«duiking van 5 pui van de lesuren had plaats gehad, plus 84 uren, die er door be perking van vacature» beschikbaar zijn komen Het bestuur on spr. atoaden op sterdr-vat, da. inca in gecii g^vai het l®d- Actie diende .Ua.voui 4»=oerü ie vcrde». 01 dat ccdirvijs za' ressorteeren onder Land bouw üj Ouderwijs, w>s vaD minder belang, als het maar zijn zelfstandig karakter blijft behouden en niet ondergebracht werd onder het gewone huishoudonderwijs. Lijsten wa ren daarom opgesteld, waarin betoogd wordt dat onderteekenaars, oud-leerlingen en ou ders van leerlingen, aandringen op het zelf standig bestaan van dat onderwijs en het spoedig bouwen van de toegezegde scholen. Spreker wekte op om het teekenen van de lijsten te bevorderen. Spr. vroeg daarvoor de goedkeuring van de vergadering, die onder applaus verleend werd. Spr. deed nog uitkomen, dat den Haag nu wel niet zal beslissen zonder de vereeniging te hooren. Mej. Niemeiier was bang geweest, dat het laudbouwhuishoudonderwijs ten gronde zou gaan. Spr. was daarom zoo blij, dat zooveel ouders waren opgekomen, om nun belang stelling voor het zelfstandig behoud van dat onderwijs te toonen. Spr. geloofde nu niet meer, dat men het zou verliezen Ais men vori bij stuk houdt, dan zal de rechtvaardige zaak het moeten wnneu. Spr. kon niet ge- looven, dat het laudbouwhuisnoudonderwijs in andere banen goed kan gaar en daarom moet men voet bij stuk houden. De heen Blauwboer keilde de beweegrede nen van de Huishoudschool üiet voldoende en vernam gaarne of bij de Huishoudschool ook alle vakken van het landbouwhuishoud- onderwijs opgenomen zullen worden. Spr. vroeg, als dit het geval was, of het dan niet gewenscht was voor den landbouw, als alle subsidies weggingen, de zaak op te ge ven. De voorzitter was overtuigd, dat de Huis houdschool niet gaarne de geiden ziet ver- mihderen, en ijvert voor vermindering. Het brengen van de vakken van het landbouw- huishoudonderwijs op de Huishoud- en In dustrieschool zal toch het onderwijs niet ge ven zooals het landbouwhu ishoudonderwijs het doet. De Huishoud- en Industrieschool bestcgid reeds voor het landbcuwhuishoud- onderwijs werd opgericht en dat dit werd opgericht wijst er op, dat de Huishoud- en Industrieschool geen rekening met de belan gen van he* landbouwhuishoudonderwijs Heeft gehouden. De heei Kamp prees, cis vader van een paar bezoeksters van het landbouwhuishuud- onderwijs, dit onderwijs zeer en oordeelde, dat met kracht het zelfstandig bestaan van dit onderwijs verdedigd moest worden. De,heer v. d. Laan zou graag vernemen, welke motieven het bestuur van de Huis- houd- en Industrieschool had aangevoerd, om zich met het onderwijs van de meisjes van het platteland te bemoeien. Spr. oordeel de het een echte Alkmaarsche domme en ver waande streek (Gelach). De voorzitter gaf een uiteenzetting van den strijd tusschen de ministeries, welke strijd in het leven was geroepen door mevr. Leliman- Bosch, inspedrice van het Meisjesvakonder- wijs, over het onderbrengen van dat onder wijs Het bestuur van de Huishoud- en Industrie school heeft gebruik gemaakt van deze ver warring en er voor gewerkt, het onderwijs daar onder te brengen. De inspecteur en de heer van Hoek waren ter onderzoek over ge weest en- reeds was het voorstel gedaan van de Huishoud- en Industrieschool, om alles over te nemen Spr. heeft gezegd„dat gebeurt nooit." Ook de lokalen in de Huishoud en Indu strieschool zijn beslist onvoldoende. Mej. Nieineijer betoogde nog uitvoerig het gebrekkige van de lokalen en