DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. dinsdag -■ **w No 176 1919. 29 J U L I. 1 uitenlandsch overzicht. BARKER'S Koffie en Thee Dit nummer beetaat uit 2 bladen, Honderd een en twintigste Jaargang ï)ozo Lour.iut wonlt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdaffen, uitgegeven. Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge- heele Rtfk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. BJJ groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V, Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Binnenland. Gemengd Mieiiwse ndsr ij Ui Telefoonnummer 3. Begrijpelijkerwijze wordt er in- en bulten do >!rilsrhr pers heel wat gediscussieerd over de berichte onthullingen van minister Erz berger. Voornamelijk de personen die zich daar door gecompromlteerd achten, haasten zich cie verantwoordelijkheid van zich af te schui ven, Wij meldden reeds de uitlatingen van T.u- dendorff en ook MlchaMls, de voormalige minister-president, is thans met zijn ophelde rende verklaringen gekomen. Hij deelt mede, dat het stuk betreffende de Engelsche vredespoging hem begin Septem ber voorgelegd werd, waarna hl] het met de minister» en laten met den Keizer heeft be sproken. Hen lier. September had toer. een Kroon raad plaais er. als resultaat vati de besprekin gen weid een door den Keizer ondeneekend protocol opgemaakt. Daarin werd vastgelegd, dat het annexce- ren vau België bedenkelijk was en dat België hersteld kon worden. Meil achtte een nau were economische aaneensluiting van België bij Duitsehland noodzakelijk. Met staatssecretaris Von Kiihlmann kwam Miehaëlis vervolgens overeen, Engeland te polsen om te weten te komen of dit land zijn overdreven vredesvoorwaarden wilde laten varen en een meer tegemoetkomende houding zou willen aannemen. Want aan den brief van den pauselljkcn nuntius kon men dit niet bespeuren en men vreesde dus dat een poging werd gedaan, Duitsehland tot een vredesverklaring Fe bren gen, die het tegenover zijn vijanden in een nadeellge positie zou brengen. Met belastte vervolgens een onzijdigen di plomaat met dé taak zich eens op de hoogte vau de stemming in Engelsche regecrings- kringeti te stellen. Als voorwaarde voor de ouderhandelingen met Engeland werd vastgesteld, dat dc Duit sche grenzen ongeschonden zouden blijven, dc koloniën terug gegeven moesten worden, dat geen schadeloosstelling gcëischt- mocht worden en dat men van den cconomischen oorlog zou afzien. Dezen weg achtte Michaëlls dc zekerste cn hij passeerde liever den pauselljkcn nuntius, ook al uit vrees voor de tusschenkomat van Erz- berger, die mei de handelingen van des pau sen afgevaardigde cn zelfs met den brief van den nuntius eerder op de hoogte was dan Mi chaëlls zelf. Vandaar dat de nuntius, volgens Miehaëlis eerst na eenige weken een ontwijkend ant woord kreeg, wat natuurlijk den schijn wekte alsof de Dultsclie regeering met de geheele zaak nicis te maken wilde hebben. Nu de besprekingen ln den Kroonraad, die bekend werden, gingen de oorlogspartijen in de geallieerde staten duchtig te keer cn haast te de Engelsche regeering zich te ontkennen, dal er een vredesaanbod gedaan was. /po is deze poging tot toenadering dus mislukt. Miehaëlis deelt mede, dat dit door zijn op toenadering wijzende houding zeker niet aan hem te wijten is. Ecu officiccle verklaring vau Engelsche zij de bleef tot dusver uit, maar hieronder vindt men de verklaringen vau Painlevé en Ribot, die voor Erzberger allesbehalve bemoedi gend zijn. De pogingen om beide partijen tot toenade ring te brengen, gingen van den Paus uit en de Britsche regeering alsmede de Fransche hebben daartegenover eèn vrijwel afwijzende houding aangenomen Bij bericht van ont vangst van den Engelschen gezant werd op gemerkt, dat de voorstellen geen voldoende waarborgen voor België bevatten, waarna kardinaal Gaspari zich tot den nuntius te München wendde, om te "vragen of Duitseh