TeleÉrrammen van heden. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. 1'OViiki«t;tI jN it'llMx ten geaebenïre geven of op eenigerlei witee vervreemden ie niet meer van toepassing op OhiOawü peter, NoflawsA poter ad fcwi'iwtilkirtef, 'hemmms op rwa'talxp,re-aitiejwwlk uit het bui- tenifti'ïi ü%evr*r<*i. Est aorósai ■■•ww-tjappejiea -? wet iagaag van as-.vrgwi «Jfewerd v*» Jijrt yw- «artikelen, vatfttgeatoM «veregirkeaMPfclf artikel GELDELIJKE VOORSC'rK>TTEN. Baj 'KOiii'. «esiuLi is 'bepaald', dat in gevallen,, lat dit in het beiang van den dienst noodig ls, geldelijke vouiscboueu aan net personeel der Landaiachi kunnen' Pvid-nu vexstrdkt, en ww op a<w'WcUdeu> cui tóci«g«iu door den adminis trateur van een1 Korps ui Wrpsgededte of dooi de commandanten van detachementen, en op 1 dw dfetriburi'ewU? D© maatauinprij- soldiijjen' diwr de administrateurs der compag- ren voor aardappelen van dien oogst zijn in- nieën. Een' voorschot op jaarwedden en toela- getrokken, gen mag echter niet hooger zijn dan hetgeen de belanghebbende op het tijdstip der ver nis, dat oitvoerverguTmingen' toot varkens, schapen en elachtrunderem in het" algemeen niet zuilen worden verleend, aangezien de dieren die aan cce markt komen, vooirshamda igeheel voor de bmnenJatraffcne benoeiw» blij ken moedig te zijn. Wat den uitvoer van runderen betreft, zij opgemerkt, dat in verband met den matigen hooioogst, en de schaarste aan buitenlandse he STAATSMONOPOLIE. In de commissie voor de indirecte belas tingen in Duitschland de sociaal-democraten voorgesteld, de lucifersbelasting door een Staatsmonopolie 'te vervangen. STAATSCOMMISSIE COöP. VEREEN. De minister van justitie heeft gistermid dag in een der zalen van zijn departement geïnstalleerd de Staatscommissie, ingesteld bij kon. besluit van 8 Juli j.l. om te onder zoeken of wijziging der wet tot regeling der coöperatieve vereenigingen wenschelijk is dan wel of een nieuwe wet noodig moet wor den geacht, een en ander in verband met het onderscheid tusschen coöperatieve en andere vereenigingen. ii n^llü d 1 ii - GOUDEN FEEST NED. OYMNASTIEKVERBOND. Gisteravond zijn te Amsterdam de feesten ter viering van het 50-jarig bestaan van het Nederlandsch Gymnastiekverbond begonnen met een officieele ontvangst ten stadhuize. Tegen halfacht hadden de vertegenwoordi gers van de verschillende bij het Verbond aangesloten vereenigingen zich met hun ba nieren op de binnenplaats van het raadhuis opgesteld, terwijl zich in de raadszaal be- stuurderen van het Verbond, commissieleden met hun dames enz. zich hadden verzameld. Burgemeester Teilegen sprak het gezel schap toe en herinnerde aan hetgeen het Ver bond voor de gymnastiek en de lichamelijke opvoding had gedaan. Hij zeide o. a., dat plannen in voorbereiding zijn voor de stich ting van nieuwe hoogere burgerscholen en dat daarbij groote terreinen zullen worden beschikbaar gesteld voor de uitoefening van allerlei takken van sport. De heer Joh. Heynen, voorzitter van het Verbond, beantwoordde deze toespraak en dankte het gemeentebestuur voor de ont vangst. De heer L. C. van der Meuten J.Hzn., voor zitter van de regelingscommissie, betuigde zijn dankbaarheid voor het vele, dal Amster dam's gemeentebestuur op het gebied der lichamelijke ontwikkeling had gedaan. Als bewijs van sympathie zoo zeide spr. zal aan Amsterdam door het Verbond een door De Clecq vervaardigde gedenksteen worden aangeboden ter herinnering aan de zen schoonen dag. Een afbeelding bood hij bereids