GROOTE BRAND TE GROOTEBROEK. DE DAPPERE' REDDER BELOOND. uitblijven te moeten toeschrijven aan den 'heer- schenden kolennood in Duitschland, waar door de sleepbooten en stoomschepen der kleine kustvaart in hun bewegingen belem merd worden. Om deze reden is dan ook het verplichte sleepen door het Oostzeekanaal tij delijk opgeheven en mogen de schepen op eigen kracht passeeren. EEN FRANSCHE MODE-TENTOON STELLING TE AMSTERDAM. In het begin van September zal te Amster dam een tentoonstelling worden gehouden van de alemieuwste modellen en modes der voomaAmste huizen van Parijs, speciaal ge organiseerd is met het oog op handelsdoel einden. DE MOORDAANSLAG TE DEVENTER. Thans heeft Zotkow bekend, ook de inbraak in het kamp te Elspeet te hebben gepleegd. Hij ontkent voor de Zwolsche justitie nog steeds alle schuld aan den moord op den jachtopziener te Doornspijk. Een der gewonde marechaussées heeft gis teren het ziekenhuis verlatende zwaarst ge troffene, wachtmeester Van Oosten, is thans buiten gevaar. JOURNALISTIEK. In verband met de uitbreidingsplannen is als adjunct-directeur bij De Maasbode aan gesteld' de heer Th. F. M. Schaepman, kapi tein der infanterie en medewerker. Tot hoofdredacteur van de nieuw op te richten Volkscourant is met ingang van 1 October a.3. benoemd de heer L. J. Stolwijk, redacteur aan De Gelderlander te Nijmegen. DE BELGISCHE AGENTEN IN LIMBURG. Naar het Hbl. verneemt, heeft de minister van buiten lamdsche zaken aan ons gezant schap te Brussel opgedragen zich om inlich tingen tot de Belgische regeering te wenden, ter zake vtan de door dat blad gepubliceerde vertrouwelijke nota voor het Groot Algemeen (Belgisch) Hoofdkwartier uitgegeven door het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel. DE ZAAK-VAN GROENENDAEL. Indien de heer mr. dr. H. A. G. van Groe- nendael vóór dien tijd zijn ontslag nog niet heeft genomen, zal zijn houding ten opzichte van de Holland-Belgische kwestie onmiddel lijk, wanneer de Tweede Kamer haar verga deringen heeft hervat, worden ter sprake ge bracht. Intusschen is zijn ontslag-neming zeer waarschijnlijk, doch gaat hij hiertoe niet vrijwillig over, aan zal er ongetwijfeld een bepaalde uitspraak tegen hem vallen In par lementaire kringen is men dit stellig voorne mens. (Tel.) 25-JARIG BESTAAN S. D. A. P. HERDACHT. 25 jaar geleden heeft een twaalf-tal perso nen, de anarchistische richting der socialisti sche partij moede, te Zwolle de S. D. A. P. opgericht. Dit feit werd Zaterdag ai Zondag in een tweedaagsch feest door de afdeeling Zwolle der S. D. A. P. herdacht, waarbij uit de pro vincie vele belangstellenden, afgevaardigden van S. D. A. P. en moderne vakbonden met banieren' overkwamen. De twee grootste zaken waren voor deze gelegenheid gehuurd. Om 3 uur ving de receptie aan. Op het tooneel prijkte het portret van den ontijdig gestorven propagandist Dijkgraaf, door de afdeeling der moderne vakbeweging geschonken» ter plaatsing in een eigen ge bouw, waarvan men* verwacht, dat - dit te Zwolle niet lang meer op zich zal laten wach- ten. Des avonds werd de feestrede uitgesproken door den heer W. H. Vliegen, waarin deze óp dikwijls geestige wijze de eerste jaren der partij schetste, om ten-slotte te kormn aan den tegenwoordigen tijd, een tijdperk door den oorlog afgesloten. Des Zondags werd een optocht georgani seerd met drie muziekkorpsen. Op het meetings terrein sprak de heer Ou degeest en in plaats'van den heer Wibattt die verhinderd was, de heer Herman's. De herdenking eindigde in de zalen van Odeon, waar de heer Hermans een rede hield DUBBELE MOORD EN ZELFMOORD. Zaterdagmiddag