DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 156 Honderd een. en twintigste Jaargang. 919 ZATERDAG 5 J L L Uit den Alkmaarselten llaad. ge Builmihindsch overzicht. Oft nummer bestaat uit 3 bladen, Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 1,65, franco per post f 1,90, Bewijsnummers ct. Advertentieprijs 15 ©f, per regei, grootsr® Setter* ft! Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Teief. 3. tr plaatsruimte L'histoire se répète, zegt een Fransch spreekwoord, „de geschiedenis herhaalt Alles, wait om ons heen geschiedde, heeft reeds vroeger, zij het dan onder andere om standigheden, plaats gevonden en zal zich in de toekomst nog menigmaal herhalen, Toen wij ia de jongste vergadering van onzen gemeenteraad de uitroepen van verba zing en verontwaardiging hoorden over een bouw-oudernemiug, die, ondanks alle be- grootiugen en berekeningen, een finaucieele „shop" werd, toen kregen wij onwillekeurig liet gevoel, dat wij een soortgelijke zitting nog eens meegemaakt hadden en dat er sinds dien niets was veranderd eu niets was verbe terd. En, toen de heer Verkerk het woord „Karen- huis" noemde, zagen wij de treffende gelijke nis tusscheu wat zich in de zitting van 2U Februari afspeelde en wat in de laatste raadsvergadering is voorgevallen. Ook voor het Karenhuis was een begroo ting opgemaakt die kant noch wal raakte, ook daarvoor heeft de raad buitengewoon groote sommen gevoteerd en kwamen B. en W. ten slotte met een vergissing van 11(1,000 voor den dag, welke som desondanks met gewei gerd kou worden, omdat anders een half vol tooid gebouw blijft staan, waarvoor al het uitgegeven geld natuurlijk verspild zou zijn De Raad heeft de 110,000 toegestaan, maar niet dan na opgewonden debatten, niet dan na tevergeefs naar een, schuldige gezocht te hebben, dan na een commissie te hebben benoemd, welke op zoek naar dien schuldige tot dusverre nog nimmer iets van zich hoo- rcu liet. In de jongste raadszitting hebben wij een zelfde onverkwikkelijke geschiedenis opnieuw meegemaakt. Weer richtten de raadsleden, door ds voor stellen van B. en W. onaangenaam verrast, hun verwijten en protesten tot het college, weer moest er een som, voor ditmaal niet minder dan 225,000, toegestaan worden, omdat anders een ondernomen bouwwerk naar weiks voltooiing reikhalzend wordt uit gezien, halverwege gestaakt zou moeten wor den. Upnleuw bleek er een begrooting gemaakt, waarvoor geen enkele aannemer liet werk op zich durfde nemen en waren de latei aange vraagde credieten van dien aard, dat de bouw er wel mee begonnen, maar niet mee beëin digd kou worden. Op 22 .Maart 1(117 stond de Raad 320,(XX) toe of zooveel meer of minder (I) als later zou blijken uoodig te zijn voor het bouwen van 93 werkmanswoningen en bij de daarop volgende aanbesteding kwam slechts één bil- jet in, waarbij de raming met. de kleinigheid van ruim 100,000 overschreden werd, zoo dat de gunning toen niet plaats vond. Den 28 juni van dat jaar verhoogde de Raad het toegekende voorschot tot 350,000, waarop in September het Koninklijk Besluit van een gelijk voorschot mt 's Rijks kas volg de. In januari 1918 werd overgegaan tot aan besteding van 41 van de 96 benoodlgde wo ningen 93 werkmanswoningen en 3 win kelhuizen waarvoor men de raming baseer de op de oorspronkelijke begrootingscijfers, procentsgewijze vermeerderd met de vermoe delijk hoogere uitgaven voor materialen en arbeidsloonen. Toen was het al duidelijk, dat de 96 wo ningen aanzienlijk meer zouden kosten dan het daarvoor verleende crediet. Om zekerheid te verkrijgen omtrent het be drag, dat voor