zoo is het al 8 jaar. In Hoorn is het ook heel treurig geweest en nog onvoldoende Nu men eindelijk in Den Haag heeft inge zien, dat het zoo riet langer gaat, zou het zeer te betreur et zijn ajs het nu zoo moet voortduren. Goed lessen kan men niet geven in slechte lokalen. Ook in de eigenlijke Huishoudschool zijn de daarvoor gedachte lokalen onvoldoen de Wanneer men daar uitbreidt, zooals het behoort, dan zijn de koster ongeveer gelijk aan die voor het bouwen van de toegezegde school. De heer Stinessen oordeelde, dat uit den strijd tusschen de 2 ministeries groote moei lijkheden voor het geheele land kunnen ont- stfldn Spr. oordeelde dat het L.. H. H. O. bij land bouw diende te blijven. Spr. was voor een actie van alle landbouw- vereenigingen, opdat de minister verneemt, hoe de landbouwbevolking denkt. De voorzitter zegde overweging toe. Spr. wilde voor alles aandacht schenken om de eigen instelling te behouden. De heer Wijdenes vreesde dat hij de onder brenging van het L. H. H O. in de H. I. S. de meisjes van het platteland het lootje zou den lijden. Een boer blijft een boer en het L. H. H. O. stelt andere eischen, dan het huishoudonderwijs. De voorzitter deelde nog mede dat de com missie van het L. H. H. O. de leiding heeft, de regeering heeft ook niet financieel de lei ding Het rijk draagt ongeveer voor de helft bij,de andere helft komt door de subsidies van gemeenten, provincie landbouworganisaties en schoolgelden bijeen. De heer Kamp betoogde dat men met kracht diende te ageeren om te bereiken dat men in den Haag de boel maar niet zoo on derste boven gooit. De heer v de Laan zag in de zaak niets anders dan een proefkonijntje van de H.I.S., om de betalende gast het L.TI.H.O. te blijven behouden. Spr. oordeelde dit een eigenaardige manier van doen, en deed' uitkomen dat het L O. zoolang het daar ondergebracht is steeds op het 2e plan heeft gestaan. Als het zoover komt dat het bestuur van de H. I. S. de zaak in handen krijgt dan legt spr. het bijltje er bij neer. Het gaat niet uit liefde voor het L.H.H.O. maar om het geld. De voorzitter vroeg de goedkeuring van de vergadering met den door het bestuur te ne men maatregel Spr hoopte ook cp finauci- eelen steun van de ouder3 voor eventueel aan te schaffen benoodigdheden, wanneer men te Alkmaar een eiges huisvesting heelt gevon den. (Applaus) Spr. dankte hierop voor de groote belang stelling en medewerking en sloot met een woord van opwekking om het teekenen der- lijsten te helpen bespoedigd de vergadering. ONZE yj-JAKxGE FERfcBÜKGER, De neer C. W, Br mavis, c<e heette zijn OOsten verjaardag viert en. ever wiens ver diensten mw hcoen aan hr hoofd van dit blad een en ander kan vinden, heeft een. alles zins gezelligeu feestdag gehad. Hij ontving o. m. een bloemstuk van het gemeentebestuur en van de Üntzetvereeni- ging, waarvan hij eerelid is. Ook vele particulieren zonden bloemstuk ken. Tal van telegrammen en oneven brach ten gelukwensehen uit alle oorden des lands. BENOEMD. Bij koninklijk besluit is benoemd tot amb tenaar O. M. "bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam de heer mr. G. C. B van der Fcen de Lil le, thans te Maastricht. VER VAN ZIJN VADERLAND. Een klein Duitsch kereltje van 12 jaar is 't gelukt van uit zijn vaderlarfd de grens over te komen. Hij liep in 5 dagen naar Schagen, waar het zijn plan was levensmiddelen voor zijn ou ders te koopen. Zoo kwam hij te Alkmaar, waar hij de aandacht der politie trok Een dame mer ter stede, benevens de St. Vincectiusvereuiiging staken