is een conferentie gehou den van het algemeen hoofdbestuur der drie patroonsbonden in de typografie met afge vaardigden van het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Typografenbond, den voor zitter, den secretaris en den penningmeester. Hun zijn een zestal vragen voorgelegd, waarop zij naar de meening van het hoofdbe stuur der patroonsbonden geen voldoende antwoord gaven. Na hun vertrek schreven zij hun daarom, dat de Collectieve Arbeidsover eenkomst, gesloten den 27sten December 1916, door die drie besturen wordt be schouwd als te zijn verbroken door en met uw organisaties. Donderdag a.s. zullen te Amsterdam alge- meene vergaderingen der drie patroonsbon den en een gemeenschappelijke algemeene-ver gadering worden gehouden. Hedenavond zal de A. N. T. B. een hoofdu bestuursvergadering houden, om zijn' stand punt te bepalen in zake 'de houding der pa troons, die het contract thans als verbroken beschouwen. Het hoofdbestuur meent nu vrij heid te hebben, zoo noodig, tot een algemee ne werkstaking over te gaan. Gistermorgen heeft het personeel der Am- sterdamsche Boek- en Steendrukkerij van de firma Ellermans, Harm Co. te Amsterdam het werk neergelegd. Thans zijn er 200 typo grafen meer in dc staking betrokken. In het geheel staken er nu ongeveer 350. De firma De Bussy heeft aan haar perso neel een loonsverhooging van 3.50 toege kend, zoodat dit personeel van staking heeft afgezien. Het personeel van de firma j. Ruy- sendaal is heden weer aan het werk gegaan, nadat het een loonsverhooging van 5 per week had gekregen. MOORDAANSLAG EN POGING TOT ZELFMOORD TE BREDA. Toen mejuffrouw Van Gooi, een circa zes tigjarige alleenwonende dame te Breda, Maandagmorgen om elf uur op haar kamer kwam, vond zij daar een heer. Wat tusschen beiden is voorgevallen, is nog onbekend maar weinige oogenblikken na haar thuiskomst' za gen de buren beide personen de deur uitstor men en hoorden een schot. Mejuffrouw Van Gooi was in den rug getroffen. Haar blouse, die in brand stond, trok ze vlug uit, waarop de man voor den .tweeden keer op haar vuur de, en vluchtte, voordat iemand hem kon grij pen. Mejuffrouw Van Gooi-is hoogst ernstig verwond naar het gasthuis vervoerd. De da der, die zich door de politie achtervolgd zag, trachtte zich door een schot van 't leven te berooven. Hij werd zeer ernstig gewond naar de politiepost gebracht. Omtrent de'oorzaak van deze moordge schiedenis tast men nog in hetduister. De toestand der betrokken personen laat nog geen verhoor toe. De mar die den moordaanslag pleegde, blijkt Stadhouders te heeten, is reiziger in ia- bak en stond met de versla gene in onderhan deling over den verkoop van haar huis. Stadhouders is woonachtig te Souburg (Zee land). KADERGEBREK. Bij het Nederlandsche leger ontbreken thans aan de organieke sterkte pl.m. vierhon derd onderofficieren. BRUILOFTEN IN TWENTHE. Wanneer in Twente in arbeiderskringen bruiloft wordt gevierd, zijn heel wat men- schen van de partij, want niet alleen al de fa milieleden, maar ook. de gezinnen van alle bu ren, vrienden en kennissen worden genoodigd. Een, bruiloft, waarop dan ook 200 personen zijn geïnviteerd, is in Twente geen uitzonde ring. Dat het bruiloftspaar dan heel wat ge schenken ontvangt, spreekt van zelf. Tot dusverre was net gebruikelijk, dat het bruiloftspaar van elk genoodigd echtpaar een geschenk ter waarde van 4, of dit bedrag in geld ontving. Nu echter alie artikelen zoo veel duurder zijn geworden is bij conventie dit bedrag verhoogd, en men „staat erop" 5 te ontvangen. Wie dus voortaan in Twente, althans in Almelo, een bruiloft gaat bijwonen, weet, als hij zich er niet aan wdl „laten kennen", hoeveel hij moet besteden. AVONTUURLIJKE VLUOHT. Te den Haag is Zaterdagavond een open bare vergadering gehouden van den Centra- len Ned. Ambtenaarsbond en den Centralen Bond van P., T. en T.