Til Se BrandstolfencommlsslG Alkmaar HoDderd Een an Twinstigste Jaargang. Zaterdag 7 Juni. Stadsnieuws. Gonienjjd Nieuws. Sport. JLngezoudeu JStukkon. H.H. WINKELIERS. Voor de periode van 14 tot en met 20 Juni 1919 wordt gedistribueerd RIJST. Zij, die dit artikel NIET wenschen te ontvangen, ge lieve dit DINSDAG vóór 12 uur aan het Dis tributiebedrijf, Paardenmarkt, te willen op- geven Verkrijgbaar wordt ook gesteld JAM. Zij, die dit artikel WEL wenschen gelieve dit aan te vragen vóór MAANi>AU 12 uur, aan het Distributiebedrijf, Paarden- mürkt De Waam. Directeur van het Distributiebedrijf. C H. SCHNEIDERS. ZWARTE WOLLEN MANSSOKKEN. NIELJWE MILITAIRE SCHOENEN EN GEREPAREERDE MILITAIRE SCHOENEN. Zij, die voor het verkrijgen van bovenge noemde artikelen alsnog in aanmerking wen schen te komen, gel ieve dit schriftelijk aan te vragen aan het Distributiebedrijf. PAAR- DENMARKT, onder opgave van legitimatie nummer en duidelijk adres. Zwarte wollen Manssqkken h 1.40 per paar Nieuwe militaire Schoenen k 8 per jaar. Gerepareerde militaire Schoenen h 2,65 per De Waarnemende Directeur van het Distributiebedrijf C. H. SCHNEIDE stelt beschikbaar op de bons 1, 2. 3 en 4 der witte minimumrantsoenkaart, ieder een een heid brandstof, welke voorloopig naar eigen keuze kan bestaan uit Belgische Anthraciet en Eierkolen of Gascokes. Bestellingen gelieve men schriftelijk te doen aan eren vereenigden-Brandstoffenhan- del, KONINGSTRAAT 6. De maximumprijzen zijn als volgt: Belgische Anthraciet per eenheid afge haald 3.50. Belgische Anthraciet per eenheid thuisbe zorgd 3 65. Belgische Eierkolen per eenheid afgehaald1 2.95. Belgiséhe Eierkolen per eenheid thuisbe zorgd 3.10. Gascokes per II. L. afgehaaald 2.10. Gascokes per H.L. thuis bezorgd 2.20. (één eenheid Gascokes bestaat uit 2 H.L.) Namens de Brandstoffen-Commissie, J. H. JACOBSE, Dir .-Administrateur. De Brandstoffen-Commissie te Alkmaar verzoekt opgaaf van de namen en adressen der kamerbewoners, met vermelding der na men en brandstoffennummers der kamerver huurders Namens de Brandstoffen-Commissie, J. H. JACOBSE, Dir .-Administrateur. GEVONDEN VOORWERPEN. Uitsluitend te bevragen aan het Bureau van Politie, in de Langestraat, alleen op werkdagen, van 9 tot 1 uur Twee vulpennen, een armband, een pakje inhoudende spijkers, enzeen pijp, een rozen krans, een vulpenhouder, een ringetje, een ring met sleutels, eenige boorden, twee por- temonnaie's met inhoud, een beursje, een knipmes, twee honden, een zakje met porte- monnaie, een colliertje, een schroefslcutel, een damesspeld, een zadeldekje, een honden- Ualsband, een bril, een sleutel, een moer van een patent-as, een band van een mantel, twee fantasiebroches, een sigarettenpijpje, eeni bel eu een boodschappenzak met inhoud. Alkmaar, 6 Juni 1919. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN ORIEHUIJSEN. nadering, Holtrop, DE SALARISSEN DER GEMEENTE AMBTENAREN. De afdeeling Alkmaar van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren hield gis teravond in café Central een openbare ver- i, waarin de bondsvoorzitter, de heei als spreker optrad met het opder- werp: ten goede salarieéring moet de vrucht zijn van/ georganiseerd overleg. Na een kort openingswoord van den voor zitter der afdeeling, de heer van Barneveld, ving de heer Holtrop "zijn rede aan met de me- dedeeling, dat het Hoofdbestuur gemeend had goed1 te doen, juist spreker, als lid der ge meenteambtenaren, aan te wijzen, om in open bare vergadering deze kwestie te bespreken. Bij die besprekingen is het vooral de bedoe ling de beweging in de gewenschte richtinf te leiden Over de voorstellen van B. en van Alkmaar kan spreker kort zijn. 