den van Oed. Sfafen om advies. Ingekomen zijn nog een subsidie-aanvraag van de Alk- maarsche Huishoud- en Industrieschool, een adres van ingezetene van Terschelling; oyer de stoomboetverbindag mst 4ao v?'/-. ;- en sea r.dres van den N:-"1 ted van Werk lieden in openbaje «fesf-y. er L-rH-r?-, ia zake het georsaafc«erd overFj. Vercchilknc: vccrsteHca werden commis soriaal gemaakt, waarna de zitting werd verdaagd tot hedenmorgen 11 uur, wan neer de verkiezing van gedeputeerden aan de orde komt. De afdeelingen vergaderden gistermiddag ter behandeling van verschillende punten van de agenda. bemcngü J\ leaws EEN OPGEWONDEN ECHTPAAR. Zondag had de sleepbootkapitein H. te Rot terdam ruzie met zijn vrouw. In zijn woede schoof hij het raam open en wierp al het huis raad op straat. De vrouw vluchtte op het dak doch toen zij zag dat het publiek zich met de zaak ging bemoeien ging zij met dakpannen werpen waardoor twee personen gekwetst werden. Bij de vechtpartij hadden man en vrouw beide verwondingen opgeloopen. Die politie moest van den sabel gebruik maken om de orde te herstellen. HET KON. NED. LANDBQUWQOMITé. Naar aanleiding van de. ontslagneming vain mr. C. P. Zaaijer, als voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité en tevens als voorzitter van de commissie tot herziening van het tarief der notarissen en als voorzit ter van de commissie voor de Nederlandsche Landbouw-handelskamer, deelt het „Ned. Landbouw Weekblad" mede, dat het bestuur van het Landbouwcomité met algemeene stem men besloot den hear Zaaijer dank te betui gen voor het vele, dat hij gedurende heit jaar. aat hij voorzitter is geweest, voor het comité iheeft gedaan. De heer Jhr. J. van Vredenburch te Tho- ien, werd benoemd tot voorzitter en de heer N. Dekker te Obdam tot lid van de commissie tot herziening van het tarief der notarissen. De benoeming van een voorzitter van de commissie voor de Nederlandsche Landbouw Handelsikamer werd aangehouden tot een vol gende bestuursvagadmng. TEGEN DE 45-URIGE WERKWEEK. Een aantal maatschappijen en fabrieken, allen lid van de Vereeniging van de Neder landsche Chemische Industrie hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht waarbij zij hun instemming betuigen met den hoofd inhoud van het op 6 Juni j.l. bij de Kamer ingediend adres van die Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek en de Lijm- en Gelatinefa-, briek „Delft" te Delft, inzake het Ontwerp Arbeidswet. Zij stemmen volkomen in met de daarin vervatte waarschuwing tegen de gevolgen van de invoering van de 45-urige werkweek. KWAKZALVERIJ IN DE VEEARTSE- NIJKUNDE. Nu het mond- en klauwzeer in erge mate in Friesland heerscht,'wordt er veel reclame gemaakt voor allerlei middeltjes tegen deze ziekte, die duur betaald worden. In plaats van den veearts te raadplegen gaat menig boer op de aangeprezen middeltjes af. Een tweetal personen is reeds geverbaliseerd' we gens onbevoegd uitoefenen van de veeartsenij kunde. BELASTING OP DE VERMOGENSVER MEERDERING. „Het Volk" meent te weten, dat minister De Vries het plan heeft laten varen van een op gezette tijden te herhalen, belasting 'van 30 pet. van de vermogensvermeerdering van de laatste jaren. Volgens het blad schijnt de minister thans de meening te zullen deelen van hen, die de nèffmg-in-eens voorstaan. DE ARBEIDSWET EN DE JOURNALISTEN. De heeren D. Hans, voorzitter, en W. N. van der Hout, secretaris van den Nederland- schen