Luclïtyaart. asslla fcsmsza is iÉraageo. Hat wil era* ovarigaiiB vooskom«ï dat het biKaanlandsch gereeutage tegelijk een theore tisch percentage zal worden, want het is te weezen dat meerdere hinnenlandsche partij en too? het buitenland zullen worden over- flpvelld Eftt geschiedde v?c«gw och, doch allengs was de «cateGU see •verscherpt en afgericht dat het euvel tot geringe afmetingen was teruggebracht. Door de haast die men ge maakt heeft met het opruimen van crisis maatregelen is deze controle geheel ingezakt en moet zo weer opnieuw ingestudeerd wor den, met allo moeilijkheden en leergeldl daar aan verbonden. Doch 'i fraaiste is nog dat op hetzelfde «ogenblik waarop een fruitregeling in elkaar wordt gezet, een der machtigste controles wordt opgeheven. De minister todh heeft in getrokken de door minister Posthuma ge schapen regelingen nopens de verdluuxzaming yan groenten en fruit. Een van de voornaam ste rodenen tot hare instelling was gelegen in het gevaar dat, zonder duchtige controle, de voor 'het binnenland bestemde hoeveelhe den ingemaakt zouden worden en zoodoende todh aan de consumptie in versichen staat onttrokken. Deze twee beschikkingen, een goede en een d'ie het goede weer te niet doet, leveren wel (het bewijs van stelselloos beleid. De opheffing der regelingen betreffende het verduurzamen brengt ook een gebrek aan eenheid van werken dezer regeering naar vo ren. De regeling immers strékt zich ook uit tot het fa'briekstoezicht met betrékking tot den hygiönischen en deugdelijken inmaak. Deze dienst, gesteld voor een veelomvattende taak, ia er in betrekkelijk korten tijd in ge slaagd aan vele misstanden een einde te ma ken. Onder leiding van den heer Mebius, di recteur dezer afdeeling, is hier een stuk or- •ganistatie gesticht, waarvan minister Aal- berse in zijn Memorie van Antwoord betref fende de Warenwet getuigde, dat het te be treuren zou zijn dat ze met de crisismaatre gelen waarop ze steundte, zou verdwijnen. Maandenlang is de zooeven bedoelde dienst bezig geweest met het keuren van v-oor export bestemde artikelen, aan hem is het te danken dat onze naam in het buitenland nog niet meer bedorven is. En juist nu de mindere kwaliteiten over blijven wordt er niet meer gekeurd', mag d'e 'knoeierij weer voortgang hebben. Dok de binnenlandsche konsument zal on dervinden wat deze nieuwe „vrijheid" te be- teékenen heeft. En aanstonds komt de nieuwe Warenwet in werking en moet het werk van voren af aan beginnen. Met één slag is inmiddels alles wat met zooveel zorgen en inspanning is opgebouwd voortgebouwd had bunnen worden vernie tigd. Tot schade voor den handel, tot nadeel van den konsument, tot teleurstelling van hen die hun beste krachten aan dien arbeid ge wijd hadden". 6enmii:il pil* OPSLAG VAN TURF. De Prov. Bond van Brandsfoffencommis- sies in Overijsel en Noord Gelderland heeft tot hare leden een schrijven gericht om te overwegen of het niet gewenscht is, met het oog op den komenden winter een voorraad turf op te slaan tenzij zij verzekerd zijn, dat particuliere handelaren of schippers voldoen de daarvoor zorgen. Aan de rijkskolendistri- butie ft Den Haag is verzocht, om aan de brandstoffencommissie op de aanwezige voorraden turf een toeslag te geven van 5 per lOUO stuks, ten einde deze commissie voor aanmerkelijk verb es te vrijwaren. VOORVALLEN UIT DE LANDARBEI- DERSSTAKING IN GRONINGEN. Voor de rechtbank te Winschoten hebben terecht gestaan J S., 24 jaar, en H. V., 21 jaar, beiden arbeiders te Tenkensoord (gem. Scheemda), thans gedetineerd, terzake dal zij in den