Gemensrd Nieuws. iSfcadsmenwR. h. voor anCwe TaarhSg^n 40cert. 3. voor onoverdekte vletten of aken in eigen dom bij ingezetenen der gemeente Alk maar 2.— per vaartuig en per jaar, mits niet gebezigd tot het binnen de gemeente voeren van goederen, klaarblijkelijk afkom stig uit vaartuigen, die buiten toepassing van art. 2 vallen of óp anderen dan ge meentegrond zijn gelost. Wanneer de genoemde vletten of aken door anderen worden gebruikt, moeten deze de gewone belasting van art. 5 vol doen; 4. voor vaartuigen in gabruik bij schippers, die gedurende de maanden October tot April in de gemeente verblijven tot ver koop van brandstoffen, aardappelen en dergelijke, per maand 5 cent 5. in alle andere gevallen hiervoren niet ge noemd, per jaar a. voor stoomvaartuigen, kennelijk inge richt en gebezigd tot personenvervoe" 2. b. voor alsvoren tot veevervoer ƒ1. c. voor alsvoren tot goederenvervoer ƒ0.75; d. voor alle andere vaairuigen 0.50. Met stoomvaartuigen worden voor de toepassing van deze verordening gelijk gesteld alle vaartuigen, welke zijn inge richt om anders dan door den wind, men- schelijke of dierlijke kracht te worden voortbewogen. Artikel 12 te lezen: Deze verordening wordt geacht la werking te zijn getreden op den eersten Januari 19! 9, met dien verstande, dat op de betaalde gewo ne havengelden geen navordering zal plaats hebben, terwijl op de betaalde abonnementen volgens het nieuwe tarief moet worden bij betaald. De Commissie van bijstand voor het markt wezen acht het niet noodig, dat voor de turf- en aardappelenschippers een apart tarief be staat, en stelt dan ook voor art. 6 sub 4 te doen vervallen. De heer Bres vroeg of ook nog op abon nementen die al verstreken zijn, navorderin gen kunnen geschieden. De heer T li o m s e n lichtte de bepaling tue^die slechts een voorbehoud beoogde. De heer Bak verzocht voorlezing van het schrijven van de Kamer van Koophandel en verzocht den heer Cipeck mede te werken, dat de Kamer hare bemerkingen spoediger kenbaar maakt De. heer C1 o e c k betoogde, dat de Kamer zoo vlug mogelijk had gewerkt. De voorzitter las het schrijven voor, waar in in overweging wordt gegeven de in art. 6 voorgestelde heffing iets lager te nemen. Den heer T h o m s e n speet het, dat aan de Kamer geen advies gevraagd was. Spr. kon nu de voorgestelde wijzigingen niet direct be- oordeelen en stelde daarom voor om de ver ordening aan te houden. De voorzitter was het er niet mede eens en deed mededeeling van de bemerkingen van den ontwerper der verordening, den heer Schierbeek, tegen het door Kamer gewilde. Spr. oordeelde dat hetgeen de heer Schier beek wil logischer is dan dat wat de K. v. K. voorstaat. De heer T h o m s e n bleef het beter oordee- len om de zaak aan te houden. Spr. wist van alles niets en oordeelde dat er geen bezwaar was ojn de zaak nog 14 dagen aan te houden. Hierop werd tot aanhouding besloten. INTERPELLATIE WESTERHOF. Het woord was hierop aan den heer Wes terhof voor het houden van een interpellatie over den woningnood. Spr. oordeelde, dat de toegezegde afdoe ning in 1917 niet is ingelost. Een motie be hoort, wanneer een Raad ze heeft aangeno men, te worden uitgevoerd. Vooral op grond van de destijds getoonde vriendelijkheid door den heer de Wit, mocht men dit ver wachten. Het woningtekort is nu 650, 24 staan er leeg. Normaal behoort en 3 pot. leeg te staan wil er ruimte zijn voor verhuizen, dat betee- kent voor Alkmaar 170 woningen. Spr. beroept zich op de officieele cijfers van den heer Vos 293 woningen zijn er noodig, 120 krotten