land zijn houding ten opzichte van België na der bepalen wilde. Zoolang van Engelsche zijde de gewisselde stukken niet openbaar gemaakt worden, kan moeilijk blijken of werkelijk van een vredes aanbod geen sprake is geweest, maar tot nu toe blijkt dit niet het geval te zijn geweest. Dat ziet er voor Erzberger niet gunstig uit, al mag men betreuren, dat de destijds in Duitsehland verantwoordelijke personen van de gelegenheid tót bemiddeling geen verstan diger gebruik gemaakt hebben. Reeds nu noemt de Vorwttrts Miehaëlis1 verklaringen het beste bewijs voor de verder felijkheid der geheime diplomatie. Had, zegt het blad, Michaëllis zooals het zijn plicht was, den Rijksdag onderricht, dan zouden de vertegenwoordigers der meerder heidspartijen een ondubbelzinnige Duitsche verklaring over België hebben- uitgelokt en het schadelijk antwoord van den rijkskanse lier verhinderd hebben. Men mag Miehaëlis van te groote voor zichtigheid en geheimzinnigheid beschuldi gen, het feit, dat Erzberger zoo goed op de hoogte was, bewees wel, dat men op "zijn hoede moest zijn. De Duitsche regeering miste daarenboven het vertrouwen in de oprechtheid der vijan delijke voorstellen. Zij had reeds, zooals wij boven meldden, Engeland door een onzijdi gen diplomaat laten polsen, maar daar de ge allieerden door Czernin's rapport en ook door de besprekingen, in den Kroonraad van den toestand der Ccntralen op dc hoogte wa ren. leidden deze toenaderingspogingen tot niets. Al laat een verklaring van Engelsche zijde nog op zich wachten, meer cn meer begint toch de grond onder de voeten vau Erzberger weg te zinken. Eerst thans blijkt duidelijk welk een ge vaarlijk en geslepen intrigant een man als hij is. Het valt na al lvet gepubliceerde niet te verwonderen, dat Miehaëlis alle maatregelen nam om zijn invloed bij de wisseling der stukken uit te schakelen. Mr. J. W. VAN DEN BIESEN. f Te üinneken is Zondagnacht overiedeii de teer Mr. J. W. van den'Biesen, oud-lid van de Eerste Kamer, een beleende politieke fi guur. De overledene vestigde zich in 1876 als advocaat te Breda. Hij werd lid van de Pro vinciale Staten vau Noord-Brabant, weike functie hij bleef vervullen tot 1 Dec. 1896, toen hij gekozen werd tot lid van de Eerste Kamer. In laatstgenoemd college vooral deed de heer Van den Biesen, die steeds door zijn eigenaardige envaak geestige manier van spreken de aandacht wist te boeien, zich ken nen al3 een trouw en bekwaam verdediger der Katholieke beginselen. Hij was allesbehalve democratisch en heeft daarvan vooral biijk gegeven bij den vinni- gen strijd, dien hij voerde tegen de woning wet. Hij voerde dien strijd steeds met eerlij ke middelen. Hij hield niet van transigeeren maar ging recht op den man af. Hij gaf zich alleen aau die zaken, die hij naar volle over tuiging verdedigen kou, maar dan gaf hij oolc den geheeleu mensch. UITVOER VAN ROGGE EN TARWE. De minister van landbouw heeft den uitvoer van koolzaad, wintergerst, wintertarwe en rogge voor den zaai toegestaan, mits de par tijen van erkende kweekers afkomstig zijn en beantwoorden aan door het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel te stellen minimum-eischen. Hiertoe moet de betreffende partij bij in lading worden gecontroleerd door een con troleur van den regeeringscommissaris voor de rijksgraanverzameling in de provincie waarin de verlading plaats vindt. LOTING VOOR DE MILITIE. Sommigen schijnen in de meening te ver- keeren, dat de loting voor de militie voor goed afgeschaft zou zijn. Dit is echter niet liet geval en in de maand September a.s. zal de loting voor de lichting 1920 plaats heb ben. De laatste jaren vóór den oorlog was 't getal personen, dat vrijlootte, zeer gering. Waarschijnlijk zal hun getal voortaan iets grooter zijn, daar er in 1918 een nieuw keu ringsreglement in werking is getreden, waar door niet zooveel personen meer worden af gekeurd als vroeger. VOORTGEZET OF