Provinciale Overijsselse Zwolsche Courant. Sta ii?iii»"iiWN. M-arkUicriclilcu. AmstordatiiHcho Heurs Noord hol la lid sell Land bo uwe red; et. koeri 93 iiihRskoe.'Mui van lied nvi. 22 GESLAAGD. De heer C. A. N- Raassen alhier is te den Haag geslaagd voor het examen Fransch lager onderwijs. RIJKSTUINBOUWWINTERSOHOOL De aangifte voor het toelatingsexamen tot de Rijkstuinbouwwinterschool alhier moet geschieden uiterlijk 14 September bij den di recteur der school, die tevens nadere inlich tingen geeft. MUZIEK IN DEN HOUT. Dbor het Stedelijk Muziekkorps zal morgenavond van 810 uur een concert worden gegeven. let programma, dat uitgevoerd zal wor den, is da^van Zondag 27 Juli, welk concert wegens liet ongunstige weer toen afgelast is. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 28 Juli tot 2 Augustus zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 106 kuipbaden, 139 regen baden le klas, 174 regenbaden 2e klas, te zamen 419 baden. GYMNASTIEKVEREENIGING „DE-HALTER". Wegens vertrek van den heer J. Schoen naar elders, is thans benoemd tot secretaris- penningmeester de heer C. de Wit, Stations- si raat 41, alhier. LICHT OP. Lantaarns voor rijwielen en vervoermidde len moeten hedenavond 9.16 ontstoken wor den. Kt'Cil t s/dik ril. BEHOOVING TE ALKMAAR. Voor de Arrondissementsrechtbank diende heden de zaak van de berooving van den landman C. K., op 23 Maart ten huize van Steeman, een huis van minder goede re putatie. De oficier had een 4-tal beklaagden ge dagvaard, die sinds 29 Maart in voorarrest zitten te weten: le Mina G., echtgenoote van Steeman geboren 2 Mei 1873 te Leeuwar den ze johannes Hermanes li., koopman, geboren 9 September' 1889 te de Rijp, wonende te Alkmaar3e Comelis R., koopman, geboren 19 Aug 1888 te Haarlem en wonende te Alkmaar. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij samen en in vereeniging te Alkmaar op 29 Mrt. 1919 hebben weggeno men, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, bankbiljetten tot een bedrag van 12.25.toebehoorende a an C. K., al thans aan een ander dan beklaagden of een hunner. Wat betreft beklaagde B. daaren boven, dat hij op plaats en tijd voornoemd zich opzettelijk een bankbillet van 200.— toebehoorende aan C. K. voornoemd al thans aan een ander dan hem beklaagde en dat hij had ontvangen of overgenomen van Klaas Groot om te wisselen of voorwenden de, dat hij het zoude wisselen, uit dien hooide heeft toegëeigend, althans dat hij dit bank biljet heeft wegenomen met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening. hl deze zaak weiden gedagvaard Corne- lis K. landbouwer te Obdam, die het kost- barp slippertje genaakt had en de agenten van politie Pieter Grondsma en Jan Mar- bus, benevens de caféhouder Klaas Groot. Als toegevoegde verdediger pleitté Mr. Sluis, terwijl ook als verdedigers optraden mr. de Groot van Alkmaar en mr. van Gigh uit Amsterdam. Getuige K. had op dien datum te Alkmaar in hotel v. d. Sleesen van notaris Kroon, van Zuidscharwoude, ontvangen een bedrag van 1325 en 24 cent. Het bedrag bestond in hoofdzaak uit bankpapier en wel 5 van 200, 1 van 300 en 1 van 25. Voor de politie heeft hij opgegeven 3 van 200, maar hij zegt, dat hij toen wat zenuwachtig was. Dat geld had hij in' een tabaksdoos in zijn zak. gestoken. Het was up een gewonen Zaterdag. Met dat geld is hij naar een café gegaan. Hij heeft ook nog paarden verkocht voor 1600. Hij