Distributie ran LsTensmlddelen Gedurende de week van 5 JUI.,1 tot en met 11 JUL' 1911 zal verlTjjyh"o* gr ste'd op Boa No. 48 vMi de ?50 «rm suiker. Bon Mo. 92 van de aardappelka^ri6 K G. kleiaardappelen, prijs 7 ct. per K.G. MARGARINEKAARTEN. Gedurende het tijdvak van 5 JULI tot en met 12 JÜLI 1919 is geldig Bon No. 8 van het 4e tijdvak der Rijks Margarinekaarten. De Waarn. Directeur van het Distr. Bedr. C. H. SCHNEIDERS Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de UITKEERING der VERGOEDING, loo pende óver het tijdvak van 26 JUNI tot en met 5 JULI a.s., zal plaats hebben ten STAD- HUIZE op MAANDAG 7 JULI a.svan 2 tot 3 uur namiddag. Alkmaar, 4 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING wijze wil vertrekken, dan ra! onze regeering hem geen stroobreed in den weg teggen. Toch moet hierop een enkele uitzondering worden gemaakt ten opzichte van den ex-Kei zer Ook deze kan vertrekken, als hij wil. Mocht er echter een aanvraag om zijn uitle vering op handen zijn (dus nog niet inge diend), en mocht hij dan plotseling willen vertrekkem dan is het mogelijk, dat hem zulks wordt belet. Dan kan hij, volgens de Uitleve ringswet, op verzoek van een vreemde regee ring worden „aangehouden", doch dan moet het verzoek om zijn uitlevering binnen een bepaalden tijd worden gedaan Waar nu de vraag van de uilevering des gewezen Kei zers aan de orde is, mag men zeggen, dat hij inzake zijn vertrek iets minder vrij is dan zijn zoon." Wat betreft de uitlevering, oök wanneer de aanvraag daartoe formeel in orde is, zou naar het oordeel van den zegsman der Tel., de regeering nog niet dadelijk zelfstandig een beslissing kinnen nemen Dari moet over de uitlevering „advies" worden uitgebracht door de rechtbank, „onder welker rechtsgebied de opgeëischte persoon is aangehouden of zich bevindt." De ex-Keizer is te Amerongen. Volgens de wet op de Rechterlijke Organisatie ressor teert Amerongen onder de rechtbank van Utrecht. De Utrechtsche rechtbank zou dus advies moeten uitbrengen over het al of me? uitleveren van den ex-Keizer. Alvorens dat advies wordt vastgesteld, moet de ex-Keizer door de rechtbank worden gehoord. Dat ver hoor mag plaats hebben met gesloten deuren. De mogelijkheid bestaat dus, dat de- gewezen Keizer voor de Utrechtsche rechtbank zal moeten verschijnen. Hij heeft dan de bevoegd heid, zich een raadsman te kiezen. Binnen 14 dagen na het verhoor, moet de rechtbank haar advies en beslissing aan den minister van justitie mededeelen. Na het advies van de rechtbank moet de regeering dan een beslissing nemen. De correspondent meent te weten, dat de regeering van plan is zich stipt op het juri dische standpunt te plaatsen, en de vraag van de uitlevering, als die komt, te laten af hangen van deze andere: of zij, met de wet in de hand, mogelijk is. En dan is het, zacht uitgedrukt zeer twijfelachtjg, of de uitleve ring zal worden toegestaan. Intusschen herinnert de schrijver aan een verklaring van minister Ruvs de Beeren- brouck, op 10 Decembere 1918 in de Tweede Kamer, waarin de mogelijkheid werd uitge broken. dat de vreemde regeeringen mot de Nederlandsche regeering in overleg zouden willeri treden omtrent de plaats, die aan den ex Keizer definitief, als verblijfplaats zou zijn aan te wijzen. Op 14 Maart 1919 heeft de minister van justitie zich in de Eerste Kamer