in tont FEUILLETON. Honderd Ben en Twintigste Jaargang. Maandag 25 Augustus Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. UIT HET INDISCHE LEVEN. II Wie ala ambtenaar of officier naar Indië gaat, begint tot op zekere hoogte een zwer vend leven. Hij krijgt zijn standplaats, zelfs krijgt hij achtereenvolgens vele standplaat- een llij is aan overplaatsingen onderhevig en in menig ambtenaarsleven speelt het artikel overplaatsing een voornamen rol. Ik heb of ficieren gekend, die b.v. in V jaar 10 garnizoe nen hadden gehad. Zelf had ik na 4 A jaar mijn vijlde, standplaats. Um eenig idéé te ge ven zij meegedeeld, dat ik tussehen begin 1886 en einde 1015 gewoond heb te: Pontlutak 13 maanden, Soerabaia 8 maan den, Ternate 16 maanden, Banda 16 maan den) Salatiga '3A jaar, Semarang 4 Jaar, Banjoemas 3)4 jaar, Semarang 6 Jaar, Wel tevreden 2 jaar, Semarang 1 jaar, Bandoeng 10 maanden. Tusschentljden werden aangevuld met de noodige reizen van standplaats tot stand plaats of heen en weer tussehen Nederland en lndlë. Natuurlijk heeft dit zijn bezwaren. Men kan ook in Iudië zeggen, dat drie maal zulk con verhuisdrukte gelijk staat met een maal den boel afbranden. Niet altijd zijn de over plaatsingen gewetischt. Zo zijn ook om an dere redénen dau de duurte wei eens een te genslag. Als men ergens aangenaam woont, gaat men niet graag- weg. Doch het gebeurt ook, dat een overplaatsing als een goede he- melsche gave van het departement wordt be schouwd, zoo b.v. in geval van ziekte, van promotie, van noodzaak voor de opvoeding der kinderen. Mijn overplaatsingen hadden da volgende oorzaken Van Pontlanak naar Soerabaih: Iemand die protctie had, wilde om famllieomstahdig- heden gaarne te Pontlanak geplaatst worden cn dus moest ik springen, zeer tegen mijn zin. Van Soerabaia naar Ternate:.promotie. Van Ternate naar Banda: Als jong amb tenaar was ik in verzet gekomen tegen den toean btsar, den resident en moest het veld ruimen, Van Banda naar Salatiga: Mijn echtge- noote kreeg de beri-beri en mocht niet blijven, had een koud klhnaat noodig. Zoo werd ik dus geholpen én op afdoende wijze, y Van Salatiga naar Semarang: Aangezocht om op te treden als leeraar in de geschiedenis nam ik een betrekking aan de H. B. S. aan cu het heeft mc nooit berouwd. Van Sema rang naar Holland met een jaar verlof en te rugkomende geplaatst te Banjoemas. Van Banjoemas naar Semarang: Op ver zoek, omdat mijn kinderen in de termen vie len de H. B. S. te bezoeken. Ik werd dus weer geholpen en heb nog altijd reden tot dankbaarheid. Van Semarang naar WeltevredenOp ver- zoel; van anderen, die me te Batavia (Welte vreden) meenden noodig te hebben. Daarna nam ik pensioen en heb Ik geheel vrijwillig een paar jaar te Semarang en Ban- doing gewoond, voor ik naar Nederland te rugkeerde. Een veelbewogen leven dus. Niet altijd gaat dat overplaatsen even zachtzinnig. Soms komt de ambtenaar voor het onaangename feit te staan, dat hij plot seling hoeft te vertrekken. Zoo ontving ik met de Bataviaboot, die eens per maand Pontia- nak aandeed, de opdracht op een Dinsdag avond om Donderdagmorgen daaraanvol gende ta vertrekken naar Soerabaia. Daar zat ik. Men houdt bij zulk een overplaatsing ven dutie van zijn meubilair en vertrekt met zijn koffers. IIoc moest dat? Ik ging naar den re sident, die me vroeg, of ik klaar kon komen. Ik was zoo verstandig om te zeggenNatuur lijk, als het moet. Men moet nooit beweren te gen zulke heeren, dat een opdracht niet kan worden vervuld. Toen vroeg hij: Maar kunt u goed klaar komen Mijn antwoord luidde toen natuurlijk: Neen, resident, dat gaat niet. „Dan 'houd ik