behooren te worden afgebroken. Vermeerdering van 91 per jaar is volgens den. heer Looman noodig. Men krijgt totaal 650 woningen te kort. Alleen zou men over de krotwoningen kunnen debatteeren, maar dan zijn er nog 500 woningen tekort en dit is een. vloekende schande, die zelfs door „Ons Blad" wordt onderschreven. Wie de artikelen in dat blad las, weet welke ellende er is. De Alkmaarsche Courant kwam zelfs tot een wo ningtekort van 700. Dat het zoo erg is wist spreker niet; hij is er van geschrokken. Aan dezen nood moet een einde worden gemaakt. Na de aanneming van spr. motie in 1917 is de woningtoestand verergerd in hevige mate. 263 woningen zijn nu dubbel bewoond, en dit was toen nog maar 71. Spr. vroeg wanneer B. en W. nu denken systematisch in te grijpen Er zijn wel eenige woningen gebouwd, n.l. 30 in 1918, dan de bouw voor de ouden van dagen, 41 woningen in de Eikelenbergstraat. 47 aan den Singel, 55 in de omgeving van aen Wes- terweg, 84 door „Goed Wonen" aan den Baansingel Meerdere plannen zijn er niet en B. en W. hebben dus de motie niet binnen de mogelijkheden die er zijn uitgevoerd. Het Rijk betaalt nu reeds 90 pet. van de meerdere kosten, er is dus geen iinancieele noodzake lijkheid om niet te bouwen. Bovendien hangt de welvaart van Alkmaar er van af. Een ge meente die niet voor woningbouw zorgt, houdt haar welvaart tegen. DeVoorzitter zeide, dat B. en W. een serieus onderzoek aan den heer Vos hadden opgedragen. De cijfers die B. en W. hebben gekregen van den heer Vos, verschillen nogal vna die welke de heer Westerhof van hem ont ving. Volgens opdracht zijn alle woningen gecontroleerd en toen is gebleken dat in laats van 263 maar 209 door 2 gezinnen ;woond zijn. 10 woningen door 3 gezinnen, 1 woning door 4 gezinnen, 1 door 5 en drie gezinnen in pakhuizen en werkplaatsen. Ebt scheelt 48 huizen. Spreker citeerde het schrijven van den heer Vos verder Het aantal onbewoonbare is niet grooter dan 40. Het getal van 67 bij elkander inwonende gezinnen in 1917 was ook kleiner. In Mei 1916 was het woninggebrek 201 woningen. Ook schakelt de heer Vos de 3 pet. die er leeg moeten staan, uit. Binnen een jaar ko men er 220 woningen beschikbaar plus 23 woningen van particulieren. Bij „Volkshuis vesting" bestaat het plan om dit jaar nog 125 wurdngen te Srarwm „Goed Wonen" heeft ook nog plannen en ook een middenstandsbouwvereemging. De heer Verkerk oordeelde het niet goed, dat er op deze wijze gedebatteerd wordt. Spr. begreep niet wat er tegen was om een belangrijken brief van den heer Vos, waaruit blijkt dat men over een jaar 3 pet. over heeft, niet in portefeuille ligt. Ook apr, heeft zich gewend tot den heer Vos en kreeg een gelijk briefje als de heer Westerhof ont ving Spr. heeft geen belang bij den woning nood. Vast staat echter, dat 209 woningen door 2 gezinnen bewoond worden. Spr. geeft aan elke theorie cadeau en las in deze het geen in zijn verkiezingscourantje was ge- schreveh Aan dezen toestand moet een einde komen. De daarin gehouden redeneering is niet aan te vechten, aldus spreker. De slecht ste krotten blijven bewoond. Spr. hoopt dat B. en W. een termijn willen noemen waarin zjj met een vast plan zullen komen. De nood is hier van voor den oorlog. Een systeem was er niet, had men toen gebouwd, dan behoefde men nu niet de dure woningen te bouwen. Nu hebben fatsoenlijke arbeiders geen woning en loopen zij met gezinnen op straat en slapen in het politiebureau. Men moet op het standpunt komen, dat het sociaal belang gediend wordt Dat heeft met politiek niet» te maken. Er