DRUKWERKEN. H Marktberichten. V|H HERMs. COSTER ZOON, dracht tot hüporartng van de bedoelde l«g«n- prtdi kanten te mogen doen en de opdracht daartoe gaarne in te wachten. Daarop sloot de president met dankgebed de zitting. SYNObE CHRIST..GEREFORMEERDE KERK. keurde fafj weder af. Daartegen ia hij wel de gelijk opgekomen en daarom kunnen de Bel gen niet verlangen dat spr. zal verklaren dat de Duitsche vakvereenigingsleiders niet hijn plicht hebben gedaan. De voorzitter zeide; dat het bureau had ge tracht overeenstemming tusscheq de Duit» schers en Belgen tot stand te brengen. Daar toe zal Sassenbach namens de Duitschers een verklaring .voorlezen welke in handen zal worden gesteld van een commissie, bestaande uit een lid van elke delegatie. Daarop kreeg Sassenbach, het woord voor genoemde verklaring, waarin wordt erkend,, dat onrecht tegenover België is bevaan en dat de deportaties niet de instemming van de Duitsche arbeidersklasse hadden De houding der Duitsche arbeidersklasse zou een ande re geweest zijn, indien "zijpiet bedrogen wa ren geworden, terwijl men van oordeel was dat Duitschland een verdedigingsoorlog voer de. De vergadering werd hierna afgebroken. REI LETJE Si TE UTRECHT, VEROOR ZAAKT DOOR DE COMMUNISTEN. Sedert langen tijd werd op de Zaterdag- avondtnarkt op het Vreeburg te Utrecht door de Communisten gebruik genaakt van de vergunning die de marktmeester aan de koop lieden verleende, om hun koopwaar in 't open baar aan te bevelen. Zij' hielden dan VERGADERING VAN OUD-INDISCHE MILITAIREN. Men meldt uit Amsterdam: Door de ver- etnlging van oud-Indische militairen „Voor waarts; te Rotterdam en de Onderofficieren Vereeniging „Madjoe" was Zaterdagavond in het gebouw Salvatori een vergadering uit geschreven ten einde te komen tot het stich ten eener afd. van eerstgenoemde vereeni ging te Amsterdam. Als spr. traden op de heeren S. Weijl en A. P. de Hert. Aanwezig was o.a. de gepensionneerde majoor inten dant Pourchez van het Indische leger. Ver der woonde een vrij groot aantal oudgedien den met hun echtgenooteu de vergadering bij, die door den heer H. de Jong, voorzitter van Madipe, met, een kort woord geopend werd. De eerste spr., de heer S. Weijl, ondervoor zitter van Madjoe, wees erop dat voor de oudgedienden een betere pensioenregeling noodzakelijk is. Er zijn verscheidene militai ren die hun leven gewaagd hebben om het bezit van de koloniën voor ons land te hand haven en die thans gebrek lijden. Een hoo- er pensioen is noodzakelijk, minstens hon- erd procent meer dan het nu is. Bovendien moet aan de oud gedienden zekerheid gege ven worden omtrent het pensioen en gage- ment bij eventueel verlies der koloniën wat toch altijd mogelijk kan zijn. Alleen dan kun nen deze wenschen verwezenlijkt worden wan neer allen zich vereenigen hetzij door zich bij Madjoe of Voorwaarts aan te sluiten. De tweede spr. de heer A. P. de Hart, wees op het groote nut voor oud-soldaten én kor poraals om zich bij Voorwaarts aan te slui ten, die alle mogelijkheid zal doen om de positie van den oud-Indischen, militair krach tig te maken en om ook een weduwen en wee zen-pensioen te verkrijgen. De vrouwen moe ten hun mannen daartoe aansporen, want dit is vooral boog nood A In de pauze gaven zich t\n twintigtal leden voor Madjoe op, terwijl eeii aideelmg van Voorwaaiis opgericht