Distributie yan LeYGnsmlddelcn Provinciaal Nieuws Gedwrmds ds weeV van 12 Juli tot en met 18 JyW r">o^w' or' Wftti V©.. *0 rv*v 'de 350 (pf'SI fdjisgf Bon No. 93 r»c de £*fdapf?d!!r.?&rt" 9 K.G. klei-aWatmeiea, prije 7 ct per K.O. voor zoover voorradig. MARGARI NEKAARTEN. Gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 21 Juli 1919 is geldig Bon No. 9 van het 4e tijdvak der Rijks Margarinekaarten. De Waarn. Directeur van het Distributiebedrijf, C. H. SCHNEIDERS. KINDERMEEL. De Waarn. Directeur van het Distributie bedrijf maakt bekend, dat KINDERMEEL op bons verkrijgbaar is bij onderstaande winke liers, tegen den prijs van 30 ct. per pond: J. DE MOEL, Laat. P. KREB, Liodenlaan. C. A. WOLZAK, Snaarmanslaan. J. JOOSTEN, Nieuwesloot. J. Z. BIERMAN, Lindenlaan. TH. SCHOUTEN, Voormeer. DE WIJS EN BROERS, Ritsevoort. J. v. d. BERG, Langestraat. L. ELZAS, Achterstraat. De Waarn. Directeur voornoemd C. H. SCHNEIDERS. maatregelen door verscheidene leden toege juicht, vele andere leden verklaarden met zulk eene regeling zich niet te kunnen vereeni gen, wijl zij die als een slecht precedent be schouwen. Naar de meeming van de laatstge noemde leden behooren de partijen die eenig voorschrift dér Kieswet niet hebben nage leefd, ten gevolge waarvan de door hen inge diende candidatenlijsten ongeldig zijn ver klaard, de gevolgen daarvan zelf te dragen. Deze leden waren van oordeel, dat verzuimen van dien aard niet aanleiding mogen' geven tot eene regeling als deze, waarbij de rechten van anderen' worden verkort. Wil men tegen gevallen als die zich ook blijkbaar nu hebben voorgedaan en die tot indiening van dit wetsontwerp hebben geleid, eene voorziening treffen, dan zou dat, naar het oordeel van sommige leden, behooren te feschieden door zoodanige wijzigingen in de jeswet aan te brengen, dat in geval van ver zuim gelegenheid tot herstel wordt gegeven, In verband met deze opmerking wenschten verscheidene leden de vraag te zien gesteld, of de Minister voornemens is spoedig een al- gemeene herziening der Kieswet ter hand te nemen, ten einde verschillende technische fou ten te verbeteren, van welker bestaan .in de practijk is gebleken. Men vroeg terwille van welke gemeenten dit ontwerp is ingediend en1 om ae namen dier gemeenten in de considerans op te ne men. DUURTEBIJSLAO OP PENSIOENEN. Bij: de Eerste Kamer is ingekomen de Me morie van Antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van' Hoofdstuk 7b. (Duurtebijslag op pensioen en wachtgeld). De Minister deelt daarin mede, dat geen verhooging der vastgestelde maxima en mini ma, alsmede van het percentage, van de re geering te verwachten is. Echter is zij1 bereid: in overeenstemming met de motie Ketelaar, de in de regeling gestelde grenzen voor het pensioen of wachtgeld te verhoogen. Ook de motie Bongaerts ca. wenscht de Regeering niet naast zich neer te leggen. De bezwaren tegen het handhaven van een inko mensgrens waren niet van principieelen aard en waar de Tweede Kamer op handhaving dier grenzen prijs bleek te stellen heeft de mi nister aan' dien wensch gevolg gegeven. Voor de officieren en onderofficieren welke onderscheidenlijk voor 1911 en 1918 zijn ge- pensionneerd is een bijzondere regeling van den duurtetoeslag in voorbereiding. DE KONTNOIN TE KATWIJK Men schrijft uit Katwijk aan de N. Ct. De Koningin bracht Woensdag onver wachts een bezoek aan Katwijk aan Zee ver gezeld van een hofdame. Het doel van dit be zoek bleek te zijn om een houtskool-teekening te maken van den ouden vuurtoren. Zij nam plaats op een der duinen van het z,g. Schui