Journalistenkring, vertegenwoordigend het dagelijksch bestuur dier vereeniging, hebben zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer, naar aanleiding van het feit, dat er, blijkens het voorloopig verslag oyer de Arbeidswet-Aalberse, leden waren, die zich verklaarden tegen het toelaten van nacht arbeid in courant-drukkerijen, op grond van de overweging, dat het verschijnen van och tendbladen geen maatschappelijk belang is, doch slechts een soort van ontspanning „voyr renteniers". DE EX-KROONPRINS. Gisteren gaf de voormalige kroonprins aan den burgemeester van Wieringen, den heer A. Peereboom, als zijn wensch te ken nen, dat de pastorie te Oosterland alsnog tot tenminste half October voor zijn verblijf op dat eiland zou worden ingehuurd. EEN ZWEMINRICHTING VERDRON KEN. De vorige week passeerde te Kampen, ge trokken door twee sleepbooten, een groote bad- en zweminrichting, afkomstig uit Duitschland en bestemd voor de gemeente Amsterdam.Wegens het onstuimige weer dorst men het klaarblijkelijk niet. aan de reis over zee te aanvaarden, en bleef het gevaarte te Kampen dan ook op den den wal voor de stad liggen. Zaterdagmorgen achtte men het weer zooveel opgeklaard dat de reis aan vaard werd, doch nauwelijk buiten den Ketel op zee gekomen, is de heelc „ScliWimm-und- Bade-anstalt" gezonken 1 en kwamen de sleep booten ou verrichter zake uit zee terug. AARDBEIEN. Uit Heemskerk wordt gemeld De aardbeien blijven ongekend duur. Sommige partijen brachten j.L Zaterdagna middag 130 halve Guldens op, d.i. 0.65 de K.G. Twee tuinders uit Heemskerk verveilden te zamen voor ruim 1000 dien dag. Wee de enkeling die nog zijn aardbeien op struik verkocht heeft. Deze zijn niet tal rijk, de meeste opkoopers durfden dit voor jaar de bui niet aan Toch zijn er nog enke le geweest. Een tuinier te Heemskerkerduin verkocht ze voor eene hoogen prijs, n.l. 4.de roede en naar we vernamen kwamen de plukkers er reeds Zaterdag met hun geld uit. Hoe kan het ook anders. - EEN VFRGISCTNG. Het vlektyphusgeval te Terwolde blijkt geen vlektypnus te zijn. Op de deur van de woning werd een biljet aangepikt* met- hef pnf«-brlft „Vlektyphuji» ,jy> vjr „Dipb- doof 3 ook W&f OW°"r~ fout, die hse! wat c?<wru?f'isid heeft te weeggebracht, is thans hersteld. SPECIALITEIT IN GOUDEN RINGEN. Gisteren hebben, de marechaussees te Hen gelo Rössel uit Amsterdam gevankelijk naar Almelo overgebracht. Hij had te Almelo, i lengélo, Zwolle, Leeuwarden, Eindhoven, Hel, Boxtel en Kampen bij verschillende goudsmeden gouden ringen op zicht weten te krijgen, waarmee hij zich uit de voeten maak te. In 't geheel zijn 100 ringen door hem te gelde gemaakt. Hij werd te Kampen aange houden. OVERREDEN. Gistermiddag gebeurde op den Amhem- schen wég, te Amersfoort, een ernstig onge luk. Een negenjarig meisje bevpnd zich op haar fiets, toen een paar voertuigen kwamen aanrijden, waaronder ook een steenwagen. Vermoedelijk wat zenuwachtig geworden, wilde het kind zich met de fiets er doorheen begeven, met het gevolg, dat zij door den steenwagen werd overreden. Het-kind is aan de bekomen verwondingen overleden. OMDAT DE HONGER HEN NOOD ZAAKT, Leerlingen van de „Obèr-real Schule" -te Wcenen verzoéken, omdat de honger hen daartoe noodzaakt, opneming bij weldadige Hollandsche families gedurende de a.s. va- cantiedagen; zij zijn bereid (hun erkentelijk heid hiervoor te betuigen door het geven van spraakonderwijs. Families, die een leerling bij zich wenschen op te nemen, worden verzocht dit voornemen aan het Oostenrijk-Hongaar- sche consulaat te Amsterdam mede te dealen. AANBESTEDING. Ie fielder is aanbesteed het bouwen van een/M. U. L. O.