wero met 116 leden. Als voorloopig den gekozen de heeren: Goudsmit, voorzit- bestuur wer- :n gekozen de heeren: Uoudsmit, ter, Frank, tweede voorzitter, Pomerel, secre taris Van Dijk tweede secretaris en Visdag penningmeester. Verder werd meegedeeld dat mr. Perel,.ter vergadering aanwezig zich beschikbaar gesteld had om de nieuwe afdee- ling en de vereenigïng in haar geheel bij te staan als rechtskundig adviseur. Op verzoek van den heer Timing werd daarna staande door de vergadering hulde gebracht aan de gevallen Indische militairen die hun leven voor het land gelaten hadden en voor wier nabestaanden de staat tot nog toe zoo slecht gezorgd had. Door verscheidene sprs. werden daarna nog vragen gesteld. I INTERNATIONAAL VAKVEREENI- GINGSCONGRES. Aan het (n ons vorig no. opgenomene om trent de voorvergadering van het congres dient nog te worden toegevoegd, dht na de rede van den heer Mettens verschillende hee ren nog spraken over het door hem ter spra ke gebrachte. Jouhaux (Frankrijk) verklaarde het met de critiek van de Belgen op de Duitschers eens te zijn. Toen in 1913 op het vakvereeni- gingsc'ongres te Brusel werd gevraagd wat de Duitschers zouden doen in geval van een crorlog, antwoordde Legien niet. Spr. betoogde uitvoerig, dat de Fransche arbeidersklasse is blijven strijden tegen het imperialisme. Daarom is erkenning van de door de Duitschers gemaakte: fouten noodza- i het niet mi kelijk, terwijl Legien komen alsof Duitschland noet doen voor- thans de eenig deugdzame natie is. Legien heeft zidr be klaagd over 't vredesverdrag, maar hoe zou dit er hebben uitgezien indien Duitschland gewonnen had? Bovendien is 't vredesverdrag niet door de volkeren gemaakt doch door de regeeringen, zoodat men daarover niet dis cussieeren kan. Noodig is hier herwinning van vertrouwen, opdat samenwerking in de nieuwe internationale mogelijk zij. Legien verklaarde daarop, dat, wanneer hij bevestigend zou hebben geantwoord op het door Jouhaux bedoelde congres, dit toch.nie den Oorlog zou hebben verhinderd, omdat heb voorspel er toe leidde. Tegenover den Belgi schen afgevaardigde stemde hi toe, dat door Juitechland het grootste onrecht ten opziet vaa België was begaan. Ook de d*.portat redevoeringen, om te eindigen met. een aan- h weling van „De- Tribune" of hun brochures, 'legen die Ojtenludbtvergaderin ;cn waren reeds lang protesten en klachten geuil door personen van andere richtingen, met het ge volg, dat Zaterdag j.l. op last van gemeente»- lijke eni politieautoriteiten eene einde daar aan is gemaakt. De marktmeester - verbood aan alle kooplieden, het Leger des Heils en t> >k aan de coniunistcn op grond van artikel 6 der marktverordening het luidkeels aanbe- v Men van hun koopwaar. Een en' ander gaf aanleiding op het Vree burg tot een groote drukte De gewone markt venters, die de dupe van de? geschiedenis 1 raden, Varen over de gevolgen van het com munistische optreden allesbehalve te spreken en klaagden steen en been.