heeft in dat café alleen melk gedrongen. (Getuige is nagenoeg voor ons onverstaanbaar in zijn verklaringen). Het schijnt, dat de 3e beklaagde, Cor B., een biljet van 200 van hem in handen heeft ge kregen en dat heeft willen wisselen. Toen heeft getuige Kroon een potje bier gedron ken, dat Cor R., de 4e beklaagde, voor hem op tafel zette. Daar is hij onpasselijk van ge worden. Daarna is hij omsingeld. Getuige praat ook over champagneflesschen. Hij 'zag Cor B. de deur uitstuiven. Hij weet dat hij in een kamertje is geweest met le bekl., juffrouw G. Hij weet niet wié er meer in was. Nadat hij het glas bier had gedronken, ston den al zijn kiezen los en deed zijn tand- vleesch zeer. Ten slotte is hij het huis uitge komen, hoe weet hij niet precies, maar hij is op straat door de politie gearresteerd, om dat deze dacht, dat hij dronken was. Op het bureau is hij tot de ontdekking gekomen, dat zijn tabaksdoos leeg was. Het geld was er uit. Later is hij met de politie in dat bewuste huisje terug geweest en is hem medege deeld, dat dit het huis was van vrouw St. Op de vraag van den officier zegt getuige, dat hij zich herinnert, dat er aan hem getrokken werd. Verdediger van le en 2e beklaagde, Mr. de Groot, richt verschillende vragen tot getui ge. Ook heeft zijn advocaat als getuige a dé charge doen dagvaarden zekere Aris Kroon Op de. vraag van den verdediger zegt ge tuige dat Kees Beets hem het potje bier heeft gegeven. Getuige is Zondags bij beklaagde Rezel geweest om over de paarden te spreken, want die waren nog niet betaald. Mr. Sluis, optredend als verdediger voor Rezel, vraagt of getuige ook kon zeggen door hoeveel personen getuige is betast. Ge tuige weet dit niet. Mr. Buis, van het kantoor Mr. van Gich, vraagt aan getuige of hij dien Zaterdagmor gen ook een borrel heeft gedronken bij Kra mer en bij Nettenbreijer. Getuige heeft alleen een borrel brandewijn met noot gedronken. Niet bij Nettenbreijer, daar heeft iiij zijn gelag laten staan. Bij den caféhouder Groot heeft hij het pot je stout gedronken, waar hij zoo onpasselijk van is geworden. Bij den caféhouder Gorot heeft hij, het potje stout gedronken, waarvan hij zoo onpasselijk is geworden. Beklaagde Gudemond verklaart dat Rezel, Beets en Kroon bijl haar en haar woning a. d. Molenbuurt is gekomen. Beets en Rezel had den Kroon tusschen zich in. Later is Piet Beets ook nog gekomen, maar die is direct weer vertrokken. Na eenige woordenwisselingen zijn ze allemaal weer vertrokken. Beklaagde Gudemond heeft toen van C. Beets of van Heidemann 2 bankbiljet ten van 20Ö gekregen. Ze zag eerst later het bedrag der biljetten. Ze dacht toen aan een vergissing. Ze zijn bij: het vertrek nog gestruikeld over de meubelen die bekl. in den gang had staan,omdat zij aan de schoonmaak was. Ze ontkent op eenigerlei wijze zich aan het haar ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Ze ontkent champagne te hebben geschonken Hét was bessensap. Beklaagde H. thans ondervraagd zegt dat hij in het café van Groot kwam om Rezel mee te nemen, die dronken was. Rezel wou niet mede. Daarop is hij; ook meegegaan naar de woning wan jufrouw üukkrmotid. Daar heeft hij champagne zien drinken. Heideman zegt voorts dat hij van juifrouw Steemans handen de tabaksdoos heeft gezien, waar zij geld uit nam en waarvan zij hem, Heide man, de rest heeft ter hand gesteld. Hij heeft dit geld in een keldertje in de huiskamer ge