Afhalen Margarine* Provinciaal Nieuws. ieiegxamitiëii ran heden IngezondenStukken. Stad'suieuwi Uitreiking Broodkaarten. Tot in ontvangstaame der bovengenoemde frasrin word® de houder? van legitimatie- StiaijTT* verys»*.* z;H' WOENSDAG 2? Mrvan tofjryr vr"gv p*, gov. 7/EKDAG T* M1VYAN WA« F Vijf TOT ZË'Vir.N Ulr£ ui vevMgsa a»n rat os* dsrsta^ndï «choifeu wel; 1—500 Woensdag, 501—1000 Donderdag, aan de Keatkolk, hoofd der school de heer J. 1001—1500 Woeqpdag, 1501—2000 Don derdag aan de Bnllensteeg, hoofd der school 2001—2500 Woensdag, 2501—3000 Don derdag aan de Nieüwesloot, hoofd der school de heer J. Zwarteveen. 3001—3500 Woensdag, 3501—4000 Don derdag aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer A. Wijn 4001—4500 Woensdag, 4501—5000 Don derdag aan de Snaarmanslaan, hoofd der school de heer j. Eits. 5001—5500 Woensdag, 55016000 Don derdag aaa den Koningsweg, hoofd der schooi de heer P. Schipper. 6001 en daarboven VRIJDAG VAN HALF VIJF TOT HAI.F ZEVEN) UUR aan den Koningsweg, hoofd der school de heer P Schipper. Het publiés wordt er beleefd op attent ge maakt, op de aaagrrezen datum en uren bo vengenoemds kaarten af te halen of te doen afhalen en bij ontvangst goed na te zien, of de juiste hoeveelheid waarop zij recht hebben is ontvangen, aangezien abuizen voor reke ning der ontvangers zijn en later niet meer kunnen worden hersteld Tevens, kunnen de veranderingen in broodsoort voor de volgen de periode worden, opgegeven. De Waarn. Directeur van het Distr.-Bedrijf, C. H. SCHNEIDERS. De WAARN DIRECTEUR van het DIS TRIBUTIEBEDRIJF maakt bekend, dat H.H. WINKELIERS die MARGARINE verkoopen, deze MORGEN KUNNFN AFHALEN bij de firma J. vè dè BOSCH, Breedstraat, van des morgens 10 tot I2V2 uur en des namiddags van half twee tot vijf uur. De Waarn. Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AIKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in bet Gemeenteblad van Alkmaar No. 631 is opgenomen het besluit van den Raad dier Gemeente van 31 October 1918, waarbij zijn vastgesteld: VERORDENINGEN op liet heffen en in vorderen van rechten voor diensten door den Gemeente-Reinigingsdienst bewezen (Beerputtenbelastirg) welke Verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter Gemeente-Secre tarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar te gen betaling van 0.10 in afdruk zijn ver krijgbaar gesteld. Alkmaar. 19 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz„ Voorzitter, loco-Burgemeester. DONATH, Secretaris. der factie een gedenkboek over den strijd voor het Vrouwenkiesrecht als blijk van dank zal worden toegezonden. Aan de orde was bespreking van het beleid der Kamerfractie. Mr. Marchant verdedigde het. Daarna werd overgegaan tot de behande ling van het ontwerp-beginselverklaring cn werkprogram en van de daarop ingediende amendementen en de voorgestelde motie Am sterdam, waarin voorgesteld wordt zich te be palen tot een vporloopige bespreking van de beginselverklaring en van het werkprogram zonder bindende oesluiten te nemen. Na stemming werd in den geest van de for- muleering-Madiant punt I als volgt vastge steld I. Regeermacht en wetgeving behooren te steunen op de vrije georganiseerde wilsuiting van alle meerderjarige Nederlanders. 