Grat* PiUftmill Loting voor de Militie. TK VLKMVUi op Maandiitf 1 ^ept a.8. Uei«r raa. '4A00, 8700, 8800, 2000 en 3096. A /4rjn4;.?jit<w-<,>iidlenofficier na rasp. tft, 18, 20, 22 ca. 2-1 dien &fcj aren al» onder© ffi- ©ier roep 8100, 8200, 3300, 3400 en 3son. Bij vroegere aanstelling tot sergeant- OTftjow of «dju daivb-er derofficier de voor dia var,'gen gevraagde a nvan gsj'a arwedde. Voorts ooftft het Ilanfd'heof'TOT den Minister in over- wegiHg grvpven d« a&nstelMn? tot sergeant- asajbar adjo.d'ant-ondwoffioier te doon plaat« hebben respectievelijk na 9 en 18 j'Siren dienst ala onderofficier. BELASTING OP VERMOGENS VERMEERDERING. Door de dezer dagen gehouden vergade ring van de Nederlandscne Vereeniging van IVuitverwerkers is met algemeene stemmen de navolgende motie aangenomen: „De vergadering, kennis genomen hebben de van de berichten betreffende een belasting op de vermeerdering der vermogens tusschen 1 Mei 1916 en 1 Mei 1919, van oordeel, dat een dergelijke belasting nadeelig zou zijn voor de Nederlandscbe industrie, in het al gemeen, en die der fruitverwerking van kapi taal en verlamming van kracht op het oogen- bük*dat die juist het meeste noodig is; dat derhalve deze belasting de fruitverwer- king-industrie weer terug zal brengen tot den kommervollen toestand van vóór den oorlog; dat voorts deze belasting geheel onbillijk alleen druk op een gedeele van het Neder- landsche volk en niet op hen, die hooge in komsten hebben gekregen, maar deze geheel verteren protesteert teh krachtigste tegen gemelde belastingplannen en besluit deze motie ter kennis te breugen van den minister van fi nanciën." ZIEKTE IN ZOMERTARWE> Van verschillende zijden, vooral uit de pro vincie Groningen, bereiken den phytopatholo- scher dienst, inzendingen van aren van *zo- mertarwe, die de volgende ziekteverschijnse len vertoonen. Terwijl het onderste gedeelte der aren nog groen, dus normaal, gekleurd is, is het bovenste deel (de helft, soms iets meer, soms iets minder) wit en bevat dit zeer kleine of in het geheel geen korrels; soms, doch niet dikwijls, is juist alleen het onder ste gedeelte ziek. Ook ziet men meermalen en kele witgekleurde pakjes tusschen de groene, gezonde in. Een enkele maal is de geheele aar dood. Bij vele van deze zoodanig aangetaste aren vindt men, vooral aan den voet der pakjes en tusschen de kafjes de rosgekleurde spo- renhoopjes van een zwam van het geslacht „Fusarium." Bewaart men zulke aren in een besloten ruimte (b.v. bij verzending in een doos) dan groeit meestal op de aangetaste plekken een zeer dik, wit schimmelpluis uit. Voor zoover dit nagegaan kon worden, schijnt deze F usar i um- zwam de oorzaak van de bovengenoemde ziekteverschijnselen te zijn. De witte pakjes zijn dan de aange taste en als de zwamwoekering doorgaat, zoo- dat ook de spil wordt aangetast, sterft het geheele boven de aangetaste plek gelegen deel van de aar af. Behalve „Fusarium" worden ook vaak donkergekleurde, 3 m.M. lange „thrips" (blaaspooten, z.gn. donderbeestjes) en de geelgekleurde larven van deze insekten in de aren aangetroffen; de mogelijkheid, dat deze de ziekte in de hand werken, doordat zij de korrels beschadigen en aldus de aantasting door de schimmel bevorderen, of wel doordat zij de sporen overbrengen, is niet uitgeslo ten. Toch is het niet waarschijnlijk dat de rel, die de thlrips speelt zeer belangrijk is, aangez;en ook in ereheel gezonde aren thrips v/ordt aangetroffen Hoewel andere ziekten van de zomertarwe (tarwehalmdooder an roest) niet afwezig zijn, schijnt de thans opgetreden ernstige aan tasting in hoofdzaak door „Fusarium" te worden veroorzaakt. Waarschijnlijk heeft de natte weersgesteld heid in de maand Juli de ontwikkeling der „Fusariuin"-zwam in hooge mate bevorderd. Bestrijdingsmaatregelen kunnen thans niet genomen worden. Aangezien de zwam met het zaaizaad over gaat en er dus kans bestaat uat onder daar voor gunstige omstandigheden de „Fusari um," die ook tot de z.g.n. kiemschimmels be hoort, in sterke mate de jonge graanplanten het zeer gewenscht, dat het volgend jaar (en ook reeds dit najaar) het tarwezaad wordt ontsmet met kopervitriool of met heet water. FABRIEKSBOUW. Door het beheer van de kunstzijdefabriek te Arnhem zijn te Ede bij het station Staats spoor groote terreinen aangekocht tot het bouwen van een filiaal kunstzijdefabriek, waarop pl.m. 1000 arbeiders werk kunnen vinden Behalve de fabriek zullen een 300-tal arbeiderswoningen moeten worden gebouwd, benevens scholen enz. en wat verder voor zoc'n nieuw dorp noodig is. GEEN OPENBARE SCHOOL MEER. In de jongste vergadering van den gemeen teraad van het eiland Marken werd in behan deling genomen een adres der Vereeniging „de Vrije Christelijke School (Hervormd)" den heer De Groot, hoofd der openbare school, te verzoeken zijn ontslag te vragen wegens zijn hoogen leeftijd. Het doel der genoemde vereeniging is, om na liet ontslag van den heer De Groot in het ebcuw der openbare school een christelijke (hervschool te stichten. Ei werd door den raad een commissie be noemd om den heer De Groot met den wensch van bovengenoemde vereeniging in kennis te stellen. Er bestaat op Marken reeds een school met den Bijbel op Geref grondslag. Indien het thans tot de stichting van eer. tweede Christelijke school komt, zal de openbare school van het eiland Marken ver dwijnen OPLICHTING. Eenige hooi handelaars op "het eiland Mar ken zijn de dupe geworden van een sluwe oplichting Door hen waren een 4-tal botters hooi verkocht en geleverd aan een koopman, die verzocht het hooi bij bepaalde boeren te lossen. Hij moest nog contanten ontvangen 'van zijn patroon, een groote firma te Utrecht De Utrechtsche firma bleek echter van het gc val niets af te weten. De botters waren leeg, het hooi in de schuren der boeren, die den verkooper reeds hadden betaald. Dat was voor de Markers een schadepost van on geveer 3000. De kooper verdween spoorloos, doch werd door de politie en justitie met een zij ner handlangers opgespoord en in verzekerde bewaring gesteld. Misschien komt een gedeelte van het geld nog terecht, 't Bleek, dat de „mijnheer", die zich heel voornaam voordeed, eerst 14 da gen geleden uit de gevangenis was ontsla gen en sinds dien al een koe had opgelicht. DE SCH IP PE RS ACT IE. De schippersactie heeft zaterdagmorgen te Rotterdam weer tot relletjes aanleiding ge geven. Op de Vrijdag gehouden vergadering van den Alg. Schippersbond is besloten, het hoofdbestuur te adviseeren, onder protest he den Maandag tot mijning volgens de rijksre geling over te gaan. Slechts 30 schippers van de pl.m. 450 aanwezigen stemden hierte gen. Het Tweede Kamerlid J. Schouten, die eenige malen het woord voerde, zegde toe, de bezwaren van de schippers aan de regee ring over te zullen brengen, die zeker bereid zou zijn, de suiippers zooveel mogelijk tege moet te komen. De Rijnschippersbond besloot reeds om Za terdag weer te gaan mijnen. Zaterdagmorgen ging de bevrachting op de Schippersbeurs