«ter zwarte Ifpsi gemanente hébben. "Doeh zij kan njei ostVennert, dat in de openbare ge- wibiasetds vergadering met de conranmis- W op i Mai ji. net pU& ovtrkgd is. Van 5 4cf '9 dnt; weiti daarop fie leden van it. A. P. tlkfn 32» fi» loegang Via fcn scutuf-ieiii gepocht, ditoi «ij «je na men der wicsciiers er; verdere- xafenmaosdiea dit tor tl', burgerwacht Dehoorden. noteerden. De.TV week nu zond ae Gorincfiemsche Be- stu-urdersbODü aan alle patroons, die zich bij de burgerwacht hebben aangesloten, een cir culaire, inhoudende, dat zij in hun vergade ring van 10 dezer besloten, om met al hun ten dienste staande middeien, stelling te zullen nemer tgen de leaen der burgerwacht, en in het bijzonder tegen de zakenmenschen. Tot toelichting diend, dat de leden van den Oorinchemschen Bestuurdersbond, vertegen woordigde 12 vakvereeniging^i, met 1168 le den, allen tot de S. D. A. ,P en communisten behooren. (De werkelijke vakvereenigingen hebben hun eigen bonden). Zoodat het besluit betreffende de zwarte lijst wel degelijk door de socialisten genomen is. BOSOHBRAND. Op het landgoed „Welena" te Tongeren (Vel uwe) heeft Zaterdag een zware bosch- bra-id gewesd, die zich door de groote droogte en ten gevolge van den krachtigen wind zoodanig heeft uitgebreid, dat ongeveer 13oo H A. bosch ca heioe ja de ssch ge- tegd. 'a Morgetü om IC uur moet ae brand reedt begonnen zijn. In Rpe werd de brandklok ge luid en rukte de brandweer uit. Ook werd assistentie verzocht aan den commandant van dp te Oldenbroek gelegeroe militairen Doch het bleek een hopeloos werk dernr tekort aan materiaal en volslagen watergebrek. Men hoopte nog, dat het vuur beperkt zou bi ven tot net bosch. lm dat geval zou een 600 H.A. boscAgiond verloren gaan. Het vuur tastte echter ook dc aangrenzende heidevelden aan. Toen viel aan stuiten niet meer te den ken. Van rijd tot tijd verminderde het vuur plaatselijk, "dan brak een moertje of een stukje moeras de felheid, doch even later sprongen de vlammen weer over. Over vrij breede val leien sloegen de vlammen heen en de d??r op gestelde mannen, die trachten zouden bij die geulen het vuur te bestrijden, sloegen op de vlucht. Uit Older.broek xwam, behalve 80 solda ten, die toevallig in de buurt waren, nog een detachement van 100 man, om bij het blus- schingswerk te ass'stee ren, on het terrein af te zetten. De oorzaak van den brand schijnt onacht zaamheid tc zijn Men zegt, dat een plagge- sieker ziju pijp uitklopte en de vonken niet voldoende uittrapte. Anderen zeggen, dat jongens gespeeld heb ben met brandslagen. Omtrent dezen brand, die zich tusschen Epe, Nunspeet, Cltiebrcek, Vierhouten, Els- peet en Gontel heeft uitgebreid, melde de Tel. nog het volgende: Verbrana zijn naar schatting circa 6C0 !H. A. zoowel oude als jonge dennen, grooten- deels op terreinen van de landgoederen „Nieuw "Soeren", toebelioorende aan '1 staats- buschbéheer en „Weina" van den heer Ba- vinck ten Cate, terwijl voorts heel wat jonge voorplantingen onder 'Gortel verloren zijn ge- faan. De braad ia ontslaan op het landgoed ©ageren van de naamlooze vennootschap on der directie va^ Rauwenhorst en v. d. Vlugt. De omgeving levert een iroosteloozem aanblik op. De jonge dennen zijn geheel verteerd, de oudere steken nog fier de toppen, die ten doele groen zijn gebleven, omhoog, maar zijn aan den voet toch ook vergaan en zullen evenzeer moeten sterven Er is onnoemelijke schade aangericht er. het werk van jaren is in eenige uren ongedaan gemaakt. Zoover het oog reikt ziel men niets dan een kak keostelooze zwar te vlakte, waaruit hier er; daar nog rookwol ken opstijgen. Zaterdagavond tusschen 9 uur en half tien