DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 199 Honderd een en twintigste Jaargang. 5919 MAASDA6 25 AUGUSTUS. Bujlinjlandsch overzicht. Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. 01! nummer bestaat alt 2 bladen. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 1,65, franco per post f 1,90. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. 3. De opperste raad der geallieerden heeft eindelijk zijn houding tegenover de Hon- gaarsche regeering vastgesteld. En thans blijkt, dat het met een terugkeer In het Hongaarsche monarchistische vaar water niet zoo'n vaart loopen zal. De opperste raad weigert aartshertog Jo zef te erkennen en daarmede is aan diens kort stondige glorie weer een einde gemaakt. De geallieerden en geassocieerden, aldus luidt het telegram van den oppersten raad, wenschen een duurzamen vrede te sluiten met het Hongaarsche volk, maar zij kunnen dit niet doen zoolang de huidige Hongaar sche regeering aan het bewind blijft, daar deze niet ingesteld is door den wil van het Hongaarsche volk, maar door een staats greep van een kleine groep onder bescher ming van een vreemd leger. Zij heeft als hoofd een lid van 't geslacht Habsburg dat door zijn politiek en zijn eerzucht voor een groot deel verantwoordelijk is voor de ram pen waaronder de wereld gebukt gaat en nog lang gebukt zal gaan. Met zulk een regeering zou een vrede niet duurzaam kunnen zijn en de geallieerden kunnen haar niet de economische hulp verke nen die Hongarije zoo hoog noodig heeft. Wanneer aartshertog Jozef allereerst be reid is zich te onderwerpen aan de proeve van een raadpleging des volks, dan geeft dit de Entente nog geen voldoening, daar de ver kiezing zou plaats hebben onder eene admi nistratie waarvan hij het hoofd is. Daarom moet aartshertog Jozef zijn ont slag nemen en een regeering: waarin alle par tijen vertegenwoordigd zijn, moet de verkie zingen uitschrijven. De geallieerden zijn bereid jn onderhan deling te treden met elke regeering, die het vertrouwen zou genieten van een vergade ring, welke op die wijze gekozen zou zijn. Aartshertog Jozef zal hieruit wel begrij pen wat hij te doen heeft en even plotseling verdwijnen als hij gekomen is. En in Hongarije zelf zal men niet begrij pen, dat een aansturen op een monarchie toch niet uitsluitend de sympathie van de nog altijd oppermachtige Entente zal hebben. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de Hon gaarsche premier Friedricn onmiddellijk een ministerraad bijeen geroepen heeft. Mpn besloot, dat aartshertog Jozef zou af treden, evenals de door hem benoemde re geering. Friedrich deed hierna mededeeling van de te Boedapest vertoevende Entente-missie, ter wijl men er ook Clcmenceau telegrafisch van in kennis stelde. De Entente-missies te Boedapest verlang den een. ministerie, waarin alle klassen der bevolking vertegenwoordigd waren en droe gen Friedrich op voor de orde te zorgen. De Entente wenscht binnen drie dagen een nieuwe regeering te zien. Hierop keerde de premier in den minister raad terug, waar de minister van buitenland- sclie zaken Lovaszy uit naam der leden van het afgetreden kabinet van prins Jozef af scheid nam en verklaarde, dat deze in het ïur van den nood handelend opgetreden was, waardoor hij den eeuwigen dank der natie had verdiend. Jozef nam vervolgens persoonlijk afscheid van alle leden. De ministerraad besloot in functie te blij ven tot het nieuwe kabinet samengesteld zou zijn. Nu de geallieerden zich met het vraag stuk van Opper-Silezië hebben bezig gehou den, ziet het er wel naar uit, dat ook daar