Telegrammen van heden. heeft 4r erwrtrufcpfa die onderscheiding niet gemaakt Daarentegen heeft zij in de iauei- le" groepen van vragen over bepaalde onder- "Kipen geteld Ook <s zij van oordeel, dat de .Va .'ic vnh'-e itu de y s-.onl ijke ksri di: jt!' werdiv Km di 'afo.vy snoet vUjhéd gela ten worckü a® !l, a ondciïteek kt te richten naar eigen oordeel l venwel zijn aan het ont werp iu een latei B punten aangegeven, die als leiddraad kunnen dienen. Na discussie werd besloten art. 2 ióó te wijzigen, dat de schriftelijke kerkvisitatie om de twee jaar zal worden gehouden: Verschil lends andere kleine wijzigingen werden in de artikelen cn tabellen aangebracht. Vervolgens werd het concept met alge- meene stemmen aangenomen en in handen van de commissie voor de eindredactie ge steld. Het zal aan de consideratiën van de kerk worden onderworpen. INTERNAT. VA'KVEREENIGINS- CONGRES. - Tot de meest bekende afgevaardigden uit het buitenland behooren o.a.: Compers uit Amerika, Jouhaux secretaris van de Fran- sche C. G. T., de Duitscher Lequin, de voor zitter der oude „Internationale". Het doel dezer bijeenkomst, die vele dagen duren zal, is het bespreken van allerlei zaken de „In ternationale" betreffende. De conferentie be gint heden. 'De voorbesprekingen, die Zater dag in de kleine zaal van het „Concertge bouw" plaats vonden, onder leiding van den voorzitter en secretaris van het „Ned. Vakver bond" de heeren J. Oudegeest en Edo Firn- men, waren gewijd aan eenige organisato rische vragen. De voorzitter stelde, na opening voor, de verslagen te behandelen der bureaux van Ber lijn Parijis en Amsterdam. De heer Gompers (Amerika) was daar te gen, omdat de tijd ontbroken heeft, de versla gen in te zien. Vervolgens werd besproken de wijze, waar op gestemd zou worden. Men zou, naar de voorzitter opmerkte, aan elk land één stem kunnen geven, doch dan zouden groote lan den als Engeland en Amerika met vele milli- - oenen leden achter komen te staan bij de klei nere delegaties. Een der Amerikaansche afgevaardigden stelde voor, één stem te geven voor elke 250.000 leden, die contributie betaald hebben. Langdurig werd nog gedebatteerd over de ze kwestie. Besloten werd ten slotte dat de oude stem- mingswijze geldt, n.l. elk land één stem. Na héden zal gelden de stemmingswij'ze, voorge steld door Dürer (aangenomen met 82 stemmen). D. w. z. één stem voor millioen of gedeelte daarvan. Een commissie van drie leden, een Fransch- man, Engelschman en Zwitser, zal het finan cieel verslag onderzoeken. Na een pauze besprak de heer Mertens (België) de houding van Duitschland. Hij herinnetde er aan, dat de leiders der Duitsche vakbeweging vóór de oorlogscredieten ge stemd hebben,. Zij) kunnen zich echter niet verdedigen, dat zij toen nog niet wisten, dat en hoe in België opgetreden zou worden. De Duitsche vakvereenigmgs-leiders hebben niet geproteseerd tegen de onderdrukking der Bel gische vakvereenigingen. De Duitschers heb ben de Belgische arbeiders tot werkloosheid gedwongen. IHet waren valsche geruchten dat de Belgische werklieden arbeidsschuw waren. De Duitsche vakvereenigingen hadden bij haar regeering moetenl protesteeren tegen de wijze, waarop in België opgetreden werd. Te gen de deportaties is ook niet geprotesteerd. Deze deportaties zijn de grootste misdaad van de Duitsche overheid. Spr. schetste de verschrikkingen dezer deportaties. Wel is sedert November de Duitsche poli tiek veranderd, doch de wrok is gebleven. Spr. hoopte, dat de Duitschers op het congres erkennen zullen1 verkeerd