is geen mooier tsal sp?, oerdeel* dat B, es w, met" dit werk moeten beginnen. Mr. Leesberg wees er op, dtt voor den oorlog alleen door vereenigingen ge-' bouwd werd. Dit was het systeem in alle ge» meenten. De groote nood is dcor dea oorlog ontstaan en door het weinige intitlatief Van personen om vereenigingen tb vormen. De R. K. hebben in den oorlog nog een ver» eeniging gesticht, maar wat deden de soc.»dem., die een groote interpellatie op touw zetten? Spr. betwistte ook den heer Verkerk daartoe het recht. Wjj zien op grond van de officieele cijfers kans ia dea nood te voorzien. Spr. wil geen verwijt aan B. en W. Die schreven aan Volkshuisvesting en aan „Goed wonen." Spr. wilde desnoods den brief van Vos in druk laten verschijnen en de interpellatie aan» houden. De heer v d. Beach oordeelde dat hei groote woningtekort in Alkmaar niet ontkend kan worden en dat die reeds dateert van veer den oorlog. Spr. wijt dit niet aan B en W., maar in Alkmaar is daarmede niet voldoende gere- kehd en het is onweerspreekbaar, dat B. en W. 3 jaar lang een belangrijken woningbouV in Alkmaar tegen hielden. Het plan aan den Westerweg kwam slechts na een lange lijdensgeschiedenis tot stand. Alkmaar mist nu nog gereed gemaakte grond voor woningbouw. Ook met het uitbreidingsplan wordt te lang gewacht. Spr. betoogde dit op uitvoerige gronden. In Aug. 1918 verzocht Volkshuisvesting ook reeds herziening van het uitbreidings plan Spr. zou, gehoord de discussie, gaarne zien, dat de volgende motie werd aangenomen: „De raad gehoord de discussie inzake den woningnood, overtuigd, dat herzieiling van het uitbreidingsplan daarmede nauw verband houdt, betreurt het dat over het verzoek van Volkshuisvesting ingekomen Augustus 1918 nog geen rapport is verschenen, noodigt B. en W. uit dit te bespoedigen en gaat over tot de orde van den dag." De voorzitter oordeelde dat de heer v. d. Bosch evenveel schuld had als B. en W. daar hij ook lid is van Publieke werken'. Mr. Leesberg ontraadde de motie daar het uitbreidingsplan op de nieuwen directeur moest wachten. De heer D e W i t zeide dat spoedig in de Overdie weer een aantal woningen gehouwd zullen worden. De heer L u b b e 'bepleitte den noodwo» ningbouw van hout, waarvan men later het materiaal wéér kan gebruiken voor definitieve. Spr. wil een proef desnoods met een 10»tal. Het materiaal daarvoor zakt zeer. Wat het ongedierte betreft, door ontsmet» ting met blauwzuurgas kan men de ergst be» smette woningen daarvan bevrijden. De heer Westerhof ging nog eens na wat de gemeente gedaan heeft. De heer Vos krijgt zelf verkeerde inlichtingen of zijn ad» ministratie is niet in orde. In de Nieuwpoortslaan staan er 3 leeg en er wordt er geen een genoemd. Maar al zijn de cijfers van B. en W. juist, dan nog is er een groot tekort. Mr. Leesberg: ho ho. De heer W e s t e r h o f: De redactie van „Ons Blad" berekende een woningtekort van 700 woningen. Zij zijn toch zeker niet zulke stommelingen dat zij geheel onjuist rekenen, het zijn uw mannen. (Gelach). Spr. betoogde verder hoe sterk ook het ge» ven van sleutelgeld al in Alkmaar is doorge» drongen en was het met „Ons Blad" eens dat het een redelijke plicht is in dezen nood te voorzien. Spr. citeerde hetgeen „Ons Blad" schreef. Het gaat er om hoé de nood in den kort- sten tijd kan worden gelenigd. Spr. zou er niet tegen zijn om voor direct dakloos wordende menschen noodwoningen te bouwen, maar voor een duurzame oplos sing is hij er tegen. Spr. noodigde B. en W. uit te verklaren, dat zij spoedig met een sy steem zullen