Sport Luchtvaart. Paardenmarkt Marktberichten. rtrïm. Daar men tóer voor een 'udiftodht heel wat minder rekent dan op de „Elta", wordt er druk gebruik gemaakt van de passagiers^ vluchten met „Benner's Aeroplanes". Boven een groote tent lezen we op een bord „Nederl. Panopticum" en hier lijkt ons wel de moeite waard een en ander te gaan bezichtigen. Nu, we worden niet teleur gesteld We zien er een revue van den oor log, gruwelen bij het fusileeren van Miss Cavell en krijgen een kijkje op de vreeselijke wonden door oorlogsmateriaal teweegge bracht. Meimine, een zeemeermin, geeft nog blijken van leven door heusche ademhaling en we zijn bang, dat ze het benauwd zal krijgen in haar glazen kast. We kunnen ook de schoone Almée bewonderen, pas wegge haald uit de harem van den Sultan van Tur kije. Naast het Panopticum is een groote dans tent met een reusachtig orgel, dat bijna aan één stuk door walsen en steps speelt. Op den houten vloer zwieren de danslustigen op de maat der muziek met bezwêete, rood-ver- hitte gezichten, maar schitterende oogen. Wat hindert het, of ieder oogeublik paren, op de veel te volle dansvloer, met elkaar in botsing komen, of men op elkaar's teenen trapt: 't is kermis. We zijn blij als we weer buiten zijn en weer wat ,op temperatuur" komen. Dadelijk echter wordt ons oog geboeid door een voor stelling vóór een tent even verder, waarboven in groote letters staat Grand' Palais Orien tal" Een dikke mijnheer is bezig publiek naar binnen te lokken. Een komiek staat hem bij door allerlei geestigheden te verkoopen; ondertusschen slaat een tamboer onbarmhar tig op zijn trommel en haalt een trompetter hartverscheurende of liever trommelvlies- verscheurende tonen uit zijn instrument. We laten ons verleiden, gaan naar boven en nemen een kaartje. We moeten even buiten wachten tot de voorstelling afgeloopen is. Dat ,.even" duurt een kwartier, maar dan stroomt de tent ook 'in eens leeg. Nu kan een deel der wachtenden binnenkomen. Een deel ma», want als de théater-directeur vindt, dat er genoeg menschen binnen zijn, laat hij plotseling een houten boom tusschen de me nigte zakken, met de vriendelijke waarschu wing: „pas op de hoeden" Dat deze waar schuwing niet overbodig was, bleek wel toen een tweetal stroohoeden met den grond ken nis maakten. Binnen kregen we een schitterende voorstel ling te zien van „Mr. Marokko, het slip-slap slingermensch", 'n jorigmensch in een geel achtige blouse, die werkelijk bewonderens waardige proeven van lenigheid aflegde, 'n Juffrouw uit het publiek verkondigde ieder oogenblik „dat hij nu toch zijn beenen zou breken." De „Volendammer brothers" dansten een boerendans en gaven werkelijk kranige krachttoeren. Een lieftallig-dikke dame ont popte zich als ,gewichtenwerkster". Verder waren er nog hoofd-, been- en blokkenequili- bristen, terwijl ook voor het komische deel van- 't programma gezorgd werd. De luchtschommels vinden als ieder jaar veel attractie. Steeds hooger gaan de schuit jes, tot er opeens een geremd wordt, dat po gingen doet, door het linnendak der tent heen te gaan. We liepen de Nieuwesloot op, bleven even staan kijken voor een, schiettent, waar een schutter juist leven gaf aan een tamboer, een beetje véél leven, en stapten toen een tent bin nen, die volgens het bord boven den ingang de naam van „Théatre a la Metamorphose" droeg Slechts aarzelend traden we de ruimte, die zoo'n geheimz-'nnigen naam droeg, bin nen 'n Klein meisje, dat schijnbaar in hypno- tischen slaap lag, voorspelde de toekomst, raadde kaarten, kortom deed de geheimzin nigste openbaringen.Na afloop werden enve- loppes, waarin briefjes met „de volledige toe komst erop", te koop aangeboden. Vervolgens voerde een goochelaar nog eenige handige toeren uit, die menige verbazingskreet aan. 