den bouw der overige 55 wo ningen zou worden gevorderd, had daarvan 7 Januari j.l. de aanbesteding plaats. Eerst toen kon men de dèbacle overzien. En richtten B. en W. zich toen tot den Raad, om van dit financieel schadepostje me- dedeeling te doen en zijn gevoelen te verne men Zij deden dit niet, maar gunden het werk een week na de aanbesteding. Het Rijk had een voorschot voor den bouw van 96 woningen verleend en het lag, zeggen B. en W., voor de hand, dat die bouw vol tooid moest worden. Nu kan, aldus het col lege, wel worden beweerd, dat wij den Raad, met het oog op de meerdere kosten, voorat machtiging hadden moeten vragen om met den bouw door te gaan, doch wij hadden tie overtuiging, dat, waar zoo menigmaal door den'Raad is aangedrongen op woningbouw, deze zaak zou worden goedgekeurd. Inderdaad een eigenaardig standpunt, waarvan het verkeerde trouwens door wet houder De Wit niet ontkend is kunnen wor den, Natuurlijk verlangt de Raad naar vluggen woningbouw, natuurlijk zal hij voor een half voltooid bouwwerk niet de gelden weigeren om hei voor bewoning geschikt te maken, maar zijn dit redenen om maar door te bou wen met absolute verzwijging van de onaan gename ontdekkihg, dat van de 359.000, be stemd voor 96 huizen, reeds voor de eerste 41 een bedrag van meer dan 200,000 noo- dig was? De vertraging, zeggen B. en W., vindt mede haar oorzaak in het feit, dat de oud- directcur van gemeentewerken zoo met werk overbelast was, dat hij niet eerder dan In April van dit jaar gelegenheid had, zich met dit onderwerp bezig te houden. De overbelasting van den oud-directeur der gemeentewerken begint langzamerhand spreekwoordelijk te worden. Meer dan eet» Is deze nu in den Raad als eeu excuus naar voren geschoven en met verwondering, vraagt men zich af, waarom die overbelasting niet eens weggenomen werd en zoo dit niet mogelijk was waarom dan niet een ander dan hij met de leiding en beoordeeling der werkzaamheden belast werd. In Januari 1918 werden de eerste 41 wo ningen welker bouw thans reeds voltooid is aanbesteed, half Januari 19!9 werd de bouw der overige 55 woningen gegund en eerst in April van dit jaar vindt de man, on der wiens leiding de bouw wordt uitge voerd, gelegenheid, zich met het onderwerp bezig te houden. En komt hij tot de berekening, dat voor den bouw van 41 woningen noodig geweest is 201,196,67%, dat voor den bouw van 55 woningen nog beschikbaar is 117,103.32", zoodat nog is aan te vi agen de voor den ver deren bouk benoodlgde 316,888,48)4 117,103,32)4 200,735,16. Men ziet, het rekensommetje is heel een voudig. Het tekort la niet meer dan 200.735.70, wat met het oog op loonsverhooging cn duurder materialen tot de som van 225,000 afgerond wordt. Zoodat wij, zeggen B. cn W. in bijlage 63, de eer hebben uwe vergaderinj in overwe ging te geven het navolgende besluit te ne men.., een r&z?uÜiagsyooraclscl te'verke nen van 225,000 enz enz. enz Is het wonder, dat na de geschiedenis met het Kaaenhuis deïe geheele kwestie een mr onaangenamen indruk moest maken, dat de Raad genoeg bleek te hebben wnn de traag heid waarmede een kwestie als deze behan deld is, van .begrootingen, die nicl met de werkelijkheid overeenstemmen, van tegenval- lertjes die in de honderdduizenden guldens loopen, van leiders die zoo overbelast zijn, dat zij geen tijd hebben om te doen wat men van hen verwachten mag, van becijferingen uit bouwkundige rekenboekjes die tot het te veel aanschaffen van 300.000 a 400.000 bouw- steenen leiden Wat heeft meu aan de commissie vcor Pu blieke Werken, ais dergelijke fouten niet voorzien en voorkomen