i 1111 m1 n frtadsineuws. Sport Lucht vaart. oOFkaaukondigiug. THcLTimimen Van tinlcn. w dl csl* C. DEKKER. VOETBAL. (Jpwpns'd Nipïïws. I M "El j ai«, d i nosre i3 YJi BEVOLKING. tadflrataaude personea worden verzocht wek fen spoedigste ter Secretarie dezer Ge meente aan te melden (aideeling Bevolking) JOHANNA MARIA BALDER, geb. 3 Sep tember 1884 te Uitgeest, ALIDA MARGARETHA KOEN, geb. 5 Augustus 1869 te Alkmaar, en NEELTJE BET, geb. 1 October 1889 te Zuid-Seharwoude. gedii tarie gen baai A E VOOI aan het B ontl in her: de te i res bur j wal rin; ge>: opl vai dO< j op val uit erl gei bri j in ge ge: de de j ne Wi i li Zi VI b té b U hl z j' mede ook de eventueel toegevoegde brigadier worden belast. De leerlingen van de opleidingsbrigade zul len zoo weinig mogelijk worden gebezigd ter voorziening in detachementen tenzij zulks om reden van de opleiding noodig wordt geoor deeld. Nog niet als zoodanig geheel geschikte rijksveldwachters kunnen aan de opleidings brigade worden gedetacheerd, indien van hun verdere opleiding aldaar resultaten worden verwacht. De bijzondere onderwijzers worden daartoe door den Minister op voordracht van den districtscommandant benoemd- De noodige 'leermiddelen worden door het Rijk verschaft. De rijksveldwachters, geplaatst in de op- leidingsbrigade, worden in het genot gesteld van dó gewone detachement&toelage, voor zoover zij gehuwd zijn en niet te Amsterdam wonen. De benoeming van degenen, die terstond bij de benoeming bij de opleidingsbrigade «ge plaatst worden, geschiedt als regel voor tijde lijk. De benoeming wordt een vast, wanneer na het einde van den cursus een gunst'g ver slag omtrent den beambte aan den Minister van Justitie wordt uitgebracht. ONDERZOEK GELOOFSBRIEVEN. De commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de met den eersten Dinsdag van September a.s. optredende nieuwe leden van den Gemeenteraad, heeft bedoelde geloolsbrieven met de daarbij be- U oor en de bijlagen onderzocht en de betrek kelijke stukken in orde bevondenvan eemg beletsel tegen hunne toelating ia daarbij niet gebleken. Zij heeft daarom besloten voor te stellen te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien de geloolsbrieven met bijlagen van de met den eersten Dinsdag van September a.s. optredende nieuwe leden van den Ge meenteraad, n.l. de heeren F. Bak, G. T. M. van den Bosch, tl. E. Bosman, Mr. W. G. Bosman, J. Cloeck, D. Govers Jz., C. W. keijsper, Mr. A. J. M. Leesberg, A. Oskam, J. Ringers, Mr. D. Sluis, A. F. Thomsen, G. Veen, G. van Veen,.K. van 't Veer, O. J. Ver kerk en J. Westerhof, en de dames A. Ames I immers en J. Westerhof-Koopal; Gelet op het rapport der commissie van on derzoek der geloofsbrieven met bijlagen, als mede op de artt. 12, 17, 19, 20, 21, 23 en 31 der Gemeentewet; Besluit als leden van den met den eersten Dins dag van September a.s. optredenden Gemeen teraad de reeds genoemde personen toe te la ten. VERHOOGD GRONDVOORSCHOT VOOR DEN BOUW VAN 30 ééNKAMER- WONINGEN. Voor den bouw van 30 éénkamei woningen, van welke 18 gesticht zijn op grond aan de Visschersiaan en 12 aan de Tweede Land- dwarsstraat, werd bij Raadsbesluit aan de Vexeeniging voor volkshuisvesting Alkmaar, ingevolge artikel 30 dei" Woningwet, uit de gemeentekas een rentedragend voorschot ver leend van 110,000, gesplitst in 15,600 voor aankoop en inrichting van het bouwter rein en 94,400 voor woningbouw. Tot gelijk doel werden daarna bij. Kon. be sluit ingevolge art. 33 van genoemde Wpt, .