DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. E TURNFEEST No. 144 du nummer bettaai uit a bladen, Honderd een en twintigste Jaargang. 1919 ZATERDAG 21 J IJ N I. Geen uitweg meer. li HuiJtmluuilxeli ovt- Binnenland. Abonnementsprijs bi] vooruitbetaling per 3 maanden f 1,65, franco per post f 1,90. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek» on Handelsdrukkerij v/h. Harms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. 3. Met aan zekérheid grenzende waarschijn lijkheid mag, na de aftreding van het kabinet Scheidcmann wel aangenomen worden, dak Duitschland het vredestractaat zóoals het thans door zijn vijanden is vastgesteld, zal teekenen. Er is geen uitweg meer. öeen handigheid, geen brutaliteit, geen verontwaardiging en smeekbédeen kunnen verhinderen dat het nog voor kort zoo mach tige Duitsche rijk in den laatateü hoek gé- drongen wordt, waarin het de erkenning van zijn volkomen nederlaag zal moeten geven. Wij behandelen wat zich thans in Duitsch- land afspeelt, in ons Buitcniandsch Over zicht, maar willen in dit artikel weergeven, wat velen met ons in deze voor het Duitsche volk zoo uiterst moeilijke dagen zullen ge voelen. Nu de wereldoorlog door het teekenen van het vredestractaat definitief beëindigd zal worden, behoeven wij met •pro en anti-ge- voelcns geen rekening meer te houden. Welke onze sympathieën cn antipathieën met de strijdende staten ook mogen geweest zijn, wij moeten bedenken, dat het stuk we reldhistorie, waarbij die gevoelens tot uiting kwamen thans achter one ligt, dat er ln de groote worsteling der volkeren geen verras singen meer te wachten zijn en dat ons niets anders overblijft dan het huidige resultaat van al die jaren van spanning als de onvermijde lijke uitkomst te aanvaarden. Duitschland is verslagen en vernederd en het Duitsche volk gevoelt dit des te dieper, omdat het in de zekerheid der overwinning ten strijde toog, omdat het zich bewust was van de ontzettende kracht van In i Vijk omdat het wist, dat de liefde voor het gemeenschap pelijk vaderland het gansche volk tot em irachtig handelen bewoog. De Duitsche reus, waarvoor geheel Europa drachtig handelen bewoog. Duitsche reus, wa lad, heeft zich^i reu machtigen tegi Hij heeft de zware gepantserde vuisten naar J re Duitsche reus, waarvoor geheel europa ontzag had, heeft zich^in den strijd op beide fronten een machtigen tegenstander getoond. links en rechts uitgeslagen, Rusland willoos cmaakt, België verpletterd, de legermachten :oi' Oeallieerden tot diep in liet rijke Fran- sche gebied -terug gedrongen. Duizenden en duizenden van Duitschland's krachtigsten en besten hebben daarvoor hun leven moeten laten en in de hoop, dat brute kracht ten .slotte alles zou doen wijken,heb ben de Duitsche veldheercn onophoudelijk versche troepenmassa's in den* strijd gewor pen en alle liepen zich den schedel te pletter I» gen de ijzeren frofttmuren dit ilimmc. d< «u- gebroken konden worden. En toen de beslissing, de .pverwinning, waarop gehéél Duitschland gerekend had, niet spoedig bevochten werd, toen kracht te genover kracht geplaatst werd en van over de Oceaan de groöte Amerikaansche republiek haai' mannen en nmt< 1 iaal 'U r beschikking van de Entente stelde, toen heeft men in Düitsch- land begrepen, dal de strijd op deze wijze niet lang meer duren kon, dat Duitschland iedere gedachte aan een overwinning zou moeten opgeven. Wij behoeven niet meer aan de laatste oor logsjaren te herinneren, niet meer na te gaan hoe de Duitsche diplomaten gepoogd hebben door een