schot; fcfl bel rsg. ïru*. de cndfetten W. Kistea ssRRE F. Hassalman; C. Bij het '«apen dier art., bij het le règ. veld-art, de cadet J. Portheinej 'bij1 het Be reg. vaLd-art. die cadetten J. Boedb en W. J. Proper; bij het 4de ieg. réMhaxt. de cadetten 0. J. Sieraema, W. T. Oairp, IX A. van Deur en en W. B. Laarhnie; bi] het korp» rijden de art. de cadet J. B. Knight; ibij het late rog. veét-vrt de cadetten J. B. 7. Koersd- asan, E. A. Eniklaor ea J. J. Pdoten»; bij het 1de rog. vesting-art. de cadetten J. L. M. dö Sdvaux en A. Banetta; bij het 8 de reg. vesting-art. de cadiet J. O. Eolk, bij het 4de reg. vest.-art. de cadetten L. 0. Korevaar, F. W. J. M. Petere, J. A van Boven en G. O. Bouoli; bij het korps paniserfort-art, de cadet Bi A Luitwieler D. Bij het wapen der genie, bij het reg. genietroepen, de cadetten L. P. Liera, J. D. Backer, A. N. van Mill, J. L. Doornbos en G. van Houweningen. rlllt'ilL't! Cll«.s HET KAMP TE OLDE^IBROEK. Het onderzoek der wapenen in het kamp van Oldenbroek geschiedde op last van den wachtmeester der marechaussée's. 's Avonds te voren was het geheele kamp ter teekening gebracht en 's morgens werd op een gegeven sein de barak groepsgewijze omsingeld. De soldaten bepaalden zich tot de bewaking, terwijl het onderzoek verricht werd door de marechaussée. Eenige mannen, bij wie dat noodig bleek, werden uitgekleed en op eeni ge vrouwen werd door de pleegzusters de zelfde maatregel toegepast. Dat er bij dit onderzoek slechts een twee tal dolken zijn te voorschijn gekomen, welke echter meer het karakter vpn sierwapenen hadden, bewijst ondertusschen niet, dat er geen wapenen in het kamp aanwezig zouden zijn. Men heeft reden om aan te nemen, dat er een groot aantal wapenen is verkocht, het geen ook hieruit valt ai te leiden, dat b.v. de twee revolvers die Zotkow bij' zijn komst in het kamp aan zijn twee Russische vrienden toonde, ook nergens in het kamp zijn terugge vonden en een groote buidel paperassen, wel ke men wist dat het comité in het bezit had, ook op onnaspeurlijke wijze is verdwenen. Dit comité van vertrouwen regelt alle za ken in dezen communistischen staat in het klein. Het verdeelde onder de kampbewoners alles wat het van verschillende zijden krijgt, en dat is vrij veel. Zoo is nog Zondag een aankondiging gekomen, dat 33000 sigaretten en 90 kilo kaas in aantocht waren. De hee- ren van het comité vergeten zichzelf daarbij vooral niet. Zoo is het merkwaardig, dat een hunner in het bezit bleek van drie stel re- geeringskleeren, terwijl anderen, voorname lijk de Finnen, er bij de distributie van klee- ren, zeep en andere artikelen, zeer slecht bleken te zijn afgekomen. Ook Israëlieten ver- keeren in geen voordeelige positie en omge keerd zijn deze ook over het comité niet best te spreken. Dit onderling wantrouwen zal waar schijnlijk ten gevolge hebben, dat het wel niet tot gezamenlijk verzet zal komen. Persoonlijr xe aanslagen lijkei echte niet buitenge sloten. Het zijn voornamelijk de strenge mi litaire bewakingen, genomen door luitenant van den Briel, die het hoofd is de militairen, welke bij de kampbewoners kwaad bloed, hebben gezet Het naderen van den draad of het trekken eraan heeft tegenwoordig nog al gauw een schot ten gevolge en op hun wan deling naar Elburg worden de kampbewo ners door een escorte begeleid, dat hen ook bij het doen van inkoopen in de winkels met verlaat. DE RUSSEN1 TE GLDEBROEK. Naai verluidt zijn onlangs pogingen ge daan, de in de legerplaat® Oldebroék geïnter neerde Russische 'krijgsgevangenen naar 'hun land te dloen teruglkeeren. Dit bleëk evenwel