komen. De schampere opmer king van Mr. Leesberg aan het adres der Sociaal-Democraten wil spreker laten loopen. Na de verkiezingen zijn wij versterkt terug gekomen en daar is niets aan te doen. Spr. wil in de eerstvolgende vergadering een vast plan om den ergsten nood binnen enkele we ken té lenigen. De Voorzitter kan zich er wel mede vereenigen, dat B. en W. in de volgende ver gadering verklaren dat zij binnen een te noe men tijd met een systematisch plan zullen komen. De heer Westerhof wilde de verklaring, dat B. en W. in de tweede volgende raadsverga dering met een plan kwamen. De heer d e w i t zeide, dat dit niet ging. Het moest eerst overwogen worden. Den heer W o 1 z a k was dit voldoende én hij verheugde zich er over, dat de heer Wes terhof geen uitstapjes had gemaakt. Er moet in den nood worden voorzien. Maar spr, wilde in de eerste plaats het particulier ini tiatief bevorderen. De toestand zooals die nu is, kan en mag niet zoo blijven. De heer Verkerk vroeg toezegging van B. ra W. era ara te dringen 85$ de WbsEag- bouwvereenigingen, spoedig plannen te ma ken en voor de op straat komenden directe houten noodwoningbouw. Spr. oordeelde, dat daar niets tegen was. De Voorzitter oordeelde den bouw van houten noodwoningen niet aan te beve len. De heer L u b b e was er ook geen bewon deraar van, maar ook de Staatsspoor ging er toe over. Er moet wat gebeuren. De heer Westerhof drong aan op het bouwen van 25 houten noodwoningen en het hebben van de woningen van de gemeente in eigen administratie, dan kan bereikt worden, dat dé gezinnen, die er het ergste aan toe zijn, het eerst een woning krijgen. De heer De Wit bleef bereid te verklaren over 14 dagen te verklaren of B. en W. met een systematisch plan kunnen komen. Mr. Leesberg bleef er bij dat men' van het college niet meer kan vergen. Ook de kwestie van den grond is van belang. Men mag niets aannemen zonder de finan- cieele gevolgen te overzien. De heer Verkerk had liever dat „Goed Wonen" 100 woningen bouwde, dan de ge meente 20, Woningen moeten er komen en daarvoor geeft spr. principes cadeau. Na verdere bespreking werd de motie van den heer v. d. Bosch aangenomen, onder be paling dat de herziening niet remmend kan werken voor den woningbouw. De raad ging hierop met de toetegging van den heer De Wit accoord Jaarwedden personeel GYMNASIUM EN HANDELSSCHOLEN. De heer C 1 o e c k wees op de strooming onder de directeuren, om de leeraren in boek» houden te requireeren uit de mannen van de practijk. Deze moeten dan ook een behoorlijke belooning krijgen. Hen die in de praktijk werkzaam waren, mag nren niet ten achter stellen en spr. wil hen op de een of andere wijze tegemoetkomen. Uitzonderingen zijn mogelijk. Spr. stelde óp art. 6 het volgende amendement: Tevens kunnen ter beoordeeling van B. en W. aan leeraren in het boekhouden, wanneer deze over een bijzondere kennis van het prak» tische hanaelsleven beschikken, daarvoor 3 pe» riodieke verhoogingen worden toegekend. De heer Verkerk was er over ver» heugd. dat in deze wel georganiseerd overleg gepleegd was. Spr. wilde alleen, dat men uitbetaalde van Jan. 1918 en geen duurtetocslag aftrekken. Voor het amendement Cloeck voelde spr. wel, maar moet men dan niet verder gaan en verhooging toekennen jan leeraren die landen voor hun talen bereisden? De heer Westerhof had een bemerking op art. 3. Mr. Leesberg was verheugd over de wijze waarop het voorstel was ontvangen. Er was georganiseerd overleg gepleegd en men was het eens geworden, maar men mocht niet concludeeren dat wanneer er