DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. P.OMilÜpJii Salon voor Dames iiaar wasschen enKappen. Nó. 188 1919 DINSDAG 12 AUGUSTUS. DM nummer be«!a«l uil 2 bladen, Hondorfl 66H 6H twintigste Jaargang Dezo Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bj| vooruitbetaling per a maanden voor Alkmaar f 1.(55, franco door het ge- koele iMjk f 1.5)0. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Prijs der gewone Adverteniiën Per regel f 0.15. BH groote contracten rabat, öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij vh. HEliMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. IJuitenlaudsch overzicht. Ruilünkmi. Biuiieuiêiud. Telefoonnummer 3. De Britsdie kanselier Van de schatkist, de heer Austen Chamberlain, heeft in deze ern stige tijden een woord van waarschuwing tot zijn landgenooten gericht, dat ongetwij feld ook buiten Engeland verdient gen oord te worden, Hij wees er up, dat wanneer men doutgaat geld uil te geven zooals dit tot dusvet plant» heeft, men ongetwijfeld op een nationaal bankroed aanstuurt. Lu eveneens zal dit volgens den kanselier het geval zijn, wanneer men niet meer produceert uau titans het geval 1». Noen verhoogde productie, noch verla ging van uitgaven zijn voldoende. Men moet voor heide zuigen. Steeds werden nieuwe uitgaven goedge keurd en óilceti de pensioeniekeunig beliep reeds een bedrag dat de lietlt wus van alle staatsuitgaven voor den oorlog. De tegeumg bad graag haar kostbare be moeiingen in de voedselvoorziening beëin digd, uoeti de omstandigheden beletten dit nog. Het is de groote vraag ot het volgend jaar de gewone en buitengewone uitgaven duor gewone en buitengewone uitgaven ge- dekl kunnen worden, zoude dat men zijn toe vlucht tot nieuwe belastingen moet nemen. Du Britsclie regeering zal opkomen tegen roekeloozu verspilling en de uilerste zuinig heid doen betrachten, muur zal niet tot gewaagde lumueieele evoluticu als nationali satie overgaan. Wat de Uritselie schatkist-kanselier voor Engeland gezegd heeft, geldt ook voor alle slateh, Uvural worden 111 verband met het duurdere leven hooge linaucieeie eischen ge steld, al dan niet uoor stakingen algeuwon- gen, De staatsuitgaven bereiken een ougeken- de lioogte en daarnuast vermindert de pro ductie, De achturige werkdug wordt inge voerd, liet aantal arbeidsuren vermindert en du stakingen doen het tekort aan productie nog sientei gevoelen. Wanneer Hieraan geen einde gemaakt wordt, kan een staatsbankroet met al- dq daaraan verbonden gevolgen niet uitblijven. l.instigei dan de wereldoorlog cirmoeUij- kcr op te lossen is liet probleem van tie duurie en de verminderde productie. In alle landen zal de strijd tegen de duurte zoo spoedig en krachtig mogelijk gevoerd moeien worden en bovenal zul op produc- lieveimeerdering moeten aangedrongen wór den. Voornamelijk op vermeerdering der kolen- producüc. Wium zonder kolen kunnen de treinen niet lijden eu de fabrieken niet werken. Zonder kolen loopt de productie spaak en uui <«n staalsbauuroet niet meer te, ver mijden blijken. Ook Wilson heeft reeds zijn aandacht aan het vraagstuk der duurte gewijd, Hij achtte de huidige hooge prijzen niet gewettigd door een tekort aan voorraden, want er zijn voorraden levensmiddelen die mei 200 pet, waren toegenomen en naar ver houding in prijs waren gestegen. Wilson bepleitte maatregelen waardoor goederen in den handel tusschen de verschil lende staten legen de prijzen zouden 'ver kocht worden waarvoor zij van de producen ten waren gekomen en hij beval tevens een stelsel aan, waardoor een verkoop tegen con- curreerende prijzen werd verkregen, om be