Uitreiking B ro o dkaa rtea, UJTREIKINd BROODKAARTEN. Üt Wm Dircrieur "an het Disinbutie- Sbeéiiïs0* triMHi, »rtwt<raftaj .atine. 4sk zij, uic Vfcft&'jMi) bssms oca LROuD* KAARi Êh i te 'aaien, -• set alsnog kunnen halen on VïUJDAO I AUGUSTUS 1919 des» namiddag? van TWEE tot VIER UUR, en wel voor 2e legitimatienummers 60G1 en daarboven aan den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. 1 tot 6000 aan de Nieuwesloot hoofd der school de heer A. Wijn. De Waain Directeur van het Distributie Bedrijf. C. H. SCHNEIDERS. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen iederen werkdag aan beft Bureau van* Politio van 9 tot 1 uur. Twee rodiculosdrie kussensloppeneen boa; een jongensfcraag; een postduif; zes portemonnaiea, met en zonder inbond1; oen vlotje; een zilverbon; drie rijwiel-banden- lichters, met moersleuteltjeen It. K. ge bedenboekje; een brocheeen rijwiel; twee rozenkranseneen portefeuille; een bond; een tasch met inbond; een baarmerspeld1 en een controle-tang. Alikmaar, den 81 Juli 1919. Do Of'WtaisssrU van FoflaMe W. Tb. VA NT (miETmTIJSEïr. zdcb weten in te denken in'de positie van den politieman, op wien op een gegeven ©ogenblik de monscben, waaronder verschei dene individuen zijn gezien van heel ongun stige Teputatie, komen opdringen. De beer Wente (V. D.) bracht buide aan de politie voor ba'ax tactisch optreden, waar door erger is voorkomen. De beer Jacobs (S. D. A. P.) zeide, dat de algemeene indruk is, dat de politie niet is opgetreden' zooals bet behoorde. De beer Eonigh (lib.) bad geboord1, dat ook een leeraiar van do H. B. S'. aan de actie der communisten beeft deel genomen. Indien dit zoo is, verdient bet aanbeveling bij be noemingen te waken, dat dergelijke personen niet worden benoemd'. De beer Duys verklaarde, dat de politieke inzichten van den betrokken leeraar bij zijn benoeming reeds bekend waren. Dit mag ook geen beletsel zijn iemand te benoemen. Men dient daarbij alleen op de geschiktheid te letten. Ieder ambtenaar is volkomen vr.ij in zijn optreden buiten zijn diensttijd, 'behou dens ieders verantwoordelijkheid! voor de wet. Nadat de voorzitter nogmaals had verze kerd, dat de inspecteur niet roekeloos was op getreden, werd bet debat gesloten. HET CONFLICT AAN DE HOLLAND- AMERIKALIJN. In de kringen der zeelieden-organisaties te Roterdam wordt vastgehouden aan het prin cipe, dat het stoomschip „Noordam", der Holland-Amerikalijn niet kan vertrekken voor de „Nieuw Amsterdam". Daaruit volgt, dat het uitblijven van eene oplosing van de kwestie met de „Nieuw Amsterdam" nood wendig het stopzetten der andere Holland- Amerika passagiersbooten met zich brengt. DE DROOGLEGGINO DER ZUIDER ZEE. In een vergadering van vele visschersver- eenigingen en van belanghebbenden in de nevenbedrijven, die, in Krasnapolsky te Am sterdam werd gehouden, werd besloten tot oprichten van twee comité's, één voor de vis- schers en één voor de nevenbedrijven. Het voornaamste doel is een goed uitge werkt en deskundig rapport samen te stellen, dat de schade, die de drooglegging der Zui derzee aan de belanghebbenden zal toebren gen, bij de Zuiderzeevisscherij duidelijk en overtuigend moet demonstreer en ARBEIDSCONFLICTEN. De strijd tusschen de firma gebr. Phi lips te Maastricht en de stakende arbeiderr wordt steeds scherper. Dr. Poels heeft in een Zondag gehouden vergadering van de aar- dewerkersvereeniging „God en ons Recht" de aanwezigen aangespoord vooral niet te on derkruipen doch de stakers te steunen. De firma