aanvankelijk ordelijk. Toen men aan de tweede partij begon, werden de schippers echter zeer luidruchtig en verhin derden zij een geregelden gang van zaken. Toen daarop de inspecteur van de binnen scheepvaart, de beer M. C. Dekkers, zich in persoon van den toestand op de hoogte kwam stellen, vermeerderde het rumoer nog. Inmid dels was reeds om politie-assitentie gevraagd en" toen de schippers tot handtastelijkheden overgingen en den katheder van den beurs- meester omverwierpen, ging de politie tot ont ruiming van de beurs over en werd het ge bouw gesloten. Men bleef den heer Dekkers volgen tot de ze het café Coomans in de Fioofdsteeg bin nenging. Even later verscheen hij weer op het Beursplein en toen begonnen de schip pers andermaal op te dringen, met het ge volg, dat de politie een charge maakte en de schippers uiteenjoeg. De schippers der te Zwolle getequireerde schepen hebben nog geen gevolg gegeven aan de opvordering van rijkswege. Stakende schippers en zoogenaamde onder kruipers zijn te Millingen slaags geweest in het koffiehuis der weduwe J. van Lier. Het meubilair van het koffiehuis werd kort en klein geslagen. Een der schippers is gear resteerd- ONTSNAPT. Een loopknecht van de firma L .v. D. aan den Kathoek te Rotterdam, die ten nadeele vafi zijn patroon 70 had verduisterd en des wege was aangehouden, verklaarde een ge deelte van dit geld in een blikken busje in het water van de Boezem te hebben gelegd. Ter wijl de politie hiernaar zocht, sprong de ar restant in het water en zwom naar de over zijde waarna hij de vlucht nam. Het geld is niet teruggevonden. BEBOOVUSTG VAN EEN WISSEE- LOOFER. Een wi'sselloorper van de Amsterdamache Bank te Leiden had' te Noordwijk voot 3500 aan wissels geïnd en na een „afzakkertje" te hebben genomen!, was'hij even aan den duin kant gaan zitten. Daar werd hij door den slaap overvallen, dommelde in dodh kwam na het ontwaken tot de ontdekking d'at men rijn tasch, die naast hem lag, had leeggeplunderd'. 'Zoo luidt althans het verhaal van den man. De politie doet onderzoek. LIJST IN BESLAG GENOMEN. Naair aanleiding van, door de 'burgerij inge diende, klachten ward de vorige week te "Rot tendam een begin igemaa'kt met het in bezit nemen van hoeveelheden rijst, waarvan ge deelten boven den vastgestelden prijs ver kocht werden Vrijdag heeft de politie andermaal in ver schillende 'pakhuizen op voorraden rijst be slag gelegd. Bij een d'er partijen bevonden zich vijf balen rijst, die bestemd waren om vermalen te worden, hetgeen eveneens verbo den iê. GEEN VERANTWOORDELIJKHEID. Ojp een verzoek der rechtsche raadsfracties te Leiden tot de negen leden sterke, nieuwe sociaal-democratische raadsfractie gericht of zij bereid is in het ooilege van B. en W. zit ting te nemen, heeft de fractie geantwoord, dat zij daartoe niet genegen is, omdkt dit zou beteekenen het mede aanvaarden dhr verant woordelijkheid van een burgerlijke gemeen te politiek. WONINGNOOD. Bij K. B. van 25 Juli, welk besluit wordt ge» acht te zfjn in werking getreden op 1 Jan. 1919, is 'bepaald, dat aan hen, die 'benoemd in eenige betrekking ressorteerende onder het Dep. van Waterstaat, tengevolge daarvan moe» ten verhuizen, doch op hun standplaats geen woning kunnen betrekken, dooi den Minister in de dientengevolge meer te maken kosten wegens verblijf in pension, hotel of anderzins eene tegemoetkoming kan worden verleend tot een door hem te bepalen bedrag. GRAP OF CHANT AGE? De heer S. te Sittard had bericht ontvangen, dat