onmogelijk, daar allen hunne papieren had den „verloren"; van sommige heeft men de identiteit nog steeds niet kunnen vaststel len. Intusschen worden sommige 'kampbewo ners huiswaarts geëxpedieerd'. Enkele Span jaarden en Polen zullen dezer dagen naar hun vaderland op transport woiden gesteld. DE MOORDAANSLAG TE DEVENTER. Gistermiddag is Zotkow met 'bekennen be gonnen. Er was geen ontkomen meer aan, de bewijzen waren overtuigd. „Sie wissen mir die Gesehichte so zu erzablen, als waren Sie selbst dabei gewesen", 'betuigde de verdachte den commissaris. Den juisten datum herinnerde hij zich niet meer, doch in den loop van Juli had' hij met Erawzow het kamp bij Oldebroek verlaten. Beiden hadden genoeg van Holland, en voor al van het prikkeldraad. Ze verlangden naar hun haardsteden. Té voet gaan bracht te veel bezwaren mee en daarvoor was de reis te lang. Doch Krawzow wist raad: onderweg zouden ze ergens wel een paar fietsen „vinden'Voor het geval van een aanhouding 'had Krawzow hem een revolver met patronen gegeven, die hij in Rotterdam gekocht 'had! Zelf had Krawzow er ook een. Eerst trokken zij te voet naar Elspeet, waar Krawzow het padvindersikamp 'binnen ging cm even later met twee fietsen en twee rug zakken terug te komen. Vervolgens verdween hij wter om nog een derde fiets te gaan ha len. Deze fiets zou, volgens de bewering van Zotkow, nog in de nabijheid van het padvin derskamp moeten liggen. Toen reden ze naar Deventer. Twee man nen hielden hen aan. E'én greep Krawzow beet en trok een revolver. Toen greep Z. zijn wapen en loste twee schoten, waarna hij weg rende. Krawzow heb ik niet meer gezien dien was hij in Deventer kwijtgeraakt, aldus ver telde Zotkow. Dit laatste is natuurlijk een onwaarheid, daar men vrijstellig weet, dat zij samen op één fiets zijn weggereden. Zöttolw heeft bekend den moordaanslag te Deventer te hebben gepleegd. Het staat thans vast, dat de daders van den moordaanslag te Deventer ook den dief stal hebben gepleegd in het kamp van de Tielsche padvinders te Elspeet, aldus een schrijven uit Tiel aan het N. v. d. D. Zeer kon nadat het bericht van den aanslag in de pers was verspreid, ontving de commisaris van politie te Deventer een telegram van iemand uit Tiel, waarin deze vroeg of de moordaanslag misschien in verband kon staan met een inbraak, gepleegd in de acbaapskooi non het Tielsche Padvinders- kamp te Elspeet in den nacht van 30 op 31 Juli. in den door een der daders weggewor pen rugzak vond men een zakdoek, waarop een naam stond en de plaatsaanduiding „Eek en Wiel" Alle voorwerpen in den rugzak bleken ontvreemd uit het Padvinderskamp, en ook het "door een der Russen achtergelaten rijwiel werd herkend al» uit het kamp afkom stig. 1 iet mag een geluk heeten, dat in den nacht van 30 op 31 Juli in het Tielsche Padvinders- kamp de wacht met was uitgezet, daar er an ders wellicht slachtoffers waren gevallen, door de met geladen revolvers gewapende Russen. CONGRES VAN DE S. P. Onder voorzitterschap van den heer H. Kolthek, lid van de tweede Kamer, hieki de socialistische Partij ji. Zondag een huis houdelijk congres m een der zalen van „ue Kroon te Amsterdam. Van de 17 aldeelingen der partij, waren er ió vertegenwoordigd door 23 afgevaar digden. Het Partij bestuur van de S. P. was geüeel aanwezig op een lid na. Als gast was aanwezig de heer J. de Veen, lid van den gemeenteraad te tnküuizeu, die vrijwel op hetzelfde standpunt staat als de S. P. Het voornaamste doel van dit congres was de vaststelling van het Uemeenteprogram, nu de S. P. aanstonds door een 2ü-tal aigevaar- digden in een 