't publiek ontlokten. Nadat we lang genoeg in de geheimzinnige sfeer vertoefd hadden, stapten we een Ca- baret-théater" binnen, 'n Klein meisje droeg vrij aardige cabaretliedjes, voor. We kon den achtereenvolgens nog genieten van een complete revue, dito operette en verscheide ne voordrachten. We gingen weer verder en zagen nu een klein tentje, dat 'n glasblazerij bleek te zijn. We stapten binnen. Bij een petroleumlichtje zat een oude man glas te bewerken tot sier lijke kunstvoorwerpen, te midden van een kleine kring belangstellenden. Zwijgend werk te de man voort, blies het glas op, haalde de buisjes door een steekvlam, zoodat ze smolten en vervormde het glas. Inderdaad een inte ressant gezicht, dat zeker de moeite waard is! We wandelden langs werptenten, Ameri- kaansche hoepla's, hakstallen, bleven even staan voor. een tent, dat het Entos-spel" aankondigde, 'n spel voor 't eerst op de „En- tos" het publiek aangeboden en diarom ze ker „geheel nieuw" genoemd. De electriseer- machine werkte snorrend met veel geheim zinnige koperen stangen en radertjes. En zoo kwamen we aan de grootste attractie van iedere kermis: de groote tent van Benner in één lichtglans op 't Hofplein: de stoomcar- roussel. Rumoerige drukte binnen. Men dringt zich om de caroussel heen, voorzichtig toch op een afstand blijvend van het ding, dat dreunend in het rond draaft, almaar rond. Gillen ko men uit de schuitjes, de paarden gaan op en neer, de gekleurde lichten gloeien. Het orgel speelt populaire moppen overstemt ieder ge luid behalve dat van de stoomfluit en 't ge gil en geschreeuw van de bezoekers. In en om de caroussel, op den vloer, liggen de ver scheurde kaartjes in vuil bonte kleurschakee- ring. 't Is er een lachen, joelen, juichen, en de molen draait steeds woester, dan even stop pend om menschen uit te laten en nieuwe op te nemen, om dadelijk daarna op een sein van de stoomfluit weer te draaien. Niettegenstaan de het. verbod komt af en toe een wolk van confetti uit den molen. Naast de caroussel, in dezelfde tent, is de cake-walk. De menschen verdringen zich bij de juffrouw, die handen te weinig heeft, om kaartjes te verscheuren. Daarna 'n duw van een knecht en men staat op het „trottoir rou- iant", dat u op een zeer geriefelijke manier naar boven brengt. Men ziet de menschen daarna loopen in de smalle bruggen Ze wor- door elkaar gehotst, 't bovenste deel van 't lichaam wil vóór, 't onderste deel achteruit en omgekeerd. We lieten ons zelf eens goed wakkerschudden 't werd al laat en we gingen daarna weer naar buiten, na met le vensgevaar voodbfj de altijd maar draaiende stoomcaroussel geschoven te zijn. Op de Gedempte Nieuwesloot stond heel alleen in 't half donker, een ketting-carous- sel. Aan touwen bengelen de schuitjes, die steeds wijder kring maken naarmate de mo len harder draait. Ook hier was veel belang stelling. Op net Waagplein, bij de Houttil, staan een drietal palingkraampjes, heelemaal al leen, alsof ze niet bij de kermis hooren. Op de Steenenbrug was 't gezellig. Daar staan een. tweetal poffertjeskramen. De wit- gekleede koks staan voor het fornuis vóór de tent, gooien lepels beslag in de koperen gaatjes, knijpen wafels, 't Sist en dampt, kell- ners loopen af en aan om bordjes met wafels en poffertjes weg te halen, 't Publiek voor de tenten is belangstellend. De grootste tent, de vanouds bekende, van Hoefnagel, stappen we binnen. We toeven er even, gluren naar de geheimzinnige zitplaatsen aan de kanten, ideaalplaatsen voor verliefde paartjes. Op de Laat is het ook