-personeelook de on- deroffidersvereeniging „Ons Belang" was vertegenwoordigd. Door twee sprekers werd de salaris-kwestie behandeld, waarna dezelf de motie werd aangenomen als op dergelijke vergadering te Amsterdam (zie ons vorig nummer.) Fe Rotterdam had een zelfde ver gadering hetzelfde resultaat. TERUGGEZONDEN ARBEIDERS. Enkele maanden geleden vertrokken van Tiel een 30-tal personen naar Noord-Frank rijk. Ze waren door een Haagsche firma-aan genomen en werkten aan haven- en grond werk te Harfleur. Dezer dagen zijn ze door bedoelde firma weder naar huis gezonden. De arbeiders, die hiermede geen genoegen ne men, zullen de Haagsche tirma in rechten aanspreken om haar te nopen, de contraetu- eele bepalingen na te komen. MELKVERYOER OVER GROOTE AFSTANDEN. DL DUURZAAMHEID VAN LAR1X OF LORKEHOUT. Hollandsche waterbouwkundigen hebben onlangs een proef genomen voor bet bouwen van houten beschoeiingen met het hóut van Lam of Lorkeboomen. Deze naaldboomen komen veelvuldig voor in de Siberische wou den en in de Russische provincie Moerman. De duurzaamheid van dit hout wordt toege schreven aan het hooge teergehalte. Onaer water blijft het jarenlang gooi, terwijl het door zonnewarmte geen neiging vertoont tot indrogen. In ons land wordt dit hout thans meer geïmporteerd dan vroeger en gebruikt voor het maken van beschoeiingen en haven werken. EEN AMONIAK-CYLINDER ONTPLQFT. EEN HOND EN EEN MOTORFIETS. De heer A. S. uit Mijdrecht, die in volle vaart per motor langs den Amsteldijk fietste, kwam te Nes a. d. Amstel in aanraking met een losloopenden hond, met 't noodlottig ge volg, dat hij over 't stuur heen, tegen den grond geslingerd werd. Geneskundige hulp werd ingeroepen en na verbonden te zijn, werd hij huiswaarts gebracht, S. zal voor- loopig zijil werkzaamheden niet kunnen ver vullen, dientengevolge zal hij een eisch tot schadevergoeding instellen tegen den eige naar van den hond. De motorfiets werd da nig beschadigd. KORTE BERICHTEN. Te Tijeraar (Raalte) zijn twee hooiber gen door den bliksem getroffen en in vlam men opgegaan. PLm. 40.000 K.G. hooi en 150 vim rogge gingen verloren. Een en an der was zeer laag verzekerd. Gistermiddag viel een 3-jarig meisje te Zwolle van een zandwagen. Een wiel ging over het hoofd, zoodat het kort daarna stierf. Tijdens zwemdemonstraitea onder-wa ter-zwemmen in de Groote Wielen bij Leeu warden heeft een ongeluk plaats gehad, ten gevolge waarvan de 19-jarige S. A. Duterloo in den avond is overleden. Onder Sterksel (N.-Br.) heeft eene hevi ge brand gewoed in de uitgestrekte denuen- bosschen. Eene aanzienlijke oppervlakte bosch ging verloren. Door een tram der Züider Stoomtram maatschappij, die Zondagavond van Ooster hout naar Breda reed, is iemand uit Den Hout overreden en gedood. De man had zich in beschonken toestand op de rails te sla pen gelegd. Door middel van valsche sleutels is in gebroken in de herv. kerk te Ernst. Het offer busje werd geledigd. Nu te Buitenpost velen onwillig zijn om de hondenbelasting te betalen, worden de honden door de politie in beslag genomen en afgemaakt, wanneer binnen 24 uur de belas ting niet betaald is. In de gemeente Barradeel (Fr.) is een staking onder veldarbeiders uitgebroken. 