spoedig normale toestanden zullen terugkee- ren. Er gaat nu een militaire geallieerde com missie heen, waarin Frankrijk, Engeland, Italië en de Veremigdc Staten zijn vertegen woordigd. De commissie zal de oorzaak der troebelen onderzoeken, voor herstel van orde en mijn- arbeid zorgen en de volksstemming voorbe reiden. Bovendien zal zij de wenschelijkheid van een vervroeging van den termijn voor de militaire bezetting van Opper-Silezië door de geallieerden overwegen. DE SCHADELOOSSTELLING. De afgevaardigde van het Seise-district Louis Dubois heeft zijn geschrift over art. 8 en O van liet vredesverdrag met Duitschland, betrekking hebbende op de finarucieele clan sides, gereed gemaakt. Volgens zijn beréke- nir aal Duitschland hébben te betalen. Vpor Bchaddlio'oissteliling van po won en ruim 74 mil- 1' id: voor schade toegebracht aan d'e eigen dommen 120 milliard; te zamen 200 milliard. Hierbij komen neg 143 milliard otfrlegauitgn ven. DELA KUN ALS GEÏNTERNEERDE. Nrnar men zich herinnert werd Bola Kun, nadat hij na den val van de radien-reigeering naar Oostenrijk was gevlucht, dour de Ween- si'he politie gevangengenomen en naiar een in iornocringsdepOt'gebracht. Hij ia thans met nog twee andere volkscommissarissen, n.l. Land-Ier en Por, i'nd' en Haidl molen 'bij Koll- mitzgraben in het Fhaya-dal ondergebracht. Van deze verblijfplaats weet het „Neuig- fcri U-Wdlthlatt" mede te deelen, dat de molen slnd ecnige jaren niet meer gebruikt wordt. I V vroegere eigenaar Haidl is naar elders ver. i ken en thans word1!, de molen bewoond een houtvester, wiens vrouw de maaltij- voor de drie geïnterneerde ahamedo voos de uit zeven gendarmen bestaande wacht toe bereidt. De molen wordt zeer streng bewaakt en een gendarme, die op den weg, die naar de molen leidt, op wacht staat houdt de voorbij gangers een heel eind vóór den molen reeds aan. In een kamer van die eerste verdieping zijn Béia Kun en de twee andere oud-volkscom missarissen ondergebracht. De houtvester ver telt,» dat de Hongaren niet ai te weelderige maaltijden 'krijgen, daar alleen de gerantsoe neerde levensmiddelen ter 'beschikking staan. De gemeente Schweinbuj'g, waartoe do Hnidl- molen behoort, zorgt voor de levensmiddelen dor geïnterneerden. Elk 'hunner 'krijgt dage lijks een 'liter melk. Brieven aan Kun c.a. wor den natuurlijk gecensureerd. Ten slotte weet het „Neuigkeits- Welt- blatt" nog mee te deelen, dat de geïnterneer den laat opstaan en zich tussehen 9 en lü uur naar den tuin begeven, waar zij den tijd met gespr'kken, lezen en kegelen doorbrengen. BRUSSEL INPLAATS VAN QENèVE. De Parijsche editie van de „New York He rald" weet mede te deelen, dat xle zetel van den Volkerenbond van Genève naar Brussel zal worden overgebracht. De officieele mede deeling van deze verandering zou niet lang op zich laten wachten. Een motief van dit besluit zou de ontevre denheid van België over andere kwesties zijn, terwijl uit practisch oogpunt beschouwd, Brussel het voordeel heelt, dat het een ge bouw bezit, dat aan de eischcn, voor den ze tel van den Volkerenbond te stellen, voldoet. Volgens hetzelfde blad zou de eerste bijeen komst van den Volkerenbond, die in October a.s. te Wishington moest plaats hebben, ver scheidene maanden verdaagd worden en niet voor Februari of Maart 1920 gehouden kun nen worden. Politieke complicaties in Euro pa zouden oorzaak van ceze verdaging zijn. Overigens zou de Amerikaansche Senaat, ge zien zijn houding, wijzigingen in het verdrag kunnen aanbrengen, die eerst door de overige leden zouden moeten worden goegekeurd. HET HERSTEL