üet kreltje dat er zien op oeroemae dieat bij oen Kroon prins te zijn geweest, in nieuwe kleeren. Hij heelt tnans aan zijn vader zijn verblijf plaats gemeld en zal door de zorg der over heid zoo spoedig, mogelijk naar Duitschland terug gezonden worden. VERGADERÏNNG BOUWVAK ARBEIDERS. In de hedenavond te houden openbare vergadering van de aldeeling Alkmaar der landelijke federatie van bouwvakarbeiders in Nederland zal de secretaris dier organisatie, de heer Th. J. Dissel, niet spreken, over het aangekondigde onderwerp, maar over: „De staaing der bouwvakarbeiders te Alkmaar en wat zij ons leert." De vergadering, die om 8 uur begint, wordt gehouden in de Harmonie. PADVINDSTERS. Met Staatscouranat 141 zijn verzonden de statuten van de Alkmaarsche Padvindsters- club. CINéMA AMERICAIN. Morgenavond za' in dit theater ds eerste voorstelling plaats vinden van een symbolisch verhaal in zes acten, een echte kunstfilm, geti teld „De Goddelijke Gave". Werkelijkheid en verdichting wisselen hierin elkam regelmatig af. In een gezelschap wordt de vraag behan deld wat wel de grootste gave is, die de mensch deelachtig kan1 worden. Achtereenvolgens worden dan „het mensch zijn", intellect en wijsbegeerte behandeld wel ke deugden ons in'beelden voor oogen werden gesteld. Wij; zien den strijd tusschen de eer ste wereldbewoners, wij zien volgelingen door de Roode Zee naar de woestijn voeren. Tristan en Isolde verschijnen vervolgens op het doek, om weer plaats te maken voor Sha kespeare en Beethoven. Eindelijk vertelt ook de oude dienstknecht wai volgens zijn meening wel de hoogste ga ve is. Zijn aandoenlijk verhaal dat de twee laatste acien vult, ontroert de aanwezigen ten zeerste. Voor hen, die deze film goed begrijpen en weten te waardeeren is het een lichtbeeld van groote waarde. De begeleiding bestaat uit muziek van Max Tak. In de tweede acte wordt speciaal Jood- sche Muziek ten gehcore gebracht. In Rot ter dc m en Amsterdam had deze film groot succes. Alkmaar zal in deze zeker niet achterblijven. waar als spreker pptrtid de heer, C. Bakker, secretaris van de Woningbouwvereniging te Zaandijk. Na fmening ga' oe spreker in het eerst een overzient van ha* ontstaan vrn den woning nood JLoloijiiiiüiiicii van iieticii DE SPOORWEGSTAKING IN BRESLAU. BERLIJN, «zv> Juni. De in Breslau uit gebroken spoofwegstaking dreigt zich niet alken over het verdere deel van de provin cie Silezië uit te breiden, maar ook over de aangrenzende districten. Men hoopt een verdere uitbreiding te kunnen voorkomen VERSTERKINGEN NIET MEER NOODIG GEACHT. BERLIJN, 26 Juni. De Zwitsersche Bondsraad heeft, nadat Duitschland zich .bereid verklaard heeft het vredesverdrag 'der Entente te aanvaarden, de versterkin gen aan de Noordgrens niet meer noodig geacht en ze daarom terug getrokken, EEN INTERNATIONALE DEMON STRATIE. WASHINGTON, 26 Juni. Er is een plan gevormd om hier op 4 juli een groote in ternationale demonstratie te houden, ter viering van den vrede. Verwacht wordt, dat president Wilson tegen dien'tijd in het land terug zal zijn. Vertegenwoordigers van vele vreemde naties zullen officieel aan de plechtigheid deelnemen. DE TOESTAND IN HAMBURG. HAMIBURQ, 26 Juni. (Per telefoon, 12 uur.) Nadat de opstandelingen het raadhuis en het Centraal station bezet heboen, is thans een voorloopige rust in de stad terugge keerd. De nmeeringstroepen zijn op weg naar de stad. HET VERDRAG VAN LONDEN. ROME, 26 Juni. De premier verklaarde In het parlement dat de regeering de uit voering van het verdrag van