ZEI <e ex* ©n- en lïlindei-feleeding:, qemaakt en op maat. sesSSB^* HET WITTE HUIS. Firma H. S. CLOECK, LAAT HET BEZOEK AAN ONS MAGAZIJN DOET ZIEN, DAT ONZE PRIJZEN IN OVEREENSTEMMING ZIJN MET DE KWALITEIT Sümie onze ótalag^e. provincies Alberta, Idaho, Washington en Montana. De schade is niet te berekenen. Deskundigen gelooven, dat de brand slechts door de sneeuw van den winter kan wor den gebluscht. jProviiw i<tüI Nd-hm UIT HEILOO. De kermisvermakelijkheden hebben gisteren duizenden bezoekers getrokken. De N. Z. H. tramweg Maatschappij bracht den geheelen middag door eivolle wagens ieestgangers aan. Op een groot terrein aan den Molenweg is dan ook gelegenheid zich op velerlei gebied te vermaken. De stoomcaroussel trekt natuur lijk tal van jongelui en in een zweefmolen blijft geen plaatsje onbezet. Men kan er ver der met ringen werpen, vischjes vangen koekhakken enz. en wie de maag voi heeft kan door in een Amerikaansche Tuchtschomfnel plaats te nemen het spijsverteringsproces be vorderen. In het café Zwart treedt een cabaretgezel schap op en de heer De Rooij heeft in een groote houten danstent tot diep in den nacht de liefhebbers aan een dansje bijeen gehou den. Trouwens in de meeste café's is natuur lijk gelegenheid tot dansen. De winkeliers maken goede zaken wat in dezen guren en voor tk-iloo stillen zomer een onverwacht voordeeltje beteekent. UIT CASTRICUM. Bij een eierenhandelaar te Castricum zijn 5000 eieren in beslag genomen, omdat de man ze, tegen het verbod in, had ingemaakt. ZANGOONCOURS TE NOORD- SCHARWOUDE. Gisteren was het 30 jaar geleden dat de zangvereéniging Crescendo werd opgericht en bij die gelegenheid meende men goed te doen een driedaags feest te organiseeren en door het houden van een concours ook an dere vereenigingen in de gelegenheid te stel len dit feest mee te maken. Dertig jaren levens is voor een plattelands- zangvereeniging wel een feit belangrijk ge noeg om feestelijk herdacht te worden, te meer waar zij nooit wegens armbloedigheid een kwijnend bestaan heeft geleid, maar van het begin af zich krachtig heeft ontwikkeld tot eene, wier naam met eere onder hare zusters genoemd kan worden. 't Was maar een heel klein koortje van 17 of 18 jonge menschen, dat zich 30 jaar gele den vormde, om onder leiding van den heer W. Dorsman hoofd der school aldaar om te bedroeven onderling kunstgenot aan te kwee- ken en met de hoop eenmaal een krachtige vereen iging te worden die in staat is iets goeds te presteeren. Dit laatste was toen een toekomstideaal, maar is nu wel werkelijkheid geworden. Crescendo kan er zijnde vele lauweren die "door haar reeds geoogst zijn, zijn daarvoor getuige. 25 jaar lang heeft de heer Dorsman de lei ding mogen behouden, doch toen vond hij dan ook, dat hij te oud begon te worden en begonnen lichaam en geest naar rust te ver langen. Niet eerder echter wenschte hij de leiding uit handen te geven, dan nadat hij wist dat ze in handen kan worden gelegd van iemand die in staat zou zijn de vereeniging verder omhoog te brengen, wat hij met een gerust geweten kon doen toen de heer Willem Hes- pe, componist te Amsterdam, bereid bleek, de teugels van hem over te nemen. Deze heeft zich gedurende de vijf jaren met hart.en ziel aan zijn taak gewijd en de heer Dorsman gaf dan ook Zaterdagavond uiting aan zijn gevoel van blijdschap dat Cresconde, zijn kind, nóg