VAN NOORD-' FRANKRIJK. Naar de Parijsche correspondent van de Tel. schrijft, zullen barakken van de Neder- landsche interneeringskampen, die uit zes honderd wagonladingen bestaan, in de bevrij de streken van Frankrijk opgezet worden van af 26 Augustus. De invoer van Nederlandsch vee duurt voort; reeds zijn 4000 stuks aangevoerd. De Fransche commissie, die de aankoopen doet, heeft volmacht tot 15,000 stuks, terwijl Ame rika 50 tot 60.000 stuks zal leveren. De Frauschen doen thans zeer belangrijke aankoopen in Nederland, speciaal van hou ten huizen, van ploegen, karren, tuigen en andere landbouwwerktuigen. In Noord-Frankrijk heerscht thans een groote bedrijvigheid. Sinds de reis van Cle- menceau is ae organisatie veel vereenvoudigd en verbeterd. De groote ingewikkeldheid der administratieve formaliteiten heeft plaats ge maakt voor eenvoudiger methoden. KORTE BERICHTEN. Overeenkomstig het plan van den pre mier zal de Engelsche Kamer van Koophan del binnenkort een bureau openen, waarvan het doel ia, de verschaffing van credieten tot uitvoer van goederen naar gedesorganiseer de 6treken van Europa. De credieten mogen hoogstens 70 pCt. bedragen van den kosten- den prijs van de verkochte goederen. Het Nationaal-Joodscne secretariaat in de Oekraine stelde vast, dat van einde No vember 1918 tot 20 Mei 1919 in 127 plaat sen vonden tot 35.000 Joden De Saksische Staatsspoorwegen heeft beslag gelegd op de kolen van alle Saksi sche mijnen om het spoorwegbedrijf gaande te kunnen houden. Vertègenwoordigers van Fransche Pro vincies hebben zich naar Duitsch-Oostenrijk begeven om te onderhandelen omtrent een ruilhandel van levensmdidelen tegen Duitsch- Oostenrijksche industrieproducten, als glas, meubelen en hout. Tegen Bela Kun en consorten zijn, naar uit Boedapest gemeld wordt, meer dan 700 aanklachten wegens moord ingediend. De nieuwe regeering zal, naar verluidt, alle door Bela Kun gelaste executies als moord zonder meer beschouwen en vervolgen. Een telegram uit Dublin meldt, dat de raad der Sinn Feiners aan de Valera toe stemming heeft gegeven om een leening tot een bedrag van 20 millioen in de vereenigde Staten te slutted. De opperste raad der geallieerden be sloot, dat de Duitsche regeering de taak zou hebben de orde in Opper-Silezt'é te bewaren. De Peolsche troepen zouden Duitschland niet binnen mogen komen, tenzij op verzoek van Duitschland Volgens de „Vossische Zeitung" bespre ken de Weensche oladen met voldoening het aftreden van aartshertog Jozef. Zij trekken daaruit de conclusie, dat daarmede ae kansen voor de monarchie in alle deelen van het oude Oostenrijk-Hongarije voor goed verdwe nen zijn. De Duitsche banken zeggen de regee ring haar steun toe bij maatregelen tegen be- lastingontd tüking. De Hamburgsche bankdirecties wezen het bemiddelingsvoorstel af. De staking duurt voort. De commissie voor Buitenlandsche Za ken uit den Senaat heeft een amendement van senator Lodge op het vredesverdrag ter zake van Shantoeng aangenomenvolgens hetwelk China in de plaats van japan wordt gesteld wat aangaat de haven van Sjantoehg. De Fransche Kamer komt morgen weer bijeen. Henderson kondigde een scherpen strijd aan tegen de regeering. De „Temps" verklaart zich voor een verdrag, waarbij Frankrijk Amerika steun toezegt ter handhaving van de integriteit van de open-deur-politiek in China. Alle burgerlijke afgevaardigden uit Stiermarken, Karinthie en Tirol hebben be sloten, het vredesverdrag te verwerpen. De socialistische afgevaardigden uit deze streken zullen zich van stemming onthouden. Dank zij de stemmen uit