uitdrukkelijk bii die verklaring aangesloten De regeering is dus, ook al moet de uitle vering als zoodanig worden afgewezen, be reid mede te werken aan een oplossing, die niet in strijd is met de rechtsregelen en met de eet en de waardigheid van ons land". DE ROTTEKDAMSCHE TRAMt Over Mei en Juni vervoerde de Rotterdam- sche tram dit jaar 6.247.107 personen tegen 9.503.331 im denzelfden tijd in 1918. De op brengst was 433,711.69}^ tegen 550,087.10%. Alzoo veroorzaakte de sta king die vier weken- duurde, een minder ver voer van 3,256,224 personen en een mindere opbrengst van 110,375.4154. Thans staakt het Rotterdamsche publiek het reizen per tram, en dat wegens de tariefver- hooging. Op lijn 3, een der drukste, was deze week de drukste wagen er een met 21 menschen. Een ander had geen- man bij zijn afreis, en twee menschen bij! het terugkomen. In de tram, die vroeger herhaaldelijk tot bersten toe wa ren gevuid, is thans vaak met gemak een rus tig plaatsje te krijgen. Algemeen is deze „staking" nog wel niet, maar toch is de houding van een deel van het publiek teekenend voor de stemming der Rot terdammers tegenover deze prijsopdrijving van een tramrit met 7 54 cent. WINDHOOS. Te Almelo is Woensdag een ongemeen sterke windhoos waargenomen. Het water uit de Berkel spatte hoog op; stapels hooi wer den weggeslingerd en gingen gedeeltelijk verloren; zware boomtakken werden afge rukt en verpletterd Geen persoonlijke onge lukken. DE KONINGIN IN EEN VISSCHERSV A ARTUIO De Koningin heeft zich gisterochtend te 9 uur, met den chef van haar militair huis, den vice-admiraal Bauduin, en een hofdame, in de Scheveningsche haven aan boord begeven van den schokker Sch. 12, om op dat visschers- vaartuig een zeetochtje mede te maken. Tegen 12 uur werd H M te Scheveningen terugverwacht. Tijdens het zeereisje bleef de motoredding boot Jh® Rutgers van Rozenburg" in de na bijheid van den schokker. Het doel van H. M, was, om op dezen tocht het visschersbedrijf in volle werkelijk heid te zien en het leven van de visschersmen- schen aan boord met eigen oogen te aar schouwen, en verder om een blijk van belang stelling te geven als waardeering van hetgeen door de visschers gedurende den Oorlogstijd is gepresteerd. Een kwnrüer nadat de bmez vHï*sb was, worden de n-tüeïï. Bij het binctsnhalea bleek de Yfiogst niet zoo heel groot te zijn ofschoon ais resultaat toch twee mandjes met visch konden worden medegebracht. Nadat dé Koningin het bedrijf tot in de kleinste bijzonderheden was uitgelegd en ge demonstreerd, werd de terugtocht aanvaard. Het oorspronkelijke plan was om evenals de uitreis ook de thuisreis door eigen kracht te volbrengen Doch de minder gunstige wind was eenigszins een beletsel, terwijl ook een opkomende onweersbui het niet raadzaam maakte, om, zooals H. M. wenschte, op gun stiger wind te wachten. De motorreddingssboot „Jhr. Rutgers van Rozenburg", die de schokker steeds vergezeld had, werd daarom als sleepboot gebruikt en zoo werd koers gezet naar de haven, waar de vaartuigen tegen twee uur binnen voeren. Em groote menigte had zich intusschen langs de beide havenkaden opgesteld en juichte de Koningin toe. Aan den lossteigèr werd hierna gemeerd. Eea zesjarig dochtertje van den schipper Den rleijer bood de Koningir een ruiker theerozen aan. Met eenige vri ^iddijhe woor den tot het meisje