kunnen worden? Er is geen geld, hebbbcn B. es» W. bij het treffen van maatregelen tot verlichting der financieel zwakkeren bij herhaling betuigd, maar ten slotte blijkt de gemeentekas toch telkens weer ia staat bij te springen, waai door verkeerde maatregelen finaucieele tekor ten ontstaan zijn. Mr. Prins heeft het in de laatste raadszit ting zoo duidelijk geziga: „ik heb, toen de reductie op den gasp rijs nog geen week gele den in behandeling kwam, tegengestemd, hoe wel ik weet, dat honderden daarmee gebaat verzeke- mist kan worden. Maar nu men een zeer groot offer voor 50 gezinnen vraagt, nu wordt het inderdaad niet gemakkelijk ge maakt aan wie de adviezen van B. en W. volgea*MH Iedere woning, aldus de heer Verkerk, zou naar men berekend had, 3739 kosten. Nu komt zij reeds op 6083,33 en bij het blok van 91 woningen legt men pl.m, 19200 per jaar toe. Rekent men dat de woningen 65 iaat meegaan, dan bedraagt het tekort 1248.000, waarvan de gemeente 124.800 betaalt Dat geld moet toch maar weer opgebracht worden. Het is niet anders, de fouten zijn niet meer te verbeteren en het niet toestaan van het O] nieuw aangevraagde voorschot van 22, zou de door den bouw reeds uitgegeven gel den nutteloos maken. Dus, stond de Raad morrend en prut telend opnieuw een som van 225.000 toe, met uitzondering van den heer Govers, die zoo verontwaardigd op den leider van dit bouwwerk is, dat hij het liever half voltooid laat, dan er nog een cent aan te besteden. Het was inderdaad wel het woningvraag stuk, dat op de jongste Raadsvergadering in zouden zijn, omdat ik afging op de verze ring van B. en W., dat 't geld er voor niet j op- bespreking is gekomen. Niet alleen is de vraag behandeld hoe de gemeente aan woningen komt, maar ook hoe de woningen aan huurders komen. Bij de Vereeniging „Volkshuisvesting" be hoort de exploitatie der z.g.n. gemeentewo ningen, die in den volksmond dien naam dra gen, omdat de gemeente, in overeenstemming met de Woningwet voorschotten en bijdra gen in de bouwkosten verstrekt. „Volkshuisvesting" nu heeft bepaald, dat de huizen naar volgorde van inschrijving zullen verhuurd worden, op welken regel geen uitzondering wordt gemaakt voor ge zinnen, die tengevolge van het door den kan tonrechter vernietigen van een uitspraak der Huurcommissic, dakloos dreigen te worden. De af deeling Alkmaar van ae S. D. A. P. en de Alkmaarsche Bcstuurdersbond verzochten om hieraan een einde te maken, dat de gemeente haar eigen woningen zal beheeren en administreeren, en B. en W. heb ben duidelijk gemaakt, waarom zij, met het oog op de wettelijke bepalingen, daaraan geen gevolg kunnen geven. Toch scheen de Raad de billijkheid van het verzoek in te zien en de heer Westerhof wil de hem dan ook de taak der verzoekers bij „Volkshuisvesting" doen overnemen. De voorzitter zag liever, dat verzoekers zich eerst zelf tot „Volkshuisvesting" wen den. Weigert men daar op het verzoek in te gaan, dan zal de Raad de motiveering van deze weigering nader kunnen beoordeclen en nagaan of er termen zijn zijnerzijds opnieuw het verzoek tot de bouwvereeniglng te rich ten. De beer Westerhof zag toch liever, dat de Raad zich maar onmiddellijk tot „Volkshui*- vesting" wendde, omdat een eerste weigering later moeilijk in een toestemming omgezet zou worden en de heer Cloeck bleek ge?n hoogen dunk van de onpartijdigheid van des Kantonrechters uitspraak te hebben, toen hij de vrees opperde, dat deze in de kaart van de huiseigenaren zou spelen en zich zou laten beïnvloeden door de zekerheid, dat de dak loos gewordene wel door de bouwvereeni- gingen