tenpat Binnen een uur tïjds was deze teeke- ning genomen. Als een loopend vuurtje ging het gerucht van de aanwezigheid van Hare Majesteit door het dorp, waardoor er in min der dan geen tijd in die omgeving heel wat publiek op de been was. Terwijl de Koningin de teekening maakte., werden er door de kinderen vader lands cl i e liederen gezongen en een dochtertje van den villabewoner Bandy Hook" bood Hare Ma jesteit en kop thee aan, hetwelk dankbaar werd aanvaard. i PRINS HENDRIK IN ZWITSERLAND. Volgens een particulier bericht van de „Hamburger Nachrichten" uit Bern, heeft Prins Hendrik Dinsdag een bezoek gebracht aan den president van Zwitserland ai bij de zen het déjeuner gebruikt. In het onderhoud mét den president sprak de Prins de hoop uit, dat de vriendschappelijke, betrekkingen, die tussehen Zwitserland en Nederland bestaan, na het stuiten van den vrede nog nauwer zullen worden. '«•MHpnytl Nipnws. CONGïtES VAN DEN VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. Nfeast den boar Van Eua-ften wardoia issss herdacht de overleden leden der Volksbond- oommissie, de hoeren J. H. E. Rflckert en Juiïiaan Kek, wethcudsr ts a' -Gtevenhage. Spr, yeiwrltootfa der wimmiisaasis der En nirgir ca. suf sar. cv,'- dUii r&t hst dbr vsifcs&Iigisg in 1-1 üèeë.<n3pm jas*. Hij betreurde Itari» dat naaister van VERZOEK OM GOEDKOOPE WINTER-AARDAPPELEN. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft den 8sten Juli aan den minister van land bouw een schrijven gericht, waarin het sterk aandringt op beschikbaarstelling van klei- aardappelen gedurende de wintermaanden in een hoeveelheid van 5 K.G. per hoofd en per week tegen een prijs niet hooger dan 7 ets. per K.G. In het schrijven wordt betoogd, dat als gevolg van den garantieprijs van 7.50 per 100 K.G. voor de verbouwers, die door de regeering voor den aanstaanden winter voor consumptieaardappelen is gesteld, de kleinhandelprijs voor aardappelen 10 ets. per K.G. zou zijn. Deze prijs wordt ook door den minister van landbouw verwacht. Betoogd wordt echter in dit schrijven, dat deze zeer hooge prijs voor aardappelen een te zwaren last op een groot deel d.er bevolking zou leggen, mede gezien het feit van den zeer hoogen prijs van het witbrood, en de belang rijke prijsverhooging van andere artikelen van algemeen verbruik, zooals rijst, marga rine enz. en het uitblijven van prijsdaling van eenige beteekenis voor de meeste en de meest belangrijke artikelen van levensondernoud. Betoogd wordt verder, dat, wijl de prijs van 10 ets per K.G. een rechtstreeksch gevolg zou van een crisismaatregel, door de regeering genomen op een oogenblik, dat nog niet op eindiging van den oorlogstoestand mocht worden gerekend, n.l. van den garantieprijs voor aardappelen voor verbouwers gesteld, het niet aangaat de gevolgen van dezen cri sismaatregel thans te brengen ten laste van de verbruikers, en nog wel het meest ten laste van het minstdraagkrachtige deel der bevol king, welker bestaan ten gevolge van de bui tensporige duurte, ten spijt van een door een aantal groepen verkregen loonsverhooging, nog zeer zorgelijk is. De „Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten" en het gemeentebestuur van Utrecht en van Leiden hebben zich met een schrijven van gelijke strekking tot dfen minister van landbouw gewend. Ook aan andere gemeente besturen is om adhaes ieop dit schrijven ge vraagd. HET MINISTERIEEL BEZOEK AAN EMMEN. Het voorgenomen bezoek van den minister van binnenlaudsche zaken en den secretaris generaal in algemeenen dienst aan de noodlij dende gemeente Emmen, zal