DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 192 Honderd een en twintigste Jaargang. ZATER i»AG 16 AUGUSTUS Kunsten en Wetenschappen^ Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 1,06, franco per poat f 1,90. Bewijsnummers 5 ot. Advertentieprijs 15 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Harms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. 3. PpOVHIH 1 (MIH UIT BERGEN. Een filmopname en nog wal. De Augustsmaand is van een ongekende schoonheid en dit is ook duidelijk merkbaar aan het vreemdelingenbezoek aan het dorp. Dit bezoek is buitengewoon groot en soma van dien aard, dat meermalen sterk naar vo ren komt op welk een onvoldoende wijze de H. IJ. S. M. het reizigersvervoer regelt. Het aantal trams is beslist onvoldoende en dit heeft tengevolge, dat dikwijls de onbeschaaf- den, door hun ruw optreden, de beschaafden en zwakkeren verdringen, die, omdat zij veel eerder aanwezig waren, moreel meer recht op een plaatsje konden laten gelden. Op drukke dagen, als den vorigen Zondag, Is het noodig dat ae trams geregeld heen en weer gaan en dit zal pas bij een dubbel spoor mogelijk worden. De plannen daarvoor be staan reeds jaren, maar de H. IJ. S. M. en plannen zijn twee. Een regeling bij heft reizigersvervoer, als die te Zandvoort, waarbij in de eerste plaats den eerstkomende een plaatsje in de tram verzekerd wordt, zou ook reeds een belang rijke verbetering geven. Het verkeer langs de wegen is ook enorm toegenomen. Dat de straatweg naar zee zoo smal is, zal in de toekomst verholpen moeten worden. Een tocht langs deze mooie zeeweg levert steeds een hernieuwd genot op., Dit ge not wordt thans nog te veel verstoord door de vele ongelijkheden, die zich in dezen weg bevinden. De nieuwe raad zal o. i. ernstig hebben te overwegen om dezen weg in gemeenteigen- dom over te nemen. De belangen van Bergen- Binnen zijn ten nauwste met die van Bergen aan Zee verbonden en de gemeentekas ont vangt thans een zoodanig bedrag van de be woners aan zee, dat reeds daardoor de over name van den weg gewettigd is. Het maken van behoorlijke fietspaden aan beide kanten van de Eeuwige Laan zal welallerecrst noo dig zijn. Zooals het nu is, kan het niet blij ven. De straatweg is te smal en de daarnaast gelegen gedeelten zijn onbereidbaar. Dat men te Bergen, ondanks de duizenden, die op mooie dagen daar verpoozing komen zoeken, nog rustig kan wandelen, konden wij Zondag j.l. constateeren, toen wij de lei ding hadden van de filmopname, die door een vertegenwoordiger van Albert Frères na mens de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer geschiedde. De men- schenmassa blijft zich zoowel aan zee als te Bergen-Binnen nog steeds in de centra's concentreeren. Het doel van de filmopname was, om den vreemdelingen elders met het mooie in Ber- ;en bekend te maken en het spreekt van zelf, at wij ons met de opname geenszins tot het centrum bepaalden. Wij waren in de gelegeheid aan het strand een Zandvoortsche en aan de Breelaan een Rembrandtspleindrukte waar te nemen, maar in de Berger duinen, onder de hooge hoo rnen en bij het Sluisje ontmoetten wij slechts een heel enkele en hoe verder wij daar van het centrum verwijderd geraakten, hoe zeld zamer de wandelaars werden. Ook op onze wandeling langs de wegen in de dennen, aanplanting te Bergen aan Zee (hoe weihir ge bezoekers schenken aandacht aan dit grootsche werk, dat over 5 jaar zeker ieders aandacht zal trekken), ontmoetten wij bijna niemand. Te weinigen weten nog de weldadige rust, die de Berger bosschen en duinen bieden op prijs te stellen. De gezichten, die men van bepaalde hoog