-an de gemeente gelijke voorschotten uit 's Rijks kas verstrekt. Uit de stukken zal blijken, dat de kosten van aankoop en inrichting tot bouwterrein hebben bedragen de som van 17910.94, terwijl die van stichting der 30 woningen 92317.92 zijn geweest. Het grondvoorschot is de raming derhalve met 2310.94 te bo ven gegaan, terwijl de bouwkosten der wonin gen 2082.08 beneden de begrooting geble ven zijn. De totaalkosten hebben mitsdien 228.86 meer bedragen, dan de gezamenlijk verstrekte voorschotten. Het geringe bedrag, waarmede de totaal- kosten de raming hebben overtroffen, meen den B. en W. aanvankelijk ten laste van het stamkapitaal der Vereeniging te mogen bren gen, toen zij aan den Minister van Financiën voorstelden, om hetgeen de bouwkosten bene den de raming waren gebleven te doen over schrijven op het grondvoorschot, teneinde al dus het volle voorschot van 110.000 te ont vangen, waardoor dan het grondvoorschot zou zijn gebracht op 17682.08. Tegen die af- en overschrijving bestaat evenwel, vol gens een ontvangen schrijven van het Rijks college van Bijstand, bedoeld bij art. 35 der Woningwet bezwaar, wijl grondvoorschot en bouwvoorschot elk een afzonderlijk geheel vormen. Op het bouwvoorschot is evenwel reeds de volle 94400 als Rijksvoorschot ont vangen, zoodat ter zake 2082.08 zou zijn terug te storten. Waar evenwel het grond voorschot nog slechts ten deele ontvangen is, kan dit teveel genotene met het te weinig ont- vangene op het grondvoorschot later worden verrekend. Intuschen zal het noodig zijn, dat eene ver hooging van het grondvoorschot worde ver leend aan de Vereeniging Volkshuisvesting 'en tegelijk eenzelfde verhoogd voorschot aan Let Rijk worde gevraagd. Het komt B. en W. thans wenschelijk voor in deze aanvraag te vens te begrijpen de 228.80, welke zij aan vankelijk meenden ten laste van het stamka pitaal der vereeniging te mogen brengen. Zij stellen daarom voor A. te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar Overwegende, dat de kosten van aankoop en inrichting van de terreinen voor de stichting van 30-éénkamerwoningen aan de Visschers- laan en de Tweede Landdwarsstraat hebben bedragen de som van 17910.94, terwijl hei ter zake verleend grondvoorschot bedroeg 15600, zoodat het wenschelijk is dit voor- scnit te verhoogen met 2310.94; Gelet op art. 30 der Woningwet en op het advies der Gezondheidscommisie d.d. 25 Augustus 1917 No. 681; Besluit: het aan de Vereeniging voor volkshuisves ting „Alkmaar" bij raatbesluit van 6 De cember 1917 No. 7, goedgekeurd door de Ge deputeerde Staten bij besluit van 2 Januari 1918, No. 14 verleende bouwvoorschot van 15600 voor de stichting van 30-éénkamer woningen te verhoogen met 2310.94 en te brengen op 17910.94, onder dezeltde voor waarden, als waaronder het aanvankelijk grondvoorschot werd verleend. Afschift van dit besluit (in dybbel) te zen den aan de Gedeputeerde Statep ter erlan ging van de vereischte goedkeuring. B. zich te wenden tot ki. M. de Koningin met het volgende adres. Mevrouw, Geeft met eerbied te kennen de Raad der gemeente Alkmaar, dat aan deze gemeente bij Koninklijk be sluit van 13 April 1918 No. 62 voor de stichtingvan 30-éénkamerwoningen in het belang der volkshuisvesting een grondvoor schot is verleend van i 15600 dat de kosten van aankoop en inrichting tot bouwterrein voor deze woningen hebben be dragen de som van 17910.94, zoodat het terzake verleende voorschot met 2310,94 is overschreden dat bij zijn