is men het vuur meester geworden en wel dooi Let z.g. vóórLranden, d.w.i. net isoleerui cn in brand steken van bepaald ter reingedeelten om den vlammen, wanneer zij tot de planteer in kwestie waren gevorderd, geen verder voedsel meer te geven. Persoonlijke ongelukken zijn, voor zoover bekend, niet voorgekomen, wel bestond groote ongerustheid over een knaapje uit Epc, dat op eigen gelegenheid' naar den brand was gaan kijken eu den geheelen nacht wegbleef, maar dit is gelukkig Zondagmorgen in Vier houten weer opgedoken. Intusschen werden Zoo dag ,vcer nieuwe bosch branden gemeld, één op het landgoed „Nieuw Groentnbeek" van deu Leer Hage- doom, tusschen Putten en Ermelo, waar de jonge dennen-aanplant verloren ging en één in de buurt van Staversten, bij de „Groene Jager". De langdurige dioogte heeft de ge- heele Veluwe als het ware tot één brandstapel gemaakt, waarop slecht» een volk behoeft te valeu om tot de grootste onheilen ie leidén. BRAND. Hei g&bouw, waai in de klassen dei meubel» makers en goudsmeden van de ambachtsschool ts VHertegtnbosch tijdelijk zijr. onderge bracht. en waarin vroeger de muziekschool was gevestigd, is geheel uitgebrand. Tiet disiiibutiebureau, dat naast het school» gebouw is gelegen cn door een gang daarvan gescheiden is, Jiep een oogenblik groot gevaar. BRAND TE ROTTERDAM. Door onbekende oorzaak is hedenmiddag te 3 uur brand ontstaan in de schavenj, zagerij en houthandel der firma O. Bruynzeel en Zonen, Zwaanshals 364 te Rotterdam. De licht ont» vlam hare houtvoorraad was voor de vlammen een gemakkelijke prooi, zoodat er aan hius» schen schier niet tc denken viel. Om het ter» rem was een enorme voorraad hout opgehoopt. Nb hard zwoegen al&agds de brandweer tr dan ook in den brand tot het fabriekscomplex re beperken. De apart gelegen schaverij, waar» ia kostbare machines en groote houtopslag en de kantoren, bleven ongedeerd, terwijl de ener» me houtvoorraad. op bet terrein opgestapeld, eveneens behouden bleef. De fabriek met den kostbaren inventaris', machines en houtvoorraad is verloren, +"rwijl het inwendige geheel is uitgebrand. VERKJEZINGSKWESTIE TE DEVENTER. Hu, centraal stembureau te Deventer heeft in zake de vergissing, begaan bij de lystejs der Soe, Perty en der Comm. Party, beslist, dat ue lijsten, beschouwd moeion werden ais groeps» gowyze ves-hondea en dat mitsdien gekezon zijn 4 leden der Soc. Partij en geen enkel com» muni»* W- ree da lilsten als geheel verbonden, dan had de So~ Partij 'j en de Cos»s>. Partij 1 zetel gehad. a De communisten hebben tegen de uitspraak van het centraahstembureau verzet aangetec» kend, Zij zullen deecood? ia hoogste bbstaatie i* beroep gass, l'FI AlO"OR-0NGrFVAll T£ BENNEKOM Oïntreat het moto -ongeluk te ReanrirQm overko"ien aan Jhr. M 'D. Ch. Sandfcerg uit Haarlem en J P. M. Janzen, beiden op de verlof.schooi voor Officieren tc Ede, is uit een door de pfolitie ingesteld onderzoek gebleken, dat de bestuurder Janzen met Jhr. Sandtoerg achter bij hem op den motor ever, voor het on geval met een onverantwoordelijke snelle vaart heeft gereden. Het plaatser van een der groote verhuiswagen midden op dien weg on der aan den berg in een bocht was ook zeer onvoorzichtig. Het staat vast, dat die wagen komende van den Keiecberg, dus dezelfde richting als het motorrijwiel, cp plm. 500 Me ter reeds te zien was, dus dat met matig rij den het ongeval te voorkomen ware geweest. De toestand van beide zwaar gewonden, die nog in het ziekenhuis te Bennekom worden, verpleegd, is hoogst ernstig; de dokters spre ken van hersenschudding, verschillende been breuken en diepe wonden. Aanvankelijk scheen het, dat Janzen er best was