Telegrammen van heden. Stadsnieuws. BROODKAARTEN Do Wasïö. Bkectour van het Distributie bedrijf deelt mede dat voor het tov tjjidiysJc *Jfo' loiftpenf.e vso 5 tot m m$ LI Ai O* wf? i/ji 'A-ï.LEé. 3Rt/OP? j'-JB'-t.--. jj vi u-ró STELX? f?l FAA?$ t$È<**ORbÉ BRÖCïD'iwVARTBK. Swrw-'jewrtio negen cp dm beat niet woróte: vmtrekt, Bndabr acd, ca roggebrood zijd verkrijgbaar op de bruinfcrood en roggebroodkaarten. De Waarn. Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. RUILING BROODKAARTEN. De Waarn. Directeur van het Distributie bedrijf maakt bekend, naar aanleiding vac een circulaire van Z.Exc. den Min. v. Land bouw, Nijverheid en Handel, d.d. 30 Juli j.l., dat van heden af slechts aan hen een bruin en roggebroodkaart mag worden verstrekt, die thans in het bezit van een dergelijke kaart zijn of reeds eene aanvrage tot het bekomen van een zoodanige kaart hebben ingediend en dat voortaan niet meer bruin- en roggebrood- kaarten aan de gemeenten zullen worden ge leverd dan laatstelijk werden ontvangen, le vens zal van heden af geen ruiling van witte- broodkaarten voor bruin- of roggebroodkaar- ten mogen plaats hebben, dan ten behoeve van degenen die reeds eene zoodanige rui ling hebben aangevraagd, "/en overvloede breng ik onder uwe aandacht, dat 't aan per sonen die in het bezit zijn van eene bruin- of roggebroodkaart, wel vrij staat in de plaats hiervan eene wittebroodkaart aan te vragen, terwijl personen, die zich hier te lande komen vestigen, voor de eerste maal vrij zullen zijn in de keuze der broodsoort, welke zij wen schen te ontvangen. 'Het bovenstaande heeft ook betrekking op de aanvullingskaarten. Op de broodkaartenbewijzen zal door U bij de eerstvolgende aanbieding behooren te worden aangeteekend, of hierop bruin- of rogge- dan wel wittebroodkaarten zijn verstrekt, terwijl in het vervolg op broodkaartenbewijzen slechts broodkaarten zullen mogen worden afgegeven van de soort, welke daarop staat vermeld. De Waarn. Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. ding van zoeklichten, indien mogelijk wed strijden en luchtacrobatie. Ook zullen er le zingen worden gehouden over het luchtver keer, de techniek, de meteorologie, de lueht- photographie, de draadlooze télegrafie en telephonie enz. Nadat een overzicht van de tentoonstelling genomen was, verzamelden de genoodigdea zich in het groote restaurant, waarin thee werd geserveerd. Na afloop kwam men in een goede stemming op het Lunapark van Hugo Haase. Dit Lunapark is grootsch aangepakt en biedt vermakelijkheiheden op allerlei gebied Wij treffen hier aan een achtspoor, planeten- spoor, ruschbanen, een lachbuis, terwijl ver schillende café's den bezoekers gelegenheid geven na het vermaak uit te rusten. Een der groote café's is on. het Zillerthal of Klein Zwitserland. De tentoonstelling, die geopend is geduren de de maanden Augustus en September, zal ongetwijfeld zooveel opgang vinden, dat de termijn verlengd zal worden. Het bezoek voor het publiek ving gister avond om 5 uur aan. EEN IDOODELIJK ONGEVAL. Bij! de opening van de E. L. T. A. is het wa tervliegtuig V 42 tegen een fabrieksschuur gebotst. Luit. G. W. Bakker uit Veere werd licht gewond: de sergeant-vliegtuigmaker Kröger gedood. Een groote rookzuil sfteg uit het vliegtuig op, dat in het IJ viel. Een stuk dakschuur werd afgeslagen. De aviateur had wel de fabriek doch niet de schuur ge zien. De verongelukte sergeant Kröger was eerst sinds een jaar gehuwd. Hij' was als vliegtuig maker verbonden