heden plaats hebben. Daartoe vertrokken minister Ruys de Bee- ronbrouck en mr Kan reeds gisteravond naar Assen, waar zij ten huize van den Commis saris der Koningin in Drenthe overnachtten. nachten EEN JEUGDIG BOOSDOENER. De politie te Oudewafer mocht het geluk ken de lage praktijken van een 20-jarig iong- menscb te onthullen. Herhaaldelijk werden in de weide 's morgens kalveren dood gevon den. Bedoeld jongmensch vervoegde zich dan bij den boer om de kalveren tegen geringen prijs te koopen. Thans is gebleken, dat hij de beesten 's nacht3 doodsloeg. B IN'N'E NSCHEEPV AART. Naar van betrouwbare zijde wordt verno men, is een oplossing van het conflict in de Nederlandsche binnenscheepvaart zeer spoe dig te verwachten. "Van de zijde van het hoofdbestuur van den Algemeenen Schippersbond wordt vernomen, dat ook gisteren op geen enkele schippers beurs in den lande bevracht wordt. In Rotter dam, Arnhem en Nijimegen werden druk be zochte scb ïppersvergaderiagen gehouden: GEVOLG VAN DE NIEUWE ONDERWIJSWET? Reeds nu doet de behoefte aan sollicitanten voor de groote plaatsen zich gevoelen, 't Ge tal liefhebbers neemt in snel tempo af en rieemt voor de vacatures van hoofd der school op kleine plaatsen toe. Vóór de aan neming der wet solliciteerden de onderwij zers, ook schoolhoofden, voor vacatures in de steden: Het platteland behoudt nu zijn beste leerkrachten* en krijgt weer voldoende solli citanten voor de betrekking van schoolhoofd, waarvoor vroeger herhaalde oproepingen moesten wordai gedaan. ZIJ WENSCHTEN EEN DAGJE UIT TE GAAN. De beruchte inbrekers Hoevenaar», Dek kers en: Franzen, woonachtig in de agglome ratie Eindhoven, en reeds sedert eenigen tijd in voorarrest te 's-Hertogenbosch verblijvende als verdacht van diefstallen en inbraak, wer den dezer dagen zwaar geboeid en ouder sterk politiegeleide naar Eindhoven gebracht. Zij hadden te kennen gegeven dat zij de moor denaars waren van den alleenwonenden heer Berkvens te Tongelre die nog steeds door de justitie gezocht'woruen. Zij zouden nu aan- wijzingep doen en werden van de eene naar de andere plaats geleid, tot zij 't niet langer meer kgnden uithouden en lachend verklaarden, dat ze maar eens gaarne een uitstapje hadden willen maken naar Eindhoven en om deze re den het verhaal en de „bekentenis" hadden verzonnen. Zij, werden oogenblikkelijk opgesloten in het arrestanteulokaal der marechaussees te Eindhoven. Toen den volgenden morgen d'e lokalen een oogenblik open waren en den arrestanten eten gebracht zou worden wisten Dekkers Hoe- venaars over den muur aan de achterzijde der kazerne te ontvluchten. Het is der politie gelukt Dekkers te achter halen. Hoevenaars is nog niet gevonden. KOLENVERVOER. Tot nader order loopen over Zevenaar zes dagen per week (werkdagen) dagelijks twee extra treinen voor vervoer van steenkolen, co kes en briketten van Duitschland naar Ne derlandsche stations. Uit Brussel wordt aan de „Msb gemeld: Volgens nedcdcc'lng :na hef ministerie -. rn economische zaken zullen alle voor d"u len Juli verleende consenten voor kolenuitvoer naar Nederland van 20 Juli af niet meer gel-n dig zijn en zullen die sder ^eldiriieid voer laatstvermelden datum ten einde loopt, niet meer worden verlengd. Voer he1 verkrijgen van nieuwe consenten moeten bij de aanvra gen gevoegd worden een bewijs van koop en verkoop van de kolencentrale te Brussel, een verbintenis dat men de geleverde kolen in guldens zal doen betalen tegen den koers aangeduid door het departement en ten der de een aanbod' van crediet in guldens aan de Belgische regeering. INM