nacht van 10 op 11 Juli j.L: le. in een gemetselden regenbak en ia een welput van Luppo Santjer petroleum go ten, wetende, dat daardoor het water voor de gezondheid schadelijk werd; 2e. een aantal glasruiten van Santjer voornoemd met een stok stuk sloegen; 3e. een aantal te veld staande aardappe- plantle en stokboonen van Santjer verniel den, althans beschadigden door het loof af te snijden met twee zichten en de boonen uit den grond te trekken en af te zichten. Getuige schatte vroeger zijn schade op 100, maar ze valt niet mee, omdat de aard appelen nog minder terecht kwamen' dan ge tuige dacht. Het O. M. achtte de feiten schandelijk en eischte een jaar gevangenisstraf tegen ieder, benevens hun onmiddellijke inhechtenisne ming. Verder stond nog terecht A. V., 26 jaar, arbeider te Wagenborgen, eveneens gedeti neerd, die aldaar in of omstreeks den nacht van 11 op 12 Juli j.l. opzettelijk brand heeft gesticht in een aantal pakken stroo, toebe- hoorende aan Jacob Koning, aldaar. Na 't verhoor van twee getuigen, legt be klaagde een volledige bekentenis af. De ver dediger stelde in het licht dat het doel der daad wap de tegenpartij schrik aan te jagen. Voor herhaling behoefde men niet te vreezen. Het O. M. eischte één jaar en zes maanden gevangenisstraf. DE SCHIPPERS ACTIE. De soldaten aan boord van de stoomboot van den torpedodienst, die bij de eerste schepenrequisitie te Amsterdam uit vrees voor en uit solidariteit met de schippers, wei gerden de kabels los te trekken, bevinden zich thans in voorarrest in de Oranje Nas- sau-kazenft. Zij zullen vervolgd worden we gens dienstweigering. Gistermorgen zijn te Rotterdam wederom door de Inspectie op de binnenvaart een aan tal kleine scheepjes geruiquireerd. De schip pers waren niet zoo onwillig als gewoonlijk Men krijgt sterk den indruk, dat de schippers het vorderen van hun vaartuigen niet meer beschouwen als het ergste dat hun kan over komen. Alleen de schippers die zeiven geen vorderingsbevel ontvingen, en die vanuit de masten der omliggende schepen of in roei bootjes de gebeurtenissen gade sloegen, maak ten lawaai. Onder toezicht van de rivierpoli tie werden door eenige mariniers en ponton niers, onder bevel van een luitenant, de ankers opgehaald en de overige werkzaamheden ver richt, hetgeen zonder moeilijkheden geschied de. De politie blijft voorloopig ook toezicht houden op het laden der schepen. Onder de «shippers te Zwolle zijn dé ge moederen -sen het sisten, tengevolge van de lequlsitic van vijf sohepen door inspecteur SiloïBcas voor het vervoer van (kunstmest stoffen voor de firma Orel en Co., alhier, Yan de bevrachting op de Rijksbeurs is neg geen gebruik gemaakt.; wel heeft de schip- persbeurs aan genoemde firma onvoldoende laadruimte geboden. Een 39-tal schepen zijn geankerd, waar van véle onderling geketend zijn of met tou wen aan de masten verbonden. Het bestuur der schippersbeurs maant tot kalmte en geeft den raad, tegen de openbare maoht niet in verzet te komen. Niettemin hébben er toch schermutselingen plaats ge had, waarbij van den wapenstok gebruik moest worden gemaakt. UITBREIDING DEK VELDARBEIDEBSSTAKING. De staking onder de veldarbeiders in de gemeente Barradeel heeft zich ook tot de ge meente Menaldumadeel uitgebreid. Bij land bouwers, die niet het geëisehte loon wenschen te geven, wordt, het werk neergelegd; Politie surveilleert om de werkwilligen te beschermen. De toegang tot de boerderijen is verboden. Het uurloon is thans 30 et. voer z.g. los» vaste arbeiders. Dit voorjaar is getracht dit loon, hetwelk ook in 1918 