'Hij; kan er alleen dat van zeggen, dat ze niet passen in het raam van dezen tijd en dat ze in lijn rechten strijd zijn met de gedachtengang, die door spr. in een onderhoud met B. en W. was ontwikkeld. Een goede salarieering, kan alleen de vrucht zijn van georganiseerd overleg. Voor beelden daarvan zijn er reeds, danlr zij de verandering in het verkeer tussdhen werkge ver en werknemer, die gélukkig ook waar neembaar is bij het overheidspersoneel. Meer en meer is men tot de erkenning gekomen, dat het tijd wordt meer ernstig te luisteren naar de stem der georganiseerden, en dat moet dan ook het doel zijn van besprekingen als deze. In dit verband wijst spreker op de 'uitnoodiging tot een onlangs hier gehouden vergadering, waarin vermeld was, dat hei ring tegen de autocratie van B. en W. Deze wijze van optreden achtte spreker gevaarlijk far onverantwoordelijk. Ambtenaren in over heid werken samen in dienst der gemeen schap en daarbij is het noodig, dat men werkt in harmonie en met wederzijdsch ver houwen. Toegevende, dat er eenige rede kan zijn om te betwijfelen of het vertrouwen dat B. en W. in de organisatie tonen, wel in den hoogte staat, als men graag zou zien, acht hij een dergelijke wijze van concoceeren niet verstan dig en onverantwoordelijk tegenover de ge- tóöcaschap. De materie dér salarieering ia een Tegelijkertijd is het misschien wel goed, dat het B. en w. gezegd wordt, dat ze op den verkeerden weg zijn, en dat ze daardoor mo de werken, dat het dien kant opgaat, B. en w. zijn tekort gekomen. Als ze op de hoogte waren geweest van dé eischen die la dén laatsten tijd aan een technische herzie ning der salarissen gesteld worden, dan zou den ze georganiseerd overleg hebben ge pleegd1. Dan zouden ze de besturen der landelijke organisaties tot zich genoodlgd 'hebben, om te overleggen en dan zou, daar is spreker ze ker van de overeenstemming er wel zijn ge komen. Spr. heeft toch den indruk gekregen, dat er met het college van B. en W. hier wel wat te bereiken is. Was er overleg geweest, dan zouden B. en W. de Idifferentieering niet meer zoo h^JVben doorgevoerd, dan had men er op kunnen wij zen, dat een dergelijke regeling met de nieu we wetten en voorschriften, die weldra in be handeling komen, in strijd komt dat ze dus monnikenwerk hebben verricht dan zouden ze zeker voor de werkelijkheid zijn gezwicht. Het doet spreker leed, dat men niet aan een mondelinge bespreking heeft gedacht. De nadeelen daarvan heeft men ook elders reeds ondervonden on. in Groningen zooals spr. nader aantoont. Daarnaast deelt hij medé wat in Nijmegen en Arnhem door overleg met de organisatie is bereikt. In Vlissingen heeft spr. de salari eering in een volle raadsvergadering Icuunen bespreken. Ook Haarlem en Den Haag pleegden behoorlijk overleg en In eerstge noemde plaats, waar bijna alle ambtenaren in het nationale verbond zijn georganiseerd, heeft men dit bereikt, dat de salarieering zoo werd aangenomen, zonder discussie, zon der amendementen. In Amsterdam is men gekomen tot een vergadering waarin ook de directeuren van de bedrijven, die vaak veel invloed hebben