stopt. f lij wou het niet voor zijn vrouw we ten. Die bergplaats was een ruimte onder de vloer, ouder een losse plank waarover het vloerkleed ging. Later is dit geld door de po- lam in beslag nomen. Beklaagde Gukieniond ontkent de tabaks doos in handen te hebben gehad. Beklaagde Beets erkent met zijn broer Piet in het café van Groot te zijn geweest. Heide man heeft daar liet bankje van 200 aange pakt om te wisselen. Heideman heeft toen. la tei aan Beets 100 gegeven. Beklaagde Hei deman ontkent zulks ten stelligste. De 100 is door de politie biji Beets iu beslag genomen. Beets verklaart voorts dat Kroon zelf is binnengekomen. Hij is niet gebracht. Rezel heeft de tabaksdoos uit Kroon's zak gehaald en gaf die over aan Heidemann. Deze stond bij juffrouw Steeman. Reezei zegt dat hij dronken is geweest. Groot vroeg hem of hij een bankbiljet van 200 kon wisselen. Verder weet hij1 er niets meer van. Hij ontkent de doos uit Kroon's zak te hebben gehaald. Hij heeft aan de poli tie gewezen waar liet geld zat iu het kelder tje, maar hij kon het zelf niet vinden, omdat Beets het verstopt had. Beklaagde Beets zegt dat er wel cham pagne is gedronken, omdat Rezel zei jong te zijn 't smaakte best, zegt beklaagde. De president merkt bekl. Steeman op dat zij heeft gezegd, alleen „bessensap" te hebben geschonken. Rechter mr. Dr. Mulder maakt beklaagde Steeman er op opmerkzaam dat bij een vroe gere strafzaak champagne in haar huis is gevonden De caféhouder Klaas Groot uit de Pe- erstraat zegt dat getuige Kroon chocolade ij hem heeft verteerd. Toen heeft hij gebil- jard en is toen aan een tafeltje gaan zitten. Beets en Rezel waren reeds in het café, iater is Heideman binnengekomen. Kroon heeft toen een fleschje stout besteld. Dit heeft Groot hem zelf ingeschonken Later heeft Kroon nog een fleschje stout besteld en dit heeft Groot voor hem neergezet. Bij de afre kening heeft men hem een bankbiljet gegeven. Dit kon Groot niet wisselen Toen heeft Beets het hem o{genomen en in zijn zak gestoken. Groot weet niet welk biljet het was, maar Kroon zei hem dat het er een van 100 was. Kroon was niet dronken, wel wat luidruchtig. Getuige Kroon heeft al het aan hem ontfut selde geld weer teruggekregen, 975 is bij Heideman gevonden en 400 ten huize van mei. Steeman. De drie verdedigers richten verschillende vragen omtrent den toestand van getuige Kroon aan getuige Groot, die van weinig be- teekenis zijn voor. ons verslag en wij die dus niet nader behoeven te releveeren. Daarna wordt gehoord de rechercheur P. Grondsma. Deze verklaart dat aangifte is ge daan door C. Kroon, dat hij in ten huis al zijh geld is kwijt geraakt Grondsma is toen met Kroon naar het huis van juffrouw Stee man gegaan. Spr. zag toen een schim en deze schim volgend. Vond hij cp de p.aats eer klei ne jongen, die bezig was mti het verstoppen van briefjes van 200. Voorts zijn zijl gegaan naar het huis van Heideman en hebben daar in de bergplaats de rest van het geld gevonden. Getuige verklaart voorts, dat Beets hier niet woonachtig is en beklaagden Heidemann en Rezel gunstig bekend staan en juffrouw Stee man ongunstig. Hierna heeft voorlezing van het procesver baal plaats. Daarna wordt gehoord de rechercheur J. Marbus, die verklaart, dat hij uit de aangif te meende te kunnen opmaken dat hij' ten huize van mej Steeman moest zijn. Hij heeft deze juffrouw toen naar het politiebureau gebracht en is toen