steeds in krachten toeneemt. Hij hoopte, dat het den heer Hespe gege ven mag zijn nog lange jaren zijn krachten aan Crescendo te wijden. Zaterdagavond werden de feestelijkheden geopend in Concordia. De heer Smit, voorzitter der vereeniging, heette allen welkom, dankte de verschillende schenkers van medailles enz. voor hun be langstelling en dankte verdér de commissie van voorbereiding, doch vooral den secretaris S. Opperdoes, die met alle ijver niet alleen lid is, doel» die zeker als de ziel van de ver eeniging kan beschouwd worden. Wat Crescendo geworden is, heeft ze niet het minst aan de familie Opperdoes te dan ken. Woensdagavond is de heer S. Opper does, die gedurende 30 jaar ijverig lid en secretaris was, in intieme kring reeds gehul digd en werd hem een prachtige schrijftafel aangeboden.. Dit feest zei de voorzitter is het feest van Opperdoes en ik bied u behalve het pas ge noemde namens Crescendo nog een prachtig bouquet aan. De heer Opperdoes was door deze blijken van waardeering ten zeerste ontroerd. De heer J. H. Keizer sprak hierna de feestrede uit en ging daarbij de wordings geschiedenis van Crescendo na, hoe zij is op gericht en hoe ze zich langzaam aan verder heeft ontwikkeld. Daarna werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden waarbij voor de tweede afdee- ling voorloopig 4 vereenigingen optraden. Daarna weiden door Crescendo nog een viertal no.s gegeven, welke met uitbundige hoera's werden begroët en het genoegen mochten smaken van de juryleden een extra applaus te verwerven. Hiermede was het officiëele gedeelte van de eerste feestdag geëindigd en konden velen op het feestterrein nog van diverse vermake lijkheden profiteeren. Zondag had ten raadhuize de officiëele ontvangst plaats van voorzitters en directeu ren van de deelnemend vereenigingen en heeren juryleden, waarbij het woord werd gevoerd door den burgemeester. Eén uur werden de wedstrijden voortgezet en om vijf uur konden we van de tweede af- deeling de volgende uitslag noteeren. Deel name door 14 vereenigingen. Ie prijs „Stem de? Voiks" te Koog-Zaandijk, 2e prijs „On derling Genoegen" te Benningbroek met al gemeene stemmen, 3e prijs Spaarndam's Ge mengd koor fe Spaarnaam mei 2 1 stem, 4e prijs „Si. Caecilia" te Noord-Scharwouoe met 2-1 stem, 5e prijs „Gemengd koor" te 7uid-Scharwoude met 2—1 stem, 6e prijs .Miedorps Gemengd koor" te Nieuwe Mie- dorp met 2—1 stem, 6e prijs B. „Concordia" te Oost zaan met 21 stem. De voorzitter van „Gemengd koor" te Zuidscharwoude heeft er op gewezen, dat „St. Caecilia", die de 4e prijs won, met vreemde krachten moet hebben gewerkt, wat volgens het reglement van orde verboden is Bij de wedstrijd voor de le afdeeling, wel ke 's avonds plaats had, deelde de jury mede dat door geen enkele vereeniging het ver plichte nummer Waakt Op met bijzonder groote tevredenheid vertolkt had en zelfs de le prijswinner in deze belangrijke tekorten had. Verdei- meende de jury een woord van hul de te moéten brengen aan de feestvierende vereeniging, die zeker een zware taak te ver vullen heeft gehad Is het de gewoonte dat door de feestvierende vereeniging slechts 1 nummer, b.v. bij de opening, gezongen wordt, hier zijn vier zeer mooie stukken ge geven die zeker op een uitvoering tet Am sterdam over een geheele avond zouden zijn verdeeld. Kranig hebben ze zich van hun zware taak gekweten, waarvoof hulde aan den directeur en hun kranige zangers. De eerste prijs viel ten deel aan het geheel- onthouderszangkoor te Wormerveer met 2 -1 stem. 2e prijs ..Oefening baart kunst" te Nieuwendam met algemeene stemmen, 3e prijs ..Vox Humana" te Santpoort met algemeene stemmen. 