op de salarieering van de ambtenaren, die onder hen weiken, aanwezig waren, en geen van de door hen aangevoerde argumenten is staande gebleven. Een ander voordeel is dat door overleg met de osganisaties de salarieering in den raad niet meer gemaakt kan worden tot tribune- werk en dat de ambtenaren niet om salaris- verhooging gaan schooien bij goedbevriende raadsleden. Overheid en organisatie moeten samen de waarde van den arbeid vaststellen en daar- waarin B. en W. ties de ambtenaren door komen tot1 in overleg met de organs indeelen. In die richting gaat ook het nieuwe wets ontwerp inzake de regeling der positie van de rijksambtenaren, terwijl een moodwet het ook voor het gemeentepersoneel in die richting zal voeren. Volgens die wet zal een regeling, die niet is vastgesteld! .in overleg met de ver- eenigingen van ambtenaren, nietig zijn. Die nieuwe wet zal ook brengen een nieuw instituut van berechting nl. de districtscom missies, waarvan de 5 leden gekozen worden door de ambtenaren zelf en wier uitspraak bindend is. Voor dé organisatie ligt hierin een mooie taak, doch ook groote verantwoor delijkheid. Bij algemeenen maatregel van Bestuur zul len loonklassen jnoeten worden ingesteld, juist wat de organisaties willen. De Staats commissie, die thans aan 't werk is gaat reeds in die richting. Dat B. erf w. van Alkmaar niet hebben in gezien, dat alleen zulk een technische herzie ning bevrediging zou hebben geschonken, verstaat spreker niet. Zij hebben te veel naar den titel gekeken bij de bepaling van het loon. Die verschillen de titels lijden tot gebrek aan odderlinge waardeering, tot nadeel van den gepresteer- den arbeid. Indeeling in 7 of 8 loonklassen geeft een uitermate eenvoudig stelsel, waar van de herziening geen tijd kost, en maakt een einde aan onderling gekrakeel en verkeerde invloeden van directeuren ol raadsleden. Jacht naar titels wordt uitgesloten. Door het stelsel van verdeel en heersch hééft de over heid gemeend baas te kunnen blijven in eigen huis, doch ze heeft daardoor een verkeerden geest gekweekt. Er moet meer vertrouwen ko men en dat is mogelijk door erkenning der organisatie als gelijkberechtigde partij. Spreker gelooft wel, dat het voor de over heid nog wat vreemd is, het zoo te zien, maar laat het haar gezegd zijn, dat we wat sneller moeten loopen dan voorheen, om op de hoogte te blijven van de eischen van den tijd. Hij hoopt, dat het voorstel, om in Alkmaar een raadscommissie te benoemen voor de sa larieering, zal worden aangenomen. Maar laat die commissie dan niet de kapstok zijn, waaraan de zaak wordt opgehangen. Het schrijven der Staatscommissie, waarin aangedrongen wordt op voorloopige verhoo ging, wijst er op, dat spoed noodig is. Er is verarming bij de ambtenaren. Als B. en W het maar half wisten, zouden zij zich heel schamen. Spoedige uitkomst is noodig. Over het bedrag der verhooging zal spreker zich niet uitlaten, dat is een zaak van het overleg met de organisaties. Als de commissie uitsluitend met de lande lijke organisaties overleg pleegt, gaat het werk eenvoudig en vlug, dan kan men in een paar weken klaar zijn. Dan, spreker is er van overtuigd, komt men tot bevrediging en zal geen enkel ambtenaar er aan denken een af zonderlijk adres te zenden. De vrucht van dat overleg moet rijp en rijk zijn, en dat kan, als er wederzijdsch vertrouwen is. Zooals de heer Dresselhuijs op de