met Kroon naar de wo ning ggeaan Er zat daar toen een persoon, die zeide juffr. cteeman te moeten spreken. Deze man had echter met den diefstal niets te maken. Vervolgens wordt als getuige k decharge gehoord Arie Kroon Cz. (niet Beets, zooals te voren door ons is gemeld). Deze man is tuinbouwer te Obdam en deze verklaart op bezqekZvan mr. de Groot, dat hij is de zoon van Gornelis Kroon en dat hij op Zondag 30 Maart is gegaan naar het huis van Rezel. Dit bezoek hield verband met den handel van de verkochte, maar niet betaalde paarden. Zij hebben het ook nog gehad over het gebeurde met zijn vader en toen heeft Rezel gezegd dat hij er niets van wist, maar dat hij zijh best zou doen om het in orde te maken. Dan verkrijgt het O. M. het woord tot het nemen van zijn requisitoir. Deze noemt het feit een buitengewoon ernstig geval, 't Is een identieke gebeurtenis met de vele berichten in de courant omtrent de afzondering van man nen met vrouwen van verdachte zeden, waar bij zij dan beroofd worden. Wat is er gebeurd? Er is hier gestolen een bedrag van honderden guldens, dat staat vast. 3 van deze beklaagden zijn voortdurend in gezelschap geweest van den bestolene. Later is de vrouw er bij gekomen. Bij een delicte diefstal in vereeniging behoeft het juiste aan deel van élk der medeplichtigen niet in bij zonderheden te worden vastgesteld. Spreker noemt hef een sterke aanwijzing dat getuige Kroon heeft verklaard dat hij vier of vijf mensoheu om hem heen heeft geeien. Dat heeft hij duidelijk gezien, hoewel hij na het gebruik van het glaasje bier bijna buiten westen is geraakt. Daarom hebben al deze personen zich aan het delict schuldig ge maakt. Van twee van deze vier komen er ech ter nog aanwijzingen bij en wel ten opzichte van M. G. en H. bij wie het geld is gevonden. Ook tracht het O. M, aan te toonen dat be klaagde B. zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van het bankbiljet van 200, dat hem bij het wisselen1 in handen is gevallen. Spreker acht dit bewezen. Bij het vaststellen van de strafmaat wijst spreker nog eens op het buitengewone ernsti ge van het delict. Er is niet alleen gestolen, maar ook is geprobeerd om den bestolene door het ingeven van een drank ontoereken baar te maken. Spreker vraagt met het oog op het ernstige van het feit voor ieder der beklaagden 4 ja ren gevangenisstraf. Beklaagden blijven ontkennen. Hierna wordt tot 2 ure gepauzeerd. ARROND1SSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. - lUJWIKLVERDUISTEErm Zitting van Dinsdag 6 Augustus. De eerste beklaagden waren de 21-jarige loswerkinan Dink P. geb. te Alkmaar en wo nende te Amsterdam en Helena Maria P, 21 jiaar;- artiste, eveneens wonende te Amster dam. Zij had'den.zidh op 10 Mei -te Alkmaar schuldig gemaakt aan verduistering van een heeren- en damesrijwiel, welke rijwielen zij hadden gehuurd van den rijwielhandelaar Ob dam en den rijwielhersteller Vermeulen en te Amsterdam hadden willen verknopen. Bekl a agde n.erkende ook dat zij roods voor af afspraak hadden/gemaakt om in Alkmaar rijwielen te huren en die den ten eigen bate te verkoopen. De 2e beklaagde wijfeld'e edliter in haar be kentenis en zegt nu dat zij niet het Voornemen had gehad om ihejL rijwiel te behouden. Zij had het weer terug willen brengen. Verdediger mr. Huisinga van Hoorn vraagt welk aandeel of het meisje in de be sprekingen over het huren heeft gehad. Get. Vermeulen antwoord dat de bespre king met beid'e is gevoerd Bij den rijwielhandelaar Obdam had het meisje opgegoven Molenaar te heoten en zo woonde op de Heul. Deze rijwielhandelaar die de zaak ten slot te niet vertrouwde,, ia naar station ge gaan en heeft afar zijn rijwiel, reeds be vracht, weer in zijn bezit gekregen. 