Bmgerscliool en Meisjesschool. Rechtszaken. TOELATING De Iwer Grot! ssSflB fltaü tia tegenwoordig hoog is, dat de salarissen van burgemeester en secretaris te laag zijn, maar daar dit een regeling is van üed, Staten, stelde hij voor, daar dit punt ook in de verga dering van burgemeester en wethouders is besproken, in afwachting van de regeling van bedoelde Staatscommisie een duurtetoeslag te geven aan burgemeester en secretaris ieder ZOO, gemeenteontvanger, veldwachter en werkman ieder J 50. Belanghebbenden ver laten de vergadering. Na terugkomst deelde de heer Groot mede dat overeenkomstig zijn voorstel met algemeene stemmen tot de uit- keering van duurtetoeslagen was besloten. Ingekomen van het Prov. Eiectr. Bedrijf een berekening van kosten van bet aanleggen van een laagspanningsnet voor Ëoekel en den Wester Hoogeweg. Naar Boekei met koper draad kost 9000. Wester Hoogeweg met ijzerdraad 4380. De voorzitter lichtte toe dat dit met zoo weinig aansluitingen niet ren dabel kan worden. De heer Helder zeide: ala de bewoners even als in de Starnmeer bijdroegen dan zou het allicht gaan. Hier hebben zich een vorigen keer al bewoners voor ingespannen maar zonder resultaat. Na verdere bespreking werd besloten dit funt aan te houden tot een vergadering in eptember te houden. Ven den R K- Volksbond, aid. Akersloot, was ingekomen het verzoek m alhier ver plichte winkelsluiting op £osdag na 12 uur *8 middags in te voeren ea pc de erkende chris telijke feestdagen. De heer Teeling zeide: ik bon tegen Zondagsaibeid, maar de verkoop alhier is zoo gering en personeel is in geen enkele winkel in dienst, dat ik niet inzie om er voor te wezen. De andere leden waren het daarmede volkomen eens. Afwijzend op be schikt. Onderzoek geloofsbrieven van ae her en nieuw benoemde leden van den gemeente raad. Door een commissie bestaande uit de heeren Groot, Helder en Teeling werden deze onderzocht. Na onderzoek en allee in orde bevonden zijnde, werd tct toelating besloten Af- en overschrijving dienst 1918 Nadeelig saldo 4523 en betaling vit dm post onvefcr- zime uitgaven werd goedgekeurd. Na de rondvraag die geen bijzonders op leverde werd de vergadering gesloten. UIT ZUIDSCHARWOUDE De tuinbouwvereraiging „De Toekomst" vergaderde gisteravond, als vervolgvergade- ring der vorige, torn msa omtrent het punt benoeming vrachtvaarder niet tof een besluit is kunnen komen. In zijn openingswoord her innert de voorzitter hieraan, en hoopte daf thans een gunstig resultaat wordt verkregen Naar aanleiding van hef genotuleerde werd ;evraagd of de vereenigingen Koedijk ra roek op Langendijk de rattenverdelging ook diana ter hand nemen. De secretaris ant woordde dat Koedijk een bevestigend bericht had gezonden en Broek op Langendijk nog niets van zich liet hooren. Verder deelde hij mede dat het serium (rattenverdelging) we derom verkrijgbaar was. De notulen werden hierna goedkeurend bevestigd. De wensche- lijkheid werd geuit om doode ratten te bewa ren, opdat deze voor onderzoek van die wer king van 't serum kunnen worden opgezonden Nu kwam in behandeling de benoeming vrachtvaarder. De voorzitter zeide dat het de bedoeling der' vorige vergadering was een vrachtvaarder van vereenigingszijde aan te stellen, en hiervoor sollicitanten met opgave van gewenscht loon op te roepen. Nu hadden zich 9 sollicitanten aangemeld. Aangaande de vraag of de vrachtvaarder namens de vereeni- ging of namens een groep belanghebbenden zou fungeeren, ontstond een groot verschil van meening. Ten slotte werd goedgevonden dat de te benoemen vrachtvaarder namens de vereeniging zou optreden. Bij stemming werd nu met bijna algemeene stemmen benoemd de heer P. Schoen, die bijgestaan door een flin ke jongen, en in 't bezit is van een ruime op slagplaats en bergplaats in de kom der ge meente. Hij ontvangt een salaris van 50.