druk. Temidden van suikergoed-, nougat-, galanteriekramen draait de draaimolen voor de jongeren. Het orgel dreunt en is over de heele Laat te hooren. Pe troleumlampjes verlichten de draperieën met veel zilveren loovertjes. De paarden staan stijf en schuitjes draaien, 'n Leelijke imitatie lijkt ons die draaimolen van de rijke stoom- carroussel al is 't juist andersom. Op de Laat is 't niet zoo gezellig als in het echte kenniscentrum en dus gingen we weer naar de Nieuwesloot. We voelden nog behoefte aan geheimzinnigheid en stapten een waarzegsterstent binnen om Mad. Nor- ma. de somnabule te raadplegen. De kaart werd ons gelegd en 't lot schijnt ons God dank in 't verdere leven zeer gunstig te zijn Al onze wenschen zullen verhoord' worden, geld zal ons toestroomen, eveneens geluk en kinderen. Kortom, we konden voldaan zijn. Om eenigszins zekerheid te krijgen besloten we nog een dubbeltje te werpen in de auto matische waarzegger, „de vroolijke brieven- automaat Forfcuna". Op enkele uitzonderin gen na hadden die voorspellingen inderdaad veel overeenkomst met die van Mad Norma. We konden dus overtuigd zijn als we wil den. We vestigen nog even de aandacht op de bekende nougat-tent van Lauwers op de Laat, een zeer vertrouwd adres. Om uit te rusten brachten we een bezoek aan eenige 'café's. In „Het Wapen van Haar lem" was 't een en al drukte, geen wonder, midden in 't kenniscentrum. Het duo de Groot hield de menschen uitstekend bezig, evenals de piano- en vioolmuziek. In ,,'t Gulden Vlies" zorgde het café-chan- tant-gezelschap, onder directie van Jean van Laar ervoor, dat het publiek zich uitstekend amuseerde. In „De Amstel" speelde de dameskapel, die van den zomer bij den heer Berkhout in Bergen: musiceerde. Niettegenstaande de ka pel toch vrij goed bekend is en staat, was het niet erg druk in „De Amstel". Meer levendigheid was er in café „De Tijd", op de Laat, waar het duo Francken de bezoekers bezig hield. Het gaf een niet onver dienstelijk dialoog. Een electrische piano zorgde voor doorloopende muziek. Ook in café „Het Koning Willemshuis" heerschte een ep al drukte en zorgde het duo Joe en Nelli voor notspanning. Naarmate het later wordt, wordt het stil ler op de straten. Nu en dan galmen dronke mansliederen op, rijen burgers en soldaten zwieren over den weg Een enkele kan al bij na niet meer voort, 't Is de donkere zijde van de kermis. In de café's wordt 't nog drukker, 't Wordt er benauwd van de sigarendamp en de muziek komt bijna niet boven 't geroeze moes uit. We verlaten 't kermisgewoel. In de verte dreunen nog flauw de draaiorgels, galmt 'n straatlied van 'n troep dronken menschen. Nu en dan kom je een stel tegen, dat nog naar de kermis gaat. En als je thuis komt, merk je, dat je por- temonnaie heel wat lichter geworden is, maar dat je zakken gevuld zijn met programma's, waarzegvoorspellingen en entreekaartjes! „HET NEDERLANDSCH TOONEEL." Hein Roekoe, tooneelspel in drie bedrijven van Jan Fabricius. De openingsavond bracht ons bovenge noemd tooneelwerk, dat doo een talrijk pu bliek, de zaal was zeer goed bezet, werd bij gewoond. Het fleurige goed geschreven eerste bedrijf, waar bepaald stijging in zat, speelde zich voornamelijk af tusschen Hein Roekoe, Hanne de meid uit de polderkeet en baas Wolten. De dijkwerkers, waarbij Hein Roekoe zich alleen ter wille van Hanna had aangesloten zullen naar hun dorpen terugkeeren. Hanne, die het er bijzonder op toelegt baas Wolten, een flin ke jonge kerel, in te pakken, geeft vluchtig haar belofte aan Hein Roekoe, als de polder baas niet erg toeschietelijk blijkt. Maar als ook Wolten voor haar verleidingskunsten be zwijkt, heeft Hein afgedaan en ziet zij niet op tegen een leugen, dat zij Hein niets beloofd Heft. Vreeselijk is Hein door deze vrouweleugen getroffen. Ten tweedemale heeft zoo'n leugen hem ter neergeslagen. Hij koopt de polderkeet en zal daar in blijven wonen, geheel alleen. Hanna met Wolten en ook de dijkwerkers trekken af. Tweede bedrijf. 