Kimsten en Wetenschappen. Sport Ingezonden Stukken. iLarkt boriciiteu. ftr- meer profijt wordt getrokken dan van krop- brood en roggebrood. Spr. gaf uitvoerig de gronden hiervoor aan. Goed kouwen is het middel om van broods spijzen het meeste profijt te trekken, al be hoeft men het Duitsche dégoutante middel niet te bezigen. Spr. betreurde het voorts dat allen die be hoeften hebben aan voedzaam voedsel, niet beseffen, dat melk een kostelijk voedsel is. Melk bevat bestanddeelen die een gewichtige rol in den groei van het individu spelen en de Amerikaan Colluns achtte melk een min stens evenzoo krachtig middel ter bestrijding der tuberculose als verbetering in de volks huisvesting en andere hygiënische maatrege len. Spr. oordeelde, dat de geneeskundigen meer dan tet dusver hun aandacht aan de volksvoeding moeten schenken, daar het pu bliek omtrent de grondbeginselen der voe ding volslagen onkundig is. Het middel om de bevolking wijzer te maken, is een welover wogen en stelselmatige propaganda. Veel nut kunnen ook de kook- en huishoudscholen stichten. Jammer is het, dat de minder gegoede klasse van dit ondeiwijs nog verstoken blijft. Er moet hard gewerkt worden om op te sporen hoeveel er aan de eerste levensbenoef- teit uf de gezinnen ontbreekt De enquêtes var, L, Moquette en de artsen Sajet en Polak zijn van waaide voor bovengenoemde kennis, doe n zij bewogen zich in een te enge kring van ons volk. Een stelselmatig onderzoek op dit gebied, zich uitstrekkende tot de onder scheidene groepen en klassen dei bevolking, is zeer gewenscht en de artsen die daaraan mede doen zullen de zaak der volksvoeding zeer aan zich verplichten Dr. D. J. Hulshoff Pol, geneeskundig in specteur van de Volksgezondheid, -hield een voordracht over. „vetaminen en volksvoe ding". Spreker begon met er op te wijzen, dat hij het verzoek om een voordracht te houden, met genoegen aannam, eerstens omdat er al meer en meer stemmen opgaan die er op wij zen dat bij de volksvoeding vooral ook reke ning moet worden gehouden met de in ons voedsel aanwezige vetaminen en het dus goed is dat de praktiseerende geneesheeren een overzicht krijgen over dit vraagstuk; ten tweede omdat de vetamineleer is een natio naal werk Alle fundamenten van onze nieu we voedingsleer zijn door landgenooten ge legd, terwijl alle onderzoekingen die in de latere jaren verricht zijn, terug kunnen wor den gebraent tot proeven door Nederlanders genomen (Eijkman en Vorderman). Spreker zette daarna de verdiensten van Prof. Eijkman uiteen, in hoofdzaak daarin bestaande, dat het hem mogelijk was, na nauwkeurige studie, niet alleen de overeen komst aan te toonen tusschen beri-beri bij den mensch en een bij hoenders voorkomen de ziekte, doch ook duidelijk aantoonde, dat deze ziekte niet veroorzaakt werd door infec tie, zooals bij beri-beri werd aangenomen, doch door een tekort in de voeding. Hij toonde aan. dat bij de voeding noodzakelijk behooren tot nu toe in samenstelling onbe kende stoffen, door Funk genoemd vitami nen Naar aanleiding van deze onderzoekin gen werd toen door Vorderman aangetoond, dat ook de beri-beri bij menschen ontstaat door een tekort aan vitaminen in de rijstvoe- ding. Wordt zorg gedragen voor een vol doende hoeveelheid dezer stoffen in de voe ding wat mogelijk is door ook het binnen ste gedeelte van den zemel te geven, dan breekt de ziekte niet uit. Spr. gaf een overzicht van de belangrijkste dier proeven. Allereerst werden besproken de proeven van Eijkman, daarna die van Grijns^ Het resultaat van deze serie proeven is, dat