gelegen punten over bos schen en weilanden heeft, zijn zoo imponee rend, dat zelfs de operateur, die tal van filmopnamen in bergstreken in het buiten land had gedaan en daarom wat sceptisch naar Bergen was gekomen, in verrukking ge raakte. De man die begrijpelijk wat geringschat tend over het plaatsje met zijn 3000 zielen dacht (hij doet ook de filmopnamen voor ge meenten als Utrecht, Arnhem, Den Haag, Amersfoort, Maastricht, Rotterdam, Het Gooi, enz., deze opnamen geschieden om ons land ook in het buitenland bekend te maken) stond trouwens reeds Zaterdagavond toen hij met de tram van 10 uur aankwam paf over de gezellige drukte die voor de Rustende Jager en bij Berkhout viel waar te nemen. De man bleek de volgende dag de ware be roepsliefde te bezitten. Hoewel hij van 's mor gens 9 uur tot 's avonds 6 uur met ons onaf gebroken bezig was geweest en dat terwijl wij een auto ter onze beschikking hadden, om ons naar de gewenschte punten te vervoeren, be treurde hij het met ons ten zeerste, dat hij geen meerdere film bij zicb had en daardoor zijn werk moest staken. Op onze vraag waarom hij geen meer films had medegenomen verklaarde hij ons dat hij op geen stukken na had kunen veronderstellen nog meer noodig te hebben, daar hij zooveel bij zich had, als voor Utrecht gebruikt was en tweemaal zooveel als hij voor Zandvoort noodig had gehad. Wij achten het niet gewenscht om van de 40 opnamen die gedaan zijn, in extenso een beschrijving te geven, aangezien de lezers waarschijnlijk spoedig de film zullen kunnen bewonderen. Het bestuur van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen1 Ver keer overweegt n.l. een gratis openlucht bios coopvoorstelling en is daarover reeds in on derhandeling getreden met Albert Freres. Het hoofdnummer van deze bioscoopvoor- en Bergen aan Zee zijn. Een filmopname is zeker een interessante gebeurtenis. Om in de duinen de schoonste punten kunnen bereiken moesten wij meermalen met het toestel langs moeielijke zandwegen voor: sjouwen. Het scheen daarbij steeds wanner te worden en1 vooral de tocht naar de sok moest meermalen door rustpoozen onderbro' ken worden en meermalen werd de ver.,cc.i ting geslaakt „wat haait een menseh toch ia zijn hoofd, dit sjouwen is beestenwerk." He bereiken van het gestelde doel was even we steeds de gewenschte beloon ing. Merkwaardig veel mensche.il kwamen tot de ontdekking dat het kieken van een filmop name geschiedde. Wij ontmoetten er geen die zich aan het op beeld komen trachten te onttrekken. Wel noteerden wij van pessimistische na turen de opmerking: „jelui lijken wel gek Moeten er nog meer menschen naar Bergen getrokken worden Er komen er al te veel en er is met geen mogelijkheid zelfs een klein plaatsje meer te krijgen." Zij, die zoo redeneerden, en onder hen zi. ook enkele rustig wonende artlsten, namen I het opnemen toch een zoodanige positie in dat zij voordeelig op de film uitkwamen. Oo hen is dus niets menschelijka vreemd. Schree: koning Salomo niet reeds over de (JdelheU der ijaelhedan. De zonen van het oude volk waren niet het minst belust om op de film te komen. Het kostte ons nogal eenige moeite om een bewoner van de Alkmaarsche Lange- straat. duidelijk te maken dat het onge- wenscht was dat hij bij een opname van poot- jesbadende kinderen, met zijn zwarte pak en zijn dikke kuiten op dm voorgrond kwam De opname van een groep badende dames en heeren, waarvan eenigen op den rand van een boo tje lustig met de been en in het water Spartelden, behoort zeker tot de goed geslaag» en. Ook de opnamen van eenige goede huizen van verschillende bouwmeesters dom 't goed, Dat