den bur gemeester aan. Vervolgens sprak burgemeester Teilegen door een der ramen de op de binnenplaats verzamelde bondsleden toe, hen ook met het gouden feest gelukwenschend. Nadat het bondslied ten gehoore was ge bracht. trok men in optocht en met muziek voorop naar het paviljoen, waar een geani meerd avondfeest en reünie plaats had en waar de Haagsche vaandelwacht de .bonds- vlag weder in handen van het bondsbestuur stelde. Tijdens de reünie in het IJ-paviljoen werd medegedeeld, dat aan het Ned. Gymnastiek- Verbond het predicaat „Koninklijke" is ver leend. Deze mededeeling verwekte groote geestdrift. DE EX-KEIZER. De correspondent van het Hbl. te Ameron- gen deelt thans ook mede, dat de ex-Keizer zeer zenuwachtig is (ook de Keizerin) en zich soms enkele dagen afzondert en zich op zijn kamer terugtrekt. Van een ernstige zo nuwziekte kan echter niet gesproken worden. Reuter seint uit Parijs: De commissie voor het vaststellen der ver antwoordelijkheden heeft bij den Oppersten Rad een rapport ingediend, waarin er den nadruk op wordt gelegd dat geen andere per sonen in de plaats van den gewezen Keizer kunnen terechtstaan. TE VONDELING GELEGD. Gisteren werd bij aankomst van trein no. 208 te 9.49 uur voorin, in een bagagenet van een apoorwegrij tuig 3e fck op 'bet Centraal Station te Amsterdam aangetroffen een kind van bet mannelijk geslacht, oud pl.m. 4 a 5 weken, met donker haaT en grijze oogen. Het kind droeg Jaeger borstrokjes, wit katoenen hemdjes, 3 wit katoenen lappen, wit) katoe nen navelbandje, wit katoenen nachtjaponne tje, wit katoenen kopsjes, wit molton lap, rood wollen manteltje met zwart fluweelen kraag en dito mouwopslagen, en drie met zwart fluweel overtrokken 'knoopen en ge haakt wit wollen mutsje, waaraan zijden bandje, alles ongemerkt. De trein kwam uit Botterdam en heeft 'gestopt te Schiedam, Delft, 's-Gravenhage, Leiden en Haarlem. BEZOLDIGING GEMEENTE VELDWACHTERS. Door Ged. Staten der provincie Limburg is een schrijven gericht aan de gemeentebestu ren waarin wordt aangedrongen om de be zoldiging der gemeenteveldwachters aan zienlijk te verhoogen onder mededeeling, dat bij de behandeling der gemeentebegrooting 1920 aan het hiervoor beschikbaar gestelde crediet de noodige aandacht zal worden ge schonken. EEN GEIDISQUALIFICEERD RAADS LID. Naar aanleiding van de motie, door de af deeling „Apeldoorn" van den V.-D. Bond aangenomen, waarin het aftreden van het raadslid den heer J H. Piet, wordt verlangd, daar deze weigert, bij de wethoudersbenoe- inmg op een socialist te stemmen, heeft de heer Plet aan de afdeeling bericht, dat hij' als lid dezer vereeniging bedankt, waarin voor hem geen plaats meer is, zoolang in het open baar geen voldoening is gegeven voor de wij ze waarop de afdeeling deze kwestie béhan- deld heeft. Hij verklaart echter, ai's vrifzinnig- democraat de belangen der gemeente in den Raad te blijven' behartigen en zal dius aan het in de motie uitgesproken' verlangen niet vol doen, daar hij' z. i. niet heeft gehandeld in strijd met de V.