afgekomen, thans blijkt dat beiden, er ongeveer even ern stig aan toe zijn. Het motorrijwiel' i° zwaai beschadigd1, ter wijl van den verhuiswagen twee zware "ijzeren1 platen ziiri verbogen en het hout aan den lin kerhoek is ontz't. De weg was op sommige plaatsen door weekt van het bloed. De bestuurder Janzen staat als een,1 woest motorrijder bekend ;,dc vorige week werd hij op het politie-burean te Ede voor al te woest rijden gewaarschuwd DE ANNEXATIE-ACTIE. Uit Brussel werd aan de Maasbode ge meld: Het Comité voor Nationale Politiek heeft aan alle gemeentebesturen gevraagd boe- de volledige economische vrijheid en de veilig heid kan verzekerd worden. Het meerendeel der talrijke ingekomen ant woorden; zoo zegt de Soir, verklaart dat zulks alleen mogelijk is als Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg Belgisch worden. Sommige' ant woorden worden naar Parijs gezonden. ONREGELMATIGHEDEN BIJ EEN DISTR1BUTIEBUREAU. De directeur van het levensmiddelenbureau van Simpelveld is gevankelijk naar Maas tricht gebracht. Als oorzaak wordt genoemd, een tekort in de kas van dat bui eau; waar schijnlijk zullen nog meerdere arrestatie's vol gen. DE VERPLAATSING VAN DE „ZEELAND." In een spoedeischende vergadering heeft de gemeenteraad van. Vlissingen behandeld de dreigende verplaatsing van de Zeeland. Na verschillende besprekingen, waarbij een der wethouders o a. zeide, dat het niet aangaat dat spoorwegmaatschappijen zich boven de regeering plaatsen en beslissen over de wel vaart van een deel des lands, werd' zonder hoofdelijke stemming aangenomen, een motie- Tichelman, waarin de raad, ten hoogste ver ontrust door de berichten omtrent eene moge lijke overplaatsing van de Zeeland, het colle ge van B. en W opdraagt bij alle autoritei ten, die daarop invloed kunnen oefenen, de meest krachtige pogingen aan te wenden, om deze ramp af te wenden, zoowel in' het belang van geheel het zuiden van Nederland en Zee land als van Vlissingen in Let bijzonder. NATIONALE ZANGWEDSTRijD. Zaterdag is het. grooté zangersfeest te s-üravenhage begonnen onder leiding van den heer Joh. <J. L Berlott, voorzitter van „Onder Ons". Een ontzeltgpde menigte wachtte de zangers op. De stemming w$s zoo goed mogelijk. De politie had op voorbeel dige wijze de dingen geregeld. Te 3 uur reed de eerste trein met Axelsche meisjes en heeren binnen, begroet met hoe ra's van het plein en het station. Allen een groot plakkaat: „Geen annexatie" op de borst. De burgemeester riep de vroolijke groep een hartelijk woord van welkom toe namens de gemeente en de Haagsche Zangvereenigin- gen. Toen de stoet was gevormd, begon de zangerstriomftocht door de volle straten. Overal klonken kreten van begroeting en be wondering De stoet defileerde voor het pa leis der Koningin-moeder en bewoog zich vervolgens langs het Bezuidenhout naar het Huis ten Bosch. 1 Op het bordes stonden de Koningin, Prins Hendrik, de Prinses, de.ministers van bin- nenlandsche zaken en oorlog, de voorzitter der Tweede Kamer, enz. De Koningin en Prinses Juliana zongen ijverig de nationale liederen: „Limburg mijn Vaderland" en „Van d'Ee tot Hontenisse" en „Wij willen Nederland houden", mee. Zaterdagavond is de wedstrijd in de Kur- hctuszaal onder zeer grooté belangstelling en in de opgewektste stemming begonnen. H. M. de Koningin, de Prins, de Kóningin moeder, de burgemeester en andere autoritei ten waren aanwezig. Een zeer talriik publiek vulde de zaal. De burgemeester sprak een rede uit. Voor de pauze kampten Zeeuwen en Lim burgers in gemengde koren. In het strijdperk verschenen: Erholung van Bleijerheide Ham burg), Poiyhyinnia van Venraaij (Limburg), Hoop op