Provinciaal Nieuws Telegrammen van heden Kunsten en Wetenschappen. Stadsnieuws. Hei tijdsstip en de middelen, welke men tot dü doel beraamt, zijn nog niet bekend, doch het ia rtu openbaar geheim, dat hij niet in Hidcnaed ae UhTKLOTHNC TT: C 'Zti 42£W0<? tv btt wkte, die aas éèi ac-'cn '"er kvea kretfe, deelt men aaa het K v n. D. de Volgende bijzonderheden mede: Fve» na zevenen viel het onheil voor in de Errunastraat. De oorzaak v;as wederom ver regaande onvoorzichtigheid. Bij een uitstapje van Hflderscne jongelui naar Texel moet daar ast bet strand een buis gevonden zijn, gesloten met een koperen dop. het afschroe ven van dezen dop gelukte toen, Jank zij de onvoldoende krachten en werktuigen, niet. Thans is gebleken, dat deze buis het ont stekingsmiddel van een mijn moet zijn ge weest en aldus gevuid was met pikrinezuur of nitroglycerine. Blijkbaar hadden strand vonders, alvorens de mijn ter s looping mede te voeren, dit gevaarlijk deel er uitgenomen en toen helaas achteloos weggeworpen. Hoe he* zij, het gevaarlijk voorwerp werd mede genomen naar Den Helder en was nu sedert een 1 ge dagen ui de woning var, den sergeant- terpedoaaker Ras. Ter gelegenheid van den verjaardag van de vrouw wPrcn niet' een ïcorporaal-torpcdoma- ker en. de beide zoons van den bc* tsman Van Roekei op il de gastheer besloot, hij vas tceh dwkund'ge, i~ het gevonden voorwerp te onderzoeken, Terwijl de kor poraal het huis verlaten had en de vrouw juist in de keuken was om chocolade gereed te maken, gebeurde de ontploffing, die zoo hevig was. dat de geheele benedenverdieping van het huis uit-elkaar werd geslagen, het plafond naar beneden kwam en hel belenden de huis geheel open kwam te liggen. De sergeant-torpedomaker werd terstond gedood en in een hoek geslingerd, van den jongste der Van Roekei's werden hier en da?r deelen gevonden, aan dtn oudsten Van Roe kei werd een neen afgeslagen en werden de oogen vernield. Na overbrenging naar het ziekenhuis overleed hij neg vóór den nacht. De vrouw kwam er met een hoofdwond af. Dt ontploffing was zco hevig, dat van een huis aan der. overkant der straat de ruiten werden vernield en iemand, die daar zat te lezen, tct achter m bet vertrek werd wegge- siingeid, gelukkig zonder letsel te bekomen. In de kamer waai de explosie was voorge vallen. was letterlijk niets heel gebleven. La den waren uit de kasten gerukt en kort en klein geslagen; iu de vloer was een groot gat en verder was een chaos van kalk, be hang, bloed en ledematen. Het jongste kind, dat in de voorkamer sliep, waar ook alles vernield werd, bekwam geen letsel. De begrafenis van ue slachtoffers en de overplijfselfcn is op Woensdag bepaald, DF LOTERIJ-MAATSCHAPPIJEN. De vereen-ging van agenten van loterlj- rnaa (schappij er te 's-Gr3venhage Ons Be lang heeft nan den minister van Financiën een adres gezonden, waarin zij den minister op de hoogte steller van de verkeerde gevol gen van de wijziging, welke de directeur van de Staatsloterijop last van den minister, in het plan der 121e Staatsloterij heeft gebracht, „en welke waarschijnlijk bedoelt die maat schappijen welker obligation ui premiebewij- zen met dezelfde nummers en dezelfde winst kans als de Staatsloterij uitgevm te dupeeren en het dooi gaan daarmee voor die -maat schappijen onmogelijk te maken." In het adres wordt voorts betoogd dat van de 21,000 lo ten der Staatsloterij, waarvan een gedeelte naar onze koloniën gaat en die géoeelteijk boor vermogend cc met herie loten worden up- gekocht, weinig, overschiet vror de minderbe Geelden^ die met ecu twintigste lot hun geluk willen beproeven. De aangebrachte wijziging maakt het nu onmogelijk voor de particuliere maatschappijen om in de behoefte te voorzien. DE ZANGWEDSTRIJD TE SCHEVE NI KG E N. 