-D. beginselen'. en over 1919 aan salaris en hoofdbijsiag te zamen een innemen zai hebben van ten minste 1325, ieiwijl hij zai ueubeu kaoiü minste 1325, terwijl hij nu zonder óijsiag x j\A) geniet, en die, na oio en van ue 2UU ui© leeds aait? Öijbiag zxju gegeven, dus nog een tegoed heelt van 125, van 1 Aug, a.s. af wekelijks 5 meer zal kunnen ont vangen, terwijl dit bedrag tot 10 per week kan stijgen wanneer hij ook voorschot Ij voedermiddelen, alsmede met het oog op de wenscht op hetgeen hem nog aan pensioen- jj melk voorziening, de uitvoer van dragende storting zal worden te goed gedaan. j, koeien zal moeten worden beperkt om eer- Heeft zulk een ambtenaar daarenboven 1 lang geheel te worden stopgezet. Daarentegen kan de uitvoer van jongvee, met name kalveren, pin'ken en vaarzen ge schieden, terwijl ook aanvragen voor den uit voer van gunste koeien in overweging kunnen worden genomen. Reeds ingekomen aanvragen van handela ren voor jongvee, en wel voor dieren met ten strekking te goed heeft en wordt slechts ver-I strekt op schriftelijke machtiging van den nog aanspraak op kinderbijslag dan kan nij 5 commandeerenden officier ter plaatse van het voor elk kind VsbX 50 2 pre week korps, waarbij de belanghebbende in beta- meer krijgen dan het reeds vermelde bedrag ling is; het wordt terugbetaald bij de eerste van 11). wordt terugbetaald bij de eerste betaling der j De regeering vertrouwt door dezen maat- j betaling der jaarwedden en toelagen. regel te kunnen bevorderen, dat er meer sta- Voorschot op de soldiji wordt zoo de be- 1 biliteit komt in de inkomsten der lagere voursimil up UE SUHUJI! WCIlUl XUU UC ut- «Milieu nuiui ui uuwuu»,-» 7 i j -| 1 li an «hebben de dit noodig heeft en' verlangt j ambtenaren, terwijl zij er bovendien nog dit hoogste twee breeds tanden, tenzij van de be- j.j,!.~i i„.,wi rlof «m» Hf» orrnmtf» trokken aanvraarera bericht inkomt, dat zn oid verstrekt aan een soldaat, die zich in het be- voordeel van verwacht, dat voor de groote lang van1 den dienst of van de Justitie op reis j meerderheid der ambtenaren de duurtetoe- moet begeven, zonder recht te'hebben op de j slag meer tot zijn recht komt. vergoedingen, voor in dienst reizenden vastge- Dat er na 1 Augustus a.s. ia de groote steld. Dergelijk voorschot mag niet hooger steden nog gehuwde ambtenaren zullen zijn, zijn dan het vermoedelijk bedrag van de kos-die wekelijks nog geen 16 ontvangen, is ten der refe en) van bet onlderhoud gedurende dan uitgesloten. de afwezigheid, eni moet wonden terugbetaald Dit loon zal voor de gehuwden ten minste na terukomst, z.-n. door inhouding op de soldij j 25 gaan bedragen, a.w. z. vrijwel over- van den betrokkene, boven en behalve de in- j, eenkomen, zoo niet reeds iets hooger zijn, i houding, waaraan hiji bereids reeds mocht zijn j dan het minimumsalaris dat bij een herzie- onderworpen volgens andere bepalingen. j ning der salarissen zal worden toegekend. Aan een- officier, 'die tot het houden) van één p Aangezien bovenstaande uiteenzeting om- of meer dienstpaarden gerechtigd wordt, dat treat de minimumloonen ook van toepasing is i wel, die een dienstpaard' verliest, kan desge- op het personeel der posterijen, telegrafie en wenscht onder borgstelling een geldelijk telefonie, acht de regeering het niet verant-1 voorschot worden) verstrekt. Het bedrag van 'I woord om voor dit personeel afzonderlijk dit voorschot wordt door den Minister van vóór 1 Jan. 1920 eene. nieuwe salarisrege- trokken aanvragers bericht inkomt, d'at zij op het verkrijgen van eene uitvoervergunning van 'bedoeld vee geen prijs stellen. „C,St.