u een maand aan." Én klaar was Kees. Ik kon wachten tot de Door Charles Sarvice. Vrij naar het Engelsch. HOOFDSTUK VEL velgeaÉta boef. Soerabaia vernam ik dei Woenadag- mlddags, dat ik Zondagsmorgens aan boord had te zijn voor Ternate. Daarheen moest: ik echter mijn meubelen wei meenemen en die moesten Vrijdagsmorgens ingeladen worden. Voor fatsoenlijk inpakken was geen tijd. Op alles werd een visitekaartje geplakt, en Don derdagsavonds gingen we nog in ons eigen huis te bed. Des morgens vroeg lagen twee laadprauwen la de rivier, die langs mijn ach tergalerij stroomde. Wc stonden op, rolden matrassen enz. op, sloegen het ledikant uit elkaar en alles ging in de prauwen. Om 7 uur zakten ze, de huisjongen op een stoel bo ven op al die rommel, de rivier af naar de reede. To 'Iernate vond lk drie weken later al les terug in behoorlijken toestand. Zulke dingen gebeuren meer. Het ergste Is de duurte. Vroeger kreeg men voor het vervoer van meubelen niets vergoed, legenwoordlg op Ja va per staatsspoor wel. Maar de ambténaar krijgt alleen het reisgeld vergoed voor zijn gezin en wel hij, die minder dan 500 a niaauds Inkomen heeft per 2e klasse spoor, boven de 500 per le klasse spoor. Doch daggelden krijgt men alleen voor zich zelf, niet voor het gezin. Dat daggeld wordt bere kend naar de maatstai van 200 K.M. afleg gen per dag en dan ook 6 daags voor Iemand beneden de 500 en 8 daarbo ven. Nu kan het op Java noodig zijn, dat men 2 of 3 dagen reist. Dan moet men na tuurlijk ln hotels overnachten en dat ia ver lies. Men betaalt dan b.v. voor een gezin van 5 personen 20 h 25 en krijgt 6 of 8. Neemt men daarbij de noodzakelijke hotelda- gen in de plaats van vertrek en In die van aankomst, benevens het verlies in die van aankomst, benevens het verlies op meubilair en verdere nadeden-, dan voelt ieder, dat een overplaatsing geen financieel voordeel ople vert. A. V. W. NLDEKLANDSCHE HEIDEMAAT SCHAPPIJ. Uisteren ia te 's-HertogenboiCh de 3Ute al- gcineeue vergadering van de Nedeilandsche 1 leldeinaatscliappJJ door den voorzitter, jhr. -mr. 6. L. M. H. Kuys de Beereubrouck ge opend, die in zijn openingsrede ö.a. herdacht de commissarissen Blijdeusteiu en Blom, die de Maatschappij zijn ontvallen. Hij, betreurde het heen gaan van den hr. Joau Nacheuius, den gewezen voorzitter vau de aldeeiiug Am sterdam, die vertrekt naar Zuid-Afnka. Vertegenwoordigd waren 15 aideeliugen en de hooiuatdeellug Zoetwatervisscherij. Bij den aanvang der vergudering werd be sloten telegrammen van lmldo te zenden auu de kouingiu-woèder en prins 1 leudrik. Uok werden telegrammen gezonden aan den mi nister van landbouw, den commissaris der ko ningin in Noord-Brabant en den burgemoes- ter van 's-Hertogenbosoh. Gekozen werden tot commissarissen (vaca tures ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren jhr. mr. Ruya de H< brouck en Van Tuyll van Serooskerkeu van Zuylen en door het overlijden van den heer H. B. Biijdenstein) de beide periodiek aftre denden en de heer H. J. E. van Heek te En schede. Ook werden herkozen de periodiek af tredende commissarissen, de heeren K. um. de Boer en H. J. H. Geldmaan. Jhr. L. F. Teixcira de Mattoa hield eeue Inleiding over „Maatregelen van overheids wege ter voorkoming, beperking en blus» selling van bosch- en heidebranden.'' Spr. weea er op dat wat tot dusver tot be strijding, beperking of voorkoming van bosch- en heidebranden gedaan werd, hoofd zakelijk te danken ls aan. het particulier uua- tief, en van hetgeen het particulier iniatld volbracht, waa het de Heidemaatschappij die het leeuwendeel op haar debet boekte. De maatregelen, welke