Weenen zal er echter in de Nationale Vergadering van Duitsch-Oos tenrijk een meerderheid voor de aanvaarding van tut verdrag zijn. i Tengevolge van kolengebrek en daar door veroorzaakte vermindering in de pro ductie van electrische kracht, worden vele in dustrieën in het Parijsche gebied met stop zetting bedreigd, zooüat gevreesd wordt voor een ernstige werkeloosheidscrisis. Odessa is door de Oekrajiensche troe pen bezet. De boedelberedderaar van Andrew Car negie heeft verklaard, dat de beroemde Staal- koning slechts 50 millioen dollar nalaat, veel minder dan algemeen verwacht werd. Hoover gaat waarschijnlijk naar Ber lijn om te onderhandelen over de bezetting von Opper Silezie door de geallieerden. Kiejef is door de bols/ewiki ontruimd. HEI GEHEIME BELGISCHE DOCUMENT. Officiéél. Naar aanleiding van het tot de Belgische regeer in» ter zake gerichte ver zoek om Miehtigen, heeft de Belgische mi nister van BuitenlamLsche Zaken, aan het Ne- derlandsche gezantschap te Brussel den vol- ledigon en authentic'ken tókst d>eu toekomen van de vertrouwelijke, door het departement van Buitenlandsche Zaken aan het Belgische groot algemeen hoofdkwartier uitgegeven dienstorder („note dis Sed'vioe"), waarvan de dagbladen een groot gedeelte hebben gepubli ceerd. Hets tulk draagt de dlagteakening niet van 3 Juli, maar van 20 Mei j.l. Do dlatuim van 20 Mei ie van belang in ver band met het besluit van 4 Juni van den Baad van Vier,v olgens hetwelk vraagstukken, ge bied,safstand betreffende, niet tot de compe tentie van de Commissie viaa Veertien werden geacht te bebooren. Het geheime document van het Belgische ministerie van Buitenland se he Zaken, d'at in het toeken van annexio- nistisehe propaganda sta,at,z oud us van vóór 4 Juni dateeren. Dat verandert niets aan de gezindheid der Belgische regeerimg, maar ver zacht toch eenig&zins den cnaangenamen in druk gewekt door d'ev erondersteiling als zou Brussel in het geheim op de beslissing van Parijs willen terugkomen. Tenslotte komt het ons niet overbodig voor, dat het Nederlandsche volk van dien authen- tieken tekst van het document „officieel" in kennis wordt gesteld. BELASTING OP VERMOGENSAANWAS Thans is bij de Tweede Kamer ingekomen het wetsontwerp tot invoering van een ver- nrogensaa n was-helasting. De minister van Financiën schrijft in de toelichting dat nu voor snelle aflossing van de crisisschuld stellig ook mag worden over gegaan tot heffingen, welke het kapitaal aan tasten, daarvoor allereerst in aanmerking komt een belasting op de waardevermeerde ring van roerend en onroerend vermogen. Van hen, die in dezen tijd niet alleen het groote voorrecht hebben een vermogen te be zitten, dat hun een zekeien weerstand geeft, maar zelfs dit vermogen zagen toenemen, mag in de eerste plaats een otfer worden ge vraagd ter verkrijging van de gelden, wel ke in het algemeen belang moeten worden opgebracht. Daartoe stiekt bovengenoemd wetsontwerp. Volgens het ontwerp zal bij de eerste hef fing geen belasting verschuldigd zijn, indien de aanwas minder bedraagt dan tien ten hon derd van het vroeger vermogen en tevens minder dan 15,000 en wordt, indien wel belasting verschuldigd is, in elk geval een bedrag gelijk aan tien ten honderd van dat vermogen, tot een maximum van 15,000, onbelast gelaten. Voor volgende heffingen is, in verband met het lager percentage der belasting, de grens der vrijstelling op 5000 gesteld. Waar dé belasting telkens over een tijdvak van drie jaren wordt geheven, zal dan een aanwas van een kleine 2000 per jaar steeds zijn vrijgesteld. De eerste heffing