de opname van de meer moderne vil la's achterwege moest blijven, wegens gebrek aan film, valt wel te betreuren, dii&r hët ge wenscht was, dat men overal kou ïien hoe oed eenige van deze het in hun omgeving oen. Wnl hopen de film nog ems roet de bedden van deze bouwwerken te vermeerderen. Een uitbreiding met de opname van de we gen van het staatsboschbeheer zal dan ook de gewenschte zijn Een urenlange wandeling langs deze we gen schonk ons nog deze week de overtuiging aat wij! de nonnen van de Heidemaatschappi en voornamelijk de heeren Blijdenstein en Lo- vink niet dankbaar genoeg kunnen, zijn voor hun in 1894 genomen initiatief om deze dui nen te ontginnen. Voordien vormden de 1500 H.A. duinen ten waardélooze woesternij, die ia erfpacht werd afgestaan en thans (er is reeds een 500 H.A. beplant) zijn ze gemaakt tot een lustoord, zooals er langs onze geheele kust geen tweede is te vinden. Eea net vaii wegen voert ons thans door de ontginning en buigt zich over en om de rug- fen der duinen, langs de hellingen en in de iepten tusschen het eeuwige groen, dat het duin bedekt. Reeds is aanvang genaakt om de hoog (elegen duinwegen door afgemaaide hei- e begaanbaarder te maken. Dit werk schiet niet zoo op als wij wel wenschten en onwille keurig schoot ons de gedachte te binnen, dat alle vreemdelingen, die van het gaan langs deze wegen zoo heerlijk kunnen genieten en het hunne toe konden bijdragen om de behar- ding dezer wegen voor wandelaars te bespoe digen, wanneer zij zich voor elke week die zij in Bergen vertoefden wilden verplichten om drie uur lang gratis doode takjes <r beid* op de wegen aan te brengen. Deze daden van gemeenschapszin zijn bij het thans levende geslacht echter onbekend. Men is er te zeer aan gewoon geraaid: om dit door belastingbetaling tot stand te brengen maar daardoor is ook het gevoel van saam hoerigheid verloren gegaan. Intusschen vormen de 1500 H.A. duin- gronden van het staatsboschbeheer en de dui- zende H.A. duingronden en bosschen te Ber gen een voldoende waarborg, ook voor de pes simisten, dat het in de toekomst in deze schoone streek aan geen natuurschoon zal ontbreken. Zeer zeker zal er dan daarvan nog meer te genieten vallen, daar men dan de re sultaten kan aanschouwen van de aanplan tingen die thans zoo moeizaam geschieden. Met het oog hierop, zal het publiek goed doen om met kracht het uittrekken van elk jmpje en plantje in de duinen tegen te gaan. De schade die door het uittrekken wordt veroorzaakt is helaas nog onberekenbaar groot. stelling zal de filmopname van Bergen UIT HEILOO. Het bestuur der. L.E.T.T., dat verleden jaar met zijn goed geslaagde tentoon ling zoo'n schitterend succes kon boeken heeft dit jaar wederom zijn beste beentje voorgezet. Deze landbouwtentoonstelling, een kind van de Vereeniging „Heiloo Vooruit", die nog maar weinige jaren gehouden wordt maar reeds in breeden kring bekendheid verwierf, is een atrractie voor allen die belang stellen In werken en streven der Noord-Hollandsche boerenbevolking. Want de L.E.T.T. geeft het beste op het gebied der fokkerij en tuinderij, zij toont het gunstige resultaat van den doolhewusteu ar agen dit jaar bij- beid der landbouwers en veeboeren en daar naast biedt zij die attracties welke een ten toonstelling tot een aangenaam oord van ver poozing en ontspanning maken. Het in het groen verscholen Heiloo, het vriendelijke, rustige dorpje, dat zich in den rij der pension-plaatsen bescheiden op den achtergrond houdt, heeft bewoners, die be grijpen, dat zij toch met hun tijd mede moeten. Ook Heiloo met zijn lommerrijke bosschen is een heerlijk vacantie-oord en het kan bi doeltreffende reclame heel wat vreemdelingen trekken. Trouwens, over het bezoek van bulten val. in de laatste jaren niet te al laat „Hei loo Vooruit", de Vere.;.