gedaan te hebben eti het verkeerd gedrag zullen inzien. Dan is samenwerking mogelijk. DB VERVOLGING VAN I>s. KLEIN". Tegen de inquisitie. Donderdagavond belegde de -afdeeling Edam der S. D. A. P. een protostverigadoring tegen* het optreden van Burgemeester Kolf schoten inzake de vervolging van Ds. Klein. De groote zaal run „Ons Huis" was te klein om alle belangstellenden te bergen. A, H. Gerhard, die als spieker optrad!, zei- de dat het optreden van den burgemeester niet meer van dezen tijd was, doch dat deze ketterjagerij uit de middeleeuwen afstamde. SpT. gaat dan d(f door den burgemeester aan den commissaris der Koningin geschreven brieven in bijzonderheden ontleden, waarbij hij als de diepere kern der zaak aangeeft dat, in onze staatsinstelling het mogelijk is ie- 'mands 'karakter en persoonlijkheid aan te tasten, zonder dat hij het zelf weet. Onge- twijfel moet de missieve van den commissa ris, die a^n de brieven van den heer Kolf schoten voorafging, met de Hovember-ge beurtenissen in verband gebracht worden en hééft de burgemeester zich laten beïnvloeden door het als onderwerp ,aan den kop aange geven woord ,3evolutionnaire propaganda". De burgemeester heeft echter in zijn ant woord zooveel zonderlings verteld als spr, nog nooit in een ambtelijk schrijven gezien heeft. Hij heeft geschreven over „communis tische" redevoeringen, doch al ware ds. Klein in stede van sociaal-democraat communist geweest, dan nog had hij daarmede niets te maken, doch slechts er op te letten of aange spoord werd tot daden van geweld tegen het wettig gezag. Wij hebben in dit land volledi ge vrijheid van gedachten en moeten in de uiting daarvan volkomen vrijgelaten worden. De hr. Kolfschoten heeft dan ook blijk gege ven bijzonder slecht op de hoogte geweest te zijn van zijn taok. Uit de feiten is bovendien gebleken, dat de beschuldigingen door den burgemeester geheel ten onrechte zijn gedaan, terwijl toch van een ambtenaar verwacht wordt dat zijn gegevens steeds zoo zuiver mo gelijk zijn en hij zich door eigen waarneming op de hoogte van zaken heeft gesteld. Het toeval wilde dat de beschuldigde, ten gevolge van het kerkrecht, inzage kreeg van de stukken die ter zijner beschuldiging waren Lngbracht en dat hij doordat de bestuursver gadering van de klasisis deze beschuldiging later te niet deed formeel niet meer gerech tigd was tot publikatie van de stukken. Dat hij dit toch deed wordt hem nn kwalijk geno men, doch spr. brengt buide aan een man die den moed bad deze informaliteit te begaar. en niet schroomde de ailgwiwwi» zwwi. cumnjoven te «teilen. (.Daverend applaus.) Dat de commissaris, die spr. persoonlijk zeer goed keude- 'u iwj juefc anders ge-- ia dva Stesti «*o li' «#r vp daii bei eau bedw-M^fbife kunt in «te inrichting va? d« gsmwutwiit is, dat- zoot-'ie 'kan seggea, hij als hoofd, van politie geen verantwoording schuldig is aan den raad. De ze tweeslachtigheid verdraagt zich niet meer voor den ernst van den tijd. Een goede over heid moet voor al zijn daden en als deze bun gemeesiter iets begreep van zijn groote ver antwoordelijkheid tegenover de hoogste sou- vereinïteit, d. i. de vertegenwoordiging van het volk in den raad, dan zou hij beseffen dat niet de vraag: waartoe hij wettelijk verplicht is, hem moet leiden, noch moet hij zich af vragen: wat is mijn moreele verplichting. Dit laatste kan niet in de wet omschreven warden, dit meet men als mensch voelen, uit het hoogere en welbegrepen besef van waar gezag. Schoon zou thans nog zijn positie ge weest zijn, als