nam ri M. deze attentie in ontvangst en onderhield zich nog eenjge oogenblikken met de vrouw van den schipper, waarna zij in de gereedstaande auto stapte, die onder langdurig hoera-geroep wegreed. ACTUEEL. De Dordrechtscfae Courant bevatte gister avond het slot van het Stenografisch verslag van de raadsvergadering van 11 December 1918. Het late verschijnen van deze verslagen is dus niet alleen een Alkmaarsch verschijnsel Dat een blad dergelijke lectuur, zoo laat nog geschikt voorgaar lezers oordeelt is wel verwonderlijk. DE TOESTAND DER GEMEEN! I EMMEN. i De heer Schaper richtte de vragen, tot de minister van Binnenlandsche Zaken en Finan ciën of zij bereid zijn een grondig onderzoek dn te stellen naar den financieelen toestand der gemeente Emmen en om te overwegen de ze gemeente, die wegens de gesteldheid van den bddem en de daarmede in verband staan de verveningen tijdelijk in bijzonder groote moeilijkheden verkeert, door den moeilijken tijd heen te helpen. KORTE BERICHTEN. Het vlas in Noord-Groningen wordt door rondgaande kooplieden opgekocht tegen zeer hooge prijzen, 1300, 1400 en booger per H A. Door de Oranjesluizen zijn gedurende de maand Juni geschut- 2482 schepen naar de Zuiderzee en 2392 naar binnen, te zatnen 4874, tegen 5187 in Juni 19v18. Verdacht van brandstichting in de wo ning van. de weduwe Jager bij Roodeschuur, is de bijna 70-jarige arbeider V. aldaai in hechtenis genomen. - Het Rijksgraanbureau deelt mede, dat de wittebroodkaarten voorloopig nog niet zul- j len worden afgeschaft. Provinciaal Nieuws UIT BERGEN. De voorzitter van den -Arbeidsraad te Alkmaar, de heer Vas Dias, behandelde gia- teravond.in het lokaal van den heer Smit voor patroons en de besturen van arbeidersorga nisaties de uitvoering van de Invaliditeitswet. Tegenwoordig Waren 20 patroons en de bestuursleden van den R. K. Volksbond, den 1 immerliéüenbond, de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders en van de afd. Bergen van den Land- eeh Zuivelarbeidershond. Van den burgemeester wak bericht van ver hindering wegens familieaangelegenheden in gekomen. Dt vergadering werd geleid door den heer Huizinga. die wees op de groote beteekenis van deze wet voor arbeiders en patroons en na een woord-van welkom den spreker het woord verleend. De heer Vas Dias begon met er op te wij zen. dat het tot nog toe in Nederland niet voorkwam, dat een officieel persoon bij de invoering van een wet deze propageerde en mondeling ter kenisse van belanghebbenden brengt, w Z. i. was er echter geen betére methode om een wet, die populair moet worden, bij ar beiders en patroons bekend te maken. De be langhebbenden moeten weten welk groot be-» lang zij bij de wetgeving hebben. Op 3 December moet de Invaliditeitswet in werking tralen en de arbeiders hebben daarbij een groot belang. Spr. besprak allereerst het formulier, dat ieder die verzekeringsplichtig is zal bebhen in te vullen en deed aan de hand van art. 31 der Wet uitkomen, wie verzekeringsplichtig is, nl.. iederen arbeider. Deze heeft dan bi] invaliditeit recht op een renteuitkeering en op 70-jarigen leeftijd op ouderdomspensioen. De leeftijd wordt, wanneer het reeds inge diende wijzigingsvoorstel van minister Aal- berse wet wordt en, spr. twijfelde daaraan niet op 65 jaar gebracht. Het voornaamste is thans, dat de arbeider zorgt, /dat zijn