voortgeholpen zouden worden. Een andere vraag is natuurlijk of de hoop op een huisje van „Volkshuisvesting" niet vele vrijwillige dakloozen in het leven zal roepen, maar het komt ons voor, dat ieder geval gemakkelijk afzonderlijk te D oordeden zal zijn. t Het resultaat der debatten ia dat de adres- seerende afdeel ingen door den heer Westerhof geadviseerd zullen worden zich rechtstreeks tot de bouwvereenigi.ng te wenden. Lloyd George heeft in het Lagerhuis ge sproken. Toen hij na zijn lang cn «iet succes be kroond verblijf te Parijs de zittingszaal bin nenkwam, kreeg hij natuurlijk een ovatie. Lloyd George hield vervolgens een rede, waarin hij het vmifstrachwt verdedigde e*h den nadruk legde op Duitschland's schuldig heid. 1 Iet tractaat had ten doel Duitscftland voor zijn wandaden te laten boeten en zulk sam voorbeeld te stellen, dait de eerzucht van de regeerders van volken, om te trachten zulk een schanddaad te herhalen, er door ontmoe digd zou worden. Elke bepaling, zoo rtep de Britsdie eerste- minister uit, was dan ook in overeenstemming met de hoogste eischen van recht en bi,'Rik- heid. Hij verdedigde vervolgen? het verbond met Frankrijk en de tijdelijke uitsluiting van Duitechlanö van het Voixcrcnverbond. Hij stond «til bij hei maudaatsteisel en de ar beidsovereenkomst en wees op üe groote rol welke Engeland in dezen oorlog gespeeld had. Ten slotte deed hij een beroep op de poli tieke eenheid en de handhaving van den geest van vaderlandsliefde. Na de rede vielen cp. de tribune voor üe vreemdelingen eenigs wanordelijkheden voor, zoodat de tribune ontruimd moest worden. Veivolgens sprak Adamson voor de Arbei derspartij de hoop uit. dat het Duitsche volk de voorwaarden van het vredesverdrag stipt uit zou voeren, waarbij men hei in den geest van grootmoedige verzoeningsgezindheid moest behandelen. Carson huldigde Lloyd George's verdien sten, welk voorbeeld in het Hoogerhuis door lord Ourson gevolgd werd. Teekend is dat Lloyd George's mededee lt ng, dat de Keizer te Londen zal terechtstaan, de grootste geestdrift gewekt heeft cn dat de minister het volk dit schouwspel zal doen ge nieten, zal stellig zijn populariteit vergroo- ten. Volgens de Times zullen ruim 20 geallieer de en geassocieerde mogendheden tot Neder land het verzoek om uitlevering van den Kei zer richten en dit verzoek zal geenszins een ultimatum zijn. De geallieerden zullen in hun nota de sou- vereine rechten van Nederland ten volle er kennen. Zij zullen de Nederlandsche regee ring vragen den Keizer over te geven en zich daarbij op het standpunt plaatsen van bevrij ders dér kleine naties, die in dc toekomst de bescherming van kleine staten trachten te ver zekeren, waartoe Nederland gerekend moet worden. Dat ziet er weer heelemaal uit als de echte Britsche propaganda, die in het begin van den oorlog zoo schitterende resultaten gehad heeft. Het bevrijden van kleine naties, de schitte rende leuze, waarmee zoo velen tot enthousi asme gebracht zijn, doet nogmaals opgeld nu de berechting van den Duitschen Keizer op het progamma staat. En het Engelsehe volk juicht. De avondbladen toonen zich bijzonder in genomen met Lloyd George's mededeeling. Toch waarschuwt de Westminster Gazette, dat men zich niet van de hoofdzaak moet la ten afleiden door zin voor het prikkelende. Als de Keizer, zegt het blad, hier te lande te recht staat, moet hij alle voorrechten van de Duitsche rechtspraak, stille waardigheid enz. genieten, waarop elke gevangene voor de rechtbank aanspraak kan maken. De Amerikaansche gedelegeerden zouden tegen de terechtstelling van den Keizer ge