'De nationale zangwedstrijden ter gelegen heid ven het 10 jarig Kott.au van het Haag- sciic Gemengd Koor „Onder O W wei d Zon dag voortgezet met het zingen van 19 zang verenigingen des middags, uitmakende de 2e afdeeiingen (Gemengde koren) en des avonds 5 zangverenigingen uitmakende de le af& (Mannenkoren). Evenals bij de wedstrijden op 24 en 25 Mei was de belangstelling groot. In de aid. Gemengde koren werd de tweede prijs met algemeenc stemmen toegekend aan Crescendo te Noordscharwoude (79 zangers ,cn zangeressen), directeur de heer Willem 'Hespe; de 5e prijs A aan Kleinkoor Harmo- nie te Alkmaar (29 zangers er. zangeressen), dir. d'e heer Jac. N'. Al, eveneens met alge meene stemmen. De laatste wedstrijden worden gehouden op S en 9 Juni. VALSCHE MUNTERS Reeds in 1946 was gebleken, dat er in ons land valsche Engelsche bankbiljetten van 5, 50 en 10(3 pd. st. in omloop waren. Hoewel de poUtie allerwege een nauwkeurig onder zoek beeft ingesteld, mocht liet haar niet ge lukken den dader op het spoor te komen. De vorige week hebben te Rotterdam een dame en een heer verblijf gehouden. De heer vertoonde zich soms gekleed in de - uniform van Engelsch kapitein, soms in snortcootuum. Voor zijn vertrek vereffende hij de hotelreke ning met een Engelsch bankbiljet van 100 pd st. dat later bleek valsch te zijn. Daar de Engelschman zich üe Hull had genoemd1 en als domicilie Apeldoorn had op gegeven, slelde de Retterdamsche recherobe daar ter'plaatse een onderzoek in. Tc Apel doorn bleek een bejaarde dame met name De Huil te wonen ir, een villa waar de politie on- "crwacht een inval deed. In de villa werden aangetroffen behalve de pigenares mevr. F. H geb. De K., de 25-jarige bouwkundige ieekenaar L. W. 'HenariK, gekleed in de uni form van Engelsch kapitein, die dezelfde per soon bleek Ie zijn als ae officier die te Rotter dam het valsche bankbiljet had uitgegeven. Voorts de 27-jarige Erar.zi S., een modiste uit Aker. (de gezellin van den Engelschen offi cier te Rotterdam) en de touwslager H. H„ de vader -van den pseudo-officier. Mevrouw F HLDe ;H. gaf zich uit voor mevr. Neumann. ïn ae vi'k was aiïes aanwezig - vooi het vervaardigen van valsche bankbiljetten, die door den pseudo-officier geteekeud werden cc deer het geheelp land zijn verspreid. Hij bleek iu het teit te ziju van ver schillende valsche paspoorten, o.a. op naam van Sir Andrew Vincent Horton, een andere op Captain Horton, weer een andere op lieut.-eant. Horton, Drake-bat. Liverpool en een dom den «en. njiijoai- Cunen oabertetp kend scbrjjyrs vtgutid wtrö ais F-bflHsch officier zien toNeder luim op tft] In de kriugea van Engelsche officieren te Scheveningen had hij- zich geheel ingebur gerd. ja hij had' zelfs, toen een van de offi cieren plotseling ongesteld werd deze vervan gen voor een transport naar Aken Thans is gebleken, dat de pspndo-officier inidertijd een week gevangenisstraf heeft ge had voor het onbevoegd dragen' van de Ne- derlandsche officiers-uniform en voor het zich uitgeven voor luitenant Rambonnet. Tevens is hij deserteur van den landstorm. Bij de arrestatie vond men op Horton's schrijftafel een geladen revolver, officiersmo- del, gereed' liggen. Bij de huiszoeking heeft men het "geheele huis onderstboven moeten halentot de vloeren toe zjjn opgebroken om de geheime bergplaatsen te zoeken. H. heeft