42 jaar heeft Hein in zijn hut geleefd. Een zwervend '-nf uit een woon wagen komt bij hem en mag na een onder houd met Hein in diens hut blijven. De jongen wordt door de menschen in den omtrek Hein tje Roekoe genoemd en weldra-voelt de oude rtian, dat deze jeugdige zwerver wel iets met hem gemeen heeft. Hein krijgt een schrijven van 't gemeentebestuur dat hij zijn hut moet verlaten, de dijk moet verlegd. Maar Hein weigert en hij zegt dit onomwonden aan Wol ten, die in dien tijd wethouder is geworden. Alleen als de leugen die op Hanna's ziel brandt, zal zijn weggenomen dan zal hij toe geven, en als in 't derde bedrijf Wolten komt vertellen, dat Hanna op haar sterfbed haar leugen heeft bekend en Hein vergeving heeft fevraagd, is de oude Roekoe gerust en sterft ij getroost. Louis Bouwmeester heeft gisteravond uit stekend gespeeld, 't Publiek heeft hem bij zijn opkomst, enkele malen bij open doek en vooral aan 't slot echt enthousiast toegejuicht en dat verdiende hij ten volle. Zijn spel heeft ge maakt, dat de toeschouwers 't geheel onder de grootste stilte hebben gevolgd. Mooi was hij ra 't slottooneel der eerste acte, prachtig bracht bij 00* door zjjn «pel door de lang dradige andere bedrijven heen Wamt qqtta stuk zijn tweede en derde bedrijf zwak. Hein Roekoe zegt in 't tweede bedrijf (hij is dan 84 jaar) „dan moest ik een oude kerel wezen en daar ben ik nog lang niet aan toe" en werke lijk wie onze bijna 77-jarige acteur gister avond in zijn kracht heeft gezien, zal moeten toegeven, dat dit gezegde ook volkomen op Louis Bouwmeester van toepassing is. Rika Hopper vervulde de rol van Hanne. Bijzonder mooi gaf zij de verleidelijke meid uit de keet weer, echt in manieren en optreden, iets te beschaafd in haar spreken was zij wel. Overigens betreurde men het ten zeerste, dat zij in tweede en derde bedrijf niet meer op trad, want Rika Hopper is een figuur, die men hier zeer gaarne en terecht op 't tooneel ziet, en wat ons betreft nog liever als dame dan als poldermeid. Vogeding was krachtig en flink als Wolten in 't eerste bedrijf. In de andere bedrijven is de rol veel minder, maar ook daar toonde Vo geding zich uitstekend voor zijn taak bere kend. Lilly Bouwmeester gaf in travesti eenig de zwerver uit den woonwagen. Echt het boefje, dat toch altijd weer de sympathie heeft van het publiek. Van Warmelo als de fluitende postbode, Kommer Kleyn als de dronken veldwachter en Raaf Bouwmeester met Huysmans als de dijkwerkers zorgden in hun kleine rollen voor een goed sluitend geheel. Het electrisch licht op 't tooneel voldeed uitstekend. BIJ TER HALL. De schouwburgtent aan de Laat was gis teravond bij de eerste opvoering van „Ik zal 't nooit weer doen", revue van Henry ter Hall, reeds bijna geheel uitverkocht en wij zijn overtuigd, dat dit ook de volgende avon den wel het geval zal zijn. Het publiek heeft zich weer kostelijk ge amuseerd, vooral met de aardigheden van de heeren J. Buribu en S. A. Nieuwenhuizen. „Wat zijn dat een paar klanten", hoorden wij eenige malen om ons heen en inderdaad weet men niet wat men meer moet bewonde ren, hun gevatheden of hun buitengewone vlugheid van lichaamsbeweging. De schitterende aankleeding van de ver schillende tafereelen heeft men mede kunnen bewonderen Meermalen betreurde men het, niet langer een schitterend tafereel te kunnen aanschouwen. Dit was vooral het geval met het 17e tafreel „Egypte, het rijk van den Nijl", waarbij men Jozef, omgeven door sla ven, slavinnen, edelen, krijgslieden en volk te aanschouwen krijgt en keurige Egyptische dansen ziet uitvoeren. Hot dansen in het Wel levendheids-Instituut was ook buitengewoon mooi. De heer Timmermans was in dit tafe reel een kostelijke O. W!