— per week- De instructie zal dm heer Schoen medegedeeld worden. Bij varia vroeg de heer Jb. Kramer of van vereenigingswege de uitgave (J. H. Kei zer) der Tuinbouwboekhoudmg niet den le den kon verstrekt worden. De voorzitter ant woordde dat de leden dit persoonlijk beter konden doen daar de kas der vereeniging die uitgave niet toelaat. De heer P. Zeeman gaf aan de hand' eener brochure den leden in ern stige overweging om vooral de planiaardap- peten te kiezen van goede soorten en de zieke planten te verwijderen daar deze ook de goe de stammen aantasten. De voorzitter sloot hierop de vergadering. UIT WINKEL. In de vergadering van den Raad dezer ge meente, op Dinsdag j.L, waarbij alle leden te genwoordig waren, was o. m. ingekomen een mededeeling van zuster Adolf te Heiloo, dat zij hare benoeming als wijkverpleegster aafn- neemt. Voor kennisgeving aangenomen. Voor het schilderwerk van de te bouwen veldwachterswoning was ingeschreven door: K Bakker Ez. voor 1515; P. Langereis voor 1508 en C. Speets voor 1480. De begrooting bedroeg 1000. Aangezien ge probeerd is het schilderwerk aan de schilders in de gemeente fe gumnea kan dit, nu er ver boven de begrooting is ingeschreven, met plaats hebben. Besloten werd daarom een openbare besteding te houden. Overgelegd werd een ontwerp tot wijzi ging der verordening op de heffing van hoof- delijken omslag en wel in dier voege, dat in wonende kindéren, die eigen verdienste heb ben, afzonderlijk zullen worden aangeslagen, en voor zoover zij geen kostwinners zijn, zal de aftrek bedragen 350. Voorts zal voor noodzakelijk levensonderhoud worden afge trokken, behalve 700, nog voor elk kind beneden de 15 jaar 50. Overeenkomstig het ontwerp werd besloten. B en W. stelden voor het salaris van den veldwachter met 100 te verhoogen, dat van den bode met 40. vergoeding voor kleeding enz. met 40 en de huurwaarde der nieuwe woning te brengen op 130. Overeenkomstig bet voorstel werd beslo B. en W. stelden voor het salaris van den wegwerker te verhoogen met 3 per week dat van den doodgraver te verhoogm met 50 wegens uitbreiding der begraafplaats, aan den secretaris toe te kennen een gratifica tie van 300. Na bespreking in besloten vergadering wgrd voor zooveel betreft baf «alaris van dea wsgweritef en den doodgraver, overeen- komstig het voorstel van B. en W. besloten en aan den secretaris een gratificatie toege kend van 400. De school te Lutjewinkel voldoet niet aan de laatste eischcn gesteld voor schoolloka len, en de voorziening daarvan is tengevolge de tijdsomstandigheden uitgesteld geworden. Door den Distrids-Schoolopriener werd an dermaal op voorziening aangedrongen. Door den timmerman P. Smit is "een ont- werp-plan gemaakt, dat werd besproken en voorloopig vastgesteld, «behoudens goedkeu ring door den Districts-Schoolopziener.De kosten worden geraamd op ongeveer 1800, voor welk bedrag een leening, af te lossen in 10 achtereenvolgende jaren, tegen een rente van ten hoogste 5 pet. zal worden aange gaan. De ingekomen geloofsbrieven van de geko zen raadsleden werden onderzocht en tot toelating werd besloten. Tijdens de vergadering was ingekomen een verzoek van de bewoners van de Strook, om pogingen aan te wenden, hen van electrisch licht te voorzien, welk verzoek in handen ge steld werd van B. en W. en waarbij dan ook tevens de aandacht zal worden geschonken aan de Langereis. UIT HOORN. Onder