gebr. Philips neemt geen georga niseerde aan. Zij heeft nu een minimumloon regeling vastgesteld, waarbij no gallerlei na der omschreven toelagen komen en tracht op deze wijze ander personeel te krijgen. De staking aan de ijzer- en metaalwajren- fabriek der firma J. G. Lambriese, te Maas tricht, is geëindigd, doordat alle eischen der stakers zijn ingewilligd. Het werk is hervat. Men meldt uit Deventer: De staking aan dé Berghuizer Papierfabriek is geëindigd. De stakers hebben verzocht weer aan het werk te worden gesteld. De directie zal nader be slissen hoevelen worden teruggenomen. Som mige plaatsen zijn reeds bezet. D*E KWESTIE-DE BAZEL Tt AMSTERDAM. De Amsterdamsclie gemeenteraad heeft gisteravond ten tweeden male de voordracht om in de Vijzelstraat arkadebouw toe te pas sen, verworpen. Dit gebeurde nadat wethouder de Vlugt had medegedeeld, dat de heer de Bazel ver klaard had adviseur te willen blijven, indien de voordracht zou worden aangenomen. DE KWESTIE-PLET. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond heeft aan het afdelings bestuur toezending verzocht van de stukken, inzake de kwestie-Plet, welke inmiddels zijn verzonden, zoodat het standpunt van het bondsbestuur binnenkort zal worden ont vouwd. ANTI-POGROM-DAG. Het Anti-Pogrom-Comité te Amsterdam be richt, dat aan kleine giften ten bate van het Nederlandsch Comité ten bate van de slacht offers der pogroms in Oost-Europa bij den penningmeester den heer E. van Dien, Sar- phatistraat lc, Amsterdam, op den anti-po- grom-dag is binnengekomen een som van circa 12.000. De resolutie, welke met algemeene stem men door de beide meetings aangenomen^ is, werd nog denzelfdeu middag President Wil son, Lloyd George, Clemenceau en Nitti toe- geseind. Naar betrouwbare schatting bedroeg het aantal personen, dat aan den rouwstoet deel genomen heeft, tusschen de 36000 en 40000 personen. HET RAAD®5DMAATSCmP VAN EEN GEMEENTE-ARTS. in de jongste raadsvergadering te Lareet (G.) is ue kwestie dp gesauente-arte, cl< HuenJw, ik" W AI tea wórd®® Xm* jjm» l «sei f* tneeaftebesfnur wrocht, tof de gemeente tó dien zin te wijzigen, dat zij tiiet langer een beletsel voor zijn raadslid maatschap vormde. Een commissie van on derzoek had geadviseerd, op dit voorstd niet in te gaan, doch na uitvoerige discussie had den de stemmen over haar afwijzend advies gestaakt. De raad moest dus nu een beslis sing nemen. De afwijzende conclusie der com missie werd met 6 tegen 5 stemmen verwor pen, zoodat tot toelating van dr. Huender werd besloten. Op voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming besloten, de instructie voor den gemeente-geneesheer in te trekken, opdat de heer Huender zonder bezwaar zijn raadslidmaatschap zal kunnen aanvaarden. Een nieuwe instructie zal worden vastge steld. ACTIE VAN GENEESHEEREN. De geneesheeren, verbonden aan onder scheidene ziekenfondsen, bereiden onder de leden daarvan een schifting voor. Zij zullen een weistandsgrens vaststellen en de leden, wier, jaarlijksdi inkomen daarboven komt zullen van de ledenlijst hunner vereen iging worden afgevoerd. Tot nu toe is aan dU voornemen nog geen publiciteit gegeven, zoodat menig goed gesalarieerd arbeider en kleinen middenstander een verrassing van in- ?ard wacht, aldus schrijft men uit aan de Tel. VERHOOG!NO VAN GAS- EN WATER- LEIOING-PRIJZEN'. In verband met de hooge loonen, thans door de gemeente Maastricht aan hare amb tenaren en werklieden bijl deze takken van dienst betaald, werd voorgesteld, de prijzen