hoorlijke winsten te voorkomen. De president heeft er op gewezen, dat de wereld moet betalen voor de groote verwoes tingen, door den oorlog aangericht en dat zij het gevolg moet aanvaarden van de verande ring van bouwland in vliegvelden. Wil de Amerikaansche nijverheid niet den terugslag krijgen, dan moet Europa weet op gang worden geholpen. Inmiddels neemt de regeering doeltreffen de maatregelen. Zij verkoopt de overtollige legervoorraden aan het publiek, zij vervolgt de makers van woekerwinst en zij verhindert het bijeen garen van voedselvoorraden. De regeering zal de verscheping van tarwe beperken, orn acn prijs te verlagen. De president heeft een beroep gedaan op producenten, tusschenpersonen en kooplie den om het publiek behoorlijk te behandelen en deed tevens een krachtig beroep op geëm ployeerden en werklieden om den toestand kalm onder de oogen te zien. Zoo geeft Amerika weer het voorbeeld. Andermaal heeft president Wilson zich aan de oplossing van een der moeilijkste pro blemen gezet. Het vraagstuk van de duurte en alles wat daaraan vast zit is inderdaad niet gemakke lijk. Niet alleen in Arrjerika, ook in geheel Eu ropa zoekt men naar een uitweg, naar een verbreking van den vicieuzen cirkel die in alle rijken in deze moeilijke tijden met een staatsbankroet dreigt. Inmiddels duren de stakingen voort. De gemengde conferentie te Londen heeft geen oplossing voor de m in Yorkshire kunnen vinden, mljnwerkersstaking ien, maar de bak kers-, de spoorweg- en de politiestaking be- hüoren weer tot liet verleden. In België dreigen de staatsambtenaren en het Brusselsche trampersoneel te staken, in Duilschümd staken cie baukbeambtcu m Ber lijn, Hamburg en Altona en de mijnwerkers in Opper-Silezië, maar in Chemnitz, waar over wij gisteren alarmecrcnde berichten ga ven, is de rust teruggekeerd. In Amerika dieigi een groote spoorweg staking in verbaiiu met den etsch der spoor- wegmaunui, tot nationalisatie der spoorwe gen, en in New-York is een politiestaking op komst. Um slakingen en onlusten in Duitschiand te Voorkómen heelt generaal Eoch besloten om weer Duitschc troepen in de zóne van 50 K.M, aan de overzijüe van den Kijn toe te laten. Zoo staat dc wereld nog in het teeken der slakingen. Eu blijkt dus Chamberlain's waarschu wing, dat de productie zoo hoog ntugeiijk moet worden Opgevoerd, geen ijuele waar schuwing te wezen. T HET OOR ALS PLAATSVERVANGER VAN HET OOO. Volgens de Zentralzeitung für Optik und Mechanik moet het gelukt zijn blinden gewone drukletters te laten lezen, door de lettervorm in toonen om te zetten. 1 liertoe maakt men gebruik vau de „Optophon." l iet boek of een ander gedrukt werk wordt met de voorzijde van de pagina op het in strument gelegd, hierop laat men een telkens onderbroken lichtstraal schijnen, het gereflec teerde licht wordt door een Seleuiumschiji op gevangen, die aan een telefoon een reeks too nen mededeelt. Zooals het Morse-alphabet de letters door punten en streepeu weergeeft, geeft het tooiialphabet de letters door de korte en langzaam gehouden toonen weer. Een blinde moet iu 90 uur zich aan deze manier van lezen gewend hebben. Bij langdurig oefe nen moet het zelfs mogelijk zijn ecuigszins vlug te lezen. EEN GOUDSÜHIP. Eon verslaggever van de „Daily Ohronlele" is naar Tobermory gegaan, em eens op te ne men hoe de berging van liet Spuansclio gal joen, van de Onoverwinlijke vloot, dat in 1588 in de baai van Tobermory in den grond is geboord, opschiet. Het is de onderneming, die met dit werk bezig is, in hoofdzaak te doen um goud, zilver en koper, dat in groote hoeveelheden in hot schip moet zitten. Tot dusver