12-tal gemeenteraden zal zijn vertegenwoordigd. Een door een voor dat doel beuoeuide commissie had een ontwerp- program ontworpen, dat ua uitvoerige Be sprekingen met enkele kleine wijzigingen niet aigemeene stemmen werd goedgekeurd. Buiten het Uemeenteprogram om weid de tactiek ten opzichte van de aanvaarding van directe en indirecte verantwoordelijkheid op dit oogenblik besproken. Na uitgebreide discussie, meende de over- groote meerderheid, dat de partij in het nui- dige tijdsgewricht geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden en dus noch wethouderszetel zal aanvaarden, noch medewerken aan de verkiezing van wethouuers. De afgevaardigden zullen daarentegen wel deelnemen «an de Raadscommissies, bedoeld in art. 54 van de Gemeentewet en daarin ook zitting nemen. Het aanbod van de Communistische Par tij, om samen één Nationaal Adviesbureau voor Kamer-, Raad- en Statenleden te vor men, door het toevoegen van een paar verte genwoordigers van de S. P. aan een bereids door de C. P. gesticht Adviesbureau, werd door'het Congres niet aanvaard. De S. P. zal een zelfstandig Bureau stichten, waarvan de voorbereiding werd opgedragen aan het Partij Bestuur. Het Partijbestuur kreeg volmacht van het congres om in zijn samenstelling de noodige wijzigingen te brengen om te geraken tot een betere arbeidsverdeling en versterking der propaganda. Het eerstvolgend algemeen congres der S. P. zal in den a:s. winter worden gehou den. DE EX-KEIZER. Volgens de „Temps'' is een speciale bericht gever van Hiavas naar Amerongen geweest en beeft .hij tot het verblijf van Wilhelm II kun nen doordringen. Bij beeft de zekerheid ge kregen, diat de exJkeizar nog niet ia geïnter viewd. „Alle beweerde verklaringen van Wilhelm II sedert het sluiten van den wapenstilstand", schrijft hij, „kunnen dan ook als zuiver ver zonnen worden. beschouwd, omdat, als de kei zer een of andere geautoriseerde verklaring zou hebben afgelegd, bij niet meer in Ame rongen zou zijn, noch ergens anders in Ne derland. Ik kan namelijk verzekeren, dat oen van de belangrijkste voorwaarden, waaronder de gastvrij beid aan W'iihelm H werd toege staan, deze was, dat hij gedurende zijn ver blijf in Nederland zou onthouden van eenige openlijke communicatie met die buitenwereld! En ik 'kan er, op grond' van stelligste ver zekeringen, aan toevoegen, dat de ex-keizer dit consigne nog niet overtreden heeft". Volgen dan eenige bijzonderheden omtrent de dagindeeling van den vroegeren „Kriegs- herr": ,,'s Morgeun half staat Wilhelm II op en gaat dan dadelijk na het ontbijt houthakken. Dit duurt tot den middag. Van twee tot vier wandeling door het park. Daarna geeft een kamerheer hem en overzicht van de bladen en uittreksels uit de correspondentie, die, naar het schijnt, onder censuur staat van den com misaris der Koninging in die provincie. Na het diner wordt er geconverseerd en soms kamermuziek gemaakt. Om elf uur gaat de ex-keizer te 'bed. „De geruchten, die in het buitenland om trent zijn gezondheid de ronde doen, zijn ab soluut verzonnen. Het is bijv. niet waar, dat de ex-keizer neur asthenie us is. Hij ziet er, oud uit, maar dat komt in hoofdzaak door den baard, dien hij lang heeft laten groeien hij hoeft zich sedert 7 December niet meer laten scheren en die wit als sneeuw is. „Hij .geeft den indruk van een stil menseh zonder ongerustheid1. Inderdaad' ie hij over tuigd, diat niet alleen geen uitlevering zal plaats hebben, maar dat die ook niet zal aan gevraagd worden. „Dat is ten overvloede ook de meening van alle Nederlanders, n.l. dat de uitlevering niet zal plaats