Londen bleef eischen. Den geallieerden zal toestemming ge vraagd worden het verdrag aan de Kamer mede te deelen. DE TEEKENING VAN DEN VREDE PAS DE VOLGENDE WEEK. PARIJS, 26 Juni. Ia Fransche offici- eele kringen gelooft men dat het vredesver drag niet voor Maandag, doch waarschijn lijk eerst later zal worden geteekcad. Aan von Har iel is medegedeeld, zijn re geering te vragen wanneer zij wil onaertee- kenen. Het antwoord wordt morgen uiterlijk verwacht. Vermeld wordt, dat, wanneer dit uitblijft, een nieuw ultimatum zal volgen. h' I n i lU'U.t I V It'll Yi v UIT KOEDIJK. Woensdagavond werd door de Volkskies- vereeniging cene openbare vergadering ge houden ia het lokaal van den heer C. Man, vVCuden eu uiét&ue. dat 4ü be* H&t kan gc schleden door vereëiiglng bd«nghti>b«u- den, ie meet daar de eischen der arbeiders hooger worden en fnnke woningen vragen, wa't zeker zeei noodig is met het oog op den komenden 8-urendag, en de statistiek geeft aan: minder drankmisbruik, minder gevange nisstraf en zwaarder en beter lichaamsbouw bij goede woningen. In Holland is een tekort van 240.000 woningen. Na deze uiteenzetting ging sprekei een uit eenzetting geven van wat noodig is voor het oprichten van een vereeniging, om met be hulp van de gemeente een rijksvoorschot te krijgen. UIT HEILOO. Gisteravond vergaderde de afdeeling Heiloo van de Holl. Maatschappij van Landbouw in café Helder. De Voorzitter, de heer M. Mulder betreur de de slechte opkoms* Spr had juist een bi- zondere belangstelling verwacht. De heer But, gepension. mach. le kl. K. M. vertegenwoordiger van de firma Reesink te Zutphen, werd vervolgens in de gelegenheid gesteld., de voordeden de dorschmachipe, speciaal van het Hollanclsehe type „Nero" te bepleiten, aangezien de afdaling de aan schaffing van een eigen dorschwerktuig over weegt. Spr. gaf weer. hoe het type „Nero" op de landbouwtentoonstelling te Goes in 't bi- zonder de aandacht getrokken had, tengevol ge waarvan in 't korte tijdsverloop na de ex positie reeds tal van belangrijke opdrachten inkwamen. Enkel de bevordering der Holland- sche nijverheid zij een opwekking om ook in dezen tak binnenlandsch afbrikaat te ontbie den. En dan zijn er bovendien nog andere voordelen. De ,Nero" is lichter dan de Engelsche en Duitsche „kastey.", wordt zelfs door één paard voortgetrokken met een gelijke capaci teit als de vreemde concurrent. De prijs is la ger, de constructie zooveel mogelijk vereen voudigd! Na een zeer heldere uiteenzetting, gepaard met technische bizonderheden, verliet de heer But, waardeerend door den voorzitter toege sproken, de vergadering. Het onderwerp werd te deze gelegenheid niet nader aangeroerd. Onder de ingekomen stukken werden ge meld: Een verslag van de laatste Algemeene Ver gadering der Holl. Maatschappij, waaruit het behandelde naar aanleiding van een tweetal vragen der afdeeling aangehaald werd. Een schrijven van- den heer Porie te Winkel, waarin deze de uitnood iging tot het leiden van een bemestingscinsus moest afwijzen, doch waarbij- schrijver zich beieid verklaarde een lezing voor de leden der afdeeling te hou den in September an. Een verzoek van de aid. Alkmaar om bij te dragen in de onkosten van vragen-zittin- gen door den heer Nobel, landbouwleeraar te Haarlem, te houden. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het Gemeentebestuur van Heiloo. "meldende de toekenning van een subsidie acl f 25.