werd betaald, op gevoerd te krijgen tot 35 ets. pet uur. De vereenigimg van landbouwers weigerde evenwel elke verhooging. Thans is de eiseh 35 et. uurloon opnieuw gesteld'. Waar ook dit maal de werkgevers weigerde, werd de eisch veranderd in 40 et. per uur, gedurende de 12 oogstwekeni. In Wijnaldum bieden de werkgevers hier om 35 et., welk aanbod dbor de arbeiders niet werd geaccepteerd, waarop de staking uit brak. Thans hebben de arbeiders weer den ouden looneisch gesteld: een uurloon van 35 cent over het géheele jaar. ONZE KOLENPOSITJE. Op de vragen van het Kamerlid van Rap- pard omtrent de vooruitzichten van onze ko- lenvoorziening luidt het antwoord van den Minister van Landbouw: „In aanmerking genomen de zeer ongunsti ge kolenpositie, waarin de meeste Europee- sche landen verkeeren, kunnen de vooruit zichten van onze kolen voorziening niet onbe- vrediged worden genoemd; de aanvoeren van de laatste maanden hebben tot eenige voor- raadvorming in staat gesteld, terwijl thans de aanvoer nog in bevredigende mate plaats vindt. Gelijk echter reeds eenige malen is gepubliceerd, zijn niet alleen de vooruitzich ten niet van dein aard, dat volop kolen be schikbaar zullen zijn, doch zou de toestand zelfs onbevredigend worden, indien onver hoopt de Duitsche kolen niet zouden gele verd worden. Met turf en bruinkolen als aan vulling zal echter dan naar de meening van ondergeteekende de brandstoffenvoorziening een redelük verloop hebben. Bij de Rijkskolendistributie komen herhaal delijk offerten in voor kolenlevering, die bijna zonder uitzondering vrijblijvend worden ge daan. Welke firma in de vraag van het Ka merlid bedoeld is, is den minister niet bekend. Of die kolen op aannemelijke voorwaarden aan de Rijkskolendistributie zijn aangeboden, geweigerd en per slot naar Zwitserland zijn gegaan, kan dus niet met zekerheid worden gezegd. Het behoeft echter geen betoog, dat een doelbewuste aankooppolitiek van Ameri- kaansche kolen niet kan bestaan in het af wachten en accepteeren van offerten, welker uitvoering blijkens opgedane ervaring geens zins vaststaat, doch dat, rekening houdende met behoefte en prijs, aangekocht moeten worden op zoodanige wijze, dat de grootste kans op uitvoering van de aankoopen bestaat. De minister stelt er prijs op, in dit verband nogmaals mede te deelen, dat thans van de Nederlandsche scheepsruimte een zoodanig gedeelte is bestemd voor den aanvoer van Amerikaansche kolen, dat maandelijks 50.000 ton kunnen worden aangebracht. Daarenboven zijn niet onbelangrijke hoe veelheden Amerikaansche kolen gekocht, die met vreemde tonnage zullen worden aange voerd. De op deze wijze bierheen gebrachte kolen zijn echter zeer kostbaar, in verband met de voor vreemde tonnage geldende vrach ten. De hooge prijs maakt het geraden voor zichtigheid te betrachten bij het doen van aankoopen, daar aanvoer van zeer groote hoeveelheden Amerikaansche kolen met vreem de schepen een aanzienlijke verhooging van de kolenprijzen ten gevolge zou moeten heb ben. Dat verdere verhooging van de in ons land toch reeds hooge steenkolenprijzen voor de industrie en het geheele economische leven in Nederland zeer ongewenscht zou zijn, zal niet nader behoeven te worden uiteengezet. Hieronder volgt een overzicht van de aan voeren van buitenlandsche kolen, gesplitst naar de landen van herkomst sedert 1 April jl. In aanmerking nemende, dat in het tijdvak van 12 maanden, eindigende 1 April jl., nog geen millioen ton kolen is geïmporteerd, blijkt hieruit reeds de verbeterde positie. Aanvoer uit Amerika 1 April 1919 t/m 16 Aug. 1919: a. met Nederl. schepen ca. 111.000 ton, b. met vreemde schepen ca. 56.000 ton, België ca. 1,197.000 ton, Duitsch land ca. 233.000 ton, Engeland ca. 178.000 ton, totaal 1.775.000 ton. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat op grond van de gedane aankoopen in Au gustus en September ruim 200.000 ton Ame rikaansche kolen, met vreemde scheepsruimte aan te voeren, moeten worden geleverd. Het is evenwel niet zeker, dat deze geheele hoe veelheid door de verkocpers zal kunnen wor den afgeleverd, in verband met de scheeps ruimte. DUURTETOESLAG AAN HET RIJKSPERSONEEL Aan den Raad van Ministers te 's-Graven- hage is door de heeren L F. Guit en Jos. van Seggelen, resp. voorzitter en secretaris van den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel ,St. Paulus" en W. v. d Have en P L. v. d. Voorde, resp. voorzitter en secretaris van den Ned. Christ. Bond van Personeel in Pu- blieken Dienst, ten deze domicilie kiezend ten hoofukantore van den Bond „St Paulus", Drift 10 te Utrecht, een adres gezonden1 in zake de duurte der levensmiddelen, waarin deze mededeel en, dat de steun, bedoeld door de aanvaarding van de duurtebijslagwet 1919, tengevolge van h. i. onjuiste interpre tatie aan verschillende departementen niet die verbetering brengt voor het Rijkspersoneel, als aan de hand der Wet verwacht had mo gen worden dat de nood in de huisgezinnen inmiddels onhoudbaar wordt; dat het rijkspersoneel, in 't bijzonder de werklieden, reikhalzend uitzien naar een goe de loonregeling mede als vrcht van de eer tijds ingestelde looncommissies; dat adressanten daarom met klem en gepast- ten aandrang Uw Hoog College verzoeken: a. de juiste en spoedige uitkeering der duurtetoeslagwet 1919 zoo krachtig mogelijk te bevorderen; b. nadere toelichting te geven betreffende het verleenen van premievrij pensioen; c. onverminderd datgene wat voortvloeit uit het vermelde onder a. en b. aaü afdoend bedrag in eenmaal aan het personeel te doen uitkeeren en' d. te bewerkstelligen, dat zoo spoedig mo gelijk de adviezen der looncommissies wor den toegepast. SPOORWEGPERSONEEL. Onder groote groepen van het personeel der spoorwegwerkplaatsen heerscht ontstem ming over de toepassing dér nieuwe loonre geling. Vele vaklieden zijn in een lagere froep geplaatst, dan waarop zij krachtens un vakopleiding aanspraak kunnen maken. De Nederlandsche R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" heeft zich, mede namens P. C. B., N. N. B. eeni- gen tijd geleden tot de directie der Neder landsche Spoorwegen gewend, om deze aan gelegenheid' in een afzonderlijk onderhoud te bespreken. Dit onderhoud heeft tot heden nog niet plaats gehad, waarom opnieuw op het verleenen van dit onderhoud is aange drongen, terwijl tevens aan den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten is ver zocht, deze aangelegenheid bij genoemden Raad te kunnen bespreken. TRAMWEGPERSONEEL. Deze week had een deputatie uit den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St. Raphael" en den Prot. Chr. Bead een bespreking met de directie van den Maas buurtspoorweg over de belangen van het personeel dezer onderneming. Als gevolg van de gevoerde actie zal door de directie uiterlijk 1 September worden ingevoerd een nieuwe loonregeling met een grondloon van 19,25 per week. De toepassing dezer nieu we loonregeling zal zoo zijn, dat personeel, dat meer dan 3 jaren in dienst der maat schappij is, direct op zijn maximumloon zal komen te staan. Door deze nieuwe regeling is het personeel belangrijk gebaat. De direc tie zal op