tot dusver van overheidswege lu deze materie genomen zijn, beperken zich tot zeer enkele voorschriften. Te onderscheiden vallen hier de maatrege len getroffen door het rijks-, door het provin ciaal- en door het gemeentelijk gezag. De rijksmaatregelen zijn al zeer luttel en grootendeels weer min of meer verouderd. De inleider noemde dan de bepalingen, voorkomende ln ons Strafwetboek. Daarna besprak hij van de gemeentewet de bepalin gen, die op het ontwerp betrekking hebben en constateerde het bestaan van nog enkele wet telijke voorschriften, bepaaldelijk ten doel hebbende bescherming van de aanliggende tegen SM gevaat braad uit de locomotieven van spoorw Van de zijde der provinciale besturen in dezen nog zoo goed als niets gedaan. Slechts in de provincies Drente en Limburg, bestaat een reglement op 't branden van veen- en hei degronden, üo ok de gemeenten gaven tot dusver nog zeer weinig blijk van actlvitei-t. Enkele Drent- sche gemeenten hebben op het stuk der voor koming van bosch- cn heidebranden verorde ningen vastgesteld. Zoo ook Arnhem ln Gel derland en Holten in Overijsel. Bij geen van alle is de stof echter cenigszina diepgaand en uitvoerig behandeld. Aan Apeldoorn komt de verdienste toe, het onderwerp meer grondig en stelselmatig te hebben voorbereid. Een commissie deskundigen bood, op 28 Juli j.l. aan B. en W. van Apeldoorn aan een ontwerp-verordening tot voorkoming, beper king eu blussching van bosch- en heidebran den, zoomede een ontwei p-reglement, dat als leiddraad zou kunnen dienen voor liet op die verordening gegronde op te richten korps it van den Inhoud der ie bestaat uit 44 arti- f hoofdstukken, Vrijwillige Boschbrandweer te Apeldoorn. Spr. gaf een overzie ontwerp-verordening, c kelen, verdeeld over vi De heer W. H. de Beaufort hield een In leiding over „Natuurmonumenten." Spr. gaf o.m. een overzicht vhji het tegen woordig arbeidsveld van de Vereenlging tot Behoud vau Natuurmonumenten lu Neder land Het totale gebied dei Vereenlging beslaat thans niet minder dan 2412 H.A. De Vereeniglng telt pl.m. 4300 leden met pl.m 16.000 contributie Beide cijfers kon den, zegt spr., nog wel een „nul" hebben. Na afloop van de vergadering werd door de congressisten per extra tram een tocht gemaakt naar Vucht. waar de bezitting Mau- ïlck werd bezocht, thans eigendom van den heer A. J. A. van Lausehot Een wandeling werd gemaakt onder leiding van de belde zoons van den eigenaar door het uitgestrek te bosch. Des avonds, aan liet gemeenschap pelijk diner, wijdde de voorzitter Jhr, Ruys de Beerenbrouck cm rede aan het Koninklijk Huls. Na de speech van den voorzitter werd door dc aanwezigen het volkslied gezongen. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot den Directeur van Landbouw, dr. P. van Hoek, en tot den heer Schefers, wethouder van s-Hertogenbosch, die bij verhindering van deli burgemeester, de gemeente vertegen woordigde. s Het Eerste-Kamerlid, do heer K. Czrf. de Boer, sprak over Nederlands eenheid hl ver band met de Belgische annexatieplannen. De voorzitter vond in deze woorden aanlei ding, te verklaren dat, dank zij de saamlioo- righeid, waarvan Nederland met Zeeland en Limburg getuigt, van ontvreemding nooit cenige sprake zal kunnen zijn. Sprckei wilde gaarne verklaren, dat mocht het ooit zoo ver komen, hij, noeveie banden van velerlei aard hem ook aan Limburg binden, terstond deze provincie zal verlaten. Meer nog dan Limburger, voelt spreker zich Nederlander. Lang en enthousiast applaus volgde op deze woorden. Vadcriandsclie liederen werden aangeheven. (Hbl.) ONBOJITJI-DIÖ VEROORDEELD Da prMfdtoï titer rechftteuk