DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VRIJDAG 15 AUGUSTUS. Ruiteulandsch overzicht. ~No. 191 d« nummir De«taat on 2 b!»d«n,- Honderü een en twintigste Jaargang 1919 Dezo Coucant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs b{| vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.35, franco door het ge- heelo Kijk f 1,90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. Bfl groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. Buitenland. overal verkrijgbaar. UP* i i 11•iinriiii v 11 aaaagjiftg1 Telefoonnummer 3. Uit Parijs komt het bericht, dat de Roe- meensehe delegatie ter vredesconferentie wel zoo vriendelijk ia geweest aan het secretariaat van de vredesconferentie den tekst te doen toekomen van het antwoord der Roemeen- «clie egccrlng op de nota van de Entente. Het document is In tegemoetkomende ter men vervat en de opperste raad der geallieer den heeft er reeds over beraadslaagd. Di stemming blijkt nog steeds gunstig voor Roemenie te zijn, al zal dit meer zijn oorzaak vinden in de noodzakelijkheid met de feiten rekening tc houden dan wel omdat men liet verblijf der Roemenen te Hongarije van harte toejuicht. In allen gevatle heeft de opperste raad den geallieerden generaals, die hem te Boeda-Pest vertegenwoordigen, laten weten, dat zij niet bevoegd zijn om nan het Roemeenwbe leger bi velen te geven, daar de raad deze bevoegd heid aan zich wil houden. De generaals mogen wei de boodschappen in ontvangst nemen die aartshertog Jpzef hun zendt, maar zij mogen niets ondeme- rnan waaruit een erkenning van zijn regee ring door den raad zou kunnen voortvloeien. Daaruit blijkt wel, dat de Entente het over haaf. houding tegenover Hongarije nog niet eens is en dat zij blijkbaar dm loop van zaken wenscht af tc wachten. Aartihertag Jozef, thans, ondanks de pro testen aan den oppersten geallieerden raad van du Tsjecho Slowakiache delegatie, tot re gent benoemd, heeft, zooals wij reeds mede deelden, Lovassy tot kabinetsformateur aan gewezen. Diens werk schijnt buitengewoon moeilijk en hij is er dan ook nog niet in geslaagd een ministerie te vormen, volgens een telegram uit Weeneu zou Lovassy zelfs geweigerd hebben, minister-president te worden, omdat hij met de samenstelling van het kabinét niet tevreden is. Aartshertog jozef wil cenige socialisten in zijn kabinet opnemen, maar oe sociaal-dcmo- cratcu wenschen eerst de zekerheid, dat de republlkeinsclie staatsvorm bewaard blijft. De arbeiders zouden oen kabinet-Andraa- ey voorstellen. Op een te Bocdn-Pcst gehouden congres heeft de leider der Hongaarsche boeren ver zekerd, dat de stemming in de provincie mo narchistisch is. De vergadering nam een mo tie aan, waarin zij alleen aan de burgerlijke partijleider» liet recht geeft over den toe- Komstigen staatsvorm van Hongarije te be slissen. Teckcnend voor den loop van zaken, die D.« er en meer op mi wijken naar de monar- i hi© wijst, is zeker, dat aartshertog Jozef hen opperbevelhebber van de revolutionnaire i' i rnrep,coring van Szegcdin tot oppetbevel- hebbcr van het geheelc Hongaarsche leger benoemd heeft cn zich daardoor van net Szegediner officierenkorps als een soort lijf- ege garde verzekerd heeft. Opmerkelijk is' ook een uitlating Ncue Freie Presse, die het verdacht van dc vindt, dat men iu Bocda-Pest de bijeen te roepen natio nale vergadering over den tockomstigen staatsvorm wil laten beslissen, waar beide Hulzen van liet parlement zich reeds in be hoorlijken vorm voor de republiek hebben uitgesproken. Waarom, zoo vraagt het blad, wil mm daarop terugkomen? En het geeft zelf het antwoord reeds: om dat men de monarchie wenscht. Want slechts de ontevredenheid met het eerst beslotene kan naar een nieuwe stem ming doen verlangen. Erzberger heeft in de Nationale Vergade ring een overzicht van den