Zegen uit Axel (Zeeland), Onder ling Kunstgenot uit Hausweert (Zeeland) en hei ProteHkoor uit Terneuzen (Zeeland). De uitvoeringen oogstten alle veel bijval, deels uit sympathie voor de vergekomenen, deels voor 'het kunstgenot, dat zij schonken. De jury heeft de prijzen, toegekend als volgt: le pr. Erholung, de pr. Protest, koor, 3c prijs Polyhymnia, 4e prijs A Onderling Kunstgenot", 4e prijs B Hoop op Zegen. Alle deelnemers ontvangen van het Zeebad een herinneringsuiedaiile. Na de pauze traden 12 nog onbeicroonde mannenkoren in het krijt. Het waren „Alies door oefening", den Haag, „Door eendracht saamverbonden", Vooi schoten, „Les Amigos", Geldrop, „Maassluisch Mannenkoor", „Inter Nos,', Dtn Haag, „Oefening baart Kunst'', Philip pine, „Liederkrantz-'J Amsterdam. „Oeefeniug na Arbeid", Amsterdam, „De Amstelzaa- fers", Amsterdam,. „De Volkszangers", Hastricht on ..Haagsche Tiam-Mannen- koor" „Rotterdam's Klein Koor" was door onvoorziene omstandigheden verhinderd. De jury heeft de volgende uitspraaK ge daan: ie pr. „Liederkrantz", 2e pr. ,.Maas- tricht'\ 3e pnjs „Oefening m Arbeid"; 4e prij» .inter No»", 5eprijs Masas!- Maraes- aóoi 6e prijs „Haagwhe Tramkoor", -Te prijs „Amstelzaiigers". De spannende kamp was te ruim twaal! uur geëindigd. De Koningin en de Prins woonden het eer ste gedeelte van de wedstrijden bijde Ko ningin-moeder bleef ook een gedeelte van den 2den wedstrijd met hare tegenwoordigheid vereeren en ontving in de pauze in haar loge het bestuur en het feestcomité der feest vierende vereeniging en de leden der jury voor dezen avond. De heer Berlot deelde mede, dat men met het oog op de vermoeienissen waaraan de deelnemers op hun reis waren blootgesteld geweest, besloten had extra-prijzen toe te kennen cn dat de Maatschappij Zeebad herin- neringsme^lailles heeft, geschonken. DE KWESTIE-NETELENBOS. in het Geref. weekblad „De Heraut" schrijft de redacteur, prof. dr. H. H. Kuyper, dat het oordeel over de al- of niet-juistheid der schorsing, die de classis Walcheren over ds. Netelenbos uitsprak, eerst na kennisne- ming van het volledige besluit kan worden geveld. Maar als men afgaat op wat de pers dien aangaande mededeelde, „dan schrijft het blad kan de indruk niet anders wezen, dan dat de daad der classis, om het zacht uit te drukken, niet in overeenstemming is met de beginselen van ons Gereformeerd Kerkrecht. - „Een schorsing van een predikant is al toos een zeer ernstige daad en mag niet ge schieden, dan wanneer daarvoor zeer grondi ge redenen zijn, geeft onze Kerkenorde in artikel 80 aan, en dat deze redenen hier niet aanwezig waren, blijkt de Classis zelf wel te kebben ingezien, waar zij verklaarde, dat zij met deze schorsing geen kerkelijke censuur bedoelde, maar 'alleen een preventieven maat regel wilde nemen. „Nog daargelaten nu, dat een schorsing, die geen censuur is, door on$ Kerkrecht niet gekend wordt, schijnt het ons opk uiterst be denkelijk om schorsing uit te spreken niet we gens feiten, die hebben plaats gevonden, maar alleen om verkeerde dingen te voorko men. „Dat de Kerkeraad van Middelburg onder déze omstandigheden aan dit besluit geen uit voering gaf, is dan ook te begrijpen. Trou wens, art. 79 draagt de taak om te beoordee- len of een predikant moet geschorst worden, uitaan cL Classis maar aan den Kerkerarfd op. En de Classis had een dergelijke schor sing niet mogen uitspreken, zonder zich ver zekerd te hebben dat de Kerkeraad hierin medeging." „De Heraut" geeft ten slotte het advies, dat (je Kerkeraad en de Classis de, beëindi ging van dit geschil opdragen aan de Pro vinciale Synode. DE VREESELIJKE AARDBEVING OP OOST-JAVA. Vulkaneni zijn nooit te