j ielegrainiiieM van lieden provinciaal Nieuws. (jüiiuettgd Nieuws. uitsla® opgeleverd, dal de maatschappij zich zal blijven wijden aan het geneeskundig be- roepsbelang, maar ook dat ze meer dan ooit zich bewust zal rijn, dat de geneeskunst ia een dienend fcercap aa dat v3ar te den. Geen bindend beskit, geen dogma eok van medische gedragsleer zal hun Runnen afhou den van wat hun persoonlijk plichtgevoel hun voorschrijft te doen in1 het belang der zie ken. Ziehier de grens der geneeskundige soli dariteit. Met de verklaring, dat het doel van alle actie moet zijn de bevordering der genees kunst verklaarde spr. de 70ste jaarvergade ring voor geopend. Na de toegejuichte rede van den voorzitter sprak deze een woord van welkom tot het dagelijksch bestuur en tot den burgemeester. Spr. wees er op, dat Alkmaar steeds een open oog heeft voor de verbetering van volkshuis vesting. Spr. wees op het voortreffelijke slachthuis, op de vaderlijke zorg voor de jeugd (rookverbod), op den steun aan Kin dervoeding. Spr. uitte den wensch, dat de burgemeester nog jaren lang in de burge meesterskamer van het mooie en oude stad huis mocht werkzaam zijn. De burgemeester sprak een woord van dank voor de welgemeende woorden tot het dagelijksch bestuur en hem persoonlijk. Spr. noemde het een voorrecht voor Alkmaar, dat het de 70ste algemeene vergadering mag huisvesten en zeide dat een officieele ont vangst ten stadnuize niet had plaats gehad, omdat dit niet in overeenstemming was met de wenschen van het hoofdbestuur. Dat de vergadering niet in de raadszaal plaats had, kwam omdat deze voor het groot aantal deel nemers te klein was. Voor het dagelijksch be stuur was dit geen teleurstelling, daar zij zich verheugt in den grooten bloei van de Maatschappij. Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat de 70e algemeene vergadering in alle opzichten moge slagen en bijdragen tot den bloei en den groei van de Maatschap pij. (Applaus). Op voorstel van den voorzitter werd be sloten een telegram van hulde aan H. M. de Koningin te zenden. Tegenwoordig waren 48 afdeelingen met 125 stemmen. Ter nagedachtenis van de overleden leden verhieven de leden zich van hunne zetels. Uit het door den secretaris Dr. Schreve uit gebrachte jaarverslag deelen wij" mede, dat het hoofdbestuur tot leden van ae commissie die een rapport zal hebben uit te brengen aan de regeering over de aanstelling en honoree ring van genecsheeren aan gevangenissen, had benoemd de heeren J. Casparie te 's-Her- togenbosch, H. J. Overboek te Amsterdam, G. J. Swaep te Breda en L. Woliring te Leeu warden; dat uit 't door den distriefsraad ge houden onderzoek inzake het verstrekken van een verklaring voor een zieke waarbij aan de zen sterke drank als geneesmiddel was voorge schreven, zoodat een aantal houders van al coholhoudende niet sterke dranken misbruik had kunnen maken was gebleken dat de be trokken geneesheer vrij uitging, wat aan den minister van binnenlandsche zaken ter ken- nisse was gebracht; dat de maatschappij aan den minister van Landbouw adresseerde over de ondervoeding van ons volk, waardoor dè weerstand om een ziekte te boven te komen begon te ontbreken en daarom op ge lijke verdeeling van den voedselvoorraad had aangedrongen; dat prof. J. V. A. Wertheim Salomons, dr. N. Voorhoeve te Amsterdam, met dr. H. A. M. M. Lammers te Rotterdam, voor de Ned. Vereeniging voor electrologie en röntgenologie op het verzoek van het hoofd bestuur aan de