verzoek edr organisaties bet ver leenen van een kindertoeslag in overweging nemen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de aflevering van 20 Augustus treffen wij o.a. aan: Het slot van de bijdrage over Onze Glasindustrie, waarin in het bijzonder de vervaardiging van groenglas en spiegel glas wordt beschreven. De heer Ir. De Jongh beschrijft de inrich ting van een Nederlandsche hoogoven indu strie. Van een artikel over de Textielnijverheid wordt in deze afdeeling behandeld de linnen industrie, voorafgegaan door een algemeen historisch overzicht. Het blijkt uit dit artikel wel, dat deze tak van nijverheid reeds jaren van zeer groot belang is. Verder vermelden wij nog een bijdrage over Onze Kaarsenindustrie. EEN BETOOG ING. Te Utrecht heeft het gemeentepersoneel een betooging gehouden, waaraan een 1000- tal personen deelnamen, waaronder tal van vrouwen. Een deputatie, bestaande uit eeni ge bestuursleden van den Ambtenaarsbond en den Gemeente-werkliedenbond, benevens een tweetal vrouwen had vervolgens een on derhoud met B. en W„ dat ongeveer een half uur duurde. Na afloop der conferentie deelde het hoofd bestuurslid van den Ambtenaarsbond Luber- ti aan de voor het stadhuis rustig wachtende menigte mede. dat in de gisteren te houden raadszitting de nota van B. en W. tot het doen van een uitkeering in eens zou worden behandeld. Voorts zouden B. en W. overwe gen of hun standpunt voor herziening vat baar was. De nieuwe raad zou eveutueele ver zoeken om loonsverhooging dienen te behan delen. De demonstratie droeg een rustig en waardig karakter. De politie had zich ge heel afzijdig gehouden en de leiding aan de besturen der organisatis overgelaten. EEN MOOIEl GIET. Ongeveer 25 jaren geleden vertrok dé heer H. Gossöhalk uit Zwolle naar Londen. In 1915 schonk hij een som van 40.000, ten einde van de rente de helft uit te keeren aan de -Israëlietische armen en de andere- helft aan de algemeene armen te Zwolle. De heer G'osschalk heeft deze oom thans tot 100.000 verhoogd. KORTE BERICHTEN. 1 Bij K. B. is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Maxkelo de heer A. J. Aibsil, thans te Midden-Beemster; tot id. te Midden-Beemster de heer M. B. J. Klaasenz, thans te Maxkelo. De landbouwer R. F., wónende in het gehucht Baakhoven bij Susteren (L.), is van den zoldertrap naar beneden gevallen en aan de gevolgen overleden. Een werkman, welke bij Vaals op het veld werkzaam was, werd door een beroerte getroffen cn was weldra een lijk. Eenige uren later werd de vrouw, die het sterfgeval had vernomen, eveneens door een beroerte getroffen en stierf een half uur daarna. DE E.L.T.A. Zondag a.s. zal een dag zijn, geheel gewijd aan de Italianen. Van 3 tot 4 uur zullen, on der leiding van Italiaansche officieren, de vliegtuigen in de hal en op het vliegveld ter bezichtiging worden gesteld. Er zullen dan brochures worden verspreid betreffende de Italiaansche luchtvaart. Na 4 uur kunstvliegen door Italianen. Er zal dan gelegenheid worden gegeven voor passagiers om te vliegen. De giften, die de aviateurs daarvoor ontvange,n zullen worden afgedragen aan verschillende Amsterdam- sche instellingen van weldadigheid. Gistermiddag zijn op het Elta-terrdn aan gekomen twee Brequet-toestellen, bemand met Portugeezen. Een bestuurd door uit. Por- tella. Woensdag waren zij uit Parijs naar Brussel gevlogen in 1 uur 38 min.; gisteren van Brussel naar Amsterdam in 1 uur 20 mi nuten. Bij de ontvangst waren tegenwoordig de Portugeesche militaire attaché te Parijs, luit.