-er, die het bewijs le verde, dat hij zich er door de levende pop niet liet tusschennemen, maar ontzettend veel plezier heeft te zien hoe dit met anderen wel het geval is. Kostelijk is ook de vergade ring van de „Versche Kiezer", waar de Ka- mercandidaat voor het eerst het woord voert. Aan de distributie-ellende wordt men in de revue ook meermalen herinnerd. De voorstelling van het eerste oogstfeest in de drooggemaakte Zuiderzeepolder wekt ook aller bewondering. De heer J. Buriau geeft ook een vermakelij ke voorstelling van een goochelaar voor en achter de coulissen. De heer Nieuwenhuizen toont zich daarbij als een vermakelijke acrobaat. Men krijgt gedurende deze voorstelling ook de werkzaamheden van een heusch slangenmensch te zien. Hoe in de, ketels van de centrale keuken zoowat alles terecht kwam, wordt in de re vue ook nog eens aanschouwelijk voorge steld. Aan de torpedeering van de visschersche- pen, in het niet uitvaren van onze schepen wordt men, evenals aan de invoering van het vrouwenkiesrecht, nog eens herinnerd. De voorstelling van ons grootsch verleden, toen onze zeehelden zich ae wet door de Engel- schen niet lieten voorschrijven, werd bij open doek toegejuicht. Ook met het tafreel van het Nationale Kabinet, waarin door den invloed van de vrouw geen ministeries van oorlo i en marine meer voorkwamen, maar wel van zuigelingenbescherming en be scherming van de vrouw, was dit het geval. Dat de heer H. D. Nieuwenhuizen weer een type van een schoonmoeder was, behoeft niet meer te worden betoogd. De muziek onder leiding van den kapel meester, den heer Gerrit van Weezei, was uitstekend. Hedenmorgen bereikten ons over de ver koop van de kaarten ernstige klachten. Menschen, die in staat zijn daarover, te kun nen oor deel en, verzekerden ons dat deze heel wat vlugger kon geschieden en waren er ver ontwaardigd over dat de verkoop, die om 10 uur zou beginnen, pas om 20 minuten over 10 aanving en daarna nog zoo langzaam ge schiedde. Zij: hadden de overtuiging dat dit geschiedde om het publiek als reclamemate riaal te gebruiken. Wij misten den tijd om ons persoonlijk op de hoogte te stellen maar bren gen deze klacht van velen naar voren in de hoop dat de noodige spoed bij den verkoop van de kaarten, betracht zal worden. ENSEMBLE SLUIJTERS EN BRAAKENSIEK. Bij de Groote Kerk is weer een schouw burg opgetrokken, waarin het bovengenoem de ensemble gedurende de kennis geeft „Al leen op' de wereld," bewerkt naar 't beroemde en algemeen bekende boek van dien titel van Hector Malot. Mevr. de Vreker—Verschuur heeft er een drama in 7 bedrijven van ge maakt, waarin natuurlijk niet het gehecle boek is verwerkt en ook verschillende stuk ken zijn opgenomen, die aan het meesterwerk vreemd zijn. Daardoor komen er verschillen de tafereeltjes in voor, waarom men nog eens kan lachen, zooals b.v. dat van kermis- vierenden en van den dronken Driscoll als mede een paar aardige liedjes. Dit alles doet het dramatische van voorafgaande bedrijven weer wat verzwakken. We zijn stellig overtuigd, dat de vele aan wezigen de tent was geheel gevuld ge heel hebben meegeleefd met het stuk, de groo te stilte gedurende het spel was daarvoor het bewijs. Hoe goed werden alle rollen vervuld! Het best vonden we Vitalis, den kermisreiziger (J. Sluyters