- Het Leger des Heils moest zijn attributen aftrekker en de i ..minimisten konden alleen stilzwijgend hun lectuur aanbieden. Toen zij het op andere drukke punten in de stad wilden probccren, werd hun ook dat belet d'oor de politie, die uitgebreide maatregelen1 bad genomen, Een tweetal hunner werd ingerekend, omdat het de bevelen niet opvolgde. De Engelsche vrijheid, waar het openlijk verkondigen van allerlei meeniügen op open bare pleinen al 10' tallen van jaren gebruike lijk is, schijnt in <5ns land nog niet mogelijk. VISCHVOORZIENING VAN ONS 'LANID. In de Zaterdag gehouden vergadering van Coöp ve Visch ïzet-Vcrecnigiijg I Jmuiden werd ernstig de wensch naaf voren ebracht, dat genoemde vereeniging meer .andelendi zal gaan optreden. Besloten werd om in overleg met de Ver eeniging van Reedera van Visschersvaartui- gen en de Vereeniging voor de Kustvisch- vaari te I Jmuiden, maatregelen te treffen, speciaal wat de binnenlandsche vischvoorzie- ning betreft en dat wel in de eerste plaats in overleg met de gemeentebesturen en grootin- dustrieelen in ons land. .ENGELSCHE INKOOPE 1^1 IN DUITSCHLAND. Naar men meldt heeft een belangrijke En gelsche combinatie eehi overeenkomst gemaakt met de Kon. Nederlandsche I iandelsassbcia- tie Blass Groenwegen te Utrecht, ten doel 1 bbende het inkoopen in het groot van pro ducten der Duitsche 'Metaalindustrie voor directen Export naar Egeland. Deze transactie is Van beteekenis omdat er uit blijkt, hoe door de voortdurende stijgihg van den Dollarkoers te Londen en de toene mende moeilijkheden op industrieel gebied in Engeland, de handelaren daar te lande ge- <i :/.a At werden om zich voor het betrekken *a goederen te wenden rot 'het Continent. Meit het oog op den lagen markenkoers kunnen niettegenstaande de algemeene moei lijkheden in de centrale landen, belangrijke transacties van den Nederlandschen handel hiervan het gevolg zijn. Mil DD E NST AND S RAAD Naar het Persbureau Aga verneemt, is de benoeming v>n leden voor den middenstands- raad .zeer binnenkort te wachten; in dezen raad zullen benoemd worden zoowel vooraan staande mannen' der middenstandsvereeni- gingen als bekende midenstanders en econo men op het gebied- van hét middenstands- vraagstuk. Als voorzitter van dezen raad worden o.a. genoemd de Amsferdamsche hoogleeraar prof. mr. Anne Anema en het Kamerlid ba ron Van Wijnbergen, resp. oud-secretaris en vóorzitlter van de commissie voor 'de midden standsenquête. RECHTSTOESTAND RIJKSWERK# LIEDEN. EEN OOUDSMIDWINKEL GEPLUN DERD. Vrijdagnacht ia ingebroken in den goud smidswinkel van den heer K. Eblei, Binnen weg 58 te Rotterdam. De deur, waarop 3 slo ten zaten, is waarschijnlijk met .valsche sleu tels geopend, althans de sloten waren niet beschadigd. Al het aanwezige goud en de diamanten zijn meegenomen, doublé, zilver en reparatiewerk heeft men laten liggen. Een krantenbezorger vond den volgenden morgen de deur openstaan en waarschuwde een waker van den nachtveiligheidsdienst. De heer Eblei woont niet bij den winkel, doch aan den overkant van de straat. Het gestole- ne vertegenwoordigt een waarde van 30.000. AANGEHOUDEN. Te Kuinre is aangehouden een 24-jarige man uit Den Helder, die zich in verschillen de plaatsen aan oplichting heeft schuldig ge maakt. Te Apeldoorn bracht hij 6 dagen in een hotel door en vertrok zonder te betalen met een rijwiel, dat hem toebehoorde Reeds eerder had hij in Bergen en Broek op Langedijk gestolen en wegens ladelichten had hij reeds een jaar gevangenisstraf achter den rug. Bij onderzoek bleek dé rijke rente- nierszoon uit 's-Gravenhage, waarvoor hij zich uitgaf, nog in het bezit van één dubbel tje en van den sleutel der chiffonière van