< mg, die bij uitstek voor bevordering var. het vreemdelingenver keer is aangewezen, juist in zomer- en vakan tiemaanden niets van haar bestaan blijken. Zij moge bedenken, dat met een paar gezel lige ontspanningsavonden in den winter, die natuurlijk uitsluitend door de dorpsbewoners bezocht worden, het vreemdelingenverkeer niet gebaat is. Zijn wij goed ingelicht dan bestaan er evenwel plannen, dat de Vereeniging op de komende tentoonstelling met een aardige kiosk zal verschijnen waarin kende kleine zakgida van Heiloo ten verkoop zullen worden aangeboden. Ia dit juist dan toont deze Vereeniging to bevordering van het Vreemdelingenverkeer tenminste dat zij de waarheid van het spreek woord kent dat het ijzer gesmeed moet worden terwijl het heet is. Om op de tentoonstelling terug te komen, dient medegedeeld dat het actieve tentoonstel- llngsbestuur zich de het vorige jaar opgedane ervaring in alle opzichten ten nutte gemaak heeft. Want meer dan te voren belooft deze ten toonstelling een attractie te zijn. Zij wordt weer op het 4 H.A. groote terrein aan het Achter-Fnidsen gehouden en beslaat thans een ruimte, die twintig meter langer en twintig meter dieper is dan het jaar tevoren. De heer J!ac. van Oemeren, de ziel der or ganisatie, de man van het initiatief, die reeds dagen lang op het terrein verblijf houdt om persoonlijk de opstelling van het geheel te re gelen, heeft dit jaar voor bijzondere verrassin gen gezorgd. Naast den sierlijken hoofdingang die, zooals trouwens de geheele opstand van het bouwwerk door den Heilooër aannemer Rus, tot groote tevredenheid van het tentoonstel- lingsbestuur, vervaardigd is begint ter linkerzijde de expositie der landbouwwerktui- en waarvoor het vorige jaar 75 M. en thans 20 M. terreinlengte noodig is, wel een be wijs, dat het aantal inzendlngei zonder groot is. Daarop volgt een afdeeling van lute- en boerenrijtuigen en op den eersten tentoonstel lingsdag een fraaie collectie geiten, die op den tweeden dag door schapen, waaronder mooie iznendingen fckvee, word- vervan gen. Het gemeentebestuur van Alkmaar verleent, door het welwillend afstaan van. hekken en afscheidingen, het tentoonstellingsbestuur een zeer gewaardeerden steun. De achterzijde van het tentoonstellingster rein wordt ingenomen door een collectie koel en en mooie stamboekstieren. Ondanks de slachting die het mond- en klauwzeer onder het vee heeft aangericht, zal de Inzending van rundvee zeker niet minderwaardig zijn aan die van het vorige jaar. Dit rundvee wordt op den tweeden tentoon- stellingsdag door paarden vervangen en een heele bijzondere inzending bij deze collectie ia zeker die van een vijftal hengtsen waarvoor op het terrein afzonderlijke stallen gebouwd worden. Een der door het Heilooër gemeentebestuur uitgeloofde verguld zilveren medailles is "als wijs voor deze inzending bestemd, -de andere ïoudt het tentoonstellingsbestuur voor het concours hippique becshikbaar. Aan de rechterzijde van het tentoonstel lingsterrein krijgen de inzendingen van >luimvee, w. o. luxe hoenders, pauwen, cal koenen, parelhoenders en duifjes een plaats en op den tweeden tentoonstellingsdag worden deze dieren door konijnen vervangen. Niet minder dan 270 M. van het terrein is overdekt voor tentoonstelling van groenten, :ruit, bijenstallen, planten en bloemen alsme de inzendingen ter opluistering. Daarnaast wordt een buffet in gereedheid gebracht. Hier zullen de doratigen zich- aan