HERNIEUWD VERBLIJF BIJ DEN TROEP. VERGOEDING WEGENS GEVORDER DE SCHEPEN. Eene suppletoire begrooting van Land bouw enz. voor 1919 is ingediend, waarbij als „vergoeding aan scheepvaartmaatschap pijen wegens in 1917 en 1918 krachtens de Schepenvorderingswet 1917 vau haar gevor derde diensten" wordt uitgetrokken 370,000. Behalve de liggelden, verschuldigd voor de in Amerikaansche haven3 vastgehouden graanschepen komen nog ten laste van het Rijk de vergoedingen wegens liggelden, di stantievrachten, andere onkosten voor een viertal schepen, welke door de Nederland- sche regeeriug zijn gevorderd voor den aan voer van andere artikelen dan broodkoren en van, welke schepen een tweetal door de oor logvoerende mogendheden is in beslag geno men. Het geldt hier de stoomschepen „Venus" van de Kon. Ned. Stoomb. Mij. te Amster dam; „Nieuw-Amsterdam" van de Ned. Amerik. Stoomv. Mij. (Holl. Amerika Lijn) te Rotterdam; „Biesbosch" van de Holl. Mij. Atlantische Scheepv. Mij. te Rotterdam; en „Iberia" van Muller en Go's Scheepv. Mij. te Koterdam. (De „Venus" en de „Biesbosch" werden in beslag genomea). Tot betaling vau de vergoedingen voor de vier genoemde schepen is resp. uoodig ruim 187.151, 11U.368, 39.223 en 32.518 ruim 369.261 of rond'37U.00Q. Het ware zegt de Minister van Land bouw in de Memorie van Toelichting weu- scliclijk geweest, dat bij het vorderen dezer Beliepen liet risico, aan het aanhouden of van ander oponthoud dier schepen verbonden, ge heel of gedeeltelijk ware gelegd op de parti culieren voor wie de goederen, met deze sdiepen aangevoerd, of aan te voeren, be stemd waren. Nu dit niet is geschied, komen de kosten ten laste van het Rijk. Rechtskundig advies heeft n.l. geleerd, dat waar de Regeering een maal de schepen gevorderd had en er geen beding in bovengenoemden zin gemaakt was, zij dezen geldehjken last niet op, een ander kon afwentelen. ARBEIDSBEMIDDELING VOOR HANDELSREIZIGERS. Van rijkswege is als onderdeel van den dienst der Werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, in het leven geroepen de vakafdeeling„Arbeidsbemiddeling voor handelsreizigers en handelsagenten", waar toe ook gerekend worden zij, die in het verze keringsvak voortdurend reizen. DE HANDEL OP ENGELAND NA DE BLOKKADE. Reuter seint uit Londen d.d. 26 Juli Er is een Witboek gepubliceerd, bevattende de voorwaarden, waaronder de handel en de opheffing der blokkade is veroorloofd. Voor Nederland zijn niet langer certificaten van de organisaties voor den import vereischt en evenmin is het noodig in anderen vorm ga ranties te stellen of goederen aan dergelijke organisaties te consigneeren. VERKOOP VAN OUDE DUITSCHE OORLOGSSCHEPEN NAAR ONS LAND? Volgens de. „Schiffahrt-Zeitung" van 24 Juli zijn de vele oudere Duitsche oorlogs schepen, die in den haven van Danzig liggen, voor het meerendeel kleine kruisers en ge pantserde kustvaarders, bijna alle rjaar Ne derland verkdcht. In de eertvolgende weken zouden de schepen naar Nederland worden gesleept. De Nederlanders, zoo voegt het blad er aan toe, moeten ook de op het land verspreid liggende overblijfselen van de groote duikbooten aangekocht hebben. INTERNAT. VAKVEREENIGINGS- CONGRES. Gistermiddag half twee is in de kleine zaal van het Concertgebouw het Internationaal Vakvereenigingscongres geopend, in tegen woordigheid van een groot aantal buiten- Tandsche delegaties. Ook de syndicalisten wa ren aanwezig. De zaal was geheel bezet. Een aantal journalisten uit Amerika, En geland, Frankrijk en België woonde de be sprekingen bij. Het balcon der zaal was voor het belang stellend publick bestemd. Voorzitter was de heer J. Oudegeest, die het voor ons kleine land een groote eer noemde, -dat te Amster dam het eerst in den oorlog de historische bijeenkomst der „Internationale" plaats vond Op dit congres zulleni de maatregelen be sproken worden, om tie verscheurde werelc weer bijeen te brengen, om de wonden te he len, welke