4e prijs „De Volksstem" te Bussu'm met 21 stem, 5e prijs „Kolhom" te Col li orn met 21 stem. De eerste prijs van den eerewedstrijd viel ten deel aan .Excelsior" te Wormerveer en de tweede prijs aan „Onderling Genoegen" te Benningbroek. Morgen kinder- en volks- s pel en. Stadsnieuws. De Rechter-Commissaris voor strafzaken te Alkmaar deelt mede dat de onderstaande ef fecten en geldswaardige stukken onlangs te St. Maarten (N.-H.) gestolen zijn: 4 a 200.aand. Rotterdamsche Bank- vereeniging Nos. 145511, 137700, 137685, 137701. 1 a 1000.4 pCt. Noord-Holland 1916 No. 20333. 1 a 1000 434 pCt. Rotterdamsche Hy potheekbank voor Nederland No. 217815 Se rie A No. 1398. 1 h 1000.5 pCt. Internationale Bank voor Zakelijken waarborg te Groningen se- rie D No. 1815. 1 a 1000.434 pCt id. id. Serie A No. 1102. 1 a f 500 5 pCt. Nederland 1918 No. 346790 1 a 500434 pCt. Nederland 1917 No 528302. 1 a 1000.434 pCt. .Noord-Hollandsch Grondcrediet Alkmaar Serie G. No. 344 B. 1 a 1000.—, 434 pCt. Alkmaar 1914 No. 555. 1 1000.5 pOt. Staatsspoor 1915 No. 3165. Verder eenige depositobewijzen ten name van J Visser en ten laste van: de Lange en Moraaz (totaal 1000.West-Friesche Bank, tegenwoordig Nat. Bankver. (totaal f 8000firma Wisselink (totaal r 5000.—). Ten slotte: een schuldbekentenis groot 1000ten laste van G. Visser en een schuldbekentenis ten laste van het R. K. Ge nootschap groot 4000.—, beide ten name van J Visser als geldschieter. De Rechter-Commissaris te Alkmaar ver zoekt inlichtingen omtrent al deze stukken en in geval van aanbieding ten verkoop onmid dellijk bericht en zoo mogelijk vasthouding van den verkooper. EEN ONGELUK MET GOEDEN AFLOOP. Gisterenmorgen werd een rijtuig bij het passeeren van de tramrails nabij de Koedijker Vlotbrug door de Bergertram gegrepen en aan stukken gereden. Gelukkig bekwam van de 5 inzittenden slechts één der vrouwen een kleine wonde aan het gelaat. Het ongeluk had plaats omdat de bestuur der, doordat de tram van Schoorl reeds voor bij was, dacht rustig te kunnen passeeren en daardoor niet op de Bergertram. lette. GESLAAGD. Voor het Mercurius-examen boekhouden slaagde de heer P. J. van Twisk alhier. MERCURIUSEXAMENS IN HAN DEL SOORHEPONOE NT IE. De volledige uitslag der op 17 en 18 Juni 11. gehouden Mercuriusexamens in han delscorrespondentie is thans bekend gemaakt Van de candidaten van den heer K. Ilart Sz. geslaagd Fransch en E mej. W. J. Nouwen voor „ngelsch, de heeren H. Blom en G. B. C. Vasbinder voor Duitsch en de heeren H. W. Posjhuma en Th. A. Zellenrath voor Engelsch. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld dat mej. W. J. Nouwen in Nov. 1.1. voor het diploma in Duitsche handelscorrespondentie is geslaagd en thans voqr het Fransch err het Engelsch tegelijk, een prestatie, die wel zel den zal voorkomen. N. V. ALGEMEENE ALKMAARSCHE SLAGERIJ. Men schrijft ons: In 't lokaal van den heer W. Mooij had Zaterdagavond de vervolg-vergadering plaats van de aandeelhouders van genoemde slagerij. De opkomst was niet zoo neel groot, maar toch bevredigend. Na de uiteenzetting- door den Voorzitter, den hr.