vertrouwen! Toen 23 Mei 1901 een ontzettende uitbarsting van de Kloet plaats gehad heeft, die 125 slachtoffers eischte, meende men, dat ook de Kloet plaats genomen had in de rij van slapende vulkanen op Java. Helaas, eenige. dagen geleden Is ge bleken, dat de Kloet nog lang niet slaapt' In dien het aantal slachtoffers inderdaad 16.000 bedraagt, is de uitbarsting ven 23 Mei 1901, vergeleken bij deze ramp nog slechts kinder spel geweest. Uit het telegram blijkt, dat de lavastroom zich in Zuid-Oostelijke richting heeft bewogen, waardoor in het district Srengat vele dessa's zijn verwoes. Ook Blitai is evenals in 1901, dan weer zwaar getiesterd. Over den vulcaalschen krater van den Kloet nog de volgende bijzonderheden Volgens de laatste metiqg ligt 't beruchte cirkelvormige Kratermeir 1196 meter boven dc zee en heeft een fnaximum-diepte van 118' meter. De kraterrand is zoo goed als geheel gesloten en ligt aan devZuidzijde 275—350 meter boven den waterspiegel; aan de West zijde is een> smalle kloof, waarin door de Kali Badak de afvloeiing van het meer plaats heeft ;het meer zelf had in 1907 een opper vlakte van 0,7 K. M.2. Bij de uitbarsting van 29 Jan. 1875 is bij de plaats van afvloeiing een stuk van den kraterrand afgestort, ten ge volge waarvan het meemiveau plotseling 60 meter daalde en de enorme watermassa van 40 a 50 millioen kubieke meter zich over de Westhelling ontlastte. Dit was geen warpie, doch „koude lahar". Sinds 18Ö0 zijn de volgende uitbarstingen geboekstaafd5 luni 1S11, 1114 Oct. 1826, 1835, 16 Mei 1848, 24 Jan. 1851, Jan. 1864, 29 Jan. 1875 en 23 Mei 1901. Bij deze uit barsting werd 'n oppervlakte van 115.065 K. M 2 onder de asch bedolven. INBESLAGNEMING VAN „DE HEL." Het Nieuwsblad voor den Boekhandel meldt: De inbeslagneming san exemplaren van „De hel," door Henri Barbusse, in Rotterdam en 's»Gravenhage begonnen, is gevolgd in andere plaatsen. Haarlem, Alkmaar, Den Helder e.a. Van de uitwerking dezer inbeslagnemingen moet men zich echter niet te veel voorstellen; bij den eenen boekhandelaar in eene plaats worden de aanwezige exemplaren in beslag genomen, terwijl een ander boekhandelaar rustig verder verkoopt. Het 'eerste bericht, volgens hetwelk de inbe» siagneming zou zijn geschied op grond van art. 240 Wetboek van strafrecht is onjuist; de in» beslagnemingen te Rotterdam en 's»Gravenha« ge werden uitgevoerd door de politic, op last van den procureursgeneraal, echter zonder eeni» ge opgave omtrent derden Van het beslag. Zelfs aan de pnbtie was deze niet bekend. In overige plaatsen werden de inbeslagnemingen gelast door de officieren van justitie, daartoe van hoogerhand uitgenc ligd; een lastgeving ab in het ressort waar Rotterdam en 's»Gra» venhage onder vallen, werd elders echter niet verstrekt. De uitgever van het boek, de, heer Em. Que» rido, te Amsterdam, heeft aan den minister van justitie een verzoekschrift gezonden, waarvan de strekking is, niet anderen, doch hemzelf, den uitgever, aansprakelijk te stellen voor het delict, dat mey in het betroffen boek wil zien. De heer Querido vertrouwe voorts zijne belangen toe aan Mr. Ed. Polak, in het jaar 1912 gepromoveerd op een, proefschrift, getiteld „De artt. 240 er» 451bis W. v. 8. be» schouwd in hun verhouding tot kunst en &e» teascbap." Gaan wij ia Nederland een fijTÖ tegemoet, waarin de hooge gerechtelijke ambtenaren zul» len uitmaken wat zedekwetsend is en wat niet niet dus datgene straffen wat zedekwetsend is, Eenlgen tijd geleden werd door dt regee» ring de toezegging gedaas, dat zij toezicht zou oefenen op de fn de stationskioskea "ita-stab de lectuur, thans volgt de Inbeslagneming van een literair