strijd was gebleven er geen overleg had plaats gehad. Tegenover den heer Verkerk was spr. wel van meening dat de rijksregeling wel gevolgd was. De duurtetoeslag van het rijk is zoo dat hij voor geen leeraar iets zal geven. De regeling van toeslag van gemeente en rijk staan absoluut van elkander. Met het geven van de 75 pet. stelde spr. zich op de regeling van het rijk. De heer Verkerk: „dat heb ik ook niet aangevochten." Bij artikel 3, 3e alinea, betoogde de heer Westerhof de noodzakelijkheid om geen uitzondering te maken in de overuren en een toeslag van 25 pet. te geven boven het gewone uurloon. De heer Verkerk wilde dat voorstel niet ondersteunen, daar de betrokken leeraren geen bemerkingen hadden gemaakt. Spr. deelde ove» rigens het standpunt van den heer Westerhof. Mr. Leesberg betöogde, dat de rege» ling gebouwd was op een uurloon en een grondsalaris. In het belang van de leeraren was de regeling niet te wijzigen. Burgemeester en Wethouders stellen alsnog de navolgende wijziging voor in de jaarwed- denregeling Gymnasium enz. (Bijlage 54). De zinsnede: „op het salaris der leeraren, welke voor geen der door hen onderwezen vakken volledige bevoegdheid bezitten voor de school waaraan zij werkzaam zijn, wordt vijftien ten honderd op hun salaris gekort;" worde gelezen als volgt: op het salaris der leeraren, welke voor geen der aan de school onderwezen vakken volledi ge bevoegdheid bezitten, wordt vijftien ten honderd op hun salaris gekort; het bezit van twee akten, welke ieder afzonderlijk bevoegd maken tot hét geven van onderwijs aan een hoogere burgerschool met drie-jarigen cursus, uitgezonderd ten opzichte van de leeraren in gymnastiek en schoonschrijven, wordt als vol ledige bevoegdheid aangemerkt. De wijziging komt neer op meer in overeen stemming brengen met de Rijksregeling. 3 'Bij art 6 betoogde de heer Cloeck nog uit voerig het door hem boven ingediende amen dement. De zaak is nu dat 2 gelijke leerkrachten in salaris een 500 verschillen Mr. Leesberg zette uiteen hoe het vroeger was en hoe de rijksregeling daarin belangrijke veranderingen brengt, door perso nen voor vroeger onderwijs reent te geven op periodieke verhoogingen. Alleen het vroeger onderwijs hebben gege ven geeft recht op per'odieke verhoogingen en de heer Cloeck wil nu een unicum om subjec tieve dingen ook in aanmerking te laten ko men. Men vergete bovendien niet dat de an dere leeraar door de nieuwe regeling 400 vooruit gaat. Spr. blijft zich nog houden aan het vroe ger onderwijs hebben gegeven. Den heer Zaadnoord ij k was het be kend, dat de persoon in kwestie reeds vroeger onderwijs had gegeven. Mr. Leesberg zeide, dat dit in aanmer king kwam. De heer Thomsen wees er op, dat men de verordening niet in gevaar mag brengen door hetgeen de heer Cloeck wil aoen aan- nemea De regeering staat geen ruimere opvatting dan de rijksregeling toe en men brengt zoo een geheel ander principe in. Het voorstel van den heer Cloeck werd niet ondersteund en kwam dus niet in behan deling. De verordening werd hierop in haar ge heel aangenomen. VERSLAG OMTRENT HET VERSTREK KEN VAN SCHOOLKLEEDING EN SCHOOLVOEDING TOT BEVORDERING VAN HET SCHOOLBEZOEK. B. en W. zeggen in bijlage No. 61 Ingevolge art. 11 van net koninklijk besluit van 19 November 1900, Staatsblad No. 202, tot vaststelling van regelen, waarnaar de ge meenteraad bevoegd is aan schoolgaande kin deren, ter bevordering van het schoolbezoek, voeding en kleeding te verstrekken of met dat doel subsidie te verleenen, is uwe vergadering verplicht binnen twee maanden