leiding van den heer ds. C. Th. Cra mer von Baumgarten hield de vereeniging „Ziekenverpleging voor Hoorn en Omstre ken" een algemeene vergadering Door dca penningmeester, den heer P. Meyef werd me degedeeld dat de exploitatie over 1918 reden tot tevredenheid geeft. Aan vrijwillige bijdra gen is ontvangen 1990.aan verplegirigs- osten 14700.De ontvangsten bedroe- en in totaal 17505.77 Jd. De post „huis- ouding" was 2000.hooger dan verle den jaar. De rekening „inventaris" wees een totaal aan van 27S6, tegen 1000 kf 1200 in andere jaren. De rekening „electrische installatie" was geheel geacht, door een vrijwillige bijdrage van 500.en doordat dc feestavond een voordeel van 1300 heeft opgeleverd. Het fons tot aanbrenging van een centrale verwarming bedroeg ruim 500 Ook uit het jaarverslag, uitgebracht door den heer F. M. de Leur, bleek, dat de groot ste moeilijkheden zijn overwonnen. De .Vil la' wordt meer en meer bezocht door hen, die thuis geen voldoende verpleging kunnn vinden Bijzondere dank werd gebracht aan den chirurg dr. Kortebos, aam zuster Poel man en aan het verplegend personeel Het bestuur had ernstige zorgen te over winnen en moest uiterst zuinig beheeren, maar is nu, naar het hoopt, door de moeilijkste tij den heen. Het aantal patiënten neemt steeds toe en daar het gemiddeld aantal meer dan 15 be draagt, behoort de „Villa" nu ook tot de groote ziekenhuizen, zoodat het personeel nu niet meer naar elders behoeft te gaan, om zich voor het diploma te bekwamen. Het tarief bedraagt thans resp. 7.50, ƒ6, 4.50 en 3. In de eerste klasse werden ver pleegd 23 patiënten, tegen 16 het vorige jaar, in ae 2e en 3e klasse 37 (v. j. 28) in de 4e kl. 106 (v.j. 107) Totaal 180 patiënten. Het aantal verpleegdagen bedroeg resp. 557, 1505 en 3747. Totaal 5809. Van de 180 pa tiënten waren er 77 uit Hoorn en 103 uit de omliggende gemeenten Verricht zijn 106 ope raties Hiervan waren 27 patiënten uit Hoorn en 79 uit de omgeving. voldoends bevoegdheid zouden daadwerkelijk op te treden tot handhaving van wettelijke voorschriften. In Verband met dit bezwaar brengt de mi nister van Justitie te mijner kennis, dat de burgerwacht de bevoegdheid tot daadwerke lijk optreden kan ontleenen aan art. 41 van het wetboek van strafvordering, bepalende, dat, ingeval een strafbaar feit op heeterdaad wordt ontdekt, een iegelijk bevoegd is den ver dachte aan te houden en voor den officier van justitie of een der hulpofficieren te brengen. In bepaalde gevallen zal art. 180 Wetboek van Strafrecht toepassing kunnen vinden. Vooral in verband met dit laatste artikel wordt de aandacht gevestigd op de wensche- lijkheid, dat de betrokken politie-ambtenaren en politiebeambten c. q. zelfs de burgemees ter, de leden der burgerwacht om bijstand re- quireeren en dat daarvan in concreto kan blij ken. Biji min of meer offensief optreden zal meer dan bij defensief optreden, zooals bij be waking van gebouwen, noodig zijn samenwer king met de overheidspolitie. Bij defensief op treden zal behalve voornoemd artikel 41 Wet boek van Strafvordering ook nog een rechts grond daarvoor kunnen worden ontleend aan art. 41 le lid1 Wetboek van Strafrecht. Com- missionneering als buitengewoon gemeente veldwachter is echter reeds voldoende te ach ten. Slechts zij aangestipt, dat bij eventueele commissionneering tot onbezoldigd rijksveld wachter wellicht een weg ware te vinoen om zoodanige commissionneering ntét individueel te doen plaats hebben. De minister van Justi tie' wijst er ten slotte nog op, dat art. 192 der* Gemeentewet erkent „vrijwillige hulp ter handhaving der openbare orde of in het alge