- D. Plevier, aan gaande de exploitatie en de hooge prijzen die hier in Alkmaar voor het vieesch worden besteed, bij andere plaatsen vergeleken, werd door de aanwezigen besloten deze zaak flink aan te pakken om spoedig tot exploitatie over te gaan. Na nog eenige inededeelingen aan gaande de vleeschprijzen in andere plaat sen als Rotterdam en Leiden, voornamelijk Rotterdam, waar het lamsvleesch wordt ver kocht tegen Ü.5U en vet vieesch voor Ü.7Ü per pond, werd door de aanwezigen besloten een bestuur te benoemen. Het bestuur werd samengesteld als volgt: D. Plevier, voorzit ter, A. M. de Moor secr., P. Vos, W. Lan- gereis, Th. J. Kloppenburg en W. Besanijon, die bij rondvraag allen hun benoeming aan vaardden. Door den hr. de Moor werd mede- deeling gedaan aangaande het beheer over de gestorte gelden, aangezien „Ons Blad" van Donderdag 17 Juli 1919 een stukje heeft geplaatst onder den titel „Niet mee doen" waarin de (Geachte Redactie?) van „Ons Blad" onder verdachtmaking van ae hh. D. Plevier en A. M. de Moor, als zouden beide heeren mooi weer spelen van de ge storte gelden, haar geloofsgenootea en lezers aanraadde geen aandeden te nemen. De heer de Moor nam de redactie van „Ons Blad" daarover geducht onder handen. Na voorlezing van het stukje werd dit ten sterk ste afgekeurd door de aanwezigen. Nimmer, zeide de heer de Moor, heeft het in onze be doeling gelegen de gelden ia ons bezit te krij gen. Zoodra wij het initiatief op ons hadden genomen voor deze zaak, hebben wij de fi~ nandën direct over de Nationale Baiik laten loopen. Onder het nieuwe bestuur zal dit ook steeds zoo plaats vinden. Maar wij kennen de redactie van „Ons Blad". Ze is met alles, goed op de hoogte, al dus dc beer de Moor, dat bewijzen de zaken van den heer Moltmaker en van den heer Spierenburg. Maar ik raad de (geachte re dactie) van „Ons Blad", aldus spr., aan om het algemeen belang te dienen zooals wij en wanneer de redactie van „Ons Blad" meer dere en goede gegevens wil hebben, aangaan de de N V. Algemeene Alkmaarsche slager- rij, laat ze dan naar de Nationale Bank gaan daar kan zij ze bekomen, misschien neemt ze dan nog wei een aandeel. Het nieuwe bestuur dat thans is samenge steld bevat mannen van alle richtingen en wil een beroep doen op alle inwoners van Alk maar en ook van buiten de gemeente Alk maar om mede Le werken voor deze zaak In- lichtir en aangaande deze geven het besLuur en de Nationale Bank, waar de aandeden gestort moeten worden. Besloten werd dat het besfuur Maandag avond weer bijeen zou komen om de zaken verder te regelen en tevens werd er besloten spoedig nog een openbare vergadering te houden. HF.T RIJDEN ZONDER LICHT. Ter gelegenheid van de IJgilooër kermis maakte de politie 45 procesverbalen op we gens het rijden zonder licht. STAKING OPGEHEVEN. Omtrent de staking bij den heer N. van Vuure. Zaadmarkt alhier, vernemen wij van den heer v. Vuure, dat de lezing van de werk nemers niet geheel juist is. Ten onrechte wordt daarin beweerd, dat de heer v. Vuuré nimmer bereid was met de arbeiders te onderhandelen. De heer v. Vuure toonde ons een schrijven van de arbeiders waarin dezen dank brach ten voor een in April gegeven loonsvet hoo ging, die ongevraagd was verstrekt. Inzake de thans gevraagde loonsverhoo- ging was door den heer v. Vuure aan de or ganisaties d.d 23 Juli het volgende schrijven