na het. ver strijken van het dienstjaar aan de Gedeputeer de Staten verslag uit te brengen aangaande de wijze, waarop de op de gemeente-begroo- ting toegestane bedragen voor het in artikel 35 der Leerplichtwet omschreven doel, zijn besteed. Wij hebben de eer u voor te stellen om het door ons opgemaakte ontwerp-verslag als bovenbedoeld, 't welk voor uwe vergadering zal worden ter lezing gelegd, vast te stellen en te besluiten afschrift daarvan te zenden aan de Gedeputeerde Staten en den Districts schoolopziener. Conform besloten. CREDIET-AANVRAAG TEN BEHOEVE VAN HET INSTELLEN EENER BIOSCOOP-COMMISSIE. B. en W. stellen voor een bedrag toe te staan van 90,-—. Aangenomcn.n AANKOOP VAN OROND BIJ DE ZES WIELEN. In verband met de in overweging zijnde plannen voor den bouw van een nieuwe sluis bij de Zes Wielen en ten einde dien bouw eventueel naar behooren te kunnen onderne men en uitvoeren achten B. en W. het wen- schelijk, dat de gemeente zich den eigendom verzekere van de gronden, waarop en waar langs kunstwerken zullen moeten worden aan gelegd. Zij stellen daarom den Raad voor te besluiten van het bestuur van den polder Heerhugowaard te Heerhugowaard aan te koopen de gronden, omvattende de perceelen kadastraal bekend gemeente Oudorp, Sectie A No. 220, geheel en No. 221, gedeeltelijk, en wel Oostwaarts reikende tot tegenover den in- laatduiker aan het einde van perceel Sectie A, No. 220; Geschiedende deze koop en verkoop onder de volgende voorwaarden: a. de koopster betaalt bij het verlijden der akte van overdracht in handen van den ver- kooper eene vergoeding van 200; b. de kosten van overdracht komen voor re kening van de koopster; c de koopster verbindt zich geenerlei be lemmering in den weg te zullen leggen ten aanzien van den afvoer van het water van Raaksmaats boezem op Schermerboezem, zulks ten genoegen van belanghebbende Pol derbesturen. Conform besloten. BOUWEN VAN PAKHUIZEN TEN BEHOEVE VAN DE EXPORTVEILING VAN LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten, aan de N. V. Alkmaarsche exportveiling van land- en tuinbouwproducten, als beschik king op haar adres d.d. 2 April 1.1. te berich ten- dat de gemeente niet geneigd is als borg op te treuen voor een bedrag van 200.000, doch zich bereid verklaart een nader te be palen bedrag aan adressante te verstrekken onder hypothecair verband, op dezelfde voor waarden als waai op de gemeente zelve zai blijken te kunnen leenen, ook wat de aflossing betreft, verhoogd met 1 pet. interest, ter ver goeding van de door haar te maken onkosten en eventueel te lijden verlies. De heer L u b b e betoogde waarom de veiling geen uitkeerlng op de aandeelen had gedaan. Men wilde zooveel mogelijk afschrjj» ven, maar e envolgende maal hoopt men wel een uitkeering te doen. Hierna werd conform besloten. VASTSTELLINO VAN HET SUPPLE TOIR KOHIER DER BELASTING OP DE GEBOUWDE EIGENDOMMEN, DIENST 1918. B. n W. bieden den Raad aan het suppletoir kohier der belasting op de gebouwde eigen dommen, dienst .1918, opgemaakt naar aan leiding van de artt. 4 en 7 der verordening op he heffing dier belasting (Gemeenteblad No. 261 van 1908) tot een bedrag van 64.47. Alvorens uitvoering té kunnen erlangen, zal het kohier moeten worden vastgesteld en door de GedeputeerdeStaten goedgekeurd. Het college noodigt den Raad tot vaststel ling van het kohier over te gaan. Conform besloten. De raad ging hierop in comité. KORTE BERICHTEN. Te Oldenzaal is gepasseerd een extra- trein uit Duitschland met 200 millioen mark gemunt goud voor de Nederl. Bank te Am