meen belang." Naar de meening van dién minister zou het ook mogelijk zijn, bij eenvou dige en zooveel mogelijk uniforme plaatselijke verordeningen de burgerwacht als „vrijwillige hulp" in bovenbedoelden zin te organiseeren. twiiten cm einde opgezonden te toronen. mmlen Bs» EEN KWAJONGENSSTREEK, over de brug- van de Beersche Maas oi] Tom Zondag de laatste trein uit Nijmegen («MIM'llirtl NitMlBh EEN FABRIEK VAN VALSCHE RIJKSDAALDERS. Den laatsten tijd waren te Amsterdam yal- sche rijksdaalders in omloop, onlangs kwam een visscher een zak, waarin 250 valsche rijksdaalders waren geborgen, bij de politie deponeeren. Visschende in het Nieuwe Diep bij Zeeburg, had hij den zak opgehaald. De politie ging daarna óók in dat water dreggen, in de hoop er gereedschappen te vinden. In plaats daarvan werd andermaal een zak met valsche rijksdaalders gevischt. Die zak was een z.g. militaire slaapzak, van een wapennummer voorzien. Door middel van dat nummer werd de vroegere eigenaar ge vonden, een milicien, die verklaarde den zak aan een opkooper in de Vrolikstraat te heb ben verkocht. Het onderzoek moest echter worden voort gezet want omtrent de herkomst wilde de ar restant niets uitlaten. Terwijl de politie, er van overtuigd dat meer personen in de zaak waren betrokken, nog speurende was, kwam gisteren uit Schoonhoven het bericht dat daar twee Amsterdammers waren aangehouden,op heeterdaad bij de uitgifte van valsche rijks daalders betrapt. Onmiddellijk is te Amsterdam bij beide ver dachten huiszoeking gedaan en zijn 1081 valsche rijksdaalders in beslag genomen. Achter de werkplaats van 'een hunner, een drukker, is bovendien de hand gelegd op de werktuigen, voor de vervaardiging van de val sche munt gebezigd'. Het bleek dat de drukker een neef is van den zich reeds in arrest bevindenden opkoo per. Deze had het geld, om de valsche munt- fabricage op te zetten, gegeven. Hij zorgde er voor, zelve geen enkel valsch geldstuk in om loop te brengen, hij stuurde zijn neef en diens Het drietal bevindt zich thans in arrest, helper er op uit. DIERENBESCHERMING. De raad der gemeente Rijssen (Ov.) heeft een verbod vastgesteld tot het verminken van vogels of het in bezit houden daarvan. Dit verbod is uitgevaardigd tot het tegengaan van de edaar bestaande gewoonte om gevangen vinken blind te maken door hun een gloeien de breinaald voor de oogen te houden, waar door zij de oogen sluiten en de oogleden door de sterke hitte zóó vast op elkaar gehecht wor den, dat zaj nooit meer loskomen. Een en an der zoogenaamd om het zingen te bevorde ren. Tegen eenige onverlaten, die zich aan dit wreede bedrijf schuldig maakten, is reeds een VDE°BE^OE^)HEDEN DER BURGER WACHTEN. Naar de Tel. vémeemt heeft de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland' aan de burgemeesters het volgende bericht: Door een uwer ambtgenooten werden eeni ge beschouwingen te mijner kennis gebrach omtrent karakter en bevoegdheden van de burgerwachten en waarin hoofdbezwaar were geuit, dat de leden van den burgerwacht geen ijmegm Ra- vestein reed, bemerkte de machinist, dat een groote rookkolom opsteeg van onder die brug. Onmiddellijk bracht hij den trein tot stil staan, en bij onderzoek bleek, dat een hoop dood gras, aie opzettelijk onder de brug was neergelegd, brandde. Het vuur kon echter tij dig gebiuscht worden zoodat de trein ns vier minuten oponthoud weer kon doorstoo mt n. Verschillende reizigers hadden gezien, dat drie jongens onder de brug vandaan kwa men en op de vlucht gingen, toen de trein stil stond, zoodat vermom wordt, dat dit drietal het vuur heeft aangemaakt. Bij de politie is aangifte gedaan van dit voorval. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Bussum heeft be sloten, met ingang van 1 Januari 1919 de loonen en salarissen van gemeentepersoneel te verhoogen tot 76 pCt. boven de vredessala- rissen. Wegens teleurgestelde liefde, heeft een cavalerist een moordaanslag gepleegd' op een dochter van de Wed. S. te Appel, onder Nij- kerk. Hij loste 'n schot door de ruiten, echter zonder het meisje te raken. Een koopman te Huizen is wegens te lage aangifte voor de O. W.-betesting in hoo ger beroep door het Amsterdamsche gerechts hof veroordeeld tot 14 dagen gev. De recht bank had een maand opgelegd. In een te 's Gravenjiage gehouden ver gadering is in plaats van wijlen den heer J. G. Haighton met algem. stemmen tot direc teur van Lotisico benoemd, zijn zoon, de heer C. A. A.. Haighton. In verband met den diefstal van 4000 uit het gemeentehuis te Maarheze, is aange- iouden een schipper in Den Bosch. Metze- ceren H. W. is hij naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Een klerk van notaris S., te Drunen (N.-Br.) is verdwenen met 12.000, die hij rest gaan wisselén. Een 25-tol Fransche land- en tuinbou wers zullen dezen zomer ons land bezoeken. Zij zullen officieel door onze regeering wor den ontvangen. Eenige leden van de Vereeniging „Ons ient oj om hulp te verkenen aan kleine bedrijven die door de Leger" hebben een fonds opgerich ag geno- S.DA.P. mobilisatie in nood verkeeren. Naar „Het Volk" meldt, is te Rotterdam „De Hel" ten tweeden male in besla, men, thans bij den boekhandel der „Ontwikkeling". Vóór 1 Augustus zal Amerika onze hee- le gerequireerde tonnage teruggegeven heb ben. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 24 Juni. VERNIELING EN LANDLOQPERIJ. Als eerste beklaagde stond heden terecht de 70-jarige doove zwerver 'Jan G„ geboren te Zijpe, aan wien is ten laste gelegd, dat hij ie Alkmaar op 17 Mei zonder middelen van bestaan heeft rondgezworven en bovendien met een stok een glasruit heeft ingeslagen bij den heer Zijlstra, tandarts alhier. Beklaagde bevond zich op het politiebu reau en wenschte naar de Rijkswerkinrichting te worden opgezonden. Hij stelde den heer Leurink, inspecteur van politie, voor, even naar buiten te gaan'en hem dan om een cent te vragen: Alsdan maakte hij zich schuldig aan bedelarij en kon dan worden opgezon den. De inspecteur weigerde zulks, waarop be klaagde toch de straat opging en met zijn stok een glasruit bij dm heer Zijlstra ver nielde. Beklaagde erkent het feit. Hij is in het arm huis te Zijpe verpleegd geweest, doch hij be weerde thans dat hij het daar niet kon uithou den. Hij is reeds verscheidene malm tot op zending veroordeeld. De waarde van de vernielde glasruit be droeg 75. Getuige Zijlstra was tegen scha de verzekerd. De officier vorderde tegen beklaagde 2 da- fen gevangenisstraf terzakd vernieling en dagen hechtenis en 3 jaar opzending ter zake landlooperij. Beklaagde vroeg kortere opzending, in de hoop opgenomen te kunnen worden in he Oudemannenhuis der Rijkswerkinrichting, Uitspraak a.s. Maandag ten 2 ure nam. BEDELARIJ. Voor dit feit stond terecht de 46-jarlge va rensgezel Maarten de V„ die op 14 Juni te Schagen in het openbaar heeft gebedeld ten klaagde is reeds 25 maal wegens verschillen de delicten veroordeeld. Eisch 1 dag hechtenis en 3 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting. Beklaagde verzocht 2 jaar. Uitspraak a.s. Maandg nm. 2 uur. HELING. Alsnu werd voortgezet de zaak tegen Pie- ter B., koopman te Helder, aan wien ten laste is gelegd heling van koperen voorwerpen, be- hoorende tot den keukeninventaris