besluit van heden, hierbij in afschift overgelegd, aan de Vereeniging voor volkshuisvesting „Alkmaar" een verhoogd grondvoorschot is verleend van 2310.94; Reden, 'waarom de Raad zich wendt tot Uwe Majesteit met het verzoek dat het Haar moge behagen, aan de gemeente Alkmaar een gelijk verhoogd grondvoorschot toe te'ken- nen, krachtens art. 33 der Woningwet, ten einde in staat te zijn dit nadere bedrag aan gemelde vereeniging te kunnen verstrekken. BENOEMING VAN EEN LID VAN HET BESTUUR VAN HET STADS-ZIEKEN- HUIS. Naar aanleiding van het bepaalde in de 2e alinea van art. 5 de Verordening op het bestur van het Stads-ziekenhuis doen B. en W. den Raad toekomen een door het Be stuur van bedoelde instelling ingezonden aanbeveling ter vervulling der vacature in dat bestuur, ontstaan door het verleend eer vol ontslag aan den heer G. G. Vonk: 1. A. P. F. J. Noorduyn, arts voor zenuw en zielsziekten; 2. G. Straver, prts. B. en W. wenschen geen gebruik te maken van de hen bij; de bovenaangehaalde alinea dier Verordening toegekende bevoegdheid om aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen. REORGANISATIE BURGEKAVOND SCHOOL ENZ. B. en W. stellen den Baad voor te beslui ten: A. aan den Directeur der Burgeravond school en Avondschool voor handiverks- lioden, den, heer J. van' Beijendam, en aan de leeraren dier scholen, de heeren A. A. de Groot (teven3 onder-directeur), J. Ott, K. Boot, G. J. van der Ploeg, O. Petrus, L. Groen, ML Eoo-pman, H. van den Hof, P. Langeberg, P. HL Bruns- maiïa, Ml. Va^binder, J. Overtoom en E. Harder, met ingang van 1 September a.s., tengevolge van de opheffing dier inrichtingen van onderwijs, een eervol ontslag uit hunne betrekkingen verlee- nen; B. met ingang van 1 September a.s. aan de gemeentelijke avondschool voor am bachtslieden definitief te benoemen: tot directeur, den heea J. van Beijen dam tot onderdirectöur-leeraar, den heer A. A. de Groot; tot leeraar in Ne- dertandsaho taal, den heer J. Ott; tot leeraren in wiskunde en Nederlandsc'he taal, de heeren KL Boot en G. JL van der Ploeg; tot 'leeraren in vakteekenen, de heeren G. Petrus, Ml. Koopman, H. van den Hof, P. Langeberg, P. H. Brunsmann, Ml. Vas- binder en J. Overtoom; tot leecaien in Landteekenen, de 'heeren L. Groen en E. Harder tot leeraar in vakteékenen en theorie voor electriciens, den heet WL H'. O. Mens, 'leeraar aan de Ambachtsschool C. voor den cursus 1919/1020 aan de ge meentelijke avondschool voor ambachts lieden te benoemen tot leeraar in wiskunde en NedOrlandsche taal, den heer F. J. Aukestot leeraar in vakteekenen, den heer O. F. D. Kohnert tot leeraar penseeloefeningen, den hoer J. Baas, leeraar aan de Ambachtsschool; D. met ingang van 1 September a.s. difini- tief te benoemen aan de school voor voorbereidend middelbaar technisch on derwijs: tot directeur, don 'heer J. van Beijen dam; tot onderdirecteur-leeraar, den heer A. A. de Groot; tot leeraar in handteekenen, den heer L. Groen; tot leeraren in vak- teekenen, de heeren O. F. D. Kohnert en O. PetTUs; E. aan den congierge der Burgeravond school en Avondschool voor handwerks lieden, den 'heer G, F. Brouwer, met in gang van 1 September a.s., tengevolge van de opheffing dier inrichtingen van onderwijs, een eervol onslag uit zijne be trekking te ver) oenen. INVOEREN VRIJEN ZATERDAGMID DAG EN VERLOF 18 WERKDAGEN PER JAAR VOOR DE AMBTENAREN DER GEMEENTE. De afdeel ing Alkmaar van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren in Ne derland