'Het rijwiel aan Vermeulen toebehoorende, is te Uitgeest op den trein in beslag geno men. De officier mr. Hymans eischte tegen ieder der beklaagden 6 maanden gev. Mr. Huizinga twijfelt of in casu van ver duistering kan worden gesproken. De mis dadige bedoeling van beklaagde vormt' nog niet het misdrijf zelf. Zooals pleiter tracht aan te toonep uit een arrest van den Hoogen raad heeft hier de wederrechtelijke toeëige ning nog niet plaats gehad. Ook ontken^ plei ter dat hier sprake ia van poging tot verduis tering. Het brengen van do rijwielen naar het statiop ia nog geen poging. Voorts merkt pleiter op, dat in de dag vaarding de handelingen van deze beide men- schen wel wat lichtvaardig aan elkaar gekop peld. In den winkel van getuige Ohdam heeft eerste beklaagde zich ahsoi rut niet met het huren van de fiets bemoeid. Pleiter is van meening dat hét meisje zieh hier niet aan eenige verduistering maar veeleer aan oplich ting heef t schuldig gemaakt. Pleiter komt tot de conclusie dat beide beklaagden voor de strafbare poging zullen moeten vrijgespro ken. Pleiter beeritiseert ten slotte nog het so bere verhoor van tweede beklaagde door po litie en reehter-commissaris. Mochten beklaagden echter onverhoopt ver oordeeld worden, dan vraagt pleiter' op grond van de door hem ingewonnen inlich tingen omtrent de 'beklaagden, die niet zoo heel ongunstig zijn als hot officieel'} rapport aangeeft, voor eerste boklaagde een voorw. straf en wat net meisje betreft eveneens een voorw veroordeeling. Op >iit pleidooi wordk door het O. M. kos telijk gerepliceerd, met betrekking tot het omtreont beklaagden ingekom i rapport van den re_lasseeiin;/:.-ambtenaar. Ook handhaaft het C». 1L zijn dagvaarding, waarbij aan be klaagden verduistering wordt ten laste ge legd Pleiter refereert zich aan hetgeen hij dien- aangaand' in het midden heeft gebracht. Uitspraken van 5 Juli 1919.- Hendrik T. z. b. ged., diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. Cornelis K., winkelier, Blokker, valschheid in geschrifte, 14 dagen gev. Cornelis Z., winkelhouder, Z.-Scharwoude., alsvoren, 14 dagen gev. Harmen B., visscher, Sijbecarspel, diefstal van paling en visch, 20 boete subs. 20 d Jan Bemardus W., los arbeider, Hoorn, diefstal, 3 maanden gev. voorw. Jacob Jacobus M.. los werkman, ged., ver duistering, 4 maanden gev. Everard H., dir. graan- en meelhandel, verb, vervoer, te de Rijp, 1000 boete subs 100 dagen. lo. Leendert K. z. b. Egmond aan Zee, minderjarig, 2o. Engel G., id. id. id. stroope- rij, ieder 3 boete subs. 1 week tuchtschool. lo. Frederik van R., z. b., Hoorn, minder jarig, 2o. Johannes A. V., id. id id., dief stal, ieder 1 maand tuchtschool. Tjailing W., kaaskoopersknecht, minder jarig, Hoorn, heling, 10 boete sub 2 we ken tuchtschool. Jacobus Johannes IJl., militair, minderja rig, vrijgesproken. RECHTSPRAAK DOOR SCHEIDS LIEDEN. Bij zeer velen in Nederland heerscht onte vredenheid over de rechtspraak in burgerlijke zaken, zooals deze tot heden gevoerd wordt. Wel is men algemeen eens dat de Neder- landsche rechter onpartijdig, eerlijk en be kwaam is