2 Tei bereiking van dit doel moet de staatskundige opvoeding des volks worden bevorderd en is de grootst mogelijke open- oaarheid van alle regeringsbeleid, alsmede een onbeperkte verantwoordelijkheid van de overheid tegenover de vertegenwoordigende 'ichamen geboden. Na verder debat wordt de vergadering ver daagd. Zondag kwam in de huishoudelijke zitting ter sprake de wenSchelijkheid van samengaan of samensmelting met de Liberale Unie, ziilks naar aanleiding van het feit, dat dergelijke wenschen van Unie-zijde waren geuit. Door verscheidene afgevaardigden werd deze wenschelijkheid met beslistheid ontkend. Slechts één enkele meende, dat men verstan dig zou doen in eerste instantie niet elke onderhandeling onmogelijk te maken. Bij de bespreking o\ er de vraag, of men met de Liberale Unie onderhandelingen zou aanknoopen of niet, bleek de vergadering van meening, dat de V. D. B., door in fusieplan nen te treden, over een paar jaar weer van voren af aan zou kunnen beginnen. Men was van meening, dat het onderschrijven van het V.rijz.-Dem. werkprogram, van Unie-zijde nog niet de waarborgen zou bicden voor een consequente practische uitvoering. De beoog de hergroepeering der z.g. vrijzinnigen in twee partijen meende men niet van achter de groene tafel te moeten decreteeren, maar aan de kiezers te kunnen overlaten. Waar Kamer- en Statenverkiezingen reeds duidelijk in die richting hebben gesproken, achtte men het zeer begrijpelijk, dat de Liberale Unie op het momer.t, dat zij nog over een grooter leden tal beschikt, vóór een fusie is, die haar in een nieuw partijverband een verloren macht in handen zou geven tot schade van dé vrijzin nig-democratie, die zich bij een compromis tusschen democratisch- en conservatief-vrij- zinnig niet kan neerleggen. De meening werd gedeeld, dat besprekingen met de Unie slechts zouden kunnen worden ingeleid met een uitnoodiging tot liquidatie Nadat «ie vergadering zich hqd uitgespro ken, werd geconstateerd, dat met de legende, als zou mr Marchant persoonlijk een fusie in den weg n en beu gestaan, te afgerekend. Als mr Marchant het rienkb^ld steeds heeft af gewezen, dat hii dit niet uit persoonlijke overwegingen (feed, maar omdat hij wist de partij achter zich te hebben. Ds vergadering oesloct ten slett? onder op- ptaus geen onderhsndellngea aset de Liberale Unie over samensmelting of samengaan te openen Om kwart voor 2 heropende de voorzitter, d: heer J Unsbrcg, ds epafrcsi *rg»<fcfipg. Meacgedend werd, gelode* wsre* fe't» dagelijkse!? bt&asr prof dr vsü Embden, W. O. A. Koster, mr. j.riLimburg cn. mr. P. J, Crii Als de lid werd na een nieuwe stemming en een daarop volgende herstem ming gekozen mr. W. H. M. Werker. De voorzitter deelde verder mede dat over leg is gepleegd tusschen de commissie van 're dactie, het hoofdbestuur en de afgevaardigden van Amsterdam, onder wie ook mr. Z. van den Bergh, over punt II der beginselverkla ring. Als gevolg van het overleg wordt thans voorgesteld, punt II dtr beginselverkla ring aldus te doen luiden: 1. Wetgeving en regeeringsbeleid moeten er op gericht zijn, de maatschappelijke ontwik- kelingsvöorwaarden voor allen gelijk te ma ken. 2. Om de vrije werkzaamheid in de voort brenging en het voortbrengend vermogen van het volk te bevorderen, moet aan ieder de vrucht van eigen inspanning zijn verzekerd Daarbij zal als regel handhaving van het per soonlijk eigendomsrecht onmisbaar zijn, 3. De wetgever behoort ter organisatie van de voortbrenging regelend op te treden en cioor krachtige sociale maatregelen het stoFciijk en zeoeliik welzijn vn aüzn, dis aaa de voortbrenging deelnemen, te bevorderen. 