formulier wordt ingevuld. Spr. verwees naar het interview in de Alk- maarsche Courant van Dinsdagavond, waar in men voorloopig het voornaamste vindt aangegeven. Op een vraag verklaarde spr., dat het ver schil tusschen een arbeider en, een hulparbei der is. dat. de arbeider direct bij een patroon en een hulparbeider bij een arbeider in •dienst is. Spr. deelde nog mede, dat iemand die nu, wegens te groote welstand, niet ingeschreven moet worden, wanneer hij later verminderde, wel ingeschreven kan worden, als hij in loondienst komt, terwijl een ingeschrevene, die later in goeden doen komt, niet wordt ge schrapt, als hij dit niet verzoekt en dit vol os art 52 van de Wet. Op êen andere vraag wees spr. er 'op, dat dc Wet thans nog zoo is, dat de verzekerde de ouderdomsuitkeéring op 70-jarigen leeftijd ontvangt en dat het Rijk de invaliditeitspre- mie voor de helft op de patroons en voor de andere helft op de arbeiders verhaald. Minis ter Aalberse heeft echter reeds een wetswijzi ging ingediend, waarbij den leeftijd 65 jaar wordi. ch do 7 De regeering doet al het mogeiijke om deze wijziging ook op 3 December in wer king te laten treden voor de arbeidstef of .aykfiidtfs, die van daag hier en fffiorgfn daa?" W-.rW «woef hét formidter maar wQfdêS es <tetgë~ kend door den -i-, vr''-',—i v-v-, «,j zij den dag wer 1 waarop hét formulier ont vangen wordt. De Raad van Arbeid zoekt in zulke gevallen de rest wel uit. Spr. behandelde hierop het wezen van den Raad van Arbeid en wees er op, dat de wijze waarop deze Raad ineengezet is, is neerge legd in de Radenwet. De Raden van Arbeid zijn een gedachte van minister Talma, die er oorspronkelijk iets an ders mede op het oog had, dat men' het beste social^ gemeenteraden zou kunnen noemen, met rechtsgebieden, die men aibeidsgemeen- ten zou kunnen noemen. Minister Tal-ma liet deze organisatie aan sluiten aan een van de mooiste wetten die wij hebben n.l. de Gemeentewet van Torbecdce, welke wet de oefenschool werd voor de staat kundige opvoeding van ons volk. Spr, oordeelde het zeer wel mogelijk, dat de Raden van Arbeid de oefenscholen wor den voor de arbeiders om zelf te leeren hun belangen .ter hand te nemen eb te besturen. De Raad van Arbeid is een paratieele Raad, waarin de belangen van paboon» e® arbeiders evenredig vertegenwoordigd ziin. met een onpartijdig voorzitter, beboernd dsoi -is Ko ningin. De Raad van Arbeid is dan ook het beste te vergelijken met een gemeenteraad. De voor zitter van, dien raad bekleed in die sociale arbeidsgemeenie de plaats van den burge meester in den gemeenteraad. Beiden worden voor den duur van 6 jaar door de Koningin benoemd. De secreaaris van de gemeente wordt door den gemeenteraad, die van den Raad van Ar beid door den raad benoemd. In den gemeenteraad heeft-men het college vah dageiijksch bestuur evenzoo in den Raad van Arbeid. De gemeenteraad kan conunissiën benoe men, ook de Raad van Arbeid kan dit doen. De gemeenteraad is een zelfstandig auto noom lichaam, de Raad jfan Ai ^id evenzoo. i Het gemeentebestuur wordt den laatsten tijd dienstbaar gemaakt aan de uitvoering van rijkswetten; dit is ook het geval met de Ra den van Arbeid, die eigenlijk ingesteld zijn om de Ziektewet uit te voeren en, nu belast worden met de uitvoering van de Invalidi teitswet, waarin het karakter van den Raad van Arbeid