on0terwTerp Sten 25-JARlü BESTAAN VAN DE ONT SMET! INGSINRICIITINO VAN- HET WITTE KRUIS. Zaterdag werd de dag van het 25-jarig be staan van de Ontemettingsinriditlng van het Witte Kruis voor Alkmaar eu omgeving her dacht. De heer O. Loman was vanaf de oprich ting secretaris en vele Jaren secretaris-pen ningmeester van deze Instelling, -terwijl de heer Bleman 25 Jaar als chef-ontsmettcr aan de instelling was verbonden. Het Hoofdbestuur van het Witte Kruis had voor dit doel zijn vergadering te Alkmaar belegd cn om- half 3 werd er in de Unie de 25ste jaarvergadering van de instelling ge houden. De zaal maakte door de mooie groo- te bloemstukken een prettlgcn indruk. Aanwezig was het geheele hoofdbestuur van het Witte Kruis, de Commissies van dc onlsmettingslnrlch-ting -te li'lversum, die van het lierstclliagsoord voor min- cn onvermo gende vrouwen en meisjes „Heldcheuvel" te Elilveraum, dié van het Herstellingsoord voor verpleegsters .Vechtoever" te Maarssen, die van het herstellingsoord voor min- en onver mogende mannen en jongens te Laren, alle instellingen van liet Witte Kruis, De Inspecteur van de Volksgezondheid, Dr. Aldershoff em 't dngelljksch bestuur van Alk maar behoorden ook onder de aanwezigen. Dr. Degcnnar, voorzitter van cfe ontsmet- tlngslurichtlng, opende de hcrdenkingsveiga- derlng met ren rede, wnarln hij allereerst het dagelTjksch bestuur van de gemeente welkom heette. In liet bijzonder richtte spr. het woord -tot den burgemeester, er op wijzende, dat deze steeds getoond had, dat de Instelling zijn sympathie bezit. WIJ wanrdeeren, aldus spr,, de steun van het college waarop wij steeds hebben kunnen rekenen en betreuren het daarom des te meer dat de burgemeester het besluit heeft moeten nemen, weldra de -ge meente te verlaten. Wij hopen voor U, burgemeester, dat voor U als ambteloos burger nog vele gezonde en gelukkige jaren zijn weggelegd. Applaus 1 Spr. memoreerde verder, dat de gemeente voor de instelling op voorde lige voorwaar den grond ln erfpacht beschikbaar had ge- ia verklaarde spr., et het Hoofdbestuur «teTd «et mi wtmr «ptómrw grond bMofffkbaar •tolde voor de uitvoering van het nieuwe plan. Voor deze 'welwillende medewerking bracht spr. het dagelljksch bestuur namens de corn» missie hartelijk dank, Zich tot den inspecteur van de Volksge zondheid richtende, zeide spr., dat diens te genwoordigheid' ook blzonaer op prijs werd gesteld. Voor diens adviezen bi] den nieuwen bouw, welke adviezen men niet zal kunnen missen, beval de Commissie zich nogmaals aan. Een bizonder woord van dank bracht spr. ook aan het Hoofdbestuur, dat door bet houden van zijn vergadering ln Alkmaar de Commissie ln de gelegenheid had gesteld, dezen dag zóó te herdenken, Spr. wenschte het Hoofdbestuur met dezen dag geluk. Het moet U bizonder voldoening geven, aldus spr., dat het jaarverslag steeds getuigt van meerdere werkzaamheden en dat het bedrijf een belangrijke factor in het stre ven, dal hef Witte Kruis voorstaat, is gewor den. Namens de Commissie van Beheer van de Ontsmettitigslnrlchtln dat de samenwerking me steeds van aartgenamen aard was geweest. Een bizonder woord van hulde bracht spr aan het gedelegeerde lid van het Hoofdbe stuur, Dr. Barnhof, die steeds op de vergade ringen van de commissie tegenwoordig was en naar met raad en daad had bijgestaan. Spr, hoopte, da-t Dr. Barnhof nog jarenlaug deel van de commissie zou blijven uitmaken. Ook tot den heer Leguit richtte spreker woorden van hulde. De afgevaardigden van de ontsmettings- lnrlehtlng van Hilversum begroette spr. ills medestrijders tegen denzelfden vijand, Spf. verklaarde ook