DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 148 Honderd een en twintigste Jaargang. 1919 DOADERDAG 25 JUNI. Onze 90-jarige Eereburger. Huitenlandsch overzicht FE Ni Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden 1 1,69, franco per post f 1,90. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. 3. Het amendement-Van de Bilt om ook voor de zeevaartscholen subsidie van 75 pet. der kosten mogelijk té maken, werd door den mi nister overgenomen. Op verzoek van den heer Van der Molen werd het minimum van de bij drage der gemeente teruggebracht van 40 op 30 pet. liét amendement-Gerhard om voor alle middelbare en lagere nijverheidsscholen een rijkssubsidie van 75 pet. mogelijk te maken werd verworpen met 42 tegen 16 stemmen. Het amendement-Haazevoet om examen commissies samen te stellen op voordracht van de vakvereenigingen van werkgevers en werknemers, werd ingetrokken na toezegging van den minister, om in de commissies de mannen der practijk niet te vergeten. Het amendement-Haazevoet om het maken van leerovereenkomsten bij collectieve arbeids overeenkomst mogelijk te maken, werd ver worpen met 45 tegen 10 stemmen. Het amendement-Haazevoet om vakvereeni gingen te kennen bij de samenstelling van plaatselijke commissiën van toezicht, werd verworpen met 32 tegen 19 stemmen. Het amendement-Ketelaar om in het toe zicht geen inspecteur-generaal op te nemen, ,werd ingetrokken. De eindstemming zal op een nader te bepa len dag worden gehouden,, Ten 5 uur 45 werden de beraadslagingen verdaagd tot heden 1 uur. DUURTEBIJSLAG. Aan de gehuwde vrijwillig dienende ofi- cieren ch onderofficieren wordt dezer dagen een hwsè voorschot van 100 uitbetaald van dea duurtebyelag over liet jaar 1919. Dit geldt zoowel voor de Land- als voor de Zee macht Onder gehuwden worden verstaan vrijwil lig dienende militairen, die gehuwd zijn of die weduwnaar of gescheiden man zijn met één of meer bij hen inwonende onverzorgde eigen of aangehuwde kinderen, mits, voor zooveel de militairen beneden den rang van officier betreft, öf tot het huwelijk vanwege dé militaire autoriteit de vereischte toestem ming of goedkeuring is verkregen, èf de be langhebbende met toestemming van den Mi nister van Oorlog als géhuwde voor den mi litairen dienst is aangeaómen. EEN ONDERSCHEIDING. Dr, F. van Loon te Groningen is door de Engelsche regeenng benoemd tot „Officer of ra,» Emnire" wegen» zijn verdiensten tegen- De heer C. W. Bruinvis wordt heden 90 jaar. Op dezen voor den jubilaris zoo bijzonde ren feestdag brengen wij hem gaarne een woord van hulde en dank voor alles wat hij voor onze stad in het algemeen en voor onze courant in het bijzonder geweest is. Aan tal van verenigingen heeft de heer Burinvis door ziin groote bekwaamheden en helder .oordeel leiding gegeven. Hij was raadslid en wethouder ónzer gemeente en van 1900 tot 1917 archivaris en vond toen de gelegenheid het Alkmaarsche archief geheel naar eigen inzicht in uitnemenden staat te brengen. Tal van wetenschappelijke instellingen tel den den heer Bruinvis onder de besten hun ner leden en de regeering erkende zijn ver diensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In 1909 werd de zoogenaamde Bruinviska mer in het stadhuis geopend, bij welke gele genheid den jubilaris een welverdiende hulde gebracht is. Het ligt op onzen weg den heer Bruinvis als journalist te gedenken. Aan verschillende periodieken op geschied kundig en oudheidkunlg gebied heeft de heer Bruinvis medegewerkt, hij schreef de hoofd artikelen voor de Heldersche en Nieuwedie- e-r Courant en redigeerde de Alkmaarsdie ourant van 1854 tot 1880. Onze courant was toen nog niet wat zij nu is. Hot was nog in de vroegere jaren toen de polsslag van den tijd langzamer klopte, het was in de jaren toen een journalist na afloop van bijzondere gebeurtenissen naar huis kon gaap om er rustig een verslag te schrijven. I oen is de tijd gevolgd, dat persklaar ge werkt werd en tegenwoordig wordt van me nige redactie reeds geëischt, dat zij van bij zondere