1 Honderd Een en Twintigste Jaargang. Zaterdag 5 Juli. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Doelt aankondiging. JLarktburiciiten. IN BEZET OEBIED. Een Nederlandsch milicien vertelt aan het Hbl. het volgende van zijn ervaringen op gedaan tijdens zijn verblijf in het aoor de Belgen bezette gebied van Duitschland. Als Nederlander in Duitschland woon achtig is het mij mogelijk, voorzien van de noodige papieren, het bezette gebied te be- tredeu. Met de bedoeling mijn ouders te be zoeken die in een vrij groote stad in het be zette gebied (links van den Rijn) wonen, ving ik op Zaterdag vóór Pinksteren, mijn reis aan. Mijne papieren waren in orde. De buitenlandscne verlofpas was mij bij de compagnie verstrekt; mijn passen die mij toegang moesten verleenen tot het bezette gebied was door een Belgischen consul in Holland geviseerd. Eenige dagen na mijn aankomst bij mijn ouders werd bijt mij thuis de mededeeling gedaan dat ik mij moest melden op het Bel gische bureau de süreté. Daar aangekomen werd mijn pas ingenomen onder mededee ling dat deze afgestempeld moest worden. Den volgenden dag terug komende om mijn afgestempelden pas in ontvangst te nemen, werd mij aangezegd, dat ik tot nader or der in arrest werd gesteld. Mijn pogingen om mijn onschuld te betuigen hadden geen succes. Evenmin mijn beroep op mijn Ne derlanderschap. Laatstgenoemde mededee ling had slechts ten gevolge dat men mij vroeg hoe in Nederland de stemming was ten opzichte van België, waarop ik als mijn meening te kennen gaf, dat de stemming te- d< einoetkomend was, doch dat ze kans liep, oor toedoen van een gedeelte der Belgische pers, minder tegemoetkomend te worden. Nadat ik vervolgens mijn naam, datum van geboorte, enz. had opgegeven, werd ik door een gewapend soldaat naar de gevange nis geleia en in arrest gesteld. Mijn hoop dat mijn zaak den volgenden dag in behan deling zou komen, ging niet in vervulling. Een advocaat, die op eenige uren van den dag voor de gevangenen te connsulteeren wwas, trachtte op mijn verzoek mijne invrij heidstelling te bewerken, maar vergeefs. Eindelijk, verscheidene dagen later, kwam mijn zaak voor en werd ik in gezelschap van meer gevangenen naar het gebouw geleid waar het onderzoek zou worden gehouden. Hoewel dit gebouw vlak naast de gevangenis stond, werden voor ieder persoon twee schildwachten met de bajonet op het geweer als geleide noodig geoordeeld. Nadat ik 4)4 uur in de stampvolle wacht kamer staande had doorgebracht, werd ik eindelijk voorgeroepen. Uit de voorlezing bleek mij, dat ik verdacht werd in het bezit te zijn van een valschen pas. Na eenig gepraat eri gevraag werd mij de uitslag medegedeeld. Deze luidde: vrijgesproken van het hem ten laste gelegde doch tevensveroordeelin tot het aantal dagen gevangenisstraf dat i reeds uitgezeten hadl Dit laatste vermoede lijk alleen om een verzoek om schadeloos stelling mijnerzijds te verhinderen. Van eenig protest heb ik mij onthouden, vreezen de, na mijn opgedane ervaringen, dan we derom In voorloopig arest te worden ge steld. Ik heb daarom volstaan met te verzoe ken, mij een bewijs van het gebeurde te willen verstrekken, ten einde mij te kunnen Verant- woordèn bij mijn compagniescommandant, daar ik buitn mijn schuld ruim 14 dagen te laat van het mij verleende verlof (dat ik blijkens het voorgaande nagenoeg geheel in gevangenschap doorbracht) terugkeerde. Dit bewijs werd mij verstrekt. Nadat ik 's middags in vrijheid gesteld was, had ik den avond van dien dag en even eens den volgenden dag (met het in orde brengen van mijn