— ter bestrijding van de mussch enplaag. Een aanbieding van den heer Leurink te Bakkum, voor het komend doischseizoen. En een schrijven van L. E. T. T. waarin het bestuur aandringt op medewerking, ook bij 't toekennen van prijzen, voor de a.s. land en tuinbouwtentoonstelling. Er werd daarna overwogen lioe de ge meente-subsidie aan te wenden. De secretaris, de lieer A. J. C. MaasGeesteranus, deelde mee, dat aan de Heilooër Tuinbouw-organi- saties een verzoek was gericht oin 't plan van de afd. evenzeer met een geldelijke bijdrage te steunen. Men raamde in de Best. verg 't to taal beschikbaar bedrag .op 100,—, welke som de afdeeling wil uitkeeren als premie op dcode mussciien. Voor iedere musch zal dan 0,02% toegekend worden. Verder zou de afdeeling op. zich nemen te zorgen voor kooien of klemmen waarin de schadelijke dieren zullen worden opgevangen. Aldus werd besloten. Verder stond men 't bestuur toe aan L. E. T. T-. de navolgende prijzen ter hand te stel len tot een totaalbedrag van 25,No. 1 (v. de catalogus) de beste Melkkoe, le prijs 7.50; No 6, Stieren geboren in 1918, le prijs 5; No 16, 't beste pfeard (3 jaar) le prijs 5; No 2S, 't fijnste vette varken, le prijs 7.50. Bij de rondvraag zegde de heer van Geme- ren bij voorbaat namens de uitvoerende com missie van L. E. T. T. dank voor de herhaal de medewerking in de orgamseering der ten toonstelling. Spr. ging verder door op een punt van 't program van L. E. T. T., waar over we in een toekomstig verslag vermoede lijk wel gelegenheid zullen vinden, nader te spreken. De heer P. Frans vroeg nog of 't bestuur -niet geneigd was, 't zijne er toe bij te dragen, den zpmertijd weg te krijgen. Door een actie der afdeelingen zal wellicht 't- Hoofdbestuur, evenals dat der Friesche (Mij. ven Landbouw gaan aandringen op een wegruiming van de zen steen des aanstoots (voor den boer dan.) 't Bestuur zal dit punt overwegen. Daarna sluiting. Zeer zeker had de Alkmaarsche Lieder- - tafel „De Vereenigdc Zangers" meer en veel meer oelangstdling verdiend, dan ze gister avond bij baar uitvoering in „De Rustende Jager" genoot. Lieten zich dan de Alkmaar- de, s door 't ongedurige weer wellicht van de wijs brengen, waar blijven de Heilooërs? Die toch allerminst te spreken waren over al wat in Heiloo omging en -gaat en dat maar al te vaak lijnrecht tegen de opwerking van de ge meente als vreemdelingenplaats indruischt(e) en die allereerst van oordeel zijn, dat daar eens iets gedaan moet worden, wat leven brengt! Voor 't eerst was gisteravond „De Rusten de Jager" uitvoerings-zaalofficieel werd eigenlijk eerst gisteren '-t nieuwe, modern-rui me tooneel ingewijd1 en maar een enkele Hei looër, die er naar heeft omgezien En dan nog wat werd er gegeven! Men moet 't stellig onderschat hebben, want onge twijfeld zouden „De Vereenigde Zangers" dankbaarder gewerkt hebben, indien men een zekere kennis van de prestaties van dit uit gebreid manneuköor gehad. bud. Er werd- mooie zang gegeven, die in de rui- me zaal bizonder mooi doorklonk; er werd zang gegeven, zooals Heiloo eigenlijk niet gewend of misschien ontwend is. De heeren Sjoers, ais bariton eu HoogervorM a!s te nor-solo oogstten welverdiend toejuichin gen levv-ntiigci hawri nog dan 'i koer we zijn aan ook overtuigd, dat de enthou siaste aanwezigen wei zóóveel reclame voor de vereeniging zullen maken, dat zij een vol/ genden keer en den directeur de heer Joh. Brands, nèch zijn mannen, zuilen zich toch hopelijk van hitn stuk laten brengen door dit enkele tekort aan publiek? van een vól le zaal verzekerd kan zijn Enkele nummers noemen we nog: Bede (2 I keer gezongen), Hemelhuis, Het