niet tot zijn recht komt Minister Talma gaf aan die Raden een breed terrein, waarin alle uitingen van ar beidswetgeving tot hun recht kunnen komen. Het lot heeft het op het oogenblik anders gewild. De Raden van Arbeid zijn thans eigenlijk meer de steunpunten voo& de Afvoering van de invaliditeitsverzekering, waarbij de bestu rende en regelende werkzaamheid van den Raad van Arbeid is teruggebracht tot een Mi nimum,. ofschoon de comroleerende en admi- nistrateerende taak van den Raad van Arbeid lang niet te onderschatten is. Als straks de Ziektewet wordt uitgevoerd, dan zullen de Raden zich echter moeten ont plooien als zelfstandige beheerders en zal blijken of zij als instituten levenskracht be zitten en dit zal voor een gröot deel afhan gen van de prijzen-, waarop de Raden van Arbeid hun taak opvatten. De Raad van Arbeid te Alkmaar, die nog benoemd moet worden, is samengesteld uit 4 ^werkgevers en 4 werklieden, die'voor de 1ste maal door de regeering worden gekozen en later jloor de organisatie, met een voorzitter en eén secretaris. De administratieve taak is geen geringe. Op 3 Juli mousten de Raden reeds met het opmaken van de rentekaarten zijn begonnen en bezig zijn met het inschrij ven der verzelceringspiichtigen (154 millioen). De Raden zijn op 3 juli wel begonnen, maar de maatschappelijke tóestanden van het oogenblik maakten het voor de -verschillende Raden niet mogelijk, zoo te beginnen als dit moest. Spr gaf hierna een beeld van de wettelijke bepalingen en wekte de aanwezigen op en vooral de besturen van de arbeidersorganisa ties, om zich op de hoogte te stellen van de geschriftjes, die de regeering zal uitgeven. Ook is het van belang, dat zij zich bekend maken met het streven, dat thans de gedwon gen vakopleiding wil van invalide geworden arbeiders. Spr. besprak hierop voor een groot deel hetgeen reeds in ons interview werd weerge geven en wees er daarbij nog op, dat de ar beider, die arbeid niet als een beroep ver richt, niet verzekeringsplichtig is. Als tusschenpersóon voor Bergen was me vrouw Klomp aangewezen en spr. wekte de patroons en de organisaties op zich voor de invulling der formulieren om haar te groe- peeren. Wanneer het gewei web t was, dan was spr. nog bereid om. in een'gecombmeerde vergade ring van leden van de arbeidersorganisaties de zaak te bespreken. De voorzitter oordeelde dit overbodig. Hij was overtuigd, dat èn de aanwezige patroons en de besturen van de organisaties het hunne zullen doen om de verzekeringsplichtigen in geschreven te krijgen .De leden zullen wel op de hoogte gebracht worden. Met eén woord van dank sloot spr. hierop de vergadering. Ter afwisseling van het artistieke strijkje, dat gedurende het seizoen in „De Rustende Jager" concerteert, zal zich van hedenavond af daar ook een bekend opera-duo (tenor en bariton) doen hooren. UIT OUDE NIEDuRP De heer M. H.Woutman heeft als voor zanger bij de herv. kerk alhier bedankt. UIT SCHERMERHORN. Mejuffrouw A. van Nienes, onderwijze res aan de openbare lagere schooi alhier, hoopt 1 Augifctus a.s. haar 25-jarig jubileum als zoodanig te herdenken. TENTOONSTELLING INDUSTRIE EN HANDEL VAN WORMERVEER. 