ae tegenwoordigheid van de leden van- de plaatselijke afdeeling van het Wille Kruis op lioogen prijs te stellen. Een bizonder woord van hulde richtte spr. tot mevr. Lohman, die steeds de stille kracht was geweest ln de commissie. De commissie waardeert altijd zeer, het werk, dai zit voor de commissie gedaan heeft, want dat fa zeer veel geweest. (Applaus). Ten slotte achtte spr. het een voorrecht, de vertegenwoordigers van de pers nauwezlg té zien, ómdat haar machtig wooid van riut kan zijn voor hetgeen de instelling beoogt, het bestrijden en voorkomen van beeffletteïij» ke ziekten. Overgaande tot het bespreken van het fw- drijf, wees spr. er op, dat het Hoofdbestuur reeds gemachtigd was tot het bouwen van een nieuwe Inrichting over ie gaan. Het ge meentebestuur van Alkmaar heeft reeds een gunstig gelegen terrein op erfpschtsvooi- waarden toegezegd, de heer Lonman hnd reeds het bouwplan ontworpen, maar de on gelukkige tijdsomstandigheden maaktn dat de r tehiicn werden uitgesteld'. Spr, had er van afgezien, een uitvoerigs beschrijving le geven van den groei van instelling fii de afgslnopen 25 jaar, omdat dit beter toevertrouwd was aan dm man, dié nlel alleen vanaf de oprichting ln de commis sie zitting heeft, maar daarvan de ziel heeft Uitgemaakt en aan wiens Initiatief en werk men te danken heeft, hetgeen men bereikte, Mijnheer Loman voor hetgeen gij in dé afgehiopen 25 Jaar geweest ztjt voor de oid a-T.i-ttliigsoven, zeg ui u hartelijk dank. Gij hebt U steeds gegeven met geheel uw hart, Aan uw initiatief en bekwaamliéld heeft de instelling te danken, waf zij geworden Is, Daardoor geniet het bedrijf het vertrouwen in de geheele omgeving. Steeds waart gij op uw post, nooit tevreden met het bereikte, maar voortdurend zoekend naar nieuwe, be tere wegen om het bedrijf te doen beant woorden aan de hoogste eischeü, Wij hopen met uw bekwaamheid en rijpe ervaring bij den bouw van den nieuwen oven opnieuw ons voordeel te doen en de commissie" heeft Seineend, bij liet 5de lustrum van de instel» ng, dat een jubileum voor u Is geworden, in overleg met liet Wille Kruis u een steJIé- lijk blijk Te moeten geven. Daarvoor geef ik hef woord aan den onder-voorzitter van het Witte Kruis. (Applaus). De heer van der Ven, onder-voorzitter van 1 et Witte Kruis en apotheker en wethouder te Den Helder, verklaarde het op hoogeu prijs te stellen, den heer Lohman met zijn 25- jarig jubileum te kunnen gelukwenschen en dat edaan, om de eantwoorden. ■gele hem hartelijk dank voor het vele, hlf oven aan zijn doel te doen i Spr. dacht terug aan zijn vroegeren collega, den heer Teljer, die ook zooveel gedaan had om het belang van den oven té dienen en noemde het een geluk, dat, toen deze niet 14) „En zeg mij nu eens, Constance", zei ze, terwijl ze naast haar zitten ging en haar hand vriendelijk vasthield en streelde, „zeg mij eens wat je vindt van sir Ralph. Ik -spreek natuur lijk niet -over het testament, ofschoon je wel weet, wat ilk voor je gevoel; maar gedane za ken hebben geen keer, niet waar, en het helpt dus niet of we daar al over tobben. Sir Ralph heeft het geld gekregen en is je voogd. Ver tel mij eens wat je van hem -denkt". Lady Marchmont was een van die goede da mes, die zelden -antwoord verwachten of ver langen op haar vragen; zij ging d'u-s voort zonder antwoord te verwachten -op deze moei lijke vraag. „Het moet een vreemde verhouding voor je zijn lieve - iik meen omdat hij zoo jong is. Hij kan niet heel veel ouder zijn dan jij, vijf of zes jaar -op zijn ho-ogst. En werkelijk als men er over nadenkt, hij is -bespottelijk jong om voogd te zijn van een