is er nog niets van die metalen gevon- ♦den, duar nion nog altijd bezig is mot de ver wijdering van de klei- en zandlaag, die zich om het schip gevormd heeft. Er is enkel een zilveren peso opgehaald en verder veel lood (waarmede het de'k was bekleed) en groote stoeuen (die voor ballast dienden). Uit de Spaansche staatsarchieven te Ma drid kan echter worden opgemaakt dat de oogst niet altijd evon mager zal blijven. Men is destijds, in 1903, op het spoor van het gezoniken galjoen gekomen, doordat de bemanning van een ter plaatse geankerd schip bij het lichten van het anker een gou den dubloen in de ankerketting vond. Overigens hoopt de bergingsmaatschappij [het heelp galjoen te kunnen lichten. Het zal, als dat lukt, worden tentoongesteld. DE KLOETTUNNEL. Dp Indische bladen maken er gewag van, dat in Kederi zijn aangekomen met een spoedopdracht, de heeren CL Moorman en H.' von Steiger, geoloog en ingenieur bij -het Mijnwezen; om te onderzoeken, of in het kas termeer een tunnel te horen ie, die dan voort durend 't water kan afvoeren. GEVANGENISSCHETS. Een slachtoffer van de bolsjewisten recht spraak vertelt van zijn behandeling te Mos kou in de gevangenis. Daar alle gevangenis sen voly waren, schrijft' hij, had men ons in een voormalige cadettenschool ondergebracht, waar niet voldoende materiaal was voor eeri menschelijke behandeling maar daarover be kommerde zich niemand. Een, duizendtal menschen was in de mane ge opgehoopt, zonder stoelen, zonder bedden, zonder waschgelegénheid. -Wij mochten geen lectuur hebben en zelfs de sigaret waaraan de Rus zoo gehecht is, werd ons onthouden. Er was één privaat voor al die menschen en dat was nog verstopt, zoodat de uitwerpselen over den grond stroomden. De ongelukkigen moesten op den vloer gaan zitten of blijven staan. En hét eten? Voor elke -100 gevange nen werden in één ketel de volgende levens middelen bij elkaar gekookt800 gram grut ten, 1600 gram gedroogde visch, water en zout. Dit gerecht kregen wij tweemaal daags, benevens 50 gram brood en ééns per dag een kom bruin water, dat thee moest verbeelden en een klontje suiker. Daar moesten wij van leven. De eerste dagen at niemand van dit af schuwelijke voedsel, maar dan begon de hon ger zoo te kwellen, dat wij er op aaiweiffln. Sommige gevangenen hacuiea nog 4/st geld eu kouuen daarvoor levensmiddelen van oen bewaker, maar deze had zelf niet veel en re kende zuike schaudcljjke prijzen, dat het geld spoedig was uitgegeven. Toen stierven ne gevangenen als ratten. EEN AMER1KAANSCH MUZIEK- fONDS. De multimillionnair August Juliiard heeft met echt Amerikaansche royaliteit bij testa ment een lonui gesticht, waarmee de Ameri kaansche musici ten zeerste worden gebaat. Hij Ueeit 5.UUU.UÜ0 dollar nagelaten, me die nen moeten om concerten en uitvoeringen voor net groote publiek te geven, om het gezelschap uit Metropolitan Opera te steunen en muzi kale stuuieocurzeu te stichten. Ook voor ope- ra-uitvoenngen bij de Metropolitan worueii gelden besemkbaar gesteld. De beheerders zulten voor a.s. musici, die zij talentvol ach ten, de beste leermeesters mogen kiezen. Als eenige beloon ing vraagt Juliiard de vereeuwiging van zijn naam in deze stichting, weike Juiuard-londs zal heeten. EEN STAARTJE VAN DEN OORLOG. De firma Zehrfeld in Leipzig heeft tijdens den oorlog een brochlire uitgegeven, waarin werd meuegedeeld dat de Antwerpsche bevol king met goedkeuring der stedelijke overheid en politie zich in de eerste dagen van den oonog aan ernstige uitspattingen heelt schul dig gemaakt, Duusche vrouwen heelt .aange- ranu en Duitsche mannen heeft vermoord, t ijdens de Duitsche bezetting lag de brochu re in de Duitsche boekwinkels te Antwerpen fc* koop. De stad1 deed onverwijld den uitgever een proces wegens laster aan, hetgeen echter door de bezetungsautoriteiten werd verhinderd, thans is de zaak evenwel opnieuw voorgeko men en is de uitgever tot 5U.