. van En- schut en P. Langenberg, commissarissen. Daar besloten is, dat bij eventueelen bouw de toewijzing zal geschieden naar inkomst van de aangifte als lid, is spoedige opgave ten zeerste gewenscht. TER VERDUIDELIJKING. In het verslag der rechtszaken in ons vorig nummer, deelt onze rechtbankverslaggever mede, dat aan den gewezen boekhouder P. J. S. van de heer R. Slot te Broek op Langendijk ten laste is gelegd, dat hij in September de bank van den heer Wisseling heelt benadeeld voor een som van 121.40. De boekhouder van den heer R. Slot ver zoekt ons ter vermijding van misverstand te vermelden, dat de beklaagde zekere P S. Jzn. ui't Alkmaar is, die tijdelijk als, kantoorbe diende bij den heer Slot in betrekking is ge weest. Door de valschelijk opgemaakte lijst werd de firma R. Slot en niet de bank van Wisseling opgelicht. VERKIEZINGSMEETING SOCIAAL» DEMOCRATEN. Op het Doelenveld hielden de Sociaal-De mocraten, aan den vooravond' der verkiezin gen, een propagandameeting. De meeting was zeer druk bezocht. Een' mu ziekcorps luisterde de meeting op, terwijl het afd. doek was opgesteld en in opschriften op borden werden de kiezers aangemaand om hun stem op den heer Westerhof uit te bren gen. De heeren: Van 't Veer en Westerhof voer den het woord. Na afloop maakte men voorafgegaan door muziek, de socialistische liederen zin gende, een propagandaoptocht door verschil lende straten'. Itflffl Een troepje kwajongens zong voor de stoet meermalen het „Oranje-boven", doch tot botsingen kwam het niet. Om kwart voor tien werd de optocht, met een warme speech van den heer Westerhof, ontbonden. De verkiezingspropaganda was des nachts nog voortgezet, door met groote letters op de straten te schilderen „Kiest Westerhof." Ook de aanhangers van den heer Verkerk hadden hetzelfde gedaan, doch op sommige plaatsen t hadden anderen achter het „Kiest Verkerk" het woordje „niet" geschilderd. „ALS DE KERSEN BLOEIEN." Gevolg gevende aan een door vele stadge- nooten gekoesterden wensch, heeft de Kon. re derijkerskamer „Bilderdijk" gisterenavond een uitvoering gegeven in de Harmonie, toe gankelijk voor niet-leden. Opgevoerd werd: „Als de kersen bloeien", tooneelspel in drie bedrijven, van dr. J. van Epen, hetzelfde stuk dat door de kamer gespeeld werd op den slot- avond van het door haar uitgeschreven too- neelconcours De zaal was geheel bezet, wel een bewijs dat men van „Bilderdijk" iets goeds verwacht. Die verwachting is niet be schaamd, er is, evenals op bovengenoemde uitvoering, uitstekend gespeeld door allen, die een rol hadden te vervullen in dit stuk, dat veel van de spelers vraagt. Zelfs de moeilijke en toch zoo ondankbare rol van Tom Kra mer, die om de tegenstelling tusschen vader en zoon des te duidelijker te doen uitkomen, door den schrijver weinig sympathiek werd gemaakt, werd goed vertolkt. Dankbaar en langdurig werd merm^len geapplaudisseerd. Bilderdijk heeft met deze uitvoering velen aan zich verplicht. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 13 Mei. (Vervolg). VERBODEN TEELT. De landbouwer Pieter G. te Alkmaar heeft al terecht gestaan ter zake verboden teelt, doch er was een nader onderzoek gelast naar de ligging van het land in kwestie. Het bleek, dat de opgaaf van beklaagde juist was. De of ficier ziet daarin echter geen motief tot vrij spraak en persisteerde bij zijn reeds genomen requisitoir. Mr. Leesberg deed een beroep op de juris prudentie der rechtbank Zelve. Er moest hier vrijspraak volgen. Pleiter wees ook op de moeilijkheid wat betreft de toestemming van den burgemeester Pleiter vroeg vrijspraak. VERBODEN SLACHTING. De arbeider Jac. H. te Limmen is door het kontongerecht te Alkmaar veroordeeld tot 120 boete subs. 40 dagen hechtenis wegens verboden slachting. Van dit vonnis is de veroordeelde in appèl gekomen, hetwelk nu wordt behandeld. De gemeente-veldwachter v. d. Sande had beklaagde zoo ongeveer op heeterdaad be trapt. Hij trof beklaagde aan in de keuken, die was vervormd tot een volledige slacht plaats. Hij had een mes in de hand en een kuit vet in de andere, welk vet hij in een em mer wierp. Appèllant ontkende echter zelf ge slacht te hebben. Hij heeft den rommel wat opgeruimd. De officier achtte het feit bewezen en vor derde bekrachtiging. Mr. Leesberg, de verdediger van appèllant, merkte op, dat de slager, die mede voor het kantongerecht heeft terecht gestaan, in het vonnis berust heeft. Dit is dus de vermoede lijk schuldige, niet deze beklaagde. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subsidiair een lichtere straf EENVOUDIGE BELEEDIGING BIJ GESCHRIFTE. De bloemist Stem de J. te Bergen heeft volgens dagvaarding in de Alkmaarsche Cou rant van 22 FebruariJ.l. een waarschuwing geplaatst tegen de firma L v. Houten te Ber gen, door welke advertentie de firmanten zich beleedigd achtten en tegen de J. een klacht indienden. De getuigen v. Houten en Bukers waren niet verschenen, waarvan de officier acte ver zocht. Ook was gedagvaard de heer G. H. Krak, directeur der Alkm. Courant. Getuige mag onmiddellijk na zijn verklaring te heb ben afgelegd, vertrekken. Beklaagde erkent, maar zegt zelf ook belee digd te zijn door die firma. Hij heeft een

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2