hij volkomen onverplicht ge zegd had!: gehoord de uiteenzetting, gelet op de feiten, ik 'ben te haastig geweest en bied mijn verontschuldiging aan. Dat was de hoogste moed geweest. Na de luide toegejuichte redevoering, werd de volgende motie met algeoneene stemmee aangenomen. „De vergadering, enz., kennis genomen hebbende van de gepubli ceerde stukken inzake dr. Klein tegenover den burgemeester. gehoord de inleiding van den heer A. H. Gerhard. protesteert tegen de wijze waarop de bur gemeester in ambtelijke, niet voor publiciteit bestemde stu'kken, ernstige onbewezen be schuldigingen uit ten aanzien van één zijnd"' gameentenaren betreurende, dat hij, daarover ter verant woording geroepen, gebruik maakt van zijne formeele bevoegdhei 1', om daar-op nliet in te gaan, spreekt als 'haar overtuiging uit, dat het als hoofd der gemeente en als mensch zijn moreele plicht is openlijk -aan te geven op welke gronden bovenbedoelde ernstige be schuldigingen steunen; koestert de verwachting dat dit alsnog op zoodanige wijze geschiedde, dat déze 'gronden op hun deugdelijkheid kunnen worden ge toetst en besluit deze motie te doen zenden naar den commissaris der koningin, den Raad en -den burgemeester." VLAGGEN TE ZAANDAM. De kerkvoogdij der hervormde gemeente tc Zaandam heeft tot den gemeenteraad aldaa" een adres gericht met het verzoek op de nati onale feestdagen de vaderlandsche vlag op de Oostzijde van den toren te mogen plaat sen. De kwestie is n.l., dat bedoelde toren, die niet op, maar naast de kerk gebouwd is, het eidenaom is dér burgerlijke gemeente. Toen in Zaandam de S. D. A. P. het be stuur in handen nam en gebroken werd mei de gewoonte om op nationale feestdagen de driekleur van de gemeentegebouwen te laten wapperen, bleef ook van den kerktoren vlag weg. De kerkvoogdij heeft nu het besluit geno men voortaan weer op de nationale fecstda gen de vaderlandsche driekleur van haar kerk te laten wapperen en vraagt nu in het adres, daarvoor van den toren gebruik te mogen maken. HULDIGING VAN EEN NEDERLANDER Onder eere-voorzitterschap van minister Lebrun, heeft naar het Hbld. meldt, zich ir. Frankrijk een comité uit de bevrijde streken gevormd, om de nagedachtenis te eeren van den gouverneur-generaal van Indo-China, J van Vollenhoven, onzen oudlandgenoot, die kapitein was bij het regiment Marokkaansdw infanterie, en den 20en Juli 1918 op het veld van eer is gestorven. Het comité stelt zich voor zijn graf, dat zich in het bosch van Retz bevindt, te her stellen en te onderhouden en er een steen oj te plaatsen, waarop de ideeën zullen -staar gegrift, waaraan deze groote administrateui zijn leven wijdde. HET AUTO-ONGELUK TE DEN' HAAG. De politie is er in geslaagd den. chauffeur, die verledn week een Scheveningschen visch- koopman met zoo noodlottig gevolg aanreed, op te sporen. De man verklaarde den Scheve ninger, die met een, handwagen reed, recht te hebben willen passeeren, omdat de koop man eenigszins links aanhield. Toen de autu onmiddellijk achter den handwagen was ge komen, week de Scheveninger rechts uit, waardoor een aanrijding onvermijdelijk werd. Dat hij na het ongeluk doorreed, schrijft de chau'ffeur toe aan zijn overspanner zenuwen. Ook de dame, die in de auto zat, Is gear resteerd. DE HEER DE BAZEL VOOR AMSTER- STERlDAM BEHOUDEN. Naar'verluidt heeft de heer De Bazel op de uitnoodiging door B. en W. van Amster dam, namens den Raad tot hem gericht, om wederom adviseur voor de Vijzerstraat-bebou- wing te worden geantwoord dat, na de jong ste raadsbesluiten, hij) hem