de hötelhoudster, waar hij logeerde, i Hij is naar Apeldoorn overgebracht. CONGRES VOOR DE WEERKRACHT VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. De Nederlandsche vereeniging „Ons, Le ger", de Koninklijke Nederlandsche Vereeni ging „Onze Vloot" en de Vereeniging „Volks weerbaarheid',' hebben het voornemen een tweedaagsch nationaal congres te organisee- ren voor de weerkracht van het Nederland sche volk. Voorloopig zijn daarvoor bestemd 19 en 20 September 1919. De grondslag van dit congres zal zijn de gedachte, dat Nederland zijn nationaal en onafhankelijk volksbestaan moet en ook wil blijven handhaven en dat daartoe noodig is een behoorlijk uitgeruste en geoefende weer macht, in de overtuiging dat dit vraagstuk niet slechts het leger en de marine aangaat, doch dat het een aangelegenheid betreft, van groot belang voor liet - geheele Nederland sche volk', daarbij inbegrepen de bevolking der koloniën. EEN FLINKE WANDELING. Te Middelburg vertoefde een uit Eindhoven afkomstig man, die te Parijs gewerkt had en nu te voet van daar was komen wandelen. Hij was door Vlaanderen gekomen en reeds 9 dagen onderweg. Ook de verdere reis naar zijn woonplaats zou hij te voet afleggen. HET DAGBLAD HET VOLK. Naar men verneemt, zal aan het aanvan kelijk voornemen om met 1 October a.s. Het Volk ook als ochtendblad te doen verschijnen, nog geen gevolg gegeven kunnen worden. Vermoedelijk zal pas op 1 Januari a.s. het soc.-dem. hoofdorgaan met ochtend- en avondeditie kunnen uitkomen. EEN STAKING VAN WERKLOOZEN. Om de werkeloozen in de gemeente Hooge- zand (Gr.) arbeid te verschaffen, was beslo ten de keienklopperij te openen. Eenige pra men weiden door de gemeente gehuurd om daarmede uit Drente keien aan te voeren. De werkeloozen zelf zouden dit doen. De sta kende schippers wisten echter de werkeloozen over te halen; de vaart naar Drente op te ge ven. Alzoo staken de werkeloozen. BESTRIJDING DER KINDER-CRIMI NAL ITE IT. Bij den Raad van State is aanhangig een wetsontwerp tot verhooging van de justitie- begrooting over het loopende jaar o.a. met een bedrag voor bouwsubsidie aan de ver eeniging Opvoedingsgesticht vanwege de Ned. Flerv. kerk te 's-Gravenhage voor de uitbreiding van haar gesticht Valkenheide te Maarsbergen met pl.m. 150 plaatsen. Bij bedoeld wetsontwerp zijn gelden uit getrokken, teneinde door de verleening van bouwsubsidie de besturen der bestaande ob servatiehuizen voor jongens in dé gelegen heid te stellen tot hét doen aanbrengen van de noodige veranderingen in die inrichtingen en de plannen tot oprichting van een obser- vatiehuis voor meisjes tot uitvoering te doen komen. Zoodra de vroegere bijzondere strafgevan genis voor vrouwen te Gorinchem zal kunnen worden in dienst gesteld als rijkswerkinrich ting voor vrouwen, zal een aanvang worden gemaakt met de voorgenomen verdere uitbrei ding van de capaciteit van het rijksopvoe dingsgesticht te Leiden. Overleg te Iwwude met het departement van Manne om te kunnen komen tot een op leidingsschip voor ter beschikking van de re geering gestelde minderjarigen. In gereedheid wordt gebracht een wetsont werp tot instelling van kinderrechtbanken, te vens regelende rader-patronaatstelling van minderjarigen bij wijze van preventieven maatregel, zoowel van strafrechtelijken al8 van burgerrechtelijken aardt Maatregelen