van een onzer oorlogsschepen. Beklaagde was reeds veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, doch tegen het vonnis in verzet gekomen. Bij de vorige be handeling waren eenige getuigen niet ver schenen. Beklaagde is ook tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeeld ter zake diefstal van boonen, gepleegd in de Schenneer, welke straf hij thans ondergaat. Daar deze zaak betreffende de heling reeds tweemaal in deze rubriek is behandeld, kun nen we kort zijn en volstaan met de mededee ling, dat de vernieuwde behandeling den of ficier aanleiding gaf een verminderde straf te vragen, n.l. '4 maanden gevangenisstraf. Beklaagde verzocht een voorwaardelijke straf. WEDERSPANNIGHEID. De winkelier Joh. Pieter V., wonende te Leiden, heeft zich op 20 Maart j.L toen hij zich te Alkmaar in kennel ijken staat op straat bevond en deswege door de politie was aan gegrepen, ten einde hem ter ontnuchtering naar het arrestantenlokaaï over te brengen, zich krachtdadig tegen deze overbrenging heeft verzet. Eisch tegen den niet verschenen beklaagde 1 maand gevangenisstraf. POGING TOT DIEFSTAL VAN SIGAREN. De 18-jarige schippersknecht Jan de V., geboren en wonende te Alkmaar, heeft zich op 17 Januari schuldig gemaakt aan diefstal van sigaren in den winkel, van mej. Wed. Kleij- meer, wonende Kennemerstraatweg, hoek Nieuwlandersingel. Beklaagde kwam met een vrouw, die sigaretten kocht, in den winkel en stak zijn hand in een der op de toonbank staande kistjes, met het doel er sigaren uit weg te nemen. Het voornemen werd echter niet voltooid, omdat zich in dit kistje geen sigaren bevonden. De winkelierster, die reeds meerdere malm sigaren had vermist, had voorzichtigheidshalve slechts ledige kistjes voor de hand gezet. De politie heeft buiten de zaak gade geslagen. Beklaagde erkende hetgeen hem ten laste is gelegd en de officier vorderde 14 dagen ge vangenisstraf. DIEFSTAL VAN INGEKUILDE AARDAPPELEN. De 45-jarige arbeider A^eindert K., wo nende, te Schagerbrug, stond terecht dat hij in den nacht van 12 op 13 April heeft ont vreemd te Oudesluis een partij ingekuilde aardappelen. Beklaagde ontkende het feit. Hij wilde be wijzen hebben, zegt hij. president, Mr. van Beusekom, ant woordde hem, dat de rechtbank zal trachten hem die bewijzen te leveren. De inspecteur verklaarde, dat hij met toe stemming van de vrouw in de woning van beklaagde huiszoeking heeft gedaan. „Je ben d'r stil ingekomen", snauwde be klaagde. De president riep beklaagde tot de orde en bedreigde hem, indien hij zich niet behoorlijk ;edroeg, hij de zaal zal uitgezet worden en e zaak verder buiten zijn tegenwoordigheid zal worden behandeld. Beklaagde, thans zeer netjes sprekend van meheer Bult, beweert, dat de inspecteur on der valsche voorwendsels, zijn woning is bin nen gekomen. Hij zei, dat hij kwam voor de distributie. De aardappelen, die de inspecteur in de woning heeft gevonden, beweerde be daagde van zijn kinderen te hebben gekre gen voor een arme weduwe. Volgens verklaring van den inspecteur Bult ïad de vrouw van beklaagde aan nem gezegd, dat haar man 's nachts mét een zak aardappe len thuis was gekomen-. De eigenaar van de aardappelen zeide, dat de hem door de politie getoonde aardappelen soortgelijk waren als die door hem werden vermist. Beklaagde heeft 8 kinderen en is ann. De officier heeft wel de overtuiging, dat beklaagde zich aan den diefstal heeft schul dig gemaakt, doch verklaart niet in staat te zijn het wettig bewijs te constateeren en vor derde dientengevolge vrijspraak. MISHANDELING. Terzake mishandeling van den 16-jarigen erardus Winder stond terecht