de oorlog geslagen heeft. Spr. be groette de vertegenwoordigers van meer dan 16 miilioen arbeiders. De eerste taak van het congres zal zijn een biandmcrk van schande en misdaad te druk ken op het kapitalistische systeem. Wij moeten de geloften afleggen, dat het proletariaat van de ganschë wereld een der gelijke misdaad als den oorlo-g niet meer duf den zal. Wij moeten ons zoo vast aaneenslui ten en organiseeren, dat zulk een oorlog niet meer mogelijk is. Een tweede taak van het congres zal zijn het nieuwe bouwhuis voor de toekomst te stichten. Gemakkelijk zal dit niet gaan. Besproken zal worden; of de oude taktie der- vakbeweging onder de nieuwe omstandig heden gehandhaafd moet blijven. De oorlog heeft de verkorting van deii arbeidstijd ge bracht, de 8 uren-dag is eindelijk bereikt. Aan de verovering van het brood is nog heelwat te doen. Men draait in een cirkel rond! loons verlrooging en prijsverhooging loop en elkaar achterna. Spr. hoopte ten slotte dat de eenheid op het congres zal blijken. (Aplaus.) De heer Tobin (Amerika), meende dat dc voorzitter niet op de juiste wijze de kwestie van de verantwoordelijkheid van den oorlog MEN VRAAGT omdat za uitmunt in kwaliteit. den. In de raadszaal werden buffetten geplaatst met ververschingen. De heer Oudegeest stelde eenige der voornaamste leiders aan de wet houders voor. lesproken had. De cxhuld van den oorlog ligt bij het Duitsche en Oostenrijksche mo narchistische, militairisHsche en kapitalisti sche stelsel. De Entente-regeeringen hebben niets anders gedaan, 'dan het afschuwelijke militarisme vernietigen. De heer Oudegeest achte het nu niet het EerStö AlküiaaiSCllS ElCCtliSCilfl oogenblik, deze zaak te bespreken. De com missie, die de redactie van de Duitsche ver klaring zal opstellen, is nog niet gereed geko men. 1 leden komt deze zaak aan de orde, De heer Legien (Duitsehland), protesteer de er tegen, dat de oorlog veroorzaakt was door 'liet imperialisme en kapitalisme van één land. Het imperialisme en kapitalisme van Amerika is minstens even erg, zoo niet erger, dan in andere landen. Tobin dacht ten on rechte, dat imperialisme en kapitalisme alleen mogelijk was onder een monarchistisch systeem. De voorzitter deelde mede, dat in een zit ting van de oude Internationale morgenoch tend de Duitsche verklaring zal behandeld worden. Het algemeene congres werd des 's middags haltiwee voortgezet., De heer Fimmen zeide, dat op het congres 14 landen vertegenwoordigd zijn, waarvan de organisaties zeventien millicen leden tel len. Hoewel het congres reeds gesloten was, protesteerden de heeren Lansink en Sneevliet nog luidruchtig namens de Höllandsche syn dicalisten tegen een ontvangst ten Stadhuize door een „burgerlijk kapitalistisch gemeente bestuur." Met extra-trams begaven de congressisten zich naar het Stadhuis, waar zij door het Ge meen tebestuik ontvangen werden. In de raadszaal, waar de portretten van eenige vorstelijke personen hangen, voorzien van de vergulden koningskroon op de lijsten, zijn gisternamiddag de kopstukken van de socialistische vakvereenigingen uit het bui tenland ter gelegenheid van het „Internatio nale congres" door het gemeentebestuur ont vangen. Tegenwoordig waren wethouder Wibaut, waarnemend burgemeester, en de wethouders Vliegen, De Vlugt en Den Hertog met den wsarnemenden gemeente-secretaris, den heer Roovers. Ver-der waren er van de raadsleden de heeren Smit, De Miranda, Gulden en dr. De Man. Toen de congressisten de syndicalisten ontbraken allen met een rood roosje in het knoopsgat, in de raadszaal waren, kwamen de gastheeren binnen en wethouder Wibaut heette, namens het gemeentebestuur, van Am sterdam de afgevaardigden van het congres welkom. „Er kan," aldus spr. „over het re-' .sulfaat van het congres, dat heden begonnen is, nog niet worden gesproken, maar dit kan reeds worden vastgesteld, dat hei feit alleen dat gij er in geslaagd zijt enkele maanden