aan het vliegkamp Veere en. woonde ook aldaar. Gisteravond had het bestuur der E.L.A.T. ter gelegenheid van de opening der tentoon stelling een aantal gênoodigden aan een maaltijd in het restaurant op het tentoonstel lingsterrein vereenigd. Aan den disch waren o.a. de ministers Van IJsselsteijn en König, den waarnemen- den burgmeester, den heer Wibaut, de wet houders Van Tienen en Den Hertog en voorts den gepens. vice-admiraal Tydeman, majoor Walaardt Sacré, den plaatselijken comman dant enz. Naar vernomen wordt onthield de minister van Marine zich van deelneming aan het diner in verband met het ongeval dat gister- middag-de marine had getroffen. De tafel president, generaal Snijders, verzocht bij den aanvang van den maaltijd de aanwezigen zich een oogenblik van hun zetels te verhef fen. Hij sprak woorden van weemoed met het slachtoffer dat gistermiddag bij de uitoefe ning van zijn plicht was omgekomen en uitte zijn deelneming voor de nagelaten betrekkin gen. Hijl uitte de beste wenschen voor het her stel van luitenant Bakker, wien in een tele gram daarvan uitdrukking werd gegeven. Voorts bracht generaal Snijders een heildronk uit op H1. M. en het Koninklijk Huis. DE SCHIPPERS-ACTIE Donderdag werden te Gorinchem vier schepen gevorderd. Een der schippers toon de zich bij de vordering bereid om te laden en de vracht te vervoeren, doch de stakers hebben hem weten te bepraten. Deze schip per was aangewezen 50 last metselsteenen te varen vanaf de steenfabriek te Herwijnen naar Berlikum Het tarief van deze vracht was 3.65 per last; nu eischte de schipper 15 per last. De stakers hebben de schippers, wier schepen gevorderd zijn, gedreigd dat zij op de zwarte lijst worden geplaatst, als zij goedschiks toestemden om te varen. De stakers deelden mede, dat zij gewillig zijn graan te vervoeren of andere levensmid delen om de bevolking niet te dupeeren, maar niet naar oi langs plaatsen waar vele schepen liggen; daar zou hun leven niet ze ker zijn. In de Groninger- en in de Drentsche ve- nenkanalen liggen duizenden schepeu stil. De aanvoer voor turf, zoo hoog noodig, blijft uit, evenals die van steen, hout en ijzer. Als de staking nog voortduurt bij de binnenkort begirtnende aardappel- cn suiker bietencampagne zijn groote onheilen te wachten. Te Gorinchem werd een schipper, die zich, nadat zijn schip was gevordeiu, bereid ver klaard had vracht ie wrv-ivp, door een aan-r tai stakende schippers gemolesteerd. De sta- kers wierpen den werkwilligen schipper act steeneo, wueop 4r iscfrippes zjjü wou* een - -- a h'-vuer lifptü Dft Jtwss Rf. v jwst #t«asüe rMMwM 'mt èsa. plaat? van aaa feet bevél tv gehooiramen wierpen de vluchtelingen hem een stuk hout tegen het hoofd. De schildwacht laste daarop twee schoten op hen. Of zij getroffen zijn is nog niet bekend, een der vluchtelingen is wel gevallen, doch hij stond weer op en ver dween met zijn maat. DE MOORD TE POOZENDAAL. Nader wordt gemeld, dat de ontdekker van den moord bij het grassnijden een plek pas; omgewoelde aarde vond, wat hij niet ver trouwde. Hij dacht aan smokkelwaar en be gon te graven. Toen deed hij zijn griezelige ontdekking. De vermoorde vrouw staat on gunstig bekend. Ofschoon getrouyvd, heeft zij omgang met andere mannen, waarmede ze soms voor eenigen tijd verdwijnt. Ook nu was ze lang weg geweest. Het gerucht loopt, dat zij 3 h 4 duizend gulden bij zich had] De aangehouden verdachten zijn een leerling macrinist der S. S., die met de vrouw leefde, en een