volledig bekend, dat hij, als er geld noodig was, de valsche ponds-biljetten vervaardigde. Gaf hij ze niet zelf uit, dan deed zijn moeder het, de mysterteuse dame, die men reeds zoo lang zocht. CROOTE BRAND. Zaterdag ontstond te Raatnrdonhvecr brand in het Sandoe!, en wijk iti die plaats. Door dat aanvankelijk geen enkele spuit bij ie hand was, woedde het vuur hevig., De gansche wijk was in de weer om te red den wa<t er te redden viel uit de onaangetaste gebouwen. In het niet ver af gelegen gast- en zieken huis waren de zieken reeds naar oeneden ge transporteerd om op het eerste alarm te wor den vervoerd. Ten slotte kwamen verschillende brand spuiten opdagen, die den brand konden be perken tot een tiental woningen waaronder een paar groote boerenschuren. Als oorzaak noemde men reeds het spelen van kinderen met lucifers. VEREENIGING VAN VRIJ-L1BFRALE GEMEENTERAADSLEDEN Zaterdag hield bovengenoemde vereeniging een vergadering in net Gebouw voor Kun sten en Weten schaopen, te Utrecht, ter be spreking van het onderwerp. Gemeentefinan- ciën. Aan de bespreking van dit punt ging de re geling van eenige huishoudelijke aangelegen heden vooraf De statuten werden definitief vastgesteld, terwijl tot bestuursleden werden benoemd de heeren J. H Scbeltema (Amster dam), J. W Niemeijer (Rotterdam), dr. W. W. v. d. Meulen ('s-Gravenhage), mr. C. de Wil de (Utrecht) en dr W. G. van den Berg (Gro ningen); als voorzitter zal optreden dr. v. d. Meulen. Tot secretaris-penningmeester werd door de vergadering benoemd de heer W. J. Basti- aan, te 's-Gravenhage. De heer J. W. Niemeijer, lid van de Tweede Kamer leidde vervolgens de bespreking in van de vraag, welke gedragslijn de Vrij-Libe rale Partij in de gemeenteraden heeft te vol gen ten aanzien van de gemeentelijke financi ën. Principicele bezwaren tegen een plaatselijke directe belasting naar het inkomen worden bijkans niet meer vernomen. Spr. achtte het wenschelijk, dat de inning der belasting zal geschieden door Rijksadministratie, hetgeen een groote vereenvoudiging en kostenbespa ring zal meebrengen. Heffing ven opcenten op de dividend- en tantième belasting ver dient afkeuring. Bij de uitgaven dient te wor den gestreefd naar gepaste zuinigheidde ge meenten moeten de tering naar de nering zet ten. Natuurlijk mogen de welstand en de aan trekkelijkheid der gemeente er niet onder lij den en moeten behoorlijke salarissen worden betaald, ftiits er inderdaad intensief wordt ge arbeid. Op inkrimping van het ambtenaren korps moet worden aangestuurd. Een scherp toezicht is wenschelijk op subsidies en bij het brengen van uitgaven onder gewoon en bui tengewoon Aan de bespreking, die op de inleiding volgde, namen verschillende heeren deel. De voorzitter stelde de vraag, welk aandeelt aan de gemeente toekomt bij een eventueele waardevermeerderingsbelasting. Dc nu gepu bliceerde vorm daarvan kan niet juist zijn. De daling, in Augustus 1914 door den oor log veroorzaakt, zou men niet buiten be schouwing moge laten wil men den gewo nen belager niet in minderen toestand bren gen dan oe oorlogswinstbehalcrs. Voorts 'vroeg spr. aandacht voor de lee- ningen op korten termijn, b.v. veertig jaren voor stichtingen, die veel langer duren, als parken, musea, stadhuizen e. a. Deze genera tie wordt thans overbelast. Wij verwaarloo- zen ons zelf en onze kinderen ten behoeve van onze kindskinderen. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN HAARLEM. Benoemd is tot burgemeester van Haarlem de heer C. Maarschalk, burgemeester van Koog aande Zaan ca arrondissementsschool- opzierier in het arrondissement Medemblik. De heer Maarschalk die den lóden Mei 1.871 is geboren, behoort tot de Christelijk- H'isrorische Partij. ZONDAGSSLUITING GESCHORST. Naar aanleiding van verschillende adres sen, waaronder één van 1100 ingezetenen, besloot de raad te Zeist tot intrekking der on langs vastgestelde verordening op de winkel sluiting, waarbij de raad den wensen te ken nen gaf tót een nieuwe verordening, welke zou tegemoet komen aan het verlangen om de sluiting niet verplicht te stellen op Zon dagen gedurende het zomerseizoen. EINDEXAMEN-FRAUDE. Het „Utrcchtsch Dagblad" geeft het vol gend verhaal: Aan een onzer Hoogere Burgerscholen is weer een geval van fraude met eind-examen- opgaven voorgekomen. Op de betrokken school was een toehoorder, reeds leeraar aar. een andere inrichting van onderwijs, voor wien er veel van afhing, indien hij voor zijn eind-examen slaagde. Om nu de opgaven te kunnen bemachtigen, reisde hij naar 's-Oia- vtnhagc en belde aan het huis van den in specteur van het M. O., den heer Coops. Hij werd opengedaan door de dienstbode, die hij mededeelde, dat hij haar een groot geheim had te vertellen. Het meisje, daardoor nieuwsgierig geworden, sprak mei hem af, dat zij elkaar des middags zouden zien in een restaurant op het Regen'tesseplein. Werkelijk verscheen dien middag de dienstmaagd ter af- gesprtkiE - Ei,*; V'kïd rij deer den Iwraar-riEderAmtfl-cssdidast aracktmd op chocolade andere kkósraüjeh loeft hij een beetje „stemming': bad gemaakt, kwam de aap uit den mouw. Hij wou graag doorazijn eind-examen ko men en te dien einde zou hij wel willen, dat hij vóór het eind-examen de opgaven kon krij gen. Of zij hem er niet aan helpen kon? Na tuurlijk kwamen er bezwaren: als meneer thuis was, dan was er geen kans, en als me neer uit was, dan waren de kasten op slot. Dat was geen bezwaar, als het dienstmeisje hem in huis kon smokkelen, zou hij van het slot van de kast, waarin de opgaven lagen, wei een wasafdruk maken en aan de hand daarvan eenige sleutels. De keukenprinses vond de zaak echter gan- schelijk niet in orde en besioot den Utrecht- schen meneer aan de praat te houden. Zij maakte de afspraak, dat zij elkaar over eenige dagen weer zouden zien. Van dien tijd maakte zij echter gebruik om den heer Coops in ken nis te stellen met het snoode plan van den candidaat. De inspecteur waarschuwde on middellijk de politie, met het gevolg, dat op den middag waarop dienstmaagd en exami nandus dkaar voor deu rwccdcc meal zouden ontmoeten, twee rechercheurs dea Utrechte naar op de plaats van ontmoeting arresteer den. Er waren geen termen den jongeman in hechtenis te houden; de zaak is beëindigd door het verwijderen van den schuldige van dc school. FEMINISME TE PAARD. Te Parijs zal binnenkort „courses d'ama- zones" worden gehouden. De eerste vrouwe lijke wedren zal in een hippodrome in de bui tenwijken plaats hebben; daarna zullen er ook courses in de provincie worden gehou den. De deelneemsters zullen hetzij als amazone of. ais jockey verschijnen. SMOKKELENDE BOEREN. Zondagochtend hebben kommiezen te Her wen een goéde vangst gedaan. Zij hielden de zoogenaamde eliteclub aan, allen welge stelde boerenzoons, die blijkbaar een smok- kelclub hadden georganiseerd met talrijke „dragende" ondergeschikten. Zeven hunner werden gearresteerd en naar Zevenaar over gebracht. De ihbcslaggenomeu chocolade, manufacturen en boter was in dertig balen verpakt en vertegenwoordigt een waarde van vele duizenden guldens Een twintigtal boe renzoons