doch er zijn andere grieven. Vooreerst de omslachtigheid en langzaam heid, waarmede de rechterlijke machine werkt en die oorzaak is van eindelooze vertraging, nadeel en onzekerheid. Bovendien zijn onze wetboeken veel verouderd en het geheel is niet meer op de hoogte van den tij:1 Ons Burgerlijk wetboek, ons wetboek van RedMsnmieriög en van Koop handel zijn ingevoerd in 1838 en, hoewel meeftnalen gewijzigd, toch in hoofdzaak nog onveranderd van tocht. Vooral het Wetboek van Koophandel dat spoorwegen noch stoom- booten telegraaf noch telefoon kent, behoor^ 'hoogstnoodzakelijk door een nieuw vervangen te worden en o. a. prof. Molengraaff heeft hier meermalen uitdrukkelijk op gewezen. Wel zijn door verschillende Staatscommis sies ontwerpen gemaakt voor één of meer boe ken van het Burgerlijk Wetboek, doch hierbij is het tot heden gebleven en zoo sukkelen wij met ons verouderd recht voort, tot Achade en ergernis van velen. in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering is bijna het geheele ioraeele recht be lichaamd in tegenstelling tot andere wetten of wetboeken welke het imaterieele privaat recht regelen, ten afzonderlijke wet, die op de Rechterlijke Organisatie, bevat de wettelij ke regeling der machten, welke met de recht spraak belast zijln. Ook in het verouderde for- meele recht vindt men omslachtigheid, on- practische regeling, onnoodige en tot niets nuttende formaliteiten, hoewel In den loop der tijden enkele malen een kleine verbetering is aangebracht, zooals b. v. door de wet Hartogh. Een algomeene klacht is die over de ondui delijkheid en breedsprakigheid van onze wet ten, bovendien, dikwijls zoo leelij'k, dubbelzin nig en verward geredigeerd, dat het veel moeite kost te begrijpen wat de wetgever eigenlijk heeit bedoeld in zijn norm. Op tal van plaatsen vindt uien verschillende uitdruk kingen voor één en hetzelfde begrip. Het lid der Eerste Kamer, Mr. J: Kappeyne van de Coppello, blijkbaar overtuigd dat van een af doende vernieuwing van de regeling van ons privaatrecht in de eerste jaren zeker niets ko men zai, heeft dezer dagen een poging ge waagd, om in dit opzicht althans iets te be reiken en den Minister van Justitie voorge steld de meest noodzakelijke verbeteringen te doen aanbrengen en daartoe door een staatscommissie, zooals sprèker voorstelde, een ontwerp te doen samenstellen. De minis ter deed een vage toezegging, doch wilde de zaa'k liever in eigen handen houden m. a. w. aan zijn departement volgens eigen inzicht een voorstel doen ontwerpen., ik vrees dat ook langs dezen weg niet veel bereikt zal worden. En toch is het hoog noodig dat verbetering intreedt want op privaatrechterlijk gebied zijn wij meer dan ten- achter geraakt. Zoo is dezer dagen in de Nederlandsche Juristenvereniging ter sprake gebracht de vraag: Zijn wijzigingen in de bepalingen van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering door Scheidslieden, mede in verband met de toeneming van vaste Scheidsgerechten wen- schelijk? En zoo ja, welke? Vermoedelijk is bekend dat in een der boe ken van het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering bepaald is, dat ieder de geschillen omtrent de rechten waarover hij de vrije be schikking 'heeft, aan de uitspraak van scheidsmannen kan onderwerpen, althans on der zekere voorwaarden. Men kan zich zelfs vooraf verbinden om geschillen welke in het vervolg mochten opkomen aan de