der waterleiding met 10 pet. te vertioogen er. den prijs van het gas op 17% ct. per M3 vast te stellen. Hét voorstel werd z. h. st aangenomen. MINISTER BIJLEVELD AAN BOORD VAN DE KONINGIN REGENTES. Van de gelegenheid dat Hr. Ms. Koningin Regentes, teruggekeerd uit Nederlandsen-In dië, Mandag j*!. ter reede van Nieuwediep ankerde, juist toen de minister van Marine aldaar op een inspectiebezoek vertoefde heeft de minister gebruik gemaakt om ziel: aan boord van dien oorlogsbodem te begeven waar hij' den commandant, officieren, onder officieren en verdere schepelingen verwelkom- de bij den terugkeer in het vaderland. Bij het vertrek van den minister van Doorc werden de voorgeschreven saluutschoten ge geven. Den' volgenden dag heeft de minister var het havenhoofd af het binnenkomen van dt Regentes, onder de.tonen der muziek van de Marinekapel, gadegeslagen. GEEN BIJEN VAN DEN EX-KEIZER. De Vereen iging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland, afd. „De Geldersche Val lei", Veenendaal, deelt mede: Naar aanleiding van de berichten in ver schillende bladen, als zouden op de bijen markt te Veenendaal bijen verkocht zijn var den ex-keizer van Duitschl'and, acht het be stuur van de Vereen, voor Bijenteelt in Ne derland. afdeeling .,De Geldersche Vallei", ti Veenenaaal, welk bestuur tevens 'belast is met de regeling der bijenmarkt, zich verplicht me de te deelen, dat genoemde berichten onwaa? zijü. Wel zijn er bijien aangevoerd door den heei Homoet, wonende te Scherpenzeel, than-i werkzaam als kok op het kasteel te Ameron gen, de verblijfplaats van den ex-keizer, doch deze bijen1 waren het eigendom van den heer Homoet. Van den ex-keizer zijn geen bijen ter mark! geweest. KINDEREN UIT WEENEN. Gisternacht arriveerden te Zevenaar twee extra-treinen met 500 Joodsche en 300 R. Katholieke kinderen uit Weenen. In den loop van den dag zijn de kleinen, die twee etma len onderweg waren geweest, naar hunne re spectieve bestemmingsplaatsen doorgereisd DE KERMIS TE IERSEKE. In de gisteren gehouden raadsvergadering, belegd op verzoek van drie leden waarbij twee Chr. historischen die de vorige week vóói de afschaffing der kermis hadden gestemd is met 6 tegen 4 sternen besloten de kennis te doen doorgaan. Er was veel publiek, maar alles bleef rustig. De twee rcchtsche leden bovenbedoeld heb ben hun raadslidmaatschap neergelegd. EEN OPLICHTER. Het Centraal Bureau voor Maatschappe lijk Hulpbetoon waaTsclunvt tegen Petrut Egbert Huygens, Nieuwe Leliestraat '162 ét., Amsterdam. Sedert 30 jaar schrijft deze man, zoowe onder eigen naam, als onder gefingeerde na men (b.v. D. J. v. d. Stam Jr., Wijnberg, v. d. Linde, J. van Rossum, Schokte") aan firma's en particulieren over geheel Nederland be delbrieven in allerlei vormen. Hij geeft vooi geld' te vragen ten behoeve van anderen. De vermeldingen van reeds geschonken bedra gen, dikwijls onder zijn bedelbrief vermei dj bestaan uit gefingeerde adressen, die echter aan bestaande doen denken en de namen zijn zoo geschreven, dat zij op handteeikeningen gelijken. Reeds tweemaal onderging Huygens gevangenisstraf wegens op dergelijke wijze gepleegde oplichtte/ij. Wie dergelijke bedelbrieven ontvangt wen de zich (met opzending van den brief) tot het Centraal Bureau voor Maatschappél ijk Hulpbetoon, Heerengracht 174, Amsterdam dat kosteloos nagaat of Huygens den schrij ver is. Oo'k in alle andere bedelgevallen ver leent het Bureau kosteloos zijn hulp voor on derzoek en advies. DE RUPSENPLAAG IN DE VELUW- 