volwassen meisje zooals jij. Ik veronderstel dat alles is zooals het behoort i'k bedoel dat de convenance niet' gechoqueerd zal worden door jullie sa menwonen". öo-nstance keek 'haar merkwaardig koel aan. „Het doet er niet® toe of de mens-chen ge- chopueerd zijn ja o-f neen", zei ze. „Sir Ralph is mijn voogd en hij verlangt, dat ik op de Hall zal blijv-en wonen". „Zeker, zeker lieve", zei lady Marchmont u_i haastig. „Natuurlijk is alles sooala 't behoort. En juffrouw Waring is er ook bij. Zij ia de weduwe van een ambtenaar on volkomen ge- sohiikt voor -chaperonne. En -hij is aardig voor je denk je dat je het goed met hem suit (kunnen vinden?" Een glimlach krulde Constance's lippen, een ietwat bittere glimlach. „Hij heeft me tot nu toe piet geslagen", zei ze. Lady Marchmont wierp het hoofd! achter over met een uitroep van afschuw. „Lieve Constance 1" riep zij, het mooie, fie re gezichtje aanziende. Constance lachte. „O ja, sir Ralph is van plan heel vriende lijk te zijn. Ik twijfel er niet aan of we zullen zoo goed als men verwachten kan met elkaar voortleven". „Lieve kind, je hebt mij een pak van het hart genomen. Hij keek zoo streng en zoo on vriendelijk, en hij is zoo ruw en zoo -bruusk, ik was al bang, dat hij met je kibbelen zou, dat, je je niet gelukkig bij hem zou voelen. Kind 1 het is zoo'n rust voor mij 1 En vind je Clarence niet veel verbeterd? Hij1 beeft zoo-veel igereisd en gezien en zijn geest is zoo werkzaam: trouwens, dat Iheib je zelf zeker wel opgemerkt?" „Ja, -hij schijnt zeer opgewekt en werkzaam van geest te zijn". De liefhebend'e moeder zong eenige minu ten lang lofliederen op haar zoon en Constan ce luisterde en gaf gepaste antwoorden op de daarvoor geschikte oogenbliikken; maar of schoon zij aandeel nam in het gesprek zooals dat behoort, haar gedachten dwaalden af en zonderling genoeg naar sir Ralph. Waarom had hij zoo opgekeken met ge fronste wenkbrauwen, toen Clarence o-ver lddy Oastlebridge sprak? Zij was boos op zich zelve dat zij hierover nadacht en den verrasten blik van sir Ralph had opgemerkt. Het ging haar immer» niet Naar men rich herinnert, heeft in den -och tend van don TOen Mol in oen wonling aan de Nieuwe Aohtergra-rht te Amsterdam een bru taio aanranding plaats gehad). Een man, die zich tot dbze w ning toegang kadi verschaft en daaruit een revolver en een paar h-ands-olioenen 'hald ontvreemd, werd ln zijn inbrbkorBWork gestoord d-oor -de Vrouw -de» huizo», movr-ouw do Vriendt. Om evenwel bij- het vluchten te verhinde ren, dat de vrouw om hulp »ou roepen, bracht hij haar een »lag -op het hoofd toe en 'kneep haar vervolgens dè keel didh't, Tevoren hald hij de dienstbode van mevrouw de Virieü-dt, die hem h-adi binnengelaten, be dreigd to wurgen, „indien zij zich niet zou •ti'lh-oudon," De politie heeft toen zeer spoedig na deze aanranding een machinist aangehouden, die verdacht werd van deze misdaad. On'dekks de «toilige ontkenning van don machinist, dat hij dien ochtend in het bewuste perceel zou zijn geweest, achtte men voldoende aanwijzingen voor zijn sohuld aanwezig, om 'hem ter be schikking van de justitie ta stellen, zoodat de verdachte na het justitioneel voor-onderzodk, op 81 Juli j.l. voor de vaoantickamer der rechtbank terechtstond'. aan. Zijn verleden, zijn heden on zijn toe komst, behalve zoo ver zij, als zijn pupil, in zijn toekomst betrokken was, gingen 'haar im mers niets ter wereld aan. Toen de heeren uit de eetzaal kwamen, zat lady Marchmont nog steeds- uit te weiden over de vele deugden en talenten van haar zoon en Oonstance luisterde met een afwezigen blik in haar ©ogen. Olaren-ce 'kwam