daartegen geer bezwaar bestaat. De Raad moet a.s. Woensdag de weder in gediende voordracht omtrent den arcade- bouw nog aannemen, maar na wat er reeds over gezegd is, is dit slechts een vormkwestie APPELS EN PEREN. Te Woerden besteedde men, op de open bare verkooping van boomvruchten, voor pe ren en appelen naar- schatting 354 h 5 per H. L. op den boom. De kooplust was niet bijster groot, zoodat verscheidene boomgaar den door de eigenaars werden opgehouden. Een der grootste, waarin pl.m. 320 boomen werd ingezet op 1200 en op 600 daar boven opgehouden. WEF.R EEN PREDIKANT DIE HEEN GAAT. Dr. J. C. A. Fetter, vrijzinnig predikant te Zupthen, legt zijn ambt neer. Zijn plan is, te gaan studeeren in de Ned, letteren, om later leeraar te worden of leider van een der grootere openbare leeszalen Dr. F. zegt o.a in het schrijven, waarin hij uiteenzet, welke overwegingen hem bij zijn heaiui. leJdden: ik heb vele bezaaien te^tn de Neu. iiciv. kerk. VUtcu die heetten m uur itgeuVvooiui- gen tijd alle praiiwiieu, are meeleven met fiiMf tijd. 'Ne qfgdnife&i*. ÖSC xtXk vWVvi»' dig fesxpoUdijk v N in dezen -U-:. die in het fcete steal «te* organisatie dubeci opj. De leiding berust, ook in vrijzinnige gemeen ten, bijna altijd bij oude, conservatieve men- schen. Dat het vrouwenstemrecht het vorige jaar toch nog verworpen is, is een slag m het aangezicht van allen vooruitgang. De richtingstijd in de kerk wordt zoo kleingees- stig gevoerd, dat menigeen er ten slotte van walgen gaat. Maar op zich zelf genomen, zou ik, ondanks al deze dingen nog wel pre dikant willen blijven, ook al meen ik, dat het gezonde, frische religieuze leven zich hoe lan ger hoe meer gaat ontwikkelen buiten de kerk. Want een predikant ia wel zeer vrij; geen ambtenaar is zoo vrij als hij en de Ned. Herv. Kerk is voor menig predikant het mid del, waarmee hij zeer veel goed kan doen. Voor dengene, die geen eigen middelen heeft, zijn ook cfe kleine tractementen een be zwaar. Het salaris in deze gemeente is be neden ieder peil. Maar natuurlijk, ieder frac- tietje moet zijn eigen predikant hebben, ook al gaat de gemeente daardoor wezenlijk, te gronde, lntusschen, men versta mij goed. Vooral ook omdat van een predikant zooveel hulp en steun in alle opzichten telkens ge vraagd wordt, omdat hij vóór alles onathan- kelijk van alle menschen moet blijven, moest zijn salaris niet groot, maar voldeonde zijn. Dat is het niet. En regelt de kerk het niet be ter, dan velt ze haar eigen doodvonnis. DE STATEN VAN GELDERLAND TEGEN HUN EIGEN BESLUITEN. Men zal zich herinneren, aldus schrijft men uit Doeünchem dat nog steeds hangen de is de vraag of de tegenwoordige Raad over de toelating van den nieuwen Raad ofwel de nieuwe Raad zelf over zijn toelating beslist. Een nieuw gezichtspunt schijnt allen twij fel weg te nemen. In de wet tof vereeniging van Stad- en Ambt-Doetinchem is nl. bepaald dat de geloofsbrieven voor den nieuwen Raad zullen worden onderzocht door den Raad van Stad-Doetinchem. Hieruit blijkt dus, dat de regeering op het standpunt staat, dat de oude Raad ae geloofsbrieven moet nazien. Men verwacht daarom nu, dat op het ver zoek van Ged. Staten van Gelderland tot vernietiging van het besluit van den Raad van Ambt-Doetinchem, waarbij tot toelating der gekozen raadsleden is besloten, door de Kroon niet zal worden ingegaan. lntusschen begint deze zaak nu ook een komischen kant te krijgen. Ged. Staten van Gelderland toch, die van meerling zijn, dat niet de oude, maar de nieuwe Raad zelf over de toelating moet