verzonden: „Waar van uw kant getracht wordt de eischen der duurte door verhooging van loon te bestrijden wil ik, zooveel de praktijk toelaat, daaraan medewerken. Volgens mij is staatshulp in deze noodzakelijk. Ten opzichte der kortere arbeidsduur, acht ik die in onze branche onnoodig, omdat geen eentonige, zware of ongezonde arbeid wordt verricht en de arbeidstijd, zijnde 55 uur niet te groot is. Waar evenwel de regeling daar van, door uwe organisatie is ter hand geno men, meen ik dat mijn inzichten in dezen wel buiten beschouwing kunnen blijven en zal ik ook in dezen, zooveel als mogelijk is aan uw verzoek tegemoet komen." Uit dit schrijven bliikt, dat de heer v. Vuu re ook inzake dit conflict wel tot onderhande len bereid was. De arbeiders beweren, dit schrijven Zon dagmorgen ontvangen te hebben en telefo neerden daarover gistermiddag met den heer v. Vuure. Zij erkenden dat zij een anderen weg moes ten bewandelen en dat zij over toenadering hadden moeten spreken daaraan is dezen morgen voldaan met het gevolg, dat het con flict is bijgelegd. RgcI» U/.aU'i-i. MEJ EEN KNUPPEL DOODGESLA GEN. De krijgsraad te Arnhem heeft M. P. de K., milicien-soldaat bij het 6e reg. inf., gede tineerd in het huis van bewaring te Arn hem, die in den avond van 1 Ju Ir 1918 te Harderwijk opzettelijk zijn kameraad W. Kr. van het leven beroofde, door dezen met een knuppel gewelddadig op zijn hoofd te slaan, tengevolge waarvan Kr. spoedig daarna is overleden, terwijl bekl. na het toebrengen van den slag den getrofene van zijn geld beroof de, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar. De eisch was 15 jaar. SPIONNAGE. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen G. H., oud 26 jaren, geboren te Dordrecht, sergeant bij het korps pontonniers, than9 gedetineerd te Utrecht, die door den krijgsraad te 's-Iierto- genbosch was veroordeeld tot drie jaren ge vangenisstraf, met vervallenverklaring van den militairen 3tand, ter zake van het op 3 Juli 1918 te Dordrecht, voornemens zijnde opzettelijk een kaart waarop geteekend was een verkenning van het Nieuwe Veer over de Mark ten Zuid-Westen van de spooilijn La ge ZwaluweBreda, met het oog op een brugopslag in de onmiddellijke nabijheid daarvan, met volledige aanduiding van de plaatselijke gesteldheid, zijnde bescheiden waarvan beklaagde wist dat de geheimhou ding door het belang van den Staat werd geboden, aan een buitenlandsche mogendheid in handen te spelen, opzetelijk die kaart tot dat doel heeft afgegeven aan J. B. wetende dat deze die kaart zou overgeven aan een buitenlandsche mogendheid, zijnde uitvoering van het voorgenomen misdrijf achterwege ge bleven alleen tengevolge van de van beklaag- des wil onafhankelijke omstandigheid dat J. B. die kaart, in plaats van aan een buiten landsche mogendheid, heeft overgegeven aan de marechaussée te Breda De advocaat-fiskaal had in deze zaak ge concludeerd tot bevestiging van het vonnis. Met verbetering der schuldigverklaring en aai vulling en verbetering der bewijsvoering, werd het vonnis van den Krijgsraad door het Hof bevestigd. Toen stonden daar op mannen, schriftge leerden, die hunne stem verhieven en zeiden: gewisselijk zijn wij door de oudsten dezer stad besmet geworden, laat ons hen uitwer pen in de woestijn, opdat hunne besmetting van ons genomen worde. Maar daar was onder de oudsten des lands een