Liedje v. d. I Beiaardier, les Ramaux en de Rots in Zee. UIT OUDKARSPEL. De Raad dezer gemeente vergaderde Maan dagmorgen. Afwezig met kennisgeving de heeren Kalverdijk ene Eecen. Van Ged. Staten waren goedgekeurd terug gekomen de drie laatste geldleeningen. Verschillende ambtenaren zonden dankbe tuiging voor verleende duurtetoeslag. Van den heer Rempt, directeur bij de dis tributie, die nog tot en met Zaterdag zijn werkzaamheden verricht, was een dankbetui ging ingekomen voor de aangename wijze van regeling van distributiezaken en de vriendschappelijke samenwerking. De heer Posthumus zond bericht, dat hij zijn benoeming als onderwijzer aanneemt Ingekomen is de rekening van de N.V spoorlijn station Noord-ScharwoudeDorp, waaruit bleek, dat de ontvangsten en uitga ven 15.331,49 waren en voor de aandeden 3% pet. rente wordt uitbetaald. Reclames op den H. O. waren ingekomen van K. Bood Jz. en H. van Pee. Ingekomen was het verslag van de Han- delswinteravondschool te Schagen. waaruit bleek, dat uit deze gemeente 2 leerlingen daaraan hebben deelgenomen. Op verzoek van de schoolfeestcoinmissie werd ten behoeve van het schoolfeest weder om een subsidie toegekend van 40. Van den heer Heertjes, telefoonhouder, was een schrijven ingekomen, waarin hij te rugkomt op zijn ontslag-aanvrage als tele foonhouder en telegrambesteller, tengevolge van een getroffen schikking. Ter tafel kwam hierna een voorstel van B. en W. ten aanzien van een nieuwe regeling inzake progressieve heffing H. O. en verhoo ging van het maximumbedrag H. O. tot 30.000. Volgens het idee van B. en W. is het ge wenscht de kleinere inkomens wat meer te ontheffen. De heer Goet heeft het voorstel van B. en W. ter inzage ontvangen en geen aanmerking aangeteekend, wat den voorzitter deed veron derstellen dat deze met het voorstel accoord gaat. De heer Goet zei niet geweten te heboen, dat dit de bedoeling was. Hij juichte toe, dat het onbelastbaar inkomen wordt gebracht van 400 op 600, doch kon zich niet met het geheele voorstel vereenigen. De verlaging van bedragen is over de geheele lijn door gevoerd, waardoor de verhooging weer ge vonden moet worden in verhooging van het percentage en dus de toestand overigens vrij wel hetzelfde blijft. Hij meelde, dat het noodig was de progressie verder door te voeren en had daarvan een plannetje uitge werkt. Den voorzitter speet het dit niet eerder ge weten te hebben anders had diti in comité nader onder de oogen kunnen worden ge zien. Nu stelde de voorzitter voor, het voorstel tot de Juli-vergadering aan te houden, om het alsnog nader in comité te kunnen bespre ken. De raad ging hiermede accoord. Ten aanzien van verhooging van het maximum vond de heer Kroon een te hooge aanvrage gevaarlijk, omdat hem steeds geble ken is er aan toe te komen. Hierna werden de geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden Meiten, Paarlberg, de Groot, Bakker, Hart, van Exter en Goet on derzocht en in orde bevonden. Hierna kwam aan de orde een regeling be treffende de heffing van schoolgeld van leer lingen, die naar de Ambachtsschool te Alk maar gaan. lot heden moest volgens een besluit, in 1916 genomen, van elk kind het volle bedrag, dat door de gemeente aan de Ambachtsschool moest worden betaald, worden terug gevor derd. Nu werd voorgesteld van deze terugbe taling vrij te stellen hen, die een inkomen van 600 of minder hebben, 1U terug te vor deren van hen, die een inkomen hebben van 600 tot 800, Y, van een inkomen tot 1000, *!t vanNeen inkpmen tot 1200 en al