der belasting in 1919 zal geschieden wegens den aanwas van vermo gen in liet tijdvak van 1 Mei 1916 tot 1 Mei 1919. Hij, die in deze voor velen zoo ingun- stige periode zijn vermogen zag toenemen, verkeert in zulke gunstige omstandigheder dat hij voor een aanmerkelijk hoogere heffin, in aanmerking komt. Ook. de omstandigheii dat de vermeerdering van vermogen, welke in dat tijdvak werd verkregen door speculatie in effecten, niet door de oorlogswinstbelasting werd getroffen, pleit voor hoogere heffing. Op grond van deze overwegingen wordt voor de eerste heffing een percentage van 30 pCt. en voor de volgende heffingen een per centage van 10 pCt. voorgesteld. De opbrengst der belasting kan niet nauw keurig worden geraamd, omdat daarvoor geen voldoende gegevens beschikbaar zijn. Rekening houdende met de waardevermeer dering van onroerende goederen en gedeel telijk huiten aanmerking blijven van vermin dering van vermogens eenerzijds, en met de vrijstelling en den hiervoor bedoelden af trek anderzijds, zou het bedrag van het ac cres, dat voor de heffing der belasting in aanmerking komt, naar de meening van den minister kunnen worden geraamd op gemid deld 125,000.000 per jaar. Met een percentage van heffing van 10 pCt. zal in het vervolg waarschijnlijk een op brengst van pl.m. 10.000.000 per jaar wor den verkregen, terwijl de eerste heffing ad 30 pCt. van het accres over het tijdvak van 1 Mei 1916 tot 1 Md 1919 een aanzienlijke bate voor voldoening van crisisuitgaven of voor aflossing V" crvüsschuld zal opleveren. De Ned. Vereeniging van fruitwerkers heeft reeds een motie aangenomen tegen dit nieu we wetsontwerp MILITAIRE PENSIOENEN. De commissie, beiast met de herziening der militaire pensioenwetten, heeft een nieuw- ontwerp-pensioen aan den minister van Oor log toegezonden. Aan dit ontwer pontleenen wij het volgende: Er kan worden toegekend: leven3lang5 voor- loopig en tijdelijk pensioen. Levenslang pensioen wordt verleend: le bij langdurigen dienst; 2e. bij ongeschikt heid voor de verdere waarneming van den mi litairen dienst, (mits niet het gevolg van moedwilligheid) indien ten minste een dienst tijd van 5 jaren is volbracht; 3e, na een diensttijd van 20 jaren voor offideren, met uitzondering van officieren vap gezondhehid, j paardenartsen en militaire apothekers sü j een diensttijd van 15 jaar voor laatstbedosL den, voor onderoffideren in den rang van ser geant en hoogeren rang; wanneer het ont slag op verzoek wordt verleed en de belang hebbenden zich verbinden ter beschikking te blijven ingevolge de Wet voor het reserve- personeel der landmacht en wel offideren tot het 55e levensjaar en onderoffideren tot het 50 e levensjaar ia volbracht. Onder langdurigen dienst wordt verstaan: a. Voor officieren uitgezonderd officieren van gezondheid, paardenartsen en apothe kers een diensttijd van 40 jaar: b. Voor officieren van gezondheid paardenartsen, apothekers, onderoffieren en minderen een diensttijd van 30 jaar. Het recht op pensioen voor langdurigen dienst is niet aanwezig bij ontslag op ver zoek vóór het bereiken van den leeftijd van 55 jaar voor offideren en vóór het bereiken van den leeftijd van 45 jaar voor onderoffi cieren. Voorloopig pensioen wordt verleend voor niet korter dan 6 maanden en voor niet lan ger dan 5 jaar. Bij verleening voor een korte- ren termijn dan 5 jaar kan verlenging beko men worden. Tijdelijk pensioen wordt verleend voor niet korter dan 1 jaar en voor niet langer dan 5 jaar. Bij verleening voor een kór teren ter mijn dan 5 jaar, kan, indien belanghebbende niet in zijn eigen