papieren voor mijn terug- naar Nederl ag heen) gele Belgische bezettingstroepen hunne keer naar Nederland ging namelijk weer een dag heen) gelegenheid toe te zien hoe de vreugde kenbaar maakten over de verklaring der Duitsche regeering de vredesvoorwaarden te zullen aannemen. Een groot' café in de stad werd binnenge drongen, die zich daar bevindende burgers (waaronder ikzelf) naar buiten gejaagd en het geheele inwendige van het lokaal ver nield. Tijdens deze bewerking werd een buf fetjuffrouw danig toegetakeld. De dronken soldaten begaven zich vervol gens weer op straat, sleepten de daar saam- gegroepte kameraden mede, waarna een ge- zamentlijke aanval ondernomen werd op de grootste spiegelruiten der aan de hoofdstra ten gelegen winkels. Alle ruiten werden voorbeeldig vernield. De enkele zich op straat bevindende dames werden op meer dan er gerlijke wijze lastig gevallen en gemoles teerd; het mannelijk geslacht werd van de trottoirs afgeduwd. De enkele officieren, die'zich op straat be vonden, waren in een minimum van tijd van het tooneel verdwenen. Zij achtten zien blijk baar niet in staat met eenige kans op succes in te grijpen. Den volgenden dag mochten de trams na vijf uur niet meer rijden. Restaurants en café's moesten om acht uur sluiten. Na het vorenstaande moet slechts als een kleinigheid beschouwd worden dat Belgische soldaten zich nitt ontzagen te baden zonder eenige bedekking in een vijver van een voof het publiek toegankelijk park, waar ze zich tevens vermaakten met het vernielen van roeibooten. En .dat alles geschiedde terwijl de vrede voor de deur stond, terwijl de burgerbevol king de bij hen ingekwartierde soldaten in alles zooveel mogelijk ter wille was, en ben niet beschouwde als vijanden maar als nwti- schen die onschuldig m den oorlog gegaan waren. DE KEIZER-KWESTIE. Lord Curzon legde in het Engelsche La- geihuis Donderdag een verklaring af, in den- zelfden zin als Lloyd Oeorge. Sprekende over de personen die verantwoordelijk zijn voor den oorlog, zeide hij, dat aan de Nederland- 8che regeering de uitlevering van den ex- Keizer zal worden gevraagd, die voor een, in ternationaal hof moet terecht staan. Dit is niét slechts een daad van gerechtigheid, maar ook een besliste noodzakelijkheid als waar borg tegen nieuwe aanvallen. De Londensche correspondent van de Tel. meldt d.d. 3 Juli: De mededeeling over het proces tegen den ex-Keizer heeft, zooals vanzelf spreekt, alge- meene belangstelling gewekt. Nooit tevoren is het gewezen hoofd van een ander land voor een Engelsch gerechtshof gedaagd sinds het li proces tegen de Schotsche Koningin, Maria, vóór de vereeniging van Engeland en Schot land. Ook bestaat er geen precedent voor een intergeallieerd gerechtehof, dat echter zonder moeite kan worden gevormd. Naar ik verneem, zullen de geallieerden binnenkort een commissie benoemen, om toe zicht te houden op Duitschland's naleving van het verdrag. Voor de onderdeden zullen verschillende sub-commissies worden ge vormd. Eén van deze zpl belast worden met de strafbepaling. Deze sub-commissie, die een hooggeplaatst Engelsch ambtenaar van de rechterlijke macht onder haar leden zal tellen, zal maatregelen nemen voor een behoorlijke samenstelling van het gerechtshof, waarvoor de Keizer zal ver schijnen en zal er voor zorgen, dat het zijn groote taak kan vervullen en Iedere straf op leggen, die vereischt wordt. waar verluidt, verwachten de geallieerde en eassocieerde mogendheden ook geen rooei- ijkheden wat betreft de uitlevering van den ex-Keizer. Haar nota's aan de Neaerlandsche