AAKSUIKER. Volgens het Ned. Weekblad voor den han del in kruidenierswaren zal binnenkort, naast de distributiesuiker, zoogenaamde inmaak- suiker verkrijgbaar worden gesteld zonder bon. De prijs van deze suiker zal voor het publiek 45 cent per pond bedragen. HET NIEUWE BROODKAARTEN SYSTEEM. „De Telegraaf" heeft zijn fantasie weer eens laten werken. Met grooten omhaal van woorden werd door het blad de bedoeling van het nieuwe systeem broodkaarten ver klaard, doch zoowel het plegen van fraude als de inbrekers-handelingen zijn geheel vreemd aan de wijzigingen. De waarh'eid is eenvoudig deze, dat onge veer U/2 maand vóór het aanbreken van een nieuwe broodkaarten-per ode de drukker van de broodkaarten zekerheid moet bezitten, dat hij met de werkzaamheden voor die kaarten kan aanvangen. Nu evenwel de omstandigheden van dien aard zijn dat de minister van landbouw on mogelijk 1H maand ae voren kan mededee- len, wanneer de distributie van wit brood zal eindigen, zou zich het geval kunnen voor doen. dat reeds last zou zijn gegeven tot het drukken van broodkaarten voor een tijdperk, dat die kaarten niet meer noodig zijn Dan zou dus en groot aantal kaarten te veel zijn vervaardigd en bet Rijk schade lijden. Teneinde «dit te voorkomen, worden brood kaarten gedrukt, waarop geen aanwijzing zal voorkomen van de soort van het brood, waarvoor zij zijn bestemd. Besluit nu de minister tot opheffing van de witbrood-distributie, dan worden de reeds gedrukte kaarten, zonder aanwijzing van de broodsoort, bestemd voor de volgende pério de van de bruin- en roggebroodkaarten, zoo dat in dat geval geen kaarten ongebruikt blij ven. Hier kan dus geen sprake zijn vaD offers voor de schatkist. Integendeel! (N. Ct.) RUPSENPLAAG. Dezelfde rups, die zich in de omstreken van Wageningen vertoont, richt in de Holland- sche bosschen tussehen Baerle-Nassau en Hoogstraten groote verwoestingen aan. Een oppervlakte van ruim 30 H.A. jonge mast is er door aangetast. De rups is oonkergroen n«et lichte strepen op den rug en met een rooden kop. De nonvlinderplaag is het niet. De rups is in die omgeving niet bekend. FRANSCH BEZOEK AAN DE IJSSELSTREEK. Een deel van het hier te lande vertoevende Fransche gezelschap heeft een bezoek ge bracht aan het noordelijk deel der IJssel- streek onder leiding van den heer Wibbens, hoofdinspecteur van het Nederlandsch Rund veestamboek, en in 'het gezelschap van een drietal Hollanders. Te Wijhe werden de rundercollecties van de fokvereeniging „Het Boerhaai" bezichtigd. De Franschen verklaarden van het roodbont vee een zeer goeden indruk te hebben gekre gen. INBRAAK IN EEN GEMEENTEHUIS. Voor de tweede maal in korten tijd is inge broken in het gemeentehuis te Wadipxveen (Z. H.) Werd den eersrea keer 100 ^stolen, thans is de heele brandkast meegenomen en in een'schuit behoorende .ran de gemeente, veivoerd. N a is daacmede*liaav De Pette gevaren en heeft daar waarschijnlijk de brandkast opengehakt en ha ai daarna laten zinken. In de gemeenschuit, die drijvende werd gevonden, werd tenminste een bijl ge vonden. Van de daders is nog geen spoor ge vonden, evenmin van de brandkast, waarnaar wordit gedregd. KORTE BERICHTEN. Bij de werken voor het op diepte hou den van»den mond der Noordzeehaven te IJmuiden dreigt een staking, daar de arbei ders geen antwoord ontvingen op verzoeken om bespreking over verbetering van arbeids voorwaarden. Duizenden spreeuwen strijken dagelijks neer op het do r de nonvlinder aangetaste ge deelte van het Luntersche bosch en verzadi gen zich aan die rups. Bij verschillende sigarenfabrikanten te