jaarvergadering van hét Verbond zeide, de overheid moet de mo del-werkgever zijn. De navolging van dat overleg moet ingedragen worden in de" ge- heele maatschappij, dan zal een einde komen aan de maatschappelijke storingen, aan de sociale onrust. Gevoelen wij daarom goed, overtieid en organisatie, hoe duur, hoe hoog onze plicht is. (Applaus). Daar niemand met den spreker van gedach ten wenschte te wisselen, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering, die niet zeer druk bezocht was, en waarin wij ook een enkel raadslid en een paar leden van het College van B. en W. benevens den ge meente-secretaris opmerkten. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. In „Schaduwen in den nacht", een Italiaan- sche film van de PasjUali-fabriek, krijgt men vooral van de beide dames hoofdpersonen prachtig spel te bewonderen. De rol van Gravin Armini wordt gespééld door Cécile Tryan. Eerst de lieftallige jonge vrouw, daarna de ongelukkige wezcnlooze, die haar verstand verloren heeft bij een ongeluk, haar kind overkomen, 't Kind is echter gered, maar ofschoon zij 't eiken dag ziet, kan zij de idee fixe dat het kind dood is, niet kwijtra ken. Van den toestand der vrouw maakt een geraffineerde intrigante op aanstoken van haar vriend gebruik, de genegenheid en het vertrouwen van den Graaf te winnen. Door welke ar tiste de rol van Lucy wordt ge speeld, weten wij niet, maar haar spel is wer kelijk iets bijzonders. Zoo volkomen in alles stelt zij de verlangde persoon voor. Om 't geheel tot een goed einde te brengen, krijgt de gravin juist op tijd haar verstand te rug en de valsche vrouw wordt ontmaskerd Bijzonder mooi opgenomen zijn verschil lende tafreelen, zoo b.v. het kinderfeest in de eerste acte. Op het Pinksterprogramma is ook voor de vroolijkheid gezorgd: „Kwik en Kwak" en „Ham en Bud". Dat zegt genoeg. De muzikale begeleiding der hoofdfilm was heel goed, zoo b.v. „Ave Maria" (Schu mann) bij de derde acte. Ook de andere bioscoop-théaters hebben voor iets goeds gezorgd voor de feestdagen. In het Alkmaarsch Bioscoop-Theater wordt lieden- en Zondagavond nog gegeven: „De laatste wil haars vaders", met Mia May in de hoofdrol. Maandag wordt een begin gemaakt met een spannende seriefilm: „Het Mysterie der Roode Oogen" (acht series). De avonturen van Pierre la Ruc, de man met de roode oogen, en zijn slachtoffers en vervolgens zul len de belangstelling wel weten te trekken. Over deze film een volgende maal meer. In de Bioscoop „Novum" een detective film met den mysterieuzen titel: „Wie?" AFLOOPENDE SUBSIDIE HUISHOUD EN INDUSTRIESCHOOL. In Bijlage No. 83 stéllen B. en W. dén raad voor aan het Bestuur der Alkmaarséhe Huishoudr en Industrieschool, naar aanlei ding van zijn adres d.d. Mei 1.1. (24 Mei 1919 ontvangen) en onder intrekking van 's Raads besluit van 30 Januari 1919, No. 6h,woor het aanbrengen van urgente verbete ringen in het gebouw der school een afloo pend) subsidie teo ite kennen, ten bedrage van 2/5 gedeelte der jaarlijksche aflossing en ren te van bet daarvoor op te nemen kapitaal, tot een bedrag van ten hoogste 20.000, indien door het Rijk 5/10 en door de Provincie 1/10 edeelte zal worden bijgedragen, verklaren- e de gemeente genoegen te nemen met een aflossLngstermijn van 10 jaar, WIJZIGING VT.RKOOPSVOO RWAA R- DEN GEMEENTE-GROND AAN DE VAN DER KAAYSTRAAT. In Bijlage No. 82 stellen B. en W. aan den raad voor gegeven, kan blijven gehandhaafd. Voor deze wijziging in de voorwaarden is evenwel de medewerking van Uwe Vergade ring noodig, in verband waarmede wij de eer bb hebben U voor te stellen te nemen 'het volgen de besluit: de Raad1 rer gemeente Alkmaar, Gezien het verzoek van den Hoofdinge nieur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland om, ten behoeve vim dat bedrijf, in eigendom af te staan een gedeelte van den grond, welke bij raadsbesluit van 25 November 1914, No.