velerlei dranken te goed kunnen doen en zul- en de moegedansten een genoegelijk zitje runnen vinden. Want, zooals we reeds mededeelden la ook voor attracties gezorgd. Een groot plankier met muziektent in het midden van het terrein geeft den liefhebbers van een dansje volop gelegenheid hun hart op te halen en een concert-tent naast den in gang der tentoonstelling is voor zang, mu ziek en voordrachten bestemd. Een korte opsomming der feestelijkheden moge hier nog een plaatsje vinden. Op den eersten tentoonstellingsdag, dus Woensdag 20 Augustus a.s., heeft om 9 urn 's morgens de opening plaats waarna het ingezonden vee gekeurd wordt. Van 9 tot 12 uur 's morgens laat op beide tentoonstellings- dagen, dus ook op 21 Augustus, de kleine Capel van Noord-Scharwoude zich in de muziektent hooren. oensdagmorgen om 12 uur wordt de ten- oonstelling officieel door den beschermheer Jhr. P. van Foreest, geopend. Te één uur wordt het bekroonde vee in den ring rondge leid en te twee uur heeft een harddraverij plaats rond de geheele baan waar een vijfhonderdtal zitplaatsen zijn aangebracht aan welke draverij slechts paarden mogen deelnemen die niet meer dan 80 aan prijV zen gewonnen hebben. Om 4 uur is het ringsteken en sleuteltrek- ken met waardevolle kunstvoorwerpen als prijzen en om 5 uur prijsuitreiking. Van 2 tot 5 uur laat de Kleine Kapel van Noord- Scharwoude zich weer hooren. Des avonds om 7 uur geeft Heiloo't Mannenkoor, ver sterkt door het dubbelmannenkwartet uit Alk maar, onder leiding van den heer Jac. N. Al, een uitvoering, afgewisseld door strijkmuziek. Van 7 tot 12 uur wordt op beide dagen op het plankier dansmuziek gegeven. Op den tweeden tentoonstellingsdag wordt 's morgens te 9 uur het vee gekeurd, en wor den de bekroonde paarden te 12 uur in den ring rondgeleid. Te één uur heeft het concours-hippique plaats, dat uit zes series, zal bestaan: le. uit goedgekeurde hengsten2e, uit aangespannen landbouwtulgpaarden3e. uit twee-spannen aangespannen voor boerenwagens4e. uit tweespannen, aangespannen voor luxe wa gens, 5e voor sjeezen en tilbury's met deel nemers in Oud-Hollandsche kleederdracht aangevuld door deelnemers voor 't schoonst teheel in gewone kleederdracht; 6e, uit inzen- ingen ter opluistering van vier-spannen. Om 5 uur volgt de prijsuitreiking, van 7 tot 8% uur concert van Heiloo's Fanfare korps en van 8 tot 12 uur cabaret-zang van het duo Van Donk uit Amsterdam. Om 10 uur worden de feestelijkheden met een dit jaar bijzonder, kostbaar vuurwerk be sloten. Op beide tentoonstellingsdagen zal van 's middags 12 tot 's avonds 12 uur ieder half uur een tram van Heiloo naar Alkmaar en terug rijden. Vermelden wij ten slotte nog dat het be-, stuur, dat natuurlijk op mooi weer rekent, de absolute zekerheid heeft, dat de tentoonstel ling op den dag der opening geheel gereed is, dat in Heiloo tijdens de tentoonstelling een étalagewedstrijd en een wedstrijd in het too- nen aan het fraaiste tuintje plaats hebben, dan zal men wel begrijpen, dat de Hellooërs met bijzondere belangstelling de tentoonstel lingsdagen tegemoet zien. Moge het voortvarende bestuur van de L.E.T.T. na afloop van belde dagen consta teeren, dat hare onderneming een nog grooter succes dan vorige jaren is ten deel gevallen. Dat zal voor haar ongetwijfeld de beste aansporing zijn om den eenmaal ingeslagen weg niet mear te verlaten. UIT OBDAM. De Ra aid dezer gemeente vergaderde gls- termiddaig ilni voltallige zitting. Medegedeeld werd dat met do distributie van enkele artikelen tot het einde des ja ars zal woorden doorgegaan. Een .adres van het li. K. Pair. Kerkhesl.uuj* te