Ü0U frank scha devergoeding veroordeeld. De boekhandela ren die de brochure te koop hebben aangebo den, Ackerman en Holzermann, zijn er met een boete van 1000 frank algekomen. KORTE BERICHTEN. In de debatten op de conferentie te Lu- zern is de verhouding der beide Duitsche so cialistische partijen ter sprake gekomen. economische toena- Duitschiand zoekt dering lot Rusland. Te Gent deden zich bij een activistische bctooging opstootjes voor. Naar het heet versterken de Roemeni'èrs zich en zullen zij de Entente antwoorden, dat deze zich niet te mengen heeft in de Roe- meensche aangelegenheden. De Narodni Politica hoort uit de beste bron, dat graaf Micha'èl Rarolyi lot Hon- gaarsch gezant te Praag is aangewezen. Andrew Carnegie is overleden. Wcst-ITongarije verlangt aansluiting bij Duitseh-Oostenrijk. Het herstel van het geïnundeerde IJzergebied en van de sluizen van N'icuw- poort is begonnen. In het filiaal van de Dresdensche bank is een brandkast opengebroken en daaruit voor 95,000 mark aan geld en voor honderdduizenden marken aan papieren van waarde gestolen. De Entente vreest voor een nieuwe val strik van de zijde van het Magyaarsche nati onalisme. Adolph von Teek wordt met stelligheid genoemd als candidaat voor den troon van Hongarije. De Fransche Kamer zal de bespreking van het rapport-Barthou betreffende het vre desverdrag op 26 Augustus beginnen. In de Duitsche Nat. Vergadering heerscht instemming over de buitengewone haast welke bij de behandeling der wetsont werpen worden gemaakt. Renaudel verklaart te Luzern, dat de Internationale, na de vernietiging van het Duitsche militarisme, den strijd zal aanvaar den tegen het militarisme in alle landen. Het rapport van de Italiaansche en quêtecommissie naar de Caporetto-Hébach, stelt de generaais Cadorna en Tor po verant woordelijk. Volgens een bericht uit Rusland van Stockholm's Dagblad hebben de bolsjewiki Kolisjak's leger verslagen en begint dit leger te verloopen. Overal breken in den rug van Koltsjaks troepen boerenopstanden uit. Koltsjak moet den Geallieerden hebben mee gedeeld dat zijn toestand hopeloos is. Grey wordt genoemd als Britsch gezant te Washington. Door de geallieerden worden maatrege len beraamd om in het koltngebrek te voor zient De Amerikanen zullen den handel met Rusland hervatten. Dr. Darten, de zoogenaamde president der Rijülandsche Republiek heen zich naar Parijs oegeveu. Er hesiaau grondige vermoe dens dat men opnieuw met sterken steun van Eranknjk nachten zal de Ktjniaaascne Repu bliek uit te roepen. E>e stakende Hamburgsche bankbeamb- ten hebben in een gisteren gehouden vergade ring het volgende ncsiuit genomen: „De op 1J Aug. gehouden vergadering van ongeveer 31)00 Hamburgsche bankbedienden sten zich aaneengesloten achter de organisatie en het Gom» te. -dg zijn bereid voor nunne rechtvaar dige eischen* te strijden, tieneinde deze inge willigd 1e zien." NEDERLAND1BELGlë. De thans geëindigde politiek-militaire uit- eenzetingen van den Belgischen atgevaardig- de Orts voor de Holauosch-Belgisdie com missie' te Parijs zullen nog aangevuld worden uoor nieuwe uiteenzettingen van zuiver mili tairen aard, die zullen worden gedaan door uen Beigiscnen kolonel Gallet. Dit betoog zal voor ue subcommissie gehouden worden. Men veronderstelt, uat de commisse. zelve niet voor 2U Augustus zal bijeenkomen