hebben. Zij verklaren erstens, dat de Geallieerden de aanvraag daartoe niet zullen kunnen doen voordat het vredesver drag' is geratificeerd, maar zij gelooven ook, dat zelfs dan nog de Geallieerden niets zullen wagen. De publieke meening in Nederland zal zich, voor het overgroote deel, verzetten tegen de uitvoering van dezen maatregel en diat niet zoozeer uit sympathie voor den schuldige dan wel uit nationalen trots en on- afhankelijkheidlsgevoel." INBRAAK. Zondag is te den Haag een belangrijke in braak gepleegd in het perceel Alqander- straait 17, toebehoorende aan mevrouw de wed. Goekoop. Dit perceel was, wegens uit- stedigheid dezer dame. onbewoond, doch 's-nachts verbleef er een bewaker die overdag ook wel eens een kijkje kwam nemen. Het blijkt nu dat Zondagmorgen tusschen 7 en 8 uur één of meer inbrekers zich toegang heb ben verschaft tot de achterzijde van het huis, waar een kelderraam ligt. Daar hebben zij de rolluiken weggebroken en het gaas, dat vwr het rexaa was gespannen weggeknipt. Toen zij zoover waren, hebben de heeren hun operaties gestaakt. Nadat evenwel den daarop volgenden (Zondag)morgen de bewaker het perceel had verlaten hebben de inbrekers zich door den 's-nachts gemaakten weg toegang tot het huis verschaft. Het werd geheel door hen doorzocht; kasten w.o.. de brandkast wer den opengeborken, zelfs de bedden haalden zij om. Het schijnt dat een belangrijke hoe veelheid geld. gouden en zilveren voorwerpen e.a. door de dieven is meegenomen. Men heeft de juiste waarde van het vermiste nog niet kunnen vaststellen, wegens de afwezigheid der eigenares. In het perceel zijn inbrekers- werktuigen achtergelaten. De justititeele poli tie uit de 7e sectie heeft onmiddellijk een on derzoek ingesteld en meent reeds een spoor te hebben gevonden. Als protest tegen een te Deventer te houden dankfeest op 30 en 31 Aug. en 1 en 2 Sept. heeft het revolutionnair socialistisch comité besloten op die dagen feestelijkheden te organiseeren. HOLLANDSCHE ONDERNEMINGS GEEST. Indertijd, toen de stoomvaartmaatschappij en zoo goed als geen schepen op Indië lieten varen, wezen wij er, naar aanleiding van het torpedeeren van het zeilschip „Albertine Beatrice", op, dat een der grootste Ainster- damsche firma's de energie bezat om van de ouderwetsche zeilvaart gebruik te maken. Nadat de „Albertine Beatrice verongelukt wa3, werd een tweede zeilschip door "dezelfde - firma bevracht. Het verliet in Juli 1917 Java en moest, gedwongen door een orkaan, eeue noodhaven binnenioopen. Ontzaglijke moei lijkheden deden zich voor, maar in Decem ber 1918 zeide „De Nest" dan toch weder uit de noodhaven en kwam te Amsterdam bin nen einde der maand Mei, dus na eene reis van bijna 2 jaar. Inmiddels zijn sedert het tot standkomen van den wapenstilstand verschillende stoom schepen van Java vertrokken, maar het ge brek aan laadruimte doet zich bij de expor teurs nog steeds geducht gevoelen; en zoo zien we thans aan de IJkade alhier eed ja- pansch stoomschip de Joshida Maru liggen met een gemengde lading Koloniale produc ten en daarnaast de Tamatsu Maru, met eene volle lading tabak. De lading van eerstge noemd stoomschip werd geëxporteerd doof de zelfde firma, die de zeilschepen in de vaart bracht. Het is de eerste maal, dat een stoom schip met een gemengde lading van Java door één exporteur beladen, aan de kade te Amsterdam 'vastmeert. (Hbl.) •MONUMENT VOOR MAJOOR THOMSON. Het comité tot huldiging der nagedachte nis van wijlen majoor Thom&on deelt mede: Tn Juli 1914 vormde zich te Gironingen, het garnizoen, waar majoor Thomson het laatst in Nederiandschen