beslissen, zijnde ma kers van het wetsontwerp tot vereeniging van Stad- en Ambt-Doetinchem, waarbij in arti kel 3 het onderzoek van de geloofsbrieven van den Raad der nieuwe gemeente Doetinchem wordt opgedragen aan den Raad der tegen woordige gemeente Stad-Doetinchem. HET OOMFLIOT AAK DE „HJLEUW- AMSTERDAM". Het conflict aan de „Mouw-Amsterdam" is .al weer scherper gestold. Het bestuur van de Êjicheepvaart Vereeniging zal, bij voortdu ring der sitafcing, de leden van het reserve- personeel der Holland'Aimerika-lijn aanwij zen voor monstering op de „Menw-Amster- dam". Het is de bedoeling, de bemanning der overige HollandAmerilka-booten niet lastig te vallen, doch aiileen de wer'kloozo zeelieden die, hetzij door tijdelijke werkzaamheden, het zij door landwerlk ondersteund worden, vooi de monstering aan te wijzen. Wij hebben ons' naar aanleiding van dez? mededeeling tot de gecombineerde besturen der zeelied'énorganIsatie gewend. Het spréékt vanzelf, zoo doelde men ons mede, dat geen enkel zeeman zich voor dit onderkruiperswerli zal leenen. Het eenige gevolg zal zijn, datwi; de zeelieden, die voor monstering op de „Hieuw-Am sterdam" worden aangewezen, bij ons in de steunverleening opnemen. Wjj voor ons hebben steeds het conflict aan de „Kieu w- Amsterdam" tot deze boot willen beperken. De houding der Scheepvaart Vereeniging maakt, dat uitbreiding van het conflict wel licht niet kan voorkomen worden. DE SOHTPPERSAOTLE. Bij de aankomst te H'arlingen van een ge laden motorvaartuig uit I^euwarden, ondei bescherming van politie en maresaussee verzamelde zich een groote menigte men schen. Meermalen chargeerde de politie en mare chaussee, om ruimte te 'krijgen, doch telkens verzamelden de mensebon -zich weer. Ooi word er geschoten. Een schipper werd ondei hevig verzet in verzekerde bewaring gesteld Dit relletje was meer te wijten aan opgescho ten jongens en meisjes iftn aan «chippers. rBe Hieuw Amsterdam hebben Donderdag nacht Kier ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen mareschaussee en 250 a. 300 schippers. Eenige bonds-schippera molesteerden een niet aangesloten schipper. De politie moest tusschen beide komen. Een schipper bekwam een nogal ernstigen bajonetsteek, terwijl een mareschaussee gewond werd aan het hoofd Er werd hevig met revolver en karabijn ge schoten. De politie en mareschaussee bleef meester van hei terrein. Het ging aoo gevaarlijk toe, dat ooggetui gen plat op den grond moesten gaan liggen, om niet d'oor 'kogels geraiikt te worden. Doordat tengevolge der schippersactie de aanvoer van brandstoffen stil ligt, zullen de glasfabrieken der firma Bakker, te Hieuw Buinen, stil worden gezet. 500 arbeiders ko men daardoor zonder werk. VLOEKEN IN HET LEGER. In den regel wordt deze kwestie zoo op gevat, alsof het vooral de meerderen zijn, die vloeken tegen de minderen. De N. C. deelt een heel ander geval mede. Naar men weet, is het de gewoonte van den tegenwoordigen minister van Oorlog, om zonder voorafgaande aankondiging op in spectie te gaan. Zoo kwam hij laatst hier ter sted in de kazerne der veldartillerie, waar hij alle vertrekken doorliep. Op een gegeven oogenblik sprak hij een der manschappen aan en vroeg of er veel gevloekt werd. liet antwoord luidde „Ontzettend veel." „Vloekt de batterijcomraandant?" vroeg daarop de mkiMei. „Neen, die niet" „JUe-oiticieien dan." „iNeeu, ook met." „lie onderoiiicieiea r Imdae ue voigeaue vraag. „Ook die mei" Jen hoogste verbaasd, vroeg daarop de minister: „Maar wie vloekt er danH „Wel, wij onder