Jr.), die ondanks zijn armoede steeds eerlijk bleef en een vijand van bedelen Zeer sympathiek was ook Mattin (Lize v. d. Raay),"de bedelaarskaaap, die uit groote aanhankelijkheid voor den armen vondeling Remi geen moeite ongedaan laat om diens ouders terug te vinden en er dan ook in slaagt de moeder op te sporen (de vader is reeds lang overleden). Mevr. Milligon (Mevr. de Vreker—Verschuur) was als moeder van den zieken Arthur zeer goed, evenals in haar houding tegenover Remi. toen die nog be- delknaap was en zij niet wist dat hij haar zoon was. Marie TimrottBraakensiek speelde hare rol als Remi uitstekend, terwijl ook de andere spelenden de door hen voor gestelde personen goed weer gaven. Vermelden we ten slotte nog, dat de de cors enz. dezelfde waren als in den Planta ge-schouwburg te Amsterdam, waar hetzelf de stuk meer dan honderd keer opgevoerd werd, dan zal men begrijpen, dat de gister heden en de volgende dagen mag gerust een avond aanwezigen bepaald genoten. Voor even druk bezoek worden verwacht. BIJ DE FIRMA GERRITSEN, PLAG- GERT EN DUINKER. In het Zaterdagavond geopende restaurant en lunchroom van de firma GerritsenPlag- gert en Duinker was het Zaterdag- en Zon dagsavond bijzonder druk. Wij deden Zondagavond een paar maal pogingen om het daar optredende intiem ca baret te gaan hooren, doch steeds was het zoo vol dat wij geen plaatsje konden beko men. Wij volstaan daarom vanvond met de mededeeling, dat wij slechts konden waarne men, dat ae zaal er allergezelligst uitzag, mede door de zeer vele bloemstukken, die de firma van verschillende zijden, bij de opening had ontvangen. GESLAAGD. De heer B. B. Crone alhier is te Rotterdam geslaagd voor het examen teekenen, akte M. b. AANBESTEDING. Het bouwen van 10 arbeiderswoningen te Stolwijk is gegund' aan den'heer J. Werneke, te Alkmaar, voor 52.740. ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEM INRICHTING. Van 17 Augustus tot en met 24 Augustus zijn genomen door heeren 624, door dames 352, door onvermogenden 98 baden, totaal 1074 baden. Hoogste temperatuur 68 gr., laagste tem peratuur 66 graden. EEN GOUDEN PROFESSIE FEEST BIJ DE EEUW-ZUSTERS VAN DE OUDE GRACHT. Gisteren herdacht de eerw. zuster Oliva, in de wereld mej. Elisabeth Hamers, van de zusters van O. L. Vrouw van Amersfoort den dag waarop zij voor 50 jaar in deze or de werd geprofest. Nagenoeg geheel deze halve eeuw heeft zuster Olvia zien gewijd aan het R. K. meisjesonderwijs, waarvan 47 ja ren aan de scholen op de Oudegracht, alhier. Het mag dan ook geen verwondering wekken dat een dergelijk zeldzaam jubilé, van een zóó algemeen beminde en geëerde religieuze on derwijzeres, hoewel uit den aard der zaak huiselijk, toch op ongewoon plechtige wijze werd gevierd. 's Morgens ten 7 ure werd ter intentie van de gouden bruid des Heeren, die vooraf was getooid met den gouden 'kroon, in de kapel der zusters een plechtige H. Mis opgedragen door zijn hoogwaardigheid monseigneur H. M. F. Holhnan, magister generaal van de orde der Kruisheeren, onder welke H. Mis de ju- bilaresse naderde tot de tafel des Heeren De eerw. zusters van het Zangkoor voerden op voortreffelijke wijze een tweestemmige mu ziek mis van Perosi uit. Vervolgens werd zuster Oliva feestelijk in gehaald door de zusters, onder 't zingen van een toepasselijk welkomstlied, prachtig door de zusters van het zangkoor vertolkt. In het middaguur werd gelegenheid ge geven, de jubillaresse te complimenteeren, waarvan door vele leerlingen, oud-leerlingen en andere belangstellenden gebruik werd ge maakt. 