de 44-jarige tuinder Com. M. te Limmen. Hij zou op 22 April dit jongetje een slag met de steel van een schoffel hebben gegeven. M„ die in dienst van zijn vader vrachtrijder is, heeft op dien dag met zijn vrachtwagen een klomp stukge- reaen van een jongen van zekeren Genefaas. Daarover maakte beklaagde zich driftig en sloeg hem met de schoffelsteel. Beklaagde ontkende heftig. Hij had met de steel het paard wiilen tegenhouden, maar hij heeft niet geslagen.'Hij erkende wèl driftig te zijn ge weest. Later zeide hij weer, dat hij „gelooft" getuige Mooij niet te hebben j^eraakt. De tweede getuige, J. Comeïïssen, had niet bepaald gezien dat beklaagde den jongen ge^ raakt heat. Hij heeft wel gezien aat, Mooij een „blus" op zijn wang had. De officier achtte het bewijs geleverd en vorderde 10 boete subs. 10 dagen hechte nis. DIEFSTAL VAN RIJKSSTEENKOLEN, De 30-jarige scheepstimmerman Adriaan R., te'Helder woonachtig, moest zich verant woorden terzake diefstal van 28 K.G. steen kolen, behoorende aan den Stoat der Neder landen. Het feit is gepleegd aan boord van een zeesleepboot. Beklaagde ontkende de steenkolen direci zelf te hebben weggenomen. Hij had hout ge ruild voor steenkolen met een persoon die fli; niet nader kan aanduiden. Beklaagde is door dm opzichter van politie aan de Marinewerf in gezelschap van zekeren Bakker, die ook steenkolen bij zich had, aangehouden. Eisch 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. klaagde hetft buitengerechtelijk erkend. Eisch 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. DIEFSTAL VAN EEN MANTEL. Voor dit feit moest terecht staan Neeltje B., wonende te Zijpe. Zij was evenwel niet ver schenen. Aan de politie heeft zij evenwel er kend, dat zij in October 1918, bij gelegenheid van de kennis te St. Maartensvlotbrug, uit de herberg van G, Keuken aldaar een bruine meisjesmantel heeft medegenomen. Het weer was guur, beklaagde had geen mantel en nam toen de vrijheid den mantel van de 15-jarige A. Delver weg te nemen. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. MISHANDELING. Oe 20-jarige, te Bergen woonachtige los werkman Adriaan de M., wordt beschuldigd zich op 21 April te hbbn schuldig gemaakt aan mishandeling van den loodgieter Olof Huiberts. Het feit is gepleegd te Alkmaar. Hij heeft Huiberts met een mes gestoken, waar door deze bloedend werd verwond. Ook zijn kleederen en zijn hoed zijn door messneden zoodanig beschadigd, dat hij deze kleeding- stukken niet meer voor 's Zondags kan dra gen. Wegens geleden schade voor geneeskun dige behandeling, verband en aan zijn kleede ren geleden schade, werd door Olof Huiberts een schadevergoeding gevraagd van ruim 96,—. Huiberts is door beklaagde op de Laat aan gevallen, toen hij zich bemoeide met een twist die ontstond tusschen beklaagde en de vrouw van Huiberts. Ze zijn toen aan het vechten geraakt, waarbij beklaagde gebruik maakte van een scherp mes en Huiberts daarmede zoodanig verwondde, dat deze bij een bewo ner in ae buurt moest binnengaan om wat op verhaal te komen en fich later onder be handeling moest stellen van Dr. Dirken. Beklaagde ontkende niet, maar zeide er niets van te weten omdat hij zoo dronken was. Het conflict was ontstaan omdat een meisje, waarmede hij uit zou gaan, zich in ge zelschap bevond van Huiberts en zijn vriend. Tegen de M. vorderde het O. M. 3 maan den gevangenisstraf. Het feit was hoogst ernstig en moest streng worden gestraft. Beklaagde bestreed niet de civiele vorde ring, en vroeg voor het misdrijf een voor waardelijke straf. Ook staat terzake mishandeling terecht de 35-jarige arbeider H. J. B„ wonende