financieelen toe stand van Duitschland gegeven, dat begrij pelijkerwijze niet bijzonder rooskleurig is. Allereerst moet de vlottende schuld wor den gedelgd of verminderd. Dit was vroeger, toen zij 1 milliard bedroeg, reeds moeilijk, maar vereischt thans buitengewone zorg, nu zij niet minder dan 76 milliard is. Gedwon gen leeningen moeten, volgens Erzberger, zooveel mogelijk vermeden worden. Voor de 90 milliard oorlogsleening behoeft de regee ring slechts rente te betalen. De minister waarschuwde tegen de belastingvlucht, waar tegen men ejjenwel strenge maatregelen zal aenien. Het is begrijpelijk, dat, nu er per jaar 25 milliard aan belastingen moet betaald wor den, velen er ernstig over denken hun vader land den rug toe te keeren, maar men kan het der regeering gerust overlaten, zulke maalre- gelcn te treffen, dat geen Duitscher aan de verplichting ontkomt, financieel tot leniging der schuld te moeten bijdragen. Een heffing in eens zal den Duitschers wel doen beseffen, dat een oorlog als thans ach ter ons ligt, een kostbare geschiedenis is. Overigens blijkt men ook in Duitschland nog aan vele oude vormen te hechten. andaar dat men, zooals wij gisteren a meldden, den minister-president weer .kanselier, de Nationale Vergadering i" Rijksdag en de Statencommissie weer •csraad zal doen hceten. LEVENSMIDDELENOPSTOOTJES TE PARIJS. De openbare mecuing en de regeering zijn niet zonder bezorgdheid over dc opstootjes in de hallen en in verschillende wijken van Parijs. De verbruikersbonden gaan voort de prijzen tc controleeren. De regecring maant de bevolking tot kalmte aan en iioopt de prij zen van levensmiddelen in de Vilgrain-baiak- ken te kunnen verlagen. De toestand blijft zeer gespannen. REOEERING EN AMBTENAREN IN BELOIë. Het syndicaat van liet spoorwegpersoneel heeft aan de Fransche, Nedcrlandsche en Luxcinburgsche organisaties van spoorweg personeel liet verzoek gericht haar aldeelm- gen de noodigc instructies te geven om te zorgen, dat de treinen niet de grenzen van hun spoorwegnet overschrijden in geval van staking der Belgische spoorwegbeambten. Dc commissie voor de vakbelangen uit de arbeiderspartij heeft zich ter beschikking van het nationaal vakverbond gesteld om dit te helpen zorgen, dat de gerechtvaardigde eischen van de ambtenaren binnen den be loofden termijn verwezenlijkt zullen worden. De nationale boud van spoorwegpersoneel cu ambtenaren van ministeries blijft bij zijn wil oin een staking af te kondigen, in de mededeeling van den bond heet het: Een sta kingscomité van 5 leden is voortdurend bij een in het lokaai van elke sectie. De staking moet in elk geval streng een vakvereemgings- en een economisch karakter behouden Er moeten maatregelen getroffen worden om alle pogingen van sabotage, vernieling, dief stal enz te voorkomen. Het personeel van de treinen, die onder weg zijn op het uur, dat voor het uitbreken van de staking bepaald zal worden, zal zijn taak blijven vervullen tot aan de aankomst ter bestemming of aan het dépót. Degenen, die aan de wagen, in de wachthuisjes, in de remises en dépots wer ken, zullen op hun post blijven tot 6 uur 's morgens, indien de dienst dat eischt. De baanwachters en degenen, die draaibruggen bedienen, zullen op hun post blijven. De wis- selhuizen zullen bewaakt worden. Ten slotte zal elke sectie het strikt noodzakelijke perso neel voor de militaire ravitailleertrcinen ter beschikking van de bevoegde autoriteiten stellen. Op de bijeenkomst in het Maison du Peu- plc van de vakvcreenigingscommissie, waar bij tegenwoordig waren twee gedelegeerden vau de nationale vereeniging van het perso neel van de spoorwegen, van de post, tele graaf, telefoon en van de marine, en de drie socialistische ministers, is een motie aange nomen, waarin gezegd wordt: De verklaring van den minister-president, in