rijwielhandelaar, beiden te Roosen-1 daal. De machinist-leerling G. is meermalen met de vrouw gezien. Hij zelf is gehuwd en heeft twee kiuoeren. Hoe de moord is ge pleegd is nog niet bekend. HET 8.s. „LEONORA". De rechtskundige commissie van den ge he'men Raad gaf Donderdag haar beslissing in de zaak betreffende de inbeslagneming van het Nederlandsche s.s. „Leonora" en de la ding, volgens de bekende „Order in Coun cil" van 16 Febr. 1917. De juridische com missie verklaarde zich eens met de opvatting Van Sir Evans Cate, president van het Prij- zenhof, die van oordeel was, dat de „order' binnen de bepalingen van het internationale recht bleef. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDEL, Het Belgisch Handelsbureau te 's-Graven hage heeft aan de Kamers van Koophandel in Nederland een schrijven doen toekomen, van o.m. den volgenden inhoud: „Dagelijks bereiken ons brieven uit België, met verzoek om inlichtingen aangaande Ne derlandsche firma's, die in staat zijn het eer of ander product naar ons land uit te voeren Daar wijl niet altijd over de noodige gegevens beschikken, om aan dergelijke aanvragen een volledig en nauwkeurig antwoord te zenden, is het ons gebleken, dat, met uwe welwillend'1 bemiddeling, een betere uitkomst zou kunnen 1 1 bereikt worden, indien ieder lid van uwe Ka mer, die eventueel wenscht te exporteeren j zich rechtstreeks aan ons bureau wilde be kend maken. Ik ben zoo vrij1 u te verzoeken, de belang- I hebbenden in uw gebied in dezen zin te wil len inlichten. Van groot nut voor ons is een nauwkeu rige omschrijving te bekomen der koopwaar, wanneer een meer algemeene terminologie niet voldoende blijkt. Gaarne vernemen wij ook, of de firma's zelf fabriceeren of enkel handel drijven en .verder, of zij in België agentschappen of depot's be zitten, tot wie onze landgenooten zich kunnen of moeten wenden. Prijsopgaaf, numerotee ring, classificatie enz. worden door ons niet verlangd. Antwoorden op dezen kunnen verzonden worden aan: het adres: Mr. A. Fonteyne, di recteur van het Belgisch Handels-Bureau, p.a. Belgisch gezantschap', 's-Gravenhage." NEDERLANDSOH VLIEGTUIG VER ONGELUKT. De sleepboot-treiler „Magdalena Cornelia" IJ M 14 heeft hedenmorgen te IJmu id er- aangebracht twee vliegeniers van het Neder landsche watervliegtuig F 23, vliegenier korporaal W. F. H. Smid. Het vliegtuig heeft op zee een noodlanding moeten doen en werd nabij Zandvoort ojr sleeptouw genomen. Daar men bevreest wa: dat het vliegtuig zou zinken, heeft men hes tusschen Zandvoort en IJmuiden op he strand gezet. Het vliegtuig hoort thuis in he' vliegkamp „De Kooi". MANUFACTURENBEURS TE GRONINGEN. In het Concerthuis te Groningen wen Donderdag de eerste manufacturen beurs ge houden, georganiseerd door een viertal vak organisaties uit de provincie. Een 600-ta toegangskaarten waren uitgereikt; wegens den grooten toeloop moest echter aan eet honderdtal personen de toegang geweigerc worden. De 85 exposanten waren over de results ten tevreden. Op 21 Augustus en 18 September zal we der een manufacturenbeurs gehouden wor den. Verschillende sitands zijn daarvoo:- reeds besproken. DE GEMEENTELIJKE ONDER WIJZERSSALARISSEN. In de Donderdag gehouden raadszitting van Baam deelde de voorzitter mede, dat de gemeente door mr. Mendels, namens den hoer J. van den Brink was gedagvaard voor de betaling van het salaris der onderwijzers vastgesteld bij verordening van Maart j.l Het gemeentebestuur heeft rechtskundig ad vies ingewonnen. DE STAKING