4. De wetgever zal niet moeten aarzelen, den privaten ondernemingsvorm te wijzigene of zelfs ter zijde te stellen, waar hem dit in het belang eener grootere productiviteit of van een rechtvaardiger verdeeling van het maatschappelijk inkomen noodzakelijk voor komt. Besloten werd de definitieve redactie der beginselverklaring in een volgende vergade ring vast te stellen. Ofschoon de commissie, die de concept- beginselverklaring had opgemaakt, punt III, het punt betreffende den godsdienst, had te ruggenomen met het oog op het groot aantal amendementen, die er op waren ingediend, achtte de voorzitter het toch wenschelijk, de gelegenheid open te stellen over dit punt het woord te voeren. Het punt, zooals de commissie het had voorgesteld, luidde: „De hcoge waarde van den godsdienst voor het volksleven worde erkend. „Het staatkundig beleid behoort echter vrij te zijn van theologische dogmatiek; ongelijke toekenning van rechten wegens geloofsover tuiging is verwerpelijk." Prof. Kohnstamm (Amsterdam) verzette zich tegen het laten vervallen van een artikel betreffende den godsdienst en stelde voor in een volgende vergadéring punt III vast te stellen. De heer Winkel (Dén Haag) achtte daarom een punt betreffende den godsdienst in de be ginselverklaring overbodig en zelfs onge- wenscht, daar het tot velerlei misverstand aanleiding zou geven. De voorzitter bracht hierop den heer Kos ter, die is afgetreden als secretaris, namens de vergadering dank voor hetgeen hij voor den Bond had gedaan en bleef een beroep doen op zijn verdere medewerking. (De afgevaardig den verhieven zich van hun zetels en juichten den heer Koster langdurig toe). De her Koster dankte voor de hulde en hoopte nog langen tijd zijn krachten aan den Bond te kunnen geven. Daarop werd voortgegaan met de bespre king over punt III. De heer Ketelaar stelde voor, om geen punt III aan de beginselverklaring toe *e voegen en waarschuwde er tegen de zaak van den gods dienst in het partijprogram te introduceeren. Spr. meende er verder ten sterkste tegen te moeten, waarschuwen, om menschen naar den Bond.toe te halen, die voor punt I en II nu juist niet zoo heel veel gevoelen, maar alléén door punt III worden gelokt Verschillende andere sprekers en spreek sters voerden» verder over deze kwestie het woord, waarna ten slotte op voorstel vdn den voorzitter werd besloten, dat de commissie van redactie zal trachten een oplossing te vin den, waarmee ieder zich zal kunnen vereeni gen. Na afdoening van een paar punten betref fende het partijorgaan, bracht de voorzitter nog hulde aan mr. J. H. Thiel, den afgetreden voorzitter, die in moeilijke dagen den Bond zoo uitstekend heeft geleid. De vergadering werd daarop gesloten. (M. O.-bld.) BROOD UIT BELGIc. In België wordt wittebrood gebakken van prima Ameykaansche bloem, dit prachtige brood is zonder bon in voldoende mate te krijgen. Overal langs de Belgische grens wordt het 'dan ook door Nedeilandsche kin deren uit België gehaald, meestal bij; niet- bakkers, omdat veel particulieren een oven bij hun huis hebben en zelf bakken. Prachtige groote Belgische wittebrooden van 3 kilo wor den gekocht tegen 2Vi a 3 francs per stuk, zoodat de Nederlandsche bakkers in die stre ken met hun duurder brooden van minder kwaliteit blijven zitten. GEPENSIONNEERDE ONDERWIJ ZERS. Het Landelijk Comité van gepensionneerde onderwijzers, wachtgellers en onderwijzers weduwen heeft na zijn algemeene vergadering