men voor onze voeding niet alleen vi taminen noodig heeft, maar dat de natuur ons die geeft in verschillende voedingsmiddelen. De viaminen uit verschillende stoffen kun nen elkander gedeeltelijk vervangen. en tweede reeks dier proeven werd geno men door Prof. Axel Holst en Dr. Frölich te Christian ia, die aantoonden, dat vitaminen ook noodig zijn tegen scheurbuik. Voor mar motten bleken deze in groenten aanwezig te zijn Van heel veel belang is nu, dat zij aan toonden, dat uitdrogen van groenten, de vita minen die er in zitten doodt. Ook in melk zitten vitaminen, die door verhitting ten gronde gaan Daarom is versche melk, mits zonder infectiekiemen, beter dan gekookte. De resultaten, verkregen door proeven bij dieren, zijn van het grootste belang geweest voor' den mensch. Door de kippenproeven van Eijkman is het mogelijk geworden een der vreeselijkstë ziek ten die voortdurend in Azië heerschte, (de berri-berri) met succes te bestrijden. Andere proeven maakten het mogelijk, an dere ziekten veroorzaakt door onvoldoende of ondoelmatige voeding te genezen. Verder is het van veel belang, dat die on derzoekingen, o. a. voor den spreker, oor zaak zijn geworden om tal van1 voedings middelen op hun waarde voor den mensch na te gaan, en dat toen bleek, dat al vindt men in tal van voedingsmiddelen een groote hoeveelheid eiwitten, koolhydraten en vet ten, zij niettegenstaande dat toch voor den mensch onvolwaardig kunnen zijn, wanneer er geen vitaminen in zijn. Zoo is witbrood onvolwaardig, bruinbrood en aardappelen volwaardig. Versche melk is volwaardig ge kookte onvolwaardig Ook maïs is onvol waardig Gewoon gekookt vleescn is vol waardig. Gedurende langen tijd en bij hooge temperatuur gekookt, wordt het onvolwaar dig. Spreker eindigde zijn voordracht met de resultaten voor den mensch verkregen, samen te brengen tot drie stellingen. Ten-eerste, dat bij de volksvoeding on derscheid moet worden gemaakt tusschen vol waardig en onvolwaardig voedsel. Beide kun nen voldoende hoeveelheden eiwitten, kool hydraten. vetten en zouten bevatten. De vol waardige bezitten bovendien de onontbeer lijke vitaminen Ten tweede: Bij de bereiding der spijzen znrge men er voor, dat volwaardig voedsel niet onvolwaardig wordt door vernietiging der vitaminen. Ten derde: De vilaminen uit eenzelfde groep kunnen elkander vervangen. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- ling maakten verscheidene aanwezigen ge bruik. Zoo vestigde Dr. Pinkboff de aandacht op het verschil van meening fusschen de beide inleiders over de waarde van wit- en van bruinbroodi. Voorts meende dezer spreker dat het meer in het belang der Volksvoeding is aan te raden wat wenschelijk en verkrijg baar is, dan wat alleen wenschelijk is. Prof. van Leersum erkende in zijn ant woord dat op het stuk van verschillende vraagstukken der volksvoeding door de mannen der wetenschap nog geen over eenstemming is verkregen. Daarom juist is de oprichting van het Instituut voor Volksvoeding te Amsterdam zoozeer toe te juichen. Overigens is hij het niet eens met dr. Pinkhof! riet beste op het gebied der volksvoeding moet worden aanbevolen, en dit niet alleen als het gemakkelijk te verkrijgen is. Als het eigen land de vereischte voedings middelen niet in voldoende hoeveelheid op levert, kunnen zij toch van buiten af worden ingevoerd. Het moderne verkeer stelt ons daartoe in staat. Een ander lid vroeg inlichtingen over de oorzaken van stoornissen in de spijsverte ring bij melkvoeding. Prof. van Leersum antwoordde daarop dat sommige schrijvers die stoornissen