vrede, waarin geen overwinnaar en jeen overwonnene zou zijn, aan hét gevaar- ij ke avontuur op de minst vernederende wijze een einde te maken. De Oeallieerden hebben begrepen, dat hel kritieke moment voorbij was, dat een vol houden hunnerzijds op een definitieve over winning moest uttloopcn cn zij hebben be grijpelijkerwijze stap voor stap den gevaarlij ken vijand in den hcwk gedrongen, waarin hij zich thans volkomen machteloos zal moeten overgeven. De Duitsche revolutie, de vrijmaking van het volk, het afwerpen yan het zware juk van militairisme en de omverwerping van alles wat het oude4 Duitschland karakteriseerde, hebben het Duitsche volk niet aan den sma- delijken nederlaag doen ontkomen. De Oeallieerden hebben een verandering van staatsstelsel en een verloochening der oude militaireen politieke voormannen geens zins als een boetedoening voor de brute wij ze van oorlogvoering aanvaard en het demo cratische Duitschland zal heden terdege boe ten voor wat onder het oude regiem ge schied is. Hoe men ook over het Duitsche volk moge oordeelen, men kan niet anders dan toegeven dat het thans dagen van diepgevoelde smart en vernedering doorleeft. Deen Dultscher zal zijn nederlaag meer ontkennen, maar millioenen verzetten zich desondanks tegen een grievende behandeling. Hel Duitsche volk heeft ondanks de revolutie het gevoel van saanihoorigheld behouden, het is zich bewust van de kracht die het na deze lijden van uitputting weer zal kunnen aan» kweeken en het kan liet niet verkroppen, dat In het bo-elc der historie vermeld za! worden, dat Clemenceau cn de zijnen den vrede van5 Versailles gedicteerd hebben. Men behoeft dézer dagen maar de verdeeld heid ln en buiten de regeering en de Natio nale Vergadering na te gaan, pm te zien hoe allen zich tegen dezen geweldvrede verzetten, maar hoe ten'slotte de meerderheid van het nuttelooze van verderen strijd overtuigd wordt. De groote, machtige groep, die nog steeds het „Dèüèschland, Deiltschlnnd liber alles" aanheft, wordt overstemd door de ontmoe digden en ultgenutten, die in een weigering dar ondertoekcuing een voortzetting der bla- nenlandsche ellende zien. Dc groote massa van het Duitsche volk wil den vrede, omdat die vrede rust en voed sel brengt. 1 iet Duitsche volk heeft honger, niet alleen de mannen op het slagveld zijn in den strijd gevallen, maar de ondervoeding en liet gebrek aan cle allernoodzakelijkste levensbehoeften hebben duizenden verzwakte vrouwen cn kin deren ten grave gesleept. Zelfs vaderlandsliefde en nationale trots verdwijnen waar honger en uitputting zich gelden laten. Eu zoo zal Duitschhmd teekenen wat het voorgelegd wordt Dc machtige regs met zijn gepantserde vuisten is stelselmatig verzwakt Stap voor stap is hij in den laatsten hoek gedrongen en men cischt thans dat hij op zijn knieën om genade zal vragen: Duitschland zal.dien knieval doen, he tis na lvevigen innerlijken Btrijd tot de overtuiging gekomen, dat deze vernedering onvermijde lijk is. Maar nog is het Duitsdie rijk een onver breekbaar geheel, nog is het .saamhooi'ig- heidsgevoel even groot nla vroeger, nog is er de oudé vastgeroeste bewondering voor het voor kort zoo machtigt vaderland. Deutschland tibcr alles. Het leeft nog in de harten van millioeu en worden. Jj Du i lachers zal niet gedood kunnen Een nieuwe regeering, wier leden het „on aannemelijk" nog niet lieten ;hooren, zal het iftedesi ractaat (rekenen en de dag waarop dit gebeurt, zal voor geheel Duitschland een dag van diepen rouw en sombere overpein zing zijn. Wij nebben