wist te ontkomen. De cellen te Ze venaar zitten propvol met smokkelaars, die Zondag werden binnengebracht, waaronder ook eenige boerendochters. ONDEKOFFICIERSVEREENIGING „ONS BELANG." De 16de algemeene vergadering van de Onderofficiersvereeniging der Landmacht „Ons Belang" zal op 15 en 16 Juli a.s. wor den gehouden te Utrecht. Door het Hoofdbe stuur zijn de volgende motie's en resolutie's voorgesteld: le. Algemeene aotie; 2e. Georganiseerd overleg; 3e. Aanneming en dienstpremie; 4e. Opleiding; 5e. Bevorderingen; 6e. Duurtebijslag; 7e. Rechtspositie. KORTE BERICHTEN Te Beemster heerscht thans onder het vee van meer dan 100 veehouders het mond en klauwzeer. De ziekte eischt vele slachtof fers, vooral onder de kalveren. Te Tirus (Fr.) brandde voor een paar dagen de timmerschuur van de weduwe Jel- tema af, waardoor deze minstens 2000 schade lijdt. Thans heeft een 7-jarig jongetje bekend met lucifers den brand gesticht te hebben Van het plan, de zomer-dienstregeling van de spoorwegen met 30 dezer te doen aan vangen, moest worden afgezien, daar men met de voorbereiding niet tijdig kon gereed komen. Het zal waarschijnlijk in de tweede week van Juli geschieden. Ingetrokken is het verbod tot aflevering en vervoer van houtskool. Bij de te 's-Gravenhage gehouden aan besteding van den bouw van een post- en te- legraafgebouw diet directeurswoning te Hip- polytushoef was laagste inschrijver de heer N. J. Poel te Wieringen voor 44,600. Van 9 Juni af zal de uitvoer van bier in beperkte hoeveelheden naar de geallieerde en neutrale landen wordén toegestaan. Onder Amstelveen is iemand met zijn motorrijwiel tegen een boom gereden en ern stig gewond naar een gasthuis gebracht. De „medereiziger" is, na door den Geneeskundi gen Dienst verbonden te zijn, naar zijn wo- ing vervoerd. Frankrijk zoekt o. a. in Nederland af zetgebied voor zijn staalproductie in Elzas- Lo'tharingen. In Nederlandsch-Indië zou 1 V> millioen ton geplatast zijn. De dienst VlissingenFolkestone zal waarschijnlijk op 9 Juni nog niet hervat wor den, daar het Engelsche Oorlogsdepartement bezwaren heeft geopperd en overweegt of Folkestone dan wel "Dover zal worden aange wezen Tot voor 4 maanden nog 50 per H.L. in prijs, zijn de bruine boonen zoo gedaald en tevens zoo overvloedig da) ze in Noord-Oost- Groningen gekookt aan de varkens vervoe- derd worden. Op voorstel van de „Boschcommissie" besloot de gemeenteraad van Zeist tot den verkoop van verschillende perceelen van het Zeisteibosch, gelegen langs het Mooie laan- Lje tegen den prijs van 2.50 per. M2. De toestand van de twee adspirant- cornets jhr. Sandberg en Janzen, die bij het motor-ongeluk te Bcnnekom gewond warden en te Arnhem in ziekeninrichtingen worden verpleegd, is vooruitgaande. Den 12 dezer zal op dpn Aquietenberg bij Zwolle het monument voor Thomas Kexnpis onthuld worden. Te Heemstede is bij het zwemmen ver dronken de 20-jarige J. de Ridder, woon- achter te Haarlem. 1 e Zutphen verdronk een militair. De staking onder de arbeiders der Eer ste Nederlandsche I.ooistoffen-Extractfabriek te Steenwijk is opgeheven. Een commissie van beide partijen zal de zaak van de ontslagen arbeiders onderzoeken. Te Nieuwer-Amstel geraakte de heer B. door het schrikken van zijn paard voor een auto. met paard en wagen in de Amstd. B. werd gered, het paard verdronk. Te 's-Hertogenbosch waren Zaterdag de 19Jarige v. d. Y/. en 3. op de Jlieze aan het roeien, toen hun boot door een passetrwide sleepboot werd aangevaren. Bri.de jongelieden verüronken. Een jachtopziener te Ede vond in