zijn in overweging'om de ge legenheid tot executie van gevangenisstraffen in de rijkswerkinrichtingen te Veènhuizen nog te verruimen. RECLAME EN GRAFISCHE ARBEIDS- TENTOONSTELLINiG AMSTERDAM. Deka sclirijft in de Oprechte Haarlemsche Courant over bovengenoemde tentoonstelling: E>e R.E.G.A.T.A. voluit geheeten Recla me, en Grafische Arbeids-Tentoonstel 1 ing Amsterdam :-i aardig als men haar van de zijde van den Admiraal-de-Ruyterweg na dert. Pe ümang word'i gevormd door kleurig latwerk in t midden de Mercuriusstraf, links de Kraaiende Haan (karakteristiek zinne beeld van de reclame) en rechts een Klimmen dé Leeuw, mét in z'n klauwen een stempel. Vótir den ingang gras- en bloemperken ach ter rustieke hekjes van dennestammen. En ook op het tentoonstellingsterrein zelf, rond om de gebouwen, even kwistig als smaakvol plantsoen. De tentoonstelling is ondergebracht in drie groote houten gebouwen van de Utrechtsche Jaarbeurs, waaromheen in hoefijzervoim lig gen de bekende Jaarbeurswinkeltjes, tentoon stellingsplaatsen van 't kleinere reclame- werk Het groote werk, ik bedoel de reclame biljetten, die het grootste contingent van het tentoongestelde vormen, is tentoongesteld in de drie zalen. Jammer dat Engeland nagenoeg niet ver tegenwoordigd is, én Frankrijk alleen door biljetten uit ouder tijd. Maar Duitschland komt zeer goed voor "den dag; Italië eveneens, en het beste wordt Nederland zélf gerepresen teerd, Zooals vanzelf spreekt! Flet gaat niet aan een ook maar beknopt overzicht te geven van alle tentoongestelde reclame-bi Metten. Nederland alleen telt op de tentoonstelling meer dan 200 biljetten, voor het grootste gedeelte uit het bezit van den heer J. D, C. van Dokkum, ambtenaar ter 'Uniiversiteiisbiblotheek te Amsterdam, die op dit gebied een sdioone, en, voor zoover ons betrad is, ongeëvenaarde verzameling' heeft. Merkwaardig en verheugend is hoevele groo te kunstenaars ook hier te lande tegenwoor dig hun talent in dienst der reclame stellen, en hoe zij op dit gebied weer nieuwe kunst weten te scheppen. Vroeger schaamde men er zich als kunstenaar eigenlijk voor god Mer- curius te dienen Dat was haast even erg als het optreden van een oprea-zanger in een va riété. En het waren er dan ook slech ts enkelen die durfden, n.l.: Joh. Braakensiek; Th# Molkenboer; Van Caspel; George Roeter; 'een enkele maal ook twee van de ouderen; desdag en Israels). Nu Zijn het er tallooze met in de eerste rijen mannen als: Louis Rae- makers: Albert Hahn (f); Willy Sluyters; R. N. Roland! Holst; C. A. Lion Cachet; C. Rol; Jan Sluyters; Piet v. d. Hem, Leo Gestel enz. „De reclame is als geniet van toegepaste kunst in de heilige kreifs opgenomen", zoo als het heet in de Inleiding van den Tentoon stellingscatalogus, en de schrijver voegt er aan toe: „Niettemin blijft nog steeds de strijd voort duren over de meerdere of mindere rechten van kunstenaar en opdrachtgever, en ook over de kwestie of reklame, luidruchtig moet zijn, dan wel zich onderscheiden moet door fijn- ïeid en dictinctieDeze geschillen zijn niet uitgevochten en zullen het wel nimmer zijn: maar opdat ieder (zoo 't dan moet) zijn partij door eigen aanschouwing em eigen overwe eg zal kunnen kiezen wordt bier aan het publiek dit bonte allerlei van affichekunst voorgelegd waarbij geen der richtingen op den v0'« ronc' treedt, alle