-kol. Godinko, benevens de Portugeesche chargé d'affaires te Den Haag, de heer dêAl- meida. Gisteren heeft de 1000ste passagier gevlo gen. Het was de heer E. E. Detmer te Am sterdam. Gistermiddag heeft de Franschman Tron- val in zijn Morane Saudnier-eendekker bo ven het terrein gedemonstreerd. O. a. wierp hij een kleinen parachut uit, ea voerde daar omheen allerlei bewegingen uit. Na zijn ne- derdaling is he mdoor het Elta-bestuur een krans vereerd. Te 4s/4 uur kwam Vickers-Vimy uit Lon den op eht Elta-terrein aan, gepiloteerd door mr. Cockerill. Behalve dezen waren drie pas sagiers aan boord. Zij brachten de Engel- sche nieuwsbladen mee, die voor een liefda dig doel verkocht werden. (De opbrengst van 25.50 werd aan de wed. Kroeger verzon den.) De reis was volbracht in 2-,/* uur, en werd alleen onderbroken door eene korte landing te Soesterberg. Gisteravond zijn er weer ee ntweetal zeer interessante nachtvluchten gehouden. Het eerst ging op capt. Brown met z'n Avro-toe- stel, daarna de Italiaan Ferrarin Arturo met z'n S. V. A. Er was vrij wat minder belang stelling dan de vorige keer. Telegrammen van lieden EEN ZELFMOORDMANIE. PRAAG, 22 Aug. Alhier is een zelf moordmanie uitgebroken. Het politierap port geeft in den laatste tijd recortcijfers. Als hoofdoorzaak wordt de onzettende hitte genoemd, die allen door den oorlog ge trokken levenenergie heeft overgenomen. DE KOLENLEVERINGEN VAN DUITSCHLAND. BERLIJN, 22 Aug. E>e berichten als zouden de Eranschen, volgens mededeelin- fen van den minister voor Economie chmid zich bereid verklaard hebben jaar lijks de aan de Entente te leveren kolen- hoeveelheid van 40 op 21 millioen ton te verlagen, zijn in den gepubliceerden vorm niet juist. De Entente heeft veel meer bij de Fransche regeering er op aangedrongen, dat Duitschland jaarlijks 21 millioen ton zou leveren. In verband met de stakingen en den buitengewoon onzekeren toestand der spoorwegen in Duitschland zou de le vering van deze kolenhoeveelheid reeds in het eerste jaar voor Duitschland een volle dige catastrophe beteekenen! Ook Italië staat er op 4 millioen ton kolen jaarlijks te ontvangen, zoodat Duitschland zich op het oogenblik in een toestand bevindt ernstiger dan ooit te voren. Duitschland' kan met den besten' wil deze voorwaarden piet nako men. KAPITALISTEN NAAR HET BUITENLAND. BREMEN, 22 Aug. Uit de Hansa-steden komt het bericht dat steeds meer Duitsche groot-industriëelen naar het buitenland trekken. .In Bremen hebben talrijke expor teurs in katoen hun zaken verkocht en zijn naar Holland en ook gedeeltelijk naar Spanje vertrokken, teneinde daar hun za ken verder te drijven. In Holland hebben Amerikaansche kapitalisten weten gedaan te krijgen, Duitsche kooplieden naar dat land te krijgen. STAKING OPGEHEVEN. LEIDEN, 22 Aug. De staking aan de Leidsche zoutkeet is na een week opgehe ven. Alle gestelde eischen zijn nagenoeg vervuld. De arbeiders hebben het werk hervat. DOODGESCHOTEN. ENSCHEDé, 22 Aug. De 23-jarige Ne derlander P. J. van Gerlekom is heden nacht bij smokkelen op Duitsch gebied door een Duitschen douane-beambte dood geschoten. HET TYPOGRAFENCONELICT VERSCHERPT. AMSTERDAM, 22 Aug. Als gevolg van het door de Drukkerspatroons geno men besluit, heerschte er hedenmorgen on der de Amsierdamsche typografen een zeer verbitterde stemming. Deputaties van tal van typografen-perso- neelen hebben zich tot het afdeelingsbe- stuur van den algemeeuen Neder landschen Typografenbond gewend en hebben daar te kennen gegeven, een aanslag op hun organisatie, zooals die dioor de patroons is voorbereid, niet te zullen dulden. Het