dit te eerbiedigen. Wij gevoe len wat er dezer dafgen in hel zeibewuste en thans zoo diep vernederde volk moet omgaan en wij bedenken met voldoening, dat de Duit sche lijdensweek binnen enkele dagen tot het verleden fal behooren. Hél Duitsche volk zal geen oogenblik aar zelen opnieuw de hand aan den ploeg te slaan, tiet zal trachten op te bouwen wat iü de oorlogsjaren verloren ging, het zai met de oude enngic alles aanvatten, wat de volks kracht kan vermeerderen en het rijk tot nieu wen bloei zal brengen. Moge di> hernieuwde kracht geen aanlei ding tot bloedige uitwisadinig van de thans ondergane bcleediging zijn Mogen de over winnaars van nu er voor zorg dragen, dat 't nieuwe Duit8ciiialnd\die kracht in 'tien Vol kerenbond ten algemeenen nutte zal kunnen aanwenden. gevaaruiguen in ut' ueiiitxiausem groep stemden *>8 afgevaardigden voor een interna tionaal scheidsgerecht tot uitlegging van de veertien punten van Wilson. Dc meerder- Volgens het „Beiliner Tagcblatt" verga- dertien de meerderheidspartijen uit de Nauo- haie Vergadering in tegenwoordigheid der minister» die tot de partijen behoorden. Dc beraadslaging duurde verscheidene uren m toen daarna de sociaal-democraten tot een voor oopige stemming overgingen, .bleken' 75 laden vórtr de ondertekening, 39 tegen er ontbraken 41 afgevaardigden. t let Centrum bereidde met de andere meer derheidspartijen een compromis voor, waarin de vólg - ndc ui ie punten naai voren kwamen: ie de weigering van schuldbckenning, 2e. de weigering om legeraanvoerders cn politici uit te leven, 3e, de verklaring dat de econo mische voorwaarden onuitvoerbaar zijn. 'Voor deze gewijzigde aanneming van het Vredesverdrag stemden in het Cellirum 79 af gevaardigden In de democratische groep stemden *8 tionaal veertien punten heidspartijen legden de verklaring af, dat als de vijand het compromis weigert, men aan moet nemen, dat de vredesvoorwaarden ver worpen zijn. Zoo de sociaal-democraten en het Centrum zich daarbij niet aansluiten, dan zouden het kabinet en de vredesdelegatie moeten aftreden. Het gelukte in de daaropvolgende inter- fractioncele zitting niet tot overeenstemming te geraken en na een vergadering van de meerderheidssocialisten werd bekend ge maakt, dat dezen en het Centrum na een ge meenschappelijke zitting weigerden met de wenschen van hei kabinet rekening te hou den, Beide partijen zouden verklaard hébben, dat zij hun leden uit jiet kabinet zouden terug trekken als de Nationale Vergadering het vre desverdrag verwierp. Het kabinet Scheidemann is ten slotte het slachtoffer der beraadslagingen geworden. De leiders der sociaal-democratische- frac tie waren met hei voorstel gekomen, de frac tie als geheel in de Nationale Vergadering overeenkomstig den, wensch van de meerder heid te laten stemmen, zoodat dus ook de te genstanders uit partijdiscipline met de meer derheid van drie vrienden der fractie wel moesten meegaan. Het kabinet nam het voorbehoud van het Centrum over cn verlangde, dat de Nationale Vergadering zou weigeren dc voorwaarden tc aanvaarden als de Oeallieerden en Geassoci eerden met het voorbehoud geen rekening hielden. De socialisten weigerden dit, waarna het kabinet tot heengaan genoopt was. Hoe zal het nieuwe kabinet er uitzien? Er is niet veel tijd om het in elkaar te zet ten en met persoonlijke sympathieën en anti- athieën kap niet te veel rekening worden ge- louden. Toch is men tegen opname van Noske, die vóór ooderteékeaing was, maar zich vele vlj- anden gemaakt heeft. Men noemt thans de namen van