Rijksverzekeringsbank een ad vies hadden uitgebracht over de toe te ken nen vergoeding voor röntgenbestraling en ra- diumbehandeling; dat tot leden van ae com missie, die de toenemende bedreiging van de volksgezondheid en volkswelvaart tenge volge van de aanprijzing en verkoop van1 kwakzalversmiddelen zal hebben te bestudeeren, bestaat uit dr. Abrahams te Amsterdam voor de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Genees-kunst, den apotheker Snogghe te Breda voor de Ned. Maatschappij ter bevordering der Phar- macie en Mr. W. P. Koning te Amsterdam voor de vereeniging tot bestrijding der kwak zalverij en dr. B. H. S. Stieler te Hilversum voor de Vereeniging „Het Groene Kruis"dat het hoofdbestuur zich na de door het be stuur der C. O. en C. V. gegeven toelichtin gen met het door deze beide organisaties in de conferentie met de Landelijke federatie van ziekenfondswezen ingenomen standpunt ver- eenigde, waarbij medewerking werd toegezegd tot het sluiten van overeenkomsten met de fe deratie in al die plaatsen waar geneesheeren, al zijn het er ook maar enkelen, aan de zie kenfondsen en het bestuur der C. O. en C. V. zooveel mogelijk zullen medewerken aan de uitvoering eener verzekeringswet en dan in overeenstemming daarmede op te richten zie kenfondsen; dat op het verzoek van het hoofd bestuur om opgave aan welke middenstands ziekte verzekeringsinstellingen de leden ver honden waren en hoeveel daarvan het inko men bedroeg geen enkel antwoord inkwam, waarom het hoofdbestuur besloot, het bindend besluit, waarbij bepaald werd, dat het de le den verboden werd zich te verbinden of var- bonden te blijven als behandelend genees heer aan instellingen tot ziekteverzekering van den middenstand, in zijn strekking uit te breiden; dat het hoofdbestuur tot leden der commissie voor sociaal hygiënische aangele genheden had benoemd de heeren E. J. Bu- ning te Velp, R N. M. Eijkel te Nijmegen, L. Heyermans te Amsterdam, M. D. Horst te Leiden, A. van Rhijn te Leiden, D. Schum- mers te Zeist, J. C. L. Wortman te Amster dam, dat de door het in Januari opgetreden hoofdbestuur ingestelde enquête naar de vraag of het, afgezien van de mogelijkheid van de onmiddellijke uitvoering met het oog op de in te voeren ziektewet, al dan niet ge- wenscht is dat de maatschappij zich onttrek- ke aan de behartiging der vakbelangen in stofi'elijken zin en dat de maatschappij er toe overgaat dit deel van haar taak over te dra gen aan lichamen buiten de maatschappij, tot resultaat had gehad, dat 710 antwoorden be vestigend nadden beantwoord, tegen1 634 ont kennend en 16 van onwaarde dat door het H B. tot leden der commissie tot onderzoek der toestanden in Nederland op physisch-the- rapeutisch gebied waren gekozen de heeren C. C. Delprat te Amsterdam, j. C M H®r»- man te Laag-Soeren, C. T. Schreve te Amster dam, H. Treub te Laren en J. H Zaaijer te Leiden; dat een aantal doktoren in den lande aan dr. A. Sikkel als Héér van. op^ehevec bureau voor dbktersnoedvooTvl^nictg, uit dank bfi'ïrboid vac, P* ygG dc-ar feetn vturicfete eza kamorisrichtirg cp zijn burèau k*dd® aan geboden, dat tot leden yan de commissie „her vorming gerechtelijk geneeskundig onder zoek" waren benoemd de heeren J. M. Baart de la Faille te Utrecht, J. Casparie te 's-Her- togenbosch, R. de Josselin de Jong te Rotter dam en E. J. Swaep te Breda, dat het getal afdeelingen 61 bleef, dat de maatschappij se dert het vorig jaar door den dood 49 leden verloor; dat