toeschrijven aan de infectie van de melk door vliegen of tengevolge van het zuur worden van de melk. In het alge meen kan gezegd worden dat melk gemak kelijker verteert als men er iets bijvoeg, bijv. room. Spr. gaf toe, dat er meer aandacht aan de samenstelling van de melk moet worden gewijd. Spr. bevestigde voorts de opmerking van een der ieden, 'dat wegen en meten niet voldoende zijn om bet al of niet voorkomen van ondervoeding vast te stellen. Er zijn an dere kenteekenen daarvan, waarop gelet moet worden. Bij ganzen is vastgesteld, dat zij door ondervoeding hun voortplantings vermogen verliezen. Ook noemde spr. als een kenteeken het optreden van eudemen. Ook de heer HulshoffPol vestigde de aandacht op het instituut voor Volksvoe ding dat staat te worden opgericht, en hij wees er op, dat het welslagen daarvan voor een groot deel afhangt van de samenwer king van de practiseerende geneesheeren met het Instituut. Er zijn nog een groot aantal vraagstukken betreffende volwaardigheid en onvolwaardigheid die op oplossing wach ten. Ook deze spreker kwam even terug op de melkkwestie, het ontstaan van. stoornis sen in de spijsvertering door het drinken van gekookte melk. Omtrent de oorzaak daarvan, zeide hij, is nog weinig bekend. Wij weten alleen, dat gekookte imelk eene ongesteldheid kan veroorzaken die bij gebruik van rauwe melk weer verdwijnt. In bet alge meen kan gezegd worden <dat alle koken voor de melk ongunstig is. Als men dus te doen beeft met zwakke personen die bet betalen kunnen, dan zou spr. zeggen: geef bun melk die niet gekookt is, maar alleen als gij er zeker van zijt dat er geen micro-organisme in voorkomen. Spr. dacht bier aan de melk van de zooge naamde modelboerderijen. Op eene andere vraag omtrent bet gebruik van „'groenten uit het vat" antwoordde deze spreker dat, naar bij vreest, de werking van zout op de groenten niet gunstig ia voor de vitaminen. Spr. herinnerde er aan dat er oudtijds on der de zeevaarders vaak scheurbuik voor kwam als de versche groenten waren opge bruikt. De mogelijkheid bestaat dat de vita minen die goed oplosbaar zijn in water uit de groenten verdwijnen als deze lang en bard gekookt worden om hieruit bet zout kwijt te raken. De voorzitter der Maatschappij, Prof. Bur ger, bracht den inleiders dank voor hunne in teressante voordrachten. Hierna werd een sectie-vergadering ge houden voor verloskunde onder leiding van den heer R. J. Th Meuier van Amsterdam, die een voordracht hield, getiteld: „In hoe verre kan expressie de forceps vervangen?" De heer C. F. T. J. Meuleman (Heerlen) gaf een referaat over „De zorg van den ver loskundige tijdens het extra-! -terine leven", terwijl de heer K. dc Snoo (Rotterdam) het onderwerp „Herhaalde vroeggeboorte en her- naaldelijk sterven der vrut.hr behandelde. Des middags om twee uur werd de aïge- meene vergadering heropend. Allereerst kwam in behandeling het voor stel van de afdeeling Amersfoort en omstre ken, luidende: „Het hoofdbestuur der Neder- iandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst dringe bij de regeering aan spoedige grondige herziening der wet op besmettelijke ziekten". In de toelichting wordt gezegd, dat de wet op de besmettelijke ziekten reeds jaren lang verouderd is en geheel niet meer in over eenstemming met de tegenwoordige kennis (o a. over die van de bacillendragers). Nu veroorzaakt de wet aan het publiek ,en de geneesheeren lasten, die niet in overeen stemming zijn met het nut. Verplichte aangifte van een besmettelijke ziekte (eventueel uit te breiden tot bacillen