op 23 April te Amersfoort aan de Ministers van Onderwijs, Kunst en Wetenschappen, van Binnenlandsche Zaken en van Financiën adressen gezonden, inhoudende verzoek de reeds toegekende pensioenen en wachtgelden zoodanig ie verhoogen, dat die overeenkomen met de,pensioenen en wachtgelden, die zullen worden verleend na eventueele aanneming van het aanhangige wetsontwerp tot regeling van de onderwijzers-jaarwedden. De afdeelingen van alle onderwijzers-vak organisaties over het geheele land houden zich thans bezig met het verzamelen van handteekeningen van belanghebbenden onder gelijkluidende adressen. Het Hoofdbestuur van het N. O. G heeft reeds een adres van on geveer gelijke strekking bij de Tweede Kamer ingediend. EEN NIEUWE KUNSTMESTSTOF. Door een nieuw scheikundig procédé is het volgen? een artikel, voorkomende in de „Rand Daily Mail" thans mogelijk de afzet tingen van de Saldanha baai-rots te verwer ken tot een kunstmeststof, bevattende 14 tot 16 pet. fosforoxyde, welke oplosbaar is in 2 pet. citroenzuur.. De prils Is bepaald op 8,15 pd. si per tbn, verplakt in 200 lb. zak ken Daar het product geen zuren bevat, kan het langen tijd in voorraad gehouden worden, zonctef dé saUka aap Hrt voldoet la e!i« «jürëeM?» rcgtstlftgt^oetwdirif- fca S«3S k' isnrfert het ont staan van eene Zuia-AttiLaansche kunstmest industrie van deze fosfaten ten gevolge heb ben, met een maandelijksche productie van twee of drie duizend ton. Eeae zeer groote fabriek wordt opgericht op een terrein van vijf acres te Johannesburg. Men heeft voorge steld dit Zuid-Afrjkaansche product onder "den naam „Salphos" in den nandel te bren gen. ONTROUWE DIENSTBODE. Vrijdagmorgen, toen mevrouw Poldi-de Vriendt-Sorel, wonende Nieuwe Achtergracht 131 te Amsterdam, nog te bed lag, kwam de 17-jarige dienstbode op haar kamer om te vragen of zij voor een dubbeltje zoutzuur voor de reiniging van den gootsteen mocht halen. Nadat de actrice haar geld gegeven had, verdween het meisje. Als bij intuïtie voelde mevrouw de Vriendt, dat er iets gaande was. Zij stond op om te gaan kyken, maar nam haar waschkan, die gevuld moest worden, mee. Nauwelijks had zij de deur van de kamer open gemaakt, of een man sprong op haar toe, gaf haar met een stuk hout een slag op 't hoofd en greep haar toen bij de keel. Een worsteling ontstond, waarbij de kan in stukken viel. De actrice slaagde er in zich uit den greep van den kerel te bevrijden en snelde naar de deur. Op 't zelfde oogenblik kwamen de dienst meid en de juffrouw van één hoog de trap op, om op zolder een fleschje voor de zout- zuuroplossing te zoeken. De onbekende gaf eensklaps de juffrouw een stomp tegen de borst, waardoor zij van de trap viel. Men heeft de buitendeur nog hooren slaan, maar niemand heeft den dader verder gezien. Hij moet op zijn kousen, in zijn overhemd en blootshoofd de straat opgeloopen zijn, daar de rechercheur, die eenigen tijd later een on derzoek kwam instellen, in de keuken 's mans pet, zija colbertjas en zijn schoenen vond. In de jas werd de revolver gevonden van den heer de Vriendt. Dit wapen moet eerst uit een der kamers gestolen zijn;-bovendien moet de dader zich eenigen tijd in de keuken, in tegen woordigheid van de meid hebben- opgehouden, waar hij zich van zijn schoenen en jas ont deed. Het lag dus voor de hand,, dat het meisje er meer vaö wist. Daarenboven kwa men getuigen verklaren, dat een half uur voor den aanslag een verdacht individu op