het ledental tot 3077 klom en het getal algemeene leden tot 25dat het van 20 Juni 1918 tot 20 Juni 1919 aantal bij! het bureau ingekomen en uitgegane stukken 4779 bedroeg en de uitgaven van dat bureau ge durende 1918: 8234,87. Het jaarverslag werd onveranderd goedge keurd. De voorzitter deelde mede, welke onder handelingen het hoofdbestuur met den mi nister van arbeid had gevoerd over de samen stelling van een commissie van advies, waar op de ziekteverzorging in aansluiting aan de ziekteverzekering zou kunnen worden gere geld. Het hoofdbestuur had 3 leden aanbevo len. doch de minister had geen van hen be noemd. Na bespreking werd een motie aangeno men, waarin de vergadering haar leedwezen uitsprak over het feit, dat de minister geen re kening had gehouden met het representatieve karakter van de Maatschappij en haar voor lichting niet gevraagd nad. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen zich tot den minister te richten, om te berei ken, dat de minister alsnog de doktoren be noemt. Het verslag van den hoofdbestuurder-pen ningmeester de heer C. van der Meulen wijst aan inkomsten over 1918 39606,905 en aan uitgaven 39675,555 aan, zoodat het nadee- lig saldo 68,65 bedraagt. Bij de bespreking van den staat van inkom sten werd de wenschelijkheid betoogd om de inkomsten te versterken, aangezien de maat schappij financieel niet sterk genoeg is. Over een tiental verslagen van verschil lende commissiën werden besluiten geno men. Met applaus werd de mededeeling verno men, dat de vertegenwoordiger der maat schappij 4000 in het ondersteuningsfonds had gestort, die hij voor zijn bemoeiïngen van het gemeentebestuur van Utrecht had ontvangen. y' Betoogd werd, dat het niet gewenscht was, dat in het tijdschrift een advertentie had ge staan voor een geneeskundige voor een uit gesloten ziekenfonds. Medegedeeld werd, dat deze advertentie er abussievelijk was ingekomen. Een waarschuwing om niet te sollieieeren zal in het tijdschrift geplaatst worden. Besloten werd een telegram van dank en wenschen voor herstel te zenden aan Dr. van Bruge, secretaris-penningmeester van de com missie van de C. O. Op voorstel van het hoofdbestuur werd het volgende bindende besluit genomen: „De leden der Ned. Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst verbinden zich, di rect neen indirect, mondeling noch schrifte lijk, met ziekteverzekeringsmaatschappiien voor den middenstand of daarmede door het hoofdbestuur gelijk te stellen instellingen, overeenkomsten tot het verieenen van genees kundige hulp aan haar verzekerden aan te gaan, te bestendigen of voor te bereiden." Dit besluit werd genomen met algemeene, 133 stemmen, 15 afdeelingen waren afwezig. De afd. Zaanland stelde voor het hoofdbe stuur te verzoeken een commissie in te stel len teneinde een rapport uil te brengen op de 71ste vergadering over het onderwerp: Art sen staatsambtenaren". Medegedeeld werd, dat minister Aalberse overweegt om de artsen een positie als de no tarissen te laten bekleeden. De voorzitter begreep niet dat de heer Snoeck Henkemans deze commissie niet wil de. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. Alleen, de heer Snoeck Henkemans stemde tegen. Besloten werd het thans loopende con tract met de Ned. Maatschappij ter Bevorde ring der Pharmacie op te zeggen. Dr. Cohen lichtte het door de C. O. en C. V. geweuschte nieuwe contract toe, waarme de de Ned. Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie zich ook kon vereenigen. Dit nieuwe contract zal later in behande ling komen. In het Hoofdbestuur werden gekozen voor district I de heer Dr. Sikkel, voor district II Dr. Vrendenberg te Koog a. d. Zaan, voor district III Dr. Klinkert Sr., Rotterdam, voor district IV Dr. Fehmers te Rotterdam en voor district V Dr. Bolle te Middelburg, en voor district VI Dr. Buning te Arnhem, voor dis trict VII Dr. Alderhoff te Utrecht, voor dis trict VIII Dr. Gooszen te Deventer, voor dis trict IX Prof. Nijhoff te Groningen. Tot hoofdbestuurder-penningmeester werd herkozen Dr. L. C. v. d. Meulen te Amster dam. Tot lid van de Centrale Commissie voor beroepsbelangen werd gekozen Dr. H. Pink hof te Amsterdam. Tot lid in de Centrale Commissie voor de beroepsbelangen werd gekozen Dr. J. Leijdes- dorff te Meppel; idem Dr. A. J. A. Thomas te Baarn; lot plaatsvervangend lid Dr. Offer- liaus te Utrecht; tot lid in de commissie van beheer van liet Ondersteuningsfonds Dr. Hal- bertsma te Rotterdam. Tot lid van den raad van beroep werd ge kozen Dr. Deelen te Tilburg; idem Dr. v. d. Goot te 's-Gravenhage. Benoemd werd tot secretaris-penning meester van net bestuur der centrale organi satie de héér Dr. Hamaker te Groningen; tot onder-voorzitter van deze organisatie Dr. Stiele te Hilversum. Besloten werd in het tijdschrift voor ge neeskunde den leden van de maatschappij te waarschuwen voor het aangaan van verbinte nissen met het Ziekenfonds voor den Arbei denden Stand te Deventer. Na het gebruik van het noenmaal begaf men zich per tram naar Schoorl, vanwaar een wandeling gemaakt werd naar Bergen, waar om 6 uur in „De Rustende Jager" gedineerd werd. inrichting. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKcRlJ. Gedurende de maand Juni werd de Open bare Leeszaal en Boekerij met (te volgende boekwerken uitgebreid. A 78 Bijbelsch-kerkelijk woordenboek III J. W. Aalders, De kerk. C 632 Hulzen, Q. van, Zwervers, le bun del. D 403 Alcott, L. M., Fijne handschoenen. D 4j5 Pressensé, Mevr. de, Ursula. D 416 Regenstein, CA, Onder de menschen, naar het Duitsch, door H. Koor- ders-Boeke. 2e dr. F 329 Oerok, K-, Pfingstrosen. I 122 Oram, J., In den Harz. I 99 Brondgeest, T., Nederlanders in In- dië. K 241 Sauerbeck, E., Der Kriegsausrubh. Eine Darstelling voor neutraler Seite an Hand des Aktesmaterial. K 242 CarlylA, Th., Brief an die Times vom 11 Nov. 1870. K 243 Meinecke, Geschichte der links- rheinischen Gebietsfragen. K 244 Das Elsasz. Volks imd Kulturfra- gen. K 245 Dillen, J. Ovm, De Russische Re volutie. K 246 Many, Ch. de, Don Carlos et Phi lippe II. K 215b Holwerda, J. H., Nederland's vroeg ste geschiedenis in beeld. Oud heidkundige platenatlas. L 197 Sanders, A. WHet Taylorstelsel en de arbeiders. 2e dr. L 198 Tempel, P. van den, Het goed recht der hedendaagsche vrouwenbe weging. L 199 Sch&ffle, A. L. Pr. Die Aussichts- losigkeit der Socialdemocratie. 3e dr. L 200 Polak, S., Beknopte geschiedenis der Staathuishoudkunde in theorie en praktijk, 2 dln. L 201 Elsass-Lothringen. Zahten und Tatsachen. L 202 Wat vrouwen weten moeten. De voornaamste staatkundige par tijen. L 203 Samter, A., Qesellschafüiches Pri- vat-Eigenihum als Grundlage der Socialpoiitik. L 204 Fliirscheim, AL, Individualisme en Socialisme of de werkelijke be- teekenis v. h. Groud-vraagstuk. L 205 Perkins Stetson, Ch., De economi sche toestand der vrouw, vert. d. A. H. Jacobs. Verslag v. college v. cura toren en v. d. hoofddirecteur- v. h. Kon. Ned. Meteorologisch in- etituut over hei jaar 1918. M 58 IJ bink, J. B.r Het testament van mijn jeugd. N 155 BavinckH., Schepping of ontwik keling. N 156 Wijnaendts, Francken, De evolutie van het huwelijk. N 157 Uden Mosman, H., Letterkundige nalatenschap. N 158 Watson, Zielszorg en herderlijk ambt. N 159 Schare, F., Jezus. N 160 Hooijkaas, L, Een twaalftal nage laten leerredenen. N 161 Bergh v. Eijsinga H. W. Ph. E. v. d., Van eeuwige dingen. 