profeet die opstond en tot het volk zeide: Wat raast gij wijze broederen over de ziekte die wij onder u verspreiden en u thans be smet, ziet in uw binnenste en aanschouw dat gij zelve de oorzaak zijt. Wie verhief ons op onze zetels, en wie huurde ons opnieuw in, als wij deze verlie ten? Waar was het geluid uws monds zoo onze handelingen niet goed waren? Wat twist gij dan onder elkander, gij zelf zijt de oorzaak dat de besmetting der „democratie" over u is gekomen. Alzoo sprak hij tot hun allen En tot degenen die in grootheid gezeten waren zeide hijWeest dankbaar en verheu, u dat gij voor een achtste penning verzeken zijt van de vrucht uws arbeids. Wijst mij de plaats waar uwe penningen 'oo zorgvuldig bewaakt worden door een wacht van burgeren, die het zwaard hebben aangegord tot uwe verdediging. Weest dank baar en betaal. En tot degenen die hunne waren verkoch ten tot leniging der nooddruft sprak hij Wat klaagt gij o nijvere bijen, die uwe honing vergaderd uit de bloem van den ar beid, wat murmureert gij, waar zult gij vin den eene landpale zoo rustig als hier waar gij in veiligheid uw hoofd kunt nederleggen na volbrachte honingzuigerij, Wordt hier ge roofd in uwe tenten, wordt u ontnomen het ~ef>n gij hebt vergaderd in uwe schuren? Zoo weest dan indachtig aan mijne woor den. weest stille en1 betaal. En tot de inwoners wier taak het was te zorgen dat de menschheid gevoed en gekleed werd sprak hij aldus: Wat vernemen mijne ooren uwe klachten?Weest billijk, o slaven van dit vlek. Kreegt gij geen toeslag op uwe penningen die dienden tot uwe nooddruft en op de penningen die dienden tot huur uwer tenten? Kreegt gij niet voor weinige penningen ve le bruine koeken1 met apenhaar en muizen nesten er in, voor uwe spijsvertering? Geen gort met mijlten, geen boonen 4 j aren oud en geen aardappelen van den gescheur- den grond Zorgen wij niet voor uw aardsch omhulsel door u spijzen te verschaffen uit de emeenschappelijke trog, waaruit gij ala Marktbericht (mi. ALKMAAR; 28 Juli 1919. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 11 koeien en ossen 450 h 800. 16 vette kalveren 80 h 220. per pond 1.60 h 2.20, 21 nuchtere kalveren per stuk 30 h 50, 53 vet schapen per stuk J 50 a 80, 64 vette varkeus per pond J 1.00 k 2.20. AMSTERPAMSCHE VEEMARKT. 359 vette koeien, le kw. 2.252.50; 2e kwal. 1.90—2.10; 3e kwal. 1.20—1.70 per K.G. 80 melk- en kalfkoeien 450700 per stuk, 148 graskalvcren 50120 per stuk. 110 nuchtere kalveren 1836 per stuk, 111 schapen 5070 per stuk, 39 lammeren 20—40 per stuk. 248 vette var kens le kwal. 2.20, 2e en 3e kw. 1.90 2 per K.G. AMSTERDAM, 28 Juli. Andijker muizen groot 5.40—5.60, klein 3.20—3.95, Langedijker muizen groot 5.5.40, klein 3.954.schoolmeesters 5,20 5 60. Aanvoer 6 ladingen. BROEK OP LANGENDIJK. Bloemkool le soort 20.80 a 27.20 per 100 stuks. Roo- de kool 11.60 a 13.20 per 100 K.G. Wor telen 1.30 h 2.20 per 100 K.G. Aardappe len, Buitenl. 