Rhenen zijn thans de werkzaamheden voor een klein gedeelte aangevangen. Men ver wacht, dat spoedig grootere bedrijvigheid in de sigarenindustire zal komen. De inrichting „Huisduinen" (gem. Den Helder) ontving een legaat van mevr. de wed. P. W. J-, overleden te Amsterdam, groot 2000, en van jonkvrouwe E. j. C. de P., overleden te Utrecht, groot 10.000. Te 's-Gravenhage is overleden jhr. O. van Beresteyn, een in de journalistieke wereld zeer bekende figuur. Hij was thans hoofdre dacteur van de „Gazette de Hollande", wel ke te 's-Gravenhage verschijnt. Eenige Fransche tuinbouwers brachten gistermorgen, onder leiding van den rijkstuin- bouwleeraar in Algemeenen Dienst, den heer R. P. Bonthuis, een bezoek aan verschillende boom- en bloemkweekerijen te Aalsmeur. Naar de „Stand." meedeelt is dr. Kuy- per op medisch advies om gezondheidsredenen naar een badplaats vertrokken. Bij den Minister van Landbouw bestaat geen bezwaar tegen uitvoer van kapok, voor zoover de N. O. T.-bepalingen dien uitvoer toelaten. Aanvragen voor kapokuitvoerconsen- ten moeten bij de N. U. M. worden ignediena. Te Rotterdam is iemand aangehouden, die misbruik makend van liefdadigheid, in de Maasstad en in de Residentie frauduleus op lijsten geld inde voor de Kloetramp. De versterking van het garnizoen Am sterdam, aanvankelijk ,".d op 1CCC mf.a' en later teruggebracht op 500 man, is thans weder verminderd en bepaald: op 250 man, waarbij ingedeeld 4 luitenants, 20 sergeants en 20 korporaals. Wijlen prof. mr. dr. J. C. Q. Jonker, in leven hoogleeraar aan de Facultus der Lette ren en Wijsbegeerte aan de Rijks-Universiteit, te Leiden, heeft een voornaam deel zijner boe kerij voor de Universiteitsbibliotheek aldaar, bestemd. De koningin zal morgen de Fransche landbouwkundigen ten paleize te Amsterdam ontvangen. Daarna zal H. M. naar het Loo vertrekken en dus niet heden reeds, zooals eerst bepaald' was. Woensdag bezochten de Fransche land bouwkundigen eenige kaasboerderijen' in do buurt van Leiden en het rijks zuivelstation. De commandant van de Amsterdamsche brandweer gaat op kosten van de stad naar Parijs om studie te maken van de brandweer aldaar. De slagvelden gaat hij meteen even bezichtigen, ook voor brandweer-studies? De minister van oorlog bezocht Woens dag de kazernes en het militair hospitaal te Amersfoort. Dinsdag worden het chr. en R. K. militair tehuis met een bezoek vereerd. Te Waalwijk is 3900Ö kilo meel voor de consumptie afgekeurd De gemeentenaren hadden geweigerd bruinbrood te eten, waarop keuring volgde met bovengenoemd resultaat. De minister van landbouw heeft den uit voer van wijn vrijgesteld. De maximumprijzen voor vermicelli en macaroni zijn' ingetrokken. Een viertal personen hebben bij een landbouwer te Leeuwen 60 wallen tabaks planten afgebroken. Zij bekenden uit wraak gehandeld te hebben. Daar de 31e Augustus op Zondag valt, zullen de militaire parades, die op Koningins verjaardag hervat zullen worden, op Maan dag 1 September worden "gehouden. Bij koninklijk besluit is aan den heer D. Slagter, op verzoek, met 1 September a.s eer vol ontslag verleend als burgemeester van Berkhout. I arra li ui en u nu 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. DE DUITSCHE KEIZER. Naar aanleiding van een Reuterbericht no pens eene correspondentie over den gewezen Duitschen keizer vernemen wij ter bevoegder plaatse, dat deze correspondentie geene be trekking hadi op de uitlevering maar op eene mogelijke ontsnapping van ex-keizer en' ex- kroonprins. De mogendheden hebben namelijk 28 Juni een vertoog gericht tot de Nederland