de stoep had staan wachten. Zijn jas, zijn schoe nen en zijn pet werden oogenblikkelijk door de getuigen herkend. Hét meisje, dat in den beginne ontkende, gaf later bij stukjes en beetjes toe. Zij bleek haar vrijen tijd op den Zeedijk door te bren gen, waar ze dan ook relaties had. Een dezer relaties was een zekere Wdie haar tot deze daad had aangezet. W„ die recidivist is, heeft reeds meer van deze karweitjes achter den rug. ONTROUWE DISTRIBUTIE-AMBTE NAREN. Wegens verduistering van een reeds inge leverde en opgeplakte broodbons, die te 's-Hertogenbosch, Amsterdam en Rotterdam werden te gelde gemaakt en vervolgens zijn gebruikt om meel aan te vragen, zijn gearres teerd twee ambtenaren van het distributie bureau te Uden. Te Amsterdam zijn in ver band met deze zaak bakkers aangehouden. DE VERMISTE JONGEN. Zooals men weet werd een tiental dagen ge leden de Amsterdamsche Handelsbank door middel van een valsche kwitantie opgelicht voor een bedrag van 700. Deze kwitantie was gepresenteerd door den 13-jarigen Dirk van Leeuwen, die sindsdien vermist werd. Volgens de uitlatingen tegenover vriendjes, was hij door twee heeren aangesproken, die hem een rijksdaalder gaven en hem verzoch ten de kwitantie te innen. Diy^eschiedde. De jongen vertelde voorts, dat hij oni 3 uur op den Dam moest terugkomen. Hier zou hem een' mooie betrekking aangeboden worden. Sindsdien: heeft men niets meer van het knaaje vernomen. Vrijdag nu werd het lijkje van den jongen uit het Oostzanergat opgehaald. Het ver toonde geen uiterlijke sporen van geweldple ging. Daar een ongeluk buitengesloten schijnt, vermoedt de politie gezien enkele andere aanwijzingen dat het ventje daar van uit een bootje moedwillig te water is geduwd. Op de kwitantie staat aan den kant gedrukt Block en Co. Deze firma is onbekend. Ver moed wordt, dat de naam gefingeerd is. De politie zoekt nu naar den drukker. Gebleken is, dat het stempeltje voor de kwi tantie besteld is bij een; fabrikant in de Am- sielstraat. Een 19-jarige werklooze kantoorbediende, die den bewusten dag een bootje had geroeid in de Oostzanervaart, is reeds gearresteerd. Er werd geen geld op hem bevonden. EEN OPLICHTER. De boekhouder P. G. M. van E., uit Goes, heeft bij de Rotterdamsche politie aangifte gedaan, dat hem door een Belg, zich noemen de J. L. du Bois, een bedrag van 115.000 OostenrijksChe Kronen en 45.000 Mark af handig is gemaakt. Volgens de aangifte had hij den Belg opdracht gegeven, gemeld bedrag aan bankbiljetten om te wisselen in Belgisch papier. Daar de Belg hem daarvoor een ché- que op Marx Co.'s Bank wilde geven, begaf Van E. zich even naar de telefoon om te in- formeeren, of deze bij genoemde bankinstel ling een tegoed had. Toen hij na een ontken nend antwoord naar Ihet tafeltje, waar hij met den Belg had gezeten, terugkeerde, was deze verdwenen met medeneming van de bankbil jetten. EEN DRAADLOOS STATION IN T GOOI. Op grond van Stad en Lande van Gooiland tusschen Huizen en Blaricum is een groot ontvangstation voor de draadlooze telegrafie opgericht. Eerstdaags zal een geregelde dienst ingesteld worden; de bediening zal geschie den door de te Blaricum gevestigde marine marconisten. DE HOOGERE BROODPRIJZEN. B. en; W. van Amsterdam hebben een schrij ven gericht tot den minister van Landbouw, waarbij erop wordt aangedrongen om alsnog terug te komen op de verhooging van den prijs voor regeeringsbloem en regeeringsmeel, die een zoo sterke