9 TOT 18) AUGUSTUS 1919. Wij kunnen nu wat naders mededeelen om trent de van 9 tot 18 Augustus te Wormerveer te houden tentoonstellinggroot-, klein- indus trie en handel doen, voor zoover de toestand het toelaat, aan de tentoonstelling mede, zoo dat niet alleen alle beschikbare ruimte ver huurd' isjdodh nog min Totaliteit gezodrt moet worden. Het noodzakelijk bedrag van het waarborg fonds is mééridan volteekend. Naar wij vsraejnen zullen op enkele dagm gedurende den teteooMtelliagAijd wuigo fa brieken ter bezichtiging gesteld warden Gemeente Gasfabriek, Provinciaal E!ec- trisch bedrijf en de Stroomverko-op Maat schappij Zeeland zullen het nieuwste op hun gebied- demonstreeren. De technische commissie tracht alles tot een aangenaam geheel samen te voegen, terwijl de feestcommissie plannen vormt om de bezoe kers zoo aangenaam mogelijk bezig te hou den; vermoedelijk zullen den eersten Zondag de feesten van den N.-H. Athletiek -Bond ger houden worden terwijl, de tweede Zondag be stemd is voor een festival der beste 7aa;i«rhn Harmonie- en Fanfarecorpsen, f, Wij hopen p.s. week een vrij volledig pro gramma te kunnen mededeelen. i Nti)d >}i PU.Vi RAAD VAN ARBEID. In verband met het door ons gepubliceerde intervieuw met ,den voorzitter van -den Raad van Arbeid bleek ons, dat en werknemers en werkgevers verschillende vragen hebben te doen over de 3 December in werking treden de invaliditeitswet. Het verheugt ons daarom een deskundige bereid te hebben- gevonden om vragen van werkgevers en werknemers in ons blad te be antwoorden. De redactie is dan Ook van heden af bereid vragen in ontvangst te nemen. DE KAASMARKT. De aanvoer was heden een 10.000 K. G. minder dan de vorige wede. 'Gewoonlijk heeft men om dezen tijd reed3 den hoogsten aanvoer bereikt en dit is thans. wel in erge mate het geval nu de melkproduc tie door het mond- en kleuwzeer zooveel minder is geworden. De prijzen die de vorige week 74 waren gingeni nu 5 omhoog en liepen üus op tot 79. Het zal wel noodig zijn dat de regeering een percentage gaat vaststellen voor het Bln- nenlandsch gebruik tegen een maximumprijs, zooals voorheen geschiedde, want de prijzen worden nu zoo hoog, dait net publiek geen kaas me^r kan koopen. Er is nog lang' geen, surplus aan voedings producten en hoe het daarmede in het buiten land gesteld is blijkt wel uit het verzoek van de leerlingen van een „Ober-real Schuie" te Weenen, die gedurende de vacantia opname verzoeken bij weldadige Holland ,che familie's en zich uit erkentelijkheid daarvoor be reid verklaren spraakonderwijs te geven. Zij doen: hup. verzoek omdat, zooals zij be weren, de honger hun daartoe noodzaakt. De verhooging van de prijzen sluit weer een grooter deel van het kaasgebrulkeE tuit, maar is piet billijk. De regeering zal er noodwendig toe moeten komen om evenals dit met de boter geschiedt en vroeger met de kaas gebeurde," te be palen, dat er een 50% yan de productie te gen een aan te geven prijs voor binnenlands verbruik verkocht moei worden-. Het is ons bekend, dat de producenten en de handel daartegen geen .bezwaar maken. Doet de regeering dit niet, dan is te voorzien, dat bij openstelling van de grenzen, 'de kaas- prijzen nog meer stijgeff an dit heeft ook tot gevolg dat de melkprijzen omhoog gaan, -daar het nu al voordeeliger wordt om van de melk kaas te maken. Een scherpe controle op de baterproductie, waarvan 50% in het binnenland moet blijven is mede noodig. Wij hoorden nu al van com binaties die hun binnenlandsche afnemers in de steek -lieten, omdat men in het buitenland 90 ct. per K. 