sche regeering waarin zij werd aangemaand daartegen, in het belang van de orde maatre gelen te nemen. De regeering heeft daarop geantwoord, dat zij zich die vrije uitoefening van hare souvereiniteit moest voorbehouden DE KAASMARKT. De aanvoer was heden, vooral in verband met de heerschende mond- en klauwzeerziek- te zeer bevredigend en bedroeg zeker wel een 100000 K.G. De prijzen gingen nu weer om hoog, doch slechts met 1 per K.G. De markt was stug en velen vermarkten, doordat di prijs aan het einde daalde. §ij de discussies in de Tweede Kamer over het verstrekken van credieten voor het be schikbaar stellen van levensmiddelen, schonk de Kamer ook nog een oogenblik aandacht aan de hooge kaasprijzen en beweerden zoo wel de minister als de heer SmeenL dat er geen verband bestond tussehen de hooge kaas- en de hooge melkprijzen, omdat er een uitvoerverbod van kaas is. Dat kaas van melk gemaakt wordt, schijnen de heeren niet te weten cn dat de minister voor een paar weken 2 millioen kilo binnenlandscne kaas, tegen hooge prijzen, aan het buitenland ver kocht, nog veel minder. Hoe het met den uitvoer van de kaas staat zouden zij, ook het beste kunnen vernemen in België, waar de Hollandsche kaas tegen 8 I 10 franc per KG. in groote hoeveelheden verhandeld wordt. Ons lijkt nog steeds de eenige weg, dat de regeering een percentage van de productie tegen een maximumprijs voor het binnenland! vaststelt. LOOS ALARM Gisteravond kwam een familie aan het Ver- dronkenoord, die eenige dagen uitstedig was geweest, tot de ontdekking, dat een inbreker in haar huis zijn timten had opgeslagen. In minder dan geen tijd waren zij weer op straat om voorbijgangers te waarschuwen. Een drie tal van de moedigste gingen naar binnen, maar keerden halverwege ae gang weer te rug. De politie werd gewaarschuwd en het huis goed in observatie gehouden. Spoedig daarop verscneen een tweetal agenten, waar van één bij de jeugd zeer populair is en deze riep dan ook in getale diens naam, toen de agenten de woning binnen gingen, in de eene hand een revolver en in de andere den gum- miestok dragende. Spoedig bleek evenwel, dat er zich geen inbreker in het huis bevond en dat er ook geen in geweest was. Een grappenmaker wist de aandacht van de nieuwsgierige menigte nog af te leiden door de bewering, dat de man zich over het dak voortbewoog. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL. Bevorderd van klasse I naar klasse II: J. H. v. d. Pol, Agatha Blokhuis, Trijhitje Bronder, Betsy Hazeloop, Netty J. Lap, H. Lijnkamp, D. Ouwehand), F. D. Smit, S. Bree- baart, C. R. J. Davidson, G. N. Holst, G. C. Kooiman, L. van der Meulen, H. Zwart, D. Zuidema, R, W. de Jong, J. L. Schouten, J. N. v. der Ben, Jl. J. Brunstman, G. E. T. van Dijk. N. J. v. Herwerden, P. B. Hotman, C. Keesman, J. Kossen, S. van der Molen, D. Timmerman, B. Weduwer, N. M. Schuiten maker, C. de Boer, Greta Schroder, Lien Geertzema, Agatha Kroonstuiver, Agatha Scene, Agatha J. Dekker, J. Bolman, Jeanne Duburck, Adri v. Houwelingen, 9' T nesch, B. Preijer, W. P. Velthuis, J. de Wit, H, A. S, Bijleveld, E. _N: P. van Esch, L. I. van' der Moer, C. J. Pijper, B. Schoen, J. A. van Zuydam, J. Ludeke, W. Portegijs, H I. van den Berg, J. Bosscher, C. de Jong, C. M. Lap, Tine Kuipers, Ali J. Lieuwen, Janna P. Meijer, D. Moraal, J. A. F. Ressing, M. L. Schol, Nelly J. Möller, J. IJspeert, J. Dalen- berg, H. Elte en A. Hellenaar. Bevorderd van klasse II naar klasse HI: PL H. üushoorn, preta den Boesteid, D. Te 's-Hertogenbosch zijn Wbensdfftgavond de deelnemers aan het eongres