hij op een geheime plaats een brief met 50 gulden moest deponeeren, zoo hij niet wilde, dat een geheim van hem bekend gemaakt zou worden. De heer S. deed dit. De politie, die gewaarschuwd was, arresteerde twee mannen^ Thans blijkt het, dat de heele zaak èen mis» plaatste grap is geweest, zoodat geen vervol» ging zal worden ingesteld. MODEL NOODWONINGEN. Op de timmerwerf van de firma R. H. Bre dere te Utrecht is ter bezichtiging gesteld een noodwoning, vervaardigd! naar hei, ont werp van den heer Pr. A. H. Dinger, chef van het BouW-DoiTeau der Staatsmijnen te Heerlen, lidl der oommissie-Van Volienhoven. Dit model, dat als type diept voor in massa te fahri'ceeren noodwoningen voor de ver woeste streken in No'ord-Eran'krij'k, zal door onze regeering aan het Fransche gouverne ment ten geschenke wordten aangeboden. Het gebouwtje is ontworpen in navolging van kermistenten en kan dus geheel uit el kaar worden genomen. Speciaal is rekening gehouden met de eischen van gemakkelijke vervoerbaerheid sn eenvoud van constructie. Alle onderdeelen zijn afzonderlijk 'genummerd en kunnen oo'k door leeken in de juiste op eenvolging worden samengevoegd'. Het ge bouwtje is in frissohe 'kleuren geverfd, groen «c wit, terwijl «r leuke, Heine raampje» in ■tijn «.ingebracht. Zoowel van bulten ate van binnen maakt het een aanlgnamen indruk. Het 'ia in Noorsc'h grenenhout opgetrokken, heeft een plattegrond van vijf hij zeven meter en is verdeeld in drie vertrekken, namelijk een .woonkasner-keuiken, een groote en een kleine elaanbamef. De booigte dezer 'kamertjes is 2.40 meter, Van de huiskamer, wel'ke een 'grondvlak heeft van vijf bij vier meter, wordt een oppervlakte van twee hij een muter in beslag gemornen voor eep portaaltje en de W. O., waarvan de deur buiten uitkomt. Bo ven 't fornuis is in den schoorsteen een raam aangebracht, dat toevoer van licht en lucht mogefljjlk maakt. Onder het huisje bevindt zich een keldertje van twee bij een meter. Het dak is schuin naar twee kanten oploo pend, bedekt met asbestleien en voorzien van looden nok. Bij de woningen), welke volledig gegrondverfd afgeleverd zullen worden, be hoort een afgepasten hoeveelheid verf met gebruiksaanwijzing. Het is mogelijk ieder ge bouwtje op te zetten en geheel woonMaar te maken zonder eenige hulp van deskundigen. VRIJGELATEN. Tegen de Amsterdamsehe jongelieden, die in Aerdenhout waren aangehouden en die verdacht werden schuldig te zijn aan de in- bTaa'k met geweldpleging in het Provinciaal Electricdteiitebedrij'f te Blóemendaal, bleken geen aanwijzingen ta bestaan. Twee hunner z;jn dan ook op vrije voeten gesteld. De derde is overgebracht ïtaax Apeldoorn, waar hij ge zocht werd. HET KALEIS VAN JUSTITIE TE LEEUWARDEN. Van 't Paleis van Justitie te Leeuwarden is 't afgebrand frontispice in den ouden vorm weder opgebouwd. Alleen het daarvoor ge plaatste wapen heeft eenige verandering on dergaan. De beide leeuwen ter weerszijden, die op het oude wapenbord, de koppen naar achteren hadden gericht, hebben die nu naar voren gewend, en in het schild zijn de twee liggende leeuwen het Friesche wapen vervangen door een staanden leeuw met ge trokken zwaard, evenals in het Nederland- sche wapen. DE FRUITPRIJZEN. In de laatste te Tiel gehouaen veilingen der beide veiiingsvereenigingen aldaar, wa ren de fruitprijzen belangrijk lager, zooals trouwens te verwachten was, tengevolge der uitvoerregeling van het Kijkskantoor voor Groenten en Fruit. Zoo werden o.a. dirkjes peren, le