-Ct.") MERCURIUS-DIPLOMA'S. Het Mercurius-diploma voor handelscor- l respondentie zal worden uitgereikt aan me- 1 jufrouw W. J. Nouweu, voor het Fransch, Oorlog rugibfetaa laald en' moet binnen vijf jaren te- worden. ling te doen ingaan. Hetgeen in sommige dagbladen is mede gedeeld aangaande een door den Minister van Waterstaat gedane toezegging, dat voor dat personeel de nieuwe salarisregeling met 1 October a.s. zou ingaan, is onjuist. Wel is door genoemden Minister op 10 Juii jl. op eene audiëntie overweging van dit denkbeeld toegezegd, doch hij heeft reeds den volgen- den dag in de Tweede Kamer zeer nadrukke- 1 lijk verklaard, dat zulks onmogelijk was. DE WORDING VAN EEN THEATER GEFILMD. In tegenwoordigheid van den heer en mevr. Tusdrinski en verschillende belangstellenden werd Vrijdagmiddag met eenige plechtigheid CENTRALE WERKGEVERS RISICO- BANK. Onder leiding van den voorzitter van bet college van commissarissen, den heer jhr. nu W. F. van der Wijck, werd op 18 dezer in 't gebouw van de Industrieele Cltib, te Amster dam, de jaarlijksche algemeene vergadering dezer organisatie gehouden. Nadat het verslag van de commissie tot na zien) van de balans en de rekening en verant woording over 1918 was voorgelezen, werden, deze stukken, alsmede het jaarverslag, onver anderd vastgesteld. Door de directie werden bij monde van den president-directeur dr. F E. Posthuma meedeelingen gedaan omtrent 1 de eerste" der 1500 palen, die het nieuwe the- den huldigen stand, der sociale wetgeving, en den financieelen toestand der Risico-Bank op 't gebied der sociale wetgeving was, in af wijking van 't afgeloopen jaar veel te vermel den, daar dit vraagstuk in verband met de ve- 1° door de regeering in den laaitsten tijd inge diende ontwerpen van wet op dit gebied meer dan ooit de aaandacht vraagt. Ten aanzien' van de Risico-Bank bekleed? het ontwerp tot herziening der Ongevallenwet 1901 zeker wel de eerste plaats. Met groote voldoening kon de Directie er op wijzen', dat bij: de herziening in verschillende leemten' der wet het particulier initiatief reeds is voorge gaan en uit vrijen wil in die leemten voorzag, lang voordat de wetgever er toe overging de bestaande onbillijkheden weg te nemen. Het ie dan zeker niet twijfelachtig, of de wijze waar op de Risico-Bank haar sociale taak heeft ver vuld, heeft er toe medegewerkt, dat langza merhand de overtuiging baan breekt, dat de uitvoering van sociale wetten ook in de han den der werkgevers veilig is. De finanrieele toestand der Risico-Bank gaf in 't afgeloopen jaar alle reden tot tevreden heid. De organisatie nam wederom belangrijk in omvang toe. Het totaal loonbedrag door de aangesloten werkgevers uitbetaald, be draagt thans 285 millioem gulden. Een heug lijk feit mag het genoema worden, dat thans alle Nederianüöche spoorwegen bij' de Risico- Bank zijn aangesloten. Op de premiën vol gens het tarief der Rijiksverzekeringsbanl werden weder belangrijk besparingen ge maakt. In yerband met het feit, dat de Rijks verzekeringsbank geleidelijk aan hare tarie ven meer en meer gaat aanpassen aan he werkelijk risico, was deze besparing niet zot- groot als vorige jaren. De Directie sprak den wensch uit, dat de Regeering een open oog zal houden voor de risico-overdracht en dat zij bereid gevonden zal worden) de onhillijkhe- en, die er 'bestaan bij het opbrengen der ad ministratiekostcn der Rijksverzekermgsbani weg te nemen. Als commissarissen werden herkozen d heeren: K. J. A. G. Baron Collot 'dEscury H. J. G. Gelderman, Jl. N. Hendrix en D. W- Stoik. Tot leden der commissie voor het na zieni der balans werden aangewezen de heeren A. Wevers Wzn., A. Bierens de Haan en K L. Jonker. DUURTEBIJSLAGEN EN VOORSCHOT- AAN RIJKSAMBTENA.REN: Nu het wetsontwerp in zake uitkeering van een duurtebijslag over 1919 door de Sta- ten-Generaal is