heeft zich bij adres d.d. 30 Mei 11. tot den Raad gewend met het verzoek „ook voor de ambtenaren, onder bestendiging van den gewonen dagelijkschen werktijd, den vol- ledigen vrijen Zaterdagmiddag ie willen in voeren en vooits hun een verlof te willen ver- leenen van 18 werkdagen per jaar." Bedoeld adres werd in uwe vergadering van 12 Juni d.a.v. in handen van B en W. gesteld om bericht en raad. Daaraan voldoende, berichten zij, dat zij den hoofden der verschillende takken van dienst hebben verzocht het College, 'onder op gaaf van de daaraan verbonden kosten, ter zake hunne meening kenbaar te maken, na de betrokken ambtenaren te hebben gehoord. Deze mcening luidt over het algemeen gun stig voor een inwilliging van het bedoelde tweeledig verzoek, mits de regeling der ver lofdagen en van de werkzaamheden in ver band met de invoering van den vrijen Zater dagmiddag worde overgelaten aan de be- drijfboofden. Omtrent dB fmandeele gevolgen aan de invoering verbonden zijn geen juiste cijfers te geven, daar deze geheel afhankelijk zijn van de werkzaamheden in het betrokken bedrijf. Uit de voor den Raad ter lezing ge legde adviezen der bedrijfshoofden blijkt ech ter, dat de eventueele kosten geen beletsel voor de inwilliging van het verzoek behoeven te zijn. B. en W. stellen mitsdien voor te beslui ten: met wijziging van de betreffende bepalin gen in de verordeningen, ingaande met den datum van dit besluit voor de ambtenaren de zer gemeente, onder bestendiging van den ge wonen dagelijkschen werktijd, den vrijen Za terdagmiddag (van 1 uur ai) in te voeren en voorts te bepalen dat aan die ambtenaren een verlof worde verleend van 18 werkdagen per jaar. Van dit besluit mededeeling te doen aan de afdeeling Alkmaar van het Nationaal Ver bond fan Gemeente-Ambtenaren in Neder land, als beschikking op haar adres d.d. 30 Mei 1.1. en aan de hoofden der verschillende takken van dienst ter kennisneming, worden de de regeling der verlofdagen en van de werkzaamheden in verband met de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag, aan de be doelde bedrijfshoofden overgelaten, na ge pleegd overleg met de betrokken ambtenaren. KRAAMVROUWEN VERPLEGING. Het bestuur van de S. D, Vrouwenclub al hier heeft zich bij ongedateerd adres (ingeko men 26 April l.i.)i tot den Baad gewend met een verzoek van den volgenden inhoud: „Géven met ver schuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden, voorzitster en secreta resse van de S. D. Vrouwenclub, domicilie houdende '2e Landdwarsstraat 27, dat zij van oordeel zijn, dat 'de verzorging van kraam vrouwen en zuigelingen in onze gemeente zeer veel te wenschen overlaat; dat bevoegde hulp zeep moeilijk te bekomen en voor een groot deel der bevolking boven dien niet te betalen is; dat dientengevolge de verzorging van kraamvrouwen en zuigelingen overgelaten wordt aan onbevoegden, wat noodlottige ge volgen 'kan hebben voor moeder en kind; dat bovendien veie vrouwen uit onwetend heid vele fouten begaan tegen do eerste eischen der' hygiëne, en aangezien een goede verzorging van kraamvrouw en zuigelingen van groot 'belang is voor de volksgezondheid,, dringen zij er bij Uwen raad1 op aan, over te willen gaan tot de oprichting van eën ge meentelijke voorziening ter verpleging van (kraamvrouwen, gecombineerd mot wijkver pleging en verbonden 'met een inlichtingen bureau zoodat elke vrouw zonder bezwaar lijke kosten een goede verpleging kan genie ten en bovendien kosteloos alle inlichtingen kan bekomen die zij wenscht". aan welk adres door den A Ikmaarsc'hen be- stuurdersbond en de afdeeling Alkmaar dér S. D. A. P. adhaesie 'is betuigd. In de raadsvergadering van 22 Mei d.a.v. werd bovens'.