AAN DE „NIEUW- AMSTERDAM GEëINDIGD. In de hedenmiddag gehouden huishoudelij ke vergadering van het personeel der „Nieuw Amsterdam" is besloten de staking op te hef fen en Zaterdagmorgen te halftein te mon steren. Het bemidddings-voorstel luidde: eerst monsteren, daarna benoeming eener commis sie, die de klachten over de voeding zou onder zoeken, en de absolute toezegging, dat niet uitgevaren zou worden, alvorens de commis sie uitspraak had gedaan, een uitspraak waaraan beide partijen zich zouden moeten onderwerpen Voorgesteld werd nu de commissie te aan vaarden. Dit voorstel werd na langdurige discussie met 156 stemmen voor, 66 tegen, 2 blanco en 17 van onwaarde aangenomen. Ir. dezelfde vergadering werden daarop de com missie leden aangewezen, die de werknemers zullen vertegenwoordigen. Eerst te ruim 6 uur werd de bijeenkomst gesloten. Hei i«r.üiar.t «.aantak "jJsa aan wezige red tot protest, doch liet is zeker, dai a'len zidi dödag zulieu laten aan- ino-isiereu, t^ainien*. dit iwfliri gelukkig 1 Is öf gAÏoet. Typ. TdP/ffu f.irfftrws'odc AA »ct'. ite- dirtfotuur v&n. Let iri;V»bvjreati de Distributie vim tfr<a%n en Meel roeakt be nend, das au brood*port van het 105de tijdvak loopt van 8 tot en met 13 Augustus. EEN MI JNENKNIPPElt. De sleepboottreiller „Onderneming" IJ. H. 103, heeft te IJmuiden een op zee, nabij Kam perduin opgevischte mijneniknipper aange bracht Deze torpedovormige ijzeren werktui gen zijn on worden nog door oorlog- en koop vaardijschepen gebruikt om zich tegen de mij nen te beveiligen. Zij worden ter weerzijden van het schip aangebracht en zijn aan het voorste gedeelte voorzien van een soort schaar, waarmede de staaldraden, die de ver ankerde mijnen aan elkaar houden worden doorgesneden. DE KLOET-ÖOMMISSEE. De Kloet-eommissie deelt mede, dlat zij een dezer dagen wederom in staat hoopt te zijn 100.000 naar Indië te zenden. Volgens de uit Indië ontvangen 'berichten mag worden aangenomen, dat de alsdan in Indië en Holland bijeengebracht® gelden-vol doende zullen zijn tot het herstel der schaden, welke waarvoor in aanmerking komen. KORTE BERICHTEN. De heer F. H. Bruins, cand. te Warte- na (Fr.), is beroepen bij de herv. gemeente te Krommeniedijk. In verband met de echippersstaking zijn militaire wielrijders van Assen ter ver sterking van de marechaussee en de politie, vertrokken naar Coevorden, Nieuw-Amster- dam, Emmen en Hoogeveen. De gemeenteraad van Baam heeft in zijn Donderdag gehouden zitting het per centage der gemeentelijke inkomstenbelas ting dienst 1919/1920 bepaald op 3 pet. Biiitetilaiid, KORTE BERICHTEN —De Belgische minister-president heeft een delegatie van ambtenaren en van het spoorwegpersoneel ontvangen, die hem hun wenschen uiteen zijn komen zetten onder be* dreiging met algemeene staking. Zij wen schen een salaris-verhooging, geen duurte- toeslag. De minister-president heeft beloofd den toestand te onderzoeken mei zijn collega van de spoorwegen. Duitschland oppert l/ezwaren tegen de uitlevering van meikoeienDe Entente be houdt zich het antwoord op deze verklaring voor. De Duitseh-democratische partij is in be ginsel bereid aan de regeering tu^el te ne men. Armenië wordt door de Tartaren ern stig bedreigd. —In September wordt te Nancy een groot nationaal congres gehouden ter bespreking van het bevolkingsvraagstuk. In Londen staakt een deel der politie agenten, die van de officieele vereeniging, welke de regeering voor hen uitgedacht heeft, geen lid willen zijn en in het