2e bundd. Q 41 Rossem, C. P. van, Het moderne Franschfi tooneel. Q 41 Vermeulen, M., De twee muzieken. 2 dln. Q 41 Serrurier, C., De pensies van Pas cal. Q 41 Nijlen, J. van, Charles Péguy. Q 42 Zuylen i'. Nijevelt, j. A. TL, Mu zikale studiën. Q 43 Hanslick, E., Vom Mlusikaliscli. Schonen. R 79 Hofstee, M. L. J. en Castendijk, R. De algemeene principes van het vliegen. (Luchtvaartk. bibl. afl. I) R 80 Heasden, L. van, Handleiding tot de burgerlijke bouwkunde door F. Lz. Berghuis. 9e dr. S 35 Rosendael, J. B. van, Vrucht van Onderzoek op Conchyliologisch gebied. V 25 Walch, L., Willem Royaards. X 39 Asser, T. M. C., Schets v. h. Ned. Handelsrecht. Broch. Port. 4. De Arbeidsbeurs voor den Indischen dienst. Aanwinsten der Nutsbibliotheek. Nut 1509 Potgieter, E. Verspreide en nagelaten werken. Proza,' poëzie, kritische studiën. 8 dln. Nut 1183a Vosmaer, C., Vlugmaren. Nut 1508 Webster, De Tarweprinses. Nut 1289 Bosscha, J., Het leven v. Wil lem II. Nut 1510 Foore, Annie, Vrijheidszin en dwingelandij. 3 dln. Nut 1511 Mill, Stuart, Natuur en gods dienst. ALKMAARSCH BIOSCOOP-THéATER. De Arnei ikaansche filmfabrieken verstaan toch maar de kunst om de spanning er in te houden. De vijfde serie van „Het Mysterie" brengt de toeschouwers weer een stapje ver der naar de ontknooping. Toen Pierre la Ruc er in geslaagd was het halssnoer uit de kluis van Stanley te halen, doch Robert Clay- Ion, vermomd als lid van net geheimzinnige benootschap, hem dit weer ongemerkt wist te ontnemen, brak een luid applaus los. Dit gebeurt alleen als de pogingen der misdadi gers schipbreuk lijden, wat toch wel teeke nend is. Na deze vijfde serie komt als zesde: „De gekwelde ziel", die er geheel op ingericht is, gc bezoekers, die stellig meenen te weten, wie nu Pierre la Ruc is, op een: dwaalspoor te brengen Het bij-programma doel ons kennis maken in „de Proef" met de schoone lady Marlief, terwijl de kleine artiste Zoë Rae weer aller liefst speelt in ,.Extra-bestelling" Interessant i is „Engeland's broodvoorziening". I Tot slot een verzoek: Zou het niet mogelijk zijn de films wat minder sne' a! te draaier Wil men beslist om tien uur klaar zijn Uit stekend. Maar dan liever een nummer minder, dan het vermoeiende kijken naar te snel afge draaide films Bovendier vo'doet de fUm dubbel zoo goed, als bet tempo ülef te vlug is. DIENSTREGELING. Uitgave L. Frankenberg. Wiji kregen heden onder oogen de nieuwe j zomerdienstregeling ingaande 9 Juli e.k., wel- ke ons zeer overzichtelijk lijkt. Wij kunnen nog vermelden, dat op dit uittreksel tevens de uren van vertrek en aankomst gegeven wor- den van den Stoombootdienst „Alkmaar Pac- j ket" en de Paardentram v. staion naar de 1 ket" en de Paardentram van het station naar i de S'teenenbrug en de Vier Staten. De prijs, 7 cent, zal voor niemand een be- j zwaar zijn. DRANKBESTRIJDING. Gister werd te He i ioo op het landgoed van jhr. M. P. vaa Foreest (hiervoor welwil lend afgestaan) een openluchtmeeting georga niseerd voor Geheelonthouding en Plaatselij ke