aangenomen, heeft de Re geering besloten de uitkeering van het nog resteerende gedeelte niet steeds te doer plaats vinden in twee termijnen, zooals aan vankelijk in de bedoeling lag, doch de gele genheid te openen, om, waar zulks met het oog op de belangen der administratie moge lijk is, dit-restant in wekelijksche of maande- lijksche termijnen te ontvangen. Het ligt dan in de bedoeling om, van 1 Augustus a.s. af, aan hen, die zulks wen- schen, en hun salaris wekelijks ontvangen, bij elke uitbetaling 1/25 uit te keeren van hetgeen zij nog aan hoofd- en kindertoeslag te zamen te goed hebben. Zij, die hun sala ris maandelijks ontvangen, kunnen dien over eenkomstig op 1 Augustus, 1 September, 1 October, 1 November en 1 December telkens 1/5 gedeelte van het hun nog toekomende in ontvangst nemen. Bovendien zal worden bepaald, da: aan de ambtenaren wier salaris 1200 of minder bedraagt en die zulks wenschen van 1 Au gustus a.s. af een wekelijkscli voorschot of, indien zij hun salaris eens per maand ont vangen, een maandelijksch voorschot zal worden gegeven op hetgeen hun zal toeko men, wanneer de Staten-Generaal zich kun nen vereenigen met het reeds aagekondigde voorstel om de minimum jaarwedde, waarop geen korting voor eigen pensioen zal worden toegepast, van 400 te verhoogen tot 1200. Het gevolg van beide maatregelen zal zijn, uitvoervergunningen yoot rundvee, dat een gehuwd ambtenaar, die vóór 1 Ja- en schapen, welke bij zijn Dep. van nuari 1918 ene salaris genoot van 725 bouw inkomen., brengt de maister ter ken iater aan de Reguliersbreedstraat te Amster dam zullen dragen^ ingeheid. Wiliy Huilens, de overal tegenwoordi ge film-journalist, die zeer zeker niet ont breken mag bij de gewichtige gebeurtenissen in zijn eigen -bedrijf, zorgde er voor dat de toekomstige bezoekers van het theater ook de wordingsgeschiedenis ervan in beeld' zullen zien. Het lot van den eersten paal werd1 door hem in details 'gefilmd, in vogelvlucht, boeg- af van het dak van hen die hun woning niet wilden verruilen voor onderdeel van bet the ater, van vlakbij toen de knallende Mappers en ernstige metingen toonden, dat de eerste paal zijn doel had bereikt. Deze opnamen vormen de eerste beelden van een film, die den geheelen bouw van bet theater zal- weergeven. KOLONEL H. B. DE BLIJ. In den ouderdom van bijna 81 jaren is te 's-Gravenhage overleden de gepensionneerde kolonel der infanterie H. B. de Blij, oud-mili- tie-commissaris, officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Zijn stoffelijk overschot zal Dins dag a.s. in het crematorium, te Westerveld worden verbrand. De overledene was vroeger militie-commis saris te Alkmaar. AANVOER VAN MAïS. De regeering is voornemens in de maan den October, November en December respec tievelijk 24,000 ton, 20,000 ton en 20,000 ton La Plata-maïs aan te voeren. De scheepsruimte om 24,000 ton te haleu is aan gewezen en zal einde Augustus of begin September laad-klaar zijn. Het ligt in de bedoeling om de mais zoo dra zij is aangekocht, bij inschrijving c. i. f. te verkoopen. DANKBETUIGING AAN DEN HEER VAN AALST. Namens het dagelijksch bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fabrikantsn- Vereenigingen, loco-voorzitter de heer Si mon A. Maas, secretaris de heer Molenaar, is het onderstaand telegram gezonden aan den heer Van Aalst: „Van Aalst, voorzitter Nederlandsche Overzee Trustmaatschappij, 's-Gra- van hage, „Ik wensch u geluk met het feit dat de N. O. T. haar werkzaamheden in hoofdzaak