soort, geveild voor 63/« cent per K.G., terwijl zelfs de „gescheurde" slechts een halve cent opbrachten. Wanneer er geen verandering komt zullen de pachters van boomgaarden, die abnormaal hooge prijzen betaald hebben enorme schade lijden, hetgeen vooral ook zal blijken, wanneer.... de pacht som bij den notaris of eigenaars moet wor den betaal. De meeste verpachtingen zijn reeds gehouden, andeis zouden de pachtprij zen zeker minstens de helft lager geweest zijn. Dit bleek op de te Ophemert, nabij Tiel. gehouden publieke verkooping, o.a. van hef fruit uit boomgaarden van baron Mackay, dat meer dan de helft minder opbracht dan ver leden week bij de verkoopingen. S.S. „LUNA" OP EEN MIJN GELOOPEN Volgens door de directie der Kon. Nederl. Stoomb, Maatschappij ontvangen telegram, is het soomschip „Luna", 19 dezer van Am sterdam naar Lissabon vertrokken, gistermor gen bij de Goodwin Sands op een mijn geloo- pen en dientengevolge gezonken. Passagiers en bemannig zijn veilig te Calais geland en zullen morgen naar Amsterdam terugkeeren. (De „Luna" was groot 1269 br. ton en ge bouwd in 1912. Red. I I.) Het stoomschip „Admiraal L'Hermite" is Zaterdagavond! te Rotterdam uit Duitsch- l'and aangekomen met de bet/ïanning van het Nedarlandsehe „Luna,", diat "Woensdag van Amsterdam naar Lissabon is vertrokken en nabij het lichtschip „South Goodwind" op een mijn is geknopen. BESPREKING GODSDIENSTIGE VRAAGSTUKKEN. D». J. L. Pierson te Groningen vertrekt dezen herfst naar Amerika ter bijwoning- van een congtres te Pittsburg, waar verschillende godsdienstig© vraagstukken, die door den oor log zijn ontstaan, zullen werden besproken. Uiit België zail dit congres worden bijgewoond deer da. H. Kennedy Anet te Brussel en uit Zwitserland] door dis. Frank Thomas te Ge- nève. SCHEET V A ARTTi CWEGING. Gedurende de week 17 t/m. 23 Aug. zijn uit zee het Nooirdzeekanaal binnengekomen 34 stoomschepen en 2 zeelichter®, naar zee ver trokken 39 stoomschepen. In dezelfdb periode van 1918 zijn feinnen- geikomen2 en vertrokken 3 stoomschepen:. Den N, Waterweg kwamen binnen 30 Ned., 30 Eng., 7 Noorse!) o, 4 Zweedsche, 1 Deensch 8 Duitsche, 10 Amerikaansche, 1 Belg., 3 Fransche, 2 Japaneche, 3 geallieerde, 1 vreem de sleepboot, 1 bijlegger, 1 zeelichter en 2 ma rinevaartuigen. In 'hetzelfde tijdvak van 1918 kwamen 13 eohepen binnen tegen 49 in 1914. EEN GERUSTSTELLEND NIEUWS VOOR TOERISTEN. Te Weesp heeft de verpachting pl'aats ge had van de tol over de lange Vechtbruig al hier. Deze is thans 'gegund aan d'eu heer E'i- chenhern te Amsterdam voor die som van 2250. 'Zeer zeker een aangename tijding voor toeristen, die nU niet meer bang behoe ven te zijn, dat zij bij niet-betaling van hun hruggengeld gegrepen zullen worden door den daarop gedresseerden hon'd'. DE DUITSCFIE KRIJGSGEVANGENEN. De stroom van krijgsgevangenen die uit België naar Nederland vluchten blijft steeds aanhouden en er gaat geen avond voorbij of men kan te Middelburg vrij groote troepen zien rondwandelen onder geleide van Neder- landsche militairen, om dan den volgenden morgen per eersten trein te vertrekken. De meeste der Duitschers verhelen hun blijd schap niet, dat zij naar huis gaan en hun hoogste liederen klinken door de straten, waarbij zij hun Heimat bezingen en in ge dachten' reeds begroeten. KORTE BERICHTEN. Ingaande 'heden is het verbod tot het houden van paardenmarkten in Overijsel en Drente voorloopig onvoorwaardelijk opge heven De bekende harddraver „Barones", van den