les van een inkomen daarboven en de rege ling te laten ingaan 1 Januari 1920. Zonder bespreking werd alzoo besloten. Hierna kwam aan1 de orde een nieuwe scLoolgeldregeling, als volgt: Lot 600 inkomen vrij, tot 800 inkomen 10 cent per kind per maand, tot 1000 inko men 20 cent per kind per maand, tot 1200 inkomen 40 cent per kind per maand, tot j 1600 inkomen 60 cent per kind per maand, tot 2000 inkomen 90 cent per kind per maand, tot 3000 inkomen 1.20 per kind per maand, daarboven 1,50 per kind per maand Voor 2 of meer kinderen uit één ge zin te voi deren 9/10 per kind van bovenge noemde bedragen Zonder bespreking aanvaard De inning zal plaats hebben per aanslag biljet, eens per drie maanden en de regeling gaat in 1 April 1920. Af en overschrijvingen werden vastge steld op 934,28 V, en 3581,34%. Besloten werd eem kasgeldleening aau te gaan gioot 800 voor uitbetaling der duur- tctoeslagcc. Vastgesteld werd de 3e suppl. begrooting 1918 op 6911,33 y en de 4e suppl. begroo ting cp 1800. Verder kwam een de orde een voorstel van B en W. tot wijziging van enkek tractemen- ten: le. van den gemeenteveldwachter Prijs, te regelen als volgt: tot 2 dienstjaren 900, tot 4 dienstjaren 1000, tot 6 dienstjaren 1100, tot 8 dienstjaren 1200, daarboven f 1300, ingaande 1 Juli 1919 en I5ü ver goeding voor kieeding, ingaande 1 Januari 1920. E>e heer Goet was dankbaar voor du voor stel van B en W en kon er zeer goed in mee gaan. Allen verklaarden zich er voor. Een bedrag groot ruim 15, wat de ge meente jaarlijks betaalde als bijdrage in een premie voor levensverzekering, .zal nu door Prijs zelve moeten worden betaald. De voorzitter zei tevens, dat zijn plan is, als hoofd der politie te vcröieden dat hij zooveel schriftelijk werk voor particuiieien verricht. Hij zal daardoor vrijer komen te staan. 2e. Het salaris van den schoolschoonmaker Moeijes te brengen van 300 op 450. 3e. Van den heer Reinders. ambtenaar ter secretarie, van 250 op 50Ó. Ook hiertoe werd zonder besprekingen be sloten. De pensioengrondslag werd op dezelfde bedragen bepaald. Vervolgens kwam aan de orde een voor stel van B. en W., om het salaris van den telefoonhouder-telegrambesteller te brengen op 950, voor welk bedrag hij zelf voor een hulp bij drukke werkzaamheden zal hebben te zorgen ep vuur en licht voor zijn rekening komt. Aldus besloten. Op voorstel van de heeren Exter en Goet werd besloten aan Ged. Staten te verzoeken ten aanzien van het salaris-van burgemeester en secretaris deze gemeente in de 5e klasse té laatscn, waardoor deze salarissen aaumer- ;elijk hocger worden. De heer Kroon vieesde de toekomst, doch stemde voor. De heer van Exter wees er op, dat de viscb- boeren het afval op straat werpen. De voorzitter zal hierop toezien. De heer Bouwens wees op het somtijds wóest rijden van motorfietsen. Dit is ook in den raad van Zuid-Scharwoude besproken, zoodat misschien een gecumbineerde regeling te dien aanzien1 te treffen is. De voorzitter heeft reeds overwogen een maximumsnelheid voor te stellen en dan op elk uiteinde van het dorp een paal te plaatsen. Dinsdag is ér een gecombineerde vergade ring en zal de voorzitter dit jxunt tevens ter sprake brengen. Hierna dankte de voorzitter den raad voor' het idee inzake verhooging van zijn salaris, wat hij z. i een blijk van waardeering betee- kent en sloot de vergadering. UIT BERGEN. Voor de betrekking van tweeden veldwach ter in deze gemeente hebben zich 24 sollici tanten aangemeld'. De café- en pensionhouder J. H. M. R., alhier, is het slachtoffer