Keuze, door de Noord-riol'andsdie Propa- ganda-Commissie van de Nederl. Ver. tot Afsch. van Alcoholhoudende Dranken. Des middags 12 uur werd op de Handels kade te Alkmaar de optocht samengesteld, die zich ongeveer 1 uur in beweging zette en onder de opgewekte tonen der muziek en het zingen van diverse onthoudersliederen, door Alkmaar's straten begaf. Het was een groo- te stoet en hij maakte vooral veel indruk door zijn prachtige vaandels en banieren. Dat er zich een massa kijkers iangs den te volgen weg schaarden, behoeft geen betoog. Na een wandeling van ongeveer 3 kwartier bereikte men het meetingsterrein en werden de lommerrijke plekjes opgezocht en de ten ten, ingericht voor het gebruik van verver- schingen, met een. druk bezoek vereerd. Door den heer M. A. Reinalda, uit Haar lem werd als waarnemend voorzitter de mee ting geopend, zijn leedwezen uitsprekende, dat, dat dit niet door Ds. Klein nit Edam kon, die den laatsten tijd op een verschrikke lijke manier is verguisd door den katholieken burgemeester van Fdam. 'De heer Ds Klein, die door ziekte is verhinderd, zal, aldus de heer Reinalda, na zijn herstel, zich met allen ernst wijden aan den drankstrijd, welke thans in een grooter teeken staat dan voorheen. Hiermede bedoelde de waarnemende voorzit ter het stelsel van Plaatselijke Keuze. Waar door de onthouders in Amerika jaar in jaar uit de strijd is gevoerd' voor plaatselijk ver bod, kwamen zoo nu en dan diverse staten „droog" te liggen met tnans als gevolg, dat met 1 Juli in geheel Amerika het stelsel van Plaatselijke Keuze heeft gezegevierd. Waar in Nederland een 30 jaren achteréén de strijd is gevoerd voor het algemeen kiesrecht, wera dit in 1918 ook veroverd én in werking gesteld, terwijl het algemeen Vrouwenkiesrecht in 1919 haar beslag kreeg door de Tweede Ka mer. hoewel de Eerste Kamer het nog moet behandelen. E>en wettelijken achturendag, j waarvoor de S. D. A. P. nu al een 1/4 i eeuw ijvert, is nu binnenkort ook werkelijkheid j en hieraan wordt nu in de Tweede Kamer ge- i arbeid Deze weg is ook gevolgd door de i drankbestrijders, wat het stelsel van Plaatse- i lijke Keuze betreft en spreker deed hier een ernstig beroep op de georganiseerde arbei- J dersj om ook hunne lamM.1» te geven san M mooie ideaal der drankbestrijders. Ook zij be hoeven nog meer kracht om hun doel te be reiken. Er moet een grootsche macht ont plooid worden voor Plaatselijke Keuze, en des temeer klemt dit feit, aangezien door onzen medestrijder, het Tweede Kamerlid A, H. Ger hard, het strisel van Plaatselijke Keuze aan de orde zal worden gesteld. Hiermede werd de meeting voor geopend verklaard en werd van diverse spreekgestoel ten het woord gevoerd door Mevr. Tjaden v. d Vlies en de heeren A. H. Gerhard (uit Heemstede), P. Schumacher( uit A'dam) en A. Willemse, lid van het 'Hoofdbestuur (uit den Haag). Als onderwerpen werden door hen behandeld: „Alarm," „Waarom Plaatse lijke Keuze," „Wereldverkeer" en „Houdt u gereed.". Genoemde onderwerpen stonden al len1 in het teeken van Plaatselijke Keuze en zoowel de spreekster als de sprekers mochten zich in een aandachtig gehoor verheugen, en een welverdiend applaus werd hen gebracht. De meeting werd verder opgeluisterd door muziek en zang van de Zangvereeniging „Door onthouding Vereenigd" te Nieuwen- dam en „Kunst Adelt" te Haarlem, welke zangnummers op verdienstelijke wijze werden vertolkt. In het sluitingswoord dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun belangstelling en den heer Van Foreest voor de gratis beschik baarstelling van het terrein. Ten slotte werd medegedeeld, dat deze meeting grooter was dan vorige jaren en dat thans werd deelge nomen door 197 organisaties, waaronder 90 geheelonthouders-organisaties, 60 vakvereeni- saties, verscheidene afdeelingen der S.D.A.P., benevens maatschappelijke vereenigingen. Hierna stelde de stoet zich weer op en vertrok men naar Alkmaar, waar op het Waagplein de verzameling plaats vond, waarop de heer Reinalda van uit een lantaarnpaal den stoet ontbond met de woorden „dat van Alkmaar ook de „Victoria" uitgaat van Plaatselijke Keuze." WESTFRIESCHE BOND VAN HARMO NIE EN FANFAREKORPSEN. Deze Bond hield Zondag te Andijk een in alle opzichten geslaagd concours. De jury be stond uit de heeren G. K. G. van Aaken te Amersfoort, Joh. Schuitemaker en M, Wol- ters, beiden te Amsterdam. De uitslag van het concours was als volgt: 3e afd. fanfare A. „Excelsior" te Nieuwe- Niedorp, le prijs B. met 116^ punt; „Cres cendo" te Middelie le pr. A. met 127 punten, 3e afd. fanfare B. „H. U. G. O." te Heer Hu- gowaard 2e pr. B. met 106 p., „Herleving" te Zwaag 2e pr. B. met 106 p., „Excelsior" te Andijk 2e pr. A. met 108 p., „Concordia" te Hoogcarspel 3e pr. met 82 A p. 2e afd. Fanfare, „O-, K. K. te Oostwoud le pr. A met 124 p., „I>e Verwachting" te Avenhorn le pr. B. met 117 p., „Kunst na Arbeid" te Zuid-Scharwoude 2e pr. met 99V, P- j Van 29 Juni tol en met Juli aijn genomen dcoT heeren 418, d&mes 187 en ©nvarünogen- den Vüien. T«Kae? W VA-n, DtE TOESTAND IN DUITSCILLAND. BERLIJN, 7 Juli. De toestand van de staking ia niet veranderd. De onderhande lingen over het weder opnemen van den arbeid mislukten, daartegenover heeft de spoorwegdirectie medegedeeld, dat zij hoopt in de eerstvolgende dagen het ring- baanverkeer te kunnen heropenen, hetgeen e6n verlichting in den toestand zal te weeg brengen. Wegens het gebrek aan locomotieven kan het stadsbaanverkeer notg niet worden hervat. De toestand in de overige deelen van Duitscbland is nog niet opgehelderd. Behalve uit Frankfort en Hannover werden acties van spoorwegmannen uit verschil lende andere plaatsen gemeld. Te Stenwiel zijn de spoorwegarbeiders in staking gegaan. De ambtenaren trach ten het verkeer aan den gang te houden. In Lehret werden de spoorwegemplace menten door stakers beschadigd. De voor eenigen tijd gevreesde algemee ne staking in Duitscbland schijnt evenwei niet tot stand te komen. Door de kerkelijke overheid in Pruisen is gister een treurdag gehouden in ver band met den tot stand gekomen smadelij- ken vrede in Versailles. OPGEHEVEN. BERN, 7 Juli. Volgens hier ontvangen berichten worden de tijdens den oorlog met Italië genomen schikkingen ten op zichte van buitenlanders en de internee- ring van Italiaansche burgers opgeheven. TEGEN DE DURE LEVENSBE HOEFTEN. NIEUW-YORK, 7 Juli. Uit Florence wordt bericht dat er ernstige uitspattingen hebben plaats gehad, als protest tegen de dure levensbehoeften. Uit Rome wordt gemeld dat de autori teiten te Inro-wa en andere plaatsen hun macht hebben overgedragen, aan socialis tische, syndicalistische en anarchistische organisaties, die controle uitoefenen in den vorm der Soviets. Als bron van dit bericht wordt genoemd de Journal Italian. HOOGE TEMPERATUUR. NIEUW-Y ORK, 7 Juli. Gister werd door het bureau voor weersgesteldheid een temperatuur opgeteekend jan 98 graden Fahrenheit. Tb Boston zelfs van 100 