1 Het rijk&kantoor voor fruit heeft be- De crod-ccifflmma'ÖBml v»n 'Set ISe nagïment, mecntim Stoafi, heatts al» voorzitter der eoan- saiosie tot huldilginlg van wijlen majoor Tbom- eern de aanwezigen welkom. Hij' schetste de groet® igavea van den gesneuvelden officier, dit d:tlhlonlk door kunde op allerlei gebied' ea ia de eerste plaats «le militair zijn schift©- rende gaven ten toon spreidde. Warme sym pathie dreef vfclen ear toe em te Groningen, vaar hij het laatst heeft gewerkt, een gedeuk- teöken op te richten voor den gevallen heldl Daarna sprak ketone! Fabiius als vertegen woordiger van den mini.iter van Oorlog. Sipx. hsrinaardé aan 'dien tijd; d'at Thlomson strij der waa voor nieuwe denkbeelden en ala ellk atrijdor weinig rozen, maar veel deernen op .*jjn podi Tiend'. Hij wee» op de groote verdien- aten van majoor Thomson, die zijn eerste ou derscheiding behaalde op het veld van eer in Indiq, en die sneuvelde iin Albanië, op een moment, d'at de oogen der wereld op hem wa ren gericht. Spr. wees op den groeten strijd Tian Thomson voor de nieuwe legerdenkbeol- tlen, Eooak hij' dat dteed in de Sta ten-Generaal sn in de para. Hij waa een strijder, die geen 'klamp gaf, die in zijn groote spontaniteit mag hebben gedwaald, maar die toch voorbestemd was vaandeldrager te worden dier nieuwe rich ting. Daarna ward; het borstbeeld) onthuld. De wnd. opperbevelhebber, luitenant-gane- inwaffl Pep, huldigde daarna Thomson'» gaven en verdiensten. De majoor der maraschaussee Thomson be dankt© voor d!e eer, aan zijn broeder 'bewezen, ook namena mevrouw Thomson en haar doch ter. Het monument draagt tot opschriftHulde van het Nederlandache leger aan majoor Thomson, gesneuveld te Duinasao 16 Juni 1914. Te Groeitebroeik, aan de Streek, werd gis termiddag 'brand ontdeikt in 'het huia van KL Reu». De brand breidde zich pnel uit Een naburig perceel aan de Zuidzijde van den straatweg, bewoond' door D. Meester stond weldra in lichtelaaie. Daarna sloeg het vuur over naar den N'oordlkant van de straat, waar acntereenvolgon» nog 6 woningen een prooi der vlammen werden. Het zijn de huizen van de erven Laan, wed Kreuk, J. Bakker en G. Koomen. O'ofk het Armhuis, bewoon 1 door 2 gezinnen; K Eken en J. Laan, werd aange tast en moest spoedig omgehaald worden, om de daaraan grenzondb El Katih. Jongenaseho#! te beveiligen, die een tijd lang ernstig be dreigd werd De brandspuiten van het dorp en die van de naburige dtorpen Lutjehroék en Bovenkar- Bpel waren spoedig ter plaatse, doch vermoch ten aanvankelijk weinig tegen het vuur, dat telken# door een feilen Zuid-Weetenwind werd aangewakkerd De brand breidde zich echter niet verder uit. Men vermoedt, dat de huizen en inboedels wel verzekerd zijn, maar te laag. HET HUIS1 TE DOORN. Zooals men weet moet de Duitsche 'keizer het Huis te Doorn gekocht hebban om daar te gaan wonen. Do eerste bariohten over het Huis te Doorn dagteekenen uit het begin der 14e eeuw, toen de domproost PI oris van Jutphaas, die in 1337 overleden is, het zou gekocht hebben. De voltooiing er van volgde eerst onder zijn opvolger Hendrik van Meerlaar in 1356. Het was met alle kracht van die dagen ingericht tot verblijf van de machtige proosten van S'fc. Maarten tot 1634. Inmiddels had het in 1420 en 1421 sterk geleden door de Geldersche benden, die in Doorn en omgeving kwamen braadon an plunderen, en in 1684, toen er «taatscha öoldater onder Phillips üasset la gen. In 1634 dan werd het Huis met het hof en 24 morgen land in vollen eigendom gekocht dóór Reinier van Goósteym, kanunnik ten Dom. Hij maakte de igoedierftn in het volgen de jaar wederom leenplichtig aan IJrederik Hendrik, prins van Oranje, als graaf van Buren. Na het overlijden van Reinder Gohrteyn ging do