dooi- het da gelij ksch bestuur der gemeente officieel ten stadhuize ontvangen, waarbij de burgemees ter eenige hartelijke woordeu sprak. Gister morgen om half tien begon de 46e a'lgemeene vergadering, mede bijgewoond door den com missaris der koningin. In zijn openingswoord herdacht de heer mr. dr. Snijder van Wissekerke den overleden al gemeen© penningmeester, den heeT W. 0. van Haaften, die 19 achtereenvolgende jaren de vergadering bijwoonde en in wien de Volks bond een trouw, ijverig en bekwaam vooruit ziend en tactvol ambtenaar verloor. Daarna stelde hij den nieuwen secretaris, den beer W. O. Grefe, aan de vergadering voor. Hij bracht dank aan de adjunct-secretares se, mej. Tengbergen voor de waarneming van het secretariaat tijdens de ontstane vacature. landbouw de ps-odu-ctie van alcohol weer heeft vrijgegeven, wat niet te rijmen is met de be doeling van zijn ambtgenoot Rnijs do Beeren- brouek. Ten slotte besprak hij de invoering van vrouwenkiesrecht, waarvan 'hij veel heil ver wachtte voor de bestrijding van het drankmis bruik en kloot met een aansporing om het ledental te helpen vergrooten. De commissaris der Koningin dankte den voorzitter voor diens woorden van -welkom tot hem gericht en sprak de hoop uit, d'at deze vergadering veel nnt voor de vereeniging aal mogen afwerpen. De algemeene secretaresse, mej. Tengber gen, bracht verslag uit van het afgeloopen jaar. Het centraalhurean, tot dus vergevestigd te Utrecht, zal einde dezer maand worden over gebracht naar 's-Gravenhage. Namens de Nationale Drankhestrij'der'sor- ganisatie betuigde da. Voorhoeve te Den Bosch instemming met het streven van den- volksbond en bepleitte samenwerking tus sehen de verschillende organisaties in Neder land ten opzichte van plaatselijke keuze. Aan de orde kwam de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur. Gekozen werden: Tri de vacature prof. dr. O. A. Pekelharing, de heer dr. N. M. Josephus Jitta te Utrecht, in de vacature H. de Wilde, de heer dr. J. H. Schuurmans Stekhoven te Utrecht in de va cature P. W. J. van Haas el de heer J. H. Wentholt, te Haarlem. In behandeling kwam vervolgens een voor stel van de afdeeling Assen om in de Volks bond-organisatie een bepaling op te nemen, waarbij het land in resorten wordt verdeeld en omliggende gemeenten worden beschouwd als hooiende tot de afdeeling in wier nabij heid zij liggen. Het hoofdbestuur kon zich met diit voorstel vereenigen, dat na toelich ting door de afdeeling Assen behandeld werd tegelijk met het voorstel der afdeeling Dord recht, dat beoogde actie meer in overeenstem ming met den nieuwen tijdgeest en in meer democratischen zin. D'e voorstellen Assen en Dordrecht werden na eenige discus ie zonder stemming aangeno men. Het voorstel-Assen tot verspreiding op de meest doelmatige wijze van lijsten van on schadelijke alcoholvrij© dranken in aanslui ting bij de Volksbonden, werd na toelichting eveneens aangenomen. Aan de vereeniging tot herstel van drank zuchtigen werd een subsidie verleend van 150. In de middagvergadering deelde de heer Zijlstra uit Assen als vertegenwoordiger der commissie tot drankbestrijding in de veenko loniën eenige bijzondeheden mede omtrent 't werkplan der oommissie, o.a. het verspreiden van vliegende blaadjes, waartoe hij de mede werking der aanwezigen inriep. Van verschillende afdeelingen was een voorstel ingekomen om het aftredende hoofd bestuurslid prof. dr. A. Pekelharing te be noemen tot eerelid. Onder applaus werd hier toe besloten. De heer J. «Kruip Voorbergen, voorzitter der afdeeling Zutfen, hield een inleiding