na den oorlog een internationaal, zoo repre sentatief congres bijeen te brengen, als gij deed, een gelukwensch verdient." Op ieder ge bied, ook op het gebied van den georganiseer den arbeid, heeft de oorlog de internationale banden verbroken of losgemaakt. Dat het mo gelijk blijkt, zoo kort na den oorlog, zij het niet geheel zonder moeite, deze banden weer vast te knoopen, bewijst, zoo zeilde spr., dat gij reeds tijdens den oorlog zijt bezield ge weest met het besef, dat het in de wereld van thans zonder internationale organisatie niet meer gaat. Het congres, als vertegenwoordiger van ontzaglijke massa'8 georganiseerde arbei ders, bedoelt positie te nemen in het vestigen der nieuwe organisaties, die de wereld be hoeft. Het stelde zich tot taak er voor te zor gen, dat dé plaats van den arbeid in de or ganisatie der produotie na den wereldoorlog een andere zal worden, dan die voor den oor log is geweest. Spr. wenschtè den afgevaardigden succes op dit werk, want wij verstaan, dat de werekj noodig heelt, het vastleggen van nieuwe ver DE REVOLUTIE-PREEK VAN Ds. KLEIN. De preek van ds. Klein te tdam; welke aan leiding heeft gegeven tot de bekeode „ver- voiging" door~aen burgemeester, is geweest de preek, eenige maanden geleden aldaar in de iNed. Ilerv. Kerk uitgesproken eva het vooral aangekondigde onderwerp; „Bekee- nag, d.i. omkeermg, d.i. revolutie noodzakc- lijkt" Naar aanleiding var. dc beroering, weike daarover geweest ra, heeft ds. Klein zondag morgen te Edam neg eens flezelfdc rede ge houden, ten einde iedereen ia de gelegenheid te stellen van den inhoud kennis te nemen. Vele toehoorders ware in hst groote kerkge bouw aanwezig. Na het gebed en het zingen van de verzen 4, 8 en 9 van Gezang 20,i, nam de predikant hei woord. Ds. Klem vmg aan met te zeggen, dat de rede, weike hij zou hou den., door den burgemeester van Ldam als voorbeeld is genoemd van de redevoeringen, welke hij wekelijks in zijn kerk zon houden en die met God noch godsdienst iets re maken hebben. Daar deze zaak nogal wat stof heeft opgejaagd en nog veei besproken zal worden, meende spr. goed te doen alle gemeenteleden in de gelegenheid te stellen, deze rede te huo- ren, opdat zij zouden kunnen oordeelen over den inhoud. En opdat ook de burgemeester in de ge legenheid zou zijn, zelf te oordeelen over de wijze, waarop hier gesproken wordt, daarom had spr. hem uitgenoodigd, onder zijn ge hoor te zijn. En indien hij hier mocht zijn, zei spr., op deze voor hem zoo ongewone plaats, dan heet ik hem van narte welkom. Daarna volgde de preek over het bekende onderwerp „Bekeering, d.i. omkeering, revo lutie noodzakelijk." De predikant hield deze rede naar aanleiding van Marcus 1 vs. 14. en 15; „En nadat Johannes overgeleverd was, kwam Jezus in Gaiilea, predikende het Evan gelie van bet Koninkrijk Gods; en zeggende: De-tijd is vervuld en het Koninkrijk Gods na bij gekomenbekeert u en gelooft het Evange lie". In deze rede wees ds. Klein op het te genwoordige leven, waarbij de vraag ge steld zal worden, of het wel goed gaat, zoo als het gaat. Hij behandelde in verband hier mede de noodzakelijkheid van de bekeering, waartoe wij allen moeten komen. Want het leven is meer dan deze stoffelijke verschij ning. Echter moeten wij worden nieuwe menschen. Het Evangelie aannemen alleen is niet voldoende, dat is maar uiterlijkheid. Het Evangelie kan ons niets zijn, als wij niet komen tot bekeering, d.i. omkeering, d.i. gees telijke revolutie. Jezus zegtbekeert u en ge looft het Evangelie. Eerst dus bekeering. De ze moet vooraf gaan. Een bekeering is ook nu noodzakelijk, want de menschen leven in de donkerten der zon den. O, zij zijn wel fatsoenlijk en braaf ge noeg, maar als het er op aankomt, dan zoe ken zij alleen voor zich zelf. „Als ik er maar kom", is de gedachte. Nu wordt de aarde een terrein van strijd, waarbij de welvaart verloren, gaat. En daar komt Jezus en zegt: bekeert u en