kan beëindigen. Moge spoedig vergeten zijn de onaangename wrijvingen die onvermijde lijk moesten voorkomen door uw uitgebreide en diepgaande bemoeiing met het geheele Nederlandsche bedrijfsleven, doch onvergan- gelijk blijve de herinnering aan de onschat bare diensten die gij en uw medebestuurders aan onze nijverheid, handel en scheepvaart, ja aan het geheele Nederlandsche volk hebt bewezen door u te stellen en te handhaven als trustée tosschen de Nederlandsche bedrij ven en de oorlogvoerende mogendheden.' KUN STYLE STS T OFFEN'. De Min. van Landbouw heeft bepaald, dat bet verbod van afleveren, verbandelen ten ge schenke geven of op eeniigerlei wijze ver vreemden, niet meer van toepassing is op Chilisalpöter, N'orgesalpeter en kalkstikstof benevens op zwavelzure ammoniak uit hot buitenland ingevoerd. („St.-Ct.' v w.—r— AARDAPPELEN, OOGST 1918. De Min van Landbouw heeft met 20 Juli het a-rti'kd aardappelen, oogst 1918, afge voerd van de lij-st van artikelen, vastgesteld overeenkomstig art. 1 der Distributiewet 1916; en opgeheven de bij zijn beach, van 19 April en 12 Mei vastgestelde maximumprij zen voor aardappelen, oogst 1918. („St.-0t".) UITVOER VAN RUNDEREN, SCHAPEN EN VARKENS. In verband met de talrijke aanvragen om varkens Land en aan den heer H. Blom voor het Duitsch. De uitslag van het examen in Boekhouden en Engelsche correspondentie wordt, wegens het groote aantal candidaten, later bekend gemaakt. DE EX-KEIZER IJMKER? Op de Bijenmarkt te Veenendaal is ook een stalletje aangevoerd van den ex-keizer uit Amerongen, hetwelk werd aangekocht door den heer J. Pasman, uit Mleppel. Biji den aanvang van de derde zitting heet te de president den quaestor-generaal, mr. S. J. Hoogerzeil, welkom, 'hem mededeelende, dat de Synode hem déchargeert van zijn be heer over het dienstjaar 1918. Op verzoek stelde deze zich ook voor het volgende jaar beschikbaar. Een aanvang werd gemaakt met de finan- cieeie aangelegenheden en wel met die van het fonds voor noodlijdende kerken en personen. De ontvangsten bedroegen totaal 81.766. Van, de koningin was 2000 voor het fonds ontvangen; de collecten brachten 709.31 meer op. !De voordrachten ter toekenning van groote toelagen uit dit fonds zijn te zamen 34.100, die van kleinere bedragen te zamen 10.185. De ontvangsten van het fonds ter voorzie ning in de geestelijke behoeften van gemeen ten, waar eigen middelen ontbreken, blijven nog steeds ver beneden de behoeften. Slechts van 46- gemeenten kwamen' bijdragen in. De koningin schonk 750. 'Het totaal, bedrag van toelagen1 uit dit fonds toegstaan is 4850. iDaarop volgden besprekingen over het fonds tot verbetering der schraalste predi kantstraktementen. (De vrijwillige bijdragen vermeerderden met 140.06, de rente met 182.75daarentegen werd aan giften 110 minder ontvangen. Een bedrag van 8097.84 werd ui'! de generale kas overgeschreven. Voor uitkeering blijft 1800' beschikbaar. Te vorigen jare werd' van het bestuur der vereeniging Aanpakken" 4300 ontvangen', teneinde aan 43 predikanten met de laagste traktementen daarvan 10O uit te keeren. Ge noemd bestuur heefft in September 1919 15.000 uit de rente van di't fonds beschik baar gesteld. Hierdoor kunnen' de laagste traktementen, die ten' vorigen jare tot 1100 konden worden opgevoerd, gebracht worden' tot 1200, terawijl bovendien aan nog 66 der laagste een veriiooging van 40 wordt toege voegd. Met het oog op het feit, dat de ingekomen giften voor de Alg. Weduwen- en Weezen- beurs