mekaar," zoo antwoordde de soldaat. Tableau I SPOORWEGVERKEER MET DUITSCHLAND. De Duitsche legatie deelt mede: De spoorwegdirectie te Keulen deelt mede, dat, behalve opening van het verkeer tus schen het bezette gebied in Duitschland, te vens het goederenvervoer van en naar Ne derland en Luxemburg alsmede van en naar de Lntentelanden door het bezette gebied zon der goedkeuring i3 toegestaan. Voorwaarde is echter, dat geen uitvoerverboden in de ver schillende landen het verkeer belemmeren. LAGE WRAAK. In den nacht volgende op de raadsvergade ring waarin de kermis te lerseke werd afge schaft, zijn bij een raadslid-voorstemmer een klokhen met zeven kuikens geworgd. De doo- de dieren zijn, in een zak gewikkeld, bij een antirevolutionuair ingezetene (een raadslid), door een spiegelruit van zijn winkel gewor pen. Men kan als zekerheid aannemen, dat deze daad met de bedoelde afschaffing in ver band staat. FRANSCHE WAARDEERING. De Fransche regeering heeft onzen landge noot, den heer M. E. Langenbeigh, die ge durende den oorlog directeur was van het Spaansch-Nederlandsche Comité voor de be scherming der Levensmiddelenvoörziening iu België en Noord-Frankrijk, de rosette van of ficier van het legioen van eer verleend. I Iter- inede heeft zij den ijver en de toewijding, waarmede de heer Langenbergh de belangen van de ongelukkige bevolking van Noord- Frankrijk heeft behartigd, willen eeren. De onderscheiding wekt in België, waar men zijne diensten zeer op prijs stelde, groote voldoening. OEFENINGEN VAN ALLERLEI AARD. Bij oefeningen van allerlei aard, welke van de standplaats uit worden nodernomen, wordt aan het personeel der Landmacht eene dagelijksche toelage toegekend, en wel, wan neer daaraan nachtverblijf buiten de stand plaats is verbonden, ten bedrage van: voor opper-, hoofd-, en subalterneofficieren, resp. 5.t f 4.en 3.voor alle* onderoffi cieren 2,25; voor de korporaals en minde ren 1.—. Wordt van Rijkswege c.q. tegen betaling, voeding verstrekt, dan bedraagt de toelage voor de sergeant-majoor en de ser geanten 1en voor de korporaals en min deren 0.30. Als deze bedragen worden verhoogd, wanneer de militairen moeten voor zien in eigen huisvesting resp. voor de opper-, hoofd-, en subalteme-offideren, alle onderof- 'firierai en de korporaals en minderen met een bedrag van onderscheidelijk 3,2,50; 2,00; 2,00 en 0 75. KABELAANVOER. Binnen de gemeente Rheden zijn uit Duitschland eenige wagons met kabels aan gekomen voor het electrisch bedrijf binnen die gemeente. Met den bouw van het net zal spoedig een aanvang worden gemaakt, zoo dat de dorpen Velp, Rheden, de Steeg, Elle- com, Dieren, Spankeren en Laag Soeren bin nen niet al te lang tijdsverloop electrisch licht zullen hebben. DE MOORD TE GROENLO. Het slachtoffer van den moordaanslag, de ze week gepleegd op den voorwerker der Hei demaatschappij, Reinders, Ls na een h* vip; lij den in het St. Vincenüus Gasthuis alhier overleden. De moordenaar, Brockötter is door de politie naar Zutfen overgebracht. Brockötter was hier algemeen gevreesd. Bi; de minste aanleiding dreigde hij met revol ver of mes en hij deinsde er niet voor terug deze gevaarlijke wapenen te gebruiken. Voor al onder den invloed van sterken drank was hij voor zijn omgeving een gevaarlijk sujet. Als Duitscher woonde hij vroeger in het bui tenland. Nadat hij 20 jaar geleden in Duit- schen militairen dienst een onderofficier met zijn sabel een slag aan het hoofd had toege bracht, nam hij als deserteur de wijk over de grens en bleef hier wonen. Hij is gehuwd en