over het aldaar opgerichte volkshuis en waarvan hij de totstandkoming, inrichting en werkwij ze uiteenzette en daarbij wees op de verkre gen gunstige resultaten. volksgezondheid te 's-Qkavenhage, hield' een m beer W. van Boven, inspecteur det bespreking over het woningvraagstuk, toege licht met lichtbeelden. Hij vestigde vmra. do aandacht op den laagbouw met volksbadhui zen en voldoende licht en ruimte. De plaatsbepaling voor de volgende a'lge- moene vergadering werd, evenals de aanwij zing der twee afdeelingen voor het onderhoek der rekening over 1919, overgelaten aan het hoofdbestuur. Onder dank aan de afdeeling 's-Hertogen- bosch, sloot hierop de voorzitter de vergade ring. PROTEST TEGEN OPHEFFING DER STEITNÜOMITé'S. Te Rotterdam is een bespreking gehouden, naar „Het Volk" meld, tussehen de hoofdbe sturen van den Centralen Arbeidersbond en de Neet. Federatie van Transportarbeiders over de plannen der regeering tot opheffing der steunoomité's en arbeiders, die niet tegen werkloosheid zijn verzekerd, naar instellingen van armenzorg te verwijzen.- Db vergadering stelde vast dat de'buitengewone tijdsomstan digheden niet geëindigd zijn en dat' in de naaste toekomst geheel herstel van bedrijfsle ven niet te verwachten is en deze opvatting door de regeering wordt gedeeld. Verzekering tegen gevolgen van werkloos heid werd door de 'besturen van de Tr ansport arbeiders praktisch onmogelijk geacht. Nergens in binnen- en buitenland wordt de ze verzekering tot stand gebracht of door- voerbaar geacht. De besturen meenen verwij zing der transportarbeiders naar armbesturen te moeten afwijzen. Zij staan op het stand punt dat het recht op arbeid waarmee in het levensonderhoud voorzien kan worden, van de gemeenschap kan worden geëischt, en dat, indien de gemeenschap in gebreke blijft deze te verieenen, zij voor het voille levensonder houd der werkloozen aansprakelijk moet zijn. Deze opvattingen zullen nader in een adres aan de Tweede Kamer worden uiteengezet en een audiëntie zal bij minister Aalberse wor den aangevraagd. Miocht hierdoor geen bevredigende oplos sing worden verkregen, aldus meldt het blad, dan zijn de besturen voornemens op den dag dat het ontwerp in de Kamer komt, in de voornaamste plaatsen van het land' een 24 uur-staking van transportarbeiders te pro- clameeren en een protest vergadering te be leggen. Ten slotte zijn beid© besturen over tuigd, dat, indien' de regeering zal blijven staan op haar voornemen om de werklooze transportarbeiders te verwijzen naar armbe sturen, hiervan een ernstige en langdurige crisis in de transportbedrijven van Neder land te verwachten zal zijn. TARWE EN ROGGE. De Min. vsu Landbouw heeft ingetrokken rti» besch- van 9 Dec. 1918, houdende uitge- ioofc.^, j-'~ -d. kleinhandel en eene distributicregeling (afie- veringsverhod) voor tarwe en rogge; inge trokken z'ja beffigh. van 2 Jan. j 1., houdende vaststelling eens? see1 r.jss&iaadéaSf sn mari- vmt saaêteytfo S'éaaes 5ug> •taroMcsn rijn be rh 19 Feb?. j.L, hc den de een verbod ore biputlds gsrassss. tot v.oo* dermiddel voor diorsn te vurwarken, of sis zoodanig te gebruiken; en bepaald, dat deze beschikking van 'kracht zal zijn met ingang van 4 Aug. 1919, zoodat van dien datum af geen tarwe of rogge van den oogst 1918 meer bij een Regeeringscommissaris voor de Rijka- graanverzameling kan ingeleverd' worden. Men meldt uit DrutenNeg deze week eindigt het kersenseizoen. Het is kort ge weest, maar niet onvoordeelig voor de kersen boeren die hooge prijzen hebben, gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2