'O. meer ontvangt. EERVOL ONTSLAG. Aan den heer O. v?n der Wal is met in gang van heden. 4 Juli, op -zijn verzoek een eervol ontslag verleend als machinist aan de gemeente-gasfabriek alhier BELASTINGEN. De heer mr. W, C. H. van Dille» alhier is op zijn verzoek met ingang van 23 Juli a.s. eervol ontheven van de werkzaamsitelling als tijdelijk inspecteur der directe belastingen in de 2e afdeeling alhier. GESLAAGD. Heden slaagde 'voor het ejnd examen jiau de Zeevaartschool te Den Heelder de heer B. A. Reit^ma. - Aan ue- Handelshoogeschooi te Roitet0.4jn is geslaagd voor het examen Handelsecono mie de heel KI. Tigler de Lange. POLITIENIEUWS. Door een bewoner van Huiswaard werd aangifte gedaan van diefstal van eenige ko nijnen en waschgoed. Een onderzoek *verd in gesteld1. Hier ter stede zijn weer 3 rijwielen; ont vreemd. Aangehouden werd een marinier wiens aanhouding', terzake van desertie, in het poli tieblad was verzocht. Hij is ter beschikking van dm garnizoens commandant gesteld. CONCERT op ZONDAG 6 JULI, 's avonds van 7% tot 9 54 uur, in den Hout, te geven door het Stedelijk Muziekkorps, Directeur de heer H. A. Maas. Aangeboden aan H.H. Doktoren con gressisten door Burgemeester eh Wethouders van Alkmaar. Programma. 1. Oranje Nassau. Concert- marsch Jos. Kessels. 2. Ouverture tot de operette „Penelope" M. W. Petri. 3 Ballet-muziek van de opera „Faust" v Ch. Qounod. 1. Allegro tempo di valse; 2. Adaagio; 3. Allegretto; 4. Moderato maestoso; 5 Moderato con moto; 6. Allegretto; 7 Allegro-vivo. r Pauze. 4 Trois scènes de carnaval Sam. Vlessing 1. Cortege des groupes; 2. Ballet; 3. Mar- che aux flambeaux. 5 Ouverture tot de opera „Guillaume Tell" - G. Rossini. 6 Le variant Albert (tableau histo- rique) H. A. Maas. DE ALKMAARSCHE TTNKELETAMD. Op de Laat, waar wij al verschillende groo te magazijnen kunnen Vinden, waren wij gis terenavond tegenwoordig bij de opening van 'n nieuwen winkel op nr. 142 in kantoorboek en aanverwante artikelen van den heer L'. C©A ret. Wij kregen eten indruk van een flink cp- grnette zaak door een deskundig winkelier, die niet zal nalaten door doeltreffende uitstalling zijn artikelen den voorbijgangers aan te bevelen. Hij vergete echter niet dat een te schrille kleuren-combinatie pakkeiid als zij zijn moge op den duur niet boeien- kan. Als specialiteit werden ons eenige fraaie soorten luxe post getoond, wfelk papier bij koop* gratis van monogram zal worden voorzien Wij wenschen den heer Coret suc ces met den verkoop, ook wat berieft de bij branche van sport- en lederartikelen. RELIGIEUS-B ONTMOETINGSGELE GENHEDEN. Morgen en Zondag zullen te Schoorl de eerste algemeene religieuse ontmoetingsgele genheden in de Herv. Kerk plaatsvinden. Al len die hierin belangstellen, kunnen daaraan deelnemen. Ds. Boeke te Schoorl en de heer J. H. Smits (penningmeester) geven desge vraagd nadere inlichtingen en de voorwaar den voor deelname. PREDIKBEURTEN. juli. Alkmaar. (Jroote kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond, 6 uur, Ds. Vinke, Voorbereiding. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaai. tvang. Luth. kerk, 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde kerk, 10 uur, Ds. Luikénga van IJmuiden. Remonstrantsche kerk, 10.30 uur, Ds. We- gerif. Gereformeerde kerk, 10 uur, Ds. Meijer Avond 5 uur, Ds. Meijer, Heid. Cat. Zon dag 38. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, benevens Donderdagavond 8 uur, godsdienstoefening. LEGER DES HEILS (Liminerhoek.) Voorin. 7 en 10 uur en nam. 8 uur Ver lossingsbijeenkomst. UIT-DE OMGEVING. Hervormde Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Bosch. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Kapel Elim,J 0.30 uur, Da. J. H. Lede- boer van Amsterdam. BERGEN AAN ZEE, 11 uur, Ds. Sneth- lage van Heemskerk. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 en 6 uur, Ds. Stehouwer. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. de Jong. Chr. Geref. kerk, 9.30 en 2,30 uur, Ds. de Bruin. Doopsgez. kerk, 9.45 uur, Ds. de Jong. BURGERBRUG, 10 uur, Ds. Homstra. DIRKSHO'RN, 10 uur, Ds. Sinninghe Damsté. DRIEHUIZEN, 10 uur, Ds. Heep. EGMONDBINNEN, 10 uur, Ds. leGras. GRAFT, 10 uur,-Ds. Boers. GRÓET, IQ uur, Ds. Boeke. GROOTSCHERMER, 10 uur, Ds. Caste- lein. HEERHUGOWAARD, 9.30 uur, Ds. Broekema. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, de* Eerw. Heer K. Teeling van Amsterdam. HENSBROEK, 10 uur, Ds. Kruizinga. HOOGWOUD, 10 uur, Dr. v. Beek. KOEDIJK, 10 uur, Ds. v. Meurs. LIMMEN, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, avond 7.30 uur, Ds. Staal. NOORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, Ds. Staal. OBDAM, geen dienst. OTERLEEK, 10 uur, Ds. Spaargaren. OUDKARSPEL, avond 7 uur, Ds. We- gerif. OOSTGRAFTDIJK, avond 7 uur, Ds. Franck. OUDORP, 10 uur, Ds. Groot. DE RIJP, 10 uur. Ds. v. d. Most. v. Spijk. SCHERMERHORN, 9.30 uur, Ds. Franck van Westgraftdijk. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uut' Ds. v. d. Boor, ErA-pred. te 's-Qravenhage. ■"STOMPETOREN, geen dienst. ST. PANCRAS, 9.30 uur, geen dienst, nam 3 uur, Ds. Lammera. URSEM, 10 uur, Ds. Pardenne An- kringa. WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds. Oter- doom. WINKEL, 10 uur, Ds. Nijenhuis Ock- huijsen. '.-.-'V u ZUIDSCH ARWOUDE, 9.30 uur, Da. Lammers van St. Pancras. I HrsxamMie» van hidlnt -TEGEN DE INTERVENTIE IN RUSLAND. PARIJS, 4 Juli. Het Algemeen Verbond aan Arbeidèrsvereenigingen besloot in Frankrijk zoowel als in Italië op 21 Juli een algemeene staking van 24 uur te orga- niseeren. Geëischt wordt demobilisatie en terugkeer van- de troepen uit Rusland. De staking heeft verder plaats als pro testtegen de dure levensmiddelen en ten slotte wordt amnestie gevraagd voor hen die tijdens den oorlog gestraft werden. OVERWINNING DER BOLSJEWÏKI. BERLIJN, 4 Juli. De bladen melden, dat sinds 4 dagen in OostTjalicië een bloe dige slag geleverd wordt.*Het Oekrainsche leger van generaal Grekow werd tot over haast terugtrekken gedwongen uit 4 plaat sen. De Oekrainsche troepen zijn in hevige gevechten gewikkeld met 2 Poolsche legers, die groote versterkingen uit het Noorden kregen. De Polen hebben de strijd op het Bols jewistische front geheel gestaakt en werken met alle kracht tegen de Ockrainers. HET LUCHTSCHIP 8. BALTIMORE, 4 Juli. Op het bestuur bare luchtschip 8, dat hier is geland, om dat aan het schip eenige herstellingen moesten worden verricht, had gisteren, toen het voor anker lag, een ontploffing plaats. 80 Personen werden gewond, waar van eenige ernstig. Verondersteld wordt een gasontploffing. f,

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2