's Namiddags te drie ure was er plechtig lof, waaronder de ZEw. Heer, pastoor der St. Doniinicusparochic, p. fr. j. A. F Heijs O. P. de feestpredikatie hield en daar bij in treffende bewoordingen herdacht al het goed, dat zuster Oliva voor het R. K. bijzon der meisjesonderwijs heeft gedaan. De feestelijke dag werd besloten met een gezelligen avond, waarbij het aan zang en voordrachten en zelfs een optocht door den tuin van de school niet ontbrak. Men 'heeft de goede zuster dan ook een on- vergetelijken feestdag bereid. Ook de leerlin gen bleven daarbij niet achter. Zij hebben bij verschillende Kath. ingezetenen gecollecteerd en van de opbrengst van die collecte zal een cadeau voor zuster Oliva worden gekocht, vermoedelijk bestaande uit een geschenk aan de Kapel. DE SCANDINAVISCHE TOER VAN HET NED. ELFTAL. De eerste wedstrijd is met een nederlaag geëindigd. De Zweden wonnen met 41 met welken stand ook de rust inging. In de twee de helft was de Ned. voorhoede uitstekend opdreef, maar niet fortuinlijk. DE E L T.A DE ITALIAANSCHE DAG. De dag begon met de officieelq overdracht van een S. V. A.-toestel aan onze Neder- landsche regeering. Een groot aantal offici als zoowel Italiaansche officieren als Ne- derlandsche autoriteiten, onder wie half Soes- terberg, had zich verzameld op een afgezon derd gedeelte van het terrein, waar zich te midden van groen, bloemen en Italiaansch- Nederlandsche kleuren eenige Italiaansche vliegtuigen bevonden. Hier richtte de zaakgelastigde van Italië, de heer Guarneri, het woord tot luitenant- generaal Pop, vertegenwoordiger van de Ne- derlandsche regeering, en werd op de vriend schappelijke verhoudingen, die steeds tusschen Nederland en Italië hadaen bestaan, gewe zen het was zijn regeering dan ook een groo te voldoening dit vliegtuuig aan de Neder- landsche regeering te mogen aanbieden. Luitenant-generaal Pop bedankte het Ita liaansche gouvernement voor dit aanbod, dat hij ten zeerste op prijs stelt en namens zijn regeering gaarne accepteert. Het toestel zal tusschen de Nederl an dsche machines de plaat* innemen, die bet verdient en zal in hooge rer wonden gebonden. 3pr. dndügde met een driewerf hoera voor den Italiaan- schen koning. De V. S. A. werd daarna overgedragen, waarop majoor Walaardt Sacré het woord nam en zeide, met het meeste genoegen ken nis te nemen van de producten der Italiaan- schie vliegtuig-industrie en van de schoone verrichtingen der Italiaansche aviateurs. Spr. aanvaardde gaarne het geschenk van de Ita liaansche regeering, omdat hij er in zag een bewijs van groote sympathie voor ons land. Ten slotte sprak majoor Walaardt Sacré zijn beste verwachtingen uit in verband met ae toekomst van de aviatiek als middel van ver voer en verkeer en als middel tot herstel van datgene, wat de oorlog verbroken heeft. Daarna begonnen He schitterende demon straties met de Italiaansche toestellen. Aller eerst steeg Luit. Resch met Luit. W. Ver- steegh als pasagier op in'de Nederlandsche V. S.. A. en vervolgens begaven zich alle Ita liaansche toestellen in de lucht, de Lts. Fer- rarin, S. Bacula, Guelgimotti en Masiero in V. S. A.-toestellen, alsmede de piloten Borri en Molteni in de groote Caproni en de be stuurder van een der Italiaansche vliegboo- ten, die 's morgens, begeleid door Lt. Backer in een Friedrichshaven uit de Mok was ver trokken. Meerdere vluchten werden gemaakt en tot laat in den avond stonden de Amsterdam mers in de binnenstad naar de lucht te ki] ken, waar de Italiaansche kleuren hoogtij vierden. Het toestel, dat onze regeering ten geschen ke heeft gekregen, is een van de machines, die op de Elta zeer de aandacht trokken. Het is uitgerust met een 250 paards IsottaFraschi- nimotor en komt uit de fabriek Ansaldo. De geheele opbrengst