3CHE BOSSCHEN. Ook in de omstreken van Harderwijk be gint de gevreesde gestreepte dennenhoufrups naar schadelijken invloed uit te oefenen. In de bosschen van het landgoed „Uilen berg" te Leuvenum is zij reeds aan 't werk geweest. „Sparreudal" is eveneens aangetast en ook de gemeentebosschen van Harderwijk dreigen te zullen lijden van de aanwezigheid der rups. Ee. éêvtsA fsMdtei tegen fc h-Jtesgeimg van het rupsengevaai' schijnt dt Ned. iïeido- ès vsi-laa gesoaatea ia gra ves vsa gepkuj. lang* De--e ieuhw rijn -10 ic.AV «i breed. itij hei zh» v®© dtsï «üüëSi boem <Jexi 4© sngösis to deze geulen leerchh Zij hiuiien wel tógca s?a cTöbaiboóm ökxaipen, deefe nkt legen den rand der geulen, zoodal zij er ia biijvea liggen. Men ziet na eenigen tijd de geulen dan ook bedekt met tal van rupsen, die nu met een brandenden dennentak worden afge maakt DE AANSPRAKELIJKHEID VAN DEN COMMISSIGNNAIR IN EFFECTEN. Een commissionair in effecten te Arnhem had een prospectus uitgegeven, waarbij de deelneming in een buiteniandsche gemeente- leening werd aanbevolen. A. kocht van hem zulk een obligatie, doch tenslotte werd door de betrokken gemeente van de voorgenomen emissie afgezien, en gaf de bedoelde commis sionair kennis aan zijn betrokken cliënt, dat de leening niet doorging. A. was echter daarmede niet tevreden en eischte van den commissionair levering van het gekochte stuk, of anders schadevergoeding. Aan het eerste deel van dien eisch kon de commissionnalr natuurlijk niet voldoen en tot het tweede rekende hij zich niet verplicht. De rechtsvragen, die zich bij deze vordering nu voordeden waren, of een commissionair, die een obligatie verkocht in een ten slotte niet doorgaande geldleening tot schadevergoeding kan worden verplicht; of hij zich niet óp over macht kan beroepen, doordat degenen, van wien hij het verkochte stuk moest ontvangen, het hem niet leverde en of de koop niet van rechtwege nietig was, daar hier toch ver kocht werd een zaak, die op het oogenblik van den koop niet bestond. De rechter heeft evenwel den eischer in het gelijk gesteld en uitgemaakt, dat de commis sionair aansprakelijk blijft voor de naleving van het koopcontract, tenzij hij .duidelijk heeft doen uitkomen, dat het betrof een deel neming in een toekomstige leening, waarbij de mogelijkheid, dat zij niet zou doorgaan, pen bleef; dat hij zich evenmin op over- macht kon beroepen en dat, indien zijn leve rancier, in casu de betrokken gemeente, wan prestatie door niet-levering pleegde, hij dit maar weer met die gemeente moest uitmaken, en ten slotte, dat het verkoopen van niet be staande zaken dagelijKs voorkwam en zulke koopcontracten volkomen rechtsgeldig waren. KORTE BERICHTEN. Te Harmeien heeft de gemeentepolitie s Zaterdagnamiddag in de bebouwde kom van j het dorp o.m. ook de auto laten stoppen, waar- in de koningin zat, daar deze auto veel te j hard door de kom reed. De hooischippers te Kuinre weigeren te j varen. De Friesche boeren gaan nu per as het j hooi halen, een. uren-verre reis. Maandagmorgen zijn 27 paarden naar Duiischiaad uitgevoerd, terwijl gistermiddag 100 runederen naar Frankrijk gingen, aange kocht door een Fransche regeeruigscorutnis- sie. Mej. H. C. M. Zielschat te Heemskerk, is benoema tot onderwijzeres aan de St. Barba- raschooi, 3e Oosterparkstraat, van het Par. Kerkbestuur van den H. Bomfacius te Am sterdam. In Friesland daalt de prijs der chicorei vrij snel en is al vrijwat lager dan verleden jaar. De verbouwers overwegen daarom de wortelen als veevoeder te gebruiken. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" keeide gisteren van een kruistocht op de Noordzee behouden in de haven van tjmui- den terug. Dit is de eerste reis welke het schip in dit seizoen volbracht. De minister van Oorlog heeft gister te Leiden de kazernementen bezocht en de re- cruten-oefeningen bijgewoond. Te Nijmegen is overleden op 77-jarigen ouderdom, de gep. majoor der inf. J. B. Veltman, ridder in de orde van Oranje-Nas- sau met de zwaarden Op den straatweg Assen-Rolde is Maandagmorgen het lijk gevonden van. H. B., boerenknecht te Deurae, die Zondag naai een feest was geweest. Het lijk vertoonde hoofdwonden. De politie doet onderzoek. Men denkt dat hij van zijn fiets is gevallen. —Te Noordwijk zijn Zondag zes fietsen tegelijk gestolen; dat is nu al 12 in acht da gen, waarbij 2, die nog pas eenige uren te voren waren gekocht. Tot gemeente-verloskundige te Wervers- hoof is met ingang van 1 Aug. a.s. benoemd mej. v. Trienen, te Heemskerk. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van den Frieschen Bond van Harmo nie- en Fanfare-corpsen is Zondag 27 Juli te Fiagjum, de plaats waar de Bond zijn oor sprong nam, een groot muziekconcours ge houden. Wegens het voor den hooibouw zoo on gunstige weer der laatste weken, wordt in het Zuidelijk deel van Noord-Holland door velt veehouders het gras ingekuild. Op den straatweg Dinxperlo—-Bocholt is een 20-jarig Duitscher op zijn motorfiets in botsing gekomen met een voertuig. De jongeman kwam onder de raderen van den wagen terecht en werd dood opgenomen. In de afgeloopen week kwamen in de prov. Groningen voor 80 gevallen mond- en klauwzeer in 17 gemeenten; in Drente 45 gevallen in 15 gemeenten. De Belgische militairen zijn overal van de Zeeuwsch-Vlaamsche grenzen vertrokken. Te Medemblik is Dinsdag een mijn aan gespoeld, in de onmiddellijke nabijheid van het strand aan den Oósterdijk. Alle maatregelen zijn genomen, ter voor koming van gevaar. Het verkeer over de brug over het ka naal door Walcheren bij de keersluis te Vlis- singen welke door een aanvaring gestremd was, is thans na 5 dagen weder hersteld. De stand der te velde staande of reeds geoogste landbouwgewassen over het eerste halfjaar van 1.919 valt goed te noemen. In een logement aan den Schiedamschen dijk te Rotterdam zijn een man en een vrouw aangehouden, verdacht van diefstal van 30.000 broodkaarten uit het distributielokaal te 'sjGravenzande. Tot ongeveer midden Juli is het eiken hakhout op de Veluwe geheel vrij van meel dauw gebleven. Thans begint ze zich meer en meer te vertonnen en belemmert zij geheel den groei van het hout. Aan de grenzen te Dinxperlo ia het toe zicht op het binnenkomen ca uitgaan \<*ii Ne derlanders ovea de giens zeer verscherpt. j Te Lochem is een voerman in het café „De Klok" van een ladder gevallen, waarbij hij met bet achterhoofd dv.u vioer terecht kwam. Weinige wgsnfti&di tiarnua waa hij! overleden. Uit Beek bij Nijmegen wordt gemeld, -dat de Belgische grenswa ht vertrokken is. Slechts twee Belgen zijn achtergebleven om de passen te controleeren. Te Wijhe is in de vloerzeilfabriek van de firma Arends een 58-jarige, ongehuwde t arbeider met het hoofd tusschen den muur en de lift bekneld geraakt. Hij was onmiddellijk dood. Ingetrokken zij de maximumprijzen voor appelstroop. De minister van landbouw heeft met 1 Augustus ingetrokken het sub. 2o. bepaalde van zijne beschikking van 19 April, betreffen de het vervoer van stroo naar de