geworden van een oplichter Gedurende een week verleende R. pension aan een omstreeks 23-jarig jong- mensch, gekleed in bruin costuum en pet en in het bezit van een groen gelakt rijwiel. Gistermorgen was het heerschap spoorloos verdwenen en met hem een bedrag van 200. EEN JEUGDIGE MISDADIGER. De vorige week werd te Apeldoorn aange houden. vérdacht van brandstichting, de 13- jarige B. In zijn bezit werd gevonden eea notitie-boekje, waarin de datums van ver schillende boschbranden waren vermeld. Hij erkende deze te hebben gesticht. Ook kwamen daarin nog andere data voor met gepleegde misdrijven, zoo ook van brandstichting te Arnhem. De jongen werd op een bagagedrager per rijwiel naar Arnhem gebracht. Hij wees daar in tegenwoordigheid van inspecteur Bros, een stuk boscli aan, waar inderdaad op den door den jongen genoteerden dag boschbrand was geweest. Hij verklaarde uit Apeldoorn te zijn weggeloopen om naar Limburg te gaan en onderweg het misdrijf te hebben gepleegd. Hij i3 ter beschikking der Justitie te Zut- phen gesteld. DE AFRASTERING OP DE VELUWE. Van iemand, die gewoonlijk goed is inge licht en het in dit geval stellig zijn kan, ver nemen wij, aldus de Tel., dat de Prins ern stig overweegt, een maatregel te nemen, die duizenden in aen lande zouden toejuichen: het doen wegruimen van de afsluiting der do meingoederen op de Veluwe met hekken en kippengaas. Naar het schijnt, is van. zeer hooggeplaatste zijde krachtige pressie op Zijne Hoogheid uitgeoefend, waardoor hij tot dit besluit is genoopt. Dit zou zeer be grijpelijk zijn, want de stemmiug die op de Veluwe tegen de tegenwoordige jachttoe- standen heerscht, wordt meer en meer verbit terd. Men zegt bovendien, dat de prins, nu hij op de Waddeneilanden ter robbejacht gaat, z-ch zou hebben uitgelaten deze jacht te ver kiezen boven die op herten en everzwijnen, die meebrengt dait voor de jacht die hij een paar malen per jaar met eenige vrienden houdt, het schoonste stuk der Veluwe wordt ingeperkt in het hatelijke kippengaas, dat alle zandwegen afsluit. Op de Wadden wordt daarentegen niemand gehinderd en is er bo vendien geen sprake van schade voor den landbouw. Dat deze laatste zooveel vau het wild heeft te lijden, moet mede sterk hebben gewogen bij de beslising. DE PRINS OP AMELAND. Maandag lagen de jachten van den Prins nog op de reede bij Nes op Ameland. Slecht weder verhinderde het jagen en van dat ge dwongen oponthoud maakten de heeren ge bruik, het dorpje Nes te bezien. Ook de Prins deed nu den tocht weer blootvcets en maakte zoo een tocht door het dorp met den burgemeester, die later 3~i boord een tegen bezoek bracht. Een der heeren, die het prao- tischer vond klompen te dragen, bestelde aan Epke (een bekend straattype) een paar klom pen. Menigeen schoot in een lach, toen Epke, den Prins blootvoets met den burgemeester ziende, hem ter zijde kwam en hem, aan den arm stootend, zei: „Hier binne de klompen Prins!" -Epke werd naar aea der andere hee ren verwezen. Dinsdagmiddag vertrok het gezelschap we der, Recht,szakrtii. ONTVLUCHTING UIT HET KAMP TE BERGEN. Voor den Krijgsraad te VGravenhage stond terecht een milicien-sergeant terzake dat hij op 25 November 1918 te Bergen met behulp van een anderen sergeant het een vreemdeling den Kus Kognytsky, die op last van het openbaar gezag in aai kamp was op gesloten mogelijk had gemaakt te ontvli"1 bsiiAr.u'uhcuiouHejU/ij.t Cn-ngc.eii. >^Onu"VV .Gil V Mvi ttAxi "O" 4 e i BI t'MIfri f H W c,

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2