sterdam als waarborg voor de levensmidde len uit Amerika voor Duitschland. Gisteren zijn uit Groningen 100 koeien naar Noord-Frankrijk uitgevoerd. Binnenkort worden 400 koeien naar Duitschland uitgevoerd. De veldarbeiders te Drieborg en te Oudedijk (Gron.) hebben besloten tot ophef fing van de staking zonder dat hun eischen zijn ingewilligd. Ingetrokken is het vervoerverbod van karwijzaad. Zaterdag hebben de kommiezen bij de grens zekeren O. uit Aalten aangehouden, die met paard en kar een partij Wortelen vervoer de, waaronder 5000 reepen chocolade waren verstopt. Alles werd in beslag genomen. In Friesland heeft het Maandagnacht erg gevroren. De bloeiende appel- en pere- boomen hebben veel geleden. De handel in kaas is vrij. De Commissaris der Koningin in Gelder» land heeft een circulaire tot de burgemeesters gericht, waarin hij in overweging geeft de sa» larissen der veldwachters te stellen op 900 zonder en f 800 met vrije woning, benevens vrije bovenkleeding en bewapening. In groote gemeenten minstens f 100 meer. Politie«diplo» ma 25, met aanteekening f 50. Tot beschermheer van de onlangs op Wieringen opgerichte voet- en korfbalclub, genaamd „Wieringen", is benoemd de ex- kroonprins. Maandagavond kwam uit Duitschland te OMrazaai aan a® extra-treSs ran SS gons met vliegtuigen, bestemd voor Soester- berg. Ook te Heerenveen en Haarlem zijn bij den boekhandel alle exemplaren van „De Hel" door Barbusse in beslag doen nemen. Nabij de grens te Babberich is een bols jewiek uit Rusland gearriveerd'. Hij had veel geld bij zich. ^5 beugen is zekere J. H. zoo ernstig mishandeld, dat hij aan de gevolgen is over leden. De vermoedelijke dader is aangehou den. _Ihans wordt gemeld, dat van uitvoer van Rijkskleeding naar Duitschland geen sprake kan zijn, zoolang daartoe van Geasso cieerde zijde geen vergunning is verleend. -- Ingesteld is een Staatscommissie voor land- en tuinbouw. Gistermorgen trok over Voorsten Stee- nen Kamer een geweldige windhoos. Bij ver scheidene kweekers werden de ruiten der broeikassen verbrijzeld en de rietbedekkingen meters hoog meegevoerd. Tusschen „de Krim" te Hoenderloo en de Woeste Hoeve is op een terrein van de Ne» derlandsche Heidemaatschappij drie hectaren bosch afgebrand. Te Driene bij Hengelo is 7 hectare hei de afgebrand. Prins Hendrik bezocht Zondagmiddag de padvindersafdeeling uit Heerlen en Roer mond, installeerde een aantal leerling-padvin ders en woonde de oefeningen bij. De slagers te Tiel hebben de vleesch- prijzen met 30 cents per K. G. verlaagd. Te Nieuwschcemda, Noordbroek, Zuid broek en Bellingwolde hebben alle boeren knechten en meiden gestaakt zoodat daad de landbouwers zonder eenige hulp zitten. De jaarlijksche algemcene vergadering van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtena ren zal dit jaar gehouden te Assen op Dins dag 19 Augustus en volgende dagen. Het Belgische militaire gerechtshof heeft bevestigd het voorzien van den krijgs raad, waarbij de Nederlander Santbergen is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstral we gens aanneming van de benoeming tot rector aan de hoogeschool te Gent Deze week vertrekt wederom een extra- trein met ongeveer 200 paarden van Rotter dam D. P. naar Noord-Frankrijk. Van 25 Mei af mag zo et roggebrood worden afgeleverd zonder inneming van bons. VOLKSZANG. Woensdag 21 Mei j.l. gaf de afdeeling „Alkmaar" van de Nat. Vereen, voor den Volkszang een zangavond in het lokaal „Har monie", onder leiding van den heer Joh. Brands, tevens bestuurslid der afdeeling. On geveer 8V* uur werd