verhooging van den brood- riis tot gevolg zou moeten hebben, als tiara et geval is. Er wordt in overweging gegeven, om in dien toch reeds thans onvermijdelijk-tot ver hooging van den prijs voor regeer ingablocm en regeeringsmeel moei worden overgegaan, in elk geval deze veriïooging terug Je fcrrr.gen tot op de helft van de door den minister reeds aangekondigde OP HEETERDAAD BETRAPT. Vrijdagavond omstreeks halftien bemerkten bewoners van de Swammerdamstraat te Am sterdam dat er onraad in huis was. Zij waar schuwden de politie, die op het dak drie man nen aantrof, waarvan er één werd gearres teerd, de twee anderen wisten over de daken te ontkomen. Bij onderzoek bleek de muntgas meter te zijn opengebroken, de spaarpot van de kinderen geledigd en een zak waschgoed klaar gezet om mede genomen te worden. De dader werd overgebracht naar 't bureau Maurltskade. De politie is de beide anderen op het spoor. Later is wegens medeplichtig heid aan deze inbraak het meisje van den aangehoudene ook gearresteerd. „TAFELEN". Bij de „tafel"-partij te Eerde, waarvan ver leden week melding gemaakt werd en waarbij het huis en de inboedel voqr een goed deel werden vernield, blijkt veel van wat niet ver nield werd, ontvreemd te zijn. De politie heeft reeds verscheidene jjersonen in verhoor genomen. DE STAATSLOTERIJ. Van regeeringswege zal door het aanbren- fen van een wijziging in het nieuwe trek- ingsplan voor de Staatsloterij, welke 21 Juli a.s. begint te spelen, getracht worden een einde te maken aan het werk der particuliere, clandestiene loterijen, welke spelen op de basis van het trekkingsplan der Staatsloterij. Zooals men weet, worden door de Staats loterij voor ieder plan, dat een trekkingspe riode van ongeveer drie maanden heeft, tel kens 21,000 loten „uitgegeven, waarvan de eerste helft, dus 10,500, doorgefourneerd is en de tweeae helft zoogenaamd classicaal. In het nieuwe plan nu zijn er ook 10,500 door gefourneerde loten, doch de nummers daar van loopen nu van 1 tot 11,500 met duizend weggevallen nummers, welke natuurlijk niet aan de particuliere maatschappijen b,ekend zijn. De classicale nummers loopen van 11,500 tot 22,000. Door deze wijziging in het plan der staats loterij zullen de particuliere loterijen, naar van deskundige zijde verzekerd wordt, ver moedelijk niet kunnen spelen, tenzij zij in haar loterij-plan duizend volkomen waarde- looze nummers zullen inlasschen. DE UITLEVERING VAN DEN KEIZER. Uit Nieuw-York wordt aan de Daily Tele graph geseind: In de New-York Times is een krachtig ge steld hoofdartikel opgenomen, dat een be schouwing bevat over de houding van de Ne derlandsche regeering in betrekking tot den keizer en waarin beweerd wordt, dat aan Ne derland, ingeval dat mocht weigeren den vluchteling uit te leveren, door de geallieerde mogendheden zeer duidelijk zou.moeten wor den te kennen gegeven, dat de Hollandsche orders voor kolen en ruwe grondstoffen niet meer stipt door de Vereenigde Staten en Enge- 'land zouden worden uitgevoerd. KORTE BERICHTEN Naar wij vernemen zal van 15 Juli af de bloem voor de broodbereiding niet meer met aardappelpoeder worden vermengd. Op ae Maas voor Rotterdam is een zei boot, waarin zich 4 mannen en een jongen bevonden, aangevaren door een sleepboot De zeilboot sloeg om en alle inzittenden geraak ten te water. Drie der'mannen en het kind werden gered, de vierde, een kolenwerker, verdronk. Te Heeswijk is ingebroken op het raad huis. De