regeering zullen natuurlijk in geen enkel op zicht het karakter van een ultimatum dragen, doch, onder volle erkenning van Nederland's souvreeine rechten, zal uitlevering worden ver zocht. De geallieerden zullen dit vragen als bevrijders en beschermers van de kleine sta ten waartoe ook Nederland behoort. Naar ik verneem, zal de ex-Keizer, als hij voor de rechtbank moet komen, de vroegere staatsgevangenis, den Tower, tot verblijf plaats krijgen. DE ONTSNAPTE TIJGER. Men schrijft aan de Deli Ct. van 13 Mei uit Sabang: De fauna van Sabang is sedert Zondag j.l. met een diersoort vermeerderd; konden onze Nimrods tot Zondag sléchte jachtlauweren oogsten met het schieten op groene duiven, groote slangen en varkens sedert Zondag avond1 hebben we onzen tijger en kunnen on ze jagers elkander de eer betwisten het beest te goeder tijdi neer te leggen. Maar laten 'we eerst even vertellen hoe we dat geluk hier deelachtig werden. Filis circus gaf hier sedert eenige dagen zijn voorstellingen en tot de gewilde num mers behoorde het optreden van den' dieren temmer met zijn tijgers. Er waren acht tijgers, doch meestal trad de temmer slechte met zeven dieren op: één, kor telings in Deli aangekocht, was nog niet vol doende betrouwbaar gedresseerd en werd, als de andere dieren in den ring gingen, vastge bonden in de kooi achtergehouden. Nadat Zondagavond het békende ijzeren hek was opgesteld werden de tijgers in den ring gelaten, de nog onvoldoende afgerichte tijger schijnt los geraakt te zijn van zijn ket ting althans hij trad mede in. De temmer trachtte hem terug te drijven, wat niet geluk te, scheen overigens niet al te veel gewicht aan het geval te hechten en maakte zich ge reed om met de dieren te gaan werken. Het bleek al spoedig dat het bewuste dier hinderlijk was bij de werkzaamheden, herhaal delijk moest de temmer geducht met de zweep optreden, eindelijk deed het beest een aanval op den temmer, stond tegen hem op en klauw de hem onder hevig gebrul in den schouder. en in den bui prikken, het dier weder van zich af te krijgen; daarna gaf hij het dier eenige hevige slagen met een zwaren stok op I INDISCHE LOOPEENDEN. Een dezer dagen vroeg men ons of we iets over de Indische Loopeenden wilden mede- deelen en wel wat hun behandeling betrof wanneer ze in een hok gehouden werden, de aard en hoeveelheid van voedsel, verzorging, enz. Met genoegen willen we hieraan voldoen, doch moeten dan beginnen met te verklaren dat men van en indische Loopeend, welke in een hok, dus beperkte ruimte wordt gehou. den niet dat genoegen en die voordeelen zal hebben, welke men gemeenlijk daarvan ver wacht. Ze zullen alleen daaraan kunnen vol doen, wanneer ze over een flinken uitloop kunnen beschikken, daar ze zeldzaam ijverig in het zoeken zijn en hun kostje grootendeels daarmede ophalen. Dan eerst komen hun zoo dikwijls geroem de nut-eigenschappen tot hun recht eu ma ken ze meermalen een eier-aantal, dat vari eert van 130 tot 'n 200 stuks toe, terwijl ook hun vroegrijpheid nog groote voordeelen meebrengt. De indische Loopeeend is gemak kelijk op te fokken en mag alleen gedurende haar eerste levensweken niet in 't vrije wa ter, zoodat men er dien tijd eenige zorg aan moet besteden. Haar voeding neemt n.l. wei nig tijd in beslag, daar ze, zooals reeds ge memoreerd, steeds ijverig in het voedselzoe ker zijn, zonder daarbij de lastige gewoon te van vele eenden te hebbben, die te ver van huis dwalen, waardoor dikwijls verliezen te betreuren zijn. Hun gewone voedsel bestaat uit afval van tafel en keuken. ^Voorts wat zemelen vermengd met gekookte aarda en een zeer weinig zout er door, a gedeeltelijke geweekte gerst, haver en mate, wat dierlijk voedsel en groenvoer, het z.g. eendenkroos is als groenvoer het meest aan te bevelen; verder komt hiervoor in aanmer king: sla, kool, enz. Twee maaltijden per dag zijn voldoende, n.l. 