(.and1 verzoek in handen gesteld van B. en W, om bericht en raach Daaraan voldoende berichten zij, dat zij, hoewel in het algemeen tegen uitbreiding der overheidsbe moeiing in deze, vooral ook met het oog op de daaraan verbonden kosten, 'hebben ge meend t&rzaike het gevoelen te moeten inwin nen van de gezondheidscommissie alhier. Genoemde commissie heeft daaraan bij schrijven van' 1 Augustus IL Nd. 914 voldaan en vermeent -afwijzend op het verzoek in kwestie te moeten advisèsren. „Zij acht de hulp aan kraamvrouwen en pasgeboren kin deren hier ter stede verleend wordende, als mede de algeheele verpleging, hoewel natuur lijk voor verbetering vatbaar, over het alge meen voldoende, ja zelfs goed; nadeeliga ge volgen van onoordeelkundige behandeling en slechte verzorging zijn. haar niet békend. Zij heeft gemeond dit haar oordeel te moeten toetsen aan do sterftecijfers van kinderen be den het jaar en kraamvr. uwen en do cijfers ipi doodgeborenen voor het Eij'k, de provin cies en een aantal zustergemeontan". Het bovenbedoelde advies van dé gezond heidscommissie tot het hunne mlae.nde, stel len B. en W. voor te besluiten: aan de S. D. Vïouwcrrd ub, domicilie hou dende 2e Landdwarsstraat No. 27, naar aan leiding van haar ongedateerd adres, don 26 April 11. ontvangen, te berichten, dat de Baad, gelet op het terzake uitgebracht ad vies van do gezondheidseommisaia te Alk maar ddi 1 Augustus 31. No. 914, geene ter men aanwezig acht over te gaan tot d'e op richting van een gemeentelijke voorziening ter verpleging van 'kraamvrouwen, gecombi neerd met wijkverpleging en verbonden met, een inlichtingenbureau. HERBENOEMING PERSONEEL HANDELSSCHOLEN. B. en W. stellen voor voor den cursus 1919/1920 opnieuw te be noemen 1. als leeraar in Staatsinrichting aan de Han delsdagschool en de Hoogeré Handelsschool, den heer N. Meijer; 2. als leeraar iu handelsrecht aan de Han delsdagschool en de Hoogere Handelsschool, den üegr Mr. C. A .de Groot; ,3. als leeraar in Natuurwetenschappen aan de Haudelsdagschool, den heer W.- Th. Clous; 4.' als leeraar in Natuurwetenschappen aan de Handelsdagschool, den heer J. A. Lada- INRICHTEN ZIEKENBARAK WESTERWEG. Het Bestuur van het Stads-ziekenhuis dringt er op aan de onlangs aangekochte mi litaire barak aan den Westerweg met den meesten spoed voor het doel waarvoor zij is aangekocht, n.l. voor ziekenbarak, te doen in richten, zulks met. het oog op de omstandig heid, dat de bardk voor besmettelijke ziekten, staande op het Afgesneden kanaalvak, in on- bruikbaren toestand verkeert. In overleg piet de directrice van het Stads ziekenhuis is dóór den Directeur der gemeen te-werken een ontwerp gemaakt, hetwelk voor den Raad ter inzage is nedergelegd, waarvan de kosten worden geraamd op 1500. Dit ontwerp draagt de goedkeuring van B. en W. weg. Zij stellen voor te besluiten: aan B. en W. een crediet te verleenen van ten hoogste 1500, verminderd met de op brengst van den verkoop van overtollig mate riaal aan den Westerweg, voor het inrichten van de aangekochte militaire barak aan den Westerweg tot barak voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. STATUTEN KONINKLIJK GOEDGE KEURD. Door de Vereeniging „Woningbouwveree- niging de Middenstand'', gevestigd te Alk maar, is de koninklijke