belangrijk minder waren dan 't vorige jaar, kan de uitkeering niet hooger worden gesteld dan 230. Behandeld werden voorts nog de aangele genheden van de Algemeene Kas en die van de Synodaie Bijbelvertaling van het N T. en van den Vervolgbundel op de Evang. Ge zangen en die van de Algemeene Kas. Hierna werd de vergadering verdaagd tot hedenochtend half tien. KORTE BERICHTEN. Wederom is een rijwiel ontvreemd uit het rechtsgebouw in het Korte Voorhout te den Haag, ditmaal van een ambtenares ter parkette van het gerechtshof. Te Rotterdam is door de recherche aan gehouden een koopman, verdacht van mede plichtigheid aan een inbraak te Princenhage, in den nacht van 18 op 19 April in de zui velfabriek, waar toen 12000 uit de brand- 1 EIND-EXAMEN H. B. S. ZAANDAM, 2e GROEP. Geslaagd: B. Kleefstra, Haarlem. A. Demmers, Hoorn. C. J. Brouwer, Haarlem. Mej. A. H. Bijleveld, Alkmaar. J. Dekker, Zaandam. C. L. Zwaan, Helder. N. Cnoppius, Haarlem. F. Klein. Hoorn. P. Ferwerda Haarlem. Mej. C E. Hekket, Allonaar. G. H. Heintzen, Haarlem. G. J. Tjalsma, Helder. Ch A. van Reijen, Zaandam. K. C. Visser, Floora. P. D. C. Rosenboom, Haarlem. Mej. W. J. Melchior, Alkmaar. W. Veenhoven, Haarlem. J. K. Leijen, Helder. B. A. Wafelbakker, Zaandam. J Formijne, extraneus. N A. van Wijk, Zaandam. J M. Hos, Alkmaar. B. W Colenbrander, Haarlem. HET DANTZIGER DOK, DANTZIG, 19 Juli. Het groote Dantzi- gerdok der Dantziger Rijnwerve zal naar Kiel gesleept worden. De arbeiders verzetten zich echter hierte gen en weigeren den noodigen arbeid te verrichten. Indien het dok toch zal worden wegge sleept, zullen zij het tot zinken brengen. VLIEGONGELUK. PARIJS, 19 Juli. Gedurende een vlucht naar Lecrotoy van een toestel bestuurd door den aviateur Boiroult met barones Laroche als passagier, welke gister plaats had, sloeg het toestel om. De barones was onmiddellijk dood. De bestuurder ernstig gewond en bezweek «enigen tijd daarna. WEER AAN HET WERK. AMSTERDAM, 19 Juli. De werklieden van de Nederlandsche Graansilo Maat schappij zijn hedenmorgen aan het werk gegaan en begonnen het stoomschip Ceres te lossen. DE ALGEMEENE STAKING OP 21 JULI. PARIJS, 19 Juli. De confederation du TraYail heeft besloten de algemeene sta king, welke bepaald was op 21 Juli, uit te stellen. Zij verklaart de regeringsmaatre gelen betreffende de duurte te verwerpen, maar rekening te houden met de gehouden stemming -in de kamer. Zij keurt de economische politiek der re geering met goed. GALICIë AAN POLEN. PARIJS, 19 Juli. De opperste raad der geallieerden ëheeft de provincie Galicië aan Polen toegewezen. De raad heeft thans het definitieve vre desverdrag met Oostenrijk gereed gemaakt, hetwelk Dinsdag door de Oostenrijksche vredesdelegatie te St. Germain in ont vangst zal worden genomen. De raad zal Dinsdag de plannen, vast stellen betreffende bezetting van den lin ker Rijnoever en de terugkeer regelen van de geallieerde Toepen. DE STAKINGEN TE STETTIN GE ËINDIGD. STETTIN, 19' Juli. De algemeene staking en de staking der burgerij zijn thans gebed geëindigd. UIT BERGEN. Het bouwen van een landhuis op een terrein aan de Eeuwigelaan naast het land huis van Mr. de Bastert, voor Mevr. de Wed. Regout volgens plannen van den architect J. W. Hanrath te Hilversum, is bij onderhand- sche aanbesteding opgedragen aan de firma H. Ringërs en Zn., aannemers te Alkmaar. De bouw van dit landhuis is voor de ge meente weer een flink werk, daar het een 60 a 65000 zal kosten. UIT HARINGCARSPEL. (Vervolg van