dragers) aan den inspecteur der Volksgezond heid zou doeltreffender zijn, indien maatre gelen tot wering van verdere besmetting wer den genomen. De ontsmetting en onteigening der be smette goederen zijn in de wet zeer onvol doende geregeld. Ook het al of niet behouden blijven van het kenmerk aan het besmette huis dient ern stig overwogen te worden. Het hoofdbestuur stelde dit voorstel met toelichting ter fine van prae-advies in han den van de blijvende commissie voor sociaal- iënische aangelegenheden. :ze commissie, waarvoor de heer J L. C. Wortmann voorzitter en M. D. Horst rappor teur was eenparig tot het besluit geko men, dat het voorstel der afd. Amersfoort en Omstreken krachtigen steun verdient, doch in dien zin, dat niet alleen op grondige her ziening maar ook op betere toepassing van de epidemiewet worde aangedrongen. De commissie geeft in breede trekken de richting aan, die van haar meening bij een eventueele herziening der bedoelde wet zal moeten worden gevolgd. Zij acht het wen schelijk en praktisch mogelijk twee groepen van besmettelijke ziekten aan te nemen. Naar gelang van het gevaar en karakter en van de mogelijkheid om door isolatie de uitbreiding oer ziekte in otom te houden. De eene, die de commissie als groep A aan duidt, bestaat in hoofdzaak uit de rechten welke in de tegenwoordige wet op de besmet telijke ziekten genoemd zijn. Voor deze ziek ten moet naar hun oordeel der commissie in de eerste plaats de verplichte aangifte blijven hygiëi Dez bestaan, terwijl verder isolatie der lijder», ver pleging in daarvoor doelmatig ingerichte zie kenhuizen, benevens isolatie en eventueel vaccinatie der contacten naast desinfectie, waar dit noodig is, de voornaamste bestrij dingsmaatregelen vormen. Bovendien wordt door de commissie voor 3 ziekten uit deze groep n.l. voor pest, pok ken en vlektyphus verplichte ziekenhuisopna me noodzakelijk gesteld. De tweede groep B bestaat uit een aantal ziekten, welker bestrijding bijzondere maatre gelen eischt, verschillend naar den aard en de verspreiding der ziekte. Het voorschrijven dezer maatregelen zal aan gemeente-verorde- volgt pok- ningen kunnen overgelaten worden. De commissie hedt de groepen als samengesteld Groep A.: Aziatische cholera, pest ken, vlektyphus, febris typhoïdea, para-ty- ptous, bacillaire dysenterie, meningitis cere- bro-spinalis epidemics en diphtheritis. Groep B.: Roodvonk, mazelen, kinkhorst, favus, herpes tonsurans, trachoom, lyssa, tri- chinellosis, lepra, poliomyelitis anterior acu ta ankylostomiasis, amoeben-dysenterie, ma laria, waterpokken (ten tijde van het heer- schen van pokken) en verdachte gevallen van ziekten, tot groep A en tot groep B behoo- rende. In afwijking van de bestaande wet heeft de commissie geoordeeld, dat roodvonk niet be- noorde ingedeeld te worden bij de kwaadaar dige besmettelijke ziekten van groep A., om dat het sterftecijfer zeer gering Is, aanzienlijk lager dan van mazelen en van kinkhoest en ae maatregelen tegen de verspreiding dezer ziekten te nemen, Illusoir zijn. De beste middelen ter bestrijding der be smettelijke ziekten ziet de commissie in een ruime en doelmatige ziekenhuisverpleging, zoo noodig .isoleering der gezonde contacten en maatregelen tegen bacillendragers. Daarnaast acht zij reiniging eventueel des infectie der woningen noodig, ook als pre ventieve maatregel gedacht tegen gevaarlijke parasieten als vlooien en luizen, kunnen zijn. Van de afd. Arnhem en Omstreken was het voorstel ingekomen om het hoofdbestuur op te drageu zich in verbinding te stellen met