S-pierdijk om subsidie voor de beWiwirschr 1 aldaar, het welk in hamten van B. en W. <ws» gesteld! om praeadvies, kwam thans te? tafel B. en W, stelden voor een subsidie te ge ven van 6 vow elk kind waarvan de ouders in dieze gemeente woonachtig zijn en wier in komen niet meer bedraagt d'an 1000 per jaar. De subsidie zal dan dit jaar bedragen 70. Werd' algemteen goedgevonden. Van de Oammisaie van advies op Ibouwontr wefipen enz. te Amsterdam was ingekomen een verzoek om dé bouwverordening aan te vullen met een schoonheidsartikel dat aan het ge meentebestuur het recht geeft te bepalen dlat het uiterlijk van een te bouwen woning met andere gebouwen, daar ter plaatse, ©enigs zins in harmonie is en dus geen afbreuk doet aan dén welstand! van de geheele omgeving, Op een vraag van den 'heer Unsem lichtte de voorzitter de bedoeling nader toe. De heer Blauw ié wél voor de aanneming van dit artikel mits B. en W. 'het lijntje niet al te strak aanhalen. De voorz. zei dat het niet die bedoeling is om op eiken slaJk Zout te legigen en dat bo vendien d'e eigenaar het recht van beroep heeft op dén Rand'. AangenOmem Niaar aanleiding van een vraag van dén heer Biiis naar die mogelijkheid om Spierdijk nog dén komenden winter van1 electrisch licht te voorzien, had de burgemeester zich in ver binding gesteld' met 'hét Prov. bedrijf. Het antwoord luidde dat het P. E. N. geen kans zag daaraan te 'kunnen voldoen en dat voor het projeoteeren Van dat dleel der gemeente de terugkomst moest worden afgewacht van 'dien ingenieur Boom, die met vacantia is. Ingekomen een verzoek van den heer van Diepen om ontslag als ambtenaar van den Burg. Stad nu 'hij met September ophoudt raadslid te zijn. Werd verleend ondier dank betuiging. Hierna vaststelling van Gemeonterekening diénst 1018. Dé ontvangesten bedroegen 41.040,02)4, de uitgaven 85.922,25, batig saldo- dus 6127,67)4. Van Ged. Staten wa» ingékomen een mis sive, waarbij werd toe gezonden dé nieuwe Salaris regeling van burgemeester, secreta ris en ontvanger met verzoék daaromtrent het oordéél van dén Raad te mogen vernemen en vóór 15 Sépt. té berichten of deze zich met dé ontworpen regelig kan vereenigen, dan wel zou wensohon dat de gemeente in een h'oogere klas werd gerangschikt, reap, d'e jaarwedde op héogere bedragen zou zien vastgesteld. Ui# dis tfflbaüsu blükt dist Obdam is rangschikt dn dé 2a 'klais met dé volgende sa laris regeling; 'burgemeester 1800 met 8 zesjaarlijksche verhoogingen ad 150 tot J 1600; secretaris 1000 indien deze betrek king door 'de 'burgemeester wordt bekleed, zoo niet, dan 1200 tot 1600, ontvanger GOQ met 4 'driajaariijksche verhoogingea ad ftO tot 800. Tevens was ingekomen een adres van dén Bond van gemeente ambtenaren, afd :•«!!- Holland, waarbij deze zijn teieurstaillé»? ia kennen geeft over de ontworpen regeling en den Raad verzoekt de jaarwedden ojj Ln ;rs bedragen vast te «tellen- -Na eenige besprekingen werd 'dit adres voor kennisgeving 'aangenomen en besloten Ged, Bt. te berichten dat de Raad zich veresniyt met hun voortstel. Bij den rondvraag vestigde da laser Blauw de aandacht op 'den toestand dar straat aan de Zuidzijde van den spoorweg, Da vporz. zal de opmerking overbrengen aan ide H. Bp. Mij. Da heer Unsem dankte den burgemeester na mens enkele winkéliers voor 'diens beschik king inzake do surt.oeroude <i<i,;ibutóe artike len. De voorzitter zei, dat sindu de vorige vergadering de voorraad gestadig is vermeer derd door het terugbrengen door sommige winkeliers. Tegen redebjike prijs zijn voorraden te koop. Bij de sluiting da® openbare vergadering 'braoht 'dé voorzitter woorden