's ochtends bij voor keur zacht voer en tegen den avond geweekt graan. KALKPOOTEN. De z.g. Kalkpooten zijn besmettelijk en zeer hinderlijk voor de kippen, omdat zij ge durende den tijd dat ze zitten en die pooten verwarmen, dus hoofdzakelijk 's nachts, door hebben voorbijgangers kort voor het knaapje gevonden werd, een geweerschot gehoord. BRANDSTICHTING. Te Besoyen is dezer dagen een binnen brand ontstaan ten huize van P. v. d. C., waarbij volgens zijne mededeeling een bedrag van 800 mede zpu zijn verbrand, welke som hij als kermispot-houder onder zijn be rusting had, zoodat verschillende lieden, die hunne spaarpenningen bij hem hadden gede poneerd, zich bitter zagen teleurgesteld. Naar aanleiding hiervan hebben de mare chaussees thans ter plaatse een onderzoek in- esteld en v. d. P. In verhoor genomen, waar- ij hij heeft bekend, den brand opzettelijk te hebben gesticht, teneinde den schijn te wek ken, dat ook de spaarpenningen mede' waren verbrand. Hij gal voor, het geld te hebben ge bruikt bij het drijven van handel. DE EERSTE PAARDENMARKT TE ZAANDAM. Te Zaandam is Donderdag de eerste paan denmarkt gehouden, waarvoor door de Zaan- damsche Harddraverijvereenigiug het initia tief was genomen. Er waren 120 paarden aangevoerd met ta melijk vluggen handel. Voor de beste inzendingen van één eigenaar waren eenige geldprijzen uitgeloofd; ook de Vereeniging tot Opbeuring der Weekmarkten had een prijs beschikbaar gesteld» De uitgeloofde prijzen werden als volgt be haald: 100 Jan Zwart, Alkmaar; 50 Jb. van Thijn. Worraer; 50 K. Box, Ilpendam en 25 Jo. Lakeman, De Rijp, i (Buiten vrantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) M.' M. Vergunt ons nog een kleine opmerking te ïl: een ondragelijken jeuk geplaagd worden. :neid. He ij de meeste kip penhouders de zindelijkheid zeer veel te maken (-ok ter inlichting, voor zoover nog noodig, van op aansluiting wachtende.) Het is niet zóózeer het gebrek aan toestel len, als wel het gebrek aan lijnen, en wel spe ciaal in de volbezetie kabels, dat het onmoge lijk maakt, perceelen aan dergelijke volbezet- te kabels gelegen nog aan te sluiten, Gevolgen van onzindelijkfie treurig maar waar, dat bij de meeste ét is zeer kip- wenschen overlaat, tot schade van hun por- temonnaie. De kalkpooten worden veroor zaakt door een mijt (ook ongedierte dus) die onder de schubben der pooten huist. De be strijding is gelukkig nog al eenvoudig en kan op verschillende wijzen plaats vinden. De volgeudc is b.v. al een heel goede: Men smeert de pooten in met hertsolie of met een mengsel van één deel naftalinepetroleum (naftaline opgelost in petroleum) en 5 dety len gesmolten vaseline ol ander vet, dat men :edurende het afkoelen dooréén roert. Men en wascht een dag later de pooten met warm herhaalt dit insmeren den volgenden dag den kop. Het dier scheen voor deze argumen ten wel eenig respect te hebben en ging brom mend liggen. De temmer begon nu weder alsof er niete gebeurd was met de andere tijgéra te werken. Het publiek was reeds een weinig nerveus ge worden. Plotseling stond1 het bewuste dier weer op, liep even rond, had vermoedelijk een minder stevige plek tusscjien de verbindingen van het hekwerk ontdekt, stak zijn kop er doorheen en wrong vervolgens het