gelijkelijk verte- inwoordigd zijn." Van wijlen Ilahn is er o.m. de luisterrijke verkiezingsplaat: Stemt Rood!; de geestige \Tar, dieii hij voor de Tooneelvereeniging van Herm. Heijermans teekende en de uitnemen de reclameplaat voor de Verzekeringsmaat schappij „Providentia," Ziedaar dan een kunstenaar in dienst van de kunst, de poli tiek en het zakenleven. Van Roland Holst zijn er verschillende van zijn schoone sym bolische affiches, zoo voor Goethe's „Faust", voor „Gijsbreght van Aemstel" en voor „Lu cifer." Ook Piet van der Hèm werkte her haaldelijk voor tooneeldirecties, zijn reclame biljetten voor ,,'t Café-tje", „Pro Domo". „Pygmalion" enz. zijn er de bewijzen van'. Een heel lange serie is er van A. Olst. Van Raemaekers zijn er o.a. de platen tegen de Tariefwet die indertijd grooten invloed hebben gehad, althans op de volksverbeelding, de volksstemming. Ook vinden wij verschillende ede platen van G. Rol terug, die o. a. die or de E.N.T.O.S., het statige zeilschip in ivoor met gqud en blauw; de phantastische kleuje.vrsyïaphon,ie£o, die Skdfcne voor verschillende kmstenaarsfeesten teekende. de zeer goede affiches die Willy Sluiter Voor den Larenschen Hamdorff en diens Onderne mingen ontwierp en de opmerkelijke biljetten van H. Th. Zijdeveld (Don Carlos, De Koopman van Venetië en StrindbergV On- weder). Frankrijk is waardig vertegenwoordigd door oudere kunstenaars als Jules Chéret. Al- bert Guillaume, George Meunier, Alph. Mucha, Eug. Crasset, ,e.a.Duitschland door mannen als Jules Gipkéns, Ludwig Holl- wein, Lucian Bemrd, Juli us Klinger, e.a. Ook op deze kunst heeft Duitschland zich met zooveel kracht en overtuiging geworpen, dat dit land, ofschoon laat begonnen, nu reeds een groote hoogte op het gebieti der plakaat-kunst heeft bereikt. Er 'is daar te lande trouwens eene aparte vereeniging, on der leiding van dr. Hans Sachs te Berlijn, die eene levendige propaganda maakt voor affiche- en reclamekunst Een geheel eigen plaats peemt op dit gebied Italië t Zo ils in den catalogus gezegd wordt, „Hetzelfde begrip voor het monumentale en pathetische dat dé Italianen tot bijzondere beedlhouwers maakte, heeft ben ook in affiche-kunst werken doen scheppen, die grootsch en monumentaal van bouw zijn." De groote affiches van Pa lanti, op de tentoonstelling aanwezig zijn daar het levend voorbeeld van. Ook bijzonder mooi bindwerk en allerlei klein reclame-werk zijn op de tentoonstelling te zien Ln ten slotte last not least voor Jan Publiek! is er ook een Luna-park. In dit opzicht is de heer Buisonjé, de schepper van deze tentoonstelling, niet erg origineel geweest. Zeker, de tentoonstelling maakt ook reclame door een uitstekend geteekend afli che van Albert Klijn. Maar was er nu op het gebied det attracties np niet iets originee- lers iets fiiners, te bedenken geweest dan deze grofste aller vermakelijkheden? 