stroocarton- fabrieken. Provinciaal Nieuws UIT BERGEN. De raad vergaderde Woensdagmorgen. Voorzitter, wegens ziekte van den burge meester, de heer Swaan, oudste wethouder. I Van Ged. Staten was goedgekeurd ontvan gen de 2e suppletoire begrooting 1919, het besluit tot het doen van af-, en overschrijvin gen, het besluit tot het doen van betalingen uit den post onvoorzien, op het aangaan van een geldleening groot 70.000, het kohier op de rioolbelasting, het suppletoir kohier op het heffen van schoolgeld en dat op het hef fen van schoqlgeld voor de Fransche cursus. Voorts was ingekomen een schrijven van den minister van Financiën ;nzake het salaris van den heer K. Beets; een procesverbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger op 20' Juni, aanwijzende in kas een bedrag groot 21444.22 overeenkomstig de boeken. Van den heer Roovers was h^t verzoek in gekomen om het vuil ook aan den Notweg te halen, aangezien nu den weg naar den Breê- laan, vroeger in het bezit van den heer Sie- bert Coster, is afgesloten. De heer Gorter stelde voor om, wanneer dit eenigszins mogelijk was, aan het verzoek te voldoen. Besloten werd het adres ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. De heer Gorter raporteerde, na onderzoek van de geloofsbrieven, tot toelating van de nieuw gekozen raadsleden. Hiertoe werd besloten. Tot wijkzuster werd uit de volgende aanbe veling: 1. Mej. A. IJ. Eggers te Winterswijk, 2. Md. E. M. Kok te Amsterdam, benoema mej. A. IJ. Eggers te Winterswijk met alge meene stemmen. B. en W. stelden hierop voor om de veror dening tot wijziging en aanvulling der veror dening van den Hoofdelijfeen Omslag, zooda nig te wijzigen, dat de aftrek voor het nood zakelijk levensonderhoud 650, inplaats van 600. werd gebracht en de kinderaftrek van 25 op 50. De heer Gorter wilde graag medewerken aan het afdoen van de loopende zaken. Spr. was echter van meening dat de wijziging van de verordening moest geschieden door de heeren die straks de zetels kwamen bezetten. Zij hebben ook de verantwoordelijkheid te dragen. Het lijkt weinig hetgeen wordt voorgesteld maar spreker weet bij' ondervinding van hoe veel invloed een dergelijk voorstel kan zijn. Dit gold vooral voor het voorstel inzake de 'kinderaftrek. Spr. stelde daarom voor om het voorstel door den nieuwen raad te laten be handelen. D heer Baltus wees er op, dat hiermede 6 weken1 heengaan. Ter secretarie zal men daardoor noodeloos moeten wachten. Spr. zou dit betreuren, aangezien de wijlziging meer dan noodzakelijk is. De heer Gorter betoogde dat men thans, wegens de onvolledige toelichting, de gevol gen niet kan overzien. Het voorstel was z. i. m elk geval onrijp voor deze vergadering. De heer Baltus zeide dat geen der raads leden het den heer Gorter kwalijk zou nemen wanneer hij de aftrek lager wilde houden. De komende leden zijü dit misschien met den heer Gorter eens, maai- spr. oordeelde dat hij daarom het bijltje er niet bij neer mocht lég gen. De heer Gorter dacht daar niet aan. Spr. dacht niet aan staken, maar bleef er bij dat het niet aanging dat de oude raad dergelijke gewichtige besluiten nam. 