heele lenige lichaam er door, en voor er zich iemand nog goed reken- j schap van kon geven .stond het dier vrij in het circus. Het dier liep kalm naar den kant waar het minste publiek zat, knipoogde even tegen een dame in de loge, die er nog al, goed uitzag doch van schrik lauw viel, wipte door dc loge in den eersten rang, waar alles reeds een goed heenkomen had gezocht en verdween, achter de muziek langs, uit de tent. Heel het optreden van het beest toekende snel beraden kalm overleg, geen zenuwachtig zoeken naar een uitgang, geen neiging om bloeddorstige aanvallen te döen al zou hij mogelijk iemand die hem had willen tegen houden wel even geknauwd hebben; de zeker heid waarmee hij langs de beste en meest lee- ge plaateen een uitweg wist te vinden was werkelijk merkwaardig. Het publiek ondertusschen had de zaak min der kalm opgenomen. !Het meest benauwd1 hadden het wel de loge- bezoekers aan den kant waar het dier uit brak, het was daar een algemoene zenuwachti ge vlucht; dames vielen flauw, heeren kwamen te vallen en bezeerden Zich min of meer, de vluggeren onder dé inlanders waren in de pa len' van het circus geklommen vrouwen en kinderen gilden kortom het was een volko men stadium van lichte paniek en dat er geen ernstige ongelukken zijn gebeurd, lag meer aan het fatsoeilijke optreden van den ontsnap ten tijger dan aan ae bezadigdheid van het publiek. Reeds den volgenden morgen werden er drie verscheurde geiten bij het circus gebracht waarvoor vergoeding werd betaald maar niettegenstaande ijverige nasporingen van militaire en civiele jagers is tot heden het dier niet onder schot gekomen. De echtev jagers hopen nu maar dat het bestuur zoo vriendelijk zal wezen om het dier een passende echtgenoote te verschaffen op dat het ras zich blijvend moge vestigen In de wildernissen van Poeloe Weh en zoodoende ook het jachtgenot van duurzamen aard mo ge 'zijn. zeepwater goed af. droogt ze daarna en smeert ze dan licht in met vaseline. OPLEIDING VOOR DIENSTBODEN. Voor eenigen tijd kwam in „School en Le ven" een artikel voor over wat een moeder voor haar dochter wenscht. De schrijfster achte speciale opleiding voor dienstboden niet noodig, als dé huisvrouwen, goed zijn opge leid. „Dienstboden" zegt ze, „worden het best opgeleid door de huisvrouw zelf." Naar aanleiding daarvan schrijven nu twee leeraressen bij het huishoudouderwijs, dat de voordeden van schoolonderwijs zijn: 1geleidelijke opklimming der leerstof (methode). 2. Opleiding onder deskundig toezicht. 3. Alle onderwijsbenoodigdheden zijn voorhanden zooals leermiddelen enz. 4. In een korten tijd wordt meur en beter de leerstof verwerkt. 5. De aanwezigheid van medeleerlingen heeft meestal goeden invloed op de karakter vorming van het kind. 6. De gezondheidsleer en voedingsleer worden praktisch toegepast, „Nadoelen van de opleiding door dé huis vrouw: 1. Onmethodisch werken. 2. Meestal niet onder deskundige lei ding. 3. Leermiddelen ontbreken. 4. De opleiding kan niet volledig zijn. 5. Van oudere aanwezige dienstboden wor den dikwijls verkeerde dingen overgenomen." In een naschrift schrijft de redacteur R. C (assimir) dat het artikel van mevrouw De Cocq zeer veel belangstelling heeft getrokken en aanleiding gaf tot een soort enquête in „De Hervorming", en dat het ook in Arnhem de prikkel was tot een bespreking omtrent de mo gelijkheid, een dergelijk onderwij» voor meis jes tot stand te brengen. „Naar het schijnt, zal die bespreking gevolgd worden door po- ingen, het verlangde te reallseeren", zegt NEDERLANDSCH OFFICIER AAN GEHOUDEN. Havas-Reuter