1 KORTE BERICHTEN. De minister van landbouw hééft tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het uitvoerverbod van bloembollen. Bij den Raad van State zijn aanhangig voorstellen tot verbetering der Jaarwedden van de jongere onderofficieren. Veilingvereeniging „de Zaanstreek." Postelein 28»—74 ct. per ben. Andijlvie 1.10—5.50 per 100 st. Bieten 7—9i^ ct. per bos. Uien 5—7H ct. per bos. Peen 8K13 ct. per pond. Tuinboonen 2-r2% ct. per pond. Komkommers 6%11 ct. per stuk. Bloemkool I 2230 ct. per stuk, II 454 18 ct. per stuk. ^.Slaboonen 18%—20 ct. per pond. Doperwten 8—10 ct. per pond. Peulen 8 ct. per pond. Sla 23 ct. per krop. Bessen 30—42 ct. per pond. Snijboonen 17^ ct. per pond. Van 25 tot en met 28 Juli werden aan, voerd 166735 K.G. vroege aard a waarvan voor het buitenland 142425 28 BOVENiKARSP EL „de Tuinbouw" Juli. Héden besteedde men voor: Bloemkool I 19 h f 29.50, 11 14 18, III 10. Aardappelen: Séhotsche muizen Binnen land 3.50, kleine 1.20 2.00, Koksia- nen Buitenland 4. Roode kool per K.G. 15 h 18 cent. VENHUIZEN, 23 Juli. Veiling de Zuider- kogige. Aardappelen: Kriel 0.95 pér 50 K.G. Zwarte bessen 161, roode bessen 45 h 52, Haantjes peren 13 k 17 p. 100 K.G. WIJDEN1ES, 28 Juli. Veiling Tuidersbe- lang. Perziken' 11 ct., bloemkool 23 ct. per stuk, slabooneii 14 h 15 ct.. frambozen 35 ct.. roode bessen 2224 ct., prolevieten 3032 ct., Haan'tjes peren 79 ct., appelen 1423 ct., kruisbessen 19—20 ct., tuinboonen: 22lA ct. alles per pond, snijibooneni 39 ct. per 100. ZWAAG, 28 Juli. Veiling Bangert en Om streken. Prijzen waren heden: Aardbeien 30'37 ct., rabarber 29 ct., wortelen 3'7 ct., bloemkool 1023 ct.. tuin boonen 13d—2^ ct., peulen 14 ct., in roode 20'38 ct., frambozen 3035 ct. WARMENHUIZEN, 28 Juli 1919. Binnenland: Vroege aardappelen groote 7 a 8.90, Drielingen1 2.40 a 3.80, Buitenland 8 a 8.30, Kriel 1.50 2.10, alles per 100 K.G. NDORDSCHARiWOUDE, 28 Juli. Aardappelen': Schotsche muizen 7 9, Koksianen f 8 h f 8.20, Schoolmeesters 7 8.30, Duken f 8 h f 8.20, Drielingen 4 a 5 per 100 K.G. ONZE INRICHTING BESCHIKT THANS OA OVER VIJF ZETMACHINES EN VERSCHILLENDE SNEL PERSEN. IN VERBAND HIERMEDE DEELEN WE MEDE, DAT WE BESTEKKEN, BOEKWERKEN, BROCHURES, CATALOGI, JAARVERSLAGEN, MAANDBLADEN, PRO- ORAMMA'S, PRIJSCOURANTEN, REGLEMENTEN, STAtUTEN, STROOIBILJETTEN, TEKSTBOEKJES, VER- ORDENINGEN, WEEKBLADEN, ENZ. ENZ. IN ONGE LOOFLIJK KORTEN TIJD KUNNEN LEVEREN. WE BEVELEN ONS DAARVOOR TEN ZEERSTE AAN. N.V. BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ VOORDAM C 9 - ALKMAAR De Synode treeft de volgende .gewijzigde in« structie van de particuliere Synode van het Zuiden aanwenomen: „De SJr.qde spreekt uit: a. dat het do roe> ping der Christelijk Gereformeerde Kerk, als wettige openbaring van het lichaam van Christus, is, naar allen, die de Gereformeerde belijdenis belijden en beleven, zich uit te strekken, en benoeme deputaten, wier begin# sei yan handelen is neergelegd in de uitspraak der Synode van 1910, waar staat, dat alle Geri.t.frmceruen u> alle kerken, naar eisch der Heiligt. Schrift e de Formulieren van Lenig», in d geroepen zijn tot de Christelijke Gerc« formeeide Kerk zich te voegen, en geeft: c. r.iet behoud van dat beginsel deputaten, man» daat om aan de „Gereformeerde gemeenten" tè vragen, hoe zij denken over een mogelijk samenleven met de Christelijke Gereformeer» de Kerk." Deputaten zijn de hoeren ds. L. de Bruyne, ds. J. J, v. d. Schuit, ds. Joh. v. d. Vegt, ouder» ling Boerrigter en ouderling Nederhof. Aangaande de instruetiën óver de „Vereeni» ging van diaconieën tot oprichting van een weeshuis" werd het voorstel van as. J. J. v. d. Schuit aangenomen, luidende: „De Synode, te», /.eerste waardeerendc den arbeid der ver» «walgingen, vraagt den kerkeraden of de kerk z