tegenwoordig heid van den president van de Kamer, en stilzwijgend goedgekeurd door het geheele parlement, maakt een duidelijke verbintenis uit om vóór 1 October te komen tot invoe ring van den nieuwen loonstandaard, die uit gewerkt zal worden met de medewerking van gedelegeerden van het personeel van alle de partementen. VALSCHE BANKBILJETTEN IN DUITSCHLAND. In Duitschland waren sedert eenigen tijd op groote schaal valsche biljetten van 50 mark in omloop gebracht. Bij de Rijksbank werd daarom een speciale afdeeling voor valsch geld ingesteld, die in de eerste twee weken van haar bestaan elf van de uitgevers der valsche biljetten wist te arresteeren. Thans is het gelukt, ook de vervaardigers ge vangen te nemen. De steendrukker Triess maakte biljetten 's nachts met een aantal hel pers. Het valsche papier werd voor dertig mark per stuk aan medeplichtigen verkocht, die het dan in het verkeer brachten. De ver- valsching geschiedde op groote schaal. Enke le schuldigen hadden voor 60.000 mark in omloop gebracht. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. Men seint uit Rome aan de „Temps": Tij dens de laatste zitting van de Kamercommis sie, belast met het onderzoek van het verdrag van Versailles, werd door den afgevaardigde Stappatto, behoorende tot de juridische fa culteit van de Hooge School van Padua, een rede gehouden tegen het in staat van be schuldiging stellen des Keizers. De rede is de moeite waard om er de aan dacht op te vestigen om enkele nieuwe en origineele kanten, die Stappatto aan de zaak ontdekt. Hij zeide o. a.: „Ik wensch in geen enkel opzicht den Keizer, wiens handel wijze zonder twijfel een veroordeeling waard is, te verdedigen, maar ik heb in den boezem der commissie beweerd, dat de procedure te gen den Keizer eed vergissing is van een po litiek standpunt beschouwd. Men zou kun nen overwegen of de overwinnende mogend heden de middelen bezitten om maatregelen voor de eigen veiligheid te nemen cn oi de Keizer in dit verband moet worden be schouwd als een gevaar voor da rust van da wereld, maar hoe kan men spreken van een strafprocedure over persoonlijke verantwoor delijkheid van een souverein, zonder daarbij rekening te houden met de grondregelen, volgens wélke zijn natie bestuurd werd, met de werkzaamheid van zijn verschillende kabi netten en met de geestesgesteldheid en den wil van zijn volk? Is hij enkel en alleen de oorzaak van den oorlog of is hij dit slechts in zooverre als hij de uitvoerder van den volkswil geweest is? En, aan den anderen kant, hoe kan men een politiek strafproces over een oorlogs delict voeren, waar het voor een juiste Se- oordccling der feiten noodig zou zijn de beschikking te hebben over de bescheiden van alle, neutrale, vijandelijke en verbon den, kanselarijen van Europa? Men moet ook het zuiver juridische stand punt niet uit het oog verhezen. Van het oogenblik af, dat men, volgens het verdrag van Versailles, hier een delict in den eigen lijken zin des woord3 en een strafmogelijk- heid ziet, is het aangenomen systeem een ab surditeit, want: le. kan niemand gestraft worden voor een daad, die op het oogenblik dat deze bedre ven werd, nog géén delict vormde; 2e. is het de vraag of de geallieerde en ge associeerde mogendheden de bevoegdheid hadden aldus te handelen. Hebben zij zich opgeworpen als wetgevende macht om een strafrecht op te stellen voor verwonncnen?; 3e. kan men niet aanvaarden een delict, dat wel geschapen, maar niet omschreven zou zijn. En inderdaad, dit delict is niet om schreven met de termen „inbreuk op de inter nationale moraal" en „schending van ver dragen", nog ongerekend het feit, dat dc „in ternationale moraal" een elastisch begrip is en dat „schending van verdragen" altijd aan leiding geeft tot ernstige en ingewikkelde di plomatieke en politieke, althans