Herman Müller, Dr David en Erzberger als kabinetsformateurs. Het is mogelijk, dat door al deze tljdroo- vende gebeurtenissen de Duitsche regeering nog eenige dagen uitstel van beslissing zal vragen. Lat Reuter-telegram hit Parijs meldt, dat dit. reeds geschied is en het is wel te ver wachten, üat de Raad van Drie dit uitstel niet weigeren zal wanneer het verleend wordt om de definitieve teekening van het vredes verdrag over eenige dagen mogelijk te ma- keu. Dat de tijd voor onderzoek en beantwoor ding van liet definitieve tracta&t niet groot is, bewijst wel de nota van graaf Brockdorff aan Clemenceau, waarin hij zich over on nauwkeurigheden en tegenstrijdigheden in de overhandigde ot'ficieele Stukken beklaagt. Uit iiet onderzoek van dc vier oorkonden die de delegatie ontving, is gebleken, dat in het begeleidend schrijven en in het memoran dum een aantal concessies aangekondigd wor den, die in den tekst, zooals deze thans, ge wijzigd is, niet voorkomen. De vredesdelegatie toont verscheidene te- gciiö'Uijdiglieden aan. De delegatie -verzoekt schriftelijk te beves tigen, dat de inhoud van het begeleidend, schrijven en 'i memorandum, wat voormelde punten betreit, een wezenlijk bestanddeel van net nieuwe vredesaanbod der geallieerde en geassocieerde regeer ingen vormt, ln het ge geven gevat zai net voldoende zijn, dat dit ieit in liet siotprotocol vastgestceld wordt. Het exemplaar van het vredesontwerp, dat ons oyerhandigd is, aldus Brockdorff Rant- zau, verschilt niet slechts wat betreft de door natingen en de bijvoegingen van het exem plaar, dat dé voorzitter van de Duitsche dele gatie den Ven, Mei ontving. Bij den buiteuge- woiicn aibeidsiast, die de delegatie door den Korten termijn opgelegd werd, was het nog met lUogenju; liet eéne steeds door velen ge bruikte exemplaar woord vöor woord te ver gelijken met üai vau i Mei. ik moei daarom ue uemgatic liet recht op verdere mededeelin- vooroehouden. liij maakt voorloopig op velschillende „i wij hingen opmerkzaam en vervolgt dan: iNamuiujk üau, de Duitsche delegatie de icxi wijzigmgen, die wiet als toevoegsels te er kennen zijn, means uau erkennen, wanneer geallieerde en geassocieerue regeeriugeu u. v sngui, cuit deze afwijkingen niet op net georuih van een 'verkeerd exemplaar berusten, maar mueidaad zoo bedoeld zijn. ln dit geval verzoent de aelegatie, dat naai' ai deze afwij kingen nog voor ae besnssing worden mede gedeeld. Aan een zco spoedig mogelijk aat- wooru moet de delegatie om oegrijpelijke re- uLiiwgut' grootste waarde hechten. 1'e Welfnar schijnen onderhandelingen aan tan gang te zijn tot behoud van de oude coauaie van centrum, dahocra.cn en sociaal democraten, wëike onderhndelingcn een gun- o..0 vuiodp moeten hebben. Men verwacht, dat er een kabinet gevormd zai worden, waarin de drie partijen in de ze.fde of vrijwei dezelfde verhouding als in hei vorige kabinet vertegenwoordigd zouden zij n i Over dc bijeenroeping der Nationale Ver jaring is nog geen besluit genomen. In Italië is hot ook eindelijk tot een minis tercrisis gekomen en Orlando, de man die uti t I mine en volgens de Italianen vnivéel' met leege handen uit Parijs is gekomen, heeft het loodje moeten i| [gen,. Wel is de minister-president met de opti mistische mededeeling gekomen, dat Italië in het Noorden dc Alpen tot grens krijgt en dus tevreden lean zijn, maar een goede rege ling aan de Adriatische Zee ontbreekt Als gevolg daarvan cischien de gedelegeerden daarna de nakoming van het verdrag van Londen. De Kamer voelde niets voor de