werk. Dient men hierin het begin van een toezicht van regeering en justitie op het gebied der letterkunde te zien? „De hel" van Henri Barbusse, thans in be» slag genomen, is geen pornografisch werk. Het is zeer wel mogelijk, zelfs zeker, dat een zeker deel der bevolking zich in zijne gevoelens ge» krenkt acht door het bestaan van een boek als „De hel,' dat zij overigens volstrekt niet behoeft te lezen. Doch zoolang daartegenover staat eene meerderheid van ontwikkelde le» zers, die in zulk een boek een kunstwerk zien, is het element pornografie, dat bedoelt de ze» den dus óók die der ontwikkelden te kwetsen, buitengesloten. Wanneer dus niette» min de ambtenaren der justitie een boek, dat de belangstelling der ontwikkelden heeft, als pornografie gaan veroordeelen en in beslag ne» men, dan geven zij hierdoor het bewijs, dat zij nog niet liet geestelijk niveau hebben bereikt, waarop het beste deel onzer bevolkirg zich bevindt. Dit deel der bevolking bevindt zich dus op een terrein, dat de ambtenaren der justitie rijp achten voor strafrechtelijke be» moeiingen," DIEFSTAL VAN GEHEIME ZEEKAARTEN. Het Hoog; Militair Gerechtshof heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaplr tegen P. D. v. d. K., oud 36 jaren, marinier le klen W. H. B., oud' 29 jaren, marinier 2e kl., die in eersten aanleg door dene krijksraad te Willemsoord waren veroordeeld v. d. K. tot twee jaren gevangenisstraf en B. tot twee ja ren en zes maanden, beiden met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of ais militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren, ter zake, dat zij geheime verdedigingskaarten, zich bevindende aan boord van Hr. Ms. „Schorpioen", te Vlissin gen, weggenomen en- aan een der oorlogvoe rende buitenlandsche mogendheden verkocht hadden. Het Hof sprak beklaagde v. d. K. vrij van het bij deij kaartendiefstal op den uitkijk staan en verminderde in verband daarmede de hem opgelegde straf tot één jaar gevange nisstraf, met vijf jaren ontzegging, terwijl ten aanzien van den beklaagde B het vonnis van den Krijgsraad werd bevestigd. HUN ZETELS AFGESTAAN. De voormannen 'der politieke groepen te Eindhoven, de R -K. en de z.g. H. B. S.-partij, hadden in onderling overleg de rangorde der candidatenlijst vastgesteld zonder dat de kie- zers daarop invloed hebben1 gehad. Vier nieu we candidaten waren als plaatsvervangers aan de lijst toegevoegd. De uitslag op den stmmingsaag was verbluffend Er werden n.l. twee der nieuwe candidaten, de heeren De Heer en Rombouts gekozeu, naast een. candi- daat van de lijst der S. D. A. P. Zeer verdienstelijke raadsleden als de hee ren L. Redele, v. d Putt en v. Moorsel, vielen af. Het publiek schrok van den uitslag. Aan dc gevallen candidaten Redele en v. a. Putt zijn nu de zetels van de nieuw gekozenen aan geboden en de aftredenden hebben dit aanbod niét afgeslagen. Zoo blijft het de oude Raad, alleen treedt de S D. A. P.er in de plaats van den heer Van Moorsel, die den zetel toch niet meer am bieerde. SAMENWERKING DER VAK CENTRALES. Gemeld wordt, dat in antwoord op het schrijven van het Christelijk Nationaal Vak verbond aan het Neutraal Vakverbond door het laatste is medegedeeld, dat samenwerking ondanks zoogenaamde beginselverschillen zeer goed mogelijk is Het R. K. Vakbureau heeft ook geen principieele bezwaren: gemaakt. Tevens is gewezen op de bij het georganiseerd overleg hoogst productief gebleken samenwer king, tot welke het Chr. Nat. Vakverbond dan ook opnieuw is uitgenoodigd. KORTE BERICHTEN. Een rijksambtenaar te Terneuzen ont dekte, dat ongeveer 1000 liter gedistilleerd met een Belgisch schip over de grens zou worden gevoerd. Hij