om de noiiaudscne aigcvaarüiguen te Uooren. in doorgaans g.oed onuernente kringen van de vrtuesLonier$ntie gttoow men «at ue Ne- uerlanuscne icuen van up Neutrianusch-Bei- giscne commissie hun regeermg wensen en te laaupiegen over ue uueenzuiiug van den neer uris over ue kwesue van ue tractaien van 1839 uit een muiuur en politiek ougpum bezien, aldus deelt de Earijscue eorruspouuent ,van ue lei. mede: Dn zou cte reuen zijn van de reeds gemeiue vertraging en van net uit stel van ue voigeu.de zmiug tot den 2Usten van deze maand. De Neueriandscne delega tie zou aan de regeering wilien voorstuuen een militair afgevaardigde te zenden m de kwaliteit van auvisettr. Deze algevaardigde zou het rapport van den Beigiscnen kolonel Galet beantwoorden, dat Dinsuag a.s. aan de subcommissie zal worden uitgebracht. In Belgische kringen verklaart men dat het op de groote mogendheden een zeer goeden indruk neeit gemaakt, dat België het vredes verdrag heeit gerattiiceerd zonder het resul taat at te wacntea van de onderhandelingen tusschen Belgte en Nederland. BRANDSTOFFEN-VOORZIENING. De mededeeling van de Kijkskoieuciistribu- tie, dat het publiek voor den komenden win ter slechts rekenen kan op de verstrekking van het minimum-rantsoen (10 eenheden voor net tijdvak 1 October1 April) heelt de Tel. aanleiding gegeven bij een bevoegde autori teit eenige nnormaties ia te winnen over de redenen, welke de directie der Kijkskolendistri- outie genoopt hebben, een dergelijken, voor velen zeer teleurstellenden, maatregel te ne men. Van dezen zegsman vernamen wij het vol gende, schrijft genoemd blad: In het begin van het jaar was bij de Ko- dihuteu gevolge van het teil, dat de kolen-im port uit Belgie flink toenam en dat het her stel der internationale verhoudingennaderde, de hoop gerezen, dat de toeneming der kolen- aanvoeren haar in staat zou stelien de brand- stoifenrautsoenen voor deze winter-periode te vermeerderen. Dezhoop is intusschen door tal van om standigheden, welke, belemmeieud tusschen- beide kwamen, ijdel gebleken. Zoo brak ongeveer een paar maanden gele den in Engeland de groote mijnwefkerssta- king uit, welke den kolenaanvoer naar ons land aanzienlijk verminderde. België onze voornaamste leverancier ging daarop hooge eischen stellen. Behalve verhooging van prijs eischte dit land ook ze kere credieten in yerband met de levering van de brandstoffen. De Kodibu kon deze eischen, die een groote verhooging van den verkoop prijs der kolen in ons land zouden beteeke- nen, niet inwilligen, hetgeen tot gevolg had, dat België eenige weken den uitvoer stopzette. Thans is onze kolenvoorziening aldus onze zegsman dus uitsluitend aangewezen op de productie van onze mijnen in I imburg en den aanvoer van Duitschiand. Al deze ongunstige factoren nu hebben de directie der Kodibu er toe geleid het bekende besluit te nemen om niet meer dan 10 eenhe den beschikbaar te stellen. De aanvoeren van Belgische en Duitsche kolen hebben intusschen flinke voorraden in ons land gebracht waardoor de Kodibu in staat was het publiek in de gelegenheid te stellen thans reeds te beschikken over de rant soenen. Hierdoor zal gedurende de winter maanden de aflevering ongetwijfeld vlotter kunnen geschieden daa de vorige jaren het geval was. Een gelukkige omstandigheid noemde on ze zegsman het, dat dezer dagen de turi i? vrijgegeven kunnen worden. Dit brengt hei niet geringe voordeel met zich mede, nat de lü eenheden nu uitsluitend uit zoogenaamde zwarte brandstollen kunnen bestaan. Door het publiek ia zoo gretig gebruik ge maakt om nu reeds üe wmtei raw isoeccn ie koopen, dat de Kodibu