goedkeuring op hare statuten verkregen. LICHT OP. Hedenavond moeten de lichten voor rijwie len en voertuigen ontstoken worden om 9 uur en 6 minuten. NIEUW GEMENGD KOOR. Op een Woensdag j.l. gehouden vergade ring van Alkmaarsch Dubbel Mannen kwar tet „Harmonie", directeur de heer Jac. N. Al, is besloten aan genoemd kwartet een klein gemengd koor te verbinden. Dit koortje zal bestaan uit niet meer dan 24 ieden. Wij twijfelen niet, gezien het succes hetwelk het kwartet altijd heeft mogen genieten, of het gemengde koor zal zulks eveneens ten deel vallen, daar het over een uitgezocht stem- menmateriaal kan beschikken. GESLAAGD. De heer C. D. Zaal, van Broek op Langen- dijk, slaagde op 8 Aug. te Den Haag voor het examen akte handteekenen, Hij is leerling van den heer C. Kooij, gediplomeerd (eeraar in het schilderen. KLOETGOMIMISSIE. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Kloet-commissie hier te stede is beslo ten geen collecte te houden, waar gebleken is, dat de tot nu toe bijeengebrachte gelden voor herstelling der geleden schade voldoende zijn. DAMWEDS Ï'RIJD. Wij vestigen de aandacht der liefhebbers nog even op den damwedstrijd die morgen in de heerlijk gelegen Buitensocieteit zal worden gehouden. Om half tien zal de strijd aanvangen. Er worden drie ronden gespeeld. ALKMAARSCH BIOSCOOP-THéATER. Een Amerikaansche film met bijzonder spannenden inhoud is het deze week te ver- toonen hoofdnummer „De luxe Annie". Al leen de titel kan ons minder bekoren. De be kende actrice Norma Talmadge, die hier ook optrad in „De strijdkreet om vrede", heeft in de naar het tooneelstuk van Edward Clark vervaardigde film een zeer zware rol. Julie Kendal, de vrouw van een advocaat, verilest tengevolge van een misdadigersaanslag haar geheugen en valt in handen van een minder waardig individu en eerst na heel wat mis lukte pogingen gelukt het den advocaat en zijn vriend den dokter, Julie weer tot het ware leven terug te brengen. De rol van Julie vereischt wel het vermo gen tot het uitbeelden van verschillende karakters. Norma Talmadge bezit, dit vermo gen in ruime mate. De heeren staan haar uit stékend ter zijde. De vertooning van deze film duurt bijna twee uur. Een allerleukste klucht van Fatty zagen wij met genoegen op het programma. BEVORDERING. Onze vroegere stadgenoot, de heer P H M. van der Weijden, destijds commandant van een der compagnieën van het te Alkmaar gelegerde dépöt-bataljon, thans dienst doen de bij het 21ste regiment infanterie te den Helder, is bij kon. besluit benoemd van 2de tot 1ste luitenant bij zijn tegenwoordig korps. ZONDAG-SLUITING APOTHEKEN. Zondag 10 Augustus is geopend de apo theek van den heer C. M. B. wanna, Mient No. 11. De sluiting geschiedt van Zaterdagavond 12 uur tot Zondagavond 12 uur. De apotheek die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daaropvolgende week geopend De andere apotheken zijn, be halve Zondags en op feestdagen, ook geslo ten op werkdagen van 's avonds 9 uur tot den volgenden morgen 8 uur. PREDIKBEURTEN. In de Doopsgezinde Kerk zal morgen op treden ds. S. Spaans, doopsgezind predikant te Assen (en niet Assendelït, zoöals abusieve lijk is gemeld). Ds A. D. Wetnpe, uit Amsterdam, zal morgenochtend voorgaan in de godsdienst oefening in de Ev. Luth. Kerk. K GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Laat 143. Tel. 645. Geopend op alle werkdagen van des voorn. 