stok er natuurlijk een stokje voor. Naar gemeld wordt, zal de gemeente Velzen uit haar finantieele moeilijkheden worden geholpen door den Postchèque en Girodienst onder garantie van het Rijk. JReeds is een voorloopig voorschot verstrekt. Sedert Vrijdagavond is de aanvoer van steenkolen uit Duitschland hervat. Uitgezon derd Zondags komen te Zevenaar weer gere geld twee steenkolentreinen daags aan, welk aantal vermoedelijk spoedig zal worden uit gebreid. vIn de buurt van Enschede zijn alle Duit- sche militaire grenswachten opgeheven. Douane-ambtenaren en vrijwilligers zijn .hans met de grensbewaking belast. Tusschen Ruurlo en Lichtenvoorde is een groot boscli verbrand. Te Dordrecht is de milicien-pontonnier de Waard, woonachtig te Zw ndrecht, bij het zwemmen verdronken. In het geheel zijn tot dusver 41 com munisten tot raadslid gekozen, waaronder 3 vrouwen. Dit zijn mevr. Wolda-v. d. Puil, in den Haag; mevr. v. Zelm-v. d. Berg, in Am sterdam en mevr. Boon-Renes, in Enschede. Op den 2e Pinksterdag wordt op het landgoed „Rooswijk" te Velzen een landdag gehouden door den Gewestclijken Chr. Bestu renbond. De dieven van eenige duizenden brood kaarten te Valburg (Geld.) zijn onidekt. Het zijn 3 personen uit een woonwagen. Er was reeds een hoeveelheid kaarten ter waarde van ruim 1000 te gelde gemaakt. Te Wehl (Geld.) is D/z H.A. bosch bij het landgoed het Stillewald afgebrand. Bij een bruiloft te Kruisland (N.-B.) bracht de 16-jarige Luiks het paard van een der bruiloftsgasten naar de wei. Hij kreeg een slag van het paard tegen het hoofd en werd in zorgwekkenden toestand opgenomen. Onder Acht (N.-B.) is een uitgestrekt- héid heide verbrand. Te Coevorden zijn in een nacht twee chocolade-smokkelaars gearresteerd, van wie één ook een week geleden werd aangehou den. Wegens gebrek aan plaats worden de smokkelaars steeds weer op vrije voeten ge steld totdat hun vonnis is gewezen. De Koningin an de Prins woonden Vrij dagavond te Scheveningen een zanguitvoe ring bij ten bate van de oprichting van een gedenkteeken voor de tijdens den oorlog ver ongelukte viascheü. Een tuinman te Minnerisga (Fr.) bedt aan den burgemeester dier gemeente reeds de eerste aardappelen aangeboden, geteeld op den kouden grond door den gaardenier. Ddor gebrek aan woningen is in Achlum (Fr.) een arbeidersgezin onderge bracht in een.... koestal! STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 7511 1500. Ns. 11387 en 16061 1000. Ns. 8840, 17615, 18033, 18078 en 20157 ƒ400. Ns. 13027, 13243, 18307 en 7944 200. Ns. 1202, 4240, 4259, 5064, 5365, 6162, 11643, 12776, 13516, 14413, 18497, 18534. 18541, 19819 en 20415 100. JLeloyraiiiiiieii vau kodoii LENIN WIL VREDE. STOCKHOLM, 26 Mei. Volgens uit Hel» singfort binnengekomen berichten zoü Le» nin aan admiraal Koltsjak op 18 Mei per draadloos telegram een wapenstilstand heb» ben voorgesteld. Deze zou worden gebruikt voor het inleiden van vredesonderhandelin» gen. Naar verluidt Leeft Lenin van Koltsjak geen antwoord ontvangen. DUITSCH WEST.HONGARIJE. WEENEN, 26 Mei. In particuliere krin» gen verluidt, dat Duitsch V/est»Hongarije door de vredesconferentie aan Duitsch Oos» tenrijk zou worden toegewezen. HEVIGE ONTPLOFFING. TILSIT (Oost»Pruisen) 26 Mei. Zondag» morgen half acht is een munitiedepot ont» ploft. Om half tien waren .2 magazijnen af» gebrand. De munitie is volkomen vernie» tigd. Vele niet ontplofte vaten munitie lig» gen nog rondom de verbrande magazijnen. 