heer M. D. Bos te Beemster, is in eigen dom overgegaan aan den heer P. Schoon te Medemblft. Tot nadere aankondiging zullen geen uitvoervergunningen voor levende konijnen meer worden verleend. Te Zevenaar zijn gepasseerd gezel-' schappen Oostenrijkers mri hunne vrouwen op emigratie naar Argentinië. De staking der veldarbeiders op de Friesche klei is opgeheven. Het voorstel van den Landbouwersbondtien procent loons- verhooging werd aangenomen. Het wetsontwerp in zake vermogensaan- wasbelasting is ingediend. Een Tielenaar, die een dagje naar de Elta ging, vond bij zijn terugkomst vrouw, kroost en inboedel gevlogen. Het Kamerlid Scheurer heeft den mi nister van Buitenlandsche Zaken vragen ge steld over de vertrouwelijke nota van het Bel gische Hoofdkwartier. Een te Dtruten' wonende Duitsche dame zond aan den ex-keizar te Amerongen een brief van deelneming in zijn lot. Een dank schrijven van zijn adjudant volgde er op. In Maas en Waal 'heerscht hier en daar onder de paarden eene vreemde ziekte, welke in vele gevallen na weinige diaigen met den d od eindigt. De boeren noemen db ziekte Spaansohe griep. Ged, Staten van Geldlerland' hebben niet goedgekeurd het raadsbesluit van Kerkdriel tot opheffing deer openbare school en ver koop dier school met onder wij zer swon ing en terrein aan het R.-K. Brov. Kerkbestuur al daar. Het lijk van mevr. Meer, die Dinsdag middag met den heer Kouidijn op de Westpla» verdronk, is Zaterdagmorgen gevonden. De Vaarwater-Commissie voor Hugo- waard-Noord ontving van het Polderbestuur een afwijzende beschikking op het namens 180 ingezetenen ingediende adres. De raadi der gemeente Assen heeft be sloten de meter huur, welke van de verbrui kers van lich't- en 'kookgas maandelijks werd' gevorderd, af te sdh'affen, zoolang de prijs van het gas bepaald ie op 12 cent per M3. De Soc.-dem. Vrouwenelub te Lochem, heeft aan den minister een adres verzonden 'als protest tegen de duurte, en met verzoek, de noodiige maatregelen ter bestrijding te ne men. 'Spelende met een geladen pistool, heeft een 18-jiarige notarisklerk te Vlaar- dingen een meisje van denzelfden leeftijd onder het rechteroog getroffen. Haar toe stand is niet levensgevaarlijk. Bij het op 2 en 3 Sept. te S'teenwij'k te houden Oranje-V'redesifeest, zal die luit.-vlie- genier Jongbloed' vliegdolmonstraties houden. Te Aalten zijn twee mannen aan-gehou den, wier signalementen eenigszins overeen stemden met dat der verdachten aan den moordt te Hengelo (G.). Ter confrontatie zijn personen uit Ruurlo ontbodlen. Nader is bepaald, dat in de beschikking tot uitvoer van fruit alleen bedoeld wordten appelen en peren. Het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde 'kon de afgeloopen week niet verschijnen, doordat ter drukkerij een staking ia ontstaan. Op de te Eerbeek gehouden publieke haverveiling werden buitensporige prijzen be steed;- near schatting komt de vim (104 gar ven) ap 12 a 14. Vóór den oorlog werd voor de vim gewoonlijk niet meer dam ƒ41 5 besteed. De gemeenteraad van Wormerveer be sloot in het volgend seizoen reductie op de brandstoffen te verleenen aan hen, die een in komen hebben van minder dan 2000. Dit kost de gemeente pl.m. 12000. KORTE BERICHTEN!. Te Tilbrg is de schuur van den land bouwer Van Riel afgebrand. De geheele daarin opgeborgen oogst, stroo en hooi, ging verloren. Men schrijft den brandl toe aan hooibroei'. Te Heerlen is aangebracht een zekere B., die te Haarlem was gearresteerd, ver dacht van verduisteringen