niet zuiver juridische, discussiën; 4e. van een zuivere procedure kan geen sprake zijn; 5e. de rechten van de verdediging zijn niet gewaarborgd; 6e. de middelen der bewijsvoering en de grenzen, waarbinnen zij kunnen worden ge bruikt, zijn niet vastgesteld 7e. de rechters worden benoemd door de beschuldiging, hetgeen in strijd is met de be ginselen aer moderne procesvoering, die een scheiding tusschen de functies der beschuldi ging en die van de rechtsprekendën heeft vastgelegd 8e. zal men Nederland ultnoodigen den Keizer uit te leveren. De uitlevering nu wordt ncroit toegestaan voor politieke mis drijven en geschiedt alleen op grond van verdragen. In geen enkel uitleveringsver drag is het geval van den Keizer of een ana loog geval voorzien, omdat men hier staat voor een nieuw geschapen delict. HOMöOPATHIE. In een Beiersch Luftkurort plaatste de vereeniging voor vreemdelingenverkeer op een mooi punt een nieuwe kiosk en om nu het onhebbelijke neerschrijven van namen tegen te giaan liet de voorzitter erop schilderen: Deze Kiosk werd in 1919 door de V. V. V. te K. gesticht en aan de zorg van het publiek aanbevolen. „Hier kan elke ezel zich ver eeuwigen". De maatregel hielp I Werkelijk bleef het huisje eenige weken vrij van namen. MISUNDERSTOOD. Mon herinnert zich, dat in Frankrijk ster ke tegenstand gevoerd was tegen het heffen van nieuwe belastingen, daar er voortdurend beloofd was, dat de Duitschers alles zouden betalen. Les boches paieront, had men gezegd. Dat valt nu wel wat anders uit. De Canaid Enchainé brengt het in (beeld. Men ziet Klotz, minister van financiën, op de Kamertribune en bij zegt: „Mijne heeren, U hiadt mij verkeerd ver staan- Ik had gezegdVos poohes paieront. DE LAGE HALS. De mode van den naakten hals en dé bloo- te armen die door velen wordt bestreden, vindt haar verdedigers onder de doctoren. De geneeskundige medewerker van een groot Eng. blad vestigt er althans de aand .cht op, dat het gezond is, de huid bloot te stellen aan de vrije lucht. Het vrijmaken van den hals, de schouders en een gedeelte van den rug van iéder belemmerend omhulsel geeft den spieren gelegenheid ongehinderd te werken en maakt een beteren bloedsomloop naar en uit het hoofd mogelijk. Het is ~r- volgens dén bedoelden Ehgel- schen deskundige ook onjuist, als men verkoudheden en dergelijke ziekteverschijn selen zou willen wijten aan den zoogenaam- den lagen hals der dameskleeding. Zooveel mogelijk vrijheid der kleeding is altijd een eisch der doctoren geweest en nauwe toilet ten, die armen en hals bedekken, hebben veel grooter onheil gesticht dan het decolleté. Het onbedekte dragen van hals en aimen geeft den vrouwen aanleiding 'de spieren beter te ontwikkelen, maar de lage hals maakt ook een vrijere beweging van het hoofd mogelijk en verleent aan de geheele lichaamshouding mees bekoorlijkheid en statigheid. Het heilzaamste echter i» de lage hals voor de huid. Zonder twijfel worden de meeste soorten huiduitslag, alsmede het jeuken en branden van de huid' bij de vrouwen veroor zaakt door nauwe en warme kleeding om den hals. Als het bloed ongehinderd kan oirculee- ren, verdwijnen alle rimpels en onreinheden, de huid wordt lichter van kleur en meer rose en da vrouw 'krijgt over het geheel oen welva render en knapper uiterlijk. Do lage hals heeft ook een zeer gunstigen invloed op het haar. Het uitvalle^ van het haar is voer een groot gedeelte te wijten aan onvoldoenden toevoer van 'bloed naar he't hoofd1. Storingen worden veroorzaakt door 'beklemming van den hals, die 'bijvoorbeeld het gevolg was van de vroegere kleeding imet de hooggesloten japonlijven en blouses. Meu kan dus zeggen, dat de lage hals het haar conserveert en behoedt tegen grijs wor den. Om dezelfde reden is do lage hal» rear groote beteekenis voor de gezondheid' van hei heale