dienst was, vóör zijn ver trek naar Albanië, een militair comité tot huldiging der nagedachtenis van dien hoofd officier, die op zoo' eervolle en heldhaftige wijze de natie en het leger aldaar vertegen woordigde en helaiaa zijn kostbaar 'leven daar moest eindigen. Door de plotselinge mobilisatie in dat jaar, moesten de reeds aangevangen werkzaamhe den door d'at comité worden stop gezet. Toch kwamen in den loop Van 1014 bij dra gen in van 'het geheele leger en van niet-mili- tairen voor een monument, 't welk dat comi té dacht op te richten in oef voor de kazerne aldaar. Thans zijn de resultaten van den arbeid van dit comité gereed en zal de onthulling van het monument op 18 Augustus' a.s. in te genwoordigheid van verschillende militaire- en burgerlijke autorit,.iten plaats vind'en. Het gedenkteeken, be&taat uit een borst beeld van 'brons, tor hoogte van 1 .Meter, ge plaatst op een voetstuk van Noorseh graniet ter hoogte van 2 Meter, wordt geplaatst in een hiervoor aangelegd rosarium voor de ka zerne aan den Heereweg. Dank zij den geheel belangioozen arbeid van den 'bekenden beeldhouwer August Eali&e te Wageningen, ko nhet comité met 'beperkte geldmiddelen een kunstvol geheel' tot stand brengen. DE SANATORIUMDAG TE SOESTERBERG. De feestelijkheden, georganiseerd op 6 Augustus ji. door den Werkiiedenbond bij de Luchtvaartafdeeling, ten bate van het Sa natoriumfonds van „Ons Belang", hebben na aftrek der onkosten, opgebracht een som van 4500. Naar schatting hebben 50.000 men- schen de feestelijkheden bezocht. De trekking der tombola en de gecostumeer- de wielerwedstrijd zullen op een nader te be palen dag plaats hebben. INGETROKKEN VERLOF OP 21 JULI. Het lid van den Gemeenteraad te 's-Gra- venhage, de heer L. Buurman, heeft een voor stel ingediend om den Raad als zijn oordeel te doen uitspreken, dat het verlof, gevraagd door een aantal gemeentewerklieden op 21 Juli j.l. niet had behooren te worden inge trokken en B. en W. te verzoeken in het ver volg na te laten zich-te mengeu in de redenen, diei tot verlof-aanvragen leiden. DE MINISTER VAN LANDBOUW NAAR ZEELAND. De minister van Landbouw, de heer van IJsselsteyn, heeft Vrijdag vergezeld van den heer Van der Koogh, regeeringscommissaris voor Zuid-Holland en de heeren Spanjaard en v. d. Biesen, resp. adviseur en directeur van het Rijkskantoor voor aardappelen en aardappelverwerking, per auto een bezoek ge bracht aan Goeree en Overflakkee, teneinde zich op de hdogte te stellen van den stand der gewassen, speciaal van de aardappelen. VOSSENBESSEN (PREISSELBEEREN.) Bij den Centralen Gezondheidsraad is de mededeeling ontvangen, dat in verschillende gemeenten op het oogenblik op ruime schaal onrijpe Vossenbessen (zgn. Preisselbeeren) woixlen verzameld en aan opkoopers van de hand gedaan. Naar bericht wordt zou het gebruik dezer bessen, zoowel de pasgeplukte groene vruch ten, als die welke bewaard worden totdat zij rood zijn, voor de gezondheid schadelijk zijn, en mef name maag- en darmstoomissen ver oorzaken, een ervaring ook blijkbaar in het buitenland opgedaan. De Raad beril van deze üRChsteritug keu nis gegeven aan enkele burgemeesters van ge meenten waar deze Vossenbessen verzameld worden en daarbij in overweging gegeven, üet verzamelen en verhandelen van de onrijpe Vossenbessen zooveel mogelijk te beletten of tegen het gebruik er van te waarschuwen. BIOSCOOP EN ONZEDELIJKHEID. In de raadsvergadering te Monnikendam kwam aan de orde een adres van het raadslid Joh. Oosterbaan, houdende verzoek om het gedeelte gemeentegrond, waarop de barak van het Witte Kruis, in