vader van een groot gezin. Een paar weken geleden dreigde hij Reinders van kant te zul len maken, nadat ze kwestie hadden gehad over de uitkeering van het loon. Maandag heeft Brockötter hem royaal getrakteerd in een café alhier. Beiden verkeerden dan ook zeer onder den invloed van sterken drank, toen ze om elf uur 's avonds al twistend naar huis gingen. Voor de woning van Reinders heeft Brockötter hem met een dolkmes een vijftal steken toegebracht. Hoewei Reinders een pootige sterke kerel was, had Brockötter thans met een zoo goed als weerloos slacht offer te doen, ongevoelig door den drank voor de gevaarlijke wonden, die hem door zijn aanrander werden toegebracht. Geen getuige was bij de aanranding aan wezig. Beide begaven zich naar huis. De vrouw van R. achtte het echter noodig ge neeskundige hulp in te roepen. Brockötter werd in den nacht door de politie uit zijn woning gehaald en bekende volledig. EEH LID YAH DE PROYTHOlALE STATEN GEARRESTEERD. Te Zaandam 'kwam Zaterdagavond] de poli tie in botsing met een aantal communisten, volgelingen van den bekenden communist A Brommort, gemeenteraadslid van Uitgeest en lid van de Provinciale Staten van Hboxd- Holland. De aanleiding daartoe bestond in het venten van brochures op de markt, waai? bij Br omroert en een zijner Zaandamsohe partijgeno'oten hnn geschriften op dusdanige wijze aanbevalen, dat de politie daarin het voeren van communistische propaganda zag. Toen de politie Brommert daarop opmerk zaam maakte en hem aanmaande daarmede op te houdtén, gaf deze daaraan niet onmiddel lijk gevolg, doch gaf te kennen, wel eena uit gemaakt te willen zien of hij al dan niet het recht had' tot zijn optreden. De politie wilde hem daarop arresteeren. Waarop de partfjgwage™ er* emx deel van het publiek zoodanig opdrongen, dat de politie zich genoodzaakt zag van den wapenstok ge bruik te «maken en de revolver te trekken. Eerst daarna 'kon de arrestatie ten uit voer worden gelegd. Daarna worden een paar maal charge» uit gevoerd. Te 11 uur keerde de rust terug. Behalve Biommert werden nog twee perso nen ter zake van het zich niet op hevel uit d'e volksverzameling verwijderen, in arrest ge steld. Tegen Brommert werden vier processen- verbaal opgemaakt: lo. wegens 't zonder ver gunning 'houden van een toespraak op den openharen weg; 00. wegenis het luidkeels be kendmaken van den inhoud van gedrukte stukken: 3o. wegens het innemen van een standplaats op d'e markt, zonder vergunning van den marktmeester en 4o. wegens de wijze van aanbeveling zijner brochures, waarvan ordeverstoring 'het gevolg kan zijn. KORTE BERICHTEN. Bij een echtelijken twi9t heeft te Velser- oord een man zich zoo opgewonden, dat hij zich met een scheermes een polsslagader door sneed. Men kwam hem te hulp, bond den pols af en brachlt den man naar een dokter, die hem verbond. De minister van landbouw heeft be paald, dat het uitvoerpercentage van de pro ductie van gecontroleerde boter over de week van 1319 Juli 1919 voorloopig wordt vastgesteld op nul. De kapperpatroons te Heerenveen heb ben de eischen der georganiseerde bedienden niet ingewilligd. De bedienden besloten daar op met 1 Augustus a.s. te staken. Te Venray is een motorijder bij een aan rijding om het leven gekomen. Het personeel der Twentsche Electr. Tramweg-Maatschappij heeft besloten niet in te gaan op de aanbieding van commissaris sen en handhaaft zijn eisen, dat aan de nieu we loonregeling terugwerkende kracht zal worden verleend tot 1 Januari 1919. De politie te Amsterdam heeft aange houden