weest zijn en verlangd hebben, dat in geen ;eval de doodstraf zou worden uitgespro- en. Wanneer Wilhelm schuldig bevonden wordt, zou hij evenals Napoleon worden ver bannen en onder toezicht van den Volkeren bond geplaatst worden. De Morning Post zag liever, dat de Duit- schcrs zelf straften en de Londensche corres pondent van het blad zegt reden te hebben, aan te nemen, dat de Nederlandsche regeering vaster dan ooit besloten is om den gewezen Keizer niet aan de Geallieerden uit te leveren en er is geen enkel middel om haar er toe te dwingen. Zoo wendt het Engelsehe volk den blik naar Nederland en zoo kunnen wij het slacht offer worden van de jacht naar populariteit van volksleiders als Lloyd Oeorge. als Lloyd George. KORTE BERICHTEN, Men verwacht een ztkre onrust In ds Vertrmgde Staten smrbtt gewcl.dplegis.gan niet -onmogelijk zouden zij», Te New York wwdte heden de huizen der meer gegoeden en openbare gebouwen door de politie be waakt. Een vergadering die in1 Carnegie Hall zou worden genouden tegen bet bolsjewisme, is door de politie verboden opdat de radica le elementen niet geprovoceerd zullen wor den. Reuter verneemt, dat de veronderstelling, dat de regeering van Koltsjak officeel erkend zou zijn op een dwaling berust. De gealli eerden hebben, alleen maar beloofd door te zullen gaan met hem materieel te steunen. ut Peru is een revolutie uitgebroken. President Pario en het kabinet zijn gevangen gezet, De Engelsehe. regeering kondigt een wetsontwerp aan tot het toekennen van gelijke rechten aan de vrouw. Ia verschillende Italiaansche steden hadden relletjes plaats in verband met de duurte. De liongaarsche stad Arad Is onder Roemeensch bestuur gesteld. - Wilson wordt Dinsdagmiddag halfdrie te hoboken verwacht. Do Letten en d® Esten sloten esn wa- penstllftspé, Ook in Darmstadt ia een gedeeltelijke spoorwegstaking uitgebroken. Plunderingen, hadden, piaats lé Essen en fianm. Rpzing George zond naar aanleiding van de onderteekeptag van den vrede met Duitschland een zoer hartelijk telegram aan den koning van Italië. Dr. Artm Howard Shaw presidente van dm nationalen Amertkaanschea bond voor vrouwenkiesrecht is over/eden. Reuter verneemt, dat de Britsche troepen uit Rusland sullen worden teruggetrokken, Op verschillende plaatsen ia het Rijnsch-Westfaalsdie industriegebied vallen ongeregeldheden voor. De Honga&rsche troepen hebben Slowa kije ontruimd. ÜHinouk Slaton Genot aai. TWEEDE KAMER, in de zitting van gisteren werd de wet tot regeling van het Nyverhodaontterwijs zonder hoofdelijke «itemmiog aangenomen, evenals de supptetoire begrooting voor Ónderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Het amendement-Bomaas op laatstgenoemd ontwerp om 4000 subsidie te verleenen aan de stedelijke orkestvereeniging te Haarlem, werd ingetrokken na toezegging van den mi nister, de kwestie te zullen overwegen voor de volgende begrooting. Daarna werden de "algemeene beschouwin gen over de arbeidswet voortgezet De heer Nolens wees er op, dat reeds in het katholieke program van 1890 bestrijding van den overmatige» arbeidsduur van man nen voorkwam. Hij had geen bezwaar tegen vele algemeene maatregelen van bestuur, mits aan de bedrijfs-organisaties invloed wordt ge geven op de uitvoering der wet Spr. bestreed uitvoerig het productie-be zwaar door den heer Dresselhuijs naar voren gebracht. De heer W ij n k o o p eischte voor Domela Nieuwenhuis de eer op, het eerst den 8-uren dag te hebben gepropageerd, waaraan de S. D. A. P. later ontrouw ia geworden. Het eenige resultaat van het ontwerp kan zijn, dat de 8-urendag nog voor