bezitting over op zijn weduwe, later op zijn- zoon Fillips van Gdateyn, die het in 1699 overdroeg aan Bertrandl van Broksdorf, wiens zoon Gajus Lauxentius proost en aarts diaken van de Domkerk te Utrecht, het in 1709 erfde. Zoo kwam het Huis aan zijn oude lezktUsrs terug. Lang bleef 'het niet aan 'hen. Jn 1702 vorfcocht .genoemde Gajus die geheéle proostdij met alles wat er bij behoorde, ondier goedkeuring van stadhouder Willem IH aan lïrederi'k Willem van Diest, vrijheer van het Hamb. Door huwelijk zijner dochter Anna Juliana kwam het in 1730 aan Arent Karei baron van H mmerstein en in 1761 door koop aan Herman Frederik Rochard Lynslagor. In het midden der vorige eeuw was het 677 H.A groot en eigendom van jonkheer A. O. Wi Mhmter, terwijl het thans aan de fami lie Labouchère behoort De voorloopige lijst der Nederlandsche mo numenten van Gesöhiodonis en Kunst ver meldt aangaande dit huis: Het Huis Doorn, gesticht 1386, ia ver bouwd in het laatste kwart der 17e eeuw en later. Aan een der hoeken is een toren en een ijzeren hek misschen hardsteenen penanten, omstreek» 1700. BURGERWACHT EN GODSDIENST. In den gemeenteraad van IJzerdiijke wees die heer Hendriks© (R.-K.) er op, dat' aldaar geen burgerwacht tot stand is gekomen, om dat twistzaaiers er den godsdienst en persoon lijke haat bijsieepen. Op de oprichtingsverga dering waren 80 katholieken, maar geen «en kel protestand'; eerstgenoemde waren daar over verontwaardigd en weigerden spandien sten te verrichten voor de protestanten. Ook aan dc anti-annoxatie-betoogingen namen al leen kathoiidken dOeh De heer The. ie zeddq, dat öe protestanten wel aan do anti-annexatie-betooging hebben willen mededoen, maar dit stuitte af op den onwil dar R-K die zeiden reeds betoogd te bobben. Wat Deterft de burgerwacht is hij het met hoer Hendriks© een» en gelooft dat bij eon nieuwen oproep ook die protestanten iulleu medewerken. EEN ZUI.PEHZEE-ZWEMTGCKT. Da bakende zwemmer J. Nebbelimg, ser geant der genie, is voornemens in da laatste helft dezer week oen zwemtocht to maken <5vei do Zuiderzee en wel van Enkhuizon naar Lemmer. In verband hiermede herinnert het BMdi. aan dan welgeslaagden zwemtocht over de Wester-Schokte op 18 Augustus 1916 en aan zijn tocht ZhtfenKwolle (81 EDM. in 3 achtereenvolgende dagen). Een particu liere motorboot mot een loods aan boord zal hem vergezellen. GESTOLEN EFFECTEN OPGESPOORD. Gisteren ie teAmsterdam iemand aange houden, die «bij een bankinstelling effecten te koop aanbood, welke te Rotterdam waren ont vreemd Het bleek 'iemand'-tij zijn, wonend aan den O, Z. Achterburgwal en bij de politie niet geheel en al onbekend Hij' gaf voor de geldswaardige papieren van een Rotterdam mer ten verkoop te hebben ontvangen. Hij is onmiddellijk op transport naar Rotterdam ge steld om daar aam de politie te wor den over geleverd. PANIEK IN' EEN BTOSOOOP. Te Heerlen ontstond Zondag in de Union Bioscoop een groote consternatie, doordat bij het afbreken van een film het geroep „Brand" z%h liet hoeren en de talrijke aanwezigen ais krankzinnigen de zaal uitrenden. Ongelukken kwamen niet voor, alleen geraakten een twee tal personen bewusteloos. De voorstelling kon na eenigen tijd weder voortgaan. LOONACTIE VAN LANDBOUW- ARBEIDERS. Zondagmiddag werd te Assen een druk be zochte vergadering gehouden van de afdee- ling Assen van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in hft Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, waarin als sprekers optra den de heeren Hoogerhuis e nAmoldussen. Met cijfers werd betoogd dat de landbou wers zeer zeker in staat zijn behoorlijke