bescheiden heid welke Orlando in verband met het bond1 genootschap verzociit en stemde, hoewel Or- iando de portefeuille-kwestie gesteld had, met groote mterderheid lie! voorstel om een geheime zitting te houden, af.' Het kabinet Orlando heeft dus afgedaan. KORTE BERICHTEN. - De Zwitserse/ie regeering heeft een be vel uitgevaardigd, waarin wordt gezegdOp 23 Juni eindigt de termijn binnen welke Duitschland moet beslissen of het de vredes voorwaarden aanneemt of weigert. Hoe "ook de besülsing moge uitvallen, bestaat er in de zen tijd in Duitschland knus op onlusten en tevens bestaat de mogelijkheid dat die naar Zwitserland overslaan Dc Bondsraad heeft daarom ter bescherming van de noordelijke reuzen troepen opgeroepen tegen 23 Juni. Bondsraad hoopt dat hun opkomst slechts van korten duur zal zijn en dat de troepen spoedig weder ontslagen kunnen worden. De Fransche militaire autoriteiten in het bezette gebied verboden een rechtsvervol ging van dr. Dorten. Het vrije havengebied van Hamburg is in staat van beleg. De tramstaking te Antwerpen is geëin digd. De Fransche mijnwerkers in het Pas de Calais hebben den arbeid hervat. - Over het vrij-haven gebied van Hamburg is de staat, van beleg afgekondigd. De eischen der Fransche mijnwerkers lijn geheel ingewilligde Bezoekt MORGEN het aan de Nieuwpoortslaan. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Iq de zitting van 20 Juni werd dp heer Lobman me voor 40 jaar tot lid der Ka mer werd gekozen, van alle zijden geluk ge- wenscht. De Voorzitter wenschte hem voorloo pig geluk, daar hij als dag voor viering be- scnouwt den dag in September waai op de heer Lobman zitting nam. De wijziging der grondbelasting werd van de agenda algevoerd. De Voorzitter deelde mede, dat de memorie van antwoord betref lende de ar beidswet zoo juist was ingekomen. Met 61 te gen 3 stemmen, werd besloten de arbeidswet voor 't reces in openbare behandeling te ne pen. Het vobrstel van den voorzitter om de be handeling op 2 juli aan te vangen werd aangenomen met 43 tegen 20 stemmen, Het voorstel-Koolen om op 21 Juni en 1 Juli ook de lager onderwijswet in de afdeelin- gen te behandelen werd verworpen met 34 - gen 29 stemmen. riet amendement J. ter Laan, om voor schippers van pleziervaartuigen' 100 in plaats van 10 te betalen, werd aangeno men met 35 tegen 29 stemmen; het amende ment-J. ter Laan tot verhoogiag der hefting volgens den grondslag paarden, verworpen met 43 tegen 20 stemmenhet amendeinent- Drea-selhuys om pleiziei vaartuigen minder zwaar te belasten daa wordt voorgesteld, verworpen met 49 tegen 14 si, het amende ment M R. Staalman om het eenige biljart in een koffiehuis vrij te stellen, verworpen met 43 tegen 16 st. De eindstemming zai op een nader te bepalen dag worden gehouden. Aan de orde was de mteépeilatse-Oud om trent de voornemens van den Minister van Marine ten aanzien van bet personeeivraag- atuk. De interpellant vroeg naar de opvatting van den minister omtrent de verhouding tot de personeelorganiaaiies; ot dc minister wil vasthouden aan net oestaanue stelsel van werving; welk oordeel de minister over de militie-marine heeft en of de minister de in stelling wil bevorderen van een permanente salanscommissie voor het militaire personeel met vertegenwoordiging van de organisaties. in antwoord op gestelde vragen verklaarde de minis ter van Mar me dat hij mi litaire organisaties niet strydig acht met mi litaire organisaties in haar geheel. Evenwel zal hij zich verzetten tegen iedere poging om gezagsuitoefening te betrekken in de