verbod om tot een vrije organisatie'te behooren een aanslag op hun grondwetelijke vrijheden zien. Uit Washington ^wordt gemeld, dat in Frankrijk tal van Amirikaansche vliegtuigen werden verbrand. Gemeld wordt dat de bolsjewiki.Tsjelja- binsk veroverden. Te Baze\ en Ziirich deden zich onlusten en stakingen voor. Frankrijk zal Saarkolen aan Italië leve ren. De Duitsche regeering is heden, 1 Au gustus, naar Berlijn teruggekeerd De Spaansche minister van buitenland- sche zaken diende een wetsontwerp in tot aan sluiting van Spanje bij den Volkenbond. Hei regeeringstoezickt over de te1egraaf- en telefoonlijnen in de Vereenigde Staten is opgeheven. Pro vinei;, al N ie» w>- UIT STOMPETOEEN. Op iniatief van oenige ingezetenen heeft hier in café Eenses een! vergadering plaats gehad' met het doel, te komen tot oprichting eener coöp. inkoop®- en verhruiksvereeniging Door dén heer A. Hakker, bestuurslid ran d< coöperatie „Voorwaarts" te Alkmaar, werdèr in een kernachtig betoog het nut en de wer king der coöperatie uiteengezet. Er bleek hee" wat animo te bestaan, en1 alle aanwezigen traden dan ook toe al-s lid voor het te stich ten depót der bovengenoemde coöperatie. Het plan 'bestaat, reeds Maandag a.s. bij de leden rond te gaan met bakkers- en kruidenierswa ren. UIT PURMEREND. Wederom liggen te Purmerend aan de gas fabriek een drietal schuiten met kolen, dit wegens weigering en staking, niet gelost kun nen worden. Wat is de reden? Eenige weken geleden werd gestaakt omdat de lossers hoo- ger loon wenschten. Eindelijk werd hierin toegegeven, doch de stakers kregen geen ver goeding voor den tijd dat zij gestaakt had den. Na een vergadering zou ook dit betaald wordendoch daar dit tot heden niet geschied is, staakt men, tot door de gemeente aan de belofte is voldaan. Heden worden de 1 os-vaste gemeentewerklieden gelast te lossen. Deze gingen met de stakers acoord, zoodat ook zij staakten. Hun werd aangezegd aan de ge meente te zijn ontslagen, zoodat de los-vaste stratenmakers,, ophalers van tonnenstelsel en het los-vaste personeel van de gasfabriek al len ontslagen zijn. Wat zal het gevolg zijn als de gemeente niet toegeeft? HET ONGELUK OP DE E.L.T.A. AMSTERDAM, 2 Aug De toestand van den gewonden luit. Bakker, die bij het vliegongeluk gewond werd, is gunstig. Hij was 's middags naar het Binnengast huis getransporteerd Hier ontving hij be zoek van den Minister van Marine Heden wordt hij naar huis getransporteerd. ALGEMEENE STAKING IN ZWIT SERLAND? BAZEL, 2 Aug. De toestand in de sta kingen is ten zeerste verscherpt daar ook hedenmiddag in Zurich de algemeene sta- I king is uitgebroken. Er rnuet met een uitbrei ding van de staking over geheel Zwitser- J land rekening gehouden worden. Donderdagavond kwam her hier tot botsin gen tusschen stakers e.i tioepen, waarbij van vt!i:r,v-.pe.,er: werd' gebruik gemaakt. Er zijn eenige gewoEcfcoi ERNSTIGE ONLUSTEN. BAZEL, 2 Augustus. Tengevolge van de staking klwam het gistermiddag weer tot ernstige botsingen tuschen de stakers en de troepen, welke de orde moeten bewaren. Een militaire auto werd met steenen gewor pen en aangehouden. De inzittenden maak ten van hun wapens gebruik waardoor drie personen werden gedood, een groot aantal zwaar- en een aantal licht gewond. Des avonds waren nog 8 personen aan de be komen verwondingen bezweken, zoodat het aantal dooden elf bedraagt. HINDENBURG. BERLIJN, 2 Aug. Generaal-veldmaar- schalk Von Hindenburg zal zich, volgens mededeeling van den Pruisischen