te Texel, aan wien bij dagvaarding is ten laste elegd, dat hij op 16 April den voerman A. v. Slikker zou hebben geslagen. Beklaagde werd als verdediger en raads man bijgestaan door Mr. A. Prins. Volgens het uitvoerig verhaal van dm mishandelde is beklaagde op zijn wagen ge klommen en heeft hem mishandeld met een klomp. Beklaagde zeide, dat getuige veel liegt. Hij heeft geprobeerd beklaagde in de sloot te rij den, toen hij wilde voorbij fietsen. Beklaagde is al niet minder breedsprakig dan getuige v d. Slikker. Hij heeft getuige niet geslagen. V d. Slikker zeidë, dat beklaagde op den wagen was geklommen, hem bij de ked ach terover heeft getrokken en hem met zijn klomp heeft afgebeuld. Hij had er een bult op ho Voor een dergelijk feit was ook ter recht zitting gedagvaard de scheepmaker Jacob B„ wonende te Amsterdam. De beklaagde was niet verschenen. Het feit was gepleegd bij de zelfde gelegenheid ala bovenomschreven. Be- zijn hoofd van. Getuige G. Smit, arbeider, heeft vanuit de. verte op een hard rijdend voertuig mét twee paarden bespannen, twee personen gezien, waarvan de achterste naar den voorste sloeg. De officier achtte het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen en vorderde 14 dagen gevangenisstraf. Beklaagde verzocht een geldboete. Mr. Prins wees op het tegenstrijdige in de verklaringen van getuige en beklaagde. Z.Ed. achtte het wettig bewijs in geen ge val geleverd en concludeerde tot vrijspraak, subsidiair een geldboete. GEVONDEN VOORWERPEN, welke te bevragen zijn aan het Bureau van Politie, uitsluitend op werilagen tusschen 9 uur v. m. en 1 uur n.m. Een armband, een koffertje, eenige hand schoenen, een schooltasch met inhoud, twee 'oterijbriefjes, twee portemonnaies met eenig geld, een zilverbon, een parapluie, een konijn, een schort, een tasch met inhoud, een kerk boekje, een handdoek, een Franseh leerboekje, een hond, een gouden ring, een band van een kinderwagen, een bril (in doos) en een ge deelte van een collier. Alkmaar, 26 Juni 1919. De waarn. Commissaris van Politie J. H. G. VAN DEN BERG. BURGEMEESTER en- WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van be- anghebbenden, dat zij die na afloop der zo- mervacantie hunne kinderen de BURGER SCHOOL of de MEISJESSCHOOL wen- schen te doen bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 'of op 15 JULI as. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging Man het geboorte- en inentingsbewijs van het betrokken kind. De kinderen moeten den leeftijd van zes toren hebben bereikt; kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tijdstip der toelating, dien 'leeftijd zullen hebben' bereikt, kunnen/onder nadere goedkeuring van Bur gemeester en Wethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de BUR GERSCHOOL is aan het schoolgebouw in de Briliesteeg op MAANDAG en DONr DERDAG van HALF EEN tot HALF TWEE UUR en voor de MEISJESSCHOOL op MAANDAG van DRIE tot VIER UUR en VRIJDAG van EEN tot TWEE UUR, aan het gebouw dier school aan de Oudegracht; belanghebbenden worden uitgenoodigd die aangifte zooveel mogelijk te doen VOOR 1 JULI a.s. De ouders er, verzorgers van z.g. BUI- TENLEERLINÖEN worden uitgenoodigd de aanvragen tot toelating tot de betrokken Gemeentebesturen en tevens tot de HOOF DEN DER BETREFFENDE SCHOLEN te richten vóór 1 JULI a.s. Ten slotte noodigen Burgemeester en Wet houders belanghebbenden uit, hunne aanvra gen niet tot het laaiste oogebblik uit te stellen. Alkmaar,'6 Juni 1919 Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorz. lo. Burg DONATH Secretaris. t

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6