seint d.d. gisteren uit Brus sel: Naar de „Nation Beige" meldt, werd een Nederlandsch officier, luitenant Graafland, die in uniform was en zijn zakken vol anti- Belgische pamfletter had, door Belgische sol daten aangehouden. Men heeft hem echter la ter weer los gelaten. WISSELLOOPER ZOEK. Donderdagmorgen werd een wissellooper van het bijkantoor Rotterdam der Twentsche Bank uitgezonden om voor ongeveer 10.000 aan wissels en kwitantiën te innen. Het geld is geincasseerd, doch de loopcr is tot heden niet teruggekeerd. OVERVLOED VAN .ONDERWIJZERS Men schrijft aan de Tel. Er schijnt op het oogenblik een overvloed van onderwijzers te zijn. Dit zou men tenmin ste afleiden uit het groote aantal sollicitan ten. Zoo hebben zich te Schagen niet minder dan 66, te Egmond aan Zee 80 sollicitanten voor de vacante betrekking van onderwijzer aangemeld. Aangezien beide gemeenten tot de laagste klase behooren, kan hoog salaris hier niet de oorzaak van dit groote aantal sollicitanten zijn. MOORD? Te Vijlen nabij Vaals is het 12-iarig zoon tje van ae familie A. dood in de weide gevon den. Het knaapje bleek door een geweerschot getroffen te zijn. Dc dader in onbekend. Wel (Wèl is het toestel-gebrek zóo groot, dat wij sinds lang tweede, zoogenaamde volg-tae- stellen, op eenzelfde aansluiting weigeren, terwijl te Arnhem, waar de Oemeente het net heeft, de vroeger reeds gegeven volg-toestel- len zelfs onverbiddelijk worden opgezegd en weggehaald om daarmede anderen te kunnen helpen. Hoogachtend; v. d. Dir. v. h. pi. Telefoonnet, A. POT Jzn. (Misschien bewijzen wij den heer Pot een dienst door hem te verwijzen naar een adver tentie in de „Telegraaf' van gisteravond waarin de firma F. E. ter Meulen en Co. te Enschede zeer billijk telefoontoestellen uit voorraad te leveren aanbiedt. Red, Alton. Grt.) Alkmaar, 4 Juli 1919. Mijnheer de Redacteur. Gaarne wenscht oudergeteekende een plaatsje in uw blad, waarvoor bij voorbaat zijn dank. Na het vele gesprokene en geschrevene in zake den gasprijs, heb ik tot heden nog niet één zakelijke motiveermg voor dezen gas prijs zien aangetoond. Nu is mijn meening deze: Daar wij nu, zooals meermalen in den Raad gezegd wordt, tot normalen toestanden moeten terug keeren, zou het m. i. niete meer dan billijk zijn, om eenigszins noralale prij zen te berekenen, wart die aalmoes, welke zooals voorheen op oen gasprijs werd gege ven, is toch uit den booze. Waar nu- de fa briek op een zesde van zijn capaciteit werkt, kan toch niet verlangd worden, dat daaf de volle winst uitgehaald wordt. Stel, dat de prijs nu eens op 10 cent wordt gesteld, dan geloof ik, dat het gébruik wel zoo toeneemt, dat van bijleggen geen sprake meer is, doch wel rendabel kan worden gemaakt, want een I; zakenman zegt tochhoe grqoter mijn omzet, 'j hoe grootcr mijn wiust. Gezien het onbe perkt verbruik wat nu is toegestaan, zal daar geen bezwaar tegen zijn. Wat heeft men ten slotte aan zoo'n reuzefabriek, waar 54 retor ten liggen en slechte 9 ervan dienst doen. Gaarne zou ik op bovenstaande van deskun dige zijde een antwoord willen zien. Nu niet meer gepraat over reductie of distributie, doch naar normale toestanden. EEN ABONNé. DE CARBOL5NEUM WONINGEN. I Geachte Redactie I Een opmerking naar aanleiding van het ge sprokene door ons geacht Raadslid, de heer v. d. Bosch in de raadsvergadering van 3 Ju- li 1.1. Volgens het verslag Lm Uw blad over de I vergadering der Raad, zeide de heer v. d. 