'De heer Bainaart meende dat het voorstel niet van invloed kon zijü op de financiën der gemeente, aangezien de laagste klassen dit jaar veel meer dan 50 in loon vooruit ge gaan waren. De heer Baltus oordeelde dat men bijna niet lean wachten. De heer Gorter betwistte dit. In Bergen was men niet verwend met het vroeg thuis krijgen van de aanslagbilletlen. Spr. nam dit niemand kwalijk, maar oordeelde, dat men ook nu wel wat kon wachten. De voorzitter was van meening dat de re geling, als later bleek dat ze niet voldeed, wel weer gewijzigd kon worden. De heer Barnaart zette uiteen dat ondanks de verhooging van den aftrek toch meer per sonen in den H. O. zouden vallen. De heer Gorter merkte op dat het bij hem daar niet omging. De raad diende in ieder geval de gevolgen te kunnen overzien. De heer Baltus meende dat de oude raad dit in ieder geval beter kon beoordeelen dan de nieuwe. De heer Gorter bleef bezwaar maken tegen de behandeling door den ouden raad. De heer Oldenburg gaf als zijü meening te kennen dat de heer Gorter over de kwestie beter kon oordeelen dan de nieuwe raad. De heer Gorter wilde overzien wat hij deed en dit was thans niet mogelijk. De heer Baltus zeide, dat voorheen de werk lieden reeds zoo weinig betaalden dat de verhooging van de kinderaftrek geen nadee- lige gevolgen voor de gemeente kon hebben In deze abnormale tijden was een aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van 650 in ieder geval noodig. De heer Apeldoorn meende dat dit ook al zou dit voor de gemeente kosten, toch moest geschieden. De heer Gorter betoogde' nogmaals uitvoe rig dat het hierom niet ging. Het hoofdbe zwaar van spr. was dat de zaak bij de nieuwe raad thuis behoorde. De oude behoorde slechts de loopende zaken af te doen. Ten slotte werd de voorgestelde wijziging aangenomen met aanteekening dat de heer Gorter aan dit beslutt niet had medegewerkt. Besloten weid om de leeftijd van de kinde ren waarvoor af tiet werd toegestaan, van 16 op 15 jaar te stellen hoewei in de oude bepa ling al stond, dat die aftrek alleen gold voor kinderen beneden 16 jaar, die geen eigen in komen hebben. De heeren Barnaart en Apeldoorn werden hierop tot leden van de commissie benoemd belast met het nazien van de gemeente-reke ning. Deze rekening wees een gewone uitgaaf aan groot 103624.83, buitengewoon 93740, totaal 197364.83. Ontvangsten gewoon 99213.10, buitengewoon ƒ79200, totaal 17840.10. Nadeelig saldo 4411.73 gewoon en 14540 buitengewoon, totaal 18951.73. Het nadeelig saldo buitengewoon is ont staan door de aankoop van de huizen aan de Karei de Grootelaan, die gedekt zullen wor den door de gelden, die van de tram ontvan gen zullen worden maar nog steeds op zich laten wachten. Het nadeelig saldo gewoon zal een' voor- deelig saldo worden, aangezien later nog 12000 ontvangen 'kon worden uit de foren senbelasting, waarvan reeds 6000 binnen is. Het voorstel van B. en W. tot het onder hands verhuren van het Post- en Telegraaf kantoor met directeurswoning, aan het Rijk werd algemeen aangenomen. Het voorstel van B. en- W. tot het vaststel len eener verordening op de heffing van leges ter secretarie en van de rechten wegens ver richtingen v. d. ambtenaar v. d. Burgerlijken stand, werd eveneens aangenomen. De heer Baltus noemde het een treurig bruik in Bergen dat menschen die in goud en juweel wegloopen, steeds gratis trouwen. Op voorstel van den heer Gorter werd be sloten de huwelijken op 2 dagen per week gratis te sluiten en verder voor 2.50 of 5. welke bedragen op buitengewone uren met 2.50 verhoogd worden. Het voorstel van B. en W". tot het verleenen van een jaarlijksche bijdrage aan de Ver. van Polders en Oningepolderde landen onder Bergen, lokte veel bespreking uit. De totaalkosten waren gemiddeld 600 per jaar en van de gemeente werd 400 ge vraagd en dit op grond van een overeen komst. De heer Baltus ontkende met beslistheid