afgevaar digde Kliingemann, aan „Der Tag" bij de Duitsche Nationale Partij aansluiten en in deze partij een leidende positie Linemen. KAASHANDEL EN ZUIVELBEDRIJF. Men schrijft ons: Zooals ieder weet is er langzamerhand eene moeielijke toestand ontstaan voor Kaas handel zoowel als voor het Zuivelbedrijf. Toen in Mei de regeerings-bemoeiïngen voor kaas eindigden, werd de hervatting van ex port in uitzicht gesteld. Verheugd, na zoovele jaren van onderbre king der relaties in het buitenland, deze ein delijk weer te kunnen aanknoojpen, hebben de kaas-export-firma's hunnen buitealandsdie vrienden daarvan mededeeling gedaan, met het gevolg, dat talrijke orders inkwamen. Om deze orders te kunnen uitvoeren, kocht iedere firma het daarvoor benoodigde in. Een paar maanden zijn echter sindsdien ver- loopen, zonder dat er gelegenheid tot export is gekomen, terwijl landen als Amerika en 1 Canada niet nalaten hunnen kaassoorten b die landen te btroduceeren waar de Holland- sche kaas vroeger veel gekocht werd en men zelfs hier te lande verscheiden buitenlandsdie I kaassoorten kan bekomen. Ondertusschen werd het binnenland ruim van kaas voorzien en bestaat er alle reden om aan te nemen dat dit ook blijvend zal kun nen geschieden, daar er een groote overpro ductie is en men door bepalbg van het voor uitvoer bestemde percentage kan verhinderen dat er te veel kaas zou uitgevoerd worden. Aan opslagruimte en ongetwijfeld bij ve len aan bedrijfskapitaal komt door handha- vbg van het uitvoerverbod een ebde, aan be- drogbg gaan wekelijksch kapitalen verloren, het geduld van de buiten! andsche afnemers wordt op een zware proef gesteld en verder moet er ernstig rekenbg mede worden ge houden, dat de plaats van de Hollandsche kaas door bbtenlandsche concurrenten inge nomen wordt, terwijl ten slotte de koopkracht ta eenige landen gaandeweg minder* wordt. Spoedig ingrijpen door de regeering in den vorm van het verleenen van uitvoerrecht voor een bepaald percentage van de aanwezige groote voorraden is een dringende noodzake lijkheid, wil niet een noodtoestand intreden, die toch met wat goeden wil en'moeite is te voorkomen. Laat onder deze moeielijke omstandighe den, die wellicht nog eenigen tijd kunnen aan houden, -producent en handel elkaar steunen en eendrachtig de gemeenschappelijke belan gen behartigen. Door dit niet te doen brengt men het bestaan van vele exportfirma's in ge vaar, wat zich bij terugkeer van normale toe standen voor den procudent zou wreken. Moet er dus eene regeling tuschen Produ cent en Handel getroffen worden, ter over winning der thans heerschende moeielijkhe- aen, dat de Bond van Zuivelfabrieken en de Vereeniging van Kaashandelaren b Noord- Holland tot dit doel samenwerken, opdat geen enkele belanghebbende uitgeschakeld worde ZIEKENVERPPLEG ING. Het onlangs in ons blad aangekondigde congres voor chr. ziekenverpleging zal wor den gehouden te den Haag. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Men schrijlft ons van' de zijde van hande laren: Donderdag vierde de Eerw. zuster M. Lau- rentia (in de wereld Mej. Anna Allebé va» Rotterdam), haar zilveren professie-feest in de Congregatie der E.E.Z.Z. Augustbessen uit het Moederhuis te Delft. De laatste 17 jaar is Zuster Laurentia ge stadig werkzaam geweest b het St. Elisa- bethsgesticht te Alkmaar, waar zij: Donder dag haar zilveren jubilé in den gestichtskring feestelijk herdacht en vele blijken van belang stelling in ontvangst had te nemen. Binnen enkele dagen hoopt de Eerw. jubilaresse het heugelijk feit harer 25-jarige werkzaamheid in den dienst des Heeren, ook in familie kring, gezamenlijk met het convent van het Moederhuis in het St. Hippolytus-gesticht te Delft, feestelijk te herdenken. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN' LAND- EN TUINBOUWONDER- WIJZERS. In het gebouw De Unie werd gistermiddag 2, uur de algemeene vergadering van de Ne derlandsche vereeniging van Land- en Tub- bouwonderwijzers gehouden. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Van den secretaris, den heer J. H. Edel man, vernamen wijt het volgende. De heer Raap, voorzitter van de afdeelbg Noord-Holland, heette allen welkom. Spreker deelde mede dat men gemeend had de volgende dag geen vakundige cursus te moeten geven en ditmaal van deze gewoonte had afgeweken, door de deelnemers de mooie omstreken te laten zien en een bezoek aan te bieden aan Zee en Duin. De leden die altijd vallen studeeren behoe ven dit maar op te geven. Zij kunnen daar voor bij verschillende collega's terecht. De voorzitter, de heer S. Molewijk uit Gro ningen sprak hierop het openingswoord. Spr. heette speciaal Dr. Van der Zande, inspeo- teur van het land- en tiiinbouwonderwijs, en de heer Van Gogh, leeraar aan de Tuinbouw- winterschool te Alkmaar, welkom. De notulen en het jaarverslag werden goed gekeurd. Op Voorstel van de afd. Friesland werd de rekening goedgekeurd. De afdracht der af deel togen wertl bepaalt op 2.50, nadat het voorstel om het bedrag hooger te stellen, was verworpen In Gelderland zal de volgende algemeene vergadering gehouden worden Het hoofdbestuur zal een commissie benoe men om de mogeiijkneid van een fusie met de vereeniging van tuin.bouwvakonderwiji.ers te overwegen. Op voorstel van een der leden werd beslo ten geen red'actieleden meer te benoemen. De heer Raap gaf een inleiding over het onderwerp: „Hoe denkt men over de keuring te velde." Hij wenschte deze vraag in de afdeelingen aan de orde te stellen en .meende dat dégelijk kennis genomen moet worden van wat er op dat gebied gebeurd en wat er niet goed ge beurd. Het Voorstel van het hoofdbestuur om rels- correspondenten te benoemen werd aangeno men. Hét voorstel van de afd. Noord-Holland om op te treden voor de belangen van de Land en Tuinbouwonderwijzers, die les geven aan de landbouwhuishoudfcursussen, werd na ompele bespreking, ingetrokken, omdat het landbouwhuishoudonderwijs zal gaan resor- teeren onder het ministerie van onderwijs. In verband hiermede werd de volgende mo tie aangenomen De algemeene vergadering van Land- en Tuinbouwonderwijzers bijeen te Alkmaar op 1 Augustus 1919, betuigt met algemeene stemmen haar volle instemming met de po gingen van het landbouwcomité, om het bij de le Kamer aanhangige wetsontwerp, waar in het landbouwhuishoudonderwijs wordt ge bracht bij het nijverheidsonderwijs niet aan te nemen. Een motie van de afdeeling Noord-Brabant inzake de onvoldoende salarieering werd na een inleiding van P. v. d Zande niet ver- aer in behandeling genomen, maar verscho- ven naar een volgende algemeene vergade ring. Bij de rondvraag kwamen enkele wenschen ter sprake ten opzichte van het uurloon aan de speciale cursussen voor landbouw. De inspecteur verklaarde dat de minister ia die richting werkzaam was. De heer Scheurs uit Hoorn vroeg naar Provinciale toeslagen. Spr. was er ook voor om het vak scheikun de te nemen als examenvak voor het onder wijzers examen1. De heer Albronda dankte den voorzitter