loo- nen te betalen. Als voorbeeld welke enonne winsten verschillende landbouwers hadden, werd medegedeeld dat o.a. in de provincie Zeeland de rogge staande op het veld werd verkocht voor 5000 tot 8000 per H.A. Thans werd een looneisch gesteld voor het rooien van aardappelen door de afdeelingen Assen en Smide en wel: 100 per H.A op veengrond en 130 per H.A. op zand- en aschgronden. De landbouwers uit AssenSmilde en om geving zullen worden uitgenoodigd eene be spreking te houden met het bestuur van bo- vengenoemden bond op Maandag 25 Augus tus a.s. Mocht alsdan geen overeenkomst wor den verkregen, dan zal door het bestuur een nadere houding worden bepaald. De afdeelingen Assen en Smilde tellen elk ongeveer 100 leden. HET LIMBURGSCH ZOMERFEEST. De tweede dag van het Limburgsch Zo merfeest te Houthem-St. Gerlach, stond we der in het teeken van het anti-annexionisme. Was het den vorigen Zondag de dag der arbeidersvereenigiügen, eergisteren waren de schutterijen van Zuid-Limburg gekomen. Er waren 40 vereenigingen, zijnde circa 2000 man. Vele schuttersvereenigmgen waren gekleed in hun ouderwetsche uniform, soms nog uit dei tijd van Napoleon. Elke vereeniging had haar vaandel of vlag. Na een optocht en korte, vaderlandslieven de toespraken van de heeren Baron de Loë van Mheer, Dr. Crijns van Valkenburg en Jhr. Graafland van Maastricht, begon de schietwedstrijd. De heer Bemelman te Schinnen verwierf hierbij den eereprijs en den titel van Lim- burgschen Koning. Daarna had een onderlingen wedstrijd plaats, waarvoor de Koningin een zilveren medaille en een som geld had uitgeloofd.- Op het kleine station te Valkenburg be stormde men na afloop de treinen en in de overvolle coupê's zong men uit volle borst vaderlandsche liederen. LASTIGE MUSSCHEN. In den Haarlemmermeerpolder veroorza ken de talrijke musschen groote schade aan den graanoogst. De enkele korrels, die ze opeten beteekenen weinig tegenover de groo te hoeveelheden die losgepikt worden en op den grond vallen. Eén landbouwer heeft na gegaan, dat op zijn akkers ongeveer 1/3 ver loren is gegaan. •Gistermiddag had in het veilmggebouw aan den Koudenhom te Haarlem een eigen aardige plechtigheid plaat®. Her wa» tijdens de veiling, die een ©ogen blik onderbroken werd, diat de heer Witmond het woord vroeg. Hij richtte zich tot den heer Frans Koldcrie, die te inlidden der andere groentehandelaren gezeten was en spralk hem kameraadschappelijk toe. Het eerst herinner de hij de aanwezigen aan d'e koene redding door Kolderie 'bedreven, toon deze een paar we'ken geleden een jongen, Wil'lem Bos, ge naamd!, met levensgevaar uit het Spaaxne haalde. Tot twéémalen toe moest hij hier voor duiken. Deze d'aad dient te meer op prijs te worden gesteld, zeide de heer Wit mond, omdat Kolderie man en vader is, Gij allen, waarvan d'e meeaten uwer dit oo'k zijn, gevóélen wat dit wil zeggen. Het was dan ook een gro'otsohe daad van onze (kameraad. Doch in een oogenblik van begrijpelijke onbezonnenheid gaf Kolderie vóóe hij te wa ter sprong, zijn portomonnaio aan een der aanwezigen, die kans zag hiermede ongemer kt te verdwijnen. Wij zijn er tot heden niet ach ter 'kunnen komen wie deze lage daad bedre ven heeft. A .I a bliijlk van sympathie overhandigde de heer Witmond daarna aan den onverschrok ken redder een groot bloemstuk met linten versierd, in welke hulde alle kameraden en ook bet veiiingbestuur hebben bijgedragen. Doch, zei de spreker 'bloemen rijn verganke lijk. Daarom achtten wij het beter ook iets blijivends hieraan toe to voegen. Ein de daad bij het woord voegende, overreikte spr. den heer Koud'erie