het ontstaan van een dergelijke bijeenkomst. Spr. wilde wel een bijdrage van de gemeen te geven voor het onderhoud van de kaai, maar niet voor het maken van palen en hek ken. Daarvoor dienden de aanwonende in gelanden te zorgen. Voor hen was het reeds een voorrecht aan de Schermersloot met hun landerijen te liggeü en de gemeente had reeds palen en draad geplaatst. De voorzitter wist ook niets van een over eenkomst maar was er wel voor om nog een maal ook de hekken en palen met draadaf scheiding in orde te maken. De raad deelde algemeen de zienswijze van den heer Baltus, zoodat het voorstel van B en W. werd verworpen. Besloten werd om te berichten dat de bij drage wel gegeven zal worden wanneer ze is voor het onderhoud van de. kaai. Van den heer Keet was het verzoek ingeko men hem te ontslaan van het betalen eener bijdrage ten behoeve van zijn zoon voor 't be zoeken der Ambachtschool, aangezien deze de school niet meer bezoekt. Besloten werd aan de Ambachtschool elke betaling voor dit geval te weigeren, aange zien de gemeente in het toelaten van de per soon in kwestie niet was gekend, hetgeen in andere gevallen wel geschied was. Hierdoor zal de heer Keet van zelf zijn verzoek zien ingewilligd. Bij de rondvraag zeide de heer Baltus gaarne te zien dat de gemeente-opzichter zijn aandacht schonk aan den Kogerdijk. Deze is thans zeer slecht. Een verhoogde weg in het Beemsterpark is ook niet in orde. De voorzitter zal de aandacht van den ar chitect op den Koogerdijk vestigen' en zeide dat er aan den weg in het Beemsterpark wel iets gedaan zal worden. De heer Barnaart vestigde er de aandacht op dat sommige wegen in de gemeente vol pa pieren leggen. Spr. noemde de Stationsstraat en de ronde kom en het Droomlaantje. Dit zijn wel particuliere wegen, doch spr. oor deelde het een algemeen belang als deze van gemeentewege van de papieren bevrijd wer den. Nu is de toestand schandalig. De voorzitter oordeelde ook dat de weg werkers dit wel eens in het reine konden bren gen. Hierop ging de raad in comité in behande ling van reclames tegen den Hoofdelijken Omslag. UIT HOORN. De Harddraverij-Vereeniging „Hoorn en Omstreken" hield gisteren een concours-hip- pique. Voor rubriek A, landbouwpaarden, waren ingeschreven 14 paarden. De uitslag was als volgt: Voor rubriek B, open klasse, waren 9 paarden ingeschreven: le prijs F. Falkenha- gen, Amsterdam; 2e pr. M. v. Delden, Am sterdam; 3e pr. H. Peetopm, Zandvoort. In rubriek A behaalde C. Zeilemaker te Twisk den prijs voor het schoonste geheel. tn den namiddag werd een handicap-dra verij gehouden. Van de 21 aangegeven paar den namen 10 aan de loting deel, waarvan werden geplaatst de volgende 7 paarden: „Vitesse", eig. N. Schermerhom te Alk maar, 300 M.; „Directrice", stal Bergen, berijder Tj. Witteveen, 275 M.; „Charlotte Corday", eig. H. Verdegaal, Lisse, berijder J. v. Leeuwen, 285 M.; „Floris V", eig. J. Schmidt, Beemster, berijder M. Siderius, 275 M.; „Gekko", eig. stal Dolec, Den.Haag, berijder A. de Vlieger, 300 M „Dirk", eig. W. v. d. Burg, Den Haag, berijder P. Kout, 270 M.„Catharine L, eig. P. C. Appel, IJsel- monde, berijder K. Witteveen, 285 M. De uitslag was als volgt: le prijs, 250 en 50 voor den pikeur, „Vitesse"; 2e pr., 125, „Floris V'; 3e pr,. 75, „Catharina L."; 4e pr., 50, „Dirk''; 5e pr., 25, „Char lotte Corday". UIT SCHERMERHORN. Gisteren vergaderde de Raad, afwezig d« heer Nierop, 1 vacature. tOcgc v.frt 4 W£l CJtÜ&L.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2