voor zijn leiding, waarop deze de vergadering sioot. DE PRIJS VOOR HET STILZWIJGEN In de bioscoop „Novum" gaat heden: „De prijs voor het stilzwijgen". We vestigen op verzoek nog eens de aan dacht op deze zeer schoone film, waarin de hoofdrol vervuld wordt door de bekende Amerikaansche filmartiste Miss Dorothy Philips. Hélène Miss Dorothy Philips een wees, heeft een inkomen, dat juist toereikend is, om haar voor den hongerdood te vrijwa ren. Ze woont bij haar tante, doch daar zij met deze niet al te best kan opschieten, be sluit zij, naar de provincie te gaan. Hier maakt zij kennis met den knappen Ralph Velton en al spoedig voelen- beiden zich tot elkaar aangetrokken. Op zekeren dag maken Hélène en Ralph een rijtoertje. Door een hevig onweer over vallen zijn ze genoodzaakt te schuilen in een kleine herberg. Daar Wordt Ralph door den bliksem doodelijk getroffen. Aan den in al lerijl geroepen dokter Stafford vertelt Hélène half waanzinnig van wanhoop, dat zij deQ volgenden dag met Ralph had willen trou wen. maar voor de wet nog niet zijn vrouw is. Eenigen tijd later maakt Hélène kennis met den jongen millionnair Olivier Urmy, die verliefd wordt op Hélène Daar zij evenwel moeder moet worden, weigert zij zijn vrouw te worden. Na een jaar zou zij misschien va» idéé veranderen. Hélène wordt een zoon geboren, dien haar oude gouvernante zaP verzorgen en opvoeden Als Olivier een jaar later zijn aanzoek herhaalt, stemt Hélène toe. Achttien jaar later hebben het gelukkige paar Hélène en Olivier een dochter van 17 jaar. Op 't pensionnaat heeft de kleine Billy Cupps, de zoon van Hélène, ontmoet en deze haar liefde geschonken, zonder haar moeder er iets van te verteilen. Olivier zoekt voor zijn nicht Emily een man en noodigt dr. Stafford ten zijnent, die de man blijkt die destijds Hélène's biecht heeft vernomen. Hij eischt als prijs voor zijn stilzwijgen de dochter Aline, die evenwel in stilte met Bil ly Cupps trouwt. Hélene is radeloos, maar spoedig dringt het zonnetje weer door de wolken Billy Cupps blijkt niet haar zoon, maar een in diens plaats, toen hij gestorven is, onderge schoven kind te zijn. En dr. Stafford krijgt op 'n autotochtje een ongeluk en verdwijnt voorgoed van het tooneel. Een zeer interessante geschiedenis dus, die het bewonderen op de film zeker waard is VERJAARDAG KONINGIN-MOEDER. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder wapperde heden van verschillende gebouwen (postkantoor, R O G. e. a.) torens en enkele particuliere woningen de vlag, terwijl het carillon van den Waagtoren als naar gewoonte bespeeld werd. EEN DRENKELING. Gisterenmiddag omstreeks half vijf geraak te het zoontje van de wed. Slenters, wonende in de Compagniestraat nabij de Zoutkeet, te water. Den heer J. Schipper, die den drenke ling, die reeds zinkende was, nasprong, mocht het gelukken hem op het dróge te brengen GESLAAGD. Voor het examen L. O. Fransch is te 's-Gravenhage geslaagd mej. R. Koning, al- bier. IK ZAL ,T NOOIT WEER DOEN. De kennisbezoekers te Alkmaar zullen ook d'it jaar weer de opvoering van Ter Hall's nieuwste Révue in 3 bedrijven: „Ik zal 't nooit weer doen", kunnen bijwonen. Dat er te genieten valt, is wel met zeker heid te voorspellen. De bladen uil Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn daarover éénstemmig. Het Handelsblad schreef, „dat het Kamer lidmaatschap den heer Ter Hall als revue- 5f I t "91 £W«£<, .i~ p »W< <ii ■'fySl:

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2