het andere blad.) De heer Dekker merkte op, dat ze wel een gunstigen tijd hebben uitgezocht om verhoo ging aan te vragen, doch 't moet ook in de toekomst opgebracht worden. Ten slote werd met 4 tegen 2 stemmen de regeling aangenomen. Tegen de heeren Hoogland en Dekker. Een voorstel van B. en W. om toe te tre den tot de Rijkswerkloozenverzekering ver wekte een langdurige discussie, doch werd ten slotte alleen met de stem van den heer Doekes tegen aangenomen. Voor den aan- en verbouw van de school te Waarland werd besloten een geldleening aan te gaan groot 12000 af te lossen in 12 aren. De leening zal worden gesloten bij de joerenleenbank te Dirkshorn tegeq een rente van 4V2 pCt. 's jaars. Overeenkomstig den wensch van Ged. Sta ten werd een kleine wijziging gebracht in de besluiten betreffend het verleenen van voor schot aan de woninghouwvereeniging te Waarland e. o. Het besluit was reeds goed gekeurd, doch niettegenstaande dat werd wij ziging gevraagd. De vergoeding voor woninghuur aan den Rijksveldwachter werd gebracht van 40 op 65. Hij had gevraagd om vergoeding voor het rijwiel doch waar dit ook voor andere ge meenten gebruikt wordt voelden B. en W. hiervoor niets. Dbor de inschrijvers voor den verbouw van de school te Waarland was gevraagd om vergoeding voor tijdverzuim en arbeid. B. en W. stelden voor aan elk die de ge maakte rekening kan overleggen (8 van de 16, en allen buiten de gemeente) een vergoe ding toe te kennen van 7.50. Daar de inschrijvers in de gemeente woon achtig geen van allen een rekening overge legd hebben is de indruk gevestigd dat door hen niet gerekend is. Uitdrukkelijk is meegedeeld dat met de inschrijving niet op tijdsverzuim gerekend is. De raad ging met het voorstel accoord hoe wel de heer Hoogland het bedrag laag vond. De kohieren schoolgeld le en 2e kwartaal werden opgemaakt als volgt: Waarland 160.90 en 167.30. Dirkshorn 149.30 en 154. Kerkebuurt 16990 en 171.85. Voorzitter gevoelde alvorens de vergade ring te sluiten, behoefte om een woordje te spreken naar aanleiding van de steunrege ling voor gedemobiliseerden en zegt daarbij ongeveer het volgende: Ik gevoel mij genoodzaakt eens te laten weten wat mijn motief geweest is, nog geen uitkeering aan gedemobiliseerden te ver strekken, omdat er nogal oppositie betreffen de deze zaak tegen mij gevoerd wordt: We kregen toestemming aan gedemobiliseerden die er behoefte aan hadden gedurende 120 dagen 1.50 per dag uit te keeren aan hen die tengevolgevan de mobilisatie werkloos waren. Het Kon. Nat. Steuncomité betaalt 9/10 als de gemeente 1/10 bijdraagt. De motieven golden hier niet omdat er di rect werk was en zoodoende meende ik dat 'er zoo goed als geeneen voor in aanmerking kwam. Toch kwamen er ongeveer 25 aanvragen. Ik heb formulieren aangevraagd welke zijn ingevuld, door daglooners zoowel, als door hen die een eigen bedrijf hebben. Er kunnen er nog wel meer komen, want de an dere 25 verkeeren in dezelfde conditie. Ik heb geïnformeerd bij een collega hoe die de zaak had aangepakt. Deze had het geld dat hij noodig had al ontvangen en keert het uit aan alle jongens. Ik vond dat dit riiet in de bedoeling van punt 10 lag. Hij wees er op dat er meer gemeenten wa ren. Ik vroeg of de gemeente het 1/10 tij past Hij antwoordde ontkennend. Eindelijk hebben ook wij dan een aanvra ge aan het nat. steuncomité ingezonden waarop 2000 is binnen gekomen, wat na tuurlijk voor alles veel te kort is.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2