zenuwstelsel en dames, die een lagen hals dragen, zuillen minder prikkelbaar en hu meurig, maar opgewekter Zijn. MENSCHEN, DIE PAARDEN VERVANGEN. Overal ziet men in de straten van Moscou menschen, die primitieve sleden voorttrek ken, waarop zij het droevig overschot van hun eigendom, dat zij uit de „socialisatie" nog konden erdden, hebben opgepakt. Dit treurig schouwspel is al" zoo ge woon in de straten van Moscou, dat de voorbijgangers er zelfs niet meer op letten. Menschen, die in den goedën ouden tijd zelf in rijtuigen of sleden hebben gereden, met 2 of 3 paarden bespannen, trekken nu de sle den voort, op zoek naar een onderdak. De bewoners hebben de menschen in paarden hervormd, hen tot trekdieren verlaagd. De onteigening gaat het geheele land door van provincie tot provincie en in de steden van wijk tot wijk. Geen particulier mag meer handel drijven of nijverheid uit oefenen; dat recht komt, volgens de decreten van de Sovjets, alleen toe aan den Staat. De vraag is gesteld of men de uit hun eigen domsrechten ontzette bedrijsleiders nog zou duiden als beambten oi werklieden in hun vroegere bedrijf en er hebben zich gevallen voorgedaan, dat de werklieden-comité's, wel ke de zaken verder zouden besturen, de.com- mercieele of technische bekwaamheden van den voormaligen patroon erkenden en er wel in wilden toestemmen, dat zij die nog verder aan het bedrijf ten beste gaven, tegen een loon, dat door het comité werd vastge steld. De meeste Fransche groothandelaren en fabrikanten, te Moscou gevestigd en die zich aldus onteigend zagen, hebben bedankt voor de eer, beambte in hun voormalig be drijf te worden en zijn naar Frankrijk terug gekeerd. De gebroeders Girand daarentegen, eigenaren van een der grootste zijdespinne rijen te Moscou, geven er de voorkeur aan, bij hun voormalig eigendom te blijven, wat werd toegestaan, maar zij moesten hun weel derige woonhuizen ontruimen, die tot wo ningen voor de arbeiders werden i ngericht en zij zelf moesten verblijf houden in een der bijgebouwen van de fabriek, terwijl zij, als zij iets van hun voormalig bezit voor eigen gebruik wilden aanwenden, brandstof b.v., daartoe de vergunning noodig hadden van het werklieden-comité, dat nu de fabriek be stuurt DE PSYCHOLOGIE VAN DE MODE. In het Deensche tijdschrift „Sund sans" in het Nederlandsch„Gezond Verstand" maakt de bekende Deensche schrijfster Aga Amdrup een aantal juiste en boosaardige op merkingen over de psychologische zijde van de mode. „Modern zijn is een plaag, niet mo dern zijn is een tragedie", zegt een spreek woord. Ik ben het daarmee volkomen eens op gevaar af de toorn van alle mannen uit te lokken. De vrouw, die zoo bitter bedroefd was, omdat haar man haar niet meer lief had, vergiste zich niet: hij had haar name lijk aangeraden wollen onderlijfjes met lan ge mouwen te dragenWas ik in haar plaats geweest, ik zou niet gehuild hebben ik had geruischt met een verrukkelijken zijden on derrok, een stukje kant laten zien en hem de rekening gestuurd. Als wij onze kleeren zoover uitgesneden dragen, dat zelfs Salome een verkoudheid opgeloopen zou hebben, dan doen we dat toch alleen terwille van den man. Hij vormt immers het publiek, tot welk onze kleeding spreken moet en de vrouw, die in paradoxale overdrijving gezegd heeft: „Ongetrouwd kleeden wij ons goed om een man te winnen en in bet huwelijk om een an deren te veroveren", die vrouw heeft den spij ker precies op den kop geslagen. Het ideaal van eiken echtgenoot is zonder mankeeren een vrouw, die de rol van het bescheiden viool tje speelt; maar zijn opmerkzaamheid richt zich niettegenstaande dat slechts op de vrouw, die de kunst verstaat, de aandacht te trekken. Iedere echtgenoot wil zijn vrouw „natuur lijk" hebben, ze mag noch haar ouderdom, noch haar vet bestrijden; houdt een vrouw