personeel van „De Nieuwe Tijd", ten getale van 30 man en een 25-tal typo grafen van de drukkerij Tjabring hebben uit protest reeds het werk gestaakt. Ver wacht wordt, dat heden nog vele perso- neelen eveneens het werk zullen neerleg gen. Ook de typografen, die in het begin van de week dc staking hadden geproclameerd, zijn heden niet aan heit werk gegaan. Door het hoofdbestuur is aan de leden van den Ned. Bond van Boekbinderpa- troons een circulaire verzonden, waarin ge zegd wordt, dat het thans gebiedend nood zakelijk is om pal te staan en als organisa tie geheel te weigeren om in te gaan op de eisclien die economisch als niet voldoende gemotiveerd en sociaal en politiek, als sa botage van het collectieve contract moeten worden beschouwd. Het dagelij ksch bestuur van dezen bond gehoord de adviescommissie, vindt in het bovenstaande aanleiding niet eventueel te zwichten voor de aandrang van minderhe den die buiten haar organisatie om uw be drijf zullen trachten te ontwrichten. Voorts heeft het dagelijksch bestuur gemeend aan de leden te moeten verbieden, om hun werknemers de gelegenheid te geven- een nieuw loon of toeslag te eischen en persoon lijk met hen te onderhandelen. Bij werkneerlegging door enkelen, moeten deze personen als op staande voet ontsla gen worden beschouwd, terwijl, zoolang de gang van het bedrijf zulks technisch gt cl oogt aan de werkwilligen de werkgele genheid niet mag worden onthouden. P--0YÏTirïnnï N'htttv LAND- EN TUINBOUWTENTOON STELLING TE HEILOO. Zooals gister reeds uit ons /erslag bleek was het bezoek op het concours Hipique zeer groot. Het nummer éên-span merriën o! ruinen slaagde bijzonder goed. No. 24 yan Mevr. de Jong uit Zandvoort, een levendig paardje kwam niet in aanmer king omdat dit niet het gevraagde type land- bouwpaard vertegenwoordigde. In dit nummer kampten de volgende deel nemers: 1. J. J. Stroomer, Oudorp, Quin III, Stamb. merrie, 2. Jn. Borst, Heiloo, Greta, 3 jaar, vos-merrie, 3. Jac. de Boer, Wijde-Wor- mer, Corry 7 j., zwart-wit, witte vt., 4. W. v. Diepen* Noord-Beeraster, Flora, 5 merrie, schimmel, 5. P. Koelemei Gzn„ Wester-Blok- ker, vos, 7 jaar, merrie. 6. T. W. Straathof, Rinnegom, Annie, 4 jaar, zwarte merrie, 7. S. Vriend, Spanbroek, Dora, 5 jaar, bruine mer rie 8. J. J. de Gis, Schermernorn, Gondo Piel, 5 jr., or. merrie, witvoet, 9. J. Bood, Z.- en N.-Schermer, Jansje, 7 j„ bruine merrie, 10. S. Laan, Ursem, Jan vos, ruin, 11. H. Bakker Hzn., Heiloo, zwarte merrie, 12. P. Frans, Heiloo, merrie, 13. J. Tuinman, Oud karspel, Louis, 8 jaar bruine ruin, 14. KL Muis, Heiloo, 15 H. Blokker, Heiloo. Nelly, 6 jaar, bruin, 16. M. Mulder, Heiloo,' 17. A. Mulder Heiloo, 18. J. Mooi, Heiloo, Catha- rina, 7 jaar, bruine merrie, 19. T. Bruin, Alkmaar, Elta, 4 jaar, zwarte bles, witvoet, 20. Th. Broers, Heiloo 21. P. van Dam, Heer-Hugowaard, Vos-merrie, 22. P. Blom, Oudorp, bruine witvoet-merrie, 23. J. Zwart, Alkmaar, Snel, 24. Mevr. de Jong te Zand voort. Na eenige rondgangen bleven de nummers 1 2, 6, 9, 13, 17, 20, 22 aan. Daarna de nummers 1, 6, 9, 13 17 en 22. De eerste prijs veroverde ten slotte de heer J J Stroomer te Oudorp, de 2e de heer T. W. Straathof te Rinnegom, de 3e de heer J. Tuinman te Oudkarspel, de 4e de heer P. Blom te Oudorp en de 5e prijs de heer A. Mulder te Heiloo. Hierop volgde het concours tweespannen type landbouw-trekpaard, aangespannen voor boeren- of transportwagen. Dit was een zeer belangstelling trekkend nummer. De stevige boerenpaarden met de zware wagens en de rustige landbouwers gaven op de zonnige baan, met