onderhoud kan voorzien, verleging plaats hebben. Als werkelijken dienst komt niet in aanmer king, diensttijd vóór het 18e levensjaar vol bracht; non-activiteit of verlof langer dan 1 jaar en niet wegens ziekte verleend; de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht en die tija dat de militair onderworpen is geweest aan de strengere krijgstucht. Pensioengrondslag. Onder pensioengrond slag wordt verstaanhet volle bedrag aan geldelijke inkomsten genoten over de laatste twaalf maanden werkelijken dienst als mili tair bij de landmacht, vermeerderd met de geschatte waarde van andere inkomsten of ba ten aan de betrekking van den militair ver bonden en geacht moeten worden niet tijde lijk te zijn. De pensioengrondslag bedraagt voor offi cieren niet minder dan 1700; voor minde ren niet minder dan 700 en overschrijdt niet het bedrag van 7500. Het volle pensioen (na 40 jaar voor offi cieren en na 30 jaar voor officieren van ge zondheid, apothekers, paardenartsen, onder officieren en minderen) bedraagt 3/5 gedeel te van den pensioengrondslag. Indien het pensioen naar den diensttijd wordt berekend wordt voor elk jaar geldigen dienst toegekend: le. Voor offideren 1/40 van het volle pen sioen. 2e. Voor offideren van gezondheid, paar denartsen, apothekers, onderofficieren en min deren 1/30 van het volle pensioen. BEPALING OMTRENT DE WONINGTELLING. De mïnieterv an Arbeid heeft aan de bur gemeesters het materiaal verzonden voer de woningtelling. De telling zal geschieden vol gens tel'briefjes. Niet slechts de telling doch ook de bewerking der uitkomsten geschiedt dbor de gemeenten. Deze moeten de uitkom sten aanh et Centraal Bureau voor d'e Statis tiek mededeelen, waardoor de gelegenheid word't geboden voer controle en samenvatten de bewerking. De kosten van Het imaterieel worden door d'e gemeenten 'gedragen, behoudens verreke ning van d'e toe te kennen Rijksbijdragen. De plaatselijke opneming moet zijn afge- loopen vóór 1 Now. a.s. Daar deze termijn ech ter te kort schijnt, zal de minister een wijzi ging van genoemde bepaling voorstellen. Ton slotte wordt de aandacht der gcmeenédbcetU" ren gevestigd' op de wenechdijkheid eene» pe riodieke Herhaling der telling op eigen .ini tiatief. VERDRAG VAN' 1839. Dó commissie voor de herziening van Het verdrag van 1839 Ikwam Vrijdag zonder de Nedierlaudsche en Belgische gedelegeerden bijeen; ded atum van d'e 'hervatting der vol tallige zittingen yan de commissie van veer tien ia nog onzeker. In afwachten van deze hervatting keerde de Nederlandsche delegatie tijdelijk naar Ne derland terug. De bijeen'koimst, die Vrijdag plaats vond en waaraan tien leden van dé commissie deelna men, moet 'beschouwd' worden als gelegenheid voor de eerste gedachtenwisseling tusscnen de tien gedelegeerden na aanhocring van het eerste exposé van ibeidle belanghebbende par tijen. AICTIE DER TYPOGRAEEN. Het hoofdbestuur van den A. N. T. B. is in beginsel bereid de arbitrage te aanvaarden, doch stélt daarbij als voorwaarde, dat toezeg gingen, gedaan vóór de algemeen® vergade ring van de patzconsbcoden, blijven gehand haafd, voor zoover deze toezeggingen niet door het verloop van een termijn waren ver vallen. De firma EHertman Harms sa Ce, was bereid dé etakera weer aan te nemen op zéke re voorwaarden, mits zij Eiéh voex een be paalden tijd hodden aongsmetó Kt laatste hebban de stalkers niet gedaan en het hsuma» vsxt den A. N. T. B. beschouwt dan ook dé toSisegging hl* vervallen. De gezellen van ge noemde drukkerij hébben nu in beginsel bo e-lóten Maandag weer op de oude locoon aan het