gebeurtenissen reeas een verslag ge reed heeft nog vóór de plechtigheid aange vangen is. Het was in den goeden ouden tijd, dat de heer Bruinvis onze courant redigeerde en wanneer wij over den heer Bruinvis spreken, denken wij onwillekeurig aan het verleden, omdat deze nijvere en stoere werker van een vorig geslacht Is eu thans de welverdiende rust geniet van wa spanning van hem De heer Bruinvu onze courant een was een voorlicht tijdgenooten en hi gene voortreffelijk Wij zijn hem en wij brengen man, die medege ten, waarop oliz< ming rust, hecht Helaas gevoelt der jaren. Niet dat de werklust lichaam wil niet werker dat zoo a De belangstcl| gaat daardoor v en nijL liet gezlch eike beweging h ook onmogelijk te geven, is hij j wezen, waarbij geniet eene vooj zorpster te heb] Toen wij dei een kort bezoe] juist gereed in persoonlijk een Het was na, plan dan teven Hout te maken Opgewekt et tige ochtendrit even later zien Moge deze d als hij begonn niet vergeten, meente zoo bi een zeldzaam Er waren te eenige bloems er ongetwijfeld in den loop van den dag meer komen. Wij hopen daarover in de rubriek stads nieuws van dit nummer nog wel het een en ander te melden. Op deze plaats willen wij thans besluiten met een woord van hartelijke gelukwensch aap den besten onzer burgers,, met een woord van hulde voor zijn onveimoeiden arbeid en met een woord van hartelijken gelukwensch wat hij als journalist en in het bijzonder als redacteur van onze courant voor ons ge weest is. i Het is te begrijpen, dat vele Duitsche offi cieren, bewonderaars van het oude regiem, doordrongen van de oude IMtshce theorieën als de eenige ware en juiste, zich met het ver nederende vredestractaat en de onvoorwaar delijke onderteekening daarvan, niet kunnen vereenigen. Er zijn Duitsche generaals geweest, die In een laatste poging tot ontkoming daaraan, hun troepen rond zich wilden vcreenigen en minister Noske heeft dan ook gemeend als minister van verdediging te moeten aftreden. Het gevraagde ontslag werd hem niet ver leend, zoodat zijn aanblijven zeker is. Met verschillende militaire autoriteiten heeft hij besprekingen gehouden omtrent de houding der vrijwilligerscorpsen en deze be ien hadden een gunstig resultaat. Het deel der officieren, dat op het stand punt staat, dat aanvaarding van het vredes-, verdrag onaannemelijk is, begrijpt wel, dat zij niet voldoende op hun troepen kunnen re kenen om een tegenrevolutie te kunnen wa gen. Officieren en manschappen zullen in het bèlang van het land hun diensten verder blij ven verrichten. Bestond het gevaar van een tegenrevolutie van deze zijde, anderzijds dreigde een niet minder ernstig gevaar, na melijk, dat de Spartaciërs uit deze dagen van ontmoediging ten eigen bate munt zouden slaan. Wij deeiden reeds mede, dat er te Berlijn ongeregeldheden zijn voorgevallen en ver scheidene levensmiddelenwinkels zijn geplun derd. Daarbij wordt op groote schaal pro pa gande voor stakingen gemaakt, welke propa- -w-hu uedeeltdiik succes heeft, al punleidlng van een te Berlijn ontvangen be richt, waarin stond, dat Nederland tegen de uitlevering van den Duitschen Keizer was en dat de Nederlandsche socialisten op het standpunt staan, dat het asylrecht in geen ge val geschonden mag worden, het volgende; Te oordeelen naar de houding die de Ne derlandsche regeei ng tot duvex aangenomen heeft, kan dit bericht wel als juist opgevat worden. Bij alle Duitscheis heersebt de groot ste verbittering, vooral over den onteerenden eisch tot uitlevering van Duitschers, die de Duitsche jurisdicb hei meeat essentieele be standdeel van ziin souvereiniteit verkracht. Duitschland heeft voor het geweld moeten wijken en zijn weigering tot uitlevering moe ten terugnemen V anneer in. dit oogenblik van den hoogsten mod, de Nederlanders het recht kunnen doen zegevieren en zoo onze eer redden, zal het Duitsche volk dit in de grootste dankbaarheid aanvaarden. liet Pruisische kabinet maakt ziin al of niet aanblijven al .ankelijk van de vredesde- batten in de landsvergadering. De