graden fahrenheit. VERDRONKEN. AMERSFOORT, 1 Juli. Gister verdronk in de Luntersche beek een Duitscher, die te Amersfoort woonde. EEN ULTIMATUM. DEVENTER, 7 Juli. Werklieden-or ganisaties hebben een ultimatum gezonden aan de Ijzergieterij Nering Bongel, om in de 2e loon kl asse te komen. Is de eisch W ensdag niet ingewilligd dan wordt Donderdag tot stalring overge gaan. 1© Afd. fanfare West-Frisia t© Twisfc le prijs met 137% p. Andante te Oosthuizen 2e pr. met 108 p. 2de afd. Harmonie Crescendo te Medem- blik 2e pr. met 10114 p. le afd. Harmonie Exolaior te Noord-Schar- woude le pr. A. met 14214 p. Kunst na Ar beid te Hoorn le pr. B. ïnet 131 p. Het ma ximum aantal punten bedroeg 150. Aan den 's avonds gehouden eerewedstrijd namen de 7 vereenigingen deel, die een eer sten prijs hadden behaald. De uitslag hiervan was: Etscelsior te N.- Niedorp verg. zilv. kr. met 77 p„ Crescendo te Middelie verg. zilv. kruis met 83 p., O. K. K. te Oostwoud eere-kruis met 84 p., de Ver wachting te Avenhorn, verg. zilv. med. met 75 p., West-Erisia te Twisk zilv. lauwerkrans met 85 p., Excelsior te Noord-Scharwoude zilv. lauwerkrans met 87 p., Kunst na Arbeid te Hoorn verg. zilv. kruis met 78 punten. UIT KOEDIJK. Bij de verwisseling van eigenaar van net café „Het vergulde paard" gaf de tegen woordige ondernemer, de heer Jb. Groot, Zondag een feestelijke opening, bestaande in een concert van de Harmoniekapel „Aurora", afgewisseld door zang van de zangvereeni ging „Zang lust". De uitvoering werd buiten vóór het café gegeven, zoodat ieder er van kon genieten, waarvan dan ook een ruim ge bruik werd gemaakt. Zoowel de muziek als de zang werd met applaus begroet. Des avouds trad op de heer B. Velleman, humo rist, die de aanwezigen aangenaam wist be zig te houden. Na afloop was er bal op de muziek van een prachtig orgel, dat de heer Groot heeft doen plaatsen. UIT OTERLEEK. Ds. J. J. T. Spaargaren, predikant bij de Hervormde Gemeente alhier, heeft de toezeg ging van beroep naar de Ned. Herv. Gemeen te te Aartswoud aangenomen. WINKEL. Juni. Geboren: Elisabeth Anna, d. van Eel- ke van der Wal en Jannetje Hagen. Verito z. van Jan Bakker en Cornelia Termaat. Gehuwd: Jan Hendrik Puijk en Trijntje Blaauboer. Overleden Alida Jakoba Muller, 61 jaren, echtgen. van Ariën Egmond. Au gusta Maria José, d. van Petrus Antoniua Coenen en Clemence Saman, 2 jaren. MUSSCHEN. Wij willen g-aarne gerekend worden tot de warme vogelbeschermers, schrijft de Nieuwe Haarl. Crt. Maar als men de musschen tot onder de nuttige dieren wil rangschikken, dan moeten we toch wel eenig voorbehoud maken. Gaarne willen we erkennen, dat deze brutale rakkers in den, broedtijd tal van insecten aan hun jongen te verorberen ge ven, maar als men de bekken dezer vogels bekijkt, dan vindt me ndaarin niet het type van nsecteneters, maar integendeel juist dat van zaadverbruikers1. Gaat men de dieren eenigszins nauwkeurig na, dan ondervindt men, dat de musch een zaadeter bij uitne mendheid is. In gevangen staat kan men ze met zaad heel gemakkelijk in het leven houden. En haar brutaliteit kent geen grenzen. Gaarne houdt zij zich op in de nabijheid onzer wonin gen, en wordt ze op het erf al eens opge jaagd, zij vliegt slechts enkele meters ver, om opnieuw met pikken te beginnen. Den heelen winter door snoept de musch zaden, weg uit schuren, yan zolders en pakhuizen, want vindt zij een gaatje, zij 'kruipt er door

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2