7.50—8.50, Schotsche 7 tot 8.50, Schoolmeesters 7.tot 8.60, Koks en Due 7.tot 8—, Drielingen 3.60 tot 4.80, Kleine 1.80 tot 2.20 al les per 100 K.G. Aanvoer: 4325 K.G. wortelen, 337830 K.G. aardappelen, 13300 K.G. drielingen, 1230 Kg. roode kool, 1862 st. bloemkool. Ingezonden Stukken. (Buiten vrantwoordeüjkhdd van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) KRONIJK. Ende het geschiedde in het einde der da gen dat onder de menschheid een nieuwe ziekte uitbrak „democratie" genaamd en de ze kwaal was erger dan de pest, dewijl rijk en arm, jong en oud, vrom»r en man, door deze ziekte werden aangetast. Ende ook de inwoners van het vlek „Alc- maria", dat gelegen is tusschen twee zeeën, werden door deze ziekte niet verschoond en in hevige mate werden getroffen de oudsten van dit vlek, die de wetten maken en zij kre gen booze zweren, ontstaan door „Gasfa- briekinfeetie", „Stadhuisverbouwinfectie", „Karenhuisinfectie" en „Volkswoningbouw- infectie", alles een1 gevolg van de pestbaccil „democratie" en hunne zweren werden tot builen, die het geheele vlek besmetten met een „belastingziekte". rulstaarten uw lichamen kondt laven voor twaalf penningen? Zorgden wij niet u voor weinig geld goede tenten te verschaffen en is onze besmetting niet veroorzaakt door ons werken voor uwe belangen Gewisselijk gij kunt ons drijven in de woestijn en ons aan het roofgedierte ten prooi geven, maar weet dat wie na ons ko men u nog sterker zullen besmetten, want de ziekte die ons heeft aangetast gaat door, alles verwoestend en verterend als het vuur. Ende het volk verscheurde zijne kleederen, strooide asch op zijn hoofd, verhief zijne stem en weende. KRONYKSCHRIJVER. PRIJ RLAG'NG. zijn DE 8-URENDAG VOOR EET HUISGEZIN. Geachte Redactie, Uw hoofdartikel „Als de 8-urendag inge voerd is", heb lik met genoegen gelezen. Al leen is er m. i. niet voldoende gewezen op den duxen plicht van den huisvader, dat hij zijn genoegen moet zoeken in de eerste plaats in huis, in zijn huis, waar de huisvr ouw geen 8- urigen arbeidsdag heeft, tenminste, als zij en haar man met eenige kinderen gezegend zijn. Want de kinderen zijn de voornaamsten in 't gezin. Die vragen vooral aan moeder ver zorging en hulp en poëzie. Maar deze vragen ze ook aan vader. Konden de ouderts voorheen door lange werkdagen van den vader en door de denke lijk nog langere van de moeder vaak niet de nbodige zorg aan hun kinderen besteden, wel licht zullen de kleinen voortaan door den ruimschoots vrijen tijd van den vader wat be ter bedacht worden. Geen mooier taak is er denkbaar. „Door minder ingespannen arbeid wordt de geestelijke en scheppende kracht van den arbeider vergroot" zegt U in dat artikel, en dit is volkomen waar. Welnu hij toone die in de eerste plaats als vader in zijn huis, in zijn gezin. Het gezinsleven te bevorderen, te vermoeien dit moge het allereerst en voornaaiqpte gevolg van den 8-urendag wezen. Geen grooter zegen voor het gezin zelf en ook voor dte maatschappij Hierop vooral, ,M. de II., kon m. i. wat meer nadruk gelegd zijn. Want laten we 't maar eerlijk bekennen de meesten van ons, mannen (en niet zel den begint het al met do jonge heeren der schepping) zijn soms akelige egoïsten tegen over 't „vrouwvolk". Over 't algemeen toch laten we zoo graag letterlijk alles, wat tot het huishouden en tot het opvoedingswerk behoort, aan de huisvrouw en moeder over, ook al hebben ze veel langer gewerkt dan het sterkere geslacht. Gelukkig dus, dat dè zwakkere sekse, wan neer deze een 8-urendag achter den rug heeft en nog niet klaar is, nu voortaan wel op wati hulp zal kunnen rekenen van hem, die geroe-I pen ie de vrouw bij te staan in alles, en voor-I al om het huiselijk leven aangenamer, dus| mooier te maken. -■•IN' V„

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 3