-3, ia bestemd1 otn als bouwgrond te worden uitgegeven, waarbij te vens wordt gevraagd de voorwaarde genoemd' onder letter c. van dat besluit te doen verval len, of te wijzigen, te besluiten ten aanzien van dén aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor Noordholland af te stanen grond aan de Van der Kaaystraat de bepaling vermeld sub c. van het raadsbesluit van 25 November 1914, No. 3, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van 9' December d.a.v„ No. 33, te doen vervallen en te vervangen door eene bepaling van den volgenden inhoud': de grond wordt verkocht ten gebruike als bouwgrond en voor opslag van materialen en moet ten genoegen van Burgemeester en Wet houders van de straat worden afgescheiden met een afsluitbaren toegang. EEN MOTIE. Donderdagavond hield de afd. Alkmaar der S.D.A.P. vergadering, waar de volgen de motie werd aangenomen met 84 tegen 1 stem: De ledenvergadering van de afdeeling Alk maar der S.D.A.P., gehouden den 5en Juni 1919 in het gebouw „Het Wapen van Haar lem"; van meening dat de club alszoodanig niet meer kan worden aangenomen; besluit dat de leden persoonlijk kunnen te rugkomen en zullen worden geballoteerd; dat hiervan worden uitgesloten de heeren O. J. Verkerk en A. Oskam, tenzij beiden hun schuld volledig bekennen, hun raadszetel neerleggen en de heer O. J. Verkerk bedankt als lid van de loge „De Noordstar" dat, indien een der leden van de club even tueel als lid der partij toegelaten, een neerge legde raadszetel zou aanvaarden, hij' onmid dellijk zal worden, geroyeerd; besluit deze motie te publiceeren in ..Het Volk", „De Vonk" en de „Alkm. Courant"' en gaat over tot de orde van den dag. EEN VALSCHE MUNTER. Te Rotterdam is alweer een valsche munter gearresteerd. Een inspecteur van politie heeft in pand 36 aan de Verbraakstraat en in het pand 10 aan den Soetendaalschen weg huis zoeking gedaan, met het resultaat, dat ver schillende benoodigdheden voor het nama ken van zilvergeld in beslag weiden geno men, als: tin, lood,"een hoeveelheid gips en eenige vloeistoffen. In verband hiermede is in bewaring gesteld de schilder M. H., wo nende in de Verbraakstraat. EEN ONGUNSTIGE HONIGOOGST. Van de zandgronden in Noord-Brabant komen minder gunstige berichten omtrent de vooruitzichten van den honigoogst. De on gunstige omstandigheden waarin de bijen volken overwinterden, maakten ze zwak en de aanhoudende droogte en koude nachten verergerden den toestand. INTREKKING DER ZILVERBONS GEVRAAGD. In het eindverslag der Eerste Kamer op het wetsontwerp tot wijziging van het Staata- muntbedrijf 1918, stelden onderscheiden le den de vraag, wanneer de zilverbons 'zullen, worden ingetrokken. Deze houden het uitge ven van zilver tegen. Trekt men de bons ge leidelijk in, dan zal vanzelf het zilver in cir culatie komen. BRIEF MET 30.000 GESTOLEN. Bij de politie te IJmuideu ia aangifte ge daan van diefstal van 