jaren van de' baan zal raken. Minister Aalberse betoogde, dat het ontwerp zoover gaat als op het oogenblik in ons land kan worden gegaan. Eiij zou zich daarom niet gemakkelijk van zijn standpunt laten afbrengen. Het ontwerp ia wel met spoed, doch niet onvoldoende voorbereid; het is de practische uitvoering van het waarach tig voornemen om den 8-urendag zoo spoedig mogelijk in te voeren, zonder het sociaal en economisch leven te veel te schaden. Een on derzoek naar de eventueele gevolgen moest afstuiten op het feit dat men zich daarbij zou moeten richten tot goeddeels bevooroordeelde personen. De minister durfde evenwel met de ze wet gerust in zee gaan. Hij hechtte aan voorspellingen omtrent den ondergang van allerlei bedrijven geen waarde. De wet is soe pel genoeg om de moeilijkheden, die zich zul len voordoen, uit den weg te gaan. Een afzonderlijke regeling voor scheep vaart, door den heer Rink gewenscht, is reeds mogelijk. Een regeling van de huisindustrie zal het volgend- jaar worden ingediend, het ontwerp bevat reeds nu bepalingen tegen het bezwaar van arbeid' van bloedverwanten van bedrijfshoofden. Over een wettelijke winkelsluiting, welke bij het Dep. van Landbouw in onderzoek is, is de Middeiistandsraad reeda gehoord. Sub-com missies van den Hoogen Raad van Arbeid zullen uitsluitend uit vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers en werkne mers bestaan en over algemeene maatregelen van bestuur worden gehoord. De landarbei- derswet zal dit jaar, de Landbouw-Ongeval- lenwet zal het volgend jaar bij de Kamer in komen. Uitbreiding van de leeftijdsgrens voor kin deren tot boven 13 jaar moet blijven afhan gen van de wijziging der Leerplichtwet. De ochtendbladen beschouwt spr. als een maat schappelijke noodzakelijkheid; de daarvoor noodige nachtarbeid moet dus worden toege staan. Anders is het evenwel met het Maan dagochtendblad, daar wil spr. nog eens over denken. De beer W ij n k o o p stelde voor, eerst de artikelen 24, 25, 26 en 27 (achturendag) te behandelen. Bij stemming over dit voorstel bleken 49 leden aanwezig (46 tegen 3 voor). Daarom werden ten 5 uren de beraadslagin gen verdaagd tot Dinsdag 1 uur. OORLOGSWINSTBELASTING. In de Memorie van Antwoord betreffende hei wetsontwerp tot wijziging der Wet op de Oorlogswinstbeiasting deelt de Minister van Financiën mede dat üij met alle in het Voor- loopig Verslag aan liet woord zijnde leden van oordeel is, dat de wet, zooals zij thans luidt, niet voor langen tijd gehandhaafd kan blijven. I>at de Minister de idee eener conjunctuur belasting geenszins verwerpt heeft men kun nen lezen in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, houdende algemeene beschouwingen over üe Staatsbegrooting voor 1919. Tot tiet indienen van een voorstel in de aldaar aangegeven richting zal vermoedelijk binnen niet te lan gen tijd kunnen worden overgegaan. De naam der voor te stellen belasting omtrent wlke de Minister thans nog niet in nadere bijzonderheden kan treden duidt reeds aan, dat er sprake zal zijn van eene belasting te betalen door allen die in vermogen zijn voor uitgegaan, doch niet alleen door hen, bij wien dit een gevolg is van het maken van oorlogs winst. Üp deze wijze zal de oorlogswinstüe- lasting met haar meer of minder toevallig ka rakter, vervangen worden door eene belasting die ook op den duur aan eischen van recht vaardigheid verm'ag te voldoen. Het ótelsal door den Minister aanvaard, brengt mede, dat dfe oorlogswinst, per saldo over de periode van 1 Augustus 1914 tot en met 31 Dec. 1918 gemaakt, aan de belasting is onderworpen. Hij ziet