9-1-1 uur en bovendien des Maandagsavonds van 78 uur. Aangeboden: 1 baggerman, 3 bakkers, 2 bankwerkers, J bloemist, 3 boerenarbeiders, 1 broodbezorger, 1 buffetjuffrouw, tevens be hulpzaam in de huishouding, 1 clag- of kin dermeisje, 1 fundeeringwerker, 24 grondwer kers, 1 inpakker, 1 kantoorbediende, 1 ketel maker, 2 kistenmakers, 1 kinderjuffrouw, 1 koetsier, 1 loodgieter,- 1 loopjongen, 3 metse laars, 2 opperlieden, 4 pakhuisknechts, 2 rei zigers, 2 schippers, 1 schoenmaker, 1 slager, 4 smeden, 3 steenbikkers, 2 stokers, 1 straat maker, 7 sigarenmakers, 2 tabaksbewerkers, 3 timmerlieden, 3 tuinlieden, 1 veedrijver, 1 vormer en 92 losse werklieden. Gevraagd: 2 loodgieters, 1 opperman, 2 schilders, 2 stucadoors, 1 smid, bekend met boerenwerk en hoefbeslag* en 2 timmerlieden. Alkmaar, 9—8'19. De Directeur: Öm zich eenigszins te oefenen voor den wedstrijd te Wormerveer op 24 Augustus, zal „Alcmaria" morgen alhier een vriend- schappelijken wedstrijd spelen tegen V. V. A. uit Amsterdam le klas B. Wij hopen dat V. V. A. met een flink elftal zal uitkomen, want een ernstige oefening zal „Alcmaria" zeker van veel nut zijn voor het komende seizoen. DE E.L.T.A. Gisterochtend heeft generaal Snijders een bezoek gebraëht aan de Gospert Flying Boat. Het toestel ligt in de hydro-haven van de Elta, even buiten hoofdkanaal-West. Het is voorzien, van twee Rolls Royce-motoren, ie der van 350 P.K. De benzinetank kan 1800 Liter bevatten. Het vliegtuig is voorzien van een draadlooze installatie en kan een maxi mum snelheid van 95 mijl ontwikkelen. De breedte is 103 voet, de lengte 47 voet en de hoogte 18 voet. Het gewicht van het toestel bedraagt 3700 K.G. Naar vernomen wordt van de zijde van het Elta-bestuur, is de tentoonstelling thans dtxir meer dua 100.000 ptmonm bwocht Men deelt mede, dat het in het voornemen ligt van H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Hendrik op een nader te bepalen dag een be zoek aan de Elta te berengen. De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart zal op 18 Augustus in de congreszaal van de Elta haar jaarvergadering houden. VLIEGUTENST LONDENAMSTERDAM. Naar do Londertsehe correspondent van do Tel. vernam, heeft do H'andley Page Trans port Co. Ltd., welke firma een diepen indruk gekregen^ heeft van Nederlands geografische beteeikenis voor de Europeesche handels- luchtvaart, ernstig in overweging genomen, een van haar groot® vliegtuigen te bestem men voor een te orgpniseeren wekelijksehen of half wekelijksehen dienst tusschon Londen en Amsterdam voor passagiers- en goederen vervoer. „ONS NOORDERKWARTIER" Het nummer van 7 Aug. bevat als vervolg „nmuouiccu iu net i\uuruurKwarner een beschrijving van den heer H. Jansën, eige naar van de Stoomfabr. Ned. Houtwaren- Industrie ,„Eik en Linden". Verder komen ar tikels voor over",De Land- en Tuinbouw-Ver eeniging „De Eendracht" en het Vrijwillige Brandweercorps „Kracht en Vlugheid", waarbij een foto. DE UITLEVERING VAN BELA KUN. WEENEN, 9 Aug. De chef van de En- 'entecommissie te Weenen heeft aan de re geering van Duitsch-Oostenrijk doen we ten, dat zij voor eventueele uitlevering van Bela Kun aansprakelijk wordt gesteld. De uitlevering van Hongarije wordt niet ge- eischt langs politieken weg, maar op grond van gewone misdaden. ITALIë'S PROTEST. WEENEN, 9 Aug. Volgens een bericht van de „Morgenzeitung" heeft Italië bij de geallieerden tegen het weer instellen van de monarchie in Hongarije geprotesteerd. DE ONLUSTEN TE CHEMNITZ. BERLIJN, 9 Aug. Over de ongeregeld heden in Chemnitz bericht de Allgemeine