echter haar mooie figuur, dan weet hij, dat toch te waardeeren. De man haat poeder, maar de gepoederde schoone bewondert hij; een laag decolleté ontstemt hem bij zijn eigen vrouw maar streelt zijn oog bij. een andere. Over geverfd haar maak,- hij zich vroolijk, maar voor grijs haar schrikt hij te rug. Een man spreekt wel over' de leelijke v.'Ouw, maar hij babbelt met de vrivole. De -i houdt de mode Voor totaal krankzinnig. iar een vrouw, die haar wetten volgt, noemt üij verstandig. Met andere woorden: de be wondering van dezen man is even zoo para doxaal als de kleeding der vrouw. Het mag waar zijn dat de mode gek is en dat de vrouw, die veel voor den spiegel staat, zeldea aan het spinnewiel zit. Maar ze spint zich vast in het hart van den man. KINDEREN ALS KOOPWAAR. Hoezeer onder Oosterlingen nog het denk beeld in zwang is, dat kinderen als artikelen van handelswaarde kunnen worden be schouwd, leert weder een geval, dat zich de zer dagen heeft voorgedaan. Een Chineesche neringdoende, op 't punt van failliet te gaan, bood zijn crediteuren 20 percent hunner vorderingen aan, De meeste crediteuren gin gen op het voorstel in, doch later bleek, dat de Chinees, otn deze, percent uit te keeren, 4 zijner jonge kinderen had verkocht. Een der crediteuren nam geen genoegen met 20 doch eisebte 40 procent, waarop de Chinees hem zeide, dat hij dan nóg weer vier kinderen zou moeten verkoopen. Toch scheen hij daartegen niet zoo heel erg op te zien, omdat hij dan nog 5 kinderen overhield, waarschijnlijk ter afdoening van eventueels latere koopmans- iT schulden! („Sum. Post".) herinneringen uit den OORLOGSTIJD. Het Fransche sportblad „l'Auto" publi ceert een lijst van de nog in leven zijnde Fransche Vliegeniers, welke gedurende den oorlog meer dan tien vijandelijke toestellen naar beneden gehaald hebben. Deze ^viateurs hebben in Frankrijk den eerenaam gekregen van „les as", het geen zooveel beteekent al» „het pni'kje". Enkele van deze Lichtheiden willen wij hiernoemen. Bovenaan staat lieute nant Fonck met het respectabele! getal van 75 neergeschoten vijandelijke vliegtuigen. Madon met 41, capitaine Pinsard met 27, Daarna volgen lieut. Mungesar met 43, lieut. sous-iieut. Bourjade met 26 enz. Zoo- groeit 'het lijstje tot een behoorlijke lengte. Onnoodig te zeggen, dat deze dapperen hun aandeel in de gevaren van den oorlog wel ge had hebben. EEN KETTINGHANDELAAR Na een vijfdaagsch geding is te Praag de meelfabrikant Ort veroordeeld tot 15 maan den zware kerkerstraf en 300.000 kronen boe te, wegens bedriegelijke kettinghandel. De medebeklaagden kregen eveneens langdurige gevangenisstraffen. DE BOLSJEWIKI. Er is in Rusland een aantal erkende bolsje wistische groepen, die de bevolking op de schandelijkste wijze martelen. Eén dezer is de bende van Machno, een gewezen dwangarbeider, die -eeds van zich had doen spreken tijdens de bezetting door de Duitschers en Oostenrijkers, maar ondanks haar tallooze wandaden, hebben deze nooit ernstige maatregelen tegen haar genomen. Geen hoeve, geen landhuis werd gespaard; alle bewoners, mannen, vrouwen en kinderen, die zich niet tijdig hadden kunnen redden, zijn medeoogenloos omgebracht en de lijken liet men op den weg liggen, Waar zij door de honden werden verscheurd. Na de moor den begonnen de plunderingen. Vooral vee en oogst waren den bandieten welkom en wat zij niet konden meenemen, werd ter plaatse vernield, zonder dat iemand er voordeel van had, onder voorwendsel van „socialisatie." Deze streek, de graanschuur van de Oekrai- ne, is thans tot hongersnood gebracht. Na het platteland te hebben afgestroopt, viel de bende van Machno ook steden aan. Ondanks het leger van Petloera, overweldig de zij Jekoterisnoslaw, waar zij 3 dagen lang ars* lat van J. H KB -

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1