deze bijeenkomst, die, ondanks den schoonen Meiavond, vrij goed bezocht was, met een enkel woord van wel kom door den voorzitter, den heer A. Ohlen, eopend In groote trekken werd door hem et doel en het streven der Vereeniging ge schetst en werden de aanwezigen opgewekt de zaak van den volkszang te dezer stede te steunen, hetzij door in de eerste plaats toe te reden als lid der afdeeling, tegen een contri butie van minstens 1 per jaar, hetzij door geregeld de volkszangavonden te bezoeken, die ae afdeeling van plan is, het komende winterseizoen te organisecren, of wel door het eerste te dóen en het tweede niet na te laten. Het was den voorzitter zeer aangenaam te kunnen mededeelen, dat de afdeeling voor dezen avond de welwillende medewerking had verkregen van de Gemengde Zangveree- ging „Nieuw Leven" met „Orpheus", die on der leiding van hun directeur, den heer Joh. Brands, twee nummers op het programma z,ouden vervullen, n.l.: „Morgen van F. J. Roeske, en „Vrede", van M. H. van 'i Kruijs, terwijl ook de heeren H. A. Maas en P. A. Blaauw, beiden bestuursleden der afdeeling, gaarne bereid bevonden waren voor een cla- rinet-solo met piano-begeleiding, n.l. „Varia ties" van C. M. van Webcr en „Groote Fan- tasie uit de opera „La Dame blanche" van F. Ch. Boreldieu. Zoowel de zangvereeniging met haar directeur, als de beide heeren solis ten werden door den voorzitter voor deze be reidwillige medewerking en opluistering van het programma hulde en dank gebracht. Het overige gedeelte van het programma werd ingenomen door eenige volkszang nummers. Hiervoor had de leider, de heer Brands, een twaalftal pakkende en melodieuse liederen uitgezocht, die in een boekje verza meld en door enkele jonge dames, leden V3n „Nieuw Leven", tegen betaling van 10 ct. in de zaal aangeboden werden. Vielen de beide genoemde nummeis voor gemengd koor, alsook de clarinet-solo zeer in den smaak, zoodat de uitvoerenden met een daverend applaus beloond werden, de volks zang werd niet minder toegejuicht en de be kwame leider heeft het genoegen kunnen' smaken van een groote opgewektheid en ge animeerdheid bij alle aanwezigen te mogen waarnemen, bij alle liederen, die hij voor dezen avond heeft voorgezongen en heeft la ten zingen. En vooral dit laatste was van zeer veel belang; de aanwezigen hebben met groote belangstelling, ambitie en animo de verschillende liederen meegezongen en „ge leerd" mogen we gerust zeggen, zooals we dit in Alkmaar nog nimmer beter hebben kun nen waarnemen. Hoewel het reeds over half 11 was geworden, wilden zij nog steeds meer zingen. Het publiek was zeer tevreden en vol daan over de wijze, waarop dit gedeelte van het programma door den leider aangepakt was geworden. Gaarne willen wij hier den heer Brands on ze hulde betuigingen voor de flinke en krani ge manier, waarop-hij de zaak van den Volte- zang heeft bevorderd en gediend en gaarne maken wij de woorden van den voorzitter, die bij het einde van het programma nog maals dank betuigde aan alle medewerken den en de aanwezigen een „tot weerziens" in den komenden winter toeriep, tot de onze en roepen ook van harte een „tot weerziens" toe aan den flinken leider den heer Joh. Brands. In de pauze gaf zich nög een zestal nieuwe leden voor de afdeeling aan bij den secreta ris, den heer J. Hoekmeijer, Toussaintstraal 6, alhier; moge dit goede voorbeeld spoedig gevolgd worden door nog eenige 6-tallen van belangstellenden. Wij zullen op de zaak van den Volkszang gaarne nog eens terug komen.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6