erfpacht te mogen hebben. De voorzitter deelde mede, dat de heer Oosterbaan, die eigenaar van de barak is geworden, dit gebouw wil inrichten voor bioscoop. De heer Oosterbaan deelde mede, dat hij; tot dit plan was gekomen, omdat in de gemeente geen gelegenheid voor amusement is en op deze wijze daar nu in kan worden voorziend Het is de bedoeling van adressant om steeds goede films te vertoonen en de burgerij in ed gelegenheid te stellen, deze voor weinig geld te kunnen gien. Eenige raadsleden verklaarden zich tegen 't verzoek, omdat zij van meening zijn, dat de bioscoop de onzedelijkheid zoozeer bevordert, waar voor gewaakt dient te worden. Een der leden meende dat, waar in dit geval de boscoop bui ten de bebouwde kom van de gemeente kwam te staan, dit bij het uitgaan ook aanleiding tot onzedelijkheid zou geven. De voorzitter merkte nog op, dat de bios coop vaak nuttig werk doet en dat toch op de te vertoonen films toezicht kan worden gehou den, ook bij het uitgaan van de bioscoop. De gemeenteraad besloot echter bij meer derheid van stemmen, afwijzend op het ver zoek te beschikken, op grond dat de bioscoop de onzedelijkheid in het Zuiderzeestadje zou bevorderen. DE PRIMULA-SOEPTABLETTEN. Men verzoekt ons het volgende te plaat sen: Hollandsche degelijkheid wordt altijd zoo geprezen, dat het geen kwaad kan, als we hier eens een minder goede zijde van die deugd willen bespreken. Wanneer onze huisvrouwen soep koken, dan bereiden ze meestal een zoo krachtige en dik ke soep, dat men, na gebruik van één bord, van de andere gerechten weinig meer kan ne men. Nu is dit wel te verklaren. De bereiding van een soep toch, hetzij met groenten, erwten, boonen, vermicelli of rijst, vereischt eern omslachtigen, tijdroovenden ar beid. En is zoo'n soep gereed, dan ziet de vrouw des huizes natuurlijk gaarne, dat er van genoten wordt in verhouding tot de moei te, die ze er aan besteedde. Eu zoo beant woordt de soep, die oorspronkelijk bestemd was, om aan het begin van den maaltijd een eetlustopwekkend gerecht te zijn, in het ge heel niet aan haar doel. Daarom zij hier de aandacht gevestigd op de bekende P r i m u 1 a-soeptabletten. Deze zijn namelijk zeer licht verteerbaar, smakelijk en voedzaam en toch niet zoo zwaar, dat ze den verderen eetlust benemen. De bereiding is hoogst eenvoudig en gemakkelijk. Ze ver eischt slechts een kooktijd van tien tot vijf tien minuten (al naar gelang de soort) het geen een besparing van tijd en brandstof is. Daar ze tenslotte in meer dan 20 soorten verkrijgbaar zijn, wordt aan ieders persoon lijken ruimschoots voldaan. ZONDERLINGE VONDST. Zaterdagmorgen werd door iemand uit Enschedé nabij de Ijsbaan te Lonneker een zonderlinge, vondst gedaan, bestaande uit eenige vrouwen kleeren en gedeelten van an dere met bloed besmeurde kleedingstukken. De politie, die hiervan in kennis werd ge steld nam het gevondene in beslag. Behalve het" genoemde werd op dezelfde plaats nog fevonden een pak minnebrieven, een boter- ambordje, eenige tafelmessen, vorken en le peltjes en aan de andere rijde der Ijsbaan een paar dameshandschoenen en kousen. De Lonneker politie heeft het onderzoek ter hand genomen, hoewel niet aan etnig misdrijf wordt gedacht. DE ROEISPAAN VAN DEN JOLLE- MAN. Eerste tooneel. Het gebeurde op de Ring- kade te Watergraafsmeer, waar een joileman de luie voetgangers overzet naar de Trans- vaalkade. Het is half vier Zondagmiddag en de Ringdijksche jeugd heeft kans gezien een roeispaan van den joileman te kapen en is daarmede in een bootje aan het spelevaren. De joileman in zijn bootje er op af. De