vermoedc-JUjK er toe zal overgaan dezen voor-verkoc/p weer stop ts zetten, daar dc vooriacien anders al te zeer zouden slinken. Dezer dagen werd ia één van de bladen gepubliceerd, dat een bekende scheepvaart- urrna te Rotterdam arm de Kijks&oieucnstri* butie een olxerte gedaan heelt van 40.UUC tons der beste Amciiimanseoe kolen per maand en dat deze olierte geweigerd is, om dat deze tinna nooit Koieu geïmporteerd neeit, Over de juistheid van deze mededeeimg helmenwij geen positieve gegevens kuauea venurjgeu. W el sprak men uus als vermoeden uit, uat üe Koüiuu dit aanbod van de hand ueeit moeten wijzen, omdat de voor de Ameri- Kaausuie' kolen gevraagde prijs exoroitant uoog was. Wanneer Nederland tegen üezeu noogen prijs kolen van Amerika Kocht, zou den üe overige buitealandschs leveiancicïs ^rmgeiaad, Duitschiand) eeazellden prys voor hun kolen bedingen. HULP AAN NOOUD-FIiAN KRIJTL Naar wij vernemen heeft het Nederianctsch. comité voor levensmiddelen voorziening van Noord-Eirankrijk "heeft Zaterdag weder ruim 500 ton suiker naar dit gebied verzonden. DiS is de tweede ravixaiiieenugstreui, die door de zorgen van genoemd comité ia den lcop de zer maand naar NoordrEranikrijk vertrek. KADEROPLEIDING LICHTING 1919. Door den inspecteur der infanterie is be paald, dat bij de onderdeelen, waarbij de ka deropleiding voor sergeant van den Maartploeg der lichting 1919 reeds begon nen, is of het voornemen bestaat die vóór 15 September e.k (tijdstip van aanvang der op leiding Juni-ploeg) te doen aanvangen, de opleiding niet behoeft te worden geschorst of uitgesteld. Voor eiken ploeg zal dus eens afzonderlijke opleiding worden gehouden. DE OPVOLGER VAN MINISTER RESIDENT VAN VOLLENHOVEN? De correspondent te Brussel van. tie N. R. Ct. seint: De „Libre Belgique" verneemt uit Paiijs, dat jhr Van Vredenburch, gezant van Neder land te Stockholm, tot opvolger vau minis ter-resident Van Vollenhoven te Brussel be noemd is. LUITENANTS BENOEMuT Bij K. B. zijn gerekend van 31 Juli be noemd tot tweede-luitenants: A. Bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, de cadetten R. B. en J. J. A. van de Lande, D'. R. A. van Langen, L. A. van Langen, L. A, van den Berge, C. G. J. Tee- rink, J. van, 't Riet, D. D. Vodegel, A. J. T. Boester, J. H. B. Jaspers, S. O. v. Doorn, J. L. M. van der Vinne, W. F. Pakner van den Broek, A. T. Smeets, jhr. O. H. Meijer, K. Landegent, G. J. van der Meolen, J. W. G. A. Hoedt, J. P. Li nek, T. O. K. Hagenaar en M. J. H. Bergamin. B. Bij het wapen der cav. van het Jeger in Ned.-Indië de cadet P. J. van der Willigen Gatsonides. O. .Bij 'het wapen der art. van het leger in Ned.-Indië de cadetten H. D. J. Kroger, G. J. Derks, J. B. Kieijer, G. P. Eijken, M. F. Stenger, J. W. S. van Kak urn, W. C. Groen en W. Hubenet. D. Bij het wapen der Genie van het leger in Ned.-Indië de cadetten W. A. Zeilmans van Emmichoven, J. N. H. Timmermans en J. Madarasz. Bij K. B. zijn gerekend van 31 Juli 1819 benoemd tot tweede-luiteifant: A. Bij het wapen der inf. bij het 1ste rag. de cadetten K. F. Puffins en L. J. M. Defize; hij het 2de reg, de cadet G. F. C. D. de Jonge; bij 'het 3de reg. de cadet A. F. J. Fenders; bij het 12 reg. de cadetten O. W. J. Bruens en D. H. Hemmesbij het 17 de reg. de cadet jhr. A. R. G. M. J. van den Eei-oh van Heemstede; bij het 21 reg. de cadetten H. A. Verkuyl, J. K. van Frehn en A. H. Zeldenrijk B. Bij het wapen der cev., bij hat Is rsg. huz., de cadet O. 0. Hassslmsnjbij het 2de reg huz. de cadet G. F. Immink; bij hut 3de rog. huz. de cadet jhr. G. H. A. vau Kin-

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1