geen enkele reden om ten bate van na 31 December 1918 geleden oorlogsverliezen daarop uitzondering te ma ken, ook niet al betreffen die verliezen een vóór 1 Januari 1919 aangevangen boekjaar. Bij nota van wijzigingen wordt on. de vol gende nieuwe bepaling opgenomen: Indien over eenig jaar bedoeld bij art. 5, te weinig belasting is geheven, doordat bij hei vaststellen van het inkomen of van de winst over de verschillende jaren een verhes is aangenomen, hetwelk nader blijkt niet, of tot een lager bedrag dan dat, waarop het is begroot, te zijn geleden, toen de te weinig geheven belasting van den belastingplichtige of zijne erfgenamen, mits vóór 1 Januari 1924, worden nagevorderd. LIQUIDATIE VAN DE N. U. M. In de Donderdag te Utrecht gehouden ver gadering van de Algemeene Vereeniging van Nederlandsche in- en exporteurs werd mede deeling gedaan dat de N. U. M. in liquidatie treedt, zoodra het met de N1. U. M. te Londen gesloten agreement wordt ingetrokken. Deze intrekking kan einde dezes jaar tegemoet ge zien worden, doch wordt zeer spoedig moge lijk geacht. D vergadering besloot, 't bestuur op te dragen aan de regeering te verzoeken de wederzijdsche intrekking van de agreements te Londen ten spoedigste te bewerken. OPLEIDING TOT ONDEROFFICIER. Door den Inspecteur der Infanterie is be paald, dat van ae lichting 1919 bij de regi menten infanterie 54 miliciens tot aanvoerder in den rang van sergeant zullen worden op geleid. Deze opleiding zal worden gevolgd in de eerste plaats door hen, die zich daartoe op- 5even en geschikt worden geacht en in- ien zich geen voldoend aantal daarvoor be schikbaar stelt door hen, die tot het volgen dier opleiding worden verplicht. De opleiding heeft regimentsgewijze plaats. Zij, die bij de korpsen met eene -eerste-oefe- ning van niet langer dan acht en een halve maand tot onderofficier worden opgeleid^ zijn verplicht na volbrachte eerste-oefening nog ten hoogste drie en een halve maand in werkelijken dienst te blijven. NEDERLAND EN FRANKRIJK. De Parijsche correspondent van de Tel. vertelt van de oprichting van een economisch bureau als onderafdeeling van het Neder landsche gezantschap te Parijs, dat ten doel heeft handets- en industriëele betrekkingen aan te knoopen met Noord-Frankrijk en te vens den wederopbouw van dat gebied. Vandaag zullen twee-en-twintig Fransche landbouwers naar Nederland vertrekken om den Nederlandsche landbouw te bestudeeren. Deze delegatie zal gedurende haar verblijf in Nederland de gast zijn van de Nederland sche Vereeniging tot verspreiding van kennis omtrent Nederland in den vreemde. Zij zal officieel worden ontvangen door de Neder landsche regeering. Men kan zich een oordeel vormen omtrent de pogingen van Nederland om den herbouw van Noord-Frankrijk te bevorderen uit het feit, dat er een crediet van vijf-en-twintig millioen gulden voor toegestaan zal worden. Dit crediet is tot nu toe ruim voldoende voor de aankoopen, die de bevrijde streken in Ne derland hebben gedaan! Men vermoedt dat de Nederlandsche regeering bereid zou zijn, om het crediet nog uit te breiden. Bovendien bevindt zich thans een commis sie in Nederland, die belast is met den aan koop van vijftienduizend koeien, waaraan in de bevrijde streken een volkomen gebrek is, daar de Duitschers er meer dan een millioen koeien hebben opgeeischt. De Fransche boe ren stellen de Nederlandsche koeien boven alle andere. Voorts heeft de Nederlandsche regeering ter beschikking van de Fransdie regeering twee bekwame Nederlandsche ingenieurs ge- ZJCil."

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1