kinderen beducht voor den grooten sterken ke rel, schreeuwen luid. Tweede tooneel. Moeders die hun kinderen buiten spelende weten, schieten toe. Een vrouw springt in zijn boot, grijpt joileman vast en wipt hem met kenau's kracht over boord. Derde tooneel. De volksoploop is grooter geworden. Ook mannen zijn toegeloopen. De joileman is naar den kant gekrabbeld, springt in zijn boot en... wipt de vrouw over den rand. Proestend vindt ook zij den kant. Het vierde tooneel speelt op den walle- kant. De joileman is in gevecht met mannen "en vrouwen. Het is een kluwen dat over den dijk rolt. Dan verspreiden allen zich. Einde. („Volk.") GOEDGEKEURDE HENGSTEN. De Min. van Landbouw heeft bepaald, dat de hengsten, die krachtens de bepalingen van de Paardenwet 1918 (Stbl. 419) zijn goedge keurd, voorzien zullen worden van een brand merk, dat indien de goedkeuring is geschied door eene Rijkscommissie, zal bestaan uit de letter N, aan te brengen op den linkervoor hoef 1 Yt centimeter onder den kroonrand. DU KWESTIE-PLET TE APELDOORN. Gistermiddag werd eene samenspreking ge houden tusschen het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratisch en Bond' en het be stuur der afdeeling Apeldoorn ten einde de kwestie-Plet tot oplossing te brengen. Bij de besprekingen, waarvan oo'k de heer Plet gedeeltelijk deelnam, was het hoofdbe stuur vertegenwoordigd door Mir Limburg en den 'heer Oud. Omtrent het resultaat der besprekingen is nog niets bekend. WAARSCHUWING TEGEN HET GEBRUIK VAN BLOEMBOLLE NMEEL. In de „R. K. Middenstander" kwaon on- sneu «ttv'ürte.uthfe vwr «mb den werd prima Hyacintenmeel en Narcissen- meel resp. geschikt voor menschel ijk gebruik en voor de industrie. In het Maandblad van Juli 1018 op bi». 249 heeft de Centrale Gezondheidsraad eene waarschuwing doen opnemen betreffende het gebruik van bloembol'lenmeöl voor mensehe- lij'k gebruik, die als volgt luidde: „Het ie aan den Centralen Gesoacfhsidis raad bekend, dat tegenwoordig allerlei soor ten 'bloembollen voor de bereiding van le vens- en genotmiddelen worden gebruikt. Onder de bloembollen moeten voornamelijk de narcissen als zeer schadelijk voor de ge zondheid worden beschouwd'. Daarom 'be hooren bloembollen slechts dam voor de be reiding van levens- en genotmiddelen ge bruikt te worden, wanneer door een onder zoek met zökerhoid vastgesteld is, dat daar onder geen schadelijke narcissen voorkomen. „Dit is te meer van 'belang omdat het aan- toonen vam narcissen in 'bloembollen wan neer deze gedroogd', vermalen of gebrand zijn, zeer moeilijk en dikwijls onmogelijk is." Hoewel deze waarschuwing zich richt te gen gebruik van narcissenmeel voor men- schelijk voedsel en in bovenbedoelde adverten tie van dit meel slechts spra'ke is in verband met industrieële doeleinden, acht de Raad het gewenscht zijne waarschuwing nogmaals in herinnering te 'brengen. EEN PROTEST VAN DEN MAASTRICHTSCHEN GEMEENTE RAAD. De gemeenteraad van Maastricht heeft aau het Belgische blad De Soir het volgende schrijven gericht naar aanleiding van de ar tikelen van Jules Destree; medewerker van dat blad De ondergeteekenden, allen leden van den gemeenteraad van Maastricht, kennis geno men hebbend van het artikel in uw blad, waarin de heer Jules Destrée mededeelt, dat de leden van dien raad pro-Belgisch en an- nexionistiscli zijn, hechten er aan te verkla ren, dat zij den heer Destrée niet gezien heb ben bij zijn enquêtes in hun stad, dat zij hem niet gesproken hebben en dat zijn bewerin gen onwaar en leugeachtig zijn. Zij protesteeren uit alle kracht tegen al les, wat de heer Destrée zich