-school aan de Kanaalweg voor het bestuur der Groen van Prinsterer- school. Laagste inschrijvers Boon en Starre- veld, Wormerveer 58.500. In massa, met al het binnenwerk, was laagste inschrijver Bakker en Karsen, Alk maar voor 82.900. Ds. SCHERMERHORN. Naar aanleiding van het ook door ons uit het Hbl. overgenomen bericht inzake ds. Scherinerhorn schrijft deze aan genoemd blad: Sta mij toe met een enkel woord dit be richt, blijkbaar op geruchten gebaseerd, te rectificeer en. Ik ben niet ter verantwoording geroepen door Eet classicaal bestuur van Alkmaar-, maar door het provinciaal kerkbestuur van Noordholland. Ik acht het onnoodig en in discreet publiek te maken welke bezwaren tegen mij werden ingebracht en hoe ik mij heb verdedigd. Het is echter absoluut onwaar dat ik m mijne schriftelijke verdediging heb verklaard wat uw berichtgever vermeldt. Om verkeerde gevolgtrekkingen uit dit bericht te voorkomen wensch ik met nadruk te verklaren dat ik mij tot taak heb gesteld te werken 'aan de geestelijke revolutie, op dat een economische revolutie mogelijk wor de. ACTIE ONDER DE KWEEKERS VAN VROEGE AARDAPPELEN. Men meldt uit Katwijk aan het Hbl. Er heerscht onder de kweekers van vroe ge aardappelen groote ontstemming over de beschikking van den minister van Landbouw, dat n.l. 1 o. de binneniandsche handel in vroe ge aardappelen geheel vrij zal zijn en 2o. dat de uitvoer slechts dan wordt toegestaan, wan neer de binneniandsche voorziening tegen ma tige prijzen verzekerd is. Het Gentraal-bu-1 reau van de Tuinbureau's heeft reeds het consigne uitgegeven en den tuinders gezegd hoe zij den minister zullen kunnen dwingen. „Wij hebben," zoo heet hef in de aan de iuirrbouwvereenigingen gezónden circulaire, „den minister tijdig gewaarschuwd, tijdig on ze plannen uiteengezet, waardoor producent en consument beiden zouden zijn geholpen. Wanneer dus de tuinders, die georganiseerd zijn, op een daartoe bepaalden datum dén aanvoer stopzetten en Amsterdam en andere groote steden om aardappelen roepen, zullen zij bij den minister hebben aan te kloppen, want hij en hij alleen zal de oorzaak van dit alles zijn. De Katwijksehe tuinbouwvereeniging heeft reeds een spoedvergadering bijeengeroepen om het stopzetten van het aardappelrooien te overwegen. STAND VAN HET FRUIT. Volgens een overzicht van den stand van het fruit heeft het aanhoudende droge weer de appel- en pereboomen meer van hun vruchten doen verliezen dan anders het geval zou zijn gewekt. Verder is de nadeelige in vloed van insecten groot. Toch belooft de oogst van appelen over het algemeen goed tot zeer goed, die van peren vrij goed tot goed te zullen worden De kensenoogst valt zeer te gen. Ook op de ontwikkeling der meeste war- moezerij-gewassen heeft de droogte een na- deeligen invloed uitgeoefend. In de provincie Groningen richtte de made van de koolvlieg veel schade aan in de bloem kool. In een aantal gevallen is hierdoor een groot deel der uitgezette planten vernield. ZUIVELFABRIEKEN EN DE ARBEIDS WET. Het Bestuur van den Algemeenen Neder- landscheu Zuiveltoond heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Arbeid om te botoonen dat voor de zuivelarbeidm een uitzondering dient te worden gemaakt op art. 22 lid 3 en art. 23 met