de maatschappijen van levensverzekering, opdat de in 1910 vastgestelde minimum-honoraria verhoogd worden tot 10 resp. 5. De centrale commissie voor de beroepsbe- langen oordeelde dit wel een eisch van billijk heid, maar was om technische redenen van meening, dat het besluit een paar jaar uitge steld moest worden. Van de afdeeling Oldambt was net voor stel ingekomen om het hoofdbestuur op te dragen zijn invloed aan te wenden bij het be stuur der Rijksverzekeringsbank, ten einde te komen tot een uniforme honorariumregeling voor alle geneeskundigen in het geheele land. In het prae-advies van het hoofdbestuur staat o. m., dat een totale herziening van het tarief voor ingeschreven deskundigen bij de Bank in bewerking is. Dit ontwerp zal door het bestuur der Bank ter fine van advies aan het Hoofdbe stuur gezonden worden. Het Hoofdbestuur deed het volgende voor stel: „De algemeene vergadering besluit de be zoldiging van het bestuur der centrale orga nisatie als volgt vast te stellen: Elk lid van het bestuur ontvangt als groepsbestuurder eene bezoldiging van 2000 's jaars, welk be drag, na twee jaar in functie te zijn geweest, voor ieder hunner met 500 's jaars wordt vernoogd. De voorzitter geniet als zoodanig 500 meer. Deze regeling wordt geacht met 1 Januari 1919 te zijn in werking getreden". GESLAAGD. Gisteren slaagde bij het te Amsterdam ge houden examen voor Handelsdiptoma schoonr en Rond&chrift onze stadgenoot W. Asijee. ASCH VAN DE KLOET. De heer Van der Meulen alhier toonde ons hedenmorgen een hoeveelheid asch, afkomstig van de uitbarsting van de Kloet, door een zijner ooms, die op de suikerfabriek „Bogo- kidoel te Halte Papar werkzaam is, naar Hol land afgezonden. Inderdaad geen alledaagsch cadeautje. ZANGBKIGADE LEGER DES HEELS. Raar wij vernemen zal a.s. Zaterdag en Zonda g 12 en tö Juli de Nationale Stafzang- brigade van het Leger des Heils onze stad be zoeken. Met veel succes heeft deze vereeni- iging in vele plaatsen van ons land uitvoerin gen gegeven. Zeer mooie passages .komen in verschillende nummers voor. Onder de zan gers bevinden zich enkele bekwame Solozan- igers. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 30 Juni tot en met 5 Juli zijn in 't badhuis van 't Witte Kruis geno men: 103 kuipbaden, 116 regenbaden le klasse, 284 regc baden 2e klasse, te zamen 503 baden. DE EGMONDSCHE KUNSTKRING IN HET KURHAUS TE SCHEVENINGEN. Het bekende trio van de Egmondsche Kunstkring, de zangeressen Hovyd Krauss- Adema (sopraan) Willy van Sonsbeck-Hom mes (alt), en de pianist Gillis Wolthers, zal op Vrijdag 18 Juli in de groote zaal van net Kurhaus te Scheveningen een concert geven. Ter uitvoering komen liederen voor sopraan van Joh Brahms, Gustav Mahler en Richard Strauss, liederen voor alt van Joh. Brahms, César Franck en A. Diepenbrock, duetten van Joh. Brahms en César Franck en werken voor Eiano van W. A. Mozart, Fr. Chopin en Ga- riël Fauré. GOUDEN FEEST VAN HET NEDERL. GYMNASTIEKVERBOND. Het Nederlandsch Gymnastiekverbond heeft naar aanleiding van zijn gouden feest op 19, 20 en 21 Juli a.s. personeele en vereenigings- wqdstrijden uitgeschreven in gymnastiek en lichte athletiek, in zwemmen, korf- en sltn- gerbal en estafetteloop. Is de deelneming aan deze wedstrijden zeer groot, de belang stelling welke de feestvierende bond van ver schillende zijden ondervindt, doet daarvoor niet onder, hetgeen blijken kan uit de volgen de opsomming der toegezegde prijzen: H. M. de Koningin schonk een gouden me- dalje en Prins Hendrik een zilveren bekér en eveneens een groote zilveren