varn dank en waardeerimg aan dan heer van Diepen, dis voor dé laatste maal als riaedsliid de zitting bijwoonde en sedert 17 Maart 1884 zijn bate krachten hoeft gegeven v or den 'bloei dar gemeente eerst bIb raadslid alleen doch van 8 Sept. '05 af -ook als wethouder en «edért 11 Mirt, 1886 als ambtenaar van den lïurg, Stasid. Hij hoopte dat de heer van Diepen nog vale jaren ia rust en vrede mocht ootw"- brenge®. Hoofd; Omslag. UITHOHOORL. Gisteravond arriveerde per auto uit dén Haag een der heeren van het Buiteohe ge-» zar.techap, vergezeld van den heer Diemont uit Alkmaar, om een ondérzoek in te stellen naar het lijk, dat op het «brand onder Kam perduin was aangespoeld Uit de portretten ét vla geborduurde letters IL R Jt, op het tvbinpak kon worden opgemaakt, dat het da Duitse he ingenieur wa», die op 2 Augustus 'b\j hat zwemmen in zee te Beha vattinnen var- dronk. Het was een uitstekend zwemmer en web een der 'beate krachten van een reddings brigade. Het lijk zal Maandagmorgen naar den Haag worden overgebracht, alwaar de vrouw van den verdronkene woont UIT VEENHUIZEN. Het begint hier ook onveiliger te worden. Deze week kwamen een drietal ingezetenen, tot de minder aangename ontdekking, dat men van hen verscheidene kuikens gestolen hH Men zij dus op zijn hoede. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Gisteren vierde pastoor Waterreus zijn 25- tarige ambtsvervulling, welk iut de kathohe- ken feestelijk herdacht hebben. De Zeer Esr- vaaroe heer was voor enkele dageü afwezig ■v werd Donderdagavond feestelijk binnenga haald. Een vijftigtal ruiters te paard en een twintigtal versierde fietsen luisterden den stoet op, welke, voorafgegaan door het fanfa recorps, veel bekijks had. Aan het eindpunt van den optocht kwam een der fietsers zoodanig in den knel dat hem een der vingers van zijn rechterhand werd af geklemd. UIT WIERINQERWAARD, In eene Donderdag gehouden vergadernlg van de rundveefokvereeniging werd in begin sel besloten deel te nemen aan den centraten fokveedag welke op 24 September a.s. te Alk maar zal worden gehouden. Mond- en klauw zeer zullen wel niet bevordelijk zijn aan 't welslagen, doch men kan althans probeeren een goede collectieve inzending te formeeren. De heeren F. A. F. Groneman, N. D. Kaan en K. Zijp werden, evenals verleden jaar, weer aangewezen als commissieleden, die dan zul len trachten een goede collectie te vinden Door den heer A. D. Groneman werd opge merkt, dat zij 't wenschelijk zou vinden de beste koeien uit te zoeken en niet te vragen waar ze geboren zijn. De Voorzitter hechtte meer waarde aan eigen gefokt vee. Over deze zaak werd geruimen tijd gediscussieerd met gevolg dat de commissie zal probeeren het beste vee te krijgen. De Voorzitter drong op spoed aan omreden de opgaven vóór 1 Sep tember moéten gebeuren. Mej. M. Boekei, alhier, is geslaagd voor het toelatings-examen tot de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. TENfÖONSfËLn^'DFzËÊSTER"' TE BERGEN AAN ZEE. Een groep jonge kunstenaars heeft in „De Zeester" te Bergen aan Zee een tentoonstel ling van schilderijen en beeldhouwwerk geor ganiseerd die aller aandacht verdient. Bij het binnentreden van de tentoonstellings zaal is men al dadelijk verbaasd over het ve le, dat men te aanschouwen krijgt. Ook de aankleeding van de zaal is niet het minst door het aanwezige oud Delftsch aardewerk, imponeerend. Deze tentoonstelling is georganiseerd door den jeugdigen sympathieken schilder H. Beers, dien reeds een 5 tal jaren in Bergen woont. Van hom zjjo een 25-tal wertec ALKMAARSCHE t

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 9