veroorloofd heeft over hen te schrijven. Zijn berichten zijn slechts zuivere fantasie en lage insinuaties. De antii-annexionnistische motie, door den gemeenteraad van Maastricht aangenomen met algemeene stemmen op nna, blijft nog en voor altijd de besliste meening en het on veranderlijke gevoelen van zijn leden vertol ken. De actie, ondernomen door den heer Destrée en enkele andere Belgen versterkt en kel hun gevoelens. Maastricht, 28 Juli 1919. (w.g.) F. Janssen, J. Duijssens, J. Brounts, A. Hagdom, H. Hardy, R. Nafszger, Jos. Pieters, J. Koebben, J. J. A. Rochette, Wijf- felman, J. Reijnards. J. B. Klijnen, A. Knols, H. Houx, J. Schoonbrood, Joh. Bux, H. Bae- ten, N. van Banning, A. Olterdi^sen, Ernest Hollman, M. G Marres, S. H. J. Schaepkens van Riempst. GESCHAAKT. Een twintigjarig meisje, te Nijmegen dat d'oor haar stiefvader het hof werd! gemaakt en zich daarvan afkeerlg 'betoonde, werd daar om ernstig mishandeld en dlagen lang in een kaan er opgesloten gehouden. Vrijdagmorgen is zij door een j'ongmensch, voor wien zij lief- de had opgevat, per auto ontvoerd'. De vlucht had omstreeks negen uur plaats. E'erst in den namiddag bemerkte de stiefvader hare ver dwijning.-De schuilplaats van het meisje is niet bekend. NATIONALE LANDDAG TE MIDDACHTEN. Op 13 Augustus a.s. zal door de vereeni- ging „Pro Rege" een nationale landdag ge houden worden te Middachten. Voor zoover de dienst dit toelaat moeten op bevel van den opperbevelhebber alle militairen uit alle garnizoenen, ook, die der inrichtingen voor militair onderwijs', in de gelegenheid' worden gesteld, dien landdag bij te wonen. Aan den commandant van het 8ste regi ment infanterie te Arnhem is opgedragen, aan alle deelnemers op het terrein een war men maaltijd te verstrekken, terwijl het mu ziekkorps van dat regiment belangeloos ter beschikking wordt gesteld van het hoofdbe stuur dier vereeniging. BETROUWBARE BURGERWACHT. Te Almkerk (N.-B.) werd dezer dagen een der -leden van de burgerwacht geverbaliseerd wegens bet stelen van hout van militaire wer ken. De man was speciaal aangewezen om 's nachts op dieven en stroopers te letten. DE „PATRIA." Het nieuwe passagiersschip van den Rot- terd. Lloyd, de „Patria", 'heeft de eerste reis naar lnsulinde aangevangen. Alle plaatsen op het prachtig dübbelschroef turbineschip waren verkocht. Behalve een detachement suppletie voor het Indische leger waren meer da «300 passagiers aan boord. De „Patria" is naar Port-Said vertrokken, zonder eenige tusschenhaven aan te doen en zal van daar naar Java gaan. BEZOEK VAN AMERIKANEN. Maandagmiddag werd door een gezelschap Amerikaansche heeren een bezoek gebracht aan den Haarlemmermeerpolder. Het gezel schap was vergezeld van den heer van Vol lenhoven, directeur van de Nederlandsche Bank te Timsterdam en werd rondgeleid door den heer Knaap, wethouder dezer gemeente en voorzitter van den Boerenbond. Achtereen volgens werde nbezichtigd de boerderijen van de heeren J. en Chr. Biesheuvel aan den Slo- terweg en de Cruquiusboerderij van Mevr. Crommelin. Het gezelschap toonde zijn ingenomenheid met den stand der landbouwgewassen, de paardenstoeterijen en den keurigen veestapel, aauwezig op de genoemde hoeven. Ook wera nog een bezoek gebracht aan het stoomgemaal „De Cruquius Door een der heeren werden verschillende photographische opnamen genomen. Het gezelschap, dat te half drie per auto arriveerde, vertrofc om vijf uur weer naar j Bloemendaal, om heden een bezoek te bren- gen aan het noordelijk deel dezer pro vincis en .aan het Westland.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2