reis van Fransche socialisten naar Engeland is verhinderd. De F ranse Ik pers is met de teekening van het verdrag zeer ingenomen, Clemnceau zal na de ratificatie, van het vredesverdrag door Let Fransch? parle ment aftreden, tbert heeft cm oproep gericht tot Hmt Duitsche mik, Dr, Renner diénde een nieuwe mi® betreffende de econemisdie en fwandcdë voorwaarden, - In Polen hebben gevechten plaats tus- schen Duitschers kn Polen, In T&jecho-Slowstkjje is een oorlogst<s- binet gevormd, da; maatregelen zal nemea in zake Slowakije. De „Vorwarte" waarschuwt tegen dm in Duitschland dreigenden burgeroorlog De Duitsche graant te Weenen, graaf W ede! neemt zijn ontslag. - Te Hamburg deden zich ernstige Spar- takidische onlusten voor. Hamburg, Altona en Wandsbeck zijn in staat van belegd vergaard. De conferentie der Labóur-Party te Scuthport is geopend De onafhankelijke sociaal-democraten hebben verklaard ook tegen Bauer's regeering ui de oppositie te gaan. c» Hmsmmit mrdt mi meuwe icges- BIJVOEGSEL alkmaarsche courant 23) Toen zij b deur van doen, en d, stem. Toen heer Leddra, UV y de gang, in zich zelf mompelend. Hij was in rijcostuum, korten Inoek en slobkousen, en zag er verschrikt uit. Esther hield niet van den heer Leddra, omdat zij meende, dat hij den wil van haar vader altijd zoo hard en on edelmoedig mogelijk tegenover pachters en be ambten in praktijk bracht. Hij was betrouw baar en nauwgezet, dat Wist* ze, maar hij moe digde Rosewarne's minst edelmoedige nei gingen aan, en als ziin raad gevraagd werd met betrekking tot het landgoed, was hij al tijd voor de meer zelfzuchtige keus. Hij was een maft van middelbaren leeftijd met een ko gelrond hoofd, een rechten mond met dunne lippen eu een tamelijk zure gezichtsuitdruk king. Lsther verbeeldde zich, dat Leddra haar v&xfesg favxeeed aanzag, Tóen hij epraS, den laatsten tijd achterdochtig geworaeu, dacht ze. dat Leddra haar op listige mauier wilde uithooren over Betje Curnow, en haar houding werd stijver. Zij wachtte op den drempel tot hij zijn paard bestegen had, daar zij hem wilde laten wegrijden, voordat zij de oprijlaan doorliep. Op dat oogenblik kwam haar vader door de gang. Toen hij haar zag, hield hij stil, en riep met harde stem: „Est her, kom hier, ik heb je noodig". Hij wachtte niet op haar, maar draaide zich om en ging terug naar zijn kamer. Zij volg- flijl hij zich om, en zij zag, dat zijn gelaat kleurde, alsof de boosheid, die hij de hem onmidde sloten had, keerde k. Zooura zij de deur ge- getoond had in zijn gesprek met Leddra, weer opgewekt werd door bet zien van haar. pen." „Zoo," zei hij bitter, „zou ik niet? Ik be grijp Kenwyn tot het diepst van zijn vuilen, afgunstigen aard. Hij heeft jaren op de gele genheid gewacht, om mij een spaak in het wiel te steken, en nu'denkt hij, dat hij het ge daan heeft Maar laat hij oppassen." Hij keerde zich af en nam een sterk ge kleurde kaart van zijn landgoed op, die op de tafel lag. Van waar zij stond, kon Esther den langen, witten driehoek zien, die Tregif- fian voorstelde midden in het groen. „Ja," zei Rosewarne me| een korten lach, „hij heeft het ditmaal van me gewonnen. Hij heeft me voor dén gek gehouden, dat wil ik graag bekennen, J2s beb als een gek op den aan moed deed zij het, overige van nam Vxaug met de oogen. Hij wees met zijn hand naar de kaart, zeggende: Dat is reden genoeg voor ieder, die oogen in zijn hoofd heeft." „Maar het is toch niet zoo gewichtig," zei ze, zenuwachtig met haar vingers op dén rug van den stoel voor haar trommelend. „Tregif- finan heeft niets te maken met het overige van üw bezitting. Is het niet voornamelijk het idéé, dat u niet graag een strook wit midden tussehen het groen ziet?" „Het idéé, liet idéé 1riep hij uit. „Ja, je hebt gelijk. Nu zal ik ja vertellen, wat die strook wit beteek®,t, Esther. Die bdeekent gen en de vaders en moeders welkom, alsme de de leeraresscn en de leeraren en den heer van der Molen, vertegenwoordiger voor de Hollandsche Maatschappij van Landbouw welkom. Spreker