Zeitung"„Gistermiddag kwamen van bui ten de stad de regeeringstroepen en grepen 'in. Aan het station ontstond een vuurge vecht tusschen de troepen en de demon stranten, waarbij aan beide zijden dooden vielen. Des namiddags om 3 uur bevond het station zich in handen der nienigte. De regeeringstroepen' trokken zich daarop voorloopig terug op de spoorwegen. In den loop van den dag werd het levensmiddelen- depot door de menigte bestormd. De arbei ders hebben in alle bedrijven het werk neer gelegd. EEN NEDERLAAG VAN KOLTSJAK? KOPENHAGEN, 9 Aug. Over Helsing- fors wordt uit Petrograd gemeld dat ae sovjet-troepÊn het leger van generaal Kolts- jak eep volledige nederlaag hebben toege bracht NEDERLAND EN BELGIë. PARIJS, 8 Aug De commissie voor de herziening van het verdrag van 1839 heeft hedenmorgen vergaderd. Orts, secretaris generaal van het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken, gaf een overzicht van de argumenten van de politieke en mi litaire verhoudingen van België ten op zichte van de Schelde en Limburg. Orta zal morgenochtend zijn exposé voortzet ten. DE TOESTAND IN BOEDAPEST. BOEDAPEST, 8 Aug. De levensmid- delennood neemt toe, daar het spoorwegv- verkeer onderbroken is en ook de schepen in beslag worden genomen. Hierdoor kun nen geen levensmiddelennaar Boedapest vervoerd worden. De Roemenen hebben zelfs de paarden, welke voor de voertui gen gespannen waren, weggevoerd. Daar tengevolge van het gebrek aan le vensmiddelen geen versterkende levens^ middelen voor de zieken aanwezig zijn, worden door het personeel der ziekenhui zen vergaderingen belegd. HET PROGRAM DER HONGAARSCHE REGEERING. BOEDAPEST, 8 Aug. Minister-presi dent Friedrich heeft aan den corespon dent van de „Neue Freie Presse" ver klaard „Ons regiein is doordrongen van een vredelievende gezindheid. Wij staan op den grondslag van den republikeinschen staatsvorm. Het zal de taak der Nationale Vergadering zijn over den staatsvorm een difinitieve beslissing te nemen. De Natio nale Vergadering .zal binnen acht weken door middel van een kiesrecht op breeden grondslag worden bijeengeroepen. Ver kiesbaar zullen zijn mannen, die den 30- jarigen leeftijd bereikt hebben. DE STAKINGEN IN ZWITSERLAND. ZURICH, 8 Aug. Tengevolge van het niet weder in dienst nemen van ongeveer 200 arbeiders, hebben het Arbeiders-kartelJ en de Arbeiter Union te Zürich voor alle bedrijven van alle beroepen en industrieën in de stad Zürich de staking afgekondigd. DE SCHIPPERSACTIE. AMSTERDAM, 9 Aug. Het hoofdbe stuur van den Alg. Schippersbond heeft aan de besturen van den R. K. Schippers bond en den Alg. Rijnschippersbond een voorstel doen toekomen om zoo mogelijk te komen tot oplossing van de moeilijkhe den in het bedrijf, met verzoek dit voor stel aan de leden voor te leggen. Daarna zal eventueel te Amsterdam een gecombi neerde vergadering worden gehouden tot het nemen van nadere besluiten. BRAND. Hedennacht is te Amsterdam brand ont dekt in de eerste verdieping van het pand' Da Oostastraat 19, hoek Da Costaplein, be woond' door den heer B. Denkers, meubelfa brikant. De familie vertoeft echter sedert Mei in Zandvoort, zoodat de verdieping onbe woond was. De brand is ontstaan in de slaap- 'kaSner, welke geheel uitbrandde. Een van de bovenbewoners bad den brand ontdekt. De oorzaak van den brand is niet 'balkend Echter weet men, diat een stukadoor in het huis heeft ««werkt tot see uur. Mogelijk is

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2