een bosch te Hoenderloo een nest met tien jonge vossen. Alle werden bemachtigd. Te Zwartemeer (Dr.) is tijdens een he vig onweder de veenarbeider w. Moes door den bliksem gedood. Te Bameveld is proces-verbaal opge maakt tegen den 20-jarigen bakkerszoon Hs. van G., aldaar, wegens het opzettelijk in brand steken van een heideveld, waardoor een aanzienlijke oppervlakte in vjammen is opge gaan. Van G. heeft volledig bekend. Ged. Staten van Gelderland hebben een circulaire tot de gemeentebesturen ge richt, waarin zij er op wijzen, dat in ver schillende gemeenten te geringe bedragen zijn uitgetrokken voor de salarissen der secreta rie-ambtenaren. De zaken van v. d. Bergh's Limited zul len worden voortgezet in een naamlooze vennootschap onder den titel van v. d. Bergh's Fabrieken met een kapitaal van veer tig millioen gulden. te Sta tenzij! (Gr.) is een voorman der bolsjewieken uit Bremen gevat, wieus aan houding door de Duifscne regeering ge vraagd was en die in het bezit van 350,000 mark en van geheime papieren was. Een turfgraver te Weerdinge heeft bij het turfgraven in het veen op een diepte van 3—5 Meter, den schedel, de onderkaak met kiezen en tanden, en eenige beenderen van een onbekend dier gevonden. UIT HENSBROEK. Op de gisteren gehouden landbouwten toonstelling te Opmeer behaalden de heeren D. Wit en J. Schrooder alhier respectievelijk een 2e en 3e prijs voor „het schoonste ge heel". Eerstgenoemde ontving nog voor een zijner paarden een derden prijs. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" al hier had Zondag een succesvollen dag. Het nam deeJ aaii het nationaal concours voor fanfarecorpsen te IJmuiden gehouden, uitge schreven door het fanfarecorps „Concordia" aldaar, bij gelegenheid van zijn 25-jarig be- staaiy „Kunst na Arbeid" kwam uit in de 2e afdeeling, waarbij 4 deelnemers elkaar be- kampten, en behaalden den eersten prijs a (verguld zilveren medaille), met 239% punt Deze overwinning stelde „Kunst na Arbeid" in de gelegenheid haar- „kunnen" ook in den eere-wedstrijd te geven. Was onze dilettanten- vereeniging reeds in blijde stemming huis waarts te kunnen keeren, de uitslag van den eere-wedstrijd deed deze stemming nog meer verhoogen, daar ook de eerste prijs van deze afdeeling aan „Kunst na Arbeid" werd toege kend met 121 punten. Deze prijs was een zil veren lauwerkrans. Wij vernamen, dat vooral de vertolking van „Die ïauberflöte" van J. A. Mozart bijzonder goed werd uitgevoerd. Het corps in zijn geheel heeft zich dus loffe lijk van zijn taaie gekweten. De directeur, de heer P. Pranger, heeft door dezen uitslag weer Dewczen, een uitmuntend dirigent te zijn Gedurende 5 jaar is de heer Pranger aan „Kunst na Arbeid" verbonden en heeft in de oorlogsperiode heel wat klippen moeten omzeilen, cm deze dilettantenvereeniging in veilige haven te brengen. Het is hem gelukt, amicaal in omgang, maar in zijn onderwijs „de meester". Het was voor de tweede maal, dat „Kunst na Arbeid" ten strijde ging, de Vorige maal kwam zij met een tweeden prijs thuis, en thans met twee eerste prijzenen vanavond neemt zij weer deel aan den strijd van den West-rrieschen Bond enniet zonder redenmet goeden moed. Waarschijnlijk zai a.s Zondagmiddag door „Kunst na Arbeid" een concert m de de open lucht worden gegeven. UIT AKERSLOOT. De collecte voor den gewapennden dienst alhier gehouden heeft opgebracht de som van 24.98. Tot de Bugerwacht zijn toegetreden 68 personen, terwijj als commandant is be noemd den Heer E. Poland en in het be stuur zijn gekozen de heeren M. Groot Jnz. als voorzitter, de heer Jl. M. van Gent als secr.