broodkaarten voor de volgende vier perioden zijn ontvreemd. Op verzoek van 'den burgemeester van Berghem zijn te Rotterdam aangehouden de koperelager B. J. van K. en de los werkman H S„ verdacht van zich aldaar schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van 14000 brood kaarten. In het Villapark op de terreinen van het tegenwoordige vluchtoord te Uden, zal van rijkswege een gesticht voor zenuwlijders worden gebouwd. In den polder onder Beets (Fr.) heeft een visscher een snoek gevangen van 21 pond. Uit een kantoor aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam is een; geldtrommel met 1400 ontvreemd. Een landbouwer uit Leerbroek stortte nabij Gorinchem met een tilbury en paard van den hoogen Arkelschen dijk, waardoor hij zóódanig *verd verwond, dat aan de gevolgen is overleden. Te Uden hebben de marechaussees eeni- ge zigeuners gearresteerd, die verdacht wor den zich. aan kinderroof te hebben schuldig gemaakt. De kerkeraad der Geref kerk te Mid delburg heeft besloten zich niet neer te leggen bij het besluit van de classis Middelburg tót schorsing van ds. Netelenbos. De officier van justitie te 's-Hertogen bosch leidt het onderzoek naar de brandstich ting aan de Markt te Eindhoven. Er is ge bleken dat'de brandende lont een hoeveelheid kruit heeft doen' ontploffen, waardoor de brand ontstond. Na verschillende verhooren heeft M. bekend.het plan te hebben gehad het huis van de L. te doen afbranden. STAATSLOTERIJ No. 5985 10.000. Nos. 1157, 7440, 2261 1000. Nos. 2987, 3095, 4797, 12455, 15650 400. No. 1163 200. Nos. 342, 3904,6694, 9833, 11073, 11523, 13025, 18338 100. UIT HOORN. De uitslag der korfbalseriewedstrijden van de Hoornscne' korfbalclub Jong Holland is als volgt: Odis II—B. K. C. II 1—0; Velo- citas I—Ready I 0—4; Velocitas II—Jong Holland II 1—4; Odis I—B. K. C. I 1—1; Jong Holland III'B. K. C. II 0^-2; Ready IB. K. C. I 41Jong Holland II—Odis II 70-; Jong Holland IRoda I, de Ruma- balwedstrijd, die als eerewedstrijd was inge- lascht 1—2. 's Avonds had In de Witte Eigel de prijs uitreiking plaats. UIT BERGEN. De secretaris van „Bergen's Belang" oni ving van den directeur der directe belastingen te .Amsterdam het bericht, dat haar verzoek, om het kantoor van den ontvanger voor de buitengemeenten te Alkmaar open te stellen van 9 tot 1 uur in plaats van 10 tot 1 uur, en het aantal uren op de zitdagen te Bergen met één te verlengen, is ingewilligd. UIT OBDA'M Tot onderwijzer alhier is benoemd (vac.- Bos) de heer R. A. M. Dagelet te Uitgeest, zijnde no. 3 van de voordracht. Burgemeester Dekker, sedert eenige we ken ernstig ziek, is weer in zooverre hersteld dat hij zijn werkzaamihedën op de secretarie weer kan waarnemen. STAKINGEN. AMSTERDAM, 18 Mei. De corres pondent van het Handelsblad meldt dat te Antwerpen .stakingen zijn uitgebroken on der de tram- en havenarbeiders. Ook dreigt een staking bij de gasmaat schappij. DE KONING DER BELGEN. BRUSSEL, 18 Mei. .De Hoogeschool te St. Epruis ir Schotland zijn de Academi sche waardigheden toegekend. BRAND. EDE, 18 Mei. In den afgeloopen nacht zijn in het vliegkamp door kortslui ting afgebrand 2 hangars en een vliegtoe stel. VERSLAGEN. STOCKHOLM, 18 Mei. Een Engelsóh skader heeft de Bolsjewiki-oorlogssche- pen, welke vanuit Kroonstad kwamen, na een gevecht van' een half uur op den vlucht geslagen. Een der Bolsjewiki-schepen zou zijn gezonken en een ander op het strand geloopen. PAARDEN NAAR NOORD- FRANKRIJK. AMSTERDAM, 18 Mei. Peze week ver trekken weer extra treinen met 200 paarden naar Noord-Frankrijk. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur. Wanneer de C. H. partij niet de fout begaan had om zich met de A. R. partij te verbinden, dan zou de C. H. partij één zetel meer gekre gen hebben. Bij de Statenverkiezing brachten de A. R. 167 st. uit, en bij de Kamerverkiezing 180, en wanneer die nu gerekend worden op pl.m 174 stemmen, dan bleef er voor de C. H. nog een overschot over, waardoor die partij nog één zetel meer had kunnen krijgen en zou van de V. D bijv. alleen de heer J. Cloeck gekozen zijn en mevrouw Aukes-Timmers niet. Alsdan was het geweest 9 rechts tegen 10 links. Hoogachtend, H BULTHUIS. [Wij gelooven, dat de inzender zich in dit geval vergist. Wanneer de anti-revolutionnairen en Chris- telijk-Historischen hun lijsten niet verbon den hadden en wanneer de Anti-Ree. dan 174 stemmen uitbrachten dan telde hun lijst meer dan 50 pet. van den kiesdeeler en kwamen deze 174 stemmen dus als een overschot bij de eerste verdeeling der overblijvende zetels voor een. zetel in aanmerking De rest welke de Christ.-Hist. lijst na af trek van den kiesdeeler overlaat, is kleiner dan 174, zoodat de lijst der Anti-Rev. bij het toekennen van een overschot vóór zou gaan. Ook zonder de verbinding zou de Ringers- lijst dus slechts één zetel toegewezen zijn. Red. Alkm. Crt.] NAAR INDIë. Bij resolutie van den minister van kolo niën is de heer P. J. Leemeijer alhier ter be schikking gesteld van den gouv.-gen. van Ned.-Indië om te worden benoemd tot com mies bij den Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst. EX-HOOFDO ND E RW IJZ E R ES) Bij besch. van den Min. van Onderwijs is bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofd onderwijzeres voor 1919 wordt gehouden 27 Juni; de modnelinge examens zullen aanvan gen 11 Juli. De commissiën, met het afnemen van deze examens belast, zullen zitting houden te Bre da, Arnhem, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden en Zwolle. /- Tot lid en voorz. der comm. te Haarlem is benoemd de heer C. van Buijsen, schoolopz. distr. Alkmaar, tot lid o.a. de heeren dr. A. R. van Hattum, schoolopz. arr. Alkmaar en R. van Don, onderwijzer bijzondere kweek school voor onderwijzeressen te Bergen. HENGELAARSBOND. Trots de hooge pachtprijzen is het aan het bestuur van den Hengelaarsbond Alkmaar en Omstreken weder gelukt nog meer water te pachten dan jjpt vorige jaar, zoodat de leden vanaf 1 Juni bijna geen water behoeven te ontzien. VASTSTELLINO VAN HET SUPPLE TOIR KOHIER DER BELASTING OP DE GEBOUWDE EIGENDOMMEN, DIENST 1918. B. n W. bieden den Raad aan het suppletoir kohier der Ijelasting op de gebouwde eigen dommen, dienst 1918, opgemaakt naar aan leiding van de artt. 4 en 7 der verordening op he heffing dier belasting (Gemeenteblad No. 261 van 1908) tot een bedrag van 64.47. Alvorens uitvoering te kunnen erlangen, zal het kohier moeten worden vastgesteld en döor de Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Het college noodigt den Raad tot vaststel ling van het kohier over te ^aan. INTREKKING DER REDUCTIE OP DEN GASPRIJS. B. en W. zeggen in bijlage 71 Iln bijlage No. 70 wordt door ons College aan uwe vergadering het voorstel gedaan, met ingang van 1 Juni a.s. over te gaan tot verlaging van den gasprijs. Wordt daartoe jinp*' T* AltVpSi

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2