tot een gezamen lijk bedrag van 32,000. Een 8-jarig meisje te Zwolle wilde op een wagen van Van' Gend Loos klimmen en greep zich vast aan een met kaas beladen kist, die kantelde en op het hoofd van het kind viel, ten gevolge waarvan de dood on middellijk volgde. De 23-jarige gehuwde Nederlander P. J. van Gerlekom is, naar uit Enschede ge meld wordt, bij het smokkelen op Duitsch gebied door een Duitsch douane-beambte doodgeschoten. De overhandiging van het borstbeeld van generaal Snijders met bijbehoorend al bum, bevattende de namen zijner vereerders, zal plaats hebben op 4 September a.s., in het restaurant „De Twee Steden" te den Haag. Dte heer Van der Beid' te Deventer, die Maandag bij De Teuge, een auto-ongeluk had en daarbij aan het hoofd werd verwond, is reeds den volgenden dag uit het ziekenhuis ontslagen. De Rechtbank te Winschoten veroor deelde iemand uit Oiude-Pekela, thans gede tineerd, wegens diefstal' van een lam, dat werd geslacht, tot één jaaT en drie. maanden gevannenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De militair, die door het opengaan van het portier uit den sneltrein Utrecht—-Rot terdam viel, is aan de gevolgen overleden. Hij was in garnizoen te Amersfoort en met ver lof op weg naar zijn ouders te Rotterdam. Te Lonneker is nekkramp geconstateerd bij het 4-jarig zoontje van den arbeider Hil- lenaar. De houwer S. uit Heerlerheide viel Woensdag in eer 75 meter diepe schacht te Heerlen. Hij was onmiddellijk dood. S. was gehuwd en laat een vrouw met 3 nog jeugdi ge kinderen achter. Op een afgesloten terrein te Kerkrade, waar vroeger de schacht der kolenmijn „De Prik" gestaan heeft, heeft een instorting plaats gehad. De plaats is onder bewaking gesteld. - P oviiu iiuI Nieuws UIT HOORN. Bij een theorie over de Vickers-mitraill cur bij de srtormschool der Iste Divisie te Waals- dio'rp is de sergeant G. H. H. uiit Hoorn in den linkervoet gewond' door het onver hoeds afgaan van een schot van dten mitrail leur. Vijf minuten na het ongeval werd' reeds de eerste hulp verleend door een officier van gezondheid, waarna de onderofficier per rij- wielbrancard vervoerd! i» naar hat militair aospitaai te den Haag. UIT HOOGWOUD. Alhier is opgericht een R.-K. gemengde Zangvereeniging met ruim 40 leden. Het be stuur is samengesteld üit de heeren: B. van Stralen, voorzitter; N. Terra, secretaris en D. Scholten, penningmeester. Tot directeur zal benoemd worden den 'heer Loue, hoofd der school te Wadwaij. De vereeniging zal ge naamd worden „St. Cicilia." UIT OUDKARSPEL. De heer W. de Groot, keurmeester voor vee en vleesch voor de Langedijker gemeenten en Harencarspd is als zoodanig benoemd aan het abbatoir te 's-Gravenhage. De beide eerste elftallen van de voetbal clubs „Sparta" te Schagen en „Blauw-Wit" alhier, 'hielden hier gisteren een wedstrijd waarbij Blauw-Wit won met 43. Het waren soms zeer spannende oogen- blikken. Er is door beide dubs kranig ge speeld. UIT SPANBROEK. De Raad dezer gemeente heeft besloten de gemeente-belasting, hoofddijke omslag, pro gressief te heffen. UIT OPMEER. De rekening van het levensmiddelenbedrijf Spanbroek en Opmeer bedraagt in ontvangst en uitgaaf 5498.65y2. De gemeente-reke ning 1918 van Opmeer is vastgesteld in ont vangst 10531.32 en in uitgaaf 11258.06V2 nadeelig saldo 726.74K. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Aan de heeren' G. Lamgebd'ijk en P. Zuid- scbarwoude alhier is o-pgedhagen de bouw van een gereformeerde 'kewk te Ouderkerk aan den Amstel voot- -die 'Som van 55.060. 