30.000, uit een aan- geteekenden brief, welke door de assuradeurs firma J. Knegt Zonen uiit Amsterdam afge zonden was naar de Oceaan Visscher-Maat- schappij te IJmuiden. Bij ontvangst van den brief constateerde men, dat er alleen een exemplaar van „De Courant" in zat. LUITENANT VOGEL TOCH IN DEN HAAÖ. De Duitsche luitenant Vogel, die, in ver band met den moord op Rosa Luxemburg en Liebknecht Veroordeela is en daarna ouder een valschen naam naar Nederland wist te vluchten, heeft zich vrijwillig aangemeld bij het hoofd van het vreemdelingenbureau in Den Haag. Hem is thans, ingevolge de nieu we bepalingen der Vreemdelingenwet, een be paald verbujf binnen het rijk aangewezen. Gebleken ia, dat Vogel zich reeds bij een centrale recherche der Haagsche politie had aangemeld onder den naam van Kurt felsen, toen echter nog niet bekend was dat hij on der dien vatsclien naam over onze grenzen had weten te komen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag ge meld). KORTE BERICHTEN. Te Leiderdorp zijn ten nadeele van den landbouwer H. Filippo uit een schuur op het eri een dogcar en een kostbaar paardentuig, alsmede uit de weide een pas gekocht 4-jarig pas zwart merrie-paard gestolen. Een kind van den heer Bij lama te Har- lingen wierp het petroleumstel, waarop thee water stona, omver. Het kreeg zulke ernstige brandwonden, dat het des avonds aan de ge volgen is overleden. Bij Emmer-Compascum is W< een vrij ernstige veenbrand uitgebroken; 21( kubieke meter bagger zijn verbrand, waarvan niets is verzekerd. Eenige woningen loopen gevaar. Een stoomspuit is gearriveerd. Voor het oogenblik is de toestand gunstig. Te Rotterdam is een Amsterdammer ge arresteerd., die zich, doofstom houdende, bij verschülende mcnschen met een lijst kwam, ten einde gelden in te zamelen voor een niet- bestaande liefdadige instelling. De jaarvergadering van den Nationalen Woningraad zal op Zaterdag 28 Juni, 11 uur, in het „Ameneain-llotel" te Amsterdam worden gehouden. Prof. Kamerlingh Onnes en prof. Lo- rentz zijn benoemd tot ecrelid van het Fran- klin-lnstituut te Philadephia. De zesde wandelweg van den A N. W. B. door Noord-Brabant is feestelijk geopend. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp iugekomen tot uitsluitend technische herziening van de Ougvealienwet 1901, VOETBAL. De beïde Pinksterdagen zullen, tenminste wat Amsterdam betreft, geducht in het teeken van den voetbal staan. Den eersten dag, Js middags, speelt het En- gelsche elftal, waarover wij gisteren schre ven, wederom tegen een Zwaluwen-ploej maar ditmaal is er geen enkele Ned. elfta speler in. Het zal zijn samengesteld als volgt: Borneman (A.F.C.) doel, Pijpenbroek (Go Ahead) en Doets (A.F. C.) achter, Van Roe- sel (N.A.C.), van Linge (Be-Quick), en Schollaert (Willem II), midden, Petterson (Feyenoord), Rodermond (Be-Quick), W. Buitenweg (U.V.V.), van Diermen (Blauw wit) en Beyers (V.O.C.) voor. Alhoewel hierin verschillende bed goede krachten zitten, geloovan wij toch dat de En- gelschen ditmaal een zekere overwinning zullen behalen, daar de verdediging in haar geheel, ons minder sterk lijkt. Maandag is de groote voetbaldag, waar naar de duizenden voetballiefhebbers reeds weken lang reikhalzend! hebben- uitgezien, Eindelijk weer eens een officieële internatio nale wedstrijd en wd HollandZweden. Donderdag heeft bet Zweedsche elftal in Ko penhagen tegen het Deemsche gespeeld onder leiding van onzen scheidsrechter Mutters. Zweden verloor met 30. Tweemaal moest Matters een doelpunt van de Zweden we gens buitenspel ongeldig verklhren. Volgens He berichten moet de rechtsback van Zweden. Lund genaamd, de beste speler van 't veld zijn geweest. 