2 soldaten werden gewond. Er bestaat geen verder gevaar. De oorzaak wordt toegeschre» ven aan Spartacisten, die reeds meermalen getracht hebben munitiedepots in de lucht te doen vliegen. DE ONDERTEEKENING VAN DE VREDESVOORWAARDEN. PARIJS, 26 Mei. Het schijnt meer en meer dat de onderteekening van het vredes» verdrag niet voor midden Juni zal plaats hebben. Men verwacht, dat de onderteeke» ning van het Duitsche en Oostentyksche vredesverdrag tegelijkertijd zal plaats heh» ben. HAWKER. LONDEN, 26 Mei. De Daily Mail ontving het volgende telegram van Hawker: „Myn machine stopte doordat de waterzeef in de voerpljp van de carbulator tot de pomp ver» stopt was. De pomp weigerde te werken. Het soldeer geraakte toen los, de motor was niet defect en werkte uitstekend. Het water kookte weg. De landing in zee geschiedde zonder moeilijkheden. Ik ben opgenomen door de treiler „Mary", na een half uur op het water te hebben gedreven. ERNSTIG ONGEVAL. BRUSSEL, 26 Mei. Spelende kinderen vonden te Leuven in het water een doos die zij trachtten te openen. Na eenige pogingen had een ontploffing plaats van dynamiet wel» ke in de doos moet zijn geweest. Drie jon» gens werden ter plaatse onmiddellijk ge» dood, terwijl 3 anderen zwaar gekwetst waren. Eén hiervan bezweek aan zijn won» den. De slag was ln de geheele stad te hooren. Stadsnieuws. STAKING VAN DE BOUWVAK ARBEIDERS TE ALKMAAR. Men schrijft ons van de zijde der werklie den, dat 't met de staking goed staat, ten eer ste omdat zij algemeen is, ten tweede dat het Alkmaarsche publiek den stakers zeer goed gezind is, wat wordt bewezen door de vele aanvraag- en steun lijsten, om daarop te kun nen teekenen, wat door het comité wordt ge weigerd, omdat de stakers zelve hun strijd willen voeren. Maar vooral omdat de pa troons tot heden nog'"geen enkel steekhou dend argument tegenover de rechtvaardige ei- schen hebben naar voren kunnen brengen. Vandaar hun zwijgen in het publiek. Maan dag bij de appèls, waar al de stakers aanwe zig waren, is hun door de Hoofdbesturen ook een hartelijk woord toegesproken, wat zeer groote instemming en waardeering vond. Op de gecombineerde besturenvergadering van Maandagmorgen is besloten het publiek voor zoover noodig, met den stand van za ken op de hoogte te houden dtJör geregelde mededeeling in de bladen. VERKEERSMAATREGELEN. De maatregelen in verband met de verkeers» regeling, gisteren bij de draverijen toegepast, zullen ook in 't vervolg toegepast worden. AANGEHOUDEN. Alhier is gisteren aangehouden een persoon afkomstig uit Monster, beschuldigd van dief» stal van een costuum aldaar. Hij is ter be» schikking gesteld van den burgemeester al» daar. ZANGDIENST KERKKOOR NED. HERV GEMEENTE. Men schrijft ons: Iets nieuws in onze gemeente en toch bedoelt het koor: terugkeer tot de oude paden." De componisten toch onzer heerlijke psalmmelo» dieën hebben die getoonzet op heele en halve noten, wat in de kerkboeken ook duidelijk is aangegeven. De gemeente, althans hier, zingt evenwel uitsluitend halve noten. Het kerkkoor nu tracht tot de oorspronkelijke zetting terug te keeren en de psalmen aldus uit te voeren. Het roept de gemeente op, niet slechts om te hooren, maar ook, als bewijs van instemming met dit streven, mede te zingen. Komt daarom in grooten getale op en neemt het kerkboek mee, opdat gfj mede kunt instemmen een tweede of derde vers, nadat het koor een of meer verzen heeft voorgezongen. Slaagt dit eerste pogen (en het verdient te slagen), dan zal deze dienst, zoo wij hopen, niet de laatste zijn. Dringend noodigen wij dus belangstellen» den uit a.s. Hemelvaartsdag 's avonds 7 uur op te gaan naar de Groote kerk, waar tevens door één of meer onzer predikanten het woord ge» voerd zal worden, terwijl het Koor bovendien noe enkele vrije nummers ten gehoore zal brengen.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2