naar -hakr toe. „Stel je belang in photografieën?" vroeg hij met een glimlach, zooals een man een in telligent kind aanziet dat hij amuseeren wil. „Ik hCb een album vol photografieën die ik zelf genomen heb op mijn reizen en ik wou ze je wel eens laten kijken". Oonstance liet zich geleiden naar een afge legen hoek van de kamer, waar het kolossale album op een tafel lag, die daar speciaal voor bestemd was en Clarence begon haar dadelijk eenige hijzonder slechte photografieën te ver toornen en te verklaren. Het waren ellendige exemplaren van de photo-grafeerkunst van een amateurOonstance maakte dan ook verschei dene vergissingen, want ze gaf haar goedkeu ring te kennen over koeien die 'blaken bouw vallen te moeten voorstellen van sen ouden tempel en van oude tempels, die koeien of an der vee moesten verbeelden. Het was bepaald noodzakelijk dat Clarence 'heel dicht bij haar zat en hij uitte zijn verklaringen en uitleg gingen op een sen timen toelen, ja somtijds tee- deren toon. De nabijheid van het imooie jonge meisje deed zijn trgaen pols sneller kloppen er. bracht zijn hartje in beweging op een be paald ongekende wijze; en hij was volkomen gelukkig en voldaan over zich zelf. De graaf had plaats genomen in zijn'eigen particulieren armstoel en sliep den slaap des rechtvaardigen, zoodat lady Marchmont en sir Ralph aan zich zelf waren over gelaten. Zij sprak van zijn komst op de Hall en hoopte dat hij er zijn woonplaats zou vesti gen an er blij vendaarna kwam het gesprek -beklaagde aan een icherp verhoor, doch de man bleef ontkennen, ook nadat -de president hem opmerkzaam had gemaakt, dat een poli tiehond na den reuk van verschillende voor werpen te hebben -gehad, dadelijk -de pet en andere 'kleedingstukken had weggehaald, die bék'laa-gd© in- de woning van den heer de Vriendt had- achtergelaten, Voor den ambtenaar v-an het (X M., mr, Van Heynfbergen, bleken de ten laste geleg de feiten van diefstal en geweldpleging vol doende bewezen en deze olsehte togen -den be klaagde een gevangenisstraf van 10 jaar, wel ke straf later door de rechtbank hij haar uit» •prnn'k werd teruggebracht op 4 ja'ar, Deze uitspraak had op den öen Aug. plaat», en daarbij deed zich noig een klein incident Vioo-f, toen beklaagde na de uitspraak hevig verontwaardigd tot do tribune uitriep I „Onschuldig te worden veroordeeld". Intusiohen had de politie haar onderzoek in deze zaak no-g niet beëindigd, daar zij van meening wo» dat meerdere personen aan deze ernstige aanranding medeplichtig moesten zijn. Eenige dalgen geleden -arresteerde de politie een man, d'ie -ook reed's te voren verdacht wn« van mededaderschap, Hem werd' een verhoor afgenomen en hierbij Het de man zio'h -die ver klaring ontvallen-, dat niet de veroordeelde machinist, -maar hij in ©i-gen persoon den dief» •tal en den nans tag op mevr. De Vriendt had' gepleegd. l)'e politie, die ©erst weinig -geloof hechtte aan deze verklaring, moeit later na do stelli ge 'bekentenis wel tot de cenc-kule komen, met eêü zeer vreemd geval te doen te hebben, N a- tuufiijk zou bet niet uitgesloten 'kannen zijn, dat de man doos zijn bekentenis de justitie op een dwaalspoor wil trachten te brengen, dboh aan den anderen kant blijken er toch wel «aniwijzinigen tegen den man te be staan, 'die bet vermoeden versterken, dat de veroordeelde machinist niet den aanslag zou hebben gepleegd en althans voor deze feiten onschuldig zou zijn veroordeeld. In elk gevoJl werd da tweede „schuldige" ter besohikking van de justitie -gesteld, die het ondersoek vo-órtzét. Men sohijntt van jus- titleele zijde voornemen» te zijn, de «tr«f van den