gelooft het Evangelie En dat zal goed zijn. Want het Christelijk II Evangelie is heerlijkheid. Het is sterker dan houdingen tusschen redden en plichten van de dood en sterk genoeg om gezonde en ge- allen, die betrokken zijn in het productiepro-1 lukkige toestanden te scheppen in de maat- ces. Het werk beoogde opbouw, constructie en I schappij. Maar eerst moeten wij ons afkee- ren van het verkeerde leven, om het goede le ven te kunnen bezitten. De menschen jube len nu wel in kerken en vergaderzalen, maar zij bekeeren zich niet. Toch is het noo dig, al is het ook niet zoo gemakkelijk. En hoe moet die bekeering komen, vooral in de niet vernieling. Waar de arbeid een grooterc plaats vraagt in het pro'ductie-proces. Ook een grooter aan deelen in de vruchten der productie, een rui me en regelmatige productie, den grondslag moet bieden voor de vervulling dier wenschen, lier ligt het probleem van dezen tijd. En al-1 zen tijd? Hoe moet het voor ons allen komen len, die ernstig pogen, dit probleem op te los- J als wij ons willen bekeeren van het slechte sen, mede te bouwen aan dc nieuwe organisa 1 aaar het goede, van de leugen naar waarheid tie, die de wereld behoeft, doen werk voor de J en gerechtigheid? Ach, wie blijft er rustig bij deze vraag? Ligt niet ojj ieders lippen: be keeren kunnen wij ons niet? Maar als Bat zoo is, dan moeten wij wel zeer verlangen, om geheele menschheid yan dc grootste bcteeke- nl». Wij zien aldus besloot de heer Wibaut het congres in dit teeken en wenschen u in IJ dit teeken het beste succes op uw moeilijk, jg wereld om ons heen anders te maken en maar belangrijk werk. (Applaus.) De heer Legien (Duitsehland) en Som. Gompers (Vereenigae Staten) bedankten voer de ontvangst van het gemeentebestuur. Eerst genoemde wees op de belangrijke rol, welke I lolland gespeeld heeft tijdens den oorlog, ten aanzien van liet in stand houden der interna-1 - tionale verbindingen op het terrein der vak- j len alles in bet werk stchen, om dc mcnacucn, vereenigingen. Spr. was dankbaar, dat on-| te rcvolutionneercn, d.w.z af te vendun ver middellijk na den oorlog de besprekingen I de beginselen der zelfzucht, over de .„Internationale" hervat konden, wor-* Van ds bekeerde tnen.qr er noet ko- de toestanden aldus te- wijzigen, dat het Evangelie er steeds beter in voegt. Dan moe ten wij .alle krachten aanwenden, om de maatschappij te veranderen en te vervormen, lom te keeren. En zullen wii de wereld niet anders willen maken, opdat de menschen zich volledig kunnen bekeeren? Ja zeker, wij zul- ALKMAARSCHE COURANT 4 IJII, -- in, ...i ii i ww—— «mwi i* Aan de bij de landmacht dienende dienst' plichtige manschappen, korporaals en beklee* ders van hoogeren rang, die behooren tot de militie, de landweer of den landstorm, wordt na 1 September a.si als regel geen vergunning verleend tot voortgezet of Jiernieuwd verblijf by den troep na den datum, waarop zij aan» spraak hebben verkregen op onbepaald (klein) verlof. Dienstplichtigen, die op 1 September a.s. reeds aanspraak hebben op genoemd ver» lof, doch niettemin dan nog bij den troep aanwezig zijn, worden op dezen datum huis» waarts gezonden. Als uitzondering op den hiervoren vermei» den regel kan door de daartoe bevoegde mili» tairc autoriteit; a. voortgezet of hernieuwd verblijf bij den troep na den datum, waarop aanspraak is ver» kregen op onbepaald (klein) verlof, worden toegestaan aan dienstplichtigen, te wier aan» zien do belangen van den dienst het verleenen van zoodanige toestemming noodzakelijk ma» ken; en b. toestemming tot voortgezet verblijf bij den troep, als onder a. bedoeld, worden verleend aan dienstplichtigen, die ziek zijn en wier toestand hot raadzaam doet zijn, hen voorloopig nog niet huiswaarts te zenden. VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. i i i i 1 V-. li nl/ r>Kt 'V T 11 IJ. rwr* 11 rttan ka_ c

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1