medal je. De Arn- sterdamsche Turnbond ea de heer L. C. v. d. Meulen stelden elk een gouden medalje be schikbaar, de gemeente Amsterdam en de heer W. Westerman gaven elk 2 groote verguld zilveren medaljes, voorts de Minister van Marine, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, luitenant-generaal J. Bulger, de heer A. B. van Hengel, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, de heeren C. J. L. A. Graaf v. Lim burg Styrum en F. W. baron van Tuyll van Serooskerken elk 1. Zilveren medaljes zijn nog geschonken door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenscnappen, de generaals C. J. Snij ders, K. Eland en A. R. Ophorst, de heeren Joh. Heynen, burgemeester Tellegen en den heer W. Graafland. TELEGRAFISCH! WEERBERICHT. 8 Juli Medegedeeld- door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bildt. Geldig tot den avond van 9 Juli VERWACHTING. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, nevelig tot betrokken, wellicht eenigo regen, zelfde temperatuur, (Duiten vrantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) Alkrn aar,7 Juli 1919. Geachte Hoofdredacteur. Tot u kom ik met een verzoek, om door middel van uwe courant een medeburger met zijn gezin in deze dure tijdsomstandigheden finantieel een weinig te helpen. Het is voor het gezin van onzen braven orgelman Bram de Wilde. Deze man, die het Alkmaarsche publiek Vrijdags en Zaterdags vergast met zijn melo dieën, die man verkeert nog steeds in 'n tijd van 1819 en vroeger. Immers, toen gaf ieder een een cent en dat is zoo gebleven tot op dezen tijd. Niemand denkt er aan om wat meer te offeren. De levensmiddelen en de orgelhuur gaan steeds de hoogte In, en daaronder moeten hij en zijn gezin lijden. Indien nu ieder eens 2 Y, cent of 3 centen gaf, wat ieder doen kan, dan is hij gered. Dankend voor de mij verleende plaatsruim te, UÉd. dienstw., HENRI J. BEELENKAMP. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd plaatsing voor het volgen de in Uw veelgelezen blad Bij voorbaat mijn beleef den dank. DOS MUZIEKUITVOERINGEN IN DOEN HOUT. Buitengewoon veel menschen hebben 1L Zondaig genoten van de werkelijk goede mu ziek in den Hout, en 't daverende applaus1 be wees telkens dat het schoon gevonden werd. Nu het is dan ook verrukkelijk, week aan week worden er prachtige nummers gegeven, die voor oognblikken het gewone alledaagsche doen vergeten, en ons tot betere gedachten stemmen. Immers muziek en zang dienen tot veredeling van het karakter, en reeds de kin deren zingen: „Was muziek en zang er niet, 't Leven had igeen waarde." Jammer is het evenwel dat waar het kunst genot eenerzijds zoo hoog mogelijk wordt op gevoerd, om de menschen te verheffen door de kunst, anderzijds het publiek dit bewust of onbewust niet weet te waardeeren. Alkmaar heeft een Stedelijk muziekcorps, waar het trotsch op kan wezen. Maar hoe is het nu gedurende de uitvoe ring om de tent? Doodstil zou men denken, doch neen, het is of het publiek het er op toe legt extra geluiden te fabrieeeren, want een wonderlijke combinatie van allerlei wanklan ken verneemt het luisterend oor. Joelende kinderen, die maar schreeuwen en krijgertje spelen of het een kinderbewaar plaats is. Fietsbellen, en soms nder het pu bliek een motor die aangezet wordt. Het is reeds eens gebeurd dat de dirigent midden in een stuk noodzakelijk moest ophouden, ten einde langs dien weg stilte te verkrijgen. Nu is het politietoezicht ook beslist onvol doende. Twee agenten kunnen onder een der gelijke menigte geen orde bewaren, temeer daar het