il komen tot de Oprichting van een wees» huis". Tot deputaten voor de inwendige Zending werdon aangewezen de heeren ds. A. M, uerkhoif, ds. A, H. Hilbcrs en ds. L. H. v. d. Meiden. Een instructie van de particuliere Synode van het Midden tot wijziging van het regio» ment op do kwLvisitatie erd vastgesteld. Pt ynode werd daarna op d& gebruikelijke ilHA rfoi nnrini l ,/\»\»«n1 1 ,1r Jnnl wijze gesjoten, nadat bepaald was, dat de vol» gee,-ie Synode •ieder te Utrecht zal vergade» ren a als roepende kerk Dordrecht aongewe» ■ren was. I lange Dezer dagen is eene bespreking gehouden tusschen de ministers van arbeid en van /•justitie en de vertegenwoordigers van ver# schillende rijksambtenaren en werkliedenbbn» den. Het onderhoud liep met name over de vraag of de rijkswerklieden onder dé alge» meene wet op den rechtstoestand van ambte# naren zullen vallen, dan of de bedoeling is, voor hen een afzonderlijke regeling te maken. Geconstateerd werd, dat de bedoeling is om het reglement voor rijkswerklieden, dat door de staatscommissie van 1908 is ontworpen, bij wijze van voorloopigen maatregel met ingang van het volgend jaar in werking te doen tre» den. Dat reglement ligt gereed, en het zou niet in het belang der betrokkenen zijn de uitvoe# ring te vertragen. Echter beteekent dat niet, dat de beslissing zou zijn genomen, om de werklieden te houden buiten een algemeene wet op den rechtstoestand van ambtenaren. Een formeele beslissing is op dat punt nog niet genomen, maar er wordt aan het betrok# ken departement niet aan een afzonderlijke wet voor werklieden gedacht. Naast dit hoofdpunt kwamen nog enkele bijzondere punten in bespreking, als:'de sa» tonstelling van de permanente commissiel an advies, de positie van de werkvrouwen bij k.jksrinBtellingön. VERDUISTERING VAN EEN AANGETEEKENDEN BRIEF. Twee dagen geleden bemerkte de boekhou» der van Heemaf te Hengelo, dat 5 Juli een aangeteekende brief uit Maastricht aan het adres van Heemaf verzonden, niet was te: recht gekomen. De Inhoud bedroeg f 377.25 Dc brigadier der rijksvcldwacht Smits stelde een onderzoek in. Het bleek hem, dat do ugd antoorloopcr J. N. v. W., van Heemaf, de kennisgeving van aankomst van het aangeteekende stuk, valschelijk heeft on» derteekend en daarop den brief ontving. 177.25 gaf hij aan zekeren B. A. C. ter B. Ofschoon deze wist, dat het geld gestolen was, nam hij het aan. f{ 147.63 werd nog bij hem gevonden. Met de twee bankbiljetten van 10Ü wist de jongen geen raad. Hij verscheur de ze en wierp de stukken in de closetinrich# ting, waar ze gedeeltelijk zijn teruggevonden. Beiden hebben bekend. WONINGBOUWKWESTIE TE VELSEN Naar aanleiding van een rapport door een commissie uit den Raad te Velsen uitgebracht in zuku cenigc onregelmatigheden,1 voorgeko. men bij den bouw der woningen door de wo# ningsticlning Patrimonium aldaar, heeft de architect, do heer Kors Visser te IJmuiden, ccn verweerschrift doen verschijnen. De schr. betoogt dat het vonnis van schuldig ep niet schuldig, door de commissie uitgesproken, omtrent het schuldig iedere werkelijke waarde mist yn dat hot vonnis ven vrijspraak van geen beteekenis is, zoowel tot het eon als tot het ander was de commissie onvoldoende en onjuist ingelicht en-haar ontbrak in zich zeil iedere bekwaamheid.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6