veroordeelden machinist voorknupig op té schorten. óp het,eenige onderwerp dat haar eigenlijk belang inboezemde, „Die beste Clarence 1" fluisterde zij, hem met innige liefde aanziende. „Hij 1» altijd' zo-o goed! En dunkt -u niet, dat hij' bijzonder goed zijnverstand heeft! Ik weet bepaald niet van wien hij dat heeft; de Dollingtons zijn altijd vrij dom geweest". Sir Ralph verveelde zich d-oodelijkhij on derdrukte een gaap en maakte de opmerking, dat men van zulke grillen nooit rekenschap kon geven in een familie. „Wat ziet hij er geluikkig uit!" zei de gra vin in 't minst niet beleedigd. „Het is zoo aard-ig hem zoo vol -belangstelling te zien. En -het is dui-delijlk, dat hij- belang stelt in d'e lie ve Constance, Vindt u ook niet, sir Ralph? Toe, kijk eens naar hen, ze zitten daar juist als toen ze een jongen en een meisje waren". Sir Ralph Ikeek wel, maar zei niets en lady Mar-chmont ging voort: „Het spreekt vanzelf, dat wij zeer veel be lang stellen in -de toekomst van Clarence. Ik kan zeggen, dat hij ons nooit een half uur on- aan „Misschien spaart 'hij die allemaal -op voor later", mompelde sir Ralph. „Wat zei u, sir Ralph? Hij is altijd- zoo goed' en zoo gewillig geweest en nu is onze eenige zorg, dat hij een goed huwelijk zal doen. Wij 'hebben natuurlijk -oogenbliklken van bezorgd heid' op dat terrein gehad. Het 'huwelijk is zulk een gewichtige zaak voor iedereen, maar is bijzonder gewichtig voor dien lieven Cla rence. Dat begrijpt u zeker wel? Hij is onze eenige zoon ons eenig 'kind en hij erft later alles. Ik geloof heus-ch, dat ik .gelukkig zou kunnen sterven als ik hem gelukkig ge trouwd zag met een meisje van zijn eigen stand; een meisje, -dat ik als mijn schoondoch ter zou kunnen begroeten. K-ijk eens naar die twee 1 Hoe gaan ze in elkander op I" Ralph kee'k weer d'e kamer door en knikte, ofschoon het hem toescheen, dat Oonstance er uitzag -of zo zich ©en beetje vorveelde. „Wat ©en -kna-p paar, nietwaar? liet komt daar net bij mij op Ikomt liet -bij u ook niet op, waarde Ralph! d'nt Olarentce nog »c>0 dwaas niot zou doen, al-s hij met Constance tro-uwde?" „Lang zoo d'waas niet!" zei Ralph no-r-sch. De oude dame straalde van vreugde over -dit denkbeeld, evenals een hen- vermoedelijk straalt van vreugde wanneer ze een bijzonder m-o-oi ei gelegd heeft. „Werkelijk, het is een igoed' idee. Constance is al altijd een dochter voor mij geweest. En je weet een Desbrook is de mindere van nie mand". „U maakt me tr-otsch, mylady", zei Ralph en zijn strakke lippen 'bewogen zich even tot een glimlach. De geslachtsboom der Dollingtons kon na gegaan worden tot aan de zeventiende eeuw en de Desbroo'ks waren lan-dhcorfin vanaf da veertiende. „En het is zulk een lief meisje", ging dé gravin voort, die warm werd van dat denk beeld. „Ik weet haa-st zéker, dat het een be wonderenswaardige echtgen-oote zou wezen juist een meisje -om mijn plaats te vervullen. Ja, natuurlijk, het is jammer van dat geld, mijn beste Ralph', neem mij niet kwalijk 1 Ik vergat maar in -dat geval doet het er niet zoo heel veel toe. Olaren-ce zal later genoeg 'krijgen. O, neen; dat gel'd doet er niets toe. Kijk, nu gaat hij haar zéker zijn verzame ling wapens wijzen. Wij moeten ben niet stó ren. Wilt u eens over die zaak nadenken, beste sir Ralph? Het blijft natuurlijk on dér -ons. U is haar voogd en ik weet wel zeker, dat u haar graag gevestigd zoudt willen zien; en ze zou zoo goed gevestigd zijn als ze trouwde met mijn bosten Clarence, niet waar „Ja, dat zou ze zeker", ©temde sir Ralph toe mat gxooten ernst. (Woicll vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5