vermoedelijk op weinig plaatsen zöo'n lawaai is als hier. In het Vondelpark in A'dam is schrijver dezes meermalen Zondagsmorgens geweest, doch daar heerscht de stilte die de muziek genietbaar maakt. Alles is er daar op inge richt om de aandacht te dwingen. Wat voor moeite zou het wezen om b.v. bij den ingang van den Hout een fietsenrek te plaatsen? Zoo zijn er ook tal van andere maatregelen te nemen, in het belang van de orde, o.a. het plaatsen van stoelen achter de touwen, doch de grondgedachte van alle ver beteringen meet van het publiek zelf uitgaan. Het publiek zelf kan veel, heel veel verbete ring tot stand brengen, door andere levenma kers tot de orde te roepen, en dan ie het een kwestie van korten tijd, en dan zullen vele menschen die thans omdat het er te rumoe rig is thuis blijven, ook cvpkomen om te luis teren, en uit stad en omtreik zal men dan kunr nen getuigen: Het is een genot om de ALk- maarders te hooren muziek maken, doch ook de stilte die er heerscht doet weldadig aan. Een muziek liefhebber. Geachte Redactie. Ondergeteekende verzoekt beleefd onder staand bericht in uw blad te doen opnemen. Bij' voorbaat dankzeggend hoogachtend Uw. dw. ALBERT VAN DER HORST. KONINGINNEDAG. In het begin van dit jaar plaatsten de bla den mijne opwekking tot Oranje-liefde, waar op verschillende betuigingen van instemming inkwamen. In aansluiting daaraan zal op Za terdag 19 Juli eJk. 's nam. 4 uur te Amster dam een vergadering worden gehouden, waar op een overzicht gegeven zal worden van be staande Oranje-vereenigingen (ook van mu- muziek-, zangver. e. <L, die hiermede instem men) en de vraag behandeld!hoe kunnen deze vereenigingen, met behoud van ieders zelf standigheid, tot samenwerking worden opge wekt, allereerst bij de e. v. viering van Hare Majesteits verjaardag? De toegang tot deze vergadering staat voor ieder open op vertoon van een kaart, die op aanvrage verkrijgbaar is bij ondergeteekende, die zich tevens aanbevo len houdt twox «He mededeelingen, die ep de ze zaak betrekking hebben. Andere bladen worden verzocht dit bericht over te nemen. ALBERT1 VAN DER HORST Valeriusatraat 280, Amsterdam. Aan den heer Hoofdredacteur van de Alkmaarsche Courant. Geachte Heer Redacteur! Mogen wij de gastvrijheid van uw geacht blad inroepen voor nlaasting van het vol gende? De Multatulihuldiging. 't Mag van algemeene bekendheid worden geacht, dat in vele groote en1 ook kleinere plaatsen van het land „tusscnen Oost-Fries land en de Schelde" comité's zijn opgericht, die zich ten doel stellen, den lüOsten geboor tedag van „den man die veel geleden heeft" te herdenken. Hier ter plaatse echter heeft men van1 de tot standkoming van een dergelijk comité nog niets vernomen, hoewel men toch vrij zeker ide rgers en bui_ Multatuli sympathiek gezind zijn. mag aannemen, dat ook Alkmaar ondier zijn burgers en burgeressen er velen telt, die De stoot voor de huldiging moest gegeven worden en daarom heeft ,Höt Vrije Tocneel" de knoop doorgehakt en op zijn bestuursver- fadering van 4 Juli j.l. besloten, dien dag te erdenkeu door een voorstelling te geven van Multatuli's „Max Havelaar", het mooie too- neeietuk, waarmede „Het Vrije Tooneel" in het jaar 1909 zuo'a groot succes oogstte, en dat misschien velen tot het lezen van „Multa- tuii" heeft aangespoord. Het spreekt vanzelf, dat wij bij dit pogen hopen, ja zelfs rekenen op den moreelen en financieelen steun der Multatuli-vereerders hier ter stede en omgeving en het doel van dit schrijven is dan ook, een comité op te richten, dat de taak op zich zal nemen, te