werk te gaan. Anders staat de zaak bij de firma Van Leer, Mij.'voor Masea-artikelien. Deze fEsna heeft toegezegd de helft dar stakingsdagen uit té 'betalen en 3.50 per week toeslag te geven voor de eerste klussers. De typografen zijn van meening, dat deze toezegging zal moeten blij ven gehandhaafd, doch de firma schijnt daar niet toé bereid. Over deze 'kwestie wordt thans nog geconfereerd met het hoofdbestuur van de patroonsbonden. Gok over de opheffing van de staking bij De Volharding is nog geen definitieve be slissing genomen. In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ringen van stakende personeelen hebben allen zich onvoorwaardelijk achter het afdeelings- bestuur geschaard, zoodat zij diens, advies zullen volgen. Van de zijde van dén A. N. T. B. is bezwaar gemaaikt tegen de door dé patroons voorge stelde volgorde, waarin de arbitrage-com missie haar werkzaamheden zal verrichten. Immers wilden de werkgevers als eerste punt zien uitgemaakt in hoeverre de stalkers schul dig waren aan contractbreuk en eerst in een later stadium van het onderzoek de vraag doen behandelen of de veranderde tijdsom standigheden nieuwe loens verho ogingen noo d zakelijk maken. Het bestuur van den A.N.T. B. heeft het Algemeen Hoofdbestuur der boebdru'kkeTspsitroonsorganisaties doen we ten, eerst dan het voorstel tot het instellen eener arbitragecommissie te kunnen aeeep- teeren, indien dit laatste punt als eerste op hot program van werkzaamheden wordt ge plaatst. Daar hedenmorgen tussehen de patroons organisatie en den A. NL T. B'. over dezen eiflöh nog geen overeenstemming was bereikt, heeft de afd. Amsterdam van den A. N. T. B. het parool gegeven te blijven staken zoodat hedenmorgen nog door geen enkelen staker het werk is hervat. De Nederlandsche Vereeniging van Obefs in bet Grafisch Bedrijf heeft, onder overwe ging o.a. dat het huidige conflict slechts zij delings de positie 'Ier chefs en ealculatora raa'kt, doch de handhaving van het collectie ve contract van het grootste belang voor het geheele bedrijf achtend, den leden geadvi- iseerd hun functie te blijven waarnemen en de belangen van de zaak in elk opzicht te be vorderen. Uit Rotterdam meldt men: Zopdag is een drukbezochte vergadering gehouden van de afdeeling Rotterdam van de A. N. T. B., waarin het huidige contfliict aan het oordeel der ledten werd onderworpen. Er heerschte een zeer geestdriftige en strijdlustige stem ming. Men achtte de oplossing van 'het con flict door de Commissie van Arbitrage alleen dan mogelijk, wanneer tegemoet gékomen wordt aan de eischen, tot herziening der loo- nen. D'e vergadering drong er op aan, het hoofdbestuur te verzoeken, de uitspraak de zer commissie te bespoedigen. Mocht de arbi tragecommissie niet tot een bevredigend re sultaat leiden, dan zal onmiddelijk een actie onder leiding van het bestuur worden inge zet, tot doorvoering van db eischen gesteld op het laatst 'gehouden congres. DE SALARIS-ACTIE. Het Hoofdbestuur van de ond-ero f f lei ers- vereenigimg der Landmacht „Ons Bel'ang" heeft den Minister van Oorlog de volgende jaarwedde-regeling voorgesteld: Sergeanten: tot intrede 22ste levensjaar en 'bij minder dan 2 jaar dienst als onderofficier 1600, na resp. 2, 4, 6 en 8 dienstjaren als onderofficier resp. 1700, 1900, 2000 en 2100. Ser geanten met geschiktheid voor sergeant-ma joor na resp. 6. 8. 10. 12 en 14 dienstjaren als onderofficier Tesp. 2100, 2200, 2300, 2400 en 2500. Sergeanten-majoor na resp. 10, 12, 14, lfl ea 18 dienstjaren ab onderaf-

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1