van de extra-entrée's voor den Italiaanschen dag door het Elta- bestuur zal worden afgestaan aan Amster- damsche inrichtingen van liefdadigheid, ter wijl de opbrengst van den verkoop der boek jes over de Italiaansche aviatiek ten goede komt van de weduwen en wezen van geval len Italiaansche soldaat-vliegeniers. Het parachute-springen op de E.L.T.A. is officieel verboden. EEN GESCHENK UIT ITALIë. De algemeene Directie van den Italiaan schen Vliegdien'st heeft aan den Nederland se hen militairen vliegdienst dezer diagen een Italiaansch vliegtuig aangeboden, geheel van Italiaansche constructie, als een blijk van sympathie en als 'bewijs van de goede betrek kingen tusschen 'bei'd'e landen bestaande. De Nederlandlsche regeerinig heeft het aan bod in dan'k aanvaard. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen ter algemeene 'ken nis, dat ter gelegenheid van de PAARDEN MARKT op MAANDAG 1 SEPTEMBER a. s. de aan te voeren dieren alleen naar dè markt te mogen worden gebracht over de FRIESCUE BRUG en door de PIETER STRAAT van de Hande/ls'kade af. De dieren, die over de Booimpoortsbrug bij het Zaglis de stad binnenkomen, mogen al leen naaT de markt gebracht werden langs de VooTimeer en de Bierkade, over de Scher- mervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Eriesche brug. Alle dieren, die niet over de Eriesche brug de stad worden ingebracht, moeten zoodanig vervoerd' worden, dat ze door de Pieterstraat van de Handelskade af ter marlet 'komen; al le overige toegangen tot de markt worden af gezet. Bij de Eriesche brug en aan de Pieter straat zullen de aan te voeren dieren deskun dig worden onderzocht. Vóór des morgens half zeven uur mogen .geen dieren ter markt worden geplaatst. De gewone Maandagsche weekmarkt zal op bovenvermelden datum worden gehoudefo. rondom het Waaggebouw. Alkmaar, den 25 Augustus 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. AFDEELING BEVOLKINÖ Onderstaande persoon wordt verzocht zich ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente aan te geven (afd. bevolking): LEONAR- DUS WILHELM FREDERIK DIRKZEN, geb. 27 Mei 1886 te Amsterdam. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 25 Aug. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bildt. Geldig tot den avond van 25 Aug. In het gebied van de waarneming is de hoogste stand van den barometer 763.9 te Maastricht. De laagste stand van den barometer 751.0 te Memel VERWACHTING. Veranderlijke, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke of oostelijke richtingen, toenemende bewolking met kans.op regen of onweer, aanvankelijk warmer. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 25 Aug. Bart, z. v. Chrisfiaan Jacobus Hen- drikus van Schaik en Jantje van Dooren. ALKMAAR, 25 Augustus 1919. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange- voerd: 15 koeien en ossen 425 a 750, 21' vette kalveren 100 a 270, per ned. pond 2.00 k 2.70, 10 nuchtere kalveren 30 k 50, 178 vette schapen 50 k 87, 71 vette varkens per ned. pond 1.84 h 2 32. AMSTERDAM, 25 Aug. 431 vette koeien, le kw. 2.15—2.30, 2e kwal. 1.70—1.90, 3e kw. 1.001.50. 70 melk- en kalfkoeien 450-/850, 172 graskalveren 50—110, 53 nuchteren kalveren 1538, 107 scha pen 6080, 19 lammeren 2038, 302 vette varkens le kw. 2.70, 2e en 3e kw. 2.50—2.60. AMSTERDAM, 25 Aug De aardappelprij zen waren heden: Andijker muizen groot 4.60, Andijker blauwen 7.Andijker bonten 7.Hilleg. eigenh. 4.504.70, Schoolmeesters 5.606.10, Ypolder bor- fers 5.Zeeuw, eigenh. 5.255.50, eeuw. bonten 6.50, Zeeuw, blauwen 6.406.50, Zeeuw, blauwe eigenh. 5255.50. Aanvoer 7 ladingen.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 3