uitspraak Van scheidsmannen m. a. w. aan niet van Staatswege aangestelde rechters, te onderwer pen. Fl'ierbiji wordt dan dwingende tocht toe gekend aan de regeling zoowel wat betreft den duur van het onderzoek als daarna aan de door hen gegeven beslissing. En nu is het een feit, dat vele partijen, die een rechtsstrijd hebben, niet voldaan over de gewone behandeling van zaken, iu de laatste jaren over hun zaak hebben laten beslissen door scheidsmannen ea hun aantal neemt meer en meer toe. Men meent op die wijze vlugger en beter geholpen te zullen worden. Een der sprekers op de vergadering der Ne derlandsche Juristenvereeniging merkte op, dat het der nijvere burgerij niet kwalijk is te nemen, dat zij; gemeend heeft iets te moeten stel lat tegenover datgene waarmede de Staat haar, om zoo te zeggen heeft opgescheept. Do langdurige procedures hebben daartoe medegewerkt, evenals de verouderde en ach terlijke wetgeving ten aanzien der rechtsbe- deeimg. Natuurlijk zijn aan arbitrage ook nadeden verbonden. Zoo bijvoorbeeld zullen beslissin gen door scheidsgerechten genomen, niet ai- tijd billijk zijn, zooals beweerd wordt en vaak tegen de wet indruischen, al valt dit den leek niet op. iu de kringen der kooplieden vooral wil men geschillen gaarne door eigen deskundi gen doen berechten, doch er ligt een groot ge vaar in het gemis aan onbevangenheid, wan neer vakgenooten over vakgenooten recht spreken; dit gebrek bezit de rechter uit den aard der zaak niet. Meermalen maakt men de tegenstelling; de scheidsman is deskundige in de zaak, maar onkundig in het recht, hij oordeelt naar billijkheidde rechter onkundig in de zaak, maar kundig in het recht; hij oordeelt naar de wet. Deze tegenstelling gaat echter niet op, zoo b.v. zal de rechter zich altijd door deskundi gen kunnen doen voorlichten, al blijft hij niet temin vrij in zijn oordeel. Ik meen dan odk dat arbitrage altijd zal en moet blijven een surrogaat. Bij voldoende bezetting van de rechtscolle ges, duidelijke en goede wetboeken en een snelle wijze van berechting zal dit surrogaat meer en meer op den achtergrond treden, al zal het en dit is zeer toe te juichen nim mer geheel vervallen. Ook in dit opzicht be hoort aan partijen vrijheid te worden gelaten. Dat er door arbitrage ten slotte geen wer kingssfeer meer voor de rechterlijke macht zal overblijven is, dunkt mij, niet te vreezen. Mr. Dr. J. W. Eysten. PURMEREND, 5 Augustus. Op de heden gehouden markt waren aan gevoerd: 48 stapels kaas. Fabrieks 75.50, boeren j 75.50, middelbare 73.50. AMSTERDAM, 5 Aug. 1919. De aardappel prijzen waren heden: Andijlker muizen groote &.206.66, An dijker muizen kleine 2.453.40, Langendijker muizen groote 5.206.60, Schoolmeesters 5l20 6.En!k, LTpt/lder muizen 5.235.60, Friesche borgers 3.6z5.60, Geld. Sehoolm. 6.6.60. Aanvoer 10 la- STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van Dinsdag 5 Aug. No. 16184 1500. No. 10681 1000, Ns. 14240 en 19983 200. Ns. 1564, 5120, 8477 en 14383 100. i.LEt 'NABIS'JH WEERBERIC HT 5 Augustus. Medegedeeld door het Kou. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bildi. Geldig tot den avond van 6 Aug. In het gebied van de waarneming is de hoogste stand van den barometer 763.8 te Breslau. De laagste stand van den barometer 759 6 te Helder. VERWACHTING. Aanvankelijk zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke, later ruimende wind, zwaarbe wolkt tot betrokken, later opklarend, moge lijk enkele regenbuiën, zelfde temperatuur. van 4 Augustus 1919. Opgave van STAATSLEENINGEN. I IT].'