'IVlcurammeii van IihIpii. DE HOUDING DER S. D. A. P. TE HAARLEM HAARLEM, 25 Augustus. De S D. A P. te Haarlem heeft een schrijven gericht aan de overige partijen waarin zij mee deelt, dat wanneer men bij de afwijzende houding der tegenwoordige partijen tegen over het urgentie-program der S. D. A. P. alsnog niet tot overeenstemming komt, de S. D A. P. geen wethouderszetel zal aan vaarden. In dat geval komt in den Haar- iemschen raad een oppositiepartij van 13 S D. A. P.-ers. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt ter kennis van belanghebben den dat de LOTING der in dit jaar voor de MILITIE ingeschrevenen voor deze Gemeen- *e zal geschieden op DINSDAG 16 SEPTEMBER as., des voormiddags ten 10U ure, ten STAD- HUIZE. Volgens art 62, sub 2 der Militiewet, ne men aan de loting deel alle voor de lichting ugeschreven personen, met uitzondering van hen: lo die voor den aanvang der loting voor de gemeente blijken te zijn overleden; 2o die voor den dienst bij de militie on tschikt zijn bevonden; 3o. die vóór 1 September bij onherroepe- ijk geworden uitspraak van den Militieraad U van Gedeputeerde Staten of bij Koninklijke op een ingesteld beroep genomen beslissing voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrij steld 4o die vóór 1 September onherroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den ienst zijn uitgesloten. Alkmaar, 22 Augustus 1919. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Stadsnieuws KERMIS. 't Is kermis. Eindelijk, eindelijk zijn ze geopend de ten ten en kramen, plotseling, in bonte warre ling, verrezen op de voornaamste pleinen en straten onzer stad. 'n Drukke menschenme- nigte dwingt en wringt zich door het nauwe gangetje, opengelaten voor de tenten en kra men. Af en toe versperren een stel hossende en joelende meisjes en jongens, arm in arm, dten weg. Dan is er even een duwen, dringen en gegil, tot de menschenstroom weer voort stuwt. 't Is één mengeling van geluiden. De or gels der verschillende tenten schijnen met el kaar te wedijveren, welke wel het meeste ge luid kan voortbrengen. Daartusschen het schorre geschreeuw van „stap op en laat je wegen" of de overdonderende stem van een théater-d'irecteur, die geaccompagneerd door 'tromgeroffel en trompetmuziek, de artisten en acrobaten van zijn troep aan 't publiek voor stelt. Af en toe, boven al het leven uit, de fluit ■van de stoomcarroussel. Kinderen loopen te blazen op papieren toeters. Op de hoeken der straten dreunen orgels, uit de café's dringt gedempt muziek naar buiten.... Plot seling een knal neen, schrik niet een soldaat staat „het hoofd van Jut" te bewer ken met een geweldigen hamer, die zoo angstvallig gezwaaid wordt, dat hij gevaar voor 't publiek oplevert. Overal geschitter van licht. Lampjes gloei en in de speelgoedkramen, in suikerkramen, tusschen pakken en pakjes nougat. Hier en daar nog primitieve verlichting door een. walmende olielamp of een sober accytileen- pitje. Op de Paardenmarkt en voor Bonner's stoomcaroussel lijkt het wel dag. De atmosfeer wordt gevuld door de bak lucht van oliebollen en beignets en de geur van gerookte paling. Daar liggen' de vis- schen, opgestapeld tusschen koperen pen nen. We werpen ons in den menschenstroom en nemen een kijkje op de kennis. Op de Paardenmarkt worden we allereerst getroffen door een tweede „Elta". In razende vaart doorklieven de vliegmachines het lucht- i

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2