dien verstande dat in zuivelfabrieken op Zaterdagmiddag en Zon dagmorgen arbeid mag worden verricht, zon der dat hiervoor telkens vergunning bij het betreffende districtshoofd behoeft te worden aangevraagd; terwijl voorts wordt-verzocht een uitzondering voor zuivelfabrieken op te nemen van het bepaalde in art. 24 lid 2, dat tusschen 7 uur 's morgens en 6 uur 's avonds geen arbeid mag worden verricht. SLECHTE LECTUUR. Het „Weekblad van Laren en Blaricum" schrijft: Een drietal jongens van 11 en 13 jaar van gegoeden huize onder Blaricum, héföKi rifL d®*: maltea aan diefstal schuldig gemaakt Door een lui den droom van een der knapen, die een dienst bode heeft ^Jgeluisterdj, rij'1 de misdrijven aan 'f licht grifomea I> laatete dtefefjJ ig, <j*a "orinen '/.«odag BCfSfeSBBWÏ 3Mf @5® te BJaricum waef dé d'W hri van een ruitje -y*- «wy fete-sa zijn gekomen. De gestolen voorwerpen hebben de jeugdige diefjes verborgen in een kuil in~de heide, waar de politie met een kar de artikelen in beslag genomen heeft. In het hol werden gej vonden: een roi telefoondraad, zilveren- en gouden sieraden, horloges, een bedrag van 40, zilveren lepeltjes, enz. De knapen had den een plattegrond geteekend waar de voor werpen verborgen waren. De knapen waren in hef bedrijf van in braak reeds zoover gevorderd, dat zij' brand kasten trachtten te forceeren, IHet lezen van verkeerde boeken moet tot deze daden geleid hébben. EEN VREDESPENNING. De firma Begeer heeft ter gelegenheid van den vrede eene penning doen slaan, die aan de beeldzijde in vlak relief een vrouwenge stalte vertoont welke boven de hydra rijst, welks zeven koppen zorgvuldig gestyleerd en van den romp gescheiden zijn. De vrouwen gedaante is eenigszins^conventioneel en de draak eenigszins Chineesch. Het geheel is eenigszins onbeteekeuead Hei opschrift-i luidt: „Der volkeren-vrede". De penning zal weldra in den ahndel verschijnen. UITVOER VAN RUWE KATOEN EN LINZEN. Tegen den uitvoer van ruwe katoen (voor zoover de N. O. T.-bepalingtu zulks toelaten) en van linzen bestaan geen bezwaren meer. De N U. M vestigt er de aandacht op, dat blijkens ontvangen medederiing van den minister van landbouw, de binneniandsche behoefte zich niet meer verzet tegen den uit voer van ruwe wol en wolafvalleii naar de geallieerde landen en het bezette deel van Duitschland, alsook (voorloopig) van inl'and- sche hennep en een beperkte hoeveelheid spin- afval. -UTRECHT HERBOUWT DE HALLEN VAN YPEREN." In aansluiting op een vroeger bericht on der dit hoofd kunnen wij tot ons genoegen melden, dat de Utrechtsche Sturientenaaee- iing van het Alg. Ned. Verbond talrijke bewij zen van instemming heeft ontvangen met haar aangekondigd pogen om in Utrecht een orga nisatie op touw te zetten die zich ten doel stelt den nood, in de verwoeste IJzerstreek te helpen lenigen. In de Engelsche Kerk werd Zondagmiddag voor dit doel plm. 100 gecollecteerd. Binnenkort zal een vergadering worden 'ge houden waar een definitief comité zal worden geconstitueerd DE E. L. T. A. Naar het Vad. verneemt, hebben zich thans reeds 1500 liefhebbers voor een vliegtochtje tijdens de tentoonstelling van het Luchtvaart- verkeer laten inschrijven. VERZEKERING TEGEN REGEN. Te Londen is eert verzekeringsmaatschappij opgericht, waarbij hoteliers en perfsionbou- deers in badplaatsen en dergelijke hun gasten kunnen verzekeren tegen regen. Indien in een week meer dan 2 dagen regen zijn, .waarop to taal meer dan 1 /5 duim regen valt, wordt de rekening voor die week 'met 20 a 40 pCt. ver laagd. s Ter navolging in Holland. DUURTEBIJSLAG. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat ook aan de ongehuwde onderofficieren der landmacht, gehuisvest voor Rijksreke ning, oyer dit jaar duurtebijslag zai worden toegekend eh wel 50 in twee termijnen, n.l. al dadelijk '25 en op later te bepalen datum eveneens 25. Ongehuwden, die buiten de kazerne wenen en niet deelnemen aan de menages, ontvangen een duurtebijslag als voor ongehuwde bur gerambtenaren is bepaald, VAKONDERWIJS VOOR MEISJES. Nu het einde da- schooljaren voor menig meisje nadert, en men zich met de vraag zal bezig houden, „Wat groet mijn dochter wor den," kan het allicht zijn nut heoben, te wijzen op eeu richting, wc nog dpor te weinig ouders ingeslagen yrdt. Zeer zexer is het, nat bij menig jong meisje een- uitgesproken aanleg voor deze of gene studie aanwezig is, en gelukkig zij, die door de omstandigheden in staat wordt gesteld hare talenten te ontwikkelen en na verloop van enkele jaren met Lagere of Mid delbare akten thuis te komen. Doch iets, wat maar al te vaak vergeten wordt, is dii, dat niet alle meisjes een studie hoofd hebben en het komt niet zelden voor, dat de ijdelheid der ouders hierin een groote rol speelt, wat ten gevolge kan hebben, dat het leven van menig jong meisje in de jeugd jaren bedorven wordt, de gezondheid kwijnt door eén studie niet voor hare krachten be rekend. Velen is het misschien onbekend, dat jn de laatste jaren hoe langer hoe meer beroe pen het meisje uit den beschaafden stand een bevredigenden werkkring en een aangename positie verschaffen waaronder niet te verge ten de verschillende opleidingen tot een of ander' vak aan een Meisjes-Vakschool, Huis houd- en Industrieschool. Waar eenige weken geleden op het Con gres voor Vakonderwijs met zobveel waar deering ova- dit onderwijs gesproken wad, de Wet op het Vakonderwijs weldra in wer king zal treden, ai men in de naaste toe komst als leerkracht aan een der bovaige- noemde inrichtingen een veel verbeterd sa laris mag verwachten, zou ook daar niet bij menigeen de vraag kunnen rijzen, oi eeu op leiding op dit gebied niet de gewensciite voor onze kindaen, zou kunnen zijn? En, met hoeveel belangstelliug zulten ze het volgen dit vakonderwijs, dat door zijn groote verscheidenheid van theoretische, zoowel als van practische vakken, zoo aan trekkelijk is. i Het leven da huisvrouwen wordt hoe langer hoe moeilijker, nu het dienstboden- vraagstuk steeds ingewikkelder wordt. La ten daarom de ouders haar dochters toch een degelijke opvoeding geven. Hetgeen zij op een Huishoudschool leeren is immers altijd te gebruiken, niet alleen voor eigen gezin, maar na een volbrachte studie, met tót repHatf ren diploma vow huishoudster of getuigschrift voor hu'p in de huishouding, staat onxen jonge meisjes de weg open om aan tal van inrichtingen op maatschappelijk gebied geplaatst te kunnen worden. De begaafder» onder hen zullen na een opleiding voor leerares, b«j Hef tekort aan leerkrachten aan vele scholen met open armen ontvangen worden; v Doch ook bij het Industrie-onderwijs staan wegen open, om jonge meisjes in haar eigen onderhoud te doen voorzien. Afgezien van de opleiding voor linnen- of costuumnaaister, kan men zich verder be kwamen» in de naaldvakken, door een studie te volgen voor onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken en leerares lingerienaaien en costuumnaaien. Naast al de bovenvermelde opleidingen bestaat er gelegenheid om kortere of langere cursussen te volgen op allerlei gebied en voor vrouwen eti meisjes uit alle lagen der maatschappij. In haar eigen belang is het te hopen,- dat menigeen opgewekt worjit, zich in genoemde richtingen te ontwikkelen. REORGANISATIE VAN HET GYMNASIUM. In Staatsblad No. 313 is opgenomen het K. B: tot reorganisatie van het gymnasium. Uit de regeling der lesuren en der leerstof blijkt, dat Latijn en Grieksch eenigszins wor den besnoeid, moderne talen en de exacte we tenschappen eenigszins uitgebreid. De La- tiinsche thema vervalt in de vijfde en zesde klas, ook voor de A-leerlingen. Voor de drie modenne talen worden in bei de hoogste -klassen mondelinge en schriftelij ke oefeningen in het gebruik van de taal ge houden. Voor wiskunde vermeldt hat programma o a eenvoudigste /beginselen der goniometrie en 'ogarithmenleer iu klasse I—-IV (dus ook voor A-leerlingen). Voor dé B-leeringen in V en VI ook analytische meetkunde in het platte vlak tot en met de kegelsneden, en de begin selen da in fin i tesm 3 alrekeii ing. Voor. natuurkunde o.a.in klassen IHV proefondervindelijke behandeling van de voor naamste verschijnselen, in klasse Vi krijgen de B-leerlingen meer uitvoerige behandeling da mechanica, interferentie- en polarisatie- verschijnsel-en van het' licht. Voor scheikunde: in klasse IV Inleiding in de anorganische scheikunde; in V voor A: voortzetting hiavan en iets uit de algemee ne chemie, voor B evenetJüs Jet® uit de alge meene chemie en voortzeting. Iri klasse VI krijgen de B-lealingen 4 uur organische che mie en practische oefeningen oj> het gebied1 da analytische en praoiüsche scheikunde. Voor natuurlijke historie: krijgen de B- leerlingen in klassen V en VI een inleiding in de algemeene vraagstukken, gebaseerdi op de behandeling van onderwerpen uit de in- en uitwendige morphologic, die vergelijkende anatomie, de ontogenie,. de systematiek ea de physiologic. Twee belangr/ks bepalingen buiten de re geling der leaste! zijn nog: dat zoowei be zitters van het A- als die van het B-dipioma in de rechtsgeleerde faculteit examens mogen afleggen, en, dat de gemeenten lycea zuuen kunnen stichten. KORTE BERICHTEN. Bij koninklijk besluit is toegelaten ais stichting (vereeniging), uitsluitend ter verbe tering der volkshuisvesting werkzaam de wo- ningb. ver. „Sehagen", te Schagen. Bij K. B. is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Koog-Zaan dijk M in den Berken, thans te Olst Heden worden van Grongingen via Nieuwenschans dertig koeien naar Duitsch land uitgevoerd, dit bij wijze van proefzen ding Gisteren is bij militaire oefening op Waalsdorp een granaat gesprongen, waar door een kapitein een paar vingers werden af gerukt', een een tweede militair'aan het hoofd werd verwond. Te Rotterdam kreeg een 21 -jarige smid, terwijl' hij werkzaam was op het terrein van. Thomson's Havenbedrijf, een ijzeren balk op het hoofd, met ljet gevolg, dat-de dood on- I middeliik intrad Een vrijwilliger van de ïnstruc'riqbatte- rij ie Arnhem ia,'doordat zijn. paard dp hel sloeg, in het bosch achter den Waterberg te gen een boom geslagen en eenige oogtnblik- ken 'ater aan sehedelhreidc overloten, II» 1 ;i r|i OVERTREDING LOTERIJiWET. De rechtbank te Amsterdam heeft vernie tigd het vonnis van den kantonrechter, waar bij de directeur van een rijwielfabriek is vrij