deelde hierop mede, dat er tussehen het ministerie van Landbouw en dat van On derwijs een verschil van meening bestaat, of het landbouwonderwijs al of niet onder land bouw blijft. Sedert verleden voorjaar js de toezegging gedaan, dat naast de Tuinbouw scholen een school gesticht zal worden voor landbouwonderwijs en de gelden daarvoor zijn reeds goedgekeurd door de Tweede en de Eerste Kamer. Hangende de kwestie heeft men van de zij de van de Huishoud- en Industrieschool ge tracht dit onderwijs daar onder te brengen Het gevolg is geweest, dat ons bestuur eu vertegenwoordigers van den landbouw ver gaderden en besloten tot het beleggen van deze vergadering, om te voorkomen, dat dit gebeurt. Wij, als bestuur, zeide spr., staan eenparig op het standpunt dat het landbouwhuishoud- onderwijs ook voor het huisselijke gedeelte geheel verschilt naar aard en wezen van het gewone huishoudonderwijs. Het landbouw- huishoudonderwijs is daardoor ten platte lande zoo sympathiek, dat het soms zonder moeite meer leerlingen krijgt als het kan plaatsen. Spr. deelde hierop mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van Dr. Scheij, den heer de Boer, het Eerste Kamerlid, en van den heer Vas Visser, alsmede van Mevr. Spijkerman-Winkel te Houwert, die schrifte lijk had verklaard er sterk voor te zijn, dat het landbouwhuishoudonderwijs zelfstandig behouden blijft. Óok van vele anderen was een dergelijk schrijven ingekomen. Van mej. Marie Heine, directrice van het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid, was een kennisgeving van verhindering ingeko men, waarin zij tevens verklaarde, dat zij in deze geheel aan de zijde van het bestuur stond. Het leiden van het onderwijs in andere ba nen werd algemeen betreurd. Van mej. Keulen, oud-leerares, was een uitvoerig schrijven ingekomen, waarin zij als haar overtuiging uitsprak, dat het haar voor kwam, dat het bestuur van de Huishoud- en Industrieschool de zaak ten eigen bate ten na- dcele van het Landbouwhuishoudonderwijs vertroebelde, om de financiën van de school hetere basis te brengen.. De schrijfster dit echter de ondergang van huishoudonderwijs met zich welke meening zij grondde op loor haar bij het gewone huis- s en bij het landbouwhuishoud- jedaan. Schrijfster constateerde, ir der Huishoud- en Industrie- indere belangstelling voor het ihoudonderwijs had getoond, het eigenbelang dat met zich ligen school oordeelde schrijf- op, dat de schrijfster lar ter wees er op wijs aan het landbouwhuishoud- id gegeven, waardoor haar oor- >ote waarde was. tter zette nog uitvoerig uiteen, el landbouwhuishoudonderwijs 's was dan gewoon huishoudon- bewcring, dat men meer op het het huishoudonderwijs was geko- ie spr. onjuist. Slechts een ver- \<-v. ibekwaamheid, verwaarloozing, ver legde op ieder woord den nadruk wijsvinger op de kaart. „Zoo laüg het is het een middelpunt van onwetena- pest, een gevaar voor de gemeen- :lbart en zijns gelijken moeten ver zij zijn in dezen tijd onbruikbaar, liet geleid willen worden, moeten zij a worden. Het is een zonde en een dat eenig deel van God's aardbodem aden wordt gelaten van menschen, die ruikèn. Ir. Kenwyn de boerderij gekocht heeft aisschien zorgen, dat zij behoorlijk on- en wordt." kan hij niet," zei hij boos, „hij heeft jeld niet voor. Duizenden zouden noo dig zijn, om de plaats in orde. te maken. Daarenboven verlangt hij het ook niet, het kan hem niet schelen, hij kocht Tregiffian al leen, om het uit mijn handen te houden." Esther aarzelde een oogenblik, en zei toen „Vader, ik zal u precies zeggen wat ik denk. Als dr. Kenwyn heel zeker was, dat u er de Jelbart's niet uit zou zetten, denk ik, dat hij dadelijk bereid zou zijn Tregiffian aan u te verkoopen." Zoodra zij gesproken had, zag zij in, dat z- een fout had gemaakt. Rosewarne keerde zich tot haar. (.Wordt vervolgd). ALKMAARSCHE CODRAN - in ni VAN DE VAN DONDERDAG 26 JUNI 1919. ONZE 90-JARige EEREBURGER C C. w. BRUINVIS. vergeicu, uvu o ^6-2427-9°*

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 7