'j Bosch„Toch is er een lichtpunt, alles is ver anderd en de huizen zijn al veranderd van karakter door de tijdi tnstandigheden, en ver wacht mag worden dat de huren kunnen stij gen." Tot zoo ver mijne geliefde. Bedoeld de heer v.d. Bosch daannede.de i huren van de z.gm. „caröolineumwoningen?" Niemand beter toch dan hij weet de lijdens- geschiedenis dezer woningen en zeer terecht !en nooit genoeg, heeft hij nig eens weer in de Raad- doen uitkomen wat de woningen hadden kunnen kosten indien er geen menschen en in Volkshuisvesting en in de Raad hadden geze- ten die omdat de architect geen Alkmaarder en ook nog katholiek was, het plan hebuea opgehouden zoolang als ze konden en oor zaak zijn dat de woningen van 2100 a 2200 in 1916 6000 hebben gekost in 1918. (Men moest voortaan en B. en W. en de Raad aansprakelijk stellen voor de finan- cieele stroppeu die zij de gemeente bezorgen, wellicht had dit invloed op de toevloed van gegadigde naar deze belangrijke fuctie). Dit ter overweging. Waar de heer v. d. Bosch, (die buiten al dat gemier heeft gestaan) weet dat de woningen aan de Eikelbergerstraat en verbeterd type zijn der woningen in de Uiteboschstraat, en de huurprijs niet hooger bedoeld was als 3.25 per week, hoe kan hij nu in hemels naam een lichtpunt zien in mogelijke verhoo ging vau den huurprijs die thans 5.per week bedraagt, de woningen zijü niet veran derd van karaicter, slechte de huurprijs. Is 5 per week niet genoeg voor i-en ka mer, keuken, klein voorkamertje, en 3 slaap kamertjes, alles zorgvuldig geteerd tud Kee- rens Looman voortreffelijke carbolineum, wel licht de laatste strop die hij onze gemeente bezorgde, en het onmogelijk maakt ae huizen opnieuw te .schilderen dan tegen groote kos-- ten! Is 5 per week niet voldoende voor derg lijke woningen die men alleen uit nood o trekt maar even hard; verlaat bij beter?? Het lichtpunt van den heer v. d. Bosch Zie ik dan ook niet, wel zie ik de strop steeds grooter worden, hopelijk komen er andere tij* dep en zullen eigen bouwers die niet van een ander mans leer maar van hun eigen leer snijden, weer eens woningen bouwen voor goedkooper prijs, met meer comfort. Dan zal de prijs dalen tot de effectieve waar de geachte heer v. d. Bosch, tot 3.25 of 3 50 en de gemeente er nog meer bij leg gen. Zoo zie ik het een duister-punt. Dankend voor de plaatsing, dw. dn. FENIJN. MOOI NEDERLAND. Voor ons ligt 't aardige, goed verzorgde boekje van de bekende schrijver D. J. v. d. ■ÉÉLJzeren Man." Ongetwijfeld te dé heer v. d. Ven onzen lezers reeds he Ven: „De Vughtsche badplaats, „De lekend door zijn uitgebrei de studies over Gelderland' e.d. en zoo kun- nea wij thans dit kleine deeltje eigenlijk meer brochure-vorm met blijdschap welkom heeten, waar het ons weer met een deel van ons vaderland doet kennis maken, dat nog weinig of niet bekend is en zeker in schoon heid niet voor den mooien Achterhoek of den prachtigen Veluwzoojn behoeft onder te doen. Een klein kaartje voorin toont aan hoe 'n nieuwe halte, even na 't station Vught 't berei ken van deze opkomende badplaats vergemak kelijkt heeft, 'n tweede plattegrondje. maakt ons duidelijk hoe deze ten opzichte van 's Her togenbosch is gesitueerd. Allereerst wordt ons verteld hoe dit mooie dorpje aan 't stille meer „ven" zoo luidt de landstaal aan zijn yervaarlijken naam komt. Niet, zooals 'n oppervlakkig gister misschien tienken mocht indachtig de roemrijke geschiedenis van 't verleden ter herinnering aan een bloed* dorstig roofedelman of woeste krijger; no, minder zoo hij al poëtischer is aaiigelegt aan nog langer her, den tijd van bosch goden, maar simpel en alleen ter herinnering aan 'n geweldig stuk werkvereshaffing. 