gesproken van overtreding eer Loterij wet, hierop neerkomende, dat hi; prirsiaa v.is in „De Kampioen" plaatste, waarbij rijwieion- derdeelen als prijzen uitgeloofd waden Kwa men er meer goéde oplossingen dan het getal beschikbare prijzen, dan werd er tusschen de inzenders der goedé oplossingen geloot. De rechtbank opnieuw rechtdoende, ont sloeg den beklaagde van aile rechtsvervol ging. De Hooge Raad heeft verworpen het be roep, ingesteld door S. G. ea G. K., cacao fabrikanten te Westzaan, tegén een vonnis, waarbij het Amsterdamsche Hof hen wegens te lage aangifte Voor de O W. belasting hadl vaoordeeld tot 6 weken gev. straf ieder. Door dein Hoogen Raad is verworpen het baoep van J. C. G. D. te Rotterdam, door het Haagsche IFIof wegens het valschelijk kwijten van een kwitantie van 39000 ver- oordeeld tot 5 jaar gev. straf. Pn>rülri;i;il Vim >vk UIT EG MOND A AÏÏTlË De raad deza gemeente vergadade met 6 leden, één vacature. Na lezing der notulen van de vorige ver gadering maakte de heer Snoeks de opmer king, dat er niet in principe besloten was grond voor de kalkovens te verkoopen, doen slechts de oprichting toe was gestaan. De voorzitter bestreed dit en las bet verzoek schrift nog eens voor. De notulen werden daarna vastgesteld. Ingekomen waren: Een kon. besluit, waarbij de gewijzigde verordening der H. O. goedgekeurd is en goedkeuringen op .verschillende besluiten door Ged. Staten. Een schrijven van den Egmondschen Tim- merliedenbond. Er werd naar aanleiding hiervan besloten het uurloon op 40 cent te j brengen en een werktijd van 10 uur vast te stellen Een dankbetuiging van den gemeentebode voor de verhooging zijner jaarwedde. Id. van den gemeente-architect. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den Politiebond, waarin verzocht werd om voor het polltie-diploma een post uit te trekken op de negreoting. Dit werd tot later order aangehouden. Een tweede aanvrage van de P. E. N. om de stroomleveringskosten te verhoogen. De voorzitter deelde mede, dat de minister het contract tuschen de P. E. N. en de gemeente Egmond aan Zee wel goedvindt, doch ech ter het tarief te laag acht. B. en W. stelden voor te melden, dat de toestand het niet toe laat den prijs te verhoogen. Dé heer Zwaan wilde gaarne weten, wel ke motieven de P. E. N. heeft om op verhoo ging aan te dringen. De voorzitter zeide dat de contracten op dezelfde basis als voor den oorlog gesloten waren. De heer Snoeks wilde in combinatie met Alkmaar en Castricum tegen den minister optreden. Aan de órde kwam: Reductie Tol. De voorzitter zeide dat deze reductie ge geven werd in verband met den oorlogstoe stand. Echter kon deze nu wel weer worden opgeheven. De heer Snoeks zeide dat Zwart al zoo goedkoop de vuilnis wegbrengt en dat de raad in dezen hem wel iets tegemoet kon ko men. De voorzitter achtte het onjuist de vuilnis a bij te halen. Alleen als de passage abnormaal laag is, valt ova reductie te praten. De hea Gul makte nog op dat Zwart nu eenmaal de tol gepacht heeft ai dus betalen moet. Bij stemming bleek alleen de heer Snoeks tegen het voorstel van B. en W. te zijn. Verkiezing van eemlid van de commissie tot wering van sehoolvazuim (vacature de heer W. G. Noorman v. d. Dussen) werd de heer v. d. Schinkel gekozen. De Visscherijschool vazocht eene gemeen tesubsidie over 1920 van 1200. B. en W. meenden daarop niet in te kun- nai gaan, daar dit bedrag te hoog is en stelden voor een subsidie te verieeuen