wei- kingsteer van organisaties al kunnen ware gezaghebbers dan ook met ondei geschikte» ca zélfs met organisaties aboucheeren om zich te overtuigen van de juistheid van gege ven bevelen. Als de praktijk dit wenscnelijk maakt, zal een tegemoetkoming inzake orga nisatie aan boord overwogen worden. Over evmtueele verandering van stelsel kon de minister nog geen precies antwoord geven. Hij wenschte geen incidenteele beslis singen. De tijd voor verandering is nog niet rijp. Een militie-marine achtte spr. ais sy steem niet gewenscht, ai kan een tijdelijke uitbreiding voor aanvulling van tekorten wellicht noodig zijn. Over de wenscheiijkheid eener permanente salariscommissie had spr. zich nog geen oorde ;1 gevormd. De minister kwam ten slotte op tegen de voorstelling als zouden de militaire autoriteiten alleen schul dig zijn aan hei vertrek van syphilislijders van boord van de Zeven Provinciën voordat een onderzoek was gehouden. v Wel erkende hij, dat een weigerend ant woord is gegeven op het verzoek van deskun digen, om te mogen meegaan aan boord met de stpombarkas, die vice-adiniraal Baudin als vertegenwoordiger van de Koningin aan boord bracht. Di kén. ►aar zal over worden gespro- De heer Oud verklaarde dat de minister niet beantwoord heeft aan de verwachting welke hiji van Z.Exc. had. De heer Heykoop had liever van daden gehoord dan van zuivere theoriën en drong aan 'op meer erkenning der organisaties. De heer Bomans vond ook de ministeri- eele rede niet duidelijk. Hij wilde evenwel den minister vertrouwen en nadere mededeelingen afwachten, welke echter niet te lang mogen uitblijven. De lieer Vau Ravesteijn verweet den Minister onzelfstandigheid en vreesde daar van bedenkelijke gevolgen. I De M i ni s t e r deelde mede reeds overleg te plegen met de organisaties, ook met den Bond van Minder' Marinepersoneel. Spr. keurde de weigering van een plaat3 aan aen encesheer in de sloep van den vertegenwoor diger der Koningin af. De zaak is nog in (be handeling. Ten 4 uur 50 werden de beraadslagingen verdaagd tot Dinsdag 1 uur. PROV. STATEN. Ged. Staten stellen voor grond in erfpacht te geven aan de verplegersvereenlgingen der provinciale ziekenhuizen te Castricum en Santpoort. 1 Provinciale begrooting voor 1920 sluit tot een bedrag van 14.346.826. De belas tingen der provincie worden geraamd op 3.697.000, nl,.3Q opcenten op gebouwd en ongebouwd, 25 opcenten op het personeel en 12 opcenten op de vermogens- en-de rijksin komstenbelasting. De schulden der provincie bedragen 38.943.000, 'waarvan elk jaar 992.000 wordt afgelost. De begrooting van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf sluit tot een bedrag van 5.693.000. Er is een nadeelig saldo van 80.000. Oed. Staten stellen voor een reglement op het pensioenfonds voor de ambtenaren der provincie Noord-Holland en hun weduwen en weezen vast te stellen. UITVOER VAN BOTER. De Min. van Landbouw heeft bepaald, dat het uitvoerpercentage van de productie van gecontroleerde boter der week 8 tot 15 Juni zal wprden vastgesteld op 45. NEDERLAND EN BELGIë. Reuter seint uit Londen: De „Daily Telegraph" steunt in een hoofd artikel de Belgische eischen betreffende een herziening van de tractaten van 1839 en zegt: De rechtvaardigheid gebiedt de Belgische souvereiniteit over de Schelde, terwijl het Bel gische verlangennaar ex volled'ge vrijheid van verkeer in Limburg moreel onbetwistbaar is. RIJKS LEDER. -- Ingevolge eene beschikking van den Minis ter van Landbouw, wordt de aandacht geves tigd op de volgende bepalingen lo. met ingang van 15 Juni 1919 zijn alle nog in omloop zijnde Rijkslederbons ongel dig; 2o na dien datum mag door lederhandela ren geen Rijksleder meer worden afgeleverd. ARBEIDSWET. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wetsont werp: Bepalingen tot beperking van den ar beidsduur in het algemeen en tot het tegen gaan van gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. De minister constateert, dat principieel ver zet tegen wettelijke beperking van den arbeids duur van volwassen mannelijke arbeiders niet is gerezen en in het Voorloopig Verslag ner gens op.prinripieelen grond aan den wetge ver het recht wordt ontzegd, om ook den vol wassen mannelijken arbeider in een regeling van den arbeidsduur te betrekken. SALARISCOMMISSIE VOOR BURGER LIJKE RIJKSAMBTENAREN. Een der afdeelingen van de salariscommis sie is dezer dagen, in samenwerking met-den directeur-generaal der P., T. en T., gereed gekomen met haar advies omtrent het „Ont werp eener nieuwe salarisregeling voor het personeel der P. T., en T", welk advies in de vergadering der plénaire commissie van 27 dezer zal wordeti behandeld. In aansluiting bij reeds door de plénaire commissie aange nomen beginselen is het minimum-salaris voor de laagste der 5 klassen yan de z.g.n. ambte naren-werklieden gesteld op 1200 gulden en voor de andere ambtenaren op 1100 gulden, een en ander op 21-jarigen leeftijd en op den grondslag van een premie-vrij pensioen, ook voor weduwen en weezen.* De ambtenaren-werklieden zullen volgens de door de afdeeling gedane voorstellen mede in overeenstemming met het reeds ge bleken gevoelen der voltallige commissie het marfmupi in 6 jaar bereiken, terwijl ook voor de andere ambtenaren is gestreefd naar bekorting van de periode, liggende tusschen minimum- en maximum-salaris. ONZE REGEERING WENDT ZlCrii TOT DE VREDESCONFERENTIE. De Nederlandsche regeering heeft een nota aan de Vredesconferentie gezonden waarin zij, na er op gewezen te hebben, dat Neder land voor zijn kolenvoorziening wezenjijk af hankelijk is van Duitschland, formeel aan de conferentie verzoekt, dat de Nederlandsche belangen in de slotregeling met Duitschland betreffende de kolen-kwestie zullen worden in bescherming genomen. DE VERBINDING MET ENOEI.AND. Nu de mailboot der Maatschappij Zeeland op Folkestone vaart, komt zij Dinsdag^ Donderdags en Zaterdags te ongeveer 11 uur te Vlissingen aan. Is zij op tijd, dan kun nen de reizigers den trein van 11.41 uit Vlis singen halen, maar komt de boot te laat, dan gaat dit niet en dan vertreict om 1.50 een trein, welke direct naar Roosendaal door rijdt, om daar verbinding met Holland tot stand te brengen. J. JURRIAAN KOK. Te 's Gravenhage is de wethouder van Openbare Werken van de heer J. Jurriaan Kok, overleden. Hij werd 6 April 1861 te Rotterdam geboren. Voor de residentie is zijn dood een groot verlies. KORTE BERICHTEN. Tegen den eikschiller A. de V. is door de Justitie een instructie geopend, verdacht de aanstichter te zijn van den grooten bosch- en heidebrand', die 13 dezer bij Makkinga woedde. De minister van Arbeid zal een wets voorstel indienen tot vaststelling voor land arbeiders van den 8-urendag voor het win terhalfjaar. In de drukke maanden zal de werkdag 10 uren zijn; gedurende enkele we ken 12 uren. De inschrijving op de 6 pCt. Indische lleening is opengesteld op Vriidag 4 Juli a.s. tegen den koers van 10014 pCt. Door de langdurige droogte hebben tal van bewoners La I> en Haarlemmermeerpol- ALKMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1