een 38-jarigen man, verdacht van op lichting van'64000 Kronen, ten nadeele van een' bewoner der Plantage Middenlaan. De eerst pruimen (Engelsche krozen) deden ter veiling te Eist (Bet.) 35 40 ets. per kilo. Op last van den minister van landbouw zijn te Leiden 120.000 kalkeieren in beslag genomen, die waren verduurzaamd, ten ein de den a.s. winter tegen hoogeren prijs dan thans te worden verkocht. De „St. Ct." van Vrijdag vermeldde de beschikking van den minister van Landbouw, waarbij voor een aantal wateren bepaald is, dat de gesloten vischtijd met den vischzegen zal eindigen op 31 Juli, in plaats van 30 Sep tember. Op de Kamperbrug te Amsterdam is 'n 48-jarige man, terwijl hij achter een band- kar liep, door een beroerte getroffen en over leden. De koninklijke liedertafel „Zang en vriendschap" te Haarlem schrijft bij haar 90Ljarig bestaan een wedstrijd uit voor man nen- en gemengde koren op 13, 19 en 20 Juni 1920. Het Centraal Zendings-Comité voor Haarlem en omstreken organiseert op a.s. Woensdag een zendingsfeest op „Meer en Berg" te Heemstede. Het bericht dat de ex-kroonprins op Wieringen het plan zou hebben om zijn her inneringen te publiceeren, wordt tegen ge sproken. De oude „Arnh. Crt." is aangekocht door de N. V. Drukkerij „De Vlijt" te Doe tinchem, die het blad van 1 Jan. a.s. af zal drukken en uitgeven. Op het politiebureau te Maastricht heeft zich om onderdak aangemeld een lijstenmaker uit Amsterdam; die verdacht wordt ten na deele van zijd patroon 1200 ontvreemd en opgemaakt te hebben. De tijdelijke voorzitter van den minis terraad en minister van binnenlandsche za ken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, is eeni- gen tijd met verlof uit de residentie vertrok ken. Het besluit van den Arnhemschen ge meenteraad tot het vellen van de boomen langs de Janssingels is door Gedeputeerde Staten van Gelderland goedgekeurd. Ter hoogte van de pletterij voorheen Enthoven en Zn te Delft is Vrijdagavond op een voorbijreidenden trein geschoten. Er werd een ruit van een coupé le klasse ver brijzeld geen der inzittenden werd gekwetst. De Algemeene Vergadering van den Protestantenbond wordt gehouden te Zaan dam. Het personeel der Twentsche Electri- sche Tram besloot den dienst heden, Zondag te hervatten. De politie te Maarssen is op het spoor gekomen van een bende dieven, die reeds ge durende eenigen tijd diefstallen moet hebben gepleegd op een boterfabriek te Breukelen; bij een hunner is reeds een groote partij boter enz gevonden. Voor het gedenkteeken voor de omgeko men zeelieden en de verzorging hunner we duwen enweezen is thans ongeveer 15.000 bijeen. - Het indertijd door Amerika in beslag genomen stoomschip „Gorredijk" van de H. A L is van Brest'te Rotterdam aangekomen en weder aan de Mij. overgedragen. INBESLAGNEMING VAN DUITSCHE SCHEPEN. BERLIJN, 28 Juli. De,Vossische Zei- tung" meldt, dat. naar verluidt, de Entente beslag zal leggen op de beide stoomsche pen, weike den dienst onderhouden tus schen Waruemunde en Jodsor (Denemar ken). daar deze schepen grooter dan 1600 ton zijn. DE VOORWAARDEN VOOR OOSTENRIJK. PARIJS. 28 Juli. Renner heeft een verzoek ingediend om den termijn van 10 dagen, den Oostenrijkers toegestaan na ontvangst van het tweede gedeelte der vredesvoor waarden, te verlengen. GROOTE BOSCHBRANDEN. NEW-YORK 27 Juli. Groote bosch- branden zijn' uitgebroken op de oostelijke hellingen van het Rocky-gebergte in de hsu£Dd*L. i i- rX-fxi kii,», xïlwiii* WiiIvJxidw v£ 3' v "tr

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2