-penningm. en J. H. Rus en O. Zijp. UIT WIERINGERWAARD. Door het kiescollege werd de heer J. G. Hazeloop gekozen als ouderling der herv. gemeente in de plaats van den heer A. Visser. UIT HOOGWOUD. Vergadering van de Coöp. Boerenleenbank alhier. t)e notulen der vorige vergadering werden onder applaus goedgekeurd, evenals dc rekening over 1918, welke vooraf door een commissie, bestaande uit de heeren Jb. Boon, K. Slagter en P. Hartog, was onder zocht. De rekening sloot met een.totaal van 605.692.14h!,' waaronder aan ontvangen spaargelden 324 740.27, terwijl de winst bedroeg 1.013 38, waardoor het reserve fonds na overboeking zal stijgen tot een be drag van 5.619.7134. Het aantal leden be droeg op 1 Januari 161 en de uitgegeven spaarboekjes op dien datum 209. Aantal in lagen gedurende het boekjaar 268, terugbeta lingen 247. De afgevaardigde van de algemee ne vergadering, gehouden te Utrecht in Mei 1918, bracht een uitgebreid' verslag uit. Op voorstel van den voorzitter, den heer H. de Boer, werd den geachte afgevaardigde Dr. Pool met aller instemming opnieuw uitge- noodigd de vereeniging te vertegenwoordi gen bij dc algemeene vergadering te Utrecht, welke zal gehouden worden öp Zaterdag 28 Junt. De heer Habermann, aftredend bestuurslid, wenschte niet meer in aanmerking te komen. In diens plaats werd met algemeene stemmen gekozen de heer C. Pijper, die de benoeming aanvaardde. De plaatsvervangende bestuurs leden, de heeren S. Glas, P. - nelder en de heer P. Donker, aftredend lid van den Raad van Toezicht, werden allen hèrkozen. Het salaris van den kassier bicef bepaald op 500. Dj voorzitter dankte het aftredend be stuurslid voor zijne veelvuldige medewer king in het belang der vereeniging, waarop de heer Habermann zijn dank uitsprak voor de aangename samenwerking bij de vergade ringen ondervonden. Hierna sluiting. UIT OUDE NIEDORP. iu de laatst gehouden vergadering van de schoolvereeniging alhier, werd besloten het schoolfeest, dat zal bestaan in een rijtoer over Schoorl en> Bergen over Alkmaar terug, te houden op 6 Aug. 19191, 74 kinderen'mogen met het feest mede. De heeren J. Nagelhout en K. Hernke werden Zondag benoemd tot notabelen bij de herv. kerk alhier in de plaats van de heeren Ab. Over, overleden, en A. v. Zonen, die is benoemd tot kerkvoogd. Geboren Petrus Franciscus, z. van F. Jong en C. M. Koedooder. Getrouwd: P. Beers te H.-H.-Waard en Petronelle Bleeker. Simon Stam te Ha renkarspel en Klasina van der Meij. Cor nells Burger en Maartje Klaver te Berkhout. Overleden Nicolaas Gerardus, z. van Jan Boekei en Aafje Quant, 6 maanden. Levenloos aangegeven een kind van S. de Groot en Trijntje Vis. PETERSBURG OMSINGELD. AMSTERDAM, 3 Juni Naar de Tei. Union uit Berlijn verneemt, is een procla matie aan de nongaarschè regeering be kend gemaakt, waarin Lenin mededeelt, dat Petersburg geheel is omsingeld en de val van de stad onvermijdelijk is. Lenin zegt dat het verlies van Petersburg de zaak van het Russische proletariaat niet zal be- invloeden. MIJN WERKERSST AKING PARIJS, 3 Juni. In het mijnbekken van Pas-de-Calais is een algemeene staking uit gebroken, welke ruim 48000 arbeiders om vat. Er heerscht volkomen rust. LAFFE AANVAL STRIJP, 3 Juni. Gistermiddag werd de heer v. R. te Striip bij den Gennepschen- weg te Gestel (N.B.) plotseling aangeval len en werd hem een hevige slag op het hoofd toegebracht. Doktcrshulp moest worden verleend. Dit geval heeft zich reeds ten tweeden male op die plaats voorge daan. De politie zou