't la te hopen, dat bij ons elftal geen oogen blik het idee voor zal zitten: We winnen toch well Een kleine overwinning lijkt ons niet onmogelijk, maar dan zal er anderhalf uur gezwoegd moeten worden en dan zullen onze Oranjemannen het beste moeten geven, wat mogelijk is. Wij twijfelen echter niet of dat zullen zij doen, De Zweden zullen Zondagavond in Am sterdam arriveeren. Gezien het feit, dat zij di rect den middag daarop moeten spelen, nade den wij 't wel zoo verstandig gevonden als zij wat vroeger waren gearriveerd. Voor hen, die 'i elftal van Nederland nog niet zoo goed in hun hoofd hebben, laten w$ de namen der spelers nog, even. volgen (steeds van rechts naar links) Uöbel (doelt, Harry Denis (H B.S.) en Ben Verwey (H.F.C.) ach ter, Hordijk (Ajax), Tekelenburg (Haarlem) en Bossehart (Quick), aanvoerder, midden, Boölie Kessler (H.V.V.), Ruffelee (Sparta), Broekman (Ajax), Dé Kessler (H.V.V.) en Gupfert (Ajax) voor. Laten wij hopen op een mooien wedstrijd en een Nederlanclsche overwinning J (Bulten verantwoordelijkheid van dt Redactie De opname in deze rubriek bewijtt geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) d< VODJES PAPIER1 Deze zoo vaak tijdens den oorlog gebruik te uitdrukking, kwam mij voor den geest, toen ik uit de Courant vernam, dat de Gemeente raad had besloten het huis van den Heer Dor beek tijdelijk voor weeshuis In te richten. Het andere op het Kerkplein woédt dus door de stad geannexeerd, vermoedelijk voor de een of andere schoot, die ruimte tekort komt. Dit is in het algemeen belang en daar is misschien niets op tegen, al is dit dan ook de tweede maal in het tijdsverloop van een eeuw, dat de gemeente dit doet, want het ge- heele scholencomplex op de Nieuwe Sloot was vroeger Weeshuis. De stad doet heusch een slechte ruil evenmin als I (10 jaar gele- ,en. Doch om nu op mijn aanhef terug tekemea. Een vraag: Heeft een besluit van den Ge meenteraad blijvende krachten? Zoo ja. dan is de annexatie thans onwettig, want in He no tulen van den Gemeenteraad van 1816 heb ben onze vroede vaderen met algemeene stem men er zeer plechtig besloten, dat het Huis op het Kerkplein, (vroeger kazerne) „Ten eeuwigen dage" voor verblijf der wee- zen zou strekken; Zoo neen: dan zijn eens genomen beslui ten en wettige overdrachten „vodjes pa pier". Nu zal een handige advokaat di rect zeggen, „Ja maar dit is hetzelfde ge bouw niet, want in 1868 is op diezelfde plaats een nieuw gebouw verrezen." Dit is ook zoo, letterlijk opgevat tenmin ste, doch dit zal wel 'de bedoeling niet ge weest zijn onzer vroede vaderen uit dien tijd. Zij hebben dat gebouw overgedragen met de grond waarop het stond en die er bijboor den. Zij hebben er zich geen rekenschap van gegeven of niet gedacht aan de noodzakelijk heid1 van vernieuwing van dat reeds vier eeu wen oude gebouw, evenmin als de bouwers of oprichters van bet nieuwe huis er ooit van gedroomd zullen hebben, dat er later nog menschen zonden zijn die op twee wielen over onze planeet zouden hobbelen en elkauder op de hoeken der straten in de wielen zouden ril den. Maar al ia dan met advokaten