een portemonnaie. En daarna, ook al weder uit naam van allen, een bedrag van 76 'gulden en tot besluit een groote, ver sierde sigaar, die dé heer Kolderie lachend aannam. Deze bedankte daarna met enkele harte lijke woorden voor de hem bewezen vriend schap, waarna een driemaal herhaald hoera door het veilinggebouw 'klonk en een Lang zal hij' levenwerd aangeheven. De moedige redder was naar behooren ge huldigd. KOEENGEBREK. De Duitsche zeelichters Zukunft en Deut sche Warter, welke resp. 6 en 9 dezer van Zweden naar IJinufdeu vertrekken, zijn daar nog niet aangekomen. Men meent dit lange In de Tol'dwawjatraat te Amsterdam heeft zich igistermongen een ontzettend drama af gespeeld. Op nummer 10 in het benedenhuis woont die familie Nijziel, bestaande uit man, vrouw en zoontje van omstreeks zes jaren. De echtgenoot is werkzaam aan Heinekens bier brouwerij. Hij stond' èn op de fabrieiK èn bij zijn buren bekend als een zeer oppassend man en als 'belooning voor zijn ijver werd hij een maand geleden door de directie der brouwerij •bevorderd!. De taak alsi hoofd' van een afdee ling op te treden ging blijkbaar boven z^jn krachten en eenigen tijd geleden werd een ander in. zijn plaats aangesteld. Hij 'bleef ech ter oip d'e fabriek werkzaam. Het feit, d'a.t hij niet togen zijn werkzaam heden wae opgewassen, hinderde hem zeer. Hij werd stil en in Zichzelf gekeerd en huren verklaarden, dat zij do laatste weken geen lach op zijn gezicht haldiden bespeurd!. Zondagmorgen nu vervoegde zich een d'er chefa der brouwerij, dé 'heer Hippe, aieh hij id© buren en vroeg of zij ooik wisten, waar de iheer Nijziel zich bevond, daar dleze om balf adbt op d'e brouwerij moest zijn en tot dus verre 12 uur niet verschenen was. Een der buurlliöden keek over de schutting en ziende dat de gordijnen nog gestoten waren, maakte hij de veronderstelling, dat de fami lie de stad uit was. Om zich echter zekerheid te verschaffen, klommen beide mannen over de schutting, na tevergeefs aan de voordeur gebeld te hebben. Ze braken dé achterdeur open en betraden d'e kamers. De gordijnen waren nog gos'loten, maar toen een d'er mannen licht maakte, deinsden ze ontzet terug. Groote plassen bloed' bedekten het karpet. De bedden waren met bloed gedrenkt en in 't halfduister be merkten ze de lidhaimen van een drietal per sonen. In het 'bed lag juffrouw NijzioL Haar hals was één hreede gapende wonde, die haar dood had veroorzaaUft. Tegen haar aan gevleid lag het zesjarig zoontje. Ook dit knaapje was den hals met een zwaar scherp voorwerp voor de helft afgeslagen. Het bloed' w.as langs zijn nachtponnetje gestroomd, dat bijna geheel rood! zag. Voor het bed ten slo tte lag dé heer ML Nij ziel, in een groote b.'iAiplas. Ook zijn hals vertoonde een zware wonde, waaruit neg Moed! stroomde. Naast Ëem bevond zach een toegeslagen scheermes en over hem heen lag een omgevallen bloementafeltje, Waarvan de pot met clivia's iin, gruizelementen gebroken was. De politie werd gewaarschuwd en inspec teur Krennirug was spoedig ter plaatse, Het bleek, dat de man nog zwak ademhaalde. De geneeskundige dienst werd' opgebeld en ver scheen met een autobrancard. De stervende man werd zoo- goed en zo©' kwaad het ging verbonden en naar het Wühelmimagasthuis verlvoerdl Moeder en zoontje waren gestorven. Het is zoo goed als zeker, dat de vrouw en. het knaapje afgemaakt zijn met een bijl. Te midden van een bloedplas vond d'e politie, een zware scherpe bijl, met een steel van on geveer 40 c.M. De «slag, die het knaapje heeft ontvangen, 1 schijnt niet terstond doo'delij.k geweest te zijn. Bloedsporen die