zorgen, dat de te houden „huidigingsavoud" zal slagen in alle opzichten. Dit op te richten comité kan geheel worden samengesteld uit personen buiten „Het Vrije Tooneel" om, daar de instudeering etc. van het bedoelde tooneelwerk de medewerkenden wel zoo in beslag zal nemen, dat er voor hel andere werk aan het organiseeren van zoo'n avond verbonden, voor hen geen tijd over blijft. wij hopen dus dezer dagen een oproep voor een vergadering voor deze zaak in uw geaent blad te lezen en zijn ook bereid bewij zen van instemming en deelneming in ont vangst te nemen. Geachte heer Redacteur, wij betuigen u onzen dank voor de plaatsing en verblijven, Hoogachtend, Namens het Vrije Tooneel, Uw dw. dnr., B. C. LOEVENS. RECTIFICATIE. De heer Jan Pot verzoekt ons een fout in zijn ingezonden stuk van gisteren, ontstaan door onduidelijk schrift, e willen herstellen. Het was de zin: „Werd indertijd door den heer Cloeck de schuchtere opmerking ge maakt: „is de heer Looman wel de aangewe zen man om bij al zijn gemeentelijk werk nog belast te worden met de uitvoering, van de Karenhofwerken", wat Z.Ed. n u heeft in het midden gebracht doet mij denken, dat Z.Ed. vergeten heeft de opm. toen Z.Ed. sprak over de liefde van B. en W. en den directeur van P. W. voor de Volkshuisvesting." Bedoeld was inplaats van opm. „apen". Verder verzocht de neer Pot ons te willen mededeelen, dat met den hoogen beschermer niet bedoeld wordt de burgemeester, maar de heer de Wit. ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 8 Juli Aardappelen groote 6.20 12.30, drie lingen 4.80 a 7.10. 7 Juli. Bloemkool le soort (per 100 st.) 35 h 47.—, 2e soort 18.— 32.50, Wor telen per 100 bos 4.90 a 7.80, Rabar ber per 100 bos 7.60 a 12.90, Uien per 100 bos 3.40 h f 8.10, Aarbeien per K!G. 0.42 h ƒ0.61, Andijvie per 100 stuks 2.40 4.80, Doperwten per 100 K. G. 27.60 31.40, Kropsla per 100 stuks 0.90 2.60, Pieterselie per 100 bos 5.80 h 6.90, Peulen per 100 K. G. 34.50 50.40, Postelein per ben 1.40 1,58, Snijboonen per 100 stuks 0.85 0.93, Spinazie per 100 K. G. 14.20 h 30.40, Selderie per 100 bos 0.80 h 2.Tuinboonen per 100 K. G. 6.80 h f 10.40, Perziken per stuk 0.10 h 0.25, Tomaten per K. G. 0.67 0.79. AMSTERDAM 7 Juli. De aardappelprijzen waren heden: Andijker muizen groote 4.20—5.60, kleine 2.803.50. Langedijker muizen groote 4.205.60, kleine 2.10— 4.20, Schoolmeesters 6.6.40, Rij- permuizen 3.25, Zeeuwsche blauwen ƒ3.92. Aanvoer 7 ladingen. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij ker Groenteveiling) 7 Juli. In de heden gehouden veilingen werd be taald voor: Wortelen 7.— 9.per 100 K. G. id. 2de soort 0.60 h f 0.90 per 100 K.G. Aardappelen: Schotsche 6.20 a 9.40, Schoolmeesters 8.50 10.40, Due 4.20 4.70, Drielingen 4.5.10, Kleine 2.80 2.90. Aanvoer 39.650 K. G. wortelen, 204.025 K. G. groote aardappelen, 23.150 K. G. Drielingen. HEILOO, 7 Juli. Aardbeien 58 tot 65 ct., doperwten 23 tot 27ya ct, peulen 33 tot 39 ct., tuinboonen 6 tot 8 ct Alles per K.G. Sla 44 tot 61 ct per kist. NOORD-SCHARWOUDE, 7 Juli. Schotsche muizen 6.20 h f 7.60, Kok- sianen 5.80 h 6.Schoolmeesters 8.20 9.30, Drielingen 4.50 h f 5.— VENHUIZEN, 7 Juni. Veiling de „Zui derkogge." Schotsche Muizen 2.90 3.40, kleine 1.50 1.70 per 50 K. G. Aanvoer 782 baal. WIJDENES, 7 Juli Veiling „Tuindersbe- lang." Bloemkool 1526 ct., Peulen 1922 ct., Aalbessen, (roode) 3537 ct., Aardbeien 29371/* ct-, Frambozen 4248 ct., Kruis bessen 915 ct., alles per pond, Slaboonen 3842 ct. per 100 stuks. 1 <k+-

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 3