van 400. De heer Snoeks wilde gaarne de me morie van toelichting hooren, waarna de j voorziter deze voorlas. De heer Snoeks vroeg of de Visschaijschooi nu niet in moeilijk heden zou komen. De voorzitter geloofde dat deze het wel zal holwaken. Hij hoopte dat de regeering' nog wat doen zal. Het voorstel van B. en W. wad zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Er was nog een vazoek der Visschaij schooi, n.l. om terrein en 5000. B. en W. stelden voor om aan de Vissche rijschool een stuk grond onda nada te be. palen voorwaarden df te staan. Echter.de toestand da gemeente-financiën staat niet toe om nog vader te gaan. Dit werd zonda hoofdelijke stemming aangeno men. I)e hea van Hall zeide nog dat als eens de tijd komt dat de financiën a beta uitzien men tot subsidie kan overgaan. Aan de heeren J. Schuppen en C. Klijn werd op hun verzoek eervol ontslag valeend uit hunne betrekking als onderwijzer aan de O. L. S. resp. ing. 1 Augustus en 1 Sept. De begrooting 1919 was weer teruggeko men van Ged. Staten. Door het rijk zal geen 28000 ais voorschot valeend worden. Ged. Staten stelden voor een geldleening aan te gaan en af te lossen in 14 jaar, te beginnen in 1921. B en W. stelden voor de begrooting al dus te wijzigen. Met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. tot aangaan van eene geldleening van 28000 a 5 3d pet., tegen een koors van 96 pet. oflmeer. Aldus aangenomen. De leening van 14000 a 5 pet. is nog niet geplaatst, B. en W. stelden voor de ren te op byi pet. te bepalen. Met algemeene stemmen besloten. Er werden in verband met de begrooii »g eenige besluiten genomen De dienst 3 918 is overschreden met 16331, waaronder 28000 vermeer lering onderwijzerssalarissen en 7000 voor de distributie. Door afschrijving kan een 4000 gevon den worden, verder door verhooging van de H. O. 14000 en onvoorzien 12000. Er werd besloten de begrooting 1919 aan te vullen met 20270. (Wordt vervolgd) 1 flci:: iinuiD'n i hm li' tien LEDEN VAN GED. STATEiN. HAARLEM, 2 Juli. De Provinciale Staten van Noord-Holland kozen tot leden van Ged. Staten de heeren A. H. Gerhard bij de 2e stemming met 41 stemmen en 33 blanco en 2 op mevrouw Boissevain; Dr. Hubrecht met 67 stemmen, 7 blanco en 2 óp Mr. Slingeuberg Th. Ketelaar met 37 stemmen en 33 op P. Hendriks, 4 blanco en 1 op Mr. Sliü- genberg en 1 van onwaarde; Jhr. Mr. D. E. van Lennep met 51 stem men, Michiels 7 en 18 blanco. lu de vacature-Mr. Slingenberg werden bij 1ste stemming uitgebracht op de heaen Hendriks 34, Michels 34 en 2 op Mr. Slingeiberg. Bij 2de stemming werd de heer Michels gekozen met 36 stemmen tegen 35 op den hea* Hendriks en 5 blanco. In de vacature vdn den heer Zijp Hz. werd gekozen de hea Hendriks met 47 stemmen. Op den heer P. Lieftink werd 1, op Mr. Slingenberg 4 en op Dr. v. d. Waarden 1 sein uitgebracht, 3 stemden blanco. DE rURKSCi IE VREDESDELEGATIE. PARIJS, 2 Juli De Turksche vredesde- legatie zal waarschijnlijk Donderdag Pa rijs verlaten. DE DUITSCHE VREDESDELEGATIE. PARIJS, 2 Juli.. De Duitsche delegatie heeft een nota gezonden, waarin de ope ning van de mondelinge onderhandelingen gevraagd wordt voor de vaststelling van le voorwaarden betreffende de bezetting van het Rijnland. OPHEFFING CENSUUR. ROME, 2 Juli. Het Journal Official be vat een decreet waarbij de cefisuur vanaf heden wprdt opgeheven. inerihiA .h^irrWoiHtro VggMfH#'' -«vy»H

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2