liepen tot aan het bed' zijner moeder, doen veronderstellen, d'at het' ventje uit bed is gesprongen en naar het ledikant van zijn moeder is gestrompeld, tegen wie hij zich heeft aangevleid. Hier heeft het 'knaap je den 'laatsten adem' uitgeblazen. De vrouw is waarschijnlijk terstond d'ood ■geweest. Na zijn daad is< de waanzinnige moordenaar om het bed' gelioopen. Op "t 'kar pet zijn roode afdrukken van 'bloote voeten te bespeuren. Daarna heeft hij de hand' aan zich zélf geslagen. Het drama heeft vermoedelijk om 7 uur plaats gehad. Buren verklaarden, d'at op d'at uur het hondje hevig heeft geblaft. Andere geluiden zijn niet gehoordi De lijken van mej. Niijziel en van haar zoontje zijn 'hedenmiddag voor autopsie naar het scihouwl'okaali van het Wiiheflmina-Gaot- huis overgebracht. De bijl en bet scherme# zijn iin 'beslag genomen. De waanzinnige dader is nog in leven. Elk oogenblik wordt zijn dood verwacht. DE ACTIE DER TYPOGRAFEN. Met het te Botterdam aangekomen sa „Buys" is uit Engeland' meegekomen de twin tigjarige Duitsche officier van het 40e Reg. Infanterie, F. Kuhlwimd, die ontsnapt was uit het E'ngelache 'krijgsgevangenkamp t© Wa kefield'. Hij heeft zich als stow-away aan boord van het schip verborgen en is na aan komst te Rotterdam ter beschikking van den Vreemdelingendienst gesteld ACTIE RIJKSPERSONEEL Om groote hoeveelheden, molk, dié 'bijv. over verre afstanden vervoerd moet worden goed te houden, laat men 1/4 tot 1/3 gedeelte der versche mel'k bevriezen en verdeelt de 'bevro ren melk in blokken von 10 tot 16 K. G, On geveer 10 A 12 van 'deze Mokken worden in een goed geïwleerdenbak van 300 L. inhoud gebracht. De rest der melk wordt gepasteuri seerd en 'düaarna snel afgekoeld op 4 graadL Deze gepasteuriseerde melk wordt in den ge- ïsi'leerden 'bak met 'de blokken medlkijs gego ten, om daar na vervoerd te worden. In den oorlog is van deze methode in het Duitsoh© leger veelvuldig gebruik gemaakt, diaar de melk ongeveer drie weken verseh blijft. BIJ EEN REDDINGSPOGING VERDRONKEN. Zondagavond was de 13-j.arige H. Peslkina, wonende in de Rondéiaan te Rotterdam aan het 'baden in den Walhaven; toen zij plotse ling wegzakte. Zij werd' nagesprongen d'oior haar vader, die echter niet zwemmen kon en eveneens in de diepte verdween: De 14-jarige scholier H. Keeminik, die daarna te water sprong, slaagde er in, het meisje te redden. De vader is echter verdronken. Zijn lijk werd na eenigen tlijd -opgehaald en naar d'e alge meene begraafplaats vervoerd, Groote consternatie verwekte gistermorgen op d'e Melkmarkt te Amsterdam de ontplof fing van een ammoniak-cylinder, waarvan de bodem uiteenisprong bij 'het overbrengen op een schuit. 'Do-or de geweldige werking van de .ammoniak vetrloor een 16-tal personen het be wustzijn. De meeaten kwamen weer spoedig tot hun positieven, doch voor vier Meek over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Als een bijzonderheid bericht men aan d'e Leeuw. Cirt. uit Hindeloepen, -dat een kui ken den löen April in een machinale 'broeierij aldaar geboren, Donderdag, dus juist binnen vier maanden], reeds een ei hgeft gelegd. 1 Té Lobith passeerde op weg naar DiuitscMand het -sleepschip Anna. Dit bad o. m. geladen een partij van 8000 KG. men- 'Sichenhaarl Hiervan kunnen 'heel wat haar vlechten], pruiken en haarnetjes gemaakt wor den. Eén 'boer uit de Bilt verzocht opsporing van zijn paard, dat hij1 had meegegeven aan eenwoonwagenbewoner, die het beest naar Hoorn zou brengen. Van woonwagenbe woner noch paard heeft hij, tot nog toe eenig bericht.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2