'n Veertig jaar geleden toch, werd daar op die piek een eigenaardige, wonderlijk groote ma chine gebracht, die bij bakken vol het witte heidezand uit den grond schepte,-dat dan in lange, eindelooze treinen weggevoerd werd naar den Bosch, waar 't diende tot vorming van een vasten ondergrond der nieuwere wij ken. En de lompe baggermolen, welke niet afliet den kuil dieper en dieper te graven die „IJzeren Man," gelijk de bevolking vol hiu'i >r zooals ons Hollandsch volk Ta 't aster noeuide, zou in 't eind door onver- ni'" 'den arbeid 't meer uitdiepen, dat nu 't kleinte dorpje tot zulk een grootsche schoon heid strekt en er van doet ontstaan, langzaam, maar zeker: 'n gezochte badplaats, 'n foren senstadje neen, geen steedsche allures, hoopt tie schrijver, zal dit bij uitstek landelijk dorpje gaan aannemen, al wenscht hij wel door zijn boeksken den vollen aandacht van 't publiek tot dit. stuk Nedertaudsch natuur schoon te hebben. - Verscheidene aardige kieken maken 't zeker verleidelijk er eens n uitstaje aan te wagen. Ook Vught zelf en haar naaste omgeving 't oude kasteel Mau- rick. 't Karthuizerklooster e.a. worden op de bekend boeiende wijze beschreven. Het schijnt ons dat zorgvuldig uit vele oude historische bronnen geput werd om nauwkeurige bijzon derheden te kunnen vermelden. Lenige il lusies van den heer v. d. V. (en van Mej. Prof Joh. Wetterdijk) om in deze omstreken «een „Nationaal Park" te leggen een en orme plantentuin, ,iaal voor de Boskoop- sche kweekers, dor tevens voor geheel Neder land 'n soort proef- of toontuin op plantkun dig gebied, zooals b.v. Artis is voor 't Die renrijk wij kunnen hierop thans niet ver der ingaan. Daarvoor leze teder belangstellende deze leerzame prospectus zelf, mede veot de nog vele goede wenken, die de schrijver niet kan nalaten aan den tekst toe te voegen, ten op zichte van de zorg van 't publiek om toch met onze duinen, heiden en bosschen te verontrei nigen en beschadigen, welke regels hij heeft samengevat in een „tiengeboden" stelsel voor den doortrekkenden toerist. WIJDENES, 4 Juli. Veiling Tuindersbe- lang. Aardbeien 28—35 ct., kruisbessen 11—14 ct., frambozen 3742 ct., krsen 38 ct., peu len 14—22 ct., alles per pond, bloemkool 23—27 ^t., wortelen 12"/»14 ct. per boa, tuinboonen 1.30 per 15 kilo, slaboonen 38 ct. per 100. VENHUIZEN, 4 Juli. Veiling de Zuider kogge. Schotsche Muizen 2.80 a 3.50, kleine 1.60 a 1.90, per 50 K.G. Aanvoer 2045 baal. ZWAAG, 4 Juli. Veiling Bangert en Om streken. Prijzen van heden: Kruisbessen 48 ct., aardbeien 2036 ct., wortelen 1013 ct., bloemkool 20—35 ct., rabarber 1016 ct., sla 1—3 ct., aardap pelen 3.40, tuinboonen 46 ct. NOORDSCHARWQUDE, 4 Juli. Schotsche muizen 6.50 a 8.50, Kok- sianen 6 6.30, Schoolmeesters 8 h 9, drielingen 4.50 a 5.20, kleine 2.90 h 3, per 100 K.G., rabarber 7.80 a 9 per 100 bos. BROEK OP LANOENDIJK (Langedij- ker Groenteveiling), 4 Juli 1919. In de heden gehouden veilingen werd be taald voor: Rabarber 7.70, Idem 2de soort 3.60 h 4.50, wortelen 9.80 af 1.60 per lé)ü K G., id. 2de söort 0.90 1.20 per 100 K.G. Aardappelen: Schotsche 6.60 h 9.60, Schoolmeesters 8 a 9.60. drie lingen 4 h 5 80, kleine 2.00 k j 3.00. Aanvoer: 60.225 K.G. wortelen. 370.200 K G groote aardappelen, 42.250 K.G. drie lingen. 4000 K.G rabarber. HElLOO, 4 Juli. Exportveiling. Aardbeien 0.56 tot f 0.61)4 per K.O Peulen 0.32 tot 0.39% per K.G. Doperwten 0.29 tot 0.33 per K.O. Tuinboonen 0.06)4 tot 0.09 per.-K.G. Sla 0.60 toi 0.92 per K.O. "56. ItHV

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 9