den schoonen achter grond een niet te vergeten'beeld van kracht De heer J. de Wit te Heiloo won den len, de heer M. Mulder te Heiloo den 2en, de heer J. Stroomer te Oudorp den 3en en de heer KL Muis te Heiloo den 4en prijs. De hr. J. J. Stroomer won ook den len prijs concours type luxe- of tuigpaarden. De heer M. Muider te Heiloo behaalde in dit nummer de eervolle vermelding. Hierop volgde het concours van sjeezen, gereden door heer, vergezeld van dame, bei den gekleed in oud-Hollandsche kleeder dracht. Slechts 2 sjeezen kwamen in dit nummer uit, maar beiden zoo mooi dat men volkomen een idee kreeg van de luxe voor 100 jaar on der de landbouwers. Hoe kleurig was de Hee ding van man en vrouw en hoe armelijk stijf is daartegenover vooral de heerenkleeding van onzen tijd. In de eerste spees zat een jong paartje en in de andere een landman met zijn vrouw van middelbaren leeftijd. Het'publiek genoot bij het aanschouwen van deze historische voorstelling van opge wekt en blij' leven. Beide paartjes werden1 meermalen' met ap plaus begroet. Het jonge paar, de heer P. A. Kalis uit Rijswijk en mei. M. J. Mulder te Heiloo won den 1 sten, de heer J. J. Stroomer en echtge- noote te Oudorp den tweeden prijs. Den len prijs voor 't schoonste geheel in gewone kleederdracht veroverde de heer P. Blom te Oudorp, den 2en de hr. J. Kooij te Heiloo en den 3en de heer J. Mulder te Hei loo. De heer M. Mulder te Heiloo behaalde nog den lsteni prijs voor het besturen van een vierspan voor een boerenwagen en gaf daarbij een keurig staaltje van stuurmanskunst te aanschouwen. De heer J. J. Stroomes te Oudorp kreeg ook nog een eereprijs voor het besturen van een tandemspan. Zooals gisteren reeds uit ons verslag bleek werd gistermorgen de verguld zilv. med„ uit geloofd door de Gemeente Heiloo, in- het num mer ,De beste hengst" niet toegekend. Deze medaille behaalde nu de heer J. de Wit te Heiloo, die den lsten prijs won in het concours tweespannen. Na afloop van het concours reikte de voor zitter, de heer M. Mulder, de prijzen met een toepasselijk woord uit. Te voren hield deze een toespraak waarin hij allereerst dank bracht aan moeder natuur die op 21 Augustus de zon zoo lieflijk had laten schijnen. Spr. noemde het groote succes dat de ten toonstelling1 had gehad voor Heiloo van groo te beteekenis. Wat vertoond was was te Heiloo nog nim mer te zien gegeven en spr. was daarvoor zeer dankbaar. Aan allen die tot het succes hadden mede gewerkt bracht spr. daarvoor dank, daarbij den wensch uitsprekende dat het den be schermheer, Jhr. Mr. P. van Foreest gegeven mocht zijn nog menig jaar de L. E. T. T. te Heiloo te openen. Over de groote belangstelling van buiten de gemeente was spr. ten zeerste verheugd. Men heeft te Heiloo nu niet meer het recht tot klagen. Deze dag bewees dat men oök van buiten in Heioo wil zijn. Speciaal richtte spr. het woord tot de men- schen die in Heiloo hard hadden gewerkt om het vereen'gingsleven vooruit te brengen. Heden zal men moeten erkennen dat men hun grooten dank verschuldigd is. Tot zijn mede-bestuursleden en de commis sie van uitvoering richtte spr. mede woorden van dank daarbij den wensch uitsprekende, dat deze commissie nog jaren de tentoonstel ling mag organiseeren. Bij het uitreiken van den len prijs voor de paarden en de daarvoor door den burgemees ter beschikbaar gestelde medaille, zeide spr., te denken aan de door pessimisten gesproken woorden: „Heiloo zinkt in de schoenen. Het is niets meer en dai komt door den burgemeas»

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2