thans den dader te pak ken hebben. WERKSTAKINGEN.' HENGELO, 3 Juni. Een afdeeling ko perdraaiers der N. V. G. Dekkers en Co. heeft gisteren gestaakt buiten hun hoofdbe stuur om; Ze vragen 60 cent uurloon. Twintig meisjes uit de spoelingkamers der Hengelosche BontweveriU hebben gestaakt. Zij vragen hooger loon. BARBUSSE'S HEL. Henrg Barbusse zond den uitgever Queri- do, na diens telegrafische aankondiging der inbeslagneming, het volgende schrijven: „Waarde Heer Querido, Ik ben verbaasd door het nieuws, dat ge mij mededeelt. „De Hel" is een boek, dat sinds 11 jaar in omloop is. Van de Fransche uitgave zijn reeds 210 oplagen verschenen Het werk is in 't Duitsch, Engelsch, Itali- aansch en Spaansch vertaald en ook in de Scandinavische talen overgezet en verschenen, en nimmer is er van de zijde der autoriteiten ook maar eenige blijk gegeven van hun voor nemen zich tegen de verspreiding te verzetten en het is derhalve ongelooflijk, dat deze ver volging uit Holland komt. Tajlooze artikelen zijn in Frankrijk en elders aata het boek ge wijd en alle critieken, ik kan dit met trots zeggen, hebben èrkend, dat de rauwheid van zekere gedeelten uit het werk, in verband staat tot wijde, algemeene gedachten en een tegelijk tragischen, lyrischen en wijsgeerigen klank hebben, die in geen enkel opzicht toelaat, ver- wardt te worden met een oublicatie die een ornografisch karakter draagt. De vleiende eooraeelingen, waarmee mijn meest béroem- de collega's mij vereerden, naar aanleiding van dit werk, geven het schitterendste ant woord dat ik tegenover de teweeggebrachte voorwendsels der Hollandschq autoriteiten kan plaatsen. Het is waar, dat „De Hel" is aangevallen, maar om geheel andere redenen: politieke. De reaotionnaire partijen en hun organen hebben het beoordeeld (veel minder heftig overigens dan dit het geval was met „Le Feu en Ctorté") uitsluitend om de sociale theo rieën, die behandeld worden in de hoofd stukken, waarin kwestie is van nationalisme en overlevering. Dit hoofdstuk is met deze bedoeling door een koningsgezinden afgevaardigde in de Ka mer voorgelezen en uit het officieele verslag van deze zitting blijkt, dat deze voorlezing in geen enkel opzicht het resultaat heeft opgele verd, dat deze reactionnaire ijveraar er van verwachtte. Ik wii hopen, dat de Nederlandsche autori teiten niet zullen voortgaan, met een houding die alle vrije geesten zou verbazen en leed doen en uit politiek oogpunt uitgebuit zou kunnen wordén Ik heb ae eer in dit edele land vele verlichte sympathieën te tellen en ik weiger te gelooven, dat mijn Hollandsche vrienden een hitzondering zouden maken ten opzichte van de breedheid" van gedachte en de eerbied voor de kunst. Aanvaardt, waarde Ker Querido, de verze kering mijner beste gevoelens. HÊNRI BASBUSSE". EEN ZILVEREN JUBILé. Na gedurende ongeveer achf jaar te Klun- dert als zoodanig werkzaam te zijn geweest, werd mevrouw A. J. M. SchoonhovenVet ter in 1894 alhier tot stadsverloskundige be noemd en aanvaardde zij op 1 Juni dit ambt, dat zij gedurende 25 jaren heeft vervuld. In talloos Vele families een goede bekende geworden gedurende haar ambtsloopbaan toch heeft zij in niet minder dan 600 gevallen bijstand verleend ietd het geen twijfel of deze oag zou haar door den grooten toe vloed van attentie-blijken tot een feestdag worden gemaakt; een macht kaartjes, brieven en briefkaarten, enkeie telegrammen, verschei dene bloemen en planten vertolkten de be- r»Wï' f'C p'vv^l- ij,; v,v»f; ^y. houdfcU.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2