! \VJÏ Obtig. N.W.S. v. 1000 1918 Oblig. N.W.S. van 500/1000 1917 dito van f 1000 Oblig. dito dito dito e«rt. dito Ncd. Ind. 1915 f 1000 dito 1916 f 1000 BUITENLAND. OOSTENRIJK. Bel.vrija Kronenr. Jan.Juli RUSLAND. Obl. 1906 frs. 2500—5000 lwangorod Dombr. GR. 625 Nicolal Spw. 100 pCt 4% 4 3M 3 2H 5 5 5 434 4 4 4 4 4 Geeonaol. 1880 GR 625 Rothschild (consols) GR 625 Hope en Co. 1889*90 GR 625 6e Emissie, 1894. GR 625 TURKIJE. Bagdad Spw. le serie 1904 4 BRAZILIË. Funding Ln. 1898 20/100 5 Provinciale en Gemeentel. Leeningen. Amsterdam 1915 5 Rotterdam 1915 5 Bank* en Credictdnstelliugan. Amsterdamsche Bank Nederlandsche Bank C. v. A. Rotterd. Bankver. Aand. Spoorwegen. Holl. Mzer. Spoorw. Obl. Vof'ift' 'T/i* P4U/,» 85 8(1', 1 601/» 601/4 59T% 5? i/s 52ry, 951 v 93 131/, 178-4 18' 9 41 A 2Ji/j 231/» 27 221/s 223/» 221/j, 24 '/te 2 3 Vu 25 27 '2 AD 54 92 v5 1 '»8 19ü 151 M(j. t. Expl. v. Staatssp. Obl. M(j. t. Expl. v. Staatssp. Obl. Premieleeningen. NEDERLAND. A'dam Stad 1874 f 100) BBLGIE. Antwerpen 1887 P-rolon'gaÜe 5 5 4H 2H p®. 96 86», lOS'/is 66V« 4 94 1 '3i 4 151 1, 5', 4 'ii Top. S. F6 O. v. g. A eav R. Grande Spw.' G. v. Erie SpW. MÖ. Gewone Aand. Kans. Gty South. Railw. Cy. g. a. dito Reef. A. Missouri Rans. Tes» O. w A. Mexican 2o Pref. A. Southern Eac. Comp. A South. Rlw. Vot. Tr. Gow. A. Union Pao. Rallr. Gy. C. g. taoonda Copper O. v. A. 1. Oar Foundry Co. O. v. A. Amei. Hide Leather Comp. Unit Stat. Steel Corp. G. g. A, Lat Merc. Marino Cy. afg. A. lat Merc. Marino afg, pt. A. Gee. Holl Petr. Cert V. A. Kon. Ned. Mi), t e. v. Petr. br. A. Ortoa Petrol. Mij. A Stfeaua Romana Petr. Mij. A. Qompania Mareantil Argentina A. i-.ult Ml), der Vorstenlanden A id. id Id, WlnstaancL Handelsv, Amsterdam Aand. Ned. Handel Mi). C. v. A. Nederl. Ind. Handelsbk. Aand Amsterd. Rubber Cult Mlj. Aand. Nederl. Rubber Holl. Amerika Lijn id. Gem. Eigendom Holl. Stoomb. Mij. Aand. Vorige I. urm 121/w 24 551/ji I4Vi, 11 Vie 108 Via 14 'M j 164«fc 12311/,, 1391, 11511/4 647/» 1149, 354 1 7781/4 1057', 1531/s 346»/4 2K0 13 11 24 56 14 11 301/4 163. 120 138 1141^ B IS 4 165 347 769 3461 '."'61 f289.50'f293. Java China Japan Lijn A. Kon. Holl. Lloyd. Aand. Kon. Ned. Stoomb, My. Aand. Idem Nieuwe Aand. Ron. Paketvaart Mij. A. Ned. Scheepv. Unio Aand Rotterd. Lloyd A. Stoomv. Mij. Nederland A. A'dam Deli Comp. Aand DelbMaatschappij Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Deli Aand. Senembah Tabak*Mij. Aand Insulinde Oliefabrieken Mededeelingen van Dinsdag 6 Augustus '19 573 2288/4 287 1 244 1 101 475 4521/, 222 354 203 261 247 2531', 293H 3'8*/s 346 i/s 3028.4 550 240 3151, 541 1583 ■'32 295 2451 175 454 355 208 262 249 256 i/s 360 318 350 Oliewaarden iets lager. Culturen vast met veel 'handel. Scheepvaarten vast voor de Indi sche lijn. Tabakken weinig affaire. Amerika stil1. en Hoewel er aan den inhoud kosten uoch moeite worden gespaard, is de abonnementsprijs slechts 124 Cent» per week ze is daardoor het meest gelezen dagblad in Overijssel en omgeving. Prijs der advertentiën 22 cents per regel, bij verhinding, in een jaar tijds, voor 6 adv. van één firma 18 ets., 12 adv. 12 ets., of ook 250 regels 18 ets., 500 regels 215 ets., 1000 regels 12 ets.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 3