listigheid het huis wegteredeneereni, de grond waarop het staat en de tuin toch niet en aangezien erbij een school geen tuin noodig is, zou daar op een Weeshuis-gebouw kunnen worden, dan werd tenminste de traditie gedeeltelijk ge volgde moeilijke klip omzeild van een ge schikte plaats te moeten zoeken voor een nieuw gebouw. Met dank voor de t JANSEN. Een vriendTijk woord in gullen groet, Klinkt vroolijk daar door 't veld. Het is, of elk, die mij ontmoet, Belang in 't visschen stelt! Tc Mag, Lagewaard! uw eenvoud! wel; Ik zag ze honderd keer; Maar... Schoon 'k er faoogen prijs op stel, Ik min uw baars nog meerf Wie gaat er mee, een andermaal Als 'k weer de stad ontvlied? Of voelt ge niets voor 't gul onthaal,N Dat ginds natuur u biedt? Met duizend bloemen voor uw voet, Bij 't juichend voglenkoor, Lokt u 't genot, dat ge er ontmoet, Vast veldi en weiden door. Dar prijkt natuur in vollen dos, Alsof ze bruiloft had En maakt er alle vormen; los, Van 't leven In de stad! Komt, neemt als ik, uw hengel dan En zoekt langs sloot on vliet; Uw lust en kracht bdkomt er van En alles krijgt ge om niét! Of houdt ge van geen vischpartij, Uit zucht naar zoet gemak, En vischt ge liefst op uw getij Naar voordeel voor uw zak? Is 't zilvervischje, dat ge ziet, Zoo grondig toch van aard? Ik deel in uw gebengel niet, Maar... 'k zoek de lagewaard! «o. 188. RS. Gedurende de maanden April en Mei werd de Openbare Leeszaal en Boekerij met de vol* gende boeken uitgebreid: A 40 Adresboek van Alkmaar. 1919. D 413 Loo«os, De tteSeiyke btetorSe xen Daphuis en de Cloe, L 117 Statistisch zakboekje der gem. Amster» dam. 1919. L 118 Stat meded. v. h. bnr. v, Stat. der gem. Amsterdam. B. H. Sajet en J Gelderen, Kink* hoest, een medisch statistische stu< die. L 177 Vrouwenjaarboekje van Nederland. 1919. L 196 Verslag v. d. Staatscommissie. Ter voorbereiding van algem. wettelijke regelen betreffende den rechtstoe» stand van ambtenaren. Oud katholiek jaarboekjo Voor 1919. T 53 Tijdschrift voor gesch„ land» en vol» kenkunde. De Opbouw. Democratisch tijdschrift V 25 Mannen v. Beteekenis. 15 deelen. V 25 Rutters, H., Gustav Mahler. W 18 De Openbare Leesz. en Bibliotheek te Amsterdam. CINEMA AMERICAIN. DE LAGEWAARQ. (Albiasserwaard). Een enthousiast beoefenaar van de hengel» sport verzoekt ons overname Van het volgen» de gedichtje van den heer L. J. Eijdman. Al zong men ook reeds duizendmaal, Den lof van berg en dal. Al sprak men in verheven taal Van boson en waterval, Ik blijf in mijn eenvoudig lied Wat lager bij den grond, En 't zoete, dat de omgeving biedt, Geeft 't woord mij in den mond. Pas komt de zomer weer in 't land Of 'k werd het domm'ien moê, 'k Zet alle zorgen aan den kant En 'k snel naar buiten tod Naar buiten! Naar de Lagewaard; Daar voel ik mij zoo vifj. W mr 't oog op 't viscbryk water staart Langs dichtbegroeide wei- Ik heb m(jn hengel meêgebracht En lok